SEEN GOED JAAREINDE VOOR WERKLOZEN IN ARRONDISSEMENT AALST MEER DAN 3000 WERKNEMERS BETROKKEN BIJ NACHTWERK Rik Muller kandidaat CVP arrondissements-voorzitter STADSPERSONEEL BRUIDS- SUITE- AV0ND- KLEDING De Voorpost - 23.1.1981 - 3 Ie hebben moeten vaststellen dat de werkloosheid gedu bde de maand november 1980 nog steeds verder bleef tijgen. Dit is reeds het geval vanaf de maand mei, zodat et jaar 1980 niet gunstig was voor de werkloosheid, p 30 november bedroeg het aantal uitkeringtrekkende Gespolledig werklozen in België 365.233 eenheden, waarvan Miki9|4.619 mannen en 220.614 vrouwen. In vergelijking met n. In cijfers van de maand oktober 1980 stellen we een <gem$ename met 15.003 eenheden of 4,3 vast. In verhouding het jt de aktieve bevolking bedraagt de werkloosheidsgraad uite# (5,5 voor de mannen en 14,5 voor de vrouwen). 5deroe toename van de volledige werkloosheid heeft zich nd oïooral gedurende de eerste helft van de maand november n» enten voelen. Sindsdien werd een stabilisatie vastgesteld i de eehalve in de bouwsektor waar de toename in deze tijd van len, et jaar konstant blijft aanhouden. i het arrondissement Aalst edroeg- het aantal uitke- hgtrekkende volledig werk los op het einde van no- imber 12.537 eenheden, iaarvan 4934 mannen en 603 vrouwen. In vergelij- ing met de gegevens op het inde van oktober is dit 550 fenheden meer. De toena- te deed zich zowel bij de jannen 334) als bij de rouwen 216) voor. De rocentuele toename be- roeg 4,59 ie werkloosheidsgraad ten izichte van de aktieve be- Iking bedroeg 11,74 anneer we deze vergelij- n met de nationale cijfers, in zien we dat ons arron- >tatiot$ssement n°9 alt'(d relatief g getroffen wordt door de Dzeni erkloosheid. De toename ■jan de werkloosheid deed :h vooral bij volgende be- epsgroepen voor: bedien- >n 232), metselaars 86), eermaker 46), handlan- ers 43), mekaniciens en de timmerlieden loosheid bedroeg derhalve 30,61 van de volledige werkloosheid. Bij de man nen was dit 28,90 en bij de vrouwen 31,71 Tijdens de maand november werden door de plaatsings diensten van de R.V.A. te Aalst 224 werkaanbiedingen ontvangen, wat 37 aanbie dingen minder was dan tij dens oktober. Er werden 205 aanbièdingen voldaan. Toch bleven op het einde van de maand nog 20 aanbiedingen lopend. TABEL I: november '80 Volledige werkloosheid arr. Aalst e jeugdwerkloosheid be- roeg tijdens de maand no- imber 3837 eenheden, iaarvan de meerderheid rouwen zijn. De jeugdwerk- H<6 I h msr Arbeidsgeschiktheid Mannen Vrouwen Totaal Normaal 3573 6056 9629 Gedeeltelijk 745 864 1609 Zeer beperkt 616 683 1299 Totaal 4934 7603 12.537 Andere verplicht ingeschrevenen 296 384 680 Algemeen totaal 5230 7987 13.217 - 25 jaar 1656 2628 4284 TABEL II: Gekontroleerde volledig werklozen. Gemeente Mannen Vrouwen Totaal Lede 167 307 474 Impe 19 37 56 Oordegem 44 70 114 Smetlede 19 28 47 Wanzele 15 47 62 LEDE 264 489 753 Erpe 94 114 208 Mere 112 125 237 Aaigem 44 31 75 Bambrugge 20 41 61 Burst 48 93 141 Erondegem 34 66 100 ERPE-MERE 352 470 822 Aalst 775 1230 2005 Baardegem 26 41 67 Erembodegem 160 320 480 Gijzegem 34 64 98 Herdersem 36 81 117 Hofstade 72 129 201 Meldert 72 129 201 Moorsel 85 121 206 Nieuwerkerken 142 207 349 AALST 1371 2246 3617 Inleveren, bezuinigen en besparen zijn woorden die meer dan ooit aktueel zijn, ook op het plaatselijk vlak. Ingevolge de onderrichtingen van de hogere overheid, maar vooral ingevolge de slechte financiële toestand diende de stad Aalst in de afgelopen maanden over te gaan tot de afdanking van tientallen personeelsleden, die aan de stadsdiensten verbonden waren als BTK'ers of tewerkgestelde werklozen. Voor diegenen die vertrouwd zijn met de plaatselijke politieke toestand waren deze afdankingen geen ver rassing meer. Vooral sinds schepen Van den Eede zijn ophefmakend interview toestond aan de mikro's van BRT 2. Na een interne machtstrijd binnen de be- stuurskoalitie zelf, waarbij uiteindelijk de SP, die zich vast verzette tegen om het even welke afdanking, het •oordonderspit diende te delven, werd noodgedwongen over gegaan tot het treffen van deze zeer onpopulaire maatregel. Hierbij komt het ons voor dat de oorzaak van de huidige moeilijkheden dient gezocht te worden in de van personeelspolitiek die enkele jaren geleden op het stadhuis gevoerd werd. Gebruik makend van de door de nationale wetgeving voorziene reglementering werd na de fusie op een ondoordachte wijze een onnoemlijk aantal werklozen en BTK'ers aangeworven. Blijkbaar werd toen niet nagedacht over de financiële gevolgen van dergelijke massale aanwervingen. Wat telde was :d« de partijkaart die men bezat of het feit dat men al dan niet familielid was van één of andere schepen of voc gemeenteraadslid. Nochtans kon verwacht worden dat het stadsbestuur toen reeds had kunnen voorzien dat dergelijke in jgee^ dienstnemingen geld zouden kosten, niet zozeer op het vlak van het loon, dat in het ■begin integraal door de staat betaald werd, maar veeleer op dat van de neven uitgaven. Denken wij maar aan de kosten voor bureel- benodigdheden en meubilair, aan de verhoogde ver plaatsingskosten, enz. Eén van de huidige schepenen n a01 zei het ooit eens zeer treffend: -Iedere bediende, ook in A nskfl nud 2 Opi een tewerkgestelde werkloze, moet toch een stoel hebben om op te zitten, papier om op te schrijven en een machine om op te tijpen In dit verband kan trouwens de vraag gesteld worden wat er nu gaat gebeuren met al het extra materiaal dat P aangekocht werd en dat werkloos achterblijft, nu talrijke personeelsleden terug naar het stempellokaal verwezen werden. r oe( Misschien wordt het ook de hoogste tijd dat men eens een degelijk onderzoek verricht naar de rendabiliteit en produktiviteit van het huidig stadspcrsoneel. Iedere Aalstenaar kan in dit verband krasse staaltjes van misbruiken en inefficiëntie opnoemen. :oek» illen .ver' Alhoewel veralgemenen steeds uit den bose is. He doorsnee Aalstenaar begrijpt aldus niet hoe een jewe privé-bedrijf het soms met de helft van het personeel en op half zoveel tijd klaarspeelt om een identieke taak uit to voeren. Verliezen wij bij dit alles niet uit het oog dat het stadhuis met zijn meer dan 1000 personeelsle den het grootste bedrijf van het Aalsters grondgebied w® is. Hierbij dient dan nog het OCMW gevoegd, dat 'orek jaarlijks toch ook miljoenen stadstoelagen ontvangt, rsultcf Waarom hier geen maatregelen genomen worden om het aantal tewerkgestelde werklozen en BTK'ers te verminderen blijft nog een open vraag. Wat voor zin heeft het als men alle werklozen in stadsdienst ont slaat, als men ze in het OCMW behoudt? Is dit nog langer toelaatbaar? Van de opvulling van de kaders hoeft evenmin alle financiële heil verwacht. Het zijn immers de steeds hoger oplopende personeelskosten samen met de stij gende schuldenlast die ervoor zorgen dat Aalst diep in de rode cijfers zit. Nieuwe aanweningen zullen de personeelskost zeker niet doen verlagen, wat toch de eerste bedoeling is van de huidige afdankingsmaatre- Kelen. In dit verband kan tevens de vraag gesteld worden of het personeelskader per sé hoeft opgevuld te worden, omdat het nu éénmaal door de hogere over heid aanvaard werd. Maar benoemen is nu éénmaal plezant en politiek lonend. Tot slot zou men ook moeten ophouden met alle schuld van de huidige moeilijkheden op de rug van de nationa le overheid te schuiven. Zelfs indien dit volledig waar is. zal daardoor niets ten goede veranderen. Het is nu éénmaal een feit dat ook de Belgische Staat diep in de schulden zit, en het financieel nog moeilijker heeft dan de stad Aalst zelf. De redaktie RÜKSDiafeT A7XC&t&&QSH&D1Ë. AALST" Het A.C.V. van het arrondissement Aalst heeft zopas een onderzoek beëindigd naar het nachtwerk in de bedrijven en instellingen van het arrondissement. Alhoewel het om een veldonderzoek gaat dat in omvang beperkt is, zijn de besluiten ervan niettemin representatief. Het A.C.V. heeft vooral drie vragen benaderd: in welke bedrijven van het arrondissement Aalst wordt er gedurende de nacht gewerkt? hoeveel mensen zijn er bij dit nachtwerk betrokken? wat denken de nachtwerkers zelf van hun situatie? Wat voor enkele insiders reeds als een voldongen feit vaststond, werd nu ook officieel bevestigd: dhr. Rik Muller zal trachten de CVP-voorzitterszetel, althans voor het arrondissement, te bekleden. Hij is momenteel voorzitter van de Leedse CVP, en door zijn dynamisch en progressief gericht politiekbeleid, lijdt het geen twijfel dat de heer Muller weldra in voetstappen van zijn beroemde ouders zal treden. Uw dienaar ging hem opzoeken. Henri (Rik voor de talrijke vrienden) Muller werd gebo ren en groeide op in het Waasland. Hij liep school aan een bisschoppelijk colle ge, wat hem een degelijke opleiding tot hogere studies zou opleveren. Aan de Gentse Rijksuniversi teit ontpopte hij zich tot een ijverig (mevrouw Muller werpt manlief een ironische blik toe) student, en behaal de een doctoraat in de Rechten. De heer Muller is thans juri disch adviseur bij een grote firma, en de consequente drukke beroepsaktiviteiten liggen aan de basis van het feit dat hij zich noch niet van Sint-Niklaas en minister van tewerkstelling. Deze eenvoudig-vriendelijke voorzitter beklemtoonde dat zijn inzet op politiek vlak en kel doorgang kon vinden in de mate dat zijn gezinsleven hieronder niet zou lijden. Twee verantwoordelijkhe den, die hij momenteel met gunstig resultaat weet te verzoenen. Zijn maatschappelijke visie is uiteraard geïnspireerd door zijn CVP-lidmaatschap, maar op gemeentelijk vlak kan hij nog wat meer in concreto treden. Hij stelt bepaalde ziektekie men vast in de functionering van bestuurlijke organen te geregeerd wordt door een formatie die niet representa tief is voor de Leedse kiezer, een weinig aaneensluitende formatie, terwijl de enige partij die tot in deuithoeken- van de gemeente kan bogen op een degelijke infrastruc tuur, in de minderheid ge drongen werd. Hij ziet veeleer heil in een formule, gelijk welke haar bestanddelen zijn, waardoor de CVP kan meebesturen, wat hij niet alleen een ver antwoordelijkheid, maar zelfs een taak tegenover de kiezer pleegt te noemen. Een taak waardoor hij met zijn partijgenoten een en an der probeert te verhelpen, aangezien volgens hem de huidige toestand te Lede alle verbeelding tart. Gemeen teraden worden halfweg de dagorde afgebroken waar door de begroting, die reeds 15 november goedgekeurd had moeten worden, in het gedrang komt. De onhandig- De jonge en dynamische voorzitter samen met echtgenote en dochtertje. (Per) onmiddellijk op gemeente lijk vlak verkiesbaar stelt. Zijn interesse voor politiek in de ruime zin van het woord vloeit voort uit een familiale traditie. Grootvader is een van de grondleggers van het ACW, en was ondermeer ook aktief als burgemeester Lede. De dragers hiervan zijn ongetwijfeld de koehan del waarop de huidige coali tie steunt en het gebrek aan eensgezindheid in de Leedse meerderheid, duidelijk zicht baar in de laatste gemeen teraden. De heer Muller be treurt bovendien dat Lede heid waarmee de burge meester optreedt, is aan de ze situatie niet vreemd, meer specifiek diens diktatoriaal optreden, waardoor de CVP- fraktie spontaan de vergade ring verlaat, aldus Rik Muller. GDN Voor deze laatste vraag wer den 78 nachtwerkers uit ver schillende bedrijven en sek toren geïnterviewd, zodanig dat men een algemeen beeld heeft van de situatie van de nachtwerkers in het arrondissement Aalst en van wat de nachtwerkers zelf denken over hun nachtar beid. Nachtarbeid wordt door de arbeidswet van 16 maart 1971 bepaald als ar beid die verricht wordt tus sen 20 uur 's avonds en 6 uur 's morgens. In geval van ploegenarbeid wordt de ar beid, verricht tot 22 uur 's avonds en vanaf 5 uur in de morgen niet als nachtarbeid beschouwd. 44 bedrijven en instellingen met nachtarbeid Het onderzoek leidde tot het volgende overzicht dat we liswaar niet volledig, maar toch een duidelijke en goede benadering geeft van de si tuatie. Vooraf dient opge merkt te worden dat in som mige bedrijven nu eens niet, dan weer wel nachtwerk wordt verricht. In het onder zoek zijn ook niet begrepen de restaurants, de vermaak- instellingen, vervoerbedrij ven, bewakingsdiensten, kleine bakkerijen, vleeshan dels, rijkswacht en perso neel van de internaten. Voor wat de industrie betreft zijn het vooral ondernemin gen in de sektoren textiel, scheikunde en voeding die nachtwerk organiseren. Voor textiel zijn dit: Bos- teels, De Smeth Labor - Aalst; Cantaert - Zottegem; Fabelta - Ninove; F.F.R. - Aalst; Free Dress - Aalst; Le Compte - Aalst; Martin Pro cessing - Gijzegem; Stele man - Aalst; Ververij van het Denderland - Gijzagem. Voor de sektor Scheikunde zijn dit: Action Technology - Erembodegem; Animalia - Denderleeuw; Evipak - Erpe- Mere; Ideal Plastic Works - Erembodegem; Gates Euro pe - Erembodegem; Plasti Synthese - Aalst; Tupperwa- re - Aalst; Unal - Geraards- bergen. Betreffende de voedingssec tor noteert men: Amylum - Aalst; Baveco - Bavegem; De Gheest - Aalst; De Wolf- Cosijns - Aalst; Inex - Bave gem en La Loraine - Ninove. In de sektoren metaal, grafi sche en hout wordt slechts in een bedrijf per sector nachtwerk verricht. Het zijn Hamerace, Lithorex en Deka- ply allen uit Erembodegem. Naast de industrie zijn het vooral de dienstensectoren en klinieken die werknemers gedurende de nacht tewerk stellen. Het zijn de vele pri- vé-klinieken en O.C.M.W.- ziekenhuizen, de politiedien sten, brandweer, intercom, NMBS, post en RTT. Het gaat om 3000 werkne mers In de industrie werken 129 mensen in «vaste» nacht dienst en meer dan 1200 fa- kultatief in nachtdienst. In de dienstensector en ziekenhui zen zijn er 105 in vaste nachtdienst en meer dan 1300 werken in facultatieve nachtdienst. Wanneer men daarbij nog de NMBS neemt waar onge veer 80 van het personeel met nachtdienst te maken heeft, dan komt men aan een totaal van ongeveer 3000 werknemers en werk neemsters die in de nachte lijke uren in het arrondisse ment Aalst moeten werken. In dit cijfer zijn de werkne mers van de restaurants, kleine bakkerijen, rijkswacht enz. niet inbegrepen. Er mag dus gesteld worden dat in het arrondissement Aalst meer dan 3000 mensen in vaste of facultatieve nacht dienst werken. Situatie nachtwerkers Het onderzoek wijst uit dat de nachtwerkers meestal niet lang school gelopen hebben. Van de ondervraag de nachtwerkers volgde 38 slechts lager onderwijs en 27 lager secundair tech nisch onderwijs. De nacht werkers die langer gestu deerd hebben vindt men veelal terug in de ziekenhui zen en in de dienstensector. Er zijn verschillende arbeids regelingen voor de nacht werkers. Sommigen werken in een non-continue ploe genarbeid, anderen in een semi-continue ploegen arbeid of in een vol-continue ploegensysteem. Nog ande ren werken met «vaste» nacht zonder weekeinde of met vaste nacht ook tijdens het weekeinde. Er zijn er ook die enkele vaste nachten per week werken en dus deel tijds tewerkgesteld zijn Bij non-continue ploegenar beid worden de werkzaam heden per etmaal een of meer keren onderbroken en tijdens het weekeinde wordt er niet gewerkt. Bij demi- continue ploegenarbeid werkt men in ononderbro ken werktijden «de klok rond» tijdens ten minste 5 etmalen met terug een on derbreking in het weekein de. Bij vol-continue ploe genarbeid werkt men de ze ven dagen zonder onderbre king ook tijdens het week einde. Men merkt duidelijk dat er geen gelijkvormige struk- tuur te vinden is in de nach telijke arbeidstijd. De ene werkt altijd met de nacht, met of zonder weekeinde, de andere komt slechts om de week of om de twee tot drie weken in de nacht. De ene morgenploeg begint om 4.00 uur, de andere om 5 uur en zo kan men verder gaan. Hierbij rijst de vraag: hoe ver wonen de nachtwer kers van hun onderneming en hoe verplaatsen ze zich? Uit het onderzoek komt naar voor dat bijna 70 van de ondervraagden op minder dan vijf kilometer van het werk woont, en 25 op minder dan tien kilometer. Meer dan de helft (57 gebruikt zijn eigen wagen om zich naar het werk te begeven, 29 de fiets of de bromfiets en 11 gaat te voet naar het werk. Het ge bruik van het openbaar ver voer is dus bij de nachtwer kers eerder miniem. Enkele specifieke proble men De veiligheid tijdens het nachtelijk werk stemt tot na denken. Bijna een derde van de ondervraagden stelt dat er in dat verband problemen rijzen. Sommigen werken al leen op de dienst of in de onderneming (16,6 Een nachtwerker typeerde het als volgt: «als ik een ongeval tegenkom dan vindt men mij bij de opkomst van de mor genploeg». Bij meer dan de helft van de ondervraagden is er gedurende de nacht geen verplegingsdienst. Het onderzoek stelt bij een ge deelte van de nachtwerkers ook problemen vast in ver band met de gezondheid, slaap- en eetgewoonten en moeilijkheden voor de huis genoten van de nachtwer kers. Aan het ganse gezin worden bijkomende aanpas singen gevraagd: eten op ongewone uren en stilzijn als vader slaapt. Op het einde van het verslag werden enkele opmerkelijke uitspraken van nachtwerkers opgenomen die een duide lijk beeld geven van wat sommige nachtwerkers den ken over hun nachtarbeid. De beoordeling van hun nachtwerk is zeer uiteenlo pend: «Ik vind nachtarbeid goed, ik heb er zelf om gevraagd» «Ik ben tevreden als nacht werker, maar ik wens het niet gaos mijn leven te doen» «Nachtwerk moet afgeschaft worden, er zijn geen voorde len aan» «De nacht dient om te sla pen, niet om te werken» Dit ACV-onderzoek heeft merkelijk een bijdrage gele verd tot een betere kennis van het nachtwerk in ons arrondissement Geïnteres seerden kunnen het verslag aanvragen bij het ACV te Aalst. G.D.B. Voor deze twee unieke sht adres: KOESTRAAT 22 - f toegangskaarten'te bel

De Voorpost | 1981 | | pagina 3