Drie dagen vieren in «St.-Antoniusdorp» Minister en TV vieren te Essene mee! Herdersem met «100 jaar Oost-Vlaanderen literair»! BRON Dorpsraad zeer aktief 4 - 23.1.1981 - De Voorpost Wie met kop en schouder boven iedereen uitstak was ongetwij- Vervolg van pag. 1 teld de reus van Herdersem. (Per) tuiging dat «een goede ker- tingen nopens de festivitei- mis vieren, zoniet de ge- ten had verstrekt kwam de zondste dan toch de aange- drank aanrukken. Faluintjes- naamste ontspanning is die genever was er deze keer er bestaat». echter in de Faiuintjesstreek Nadat vanwege het Feestko- niet bij en de opkomst moet mitee de plaatselijke voorzit- groter geweest zijn dan men ter en Gudula en Antonius vermoedde want ook het op een mooie tekening wer- aantal beschikbare glazen den bedacht en Robert Van leek ontoereikend, der Stockt technische inlich- Van in de oudste tijden ka rakteriseert Herdersem zich inderdaad als een dorp van landbouw en veeteelt wat dadelijk in verband staat met de verering van St.-Elooi en St.-Antonius-Abt. Verwijst St.-Elooi, de bisschop-smid naar paarden (zie de ver maarde paardenommegang op 29 juni) St.-Antonius houdt meer verband met de veeteelt, inzonderheid dan met varkensteelt. Door de folkloristische ge bruiken heen hoeft echter te worden gespeurd naar etno logische ondergronden, ver eringen die zijn terug te voe ren naar oude kultusgebrui- ken reeds bij de Romeinen in voege. Gilde van St.-Antonius In 1663 werd te Herdersem, onder de baronnen Gaspar en Lodewijk de Valdez de gilde van St.-Antonius opge richt. Deze gilde had in de kerk een kape.l met altaar toegewijd aan St.-Antonius- Abt. Buiten het geestelijk doel traden de jonge gilde- broeders op als een soort burgerwacht, wel gewapend en geoefend om de parochie te vrijwaren van dieven en baanstropers. De leden wa ren ingedeeld in officieren, vaandrig, standaarddrager, bazuinblazers, trommelaars en muzikanten. Uit deze gil de ontstond immers in 1784 de Herdersemse Harmonie die dus bijna aan haar twee de eeuwfeest toe is. De faam van deze Gilde wordt momenteel hoog ge houden door de heren Van Hoorde, Michiels en Lam- brecht. De Dorpsraad In 1977 gesticht onder im puls van Hubert De Neef heeft de Dorpsraad op zich 'n Stralend winterzonnetje, verre voorbode van een naken- kament van Dom Beda de lente, een Vlaams minister van Brusselse Zaken, Rika Steyaert, onder de meer dan duizend aanwezigen, een televisieploeg van onze BRT die snapshots van dit folkloris tisch gebeuren brengt in «Dit Leuke Land» op zaterdag 31 januari, een quasi oneindig aantal offergaven waarvan de opbrengst ten goede komt aan de bouw van een nieuwe zaal, een originele misviering opgeluisterd door het Liede- kerks zangkoor en een pittoreske openbare verkoping. Wat wil Essene, en inzonder- vriezers doch we lijden aan heid de Gilde van St.-Anto- spirituele tekortkomingen, nius, nog meer? De kerk van aan gevolgen van te veel en Essene, oorspronkelijk date- te goed. Hiertegen en niet rend uit de 17' eeuw, werd alleen voor verloren voor gedeeltelijk heropgebouwd werpen, wordt ook nu nog in 1835. St.-Antonius komt St.-Antonius, ook te Essene, erin slechts op de derde vereerd. Dat de predikant plaats als patroonheilige en ondertussen gestoord werd dit na O.L.V. bezoeking en door het gestamp van een St. Jan. Voor de gelegenheid varken in zijn houten bak of liep ze, tot grote voldoening door een verdwaalde tussen van pastoor Janssen, verle- de gelovigen laverende ka den zondag overvol. Bede- kelende kip, nam men er vaarders, simpatisanten, dan, als couleur locale, mensen bezeten door de graag bij. mikroob van folklore en heemkunde, wandelaars van Aloude viering de Hekelgemse VTW-Wan- De «fondatie genaamd de delaarsbond o.l.v. de heren Cantuarie van St.-Antonius Van der Schueren en in de parochiekerk van Es- Schoonjans, en gewoon ge- schene» dateert uit 1462 en lovigen kwamen er in een werd gesticht door Juffrouw uniek kader, ter kerke. Reeds Elisabeth van Heetvelde die van in de vroege morgen in Essene veel goederen be was men komen aandragen zat.Deze fondatie houdt heel met offergaven van allerlei waarschijnlijk verband met soort: broden in alle forma- toen heersende besmettelij- ten liefst zo groot mogelijk, ke ziekten van mens en dier. varkenskoppen al dan niet Dat het om St.-Antonius met een kleurig lintje, kip- ging is begrijpelijk vermits pen, konijnen, duiven, een- gezegd werd «Dient St.-An- den, ganzen, biggen en zelfs tonius der heiligen man, die een pony, en verder alle mo- mens en dier genezen kan» gelijke boerenkost als kran- De verering bestond uit een sen witte en zwarte pensen, beeweg gepaard gaande kop, vlaai, rijstpap en fruit. aan een offergave. Daarop Onder leiding van Etienne volgde dan een boetedoe- De Reuse bracht het «Gau- ning: bidden bij het beeld, deamuszangkoor» uit Liede- driemaal rond het beeld kerke vloeiende Gregoriaan- gaan en tenslotte biddend se zang en imponerend po- driemaal rond de kerk gaan. lyfonisch werk. Pastoor Tenslotte volgde dan de ver- Janssens, eigentijds, up to ering van de relikwie, date en ad rem, hield eens te Van een beeweg moest men meer een treffende homilie een tastbaar bewijs mee- waarin hij het verband zocht brengen en dat kon dan zijn tussen de Egyptenaar Anto- een medaille, een bede- nius die op zoek naar het vaartvaantje, een santje, geluk in aardse onthechting Waar een broederschap be- zich uit de materialistische stond liet men zich dan ook wereld terugtrok en de Vla- liefst inschrijven, ming uit ons nog steeds lui lekkerland niettegenstaande Verval en heropleving elke matiging die soelaas en Stilaan kwam er verval in de troost zoekt voor zijn over- verering en rond 1940 spanning, moedeloosheid, scheen de traditie totaal ver- welvaartsmoeilijkheden bij loren te zijn gegaan. Vooruit- Antonius die geluk in pacht gang van de wetenschap en scheen te hebben. Antonius achteruitgang van de var- -een figuur om naar op te kensteelt zullen hierbij wel kijken met een staf als kluize- bepalend zijn geweest. Tot naar, een boek als bijbel ten de kerkzangers met Rik De geluide in onze levenswan- Bolle, Frans De Backer, del, een varken als personifi- Frans Verbeken en tal van katie van bekoring tot on- anderen het lofwaardig ini- reinheid en een bel waarme- tiatief namen de oude volks- de de duivel Antonius belet gebruiken in ere te her- naar goede ingeving te luis- stellen teren. In 1969 werd een eerste po- Het varken, in vroegere tij- ging gewaagd en in 1970 den samen met de eigen ge- waren offergang en openba- kweekte aardappelen en de re verkoop er terug. De grote eigen groenten, goed voor doorbraak had plaats in 1971 het levensonderhoud onzer toen vele lokale verenigin- voorouders, schijnen we nu gen gingen meewerken en minder nodig te hebben. We de verkoping weer plaats hebben discounts en diep- vond volgens het oude per kament van Dom Regaus. «Verkenskoppe en andere offeghaevene moeten te goede worden gemaekt in naervolgende manieren: koppen en andere ghae- vene selen van iërste quali- teit sijn en inde suivere pa pieren ghedaen, kop ofte gifte worden ghegheben aan die welcke meest biedende is rustverstorenden selen door gewaepende achters worden verjaegt koppen of ghavene ist verboden op straffe van zwaere boeten in taveernen of in bierhuysen verder te verkopen» In de opgang van deze ver nieuwde ouderwetse viering citeren we graag het aandeel van radio en televisie, de medewerking van zangko ren uit het omliggende, o.a. dat van Meldert, de inbreng van kunstenaars als Tuur De Rijbel en Bert Van den Broeck, kleinkunstgroepen en vooral het plaatsen van een St.-Antoniusbeeld op het dorpsplein, werk van Bert Van Ransbeeck en Wim Van den Braak. Openbare verkoping Bij het einde van de misvie ring werden de gelovigen bedacht op een santje en onder het waakzaam oog van de televisie, die vroeger ook reeds voor «Echo» kwam nadat Radio Brabant Essene folkloristisch had ontdekt, kon de openbare verkoping van de overtalrij- ke offergaven beginnen. Voorzitter Rik De Bolle zou echter eerst de reeds hoger vermelde toelating van Dom Beda Regaus voorlezen en dan konden verkopers Sus De Backer die nogal wat last had me zijn mikro, Mare De Bisschop die Rik De Bolle van een aantal karweien ont last en Frans Verbeken hun waren aan de man brengen in een pittoreske openbare verkoping bij opbod. Dat een pas gekochte haan dan ech ter liever wegvloog moest men erbij wel voor lief nemen. Ondertussen zorgde een boerenkapel, «De Spele- mannen van het Pajotten- land», voor animatie en na de verkoop kon in de ver warmde tent boerenkost naar hartelust worden veror- derd. Schoonheidsfoutje was wel dat de verkopers in keurige, kleurige hoerendracht met zeer typische zwarte «faas», boerekiel en rode bollekes- zakdoek om de hals ook wa ren presenteerden in een ge wone kommersiële verpak king Misschien kan daaraan volgend jaar wel worden verholpen. LH genomen fokloristische ge bruiken en jaarlijkse kermis sen in leven te houden en te stimuleren. Oorspronkelijk telde het bestuur 8 leden, 2 .ran elke partij: CVP, PVV, SP an VU. Het bestuur werd la ter uitgebreid met vier niet- politiek gebonden leden en een afgevaardigde van het stedelijk feestkomitee. Oud-Burgemeester Antoon Muylaert, eerste voorzitter, nam onlangs ontslag en werd vervangen door Louis Lockefeer. Ook Mw Valenti ne Moens werd na ontslag name vervangen. De Dorpsraad hoopt nog ve le jaren, nu gesteund door de toch wel vleiende woor den van de burgemeester, voor Herdersem op de bres te kunnen staan. Pensenworp Koninginnestuk van de zon dagse viering blijft uiteraard de pensenworp. Nadat de Harmonie een flinke show had ten beste gegeven wer den door prominenten, Her dersemse en andere, vanuit de vensters van de eerste verdieping van het oud-ge meentehuis, pensen gewor pen. Voor de kinderen o.a. de zilveren pens (waarde 500 fr.) en voor volwassenen de gouden pens (waarde 1000 fr.). Samen een drie honderdtal prijzen groten deels bijeengebracht door twee verdienstelijke leden, Guido Van den Brempt en Albert De Rop, mannen die ook zorgden voor een flinke kaartenverkoop voor het Dorpsbal. Het werd uiteraard een ge- grabbel van belang waarbij gretige handen de lucht in gingen om een van de hon derden prijzen in de wacht te slepen. Bij de kinderen ging de zilve ren pens naar Sven Van den Bogaert, Hardingwijk nau welijks zeven jaar oud. Bij de volwassenen was de tienja rige Guy Callebaut, even eens van de «Geleiwijk», de seniores te vlug af. Ondertussen werden de pel- lepetatten met bakharing gretig gesmuld en vloeiden de tapkranen aanhoudend. De «Moorselse Mis» Door de H. Gudula, de be schermvrouwe van de Fa- luintjes avant la lettre, in 644 in het kasteel van Ham te Herdersem geboren die zich elke morgen, blootsvoets over hobbelige stenen naar een kapel van de Zaligmaker te Moorsel begaf en wiens lantaarn zekere morgen heel vroeg aan het einde van de huidige Gudstraat door een duivel zou zijn «uitgeblazen» («duivelsput»), waren Her dersem en Moorsel reeds broederlijk verenigd. Toen Gudula dan in 712 te Herdersem stierf en er werd begraven werden haar relie ken naar Moorsel overge bracht en er bijgezet achter het altaar. Karei de Grote richtte zelfs een Vrou wenklooster te Moorsel op en om het heilig lichaam voor de Noornmannen te vrijwaren vluchtten nonnen met de stoffelijke resten van Gudula naar Chèvremont bij Luik waarna ze werden over gebracht naar de St.-Gudu- lakatedraa!, de huidige St.- Michielskerk in de hoofd stad. Gudula kreeg te Moorsel een kapel in de 14e eeuw met o.m. een oud klokje uit 1597 dat echter reeds tweemaal werd vervangen. Moorsel en Herdersem hadden dus reeds heel wat banden. Toen dan in 1690 te Moorsel de pest heerste en er talrijke slachtoffers eiste richtten de Moorselaars, door uiterste nood gedreven, zich naar Herdersem, naar de H. Anto nius. Dit goed resultaat want de ziekte hield op. Om hun dankbaarheid te be tuigen legden Moorselaars dan ook de gelofte af jaar lijks op de maandag van het feest van de H. Antonius in de parochiekerk te Herder sem een Mis op te dragen waarin bijna alle Moorselse gezinnen destijds vertegen woordigd waren. Voorafgegaan door de mu ziekmaatschappij kwam men, uiteraard te voet, naar Herdersem samen met de kerkzangers, de koorknapen en vooral de Moorselse pa rochiegeestelijkheid. Tradi tie die echter na verloop van tijd fel afzwakte. De laatste jaren werd de «Moorselse Mis» terug in ere hersteld. Moorselaars komen weer in steeds groter aantal naar de Mis door de eigen parochiegeestelijkheid er opgedragen en muzikaal door het Herdersems zang koor opgeluisterd. Verleden maandag was het medepastoor Steps van Moorsel die te Herdersem in de eucharistieviering voor ging en naast heel wat Her- dersemnaren waren tiental len, nog steeds dankbare 171 Moorselaars op post. Over de «wroetersdag», wel bekend in deze kontreien, willen we liever geen détails mededelen». Boodschap van St.-Antonius Jos Lambrecht, voor de eer ste maal in de rol van deze volksheilige, richtte een boodschap tot alle Meivis- koppen. Hij hekelde het «universalisme» waarbij geen afstanden meer be staan, elk nieuwtje uit de hele wijde wereld elke huis kamer binnendringt en de vooruitgang van de techniek alle grenzen schijnt op te kontakt in de eigen leefge- ringen als deze. ven. En misschien komlM1 meenschap, meer begrip En nu maar wachten op St.- ook de televisie naar Hef'eril Naar men sem. Wie weet? i®n'< pe Met aan het hoofd de plaatselijke fanfare en de veldwachter, ging de stoet in Herdersem uit/venl' any van uc louniiiaiv nzen schijnt op te heffen. Hij breekt daarbij dan ook voor vrjend en buur, meer Antonius 1982. 111011 een lans voor meer sociaal samenwerking, ook bij vie- ons zegde zijn er alternatie- Traditioneel verleent de Herdersemse Davidsfondsafdeling, schouwen was an other zeer aktief zoals het in haar aard ligt, aan de aloude St.- question. Zou de geboorte- Antoniusviering telkenjare een bredere kulturele dimensie plaats bepalend zijn? Of de aan dit folkloristisch gebeuren. woonplaats? Klaar, duidelijk, overzichtelijk en vooral volledig was de tentoonstelling in het Herdersemse parochiehuis 100 jaar Oostvlaamse literatuur». (Per) Deze afdeling die zich het laatste decennium in de kij ker werkte o.a. door het ver plaatsen van de oude Sas- brug en de onthulling van het Jozef De Cockmonument hield het naast optreden van kleinkunstenaars bij een quiz onder het motto «Ken uw dorp» of tentoonstellingen van «kunstschatten in de ei gen parochiekerk» Ook dit jaar wilde de afde ling kultureel bijdragen tot het welslagen van de festivi teiten waarmede Herdersem is vergroeid en dit door de organisatie van een tentoon stelling «100 jaar Oost- Vlaanderen Literair». Een tentoonstelling gerealiseerd door de Kulturele Dienst van Oost-Vlaanderen in de vorm van een uitgebreid foto-al bum. Deze tentoonstelling beoogt een synthetisch beeld te schetsen van ongeveer een eeuw literaire aktiviteit in onze provincie. Op een vijftigtal genummer de panelen waarbij een ter plaatse verkrijgbare katalo- gus alle nodige informatie verstrekt ziet U oudere en nieuwe foto's, manuskrip- ten, tekeningen, uittreksels en affiches i.v.m. de litera tuur in onze provincie gedu rende de laatste honderd jaar. Voor een bemoedigende op komst die alle goeds voor deze expo voorspelt, waarbij wegens het barslecht win terweer de vertegenwoordi ger van de Kulturele Dienst van de Provincie en de Da- vidsfondskonsulent zich hadden laten verontschuldi gen, opende voorzitter Jozef Verbestel deze vernissage waarop Rudolf Van de Perre, zelf essayist en dichter die trouwens in 1979 voor zijn dichtbundel «De gekleurde wereld» met de Provinciale Prijs voor Letterkunde werd bekroond, het woord voer de. Spreker brak een lans voor het toegankelijk maken van de vruchten van onze eigen literatoren voor Jan met de pet zodat de litera tuur een reëel sociale funktie zou vervullen en zich verhef fen boven het elitaire. Waar Oost-Vlaanderen steeds eer der stiefmoederlijk werd be handeld als gebied waar de letterkunde minder vrucht baar was, in tegenstelling dan met West-Vlaanderen met tal van uitermate geken de schrijvers en de Kempen met een reeks heimat- en folklore-auteurs, wees spre ker op de toch wel massale inbreng van Oostvlamingen in het literair oeuvre. Getui ge hiervan alvast de volumi neuze tentoonstelling. Wie men uiteindelijk als Oostvlaming diende te be- votkr.toneei Uiteindelijk heeft men het gehouden bij schrijvers die over Oost-Vlaanderen heb ben geschreven of er op een of andere manier mee te ma ken hadden. Nadat voorzit ter Verbestel de tentoonstel ling dan voor open had ver klaard kon men zich van de vruchten van onze Oost vlaamse auteurs verge wissen. Als sistematisatie bleken de diverse literaire genres het meest valabele uitgangs punt te bieden tot strukture- ring van de overweldigende massa namen, titels en feiten. Een derde van de vijftig pa nelen wordt beslagen door de roman, de sociale en de psychologische. Ongeveer evenveel ruimte is voorbe houden aan de poëzie en haar beoefenaars terwijl de rest tijdschriften, essays, to neel en jeugdliteratuur omvat. Met de tentoonstelling, die reeds verleden jaar startte te Gent doch waarvan Herder sem de primeur heeft voor de Aalsterse regio, heeft to tale volledigheid uiteraard om praktische redenen niet kunnen bereiken, ook al we gens het mobiele karakter van deze reizende expo. Dat een aantal auteurs meer ruimte kregen dan andere ligt aan de onbetwistbare belangrijkheid van hun oeu vre. Via de formule «foto album» werd getrachtr een zo groot mogelijk a literatoren en hun werkf,1. het groot publiek aansc welijk kenbaar te maken] mule waarvan men te t dersem tijdens de St.-M niusfeesten dan ook baar gebruik heeft gemaj} Uit de veelheid aan i riaal puurden we voor tl mensen van onze streek. Zo ziet U op panelen van sociaal-naturalismer historische dokumenj Louis-Paul Boon, op paL, 16 de Ledenaar Paul Bt deel met koloniale romi op paneel 20 de AalsteJ Adolf Herckenrath, een! wonderaar van Karei vaif Woestijne, op paneel 2« expressionistische dief Wies Moens uit St.-Gf Dendermonde, op pane( Dendermondenaar Ga» Burssens, op paneel 28l bekenaar Maurits Van f sole met traditionele po( op paneel 29 Aleidis Di«| met gunstig onthaaldejf dichten, op paneel 30 A naar Franz De Backer o.a. oorlogsgedichten, paneel 31 onderwijs!] dichter Jan Vercamme^ Gijzegem, op paneej jeugdliteratuur van Weynants-Schatteman Lede en op paneel Merenaar Gaston Van Gucht met jeugdlitera en jeugdtoneel. Verder nog zeer merkv dige panelen over het torj met «Het Vlaams Volks neel», Oostvlaamse ton( gezelschappen e waaronder Lodewijk Dotl (Dendermonde), Jan D'H se (Aalst) en spreker van| ze avond Rudolf Van|| perre. Beweren dat Oost-Vlaai§| ren op literair vlak achf stand heeft op andere f vincies wordt, na aandaci beleven van deze tentof stelling wel nu zeer i lijk... U kan deze tentoonstel ook dit week-end nog n maken te Herdersem inj Parochiaal Centrum terdag 24 van 15 tot 21 i] op zondag 25 van 10! 12.30 u. en van 15 tot 2l[ Klassen die deze expo v bezoeken, en een mensen die bij de zaakl hebben zich hiervoor ra gemeld, spreken bestj voorhand af met sekre Fons Dierickx, Gudstraat te 9390 Herdersem. Tel. 0 21.61.72. Niet alleen voor priesters en leken die als voorgan koorlid, lektor, lid van een liturgische werkgroep bij eu ristievieringen, aktief zijn betrokken maar eveneens hen die instaan voor eucharistievieringen in schoo band, ziekenpastoraal, katechese, bezinnings- of get groepen en niet in het minst voor iedereen die belang: ling heeft voor liturgie en er meer willen over weten wellicht een rol in het liturgisch leven willen vervu worden in het Instituut «Dames van Maria», Ondert straat 2 te Aalstzes vormingsavonden georganis rond het thema eucharistie. Tot in het kleinste detail was de tentoonstelling leerzaam, mooie foto's van auteurs en opnames van toneelstukken verfraaiden het geheel. (Per) De vormingsdagen gaan door op zes opeenvolgende donderdagen: 5, 12, 19 en 26 maart en 2 en 9 april, telkens van 20 tot 22u30. Inschrijven voor de ganse cyclus ten laatste op 16 februari op rekening 001- 0981265-89 door storting van 300 fr. als bijdrage in de onkosten voor werkmap en koffiepauze. Worden achtereenvolgens behandeld eucharistie en evangelie, oudtestamenti sche lezingen, gebed en ge loof, het grote dankgebed, samenkomen rond brood en beker en kerkgemeenst ter plaatse Elke avond ook «doe-até en aangepaste liederen. Organisatie: Dekanale W groep Liturgie, p a Kriel laan 9 te 9300 Aalst. Parkeergelegenheid Pontstraat, op het Sint-N tensplein en in de Bu($ straat. De Onderwijsstraat is menteel vanaf het Oud-H| pitaal tot het Kultureel trum een doorlo| straat.

De Voorpost | 1981 | | pagina 4