«VAST ALS EIK» IN Pact in «Een portable Shakespeare»: voortreffelijk «GEEN SEX IN SUSSEX» WEL LEUTIG MAAR NAUWELIJKS PIKANT het linnen doek T [Zml2 'I I Verleden weekend verwende de toneelvereniging «Vast Als Eik» Hofstade met de toneelopvoering «Geen Sex in Sussex», een klucht van Anthony Marriot en Alistair Foot. Drie opeenvolgende dagen (van vrijdag 27 tot en met zondag 29 maart) liep de zaal Patronaat kwasi volledig vol voor dit blijspel dat een pikante (en dus inslaande) titel meekreeg, maar alles bij elkaar slechts een lauw alle gaartje was van een resem gags en woordspelingen, die meer dan eens niet door het stille publiek werden be grepen. Dit stuk zorgde meermaals voor hilariteit in Engeland («No sex please, we're Bri tish»). maar blijkbaar heeft de nochtans vlotte vertaling de woordspelingen en pitti ge details geweld aange daan. De inhoud is vrij simpel, maar toch leuk: Het koppel tje Peter en Francis Hunter zijn nauwelijks gehuwd, of ze zitten al in de puree. Pe ter heeft een reeks moeilijk heden met zijn bank, waar van hij de nieuwe filiaal houder is. Zijn vrouw heeft dus tijd zat en antwoordde in een impulsieve bui op een advertentie voor aan huisverkoop. Uit de enigs zins onduidelijk opgestelde advertentie dacht ze te mo gen opmaken dat het om Scandinavisch kristal ging, maar wanneer ze de eerste lading thuis krijgt bezorgd en merkt dat de lading uit pornografische foto's blijkt te bestaan, begint de lol pas goed. Want uitgerekend op die dag komt haar betwete rige en steeds nieuwsgieri ge schoonmama «uitge breid» op bezoek. Peter wil onmiddellijk die sexy rommel kwijt, maar dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. Brian Runni- cles, zijn ijverige maar stun telige kassier wordt met die «rotzooi» opgescheept en deze vindt er niets beter op het goedje in de rivier te dumpen. Maar 's ande rendaags is de verbijstering groot wanneer een nieuwe lading aankomt en deze keer zijn het gewaagde films. De moeilijkheden en een reeks verwikkelingen stapelen zich op en steeds meer lijkt die verboden zaak uit te lekken, want de plaat selijke pers heeft ook het pikante zaakje in de gaten gekregen en er is zelfs een getuige, de sluiswachter die de schuldige Brian ongeveer volledig kan beschrijven. Ondertussen steekt Eliane Hunter, Frances' schoon moeder, overal haar fel ge poederde neus tussen en weet zelfs Leslie Bromhead. de districtsmanager van de bank. aan de haak te slaan. Dus nog een zware dobber erbij voor het drietal Peter, Frances en Brian die er nu zelfs nog een massa porno- boeken bovenop krijgen. Ook de inspekteur heeft on raad geroken en komt even langs in het knusse apparte mentje in Sussex (Enge land). Zo volgen de meest waanzinnige situaties el kaar in een behoorlijk tempo op en in het derde bedrijf wordt het pas echt leuk wanneer het koppel Frances en Peter Hunter ook nog be zoek krijgen van Arnold Needham, de inspekteur van het bankwezen en van het verleidelijke duo Susan en Barbara, die er op uitge stuurd werden door de firma van het «Scandinavische Kristal» om de familie Hun- ter er toe aan te zetten nog meer pornografisch mate riaal aan de man te bren gen. De gekke en onvoor stelbare situaties volgen snel op elkaar en in het der de bedrijf komen de lach spieren van het publiek ein delijk wat los. Maar onder tussen heeft het al geduren de meer dan een uur «Geen Sex in Sussex» ongeïnteres seerd «aangegaapt». Het stuk eindigt met een logisch happy-end: Frances en Peter Hunter raken eindelijk de gewaagde rommel kwijt, zonder dat iemand er wat van merkte dat het ooit bin nen de muren van het flat gebouw was geweest. Wie tuk was op onverwach te situaties en wendingen moet zich met «Geen Sex in Sussex» helemaal niet be kocht voelen. Zij krijgen wat ze wensen; verwarrende en domme gags, met alles erop en deraan. Wie echter een fijn en pretentieloos stuk wou kwam niet volledig aan zijn trekken. Het geheel was leuk en op sommige momen ten zelfs grappig, maar zel den of nooit opwindend, ex plosief of meeslepend. Een stel akkuraat neergezet te typetjes doen het bij een lachgraag publiek altijd en het is «Vast als Eik» hun goed recht om veilig te spe len, te meer daar ze met dit zorgeloze soort entertain ment goed uit de voeten kunnen. Maar op den duur wordt het niet meer zo leuk als verwacht omdat het ge heel te veel meekrijgt en in feite zijn immanente komi sche kant verliest. En op dat gebied is de humor zo oud als de straat zelf. Regisseur Dirk Daelman heeft niet kunnen verhinde ren dat een heleboel aksen ten niet volledig tot hun recht kwamen en dat er te vens een gemis aan koórdi- natie duidelijk aanwezig was, zodat je het gevoel kreeg alsof iedereen op de scène zo'n beetje voor zich zelf stond te spelen, zo'n beetje stond te doen waar hij zin in had. Verder ont brak hem de kracht en vin dingrijkheid om de pittige details herkenbaar te ont hullen. Het stuk werd verder nogal tekstgebonden ge speeld en slechts in het laat ste bedrijf is er sprake van een geïnspireerde regie. De dekorbouwers ontwier pen een mooie en sfeerrijke kamer en hierdoor wordt het Britse karakter van het ge geven en de personages alle recht aangedaan. Zo komen we bij de bezet ting, die we nauwelijks ho mogeen kunnen noemen. Erik Meuleman als Peter Hunter zette een genuanceer type op de planken maar miste toch speelervaring om zijn personage iets typisch Brits mee te geven. In een verzorgd uiterlijk herkenden we in Peter de nieuwe bank filiaalhouder, uiterst plichtsvol, maar het blijkt toch dat hij deze zware taak niet aankan. Toch zal hij naar het einde toe een tik keltje beter vlotter gaan ak- teren, zodat hij alles bij el kaar nog verdienstelijk werk leverde. Zijn knappe vrouw Francos Hunter werd gespeeld door Myriame Arijs die een dankbare uitzondering is op de algemeen flauwe vertol king. Zij wist door een fijne podiumprésence en een be heerste stem de figuur van de schuldige vrouw die naar het einde toe nauwelijks nog raad weet met de pikan te rommel, goed in de verf te zetten. Ook haar stemvolu me was best o.k., wat we van de overige akteurs niet kunnen aanstippen. Mieke Leemans in de rol van de bazige en vervelende schoonmoeder wist zich niet volledig in te leven in deze nochtans dankbare rol; ook haar psychologische karak tertekening drong niet door. Slechts wanneer ze samen met de handige Leslie Brom head op de planken stond wist ze overtuigend samen te spelen en zich volledig uit te leven. De stuntelige maar toch al tijd helpende Brian Runni- cles of de kassier-rol nam Dirk Daelman voor zijn reke ning, die akteerde met ups and downs. Nu eens schit terde hij in zijn onhandig geklungel, dan eens kwam hij ongeloofwaardig over en wist hij zijn personage nau welijks enig reliëf mee te geven. Gelukkig werd hij dikwijls goed opgevangen door een sterk spelende Myriame Arijs. Leslie Bromhead, de mana ger van de bank, vertolkt door Erik Van Gijsegem leek ons nu toch niet onmiddel lijk de fuivende baas die gezwind enkele meiden aan de haak slaat (of was het net andersom?) In zijn steeds weerkerende handelingen merkte je te veel de hand van de regis seur en zijn optreden was te clichématig. Verder hebben we nog Jean- Pierre Van Impe als inspek teur Paul, die teveel in een karikatuur werd gedrukt en Joke De Meyst en Irena Van Nuffel die respektievelijk de rollen van het verleidelijke duo Susan en Barbara voor hun rekening namen en dit op een weinig overtuigende wijze. Hugo Roels als Arnold Need ham was degelijk en goed in zijn optreden; als slaapwan delende inspekteur van de bank leverde hij verdienste lijk werk en kon hij eindelijk de lachspieren loskittelen. Tenslotte kroop Marc Guns in de huid van de arrogante vrachtrijder en was slechts enkele ogenblikken op de scène zodat we onmogelijk een waardeoordeel kunnen uitspreken. Als slotkonklusie: De To neelvereniging «Vast Als Eik» uit Hofstade heeft haar talrijk publiek met «Geen Sex in Sussex» een puur amusementsstukje voorge schoteld. De vertolking was weinig schitterend, maar toch zittefi er enkele ver dienstelijke momenten in, die spijtig genoeg te veel verloren gingen. Toch zit «Geen Sex in Sus sex» te veel vol met zwakhe den en inzinkingen, en te talrijke scènes en al te grote karikaturen. Spijtig genoeg miste het stuk ook alle diepgang en slechts in het laatste bedrijf kwamen er enkele boeiende elementen voor, maar te to neelmatig op de planken ge zet, om ons écht te laten lachen. Jo De Bruyn Pact (Progressief Aalsters Collectief Theater) heeft op nieuw zijn slag thuisgehaald; na de suksesrijke Pirandello Klassieker «Zes personages op zoek naar een auteur» en het spektakelstuk «Prins voor het leven» bracht het verle den week «Een portable Shakespeare», een kollage van gespeelde fragmenten, monologen en songs uit de belang rijkste werken van William Shakespeare in een totaal nieuwe regie van Jo Gevers op de planken in zaal Madelon. Het werd opnieuw een brok degelijk verzorgd toneel, maar toch haalde het niet het torenhoge peil van de vorige twee abonnementsstukken, maar ja, dat is waarschijnlijk ook niet mogelijk, ondanks het schitterende dekor en de ge droomde bezettina, William Shakespeare hoeft me taalbeheersing van Wil- nauwelijks nog voorgesteld; liam weergeven. Dan heb je hij is de schepper van c een periode zowat even veelzijdig als uitge- streeks de eeuwwisseling, breid oeuvre, dat een unieke waarin hij zich vooral uit plaats inneemt in de Euro- leeft in het uitbeelden van pese letterkunde. Werken de meest diverse karakters, als Antony en Cleopatra, Daarna viert William zijn ta- the Merchant of Venice, The lenten bot in treurspelen die merry wives of Windsor, de tragiek als het centrale Henry 4, Romeo en Juliet om thema bezitten; de helden er maar enkele te noemen bezitten naast een felle no- zijn pareltjes, die nu nog blesse een even felle zwak- steeds volle zalen halen met heid, en deze karaktertrek enthousiaste toeschouwers. Hoe produktief William Sha- doet hen dan ook hun fatale weg tot het einde toegaan. kespeare wel moet geweest In zijn laatste periode schit- zijn in zijn leven (1564-1616) tert Shakespeare door sere- toont «Een portable Shakes peare» meesterlijk. stukken, die als het warff barsten van levenswijsheid. De samenstelling van «Een Deze vier perioden komen portable Shakespeare» is qllemaal, netjes afgemeten meer dan zomaar een suk- en gedoseerd ruim aan bod sesstuk van de Engelse in «Een portable Shakespea- grootmeester, het is een re»: negen fragmenten, mo- «aaneenrijgen» en tegelij- nologen en zelfs songs to- kertijd «naast elkaar plaat sen» van een aantal frag menten uit enkele belangrij ke werken re, waardoor nen de speciale tematiek, die als een unieke draad door het leven en werk van Shakespea- deze Engelse grootmeester haar- loopt. Je maakt de fadcine- fijn beeld opgehangen krij- rende levenstocht mee van gen van Shakespeare als to- uit een pril en mooi ontwa- taal-mens. Ondertussen ken naar thema's zoals lief- loopt het leven, vol ups en de, vriendschap, verraad, downs en verraderlijke wen- nostalgie, levenswijsheid dingen van William Shakes- en tenslotte spel en peare als een film voorbij; sprookje naar teleurstelling eerst de komedies, met hun en ontgoocheling en uitein- wat boertige inhoud, die delijk de dood. nogal naar het kluchtige Regisseur van dit waagstuk neigen maar toch de ge- is Jo Gevers, die werkelijk in dachtenrijkdom en de enor- de toneelwereld vervlochten zit; hij doceert dramaturgie, toneelekspressie en woord kunst. Tijdens dit toneelsei zoen is zijn toneeltaak ver bonden aan Theater Malper- tuis uit Tielt. Hij wist Wil liam Shakespeare diep en ragfijn te ontleden, waar schijnlijk omdat hij zo nauw met Shakespeare's werken verbonden is. Alles begint met Romeo en Juliet, zonder twijfel de meest aangrijpende liefdes historie uit onze westerse li teratuur, waarin ons nog maar eens duidelijk ge maakt werd dat «liefde blind is». Nauwelijks ben je klaar met het verwerken van het eer ste fragment of je wordt lief op de klownsneus van An ton Cogen gedrukt, en on dertussen bespeelt knecht Lans ongemeen plezierig de snaar van de «fijnzinnige spot». Hilariteit en vrolijk heid alom in zaal Madelon met nauwelijks dertig toe schouwers. En dan komt de verrassing eigenlijk is het geen verrassing, maar toch dacht je dat dat nooit kon want Anton kruipt in de huid van Brutus en Marcus Anto- nius en demonstreert de in drukwekkende overredings- en overtuigingskracht en als toeschouwer kom je volledig onder de indruk, alhoewel je ogen nog vochtig zijn van het lachen... En het is alsof Anton met André en Sien niet genoeg krijgen van de ernst, want even later spreidt André Roels het on geluk van Richard II voor treffelijk tentoon. Daarna tijd voor een zachte en o zo gevoelige en subtiele song, die als een ontluikende bloem langzaam openbloeit; «Under the Greenwood Tree». «Elk wat wils» krijgt nog een speciale dimensie mee door de zotskap Ja cques, en hij slaagt er won derwel in de melancholi sche toon die «Under the greenwood tree» uitstraalt, te neutraliseren, maar niet volledig zodat de levens wijsheid voldoende je po riën kan binnen dringen. Na de pauze volgt «Midzo- mernachtsdroom». waarin Anton en André vrijwillig als een stuntelige karika tuur op de planken worden geduwd, en waarin de to neelliefhebberij van vereni gingen dertien in een do zijn een knap veegje uit de pan krijgen, onder ande re door het zoetgevooisde Westvlaams dialekt. Ook het meesterstuk Hamlet wordt niet over het hoofd gezien en de twee doodgra vers duwen je onrecht streeks op het mysterie van leven en dood. en laten je als bewust denkend en voe lend wezen er je eigen houding naast plaatsen. «Een portable Shakespeare» blaast zijn laatste adem uit via Macbeth en De Storm, twee monologen die de epi loog vormen van dit ganse stuk met zinssneden als «het leven is slechts een dwalen de schaduw» (come what co me may, time and hour runs through the roughest day) en eindigt met «En als dit vorze schijnbeeld, zullen eens de omwolkte torens, weeld'rige paleizen, gewij de tempels, ja, deze aardbol zelf met al wat hij bevat ten onder gaan. en evenmin de ze ijdele vertoning spoorloos verdwijnen». Mooier kon het en «They bore him Bare-fa ced on the Bier»; het viel op dat de klippen als illusie, wisselvalligheid, vergis sing op het zachtstromend riviertje nu en dan op het gepaste tijdstip opdoken, zodat je om Shakespeare's eke S.l 'erderi J I» CINEMA PALACE Benedenzaal In de grote benedenzaal van cinema Palace loopt reprise «De 101 Dalmatiers» een suksesrijke teke film van Walt Disney. Het is het verhaal van ti honden die een gelukkig gezinnetje stichten. H: eerste kroost bestaat uit vijf lieve dalmatiers. worden echter bedreigd door een feeks van een die graag een bontjas zou hebben van dalmat huid. Hiertoe huurt zij twee dieren. Hun O] bestaat erin dalmatiershondjes te ontvoeren. Dit hen echter niet lukken, want er wordt een reddingsaktie op touw gezet. De honderd en dalmatiers zullen aldus gelukkig kunnen vei ven. De dieven ontlopen hun straf niet. Een politi getint sprookje dus. Studio In de Studio loopt een nieuwe prent, «Danny Suk snooper» «Een rare klabak», een film van Sei Corbucci met Terrence Hill in de hoofdrol. Het is het verhaal van de jonge motoragent Davei blootgesteld werd aan kernstralingen (nog nul60 eens!) en sindsdien over een ongelooflijke mac beschikt. Hij kan zien wat er om de hoek van straat gebeurt en aldus kan hij heel wat onhl"1 voorkomen. Bovendien beschikt hij over een aan: wonderlijke gaven. Maar deze mysterieuze krac Pra brengt ook problemen mee. Het gebeurt soms datl zijn gave plots verliest. Een dergelijk ongewensB(3< tussenkomst doet zich voor op het ogenblik dat politiemannen een bende moeten oprollen die gelsfcni wordt door Torpedo, een Mafiabaas die de st overspoelt met valse dollars. Zal Dave, die van moord beschuldigd wordt, slagen deze schurken te ontmaskeren? Een spaden nende «Terrence Hill-film, voor de liefhebbers het genre. Club In de Club loopt de griezel-gruwelfilm «Vrijdag i nog een weekje door. Wie graag siddert en bee ,u9 niet vies is van bloed kan daar terecht- CINEMA FEESTPALEIS Cinema Feestpaleis houdt het bij de muzikale filn jq6i Ditmaal pakken zij uit met «The Jazz Singer» e ^sl' film van Richard Fleischer met Neil Diamond, Le x,. rence Olivier en Lucie Arnaz in de hoofdrollen. E n q is het verhaal van de jonge Yussel die een dubt leven leidt. Enerzijds is hij zanger in de synagc ln van zijn vader, en anderzijds tracht hij als Jte, Robin carrière te maken als komponist-zanger. Gedurende het ganse verloop van de film zal Yussel een tweestrijd zijn, het huiselijke, met zangstonden in de synagoge, of de weg naar roem, met optredens overal. Tijdens deze wisselen r keuzen, raakt hij eveneens verliefd op zijn imprea f|| rio, Molly. Wanneer zijn vader dit te weten komt,: dat hij zijn vrouw verlaten heeft voor Molly, bra hij met zijn zoon. Op het sterfbed wenst hij zelfs zijn zoon niet meer ontmoeten, totdat men hem mededeelt dat het n alleen Jess Yussel is die hem wil ontmoeten, rra ook zijn stevige kleinzoon.. Een ontroerende film met ster-zanger Neil Daimi in een ster-rol. Zaal 2 «Monsters uit de diepte» een film van Barba Peeters, is een griezelfilm in navolging van Jaws Phirana. Ditmaal zijn het monsters, moleculal wezentjes door onbekende kracht opgegroeid I half-mens-half-visachtige monsters die een Califi nisch vissersstadje terroriseren. Kinderen verdw e d nen, zwemmers worden vermist, mensen ontsmjenc pen aan de dreiging van donkere wezens, enz... dat allemaal terwijl het stadje de Zalmfeesten vieifc y, Zaal 3 «The Blues Brothers» een andere suksesvolle muzf kale film doet het nog een weekje in de derde E van cinema Feestpaleis. iter krachttoer gesproken zelfde kan gezegd van de kostumes en de bandmontage. De vertolking was e Anton Cogen, André en Sien Orbie hebbe Hogi lang hun sporen verdie be E de toneelwereld, macn lieten ze weer staaltje» van akteerkunst. Antoi gen nam graag leeuwenaandeel voor en bracht deze taak of® h voortreffelijke wijze, overgang van idiotif") knorrende klown nac machtige heerser (met alle «tics» ero eraan) was meesterlij verder speelde hij nu raak en pittig, dan een 1 stig en diepgaand in medeakteur André die ook duidelijk in z was en schitterde in van de schrandere en onbeschaamde hofnar, rooi Sien Orbie leverde verdienstelijk werk vooral te appreciëi haar feilloze zang y tij. 1 D S ore: erz< hadden we ze wat rr.e^i, D n, 'esti grote motief van wisselval ligheid niet heen kon... Het schitterende dekor van Leo Hubrecht doet achter eenvolgens dienst als hou je vast a.u.b. kasteel, woud, spreekgestoelte, do- denplaats enz. Van een de scène gezien... «Een portable Shakosp racje krijgt nog een streep? ülen wanneer je weet dat df |je(, spelers handig en ge (er inspeelden op de rei irj van het aandachtig* de bliek en nu en dan e(jai brutaal tegen hun scl 0m, stompten. iva, rot. Als slotkonklusie: ■Eo+ion table Shakespeare» |gn nieuw en gericht op 19 0 Z( kan je nooit vervelen ns iedereen vond er zij* !n ding; ernst en humor, encj" gevuld door achtti un eeuwse liederen, oyg,. meesterlijk en ™«i„a gedoseerd door regiss* en t Gevers en de drie al daq weten moeiteloos de i (joe en spiritualiteit vernull 6n|j de verf te zetten. Spijll ieQ| noeg kwamen slechts le tientallen mensen Qe gen om «Een portable y g kespeare» te bewond1 maar dat was de echl !r| u neelliefhebber nauw' s een zorg want hij gen* [est met volle teugen van. het wat stiller geweest me| cafetaria van de zaal M d r Ion, dan kreeg deze pro tie 10 op 101 JODE Oe 1 al niet; twee luiken van elk ruim een vol uur konfron- teerden je rustig en braaf met verschillende stijlsferen en je liet je, willens nillens, gedwee meedrijven op de zachte tonen van de song «Under the Greenwood tree»

De Voorpost | 1981 | | pagina 14