HÉRDERSEMS SINT-ANTONIUSSPEL STEEDS CRESCENDO Erembodegemnaar Frans-Jos Verdoodt laureaat Provinciale Prijs Geschiedenis PROMOTIEKAMPAGNE BLOEDGEVEN aalsterse flitsen Milieuorganisatie «Greenpeace» geeft dia-avond De Voorpost - 23.1.1981 - 5 En wie herkennen we tussen de dorsers? Raadslid Paul Stockman. (Per) Op ritme met de vlegel dorsen, niet zo eenvoudig. (Per) De duivels triomferen, het zwijn brandt... (Per) In een persmededeling deelt het stadsbestuur mede dat «in het raam van een streng soberheids- beleid en de sanering van de stedelijke financiën» zij zich genoodzaakt zag het kontrakt van onge veer 70 tewerkgestelde werklozen niet te her nieuwen. Ingevolge de onderrichtingen van de hogere overheid lijkt een sociaal tewerkstellings beleid zoals voorheen gevoerd niet langer moge lijk. «Het Schepenkollege is zich terdege bewust van de sociale gevolgen van die maatregel en heeft daarom het aantal tot het strikte minimum be perkt» aldus het slot van de persmededeling. Dank zij de hulp van minister Galle werden de begrotingswijzigingen, die eerst door de Bestendige Deputatie geweigerd werden, tenslotte toch goedge keurd. Hierdoor werd het mogelijk de begroting voor 1981 uit te werken. Deze begroting zal hoogst waarschijnlijk in de maand februari in de gemeente raad besproken worden. Dank zij een brief van Schepen De Neve aan OCMW-raadslid Eddy Dierickx vernamen wij dat de Losweg, zijnde een zijstraat van de Brede- straat, als meerwerk zal aangelegd worden. Er zal een 7 m brede rijweg met een voetpad van 1,80 m langs de zijde van de lintbeboming aangelegd worden. In het huidig ontwerp van de Bredestraat is de aanzet van de Losweg reeds voorzien. Op zaterdag 24 januari organiseert milieugroep «Greenpeace» een dia-avond welke zal doorgaan in de Mikisklub, Nieuwbeekstraat 35 te Aalst. Tijdens deze voorstelling komen volgende onderwer pen aan bod: de langzame dood van de laatste walvis de vergiftiging en radioaktieve vervuiling van de zee de zeehondenmoord ten behoeve van de niets ontziende modeindustrie en allesverslindende vis serij. De heren Frank Redant, dokter in de biologie, en Harry Schram, medewerker van «Greenpeace» in Vlaande ren, staan in voor het welslagen van het Aanvang van dit alles te 20 u. en de inkom is gratis. erde keer, goede keer! Ililde de Herdersemse Dorpsraad aan de St.-Antoniusvie- jng een nieuwe dimensie verlenen door het brengen van 'en volks symbolisch spel over St.-Antonius, dit jaar, de lerde keer, werd het echt een meevaller. I 1979 verhinderden sneeuw en ijs te evolueren op de porhof van maalderij Oscar Buyle zodat enkel op zondag- iamiddag enkele uittreksels in verkorte versie en zonder jelichting kon worden gebracht. n 1980 was de weermaker Herdersem genadig en beleef- len we voor de eerste keer écht het spel naar een scenario >an stuwende kracht Robert Van der Stockt. lit jaar werd met enkele [enken rekening gehouden n evolueerde het folkloris- komijsch gebeuren tot een uit de ar He|'erin9 n'et meer we9 te jenken element. )e Dorpsraad met de kers- lerse voorzitter Louis Locke- •er en de dinamische sekre- Albert Pieters en lid Hu- Dert De Neef spaarde zich jeen moeite om de opvoer- ig nog begrijpelijker te Den overkomen bij de tal- ijk opgekomen kijkers en luisteraars. Passende tek- ten van Alfred Muylaert irden inderdaad ingescha- rarL,|dld voortreffelijk gezegd mk JP°r Ronald Schollaert, Gui- a£Üo Clinck en Els Hutsebaut. r érijvend op een dosis mys- "scuek werd het hele spel een en|nerzijds landelijk en ander- ns ejijds duivelsspektakel met ok rs 'n9rediënten ouderwets jeloof en modern geloof, ^"jertrokken van op «den Bos- int» kwam de Harmonie iConcordia et Docilitas» met eren en boerinnen, vlege- lars, duivels, Antonius en iudula en vooral met de lerenkar met «het varken» naar de hoeve Buyle. Met haar vlegelen hield de vorsersploeg met Paul Stockman, Paul de Hauwere, Fons De Wolf en zoon (nau welijks 11 jaar), Ignace Vinck en Robert Veldeman de dui vels op afstand en kon een boerenfeest beginnen, naar het oude stramien met volksdansen door KSA- en Chiro-leden en een eet- en drinkfestijn waar boeren en boerinnen zich te goed de den aan een «varkensker- mis». Duivels bedreigen weliswaar de brand in het varken te krijgen doch wer den bezworen door de «deugden». Enigszins door drank bene veld krijgen de duivels ech ter de bovenhand en, elk op beurt, maakte men de hoofdzonden mee, gemi- meerd door An en Wim Kampen, Lutgarde Rogge man, Ilse Putteman, Kristine Van Nuffel, Kristine Vermoe- sen en Kristiane De Hauwe re. Merkelijke verbetering hierbij dat de mensen nu bepaald wisten waarover het ging door de bandmon tage van Piet Velghe. Mis schien duurde dit onderdeel wel iets te lang en konden de akteurs, wegens de duister nis, niet steeds voor iede reen zichtbaar. Ook viel dit onderdeel, naar ons gevoe len, wel iets te statisch uit. Wanneer de duivelse mach ten triomferen vervallen we in een dekadente sfeer ge- simboliseerd door ultra-mo derne punk-danserij. Een schot, «de grote knal», roept hen echter terug tot de realiteit en de Satan, in casu Bruno Goffin, bracht het vuur in het varken. Hiermee werd het eerste deel van het spel afgesloten en werd overgeschakeld naar het Dorpsbal. Op zondagavond dan, na de pensenworp en uiteraard in de duisternis zodat weer kon worden aangeknoopt bij de halluciante sfeer van de vooravond, werd weer aan gepikt met de duivelsdans doch die worden dan verdre ven en men beleeft weer het echte boerenfeest met o.m. het dorsen waarna, als apot heose, de negende symfonie van Beethoven met het «Alle Menschen werden Brüder» weerklinkt, gezongen door Marceau Van de Velde, alias Willy Walter. Het geheel stond artistiek onder de leiding van Oscar Van Malder die met zijn alombekende kunstgroep «Alkuone» in binnen- en bui tenland reeds tal van sukses- sen boekte. Alleszins een merkwaardig gebeuren, naar ons weten uniek in zijn genre en drui pend van spontaneïteit en levensechtheid. Een gebeu ren dat het eksperimentele stadium reeds is ontgroeid en met de medewerking van allen kan evolueren tot een merkwaardige gebeurtenis in de hele streek. Een open luchtspel in de maand janua ri is nu eenmaal niet zo iets heel gewoon. Naar we mochten vernemen bestaat de mogelijkheid dat volgend jaar de BRT een ploeg naar Herdersem zendt door bemiddeling van Lam bert Van de Sijpe en het Herdersemse gebeuren op de beeldbuis brengt. Dat wordt dan wel een program ma «anders dan anders»! LH e' De dans van de slechten en de goeden. (Per) was weggemaaid door vori ge sprekers. Hij betreurt dan ook dat iemand als F.-J. Ver doodt in eigen stad té weinig aan zijn trekken komt daar het beleid gericht is op de brede massa. Wat uiteraard moet. Toch bestaat sterke behoefte aan wetenschap pelijke infrastruktuur. Bewij zen daarvan de verschillen de historische genootschap pen en kringen, de indivi duele vorsers, de talrijke his torische publikaties. De schepen wijst erop dat in Aalst het laatste decennium reeds heel wat is gebeurd. Het stedelijk museum ver huisde naar het Oud-Hospi taal, het stadsarchief werd gemakkelijker bereikbaar voor het publiek, Aalst heeft als eerste in Vlaanderen een gestruktureerd net uitge bouwd van openbare biblio theken en meer recent wer den Daensmuseum en Archief van de Vlaamse So ciale Strijd opgericht. Deputee De Cuyper over handigde dan aan de lau reaat een ere-diploma op een originele ets van Jurgen Schneider, een authentiek Oostvlaming, terwijl me vrouw Verdoodt letterlijk in de bloemen werd gezet. Het slotwoord kwam dan de gevierde historicus toe waarbij deze zich uiteraard gelukkig voelde met deze bekroning en een kort gewe tensonderzoek hield naar de noodzakelijke geestesge steldheid van een historicus. Alhoewel de historicus de eigen gevoelens moet be heersen, onderdrukken, mag hij geëngageerd zijn, ge ëngageerdheid die hij dan liefst aan de realiteit toetst. Als zoeker, tevens literator, blijft de historicus alvast een belangrijke schakel in ons politiek en maatschappelijk bestel. LH vooral hield bij de protago nisten van het Daensisme en de beschrijving van de be weging in het Aalsterse be klemtoont Frans-Jos Ver doodt, op briljante wijze, de Daensistische Beweging in het politiek-maatschappelijk breekpunt van 19e naar 20e eeuw in Vlaanderen. F.-J. Verdoodt stelt dat «de Daen- ar aanleiding van het feit dat er in Aalst sedert enkele «Hoewel öit op het eerste zicht niet zoveel lijkt mag men aa"den openhart chirurgie wordt toegepast, dienen zo- toch van een succes gewagen. Wij zien de toekomst dan at 2000 nieuwe bloedgevers gezocht. Nadat het stadsbe- ook met vertrouwen tegemoet» aldus het bloedtransfusie- stuur van Aalst zijn medewerking verleende aan het bloed- centrum. ransfusiecentrum van het Rode Kruis, werd door deze Daarom wordt er, ook langs de pers, nogmaals een oproep gS,e ®en balans van de reeds behaalde resultaten opge- gedaan tot de kandidaat-bloedgevers. Het is immers eën 217 nieuwe donors risicoloze bedoening en men helpt er de medemens mee! uiteraard het «Plancquaer- tisme». Hector Plancquaert. Gebo ren in 1863 en overleden in 1953 was Plancquaert één der wegbereiders van het Daensisme waaraan hij ei gen inhoud met sterk-socia- le inslag wist te verlenen en waarop hij tenslotte een spe cifieke strategie en taktiek entte. Plancquaert was een politi cus, een polemist, een volks redenaar. Een kristelijk bewogen man doch fel antiklerikaal, een de bijdrage kreeg deze im mers een eervolle vermel ding. Tóch meende de jury, una niem, het werk van Verdoodt te moeten lauweren. Dit werk ligt trouwens in de lijn van dat van Lode Wils waar bij het Daensisme qua ter rein werd verlegd over het hele Vlaamse platteland. Verdoodt gaat hierbij dan nog wat verder en situeert het volledig proces van Plancquaert als medestich ter van de kristen demokra- tie, de weggroei van het In de trouwzaal van het stadhuis werd F.J. Verdoodt gehuldigd. (Per) sistische beweging niet de hele wereld is en haar be lang binnen de sociaal-poli tieke geschiedenis van onze gewesten niet mag worden overschat. Toch blijkt de Be weging belangrijker dan ver moed. Dit dankt men heden aan de ruime vlucht van de rechtstreekse historiografie zowel op het tematische en geografische vlak als we gens kronologische verdie ping en verbreding». Volgens jurylid Prof Van Caenegem behandelde F.-J. Verdoodt zijn onderwerp zeer objektief en benaderde het met bewuste koelheid waarbij hij aantoonde dat het «Daensisme» of de «kris ten demokratie» meerdere strekkingen omvatte en tak ken had over het hele Vlaamse land. Dit dan o.m. door een breed opgezette en grondig uitgewerkte studie over Hector Plancquaert en het Plancquaertisme, naast de gebroeders Daens een eersterangsfiguur alleszins. F.-J. Verdoodt heeft het trou wens tevens over «Roelan- ders», «Fonteynisten» en sociaal ingestelde doch tegenstander van de socia listische beweging, een man die de vrijheid liefhad doch niet meedeed met de libera le partijn een radikaal Vla ming doch niet geïntegreerd in het Vlaams Nationaal Verbond. Prof aan de RUG Balthasar, tevens voorzitter van de Kul- tuurpaktkommissie en lid van de Beheerraad van de BRT, voorzitter van de jury waarin zetelden prof dr. Pre- venier. Van Caenegem, De- cavele en Mw Hilde Coppe- jans-Desmedt, neemt het werk van Frans-Jos Ver doodt zeer waardevol. Uit zonderlijk student met ijze ren wilskracht en bezeten door zijn onderwerp werd de licentiaatsverhandeling van Verdoodt een lijvig werk in twee boekdelen, een vol treffer. Verdoodt had in de andere kandidaat, dr. Van Petegem, met een doktorale thesis over «Centralisatie in Vlaan deren onder Keizer Karei» een geducht opponent. Voor zijn kostbare en renoveren- «Daensisme», de breeklijn van de wereldoorlog met de nasleep en de jaren van de grote krisis. Verdoodt stelt tenslotte het Plancquaertisme als de meest konsekwente vorm van het Daensisme. Balthasar apprecieert er vooral naast de inhoud de glasheldere werkwijze in ge stoeld op een korrekt taal- en stijlgebruik. In kreatieve waakzaamheid steunt het werk op zeer ruim bronnen materiaal. Wel wordt enig voorbehoud gemaakt over de inhoudsbe schrijving van een aantal ge hanteerde begrippen die hij echter wel als een lofwaardi ge poging naar waarde schat. Prof Balthasar eindigt dan met de hoop uit te spreken dat dit werk, waarvan in de stedelijke bibliotheek enkele exemplaren ter beschikking liggen, eerlang kan worden gepubliceerd. Schepen van Kuituur Her man Roels wil het iets princi- piëlers stellen daar het ande re gras hem voor de voeten Na een zeer vruchtbaar 1980 waarin hij de «De Schaepdrij- verprijs» en de «Prijs van het Priester Daensfonds» in de wacht sleepte werd de Erembodegemnaar Frans-Jos Ver doodt, leraar Nederlands en Geschiedenis met zijn licen tiaatsverhandeling over «Hector Plancquaert» dé laureaat van de Provinciale Prijs Geschiedenis. Bestendig afgevaardigde De Cuyper, in vervanging van de wegens persoonlijke om standigheden verhinderde gouverneur De Kinder, mocht een zeer selekt pu bliek in de trouwzaal van het Aalsters stadhuis verwelko men met naast de direkteur van de kulturele dienst van de provincie, Dr. Huys en zijn Zeeuwse kollega De Fey- ter, volksvertegenwoordiger Jan Caudron, schepenen Annie De Maght en Herman Roels, raadsleden Arseen Carlier en Kris Lievens- Borms, ere-stadssekretaris Leopold Van Vaerenberg en tal van anderen. Zelfs voet baltrainer R. Goethals van S.K. Beveren verscheen ach teraan in de zaal maar die kwam blijkbaar voor de «sportlaureaat». In de tien jaar dat de provin cie de optie nam de laurea ten van haar diverse prijzen plechtig te huldigen kwam Aalst daarbij reeds in 1972 aan bod met letterkundige Julien Librecht, in 1973 met historicus Emiel Coppens en in 1979 met kunsthistoricus Luc Robijns in het Oud-Hos pitaal. Deputee De Cuyper wees terloops op de voorstelling van het boek, een paar maand terug, over de St.- Martinuskerk en op de be toelaging van bijna ander half miljoen waarmede Aalst kulturele manifestaties kon organiseren als bv. het 500- jarig bestaan van de hoofd kerk en het 175-jarig bestaan van de Akademie voor Scho ne Kunsten. Deputee De Cuyper wees op het feit dat het Daensisme velen blijft boeien en aksen- tueerde hierbij Hector Plancquaert als spilfiguur, de énige trouwens die het Daensisme heeft overleefd. Bij de recente vloedgolf van historiografisch werk over het Daensisme met Karei Van Isacker, Lode Wils, Luc Delaforterie en Rein D'Haese komt nu de verhandeling van Frans-Jos Verdoodt. Waar de historiografie het

De Voorpost | 1981 | | pagina 5