STADSBESTUUR WIL REGULARISATIE; LEEFMILIEUVERENIGINGEN HERLOKALISATIE Aalst voor 120 jaar Sta-karavan aan Immerzeeldreef verdween in stilte Louis Tobback over defensiebeleid KB Driekoningenfeest Bedrijf Lambrecht brandde vijfde maal in vier jaar tijd Door tussenkomst kamerlid Van Rentergem Dir. Paridaens waarschuwt: STAD AALST KRIMPT SCHOOLBUDGET IN 6 - 23.1.1981 - De Voorpost Ditmaal ontstond er wel eni ge paniek in de direkte buurt, die zeer druk be woond is. Volgens het ge westplan ligt het bedrijf trouwens deels in de woon zone deels in een landschap pelijk waardevol landbouw gebied. De buurtbewoners vreesden bij de jongste brand vooral één of andere ontploffing. Gelukkig bleef alles beperkt tot materiële schade aan de bedrijfsge bouwen zelf, en dit was vooral te danken aan het kordaat optreden van de Aalsterse brandweer. Hinder Het bedrijf Lambrecht kwam reeds meermaals ter sprake in dit weekblad. Hierbij ver wijzen wij ondermeer naar de edities van 23 maart, 13 april en 17 augustus 1979 waarbij wij uitgebreid ver slag gven over de akties die tot op dat ogenblik gevoerd werden door de plaatselijke leefmilieuverenigingen Ral des en de Werkgroep Leef milieu Aalst) tegen de mi lieuhinder die de fabriek ver oorzaakte. Vooral de lawaai hinder was en is nog steeds de voornaamste bron van ergenis. Anderzijds was er het feit dat de verenigingen voortdurend gekonfronteerd werden met onwettelijke bouwwerken en uitbreidin gen. In 1979 bereikten deze trouwens een hoogtepunt. Gezien de akties tegen de lawaaihinder en tegen de Vervolg van pag. 1 bouwovertredingen zonder konkreet resultaat bleven, werd door W.L.A. op een bepaald moment zelfs een onderzoek gevraagd aan het Hoog Komitee van Toezicht De leefmilieuverenigingen drongen anderzijds sinds het begin van de akties (eind 1973) aan op een herlokali satie van de melkpoederfa- briek. Men is immers van oordeel dat een bedrijf dat zo milieuhinderend is en dat de jongste tijd zo een expan sie kende niet langer verant woord is in een woonzone maar veeleer thuishoort op een industrieterrein. Naar aanleiding van de jongste brand wordt deze eis meer dan ooit aktueel. In 1979 werd men anderzijds ook gekonfronteerd met heel wat openbare onder zoeken commodo et incom- modo. Zo was er in augustus een vraag tot het verbouwen van een kleine toren, terwijl er in oktober een openbaar onderzoek plaatsgreep no pens de aanvraag voor het plaatsen van een tank van 208.000 liter zware stookolie en een installatie voor het mengen van melkpoeders met een vermogen van 41,7 Kw. Voor zover bekend werd deze nieuwe installaties nooit vergund maar werden zij wel in gebruik genomen, uitgenomen de stookolie tank van meer dan 200.000 liter. Hoeft eraan herinnerd dat deze openbare onder zoeken zoals steeds een zeer groot protest uitlokten bij de Werkgroep Leefmilieu Aalst zelf en bij de talrijke buurtbe woners. Deze laatsten wor den trouwens voortdurend gefronteerd met nieuwe machines, toestellen en bouwwerken, dit alles voor zover bekend zonder enige vergunning. In dit verband kan verwezen worden naar een tweetal fil ters die eind december 1979 begin januari 1980 aange bracht werden op het dak van het hoofdgebouw, dat zopas door brand geteisterd werd. Deze filters kwamen er in een rekordtempo nadat een aantal buren op 4 de cember 1979 klacht neerleg den bij de Schepen voor Leefmilieu Mevr. De Maght hierop nooit enige officiële reaktie. Ondertussen was dank zij het plaatselijke klub- blad «'t Hopduvelke» be kend geraakt dat de nieuwe standplaats bekomen was door bemiddeling van sche pen voor leefmilieu De Maght. Dat het niet de be doeling was om vlug naar een andere plaats uit te kij ken mocht anderzijds blijken uit het feit dat de v.z.w. Hof Somergem de bedoeling had om de karavan te omrin gen met denneboompjes «dit met het doel de omge ving niet te schaden en het klubhuis in zekere mate aan het oog te onttrekken». Na de bovenvermelde in terpellatie van Chris Borms bleef het lange tijd rustig rond deze zaak. Het lange wachten moe en gezien er maar geen wijziging kwam in de toestand, werd door één van de nieuwe buren van het klubhuis kontakt op genomen met PW-volksver- tegenwoordiger Willy Van Renterghem. Na een voorlopig ant woord op 22 september deelde deze een maand later mede dat het probleem van de sta-karavan «kortelings» zou kunnen opgelost wor den. «Inderdaad naar men mij mededeelde wordt deze Vervolg van pag. 1 karavan binnen afzienbare tijd ontmanteld en ook weg getrokken,» zo schreef hij. Op 27 november was er een nieuwe tussenkomst no dig van de volksvertegen woordiger bij de bevoegde diensten opdat zoals voor opgesteld de karavan zo spoedig mogelijk zou ont manteld worden. Ondertus sen was het betrokken buur- komitee inderdaad met deze ontmanteling begonnen, en naar men aan schepen De Maght beloofd had zou alles opgeruimd zijn tegen eind december 1980. Kamerlid Willy Van Renterghem ver duidelijkte in een brief van 12 december dat de stakara- van toen reeds van binnen totaal leeggemaakt was, ter wijl de ontmanteling van het buitengeraamte zou volgen. Het ijzeren chassis (hoog te ongeveer 60 cm.) zou dan wel nog ter plaatse blijven tot hier een berging voor gevonden werd. Alles gebeurde vervol gens zoals voorzien. De gro te sta-karavan-klubhuis was begin dit jaar volledig afge broken, en tot verrassing van heel wat rechtstreekse buren kwamen even later drie vrachtwagens van de stad Aalst ter plaatse. De stadswerklieden brandden in een minimum van tijd ook het onderstel stuk, waarna het oud ijzer naar een onbe kende bestemming gevoerd werd. Meteen was er in alle stilte een einde gekomen aan een affaire die in de betrokken buurt gedurende het afgelopen jaar voor heel wat heibel zorgde. Ander zijds vond het buurtkomitee v.z.w. Hof Somergem een onderkomen in het stadslo- kaal aan de Zandberg, zodat ook het probleem van het klublokaal een gepaste op lossing kreeg. Op uitnodiging van de Jongsocialisten - Kultuuropbouw komt Louis Tobback op dinsdag 3 februari naar Aalst. Deze S.P.-volksvertegenwoordiger kwam de jongste jaren als expert op gebied van landsverdediging meermaals in de aktualiteH. Momenteel is hij trouwens voorzitter van de parlementaire kommissie over defensie. Je kan er niet omheen dat regel is. Ze stellen met ver- nogal wat mensen zich vra- bazing vast dat de Verenigde gen gaan stellen over ons Staten van hun NAVO-part- defensiebeleid. Zeer duide- ners een stijging van 3% (bo- lijk werd dat toen vele tien- venop de inflatie) willen duizenden mensen in de- voor hun militaire uitgaven, cember 1079 op (Brusselse) België heeft daar overigens straat kwamen om te protes- geen (volledig) gevolg aan teren tegen de installatie van gegeven. En verder: men kemraketten in dit land. Ve- verneemt allerlei verontrus- len pikken het ook niet dat tende feiten. Bv. dat op iede- de begroting van landsver- re stad van het noordelijk dediging mag stijgen, daar halfrond een hoeveelheid waar elders «bezuinigen» de kernwapens gericht staat die gelijk is aan 2000 Hiroshji- ma-bommen en dat 40% van alle onderzoek en research over de hele wereld recht streeks in funktie staat van de militaire sektor (cijfers van Frank Barnaby, direkteur van het Zweedse vredesin- stituut SIPRI, in «Vredesver- wachtingen», vorig jaar ver schenen). Het doet zelfs een kommentator in het Land machtblad Forum (C. Ver- meyen) besluiten «W.O. Ill al aardig op dreef me dunkt». Je kan verder nog cijfers be kijken van het INUSOP (In teruniversitair Instituut voor Opiniepeilingen). Eind okto ber werden 1864 jongeren van 17 tot 23 jaar onder vraagd. Er blijkt o.m. uit dat 42% het Belgisch leger nut teloos vindt. En het Waalse «L'Evénement», dat diezelf de periode de uitslag bracht van een onderzoek bij 1936 ondervraagden naar hun houding t.o.v. de kernraket ten... Slechts 25,8% blijkt voor de installatie te zijn, 41,7% is er tegen, 32,5% heeft geen mening. Vele kritische bedenkingen t.o.v. ons defensiebeleid werden in de Kamer door Louis Tobback verwoord. Zijn dossierkennis is een tweede reden waarom zijn komst naar Aalst geen fait divers is. Op de info- en de batavond zullen o.m. vol gende vragen behandeld worden: Welke verplichtingen heeft België t.o.v. de NAVO? Legt de NAVO de ver nieuwing van materieel (vliegtuigen, tanks...) op? Wat gebeurt er met het oude? Welke invloed heeft dat op de begroting? Wat is de speciale kom missie en wat bespreekt die? Welke kan de rol zijn van een klein land binnen de NA VO, bv. met betrekking tot ontwapening? Welk standpunt moet België innementen t.o.v. de NAVO? Wat met de militaire steun aan Zaire? Is een leger noodzakelijk? (Trouwzaal Stadhuis, aan vang 20 uur. Inlichtingen: Botermelkstraat 55, Aalst) P.S. Tobback is één stem; de liberale ex-generaal Close is een andere. Deze laatste is door het Willemsfonds-Aalst uitgenodigd voor een ge- spreksavond eind maart. Thema: «Waarheen met de NAVO». (p.D.) Vervolg van pag. 1 Precieze cijfers die zouden toelaten een idee te krijgen van de omvang van de besnoeiing werden niet me degedeeld, maar uit het feit dat de heer directeur het nodig oordeelt deze aange legenheid niet louter te vernoemen maar er tevens voor waarschuwt, kan wel licht worden afgeleid dat de vermindering, al komt ze misschien niet direct zo hard aan, in elk geval gevoeld wordt. Bovendien werd er aan toegevoegd dat het gratis vervoer naar en van de gemeenteschool eveneens in het gedrang zou kunnen komen. Deze opmerkingen werden ge maakt naar aanleiding van het verslag dat de penning meester werd naar voor gebracht in verband met de financiële resultaten van een aantal activiteiten, meer bepaald het jaarlijks bal, het Sint Maartensfeest en de tentoonstellingen Teugels en Vinck. In het geheel genomen, aldus de pen ningmeester, hebben deze organisaties samen een be vredigende belangstelling opgeleverd, zodat het glo baal netto-resultaat op fi nanciële gebied als zeer gunstig kan worden be stempeld. Eens te meer zullen het de leerlingen van de school zijn die de vruch ten van de inspanningen van het oudercomité zullen mogen plukken. Zo werd bijvoorbeeld besloten over te gaan tot de aanschaf van een stencil-inbrand machine met de daarbij behorende stencils. Deze machine zal het de leerkrachten mogelijk maken stencils te vervaardi gen van ingewikkelde te keningen of foto's waarvan het niet mogelijk is deze met de hand te tekenen. Uit de lopende rekening van de oudervergadering bij de schooldirectie zal een be drag van vijfduizend frank beschikbaar worden gesteld voor de aanschaf van een drukpers voor de aktivitei- ten die plaats vinden op de woensdagnamiddag. Een zelfde bedrag, voortkomen de van de verkoop van de schoolkalender zal elke leraar toelaten didactisch materiaal aan te kopen. Daarnaast nam de vereni ging een aantal voorstellen van pedagogische aard in overweging. Zo zal door de onderwijzers worden nage gaan of de mogelijkheid bestaat een avond zonder huiswerk te laten samenval len met de Franse lessen, teneinde te vermijden dat de leerlingen zouden worden overbelast. Op de volgende vergadering zal ook verder worden gepraat over de suggestie van de Mal- schaert om een schoolkoor op te richten. Ten gepasten tijde zal van gedachten worden gewisseld over de uitnodiging van EZ Berna- dette om alle leerlingen een gratis toneelvoorstelling te laten bijwonen. Ten slotte aanvaardde Mevr. De Co- ninck de oudervereniging te vertegenwoordigen in de cultuurraad van de stad Aalst. A.D.B. Voor diegenen die er aan deelgenomen hebben ligt het Sint-Maartensfeest dat de uitgebreide vriendenkring van de Kredietbank voor de kinderen van de leden organiseer de, nog vers in het geheugen. Het sukses ervan was ten andere bijna overweldigend. Deze organisatie die veel inspanningen en inzet heeft gevergd was meteen ook de reden waarom het Driekoningenfeest van dezelfde vrien denkring met enige vertraging op het jaarprogramma voorkwam, namelijk op zaterdag 17 januari 1981. Deze keer niet in de zaal Okapi, maar in de Meuleschettestraat. Het aantal deelnemers van vorig jaar, 150 om precies te zijn, werd wellicht juist niet overtroffen. Meerdere inge schrevenen kwamen op de bewuste dag niet opdagen. Van de afwezigen wordt te recht of niet terecht veelal gezegd dat ze ongelijk had den, deze keer was dat in derdaad zo. Want alhoewel de kinderen in ruime mate aan hun trekken kwamen, voor de ouders zelf was er ook amusement voorzien zo dat ze er zich niet dienden toe te beperken hun kinde ren te vergezellen. In een afgescheiden ruimte hadden de ouderen de gelegenheid om met elkaar een sportieve strijd aan te binden in het belotten, bakschieten en sjoelen. De prijzen die er voor de respectievelijke winnaars aan verbonden waren, zorg den er voor dat het er meer dan eens bepaald luidruch tig aan toe ging, maar dan wel meer voor het plezier en helemaal niet verbeten. On dertussen werd er voor de jeugd een film gedraaid. Een verhaal van Walt Disney, een teken- of andere film doet het altijd en staat tel kens borg voor een voor de jeugd aangename en afwis selende ontspanning. Aan genaam omdat «De melodie van het zuiden» een prettig en onderhoudend verhaal bood. Afwisselend omdat het deze keer eens niet ging om wilde schietpartijen en woeste achtervolgingen. Het kwam neer op een aaneen schakeling van tekenfilms en wie het gehele verhaal op zichzelf niet kon volgen wachtte er telkens op. Het programma van de ganse namiddag was ten andere derwijze samengesteld dat er altijd iets te doen was en niemand zich bijgevolg een ogenblik diende te vervelen. De sfeer in de zaal waar de gezelschapsspelen werden beoefend was er een van collegialiteit. De voorzitter van de KB Vriendenkring wees er op dat deze ont spannende gezelligheid ty pisch is voor alle aktiviteiten en organisaties. Bankzaken, wisselkoersen, intrestvoeten en dergelijke termen uit de financiële wereld komen er niet ter sprake. Hiërarchi sche verhoudingen van kan toor spelen ook niet de min ste rol. In de pauzes van de film werd overgegaan tot de ver kiezing van de drie konin gen. Een groot aantal kandi daten, de een al meer ge slaagd verkleed dan de an dere, dongen naar de titel zodat het verre van eenvou dig was de beste er uit te kiezen. Al die tijd stond op het podium, onder de ogen van de kinderen als een tan- talluskwelling een berg speelgoed te wachten om uitgedeeld te worden. Dat dit driekoninaenfeest voor elke deelnemer, zowel kinderen als volwassenen een geslaagde namiddag is geweest, is te danken aan verschillende faktoren. De vriendenkring is vooreerst uitgebreid wat het aantal le den betreft. Ten tweede heeft iedereen wel ergens een eigen bekwaamheid of specialiteit. Als de inzet van al die vaardigheden gebun deld wordt in funktie van hetzelfde doel, dan kan het eindresultaat er alleen beter van worden. tegen neerslaand melkpoe der in de groententuinen. Sindsdien is elke melkpoe derneerslag verdwenen. K.B. Wat de geluidshinder betreft was het jaar 1979 voor de leefmilieuverenigingen wel zeer hoopvol. Zowel van Mi nister voor Volksgezondheid D'Hoore als van Burgemees ter D'Haeseleer en schepen voor leefmilieu Mevr. De Maght vernam men immers dat er een nieuw koninklijk besluit op komst was waar bij aanvullende voorwaar den zouden vastgesteld wor den om de geluidshinder te gen te gaan. In één van de brieven werd zelfs letterlijk vermeld: «Na het verschij nen van het desbetreffende K.B. zullen de gepaste maat regelen worden getroffen. Wij zijn ervan overtuigd dat binnenkort een einde kan worden gesteld aan de over dreven lawaaihinder.» Naar men uit welingelichte bron vernam zouden de geluids normen vanaf 1 januari 1980 moeten vastgesteld gewor den zijn op 60 dba tijdens de dag, 50 dba 's avonds en 45 dba 's nachts. Zonderling is wel dat dit K.B. ondertussen nog steeds niet verscheen. Bij dit alles dient vermeld dat sinds het Ministerie van Arbeid en Tewerkstelling op 30 juni een koninklijk besluit trof, het enkel nog dit minis terie is dat bijkomende ex ploitatievoorwaarden kan opleggen. Wat de talrijke bu ren nog meer ergert is het feit dat men in plaats van een vermindering van het lawaai, gekonfronteerd wordt met een verhoging er van. Om dit te bewijzen wer den met een regelmaat van een klok en dit gedurende maanden metingen verricht. Bij deze metingen worden konstant cijfers bereikt van meer dan 70 en zelfs 80 dba. Om even een vergelijking te maken. Bij een aardappelbe- drijf in de Priester Daens- straat te Aalst werd volgens CVP-raadslid Lambert Van de Sijpe 41 dbA opgemeten. En beide bedrijven liggen in de woonzone. Leefmilieuraad Omdat het bedrijf zo hinder end is, werd de problema tiek eveneens ten berde ge bracht in de stedelijke ad viesraad voor leefmilieu. Over deze adviesraad heb ben wij nog uitvoerig gehan deld in een artikel dat verle den week in dit weekblad verscheen. Voor zover ons bekend kam het bedrijf Lam brecht een eerste maal ter sprake in oktober 1979. Na dat alle elementen nog maals op een rijtje gezet werden, werd beslist later 'op de problematiek terug te komen. Dit gebeurde pas in de vergadering van 23 okto ber 1980 toen de adviesraad «met verbijstering en ont goocheling kennis genomen had van het feit dat het Kol lege van Burgemeester en Schepenen in zijn zitting van 27 maart 1980 geopteerd had voor een regularisatie van een toestand, zijnde overtredingen door deze fir ma gepleegd». Om dit advies te begrijpen, moeten wij opnieuw terug in het verleden. Bouwovertredingen Zoals reeds hoger vermeld werden de jongste jaren tal rijke gebouwen bij de fabriek bijgezet zonder dat hiervoor de nodige bouwvergunnin gen bekomen werden. Soms werd zelfs overgegaan tot het stilleggen der werken, echter zonder veel resultaat. Uit berekeningen die achter af gemaakt werden blijkt al leszins dat het bedrijf Lam brecht aldus alles bij elkaar met ongeveer 30% uit breidde. Om voor deze problemen een oplossing te vinden werd op het stadhuis een vergadering gepland met af gevaardigden van het hoofdbestuur van Stede- bouw en Ruimtelijke Orde ning en van de provinciale direktie van Stedebouw, af gevaardigden van het Minis terie van Volksgezondheid en vertegenwoordigers van het Aalsters stadsbestuur. Uit deze vergadering zouden de nodige besluiten getrok ken worden en zou beslist worden over regularisatie of herlokalisatie op een andere plaats. Deze geheime werk vergadering werd eerst ge pland op 28 september 1979 maar werd om ongekende redenen uitgesteld tot 9 no vember 1979. Op die datum bleek het stadsbestuur, bij monde van schepen van openbare werken Jan De Neve, eerder voorstander voor de regularisatie van de onwettge bouwwerken en voor het treffen van maatre gelen om de lawaaihinder weg te werken. Hiertegen kwam verzet van de afge vaardigden van het bestuur van de stedebouw, die aan drongen op een herlokalisa tie van de fabriek op een industriezone, en dit binnen een redelijke termijn. Hierbij werd vooral, gewezen op de milieuhinder, die veroor zaakt werd. Blijkbaar haal den deze laatsten de over hand want naar wij konden vernemen werd tenslotte be slist een principiële brief te sturen naar het bedrijf zelf waarbij zou aangedrongen worden op een voorstel tot herlokalisatie. Hierna gebeurden dan enke le misterieuse dingen. Op 6 december 1979 keurde het schepenkollege het ontwerp van de brief aan het bedrijf goed. Deze brief werd ver stuurd op 12 december 1979, waarop het bedrijf op haar beurt een verantwoor dingsnota terugstuurde op 17 januari 1980. Deze brief kwam ter sprake in de zitting van het schepenkollege dan een zeer zonderlinge beslis sing, Deze luidde als volgt: «Regularisatie, verval ex ploitatievergunning 10 jaar». Het is deze beslissing waarvan de leden van de leefmilieuraad pas maanden later kennis kregen en waar over zij hun ontgoocheling uitspraken. Nog zonderlin ger is de manier waarop het schepenkollege tot deze be slissing kwam. Hiervoor kunnen wij verwijzen naar de nota van het Schepenkol lege van schepen van Open bare Werken en Ruimtelijke Ordening Jan De Neve. Hier bij moeten wij wel een beet je droog zijn want wij moe ten een advies van de Ad viesraad voor Ruimtelijke Ordening letterlijk citeren. «De Adviesraad voor Ruim telijke Ordening heeft zich in zitting van 22.4.80 uitgespro ken voor het behoud van de regularisatie en de verbouw ingen in voornoemd bedrijf. De leden die ten gunste van het bedrijf stemden formu leerden volgende beden kingen: 1) aan de overzijde van de Dender in de onmiddellijke nabijheid van het bedrijf voorziet het gewestplan wel een industriezone. 2) voor andere bedrijv* werd bij het vaststellen vj het gewestplan wel rekenii gehouden met hun vesting plaats en mogelijke uitbn dingen (vb. Van Gijsegher terwijl aan het verzoek v de firma Lambrechts n werd weerhouden. 3) het behoud moet wel ve- bonden worden aa voorwaarde dat het bedr de schikkingen treft die n dig zijn om als milieu-aa vaardbaar beschouwd worden. De overige leden stelden d men: 1) het verder verknoei( van het landschap tegengegaan, 2) de argumentering inzak behoud en bevordering va werkgelegenheid moet rel tiveren vermits het wen loosheidsprobleem op vee grotere schaal moet bena derd worden, 3) de letter van het regie ment moet laten primere en een politiek van voldo gen feiten (bouwmisdrijvee niet kan aanvaarden», (eint citaat). In leefmilieukringen werd bi het bekend maken van dt advies en van de beslissinj van het schepenkollege dj grootste alarmklok geluid. Hierbij wordt vooreerst oi heel wat tegenstrijdighedej gewezen. Zo werd het at vies van de raad voor Ruim telijke Ordening gegeven ns dat het schepenkolleg! reeds beslist had (of gaat he om een tijpfout?). Anderzijds wordt erop ge! wezen dat het schepenkolle ge terzake geen beslissinj kan nemen, en dit gezien dossiers inzake bouw- en ex ploitatievergunningen zidj reeds op de betrokken mt nisteries bevinden, en het de ministers zijn die nieuwe Koi ninklijke Besluiten moeteij treffen. Een aantal milieugroep» stellen zich eveneens hee wat vragen rond de argtf mentatie die in de advies raad voor Ruimtelijke Orde ning gebruikt werd. t wordt erop gewezen dat he industrieterrein van Hofsta de op méér dan één kilome ter gelegen is. Anderzijd werd het bedrijf Lambrech vrijwillig niet op het gewest- plan aangeduid omdat he zo hinderend is. Vergelijkinj gen met bedrijven als vb Van Gijseghem zijn dan oo» uit den boze. Over de derdf argumentatie van de voor-! standers van het behoud van het bedrijf wordt dooi het schepenkollege niet! meer gezegd. Waarom niet? De argumentatie van dt «overige leden» (wie? hoe-; veel?) vindt men ook ma8i deels goed. Zo werd de te werkstelling nooit aangeval len door de milieugroeperinj gen, integendeel. Men wi juist herlokalisatie opdat het bedrijf in een geschikte om-; geving zou kunnen uitbren den naar believen. Nu de melkpoederfabriet i Lambrecht geteisterd were I door een nieuwe brand ach men alleszins het ogenbli gekomen om de diskussk! over de herlokalisatie pa voorgoed te openen. Daa- kan zeker niet op gewaclt worden tot de exploitievef: gunning vervallen is (zijndf in 1966), waarna men nog H jaar supplementair zou ter geschenke krijgen om naff een andere vestingsplaat! VEHE uit te zien. Enkele feiten en aantallen om aan te tonen hoe Aalst, in nauwelijks 120 jaar, evolueerde. Aalst telde alsdan 19.002 inwoners en werd bestuurd door een burgemeester, twee schepenen en acht raadsleden. Er waren zes bedienden in het stadhuis en de verslagen werden in het Frans opgemaakt. Er waren juist geteld 597 ingeschrevenen voor de verkiezin gen waarvan er 569 hun kiesplicht vervulden. In dat jaar werden er 22 nieuwe huizen gebouwd en de straten werden, nadat in 1851 in de Gazometerstraat, nu de Nestor de Tièrestraat, een gasfabriek was opge richt, verlicht met gasbek ken. Zonder gloeikousjes. De stadsrekening vermeldde 459.000 fr. aanontvangsten en 436.000 fr. aan uitgaven en voor de urbanisatie van de Stationswijk werd een le ning aangegaan van 340.000 fr. Een deel van deze som zou ook gebruikt worden voor het bouwen van een meisjesschool in de School straat en de vestiging van het huidig kerkhof op de Hoezekouter. De openbare onderstand boekte een tekort. Er moes ten immers ruim 6000 perso nen, een derde van de bevol king, gesteund worden... Aan de St.-Martinuskerk werden de herstellingswer ken voortgezet, teken- en muziekschool kregenonder- dag in het stadhuis en bij het stedelijk hospitaal werd een moederhuis gevoegd. De legerpupillenschool, - «Ecole des enfants de la troupe» - werd onderge bracht in een deel van de vroegere krijgsgevangenis en de oktrooien van de stadspoorten werden afge schaft. De hierdoor voor de stad teloor gaande inkom sten worden gekompen- seerd met belastingen op brouwen en stoken. Voor het lager onderwijs be schikte men over één ge meentelijke jongensschool met 136 leerlingen, één aan genomen school van de Broeders van de Christelijke Scholen met 313 leerlingen en één gemeentelijke meis jesschool met 207 leerlin gen. Verder waren er nog 12 privé-instellingen bezocht door 264 jongens en 698 meisjes. Meestal werd daar onderricht gegeven in beide talen. De rijksmiddelbare jongens school telde 243 studenten en het Kollege van de Je zuïeten, zonder subsidie, 150. De tekenakademie telde 168 en de muziekschool 60 leer lingen. Van de 169 lotelingen dat jaar waren er 82 die geen enkel onderwijs hadden ge noten. Slechts 17 konden be hoorlijk lezen, schrijven en rekenen. De Berg van Barmhartigheid deed met niet minder dan 21.443 leerlingen goede zaken. In de Burgerwacht gaat het er streng aan toe. Niet min der dan 33 straffen werden uitgesproken en in het leger- garnizoen werden de bere den Jagers vervangen door de Gidsen. Drie muziekmaatschappijen! werden financieel door hel stadsbestuur gesteund: de Koninklijke Harmonie krees 900 fr, de muziekmaatmaat schappij van de «Garde Civi-j que» 400 fr. en de «Oudfe Garde» 200 fr. Vereerd met twee gouden! medailles werd Dr. Karei De Moor, promotor van de koe pokinenting door talrijke traktaten en kosteloze inen-i tingen Qua ongevallen met dodelijk ke afloop noteerden wi| twee uit de Dender gehaalde lij ken, een onder zijn hooiws gen verpletterde landboit wer en een van het dak ge vallen schaliedekker Eer brandramp aan een fabrie» eiste geen mensenlevens maar bracht wel een schadf vanruim 30.000 fr. mede.

De Voorpost | 1981 | | pagina 6