Praat daar nu eens over... HADCHENCHOR HANNOVER: «Cantate Domino» te Burst het linnen doek ive me A gun FACTORY IN NETWERK THE BET EN SCOOTER IN ST. ANNAZAAL mmm De Voorpost - 10.4.1981 - 15 iim twee en een half jaar geleden was het sedert in de kenale kerk van Lede een koor van internationaal niveau trad. In december 1978 gin ghet om Engelse jongens. keer waren het meisjes uit Duitsland. Lede is men met links en rechts verzoend. lei wat er allemaal scheef schots loopt in het Aal muziekleven hebben in de voorbije weken 3 uitgebreid gehad. Laten I daarom even over de lie dingen hebben. Een betere zaken is, dat k concerten stipt aanvan- 9 i Dót is in de grond ook een normale zaak. Eén de verenigingen uit de ld is daarbij zelfs zover gaan, dat men op het nvangsuur resoluut de uien sluit, en de telaatko- ks naar de pauze of naar der herbergen op de ote Markt verwijzen (daar nen ze ook meestal uit). 1 heeft met elementaire sefdheid te maken ten ichte van de artiesten, meestal al een paar uur ffezig zijn, en het pu- dat de inspanning ge- heeft op tijd te klok kijken en nog even wachten heeft één resultaat: de (vas- lanten die met veel ge en gekletter te laat :en, en daarbij een irt met een prins-carna- :kiezing verwarren, de volgende keer nog op. Dat geldt vooi dat telt ook voor de imeenten. Beweren meisjes van het Han- rkoor helemaal en spe- naar Lede gekomen wellicht overdre- BRT-3 zat namelijk al ihele week aan de kar te ■en. Lede was immers chts het sluitstuk van een sk-durende tournee. het programma tdoen zetten we de ka- leristieken van het koor d op een rijtje. Zo kweb- g ze er voor de uitvoe- bijliepen, zo gediscipli- ri staan ze er bij de eer noten bij. Alle kenmer- van een goed koor zijn rozig: individuele stem- ileiding, stuk voor stuk irkoren meisjes, een di- k^*it die bezielend én par tituur en geheel beheerst, en een perfekte uitspraak. Wijdopen staan hun mon den, gelijktijdige adembeur- ten, schitterend weggemof felde medeklinkers, die meestal bij zon groot koor als molenstenen neerplof fen, en dan een repertorium dat boven het alledaagse uitsteekt maar inhoudelijk zeer klassiek te noemen is. Over de intrede. Cantate Domino van Hassler stap pen we over: het is een op warmertje. een evergreen der koorliteratuur, waarbij de Duitse punt t'-s met hele groepen door de kerk hollen. Interessanter is een Salve Regina voor koor en basso continuo van Dom. Scarlatti. Hierin valt vooral de «virie le» klank van het geheel op. Hele donkere alten hebben ze, alten die adembogen op lange pijlers bouwen. Het is als vergelijkingspunt inte ressant hoe ver deze to taalklank van alle typische meisjeskoren uit de Oodt- Landen zit. Daar is kwaliteit ook toref, en individuele stemvoering basisgegeven, maar blijven de meisjes jon ge deernen, hier klopt de adem van de vrouw al onder de noten. Bach is een eeuwige toets steen. Twee duetten staan hier tegenover twee motet ten van tijdgenoot Tele- mann. Uit de onvoorstelbare rijke muziekdoos die Tele- mann geschapen heeft en waaruit ter gelegenheid van het Telemann-jaar veel nieuw materiaal getoverd werd, komen hier ander maal twee dankbare mu- ziekbrokjes. Veel koren zou den die diepe bron ook eens moeten aanboren: het blijft mooie muziek, dikwijls zon der hoge pretenties, met wisselend niveau maar voor uitvoerders en zangers dankbare en steeds geniet bare muziek. Uit de cantate 91 en 163 van Bach zijn voor klein koor en basso continuo twee duetten gelicht. Is het opportuun om uit een canta te (een geheel van verbon den nummers), die dan nog aan een vaste datum ver bonden zijn, één fragmentje te lichten? Zo kan je natuur lijk ook praten over het disti- leren van een aria uit een opera of een oratorium, maar terzake. Bach heeft in dit duet een tegenstelling gebouwd tus sen een haarscherpe en zeer melodische sopraan en alt- lijn (partituur tenor), en een sterk geritmeerde en gepun teerde begeleiding van de basso continuo. Helaas zit er met de dansende begelei ding iets mank, de violist krijgt zelfs na uitgebreid stemmen het instrument niet onder de vleugels en floddert angstig over de kor te nootjes, zodat Bach on danks veel vokale schoon heid eigenlijk niet op het standbeeld geraakt. Solistisch werk komt er van sopraan Gudrun Schröfel: twee korte aria's van de Ita liaanse componist Grandi, in zijn tijd nummer twee op de ranglijst na Monteverdi. Die naam leidt ons naar de laatste aria Deus Canticum novum (de eerste is een in- zingertje, een opgefleurde vocalise). De loopjes, de voorslagen, het inbouwen van echo-ef- fekten, de afbouw van de melodie zijn pure Montever di, maar de moordende ko- loraturen, die een absoluut technisch meesterschap van de zanger vragen zijn hier niet aanwezig. Toch zet de soliste een hele fraaie bijna lyrische uitwerking op poten. Eigentijdse muziek, modern van aankleding maar hele maal niet oorschroeiend met zachte dissonanten en langs deze vorm vertrouwde klan ken komt uit de hand van Augustin Kubizek. Ontroe ring die vooral gebouwd is op geleidelijke climaxbou- wing. Als sluitstuk komt een Vesper in F van Michael Haydn. Alle biografieën be ginnen met dezelfde woor den: hij was de jongere broer van de grote Josef Haydn, daarmee moet hij het meestal doen. Zijn mu ziek is harmonisch, braaf met veel homofone passa- tódchen Chor Hannover in de St.-Martinuskerk te Lede. (KDC) ulsterse groep Lavvi Ebbel (La Vie Est Belle, maar anders) een singel vers van de pers. «Geef me een Geweer» roept ckgroep in het Engels op 45 toeren, 't Is in eigen beheer leven, en in Aalst is de Oxfam-Wereldwinkel alleenver- t eerste singel van Lavvi nadat ze reeds eerder te leren waren op de verza- ee's Get Sprouts (de elpee) en op Beat Boys K-elpee) Omdot ze wei- het gareel te draven kapitalistische platen- chappijen, werd 't een eigen beheer Hoe Ebbel tegen de wereld is van de songtekst te lezen: 1981 and te world is 'orser every dag has changed, the rich richer anyway to open our eyes, see >ing on make our choise and side we're on look at the third world jle fight tot be free session can't keep :way t: 85 fr Lawi Ebbel wil op t hoogte stellen als de lende protestsingers leten tijden, kan er nog N*en worden dat de Cas Vander Taelen mer is van de Aktie- e ak tie waaraan de Ie BRT 2's en vrije zen- nodige aandacht aan I hebben, enige maan- 1en wil de Belgische muziekwereld aan de mouw trekken. Ze wil hen overreden 1 van hun inkomsten aan de Derde Wereld af te staan. Van uit het besef dat ontwikkelings hulp geen medelijden is, geen liefdadigheid, maar een plicht, wordt die aktie gevoerd. Ge steld wordt, dat niet de muziek geëngageerd moet zijn (hoewel dat bij Give me A Gun toch wel zo is), maar wel de muzikant erachter. Er zijn negen weerhouden ont- wikkelingsprojekten, waarvoor steun ingezameld wordt. Op het Oxfram-rek. nr. 001- 0829082-02 kan men rurale schooltjes helpen opbouwen in Angola, mobiele medische eenheden in Vietnam steunen en kinderen in Algerijnse vluch telingenkampen t.v.v. het Poli- sario in de Sahara helpen ver zorgen. Bij het N C.O.S. is het rek. nr. 001-1095703-67 Daar kan men een jeep naar Cambodja sturen om er irrigatieputten te onderhouden, een textielcoö- peratie in Nicaragua steunen en in Eritrea de zgn. blotevoe- tendokters helpen vormen en uitrusten. Tenslotte zijn er nog 3 verzets- orojekten bij SAGO. (001- 0472812-13). In Guatemala worden er klandestiene volksorganisaties gesteund in ges. De solostemmen (in de ze Vesper) vragen niet naar volwaardige solisten die met overmoed de aria's als uitschieters tussen ge- moedskerende koorpassa ges zetten. Omdat de diri gent met solistjes uit het koor werkt, kunnen deze ook nog niet de hele inhoud van de partij gestalte geven. Bij de sporanen zitten de stem men bolster-springendge- reed, maar bij de alten (als sopraan word je geboren, een alt moet op de tijd wach ten) zijn er nog duidelijk pro blemen met inhoud en tim bre. Vooral in het terzet is dat nogal treffend. Poten tieel is alles aanwezig maar een stem kan je in tegenstel ling met een instrument nooit dwingen, en stemmen houden met data en «gereed zijn» geen rekening. Schit terende vokalisten van pak weg 17 jaar zijn in de klas sieke zangkunst niet aan wezig. Aan een paar kneepjes merk ie ook dat de zelfstandig heid van de leermeisjes nog aan banden gebonden ligt: zo kijken de solisten naar de dirigent (en niet omgekeerd) en zingen ze vooral op klan ken wat (in tegenstelling met het koor) de verstaan baarheid niet altijd ten goe de komt. Toch bijzonder jammer dat deze zeer mooie, effektrijke en eenvoudige muziek hier zo weinig aan bod komt. Met een minimum aan vokale ei sen kan je heel knappe ef- fekten bereiken, waarbij het gewone van elke dag met een paar instrumenten en een paar solisten die echt geen jarenlange training achter de rug moeten heb ben, opgefleurd kan wor den. Bij mijn weten is Can tate Domino het enige koor dat ooit een mis van deze Haydn op het getouw gehad heeft, en dat dateert be paald ook niet van gisteren. Dat de kerkgemeenschap zich verheugd toonde met zo'n peil en uitvoering vol goeie smaak is een normale zaak. Dat die uitdrukking gepaard moet gaan met een gescandeerd applaus ge tuigt van minder goeie smaak. Zulke dingen horen misschien thuis na een geestige grol op een of an dere kabaretavond of een kampvuumummer maar ze ker niet in een kerk en zeker niet na een geestelijk concert. Professor Ludwig Rutt dank te met een Nederlandstalig bissertje: «Ich seg Adieu». Ik hoop van nietl F.C. Het Mödchen Chor Honnover trad vorige zaterdag op in de dekenale kerk St.-Martinus te Lede. De opbrengst komt ten goede van de verlaten patiënten van het Psychiatrisch Ziekenhuis Zoete Nood Gods te Lede. (KDC) We kunnen het vandaag heel kort houden. Slechts twee nieuwe films werden te Aalst in omloop ge bracht. Een daarvan is vermeldenswaardig, de ande re behoort tot het lichtere genre. Cinema Palace Twee films blijven hier in him respectievelijke zalen: «De 101 dalmatiers», de Disney-tekenfilm voor het gezin, blijft in de grote benedenzaal Danny Supersnooper», een rare klabak, eveneens een gezinsfilm, blijft in de studio. Club «De vrouwen van dertig», een film van Kaczender met een aantal onbekenden in de hoofdrollen is het verhaal van Andras Vayda, een in Hongarije opge groeide jongeling die reeds vanaf zijn twaalfde zich aangetrokken voelde tot de vrouwen. Tijdens de oorlog bezorgde hij er aan de Amerikaanse soldaten, later was hij de vedette van de school, en nog later, op zijn zestiende is hij toe aan vrouwen van in de dertig. Daar beginnen zijn harstochtelijke avontu ren met rijpere vrouwen. Cinema Feestpaleis Eveneens twee films die blijven, maar wel omwisse ling van zalen. Zaal 1 In zaal 1 loopt vanaf vandaag «The sea wolves», de zeewolven, een film van Andrew V. Maclaglen met in de hoofdrollen een hele resem bekenden: Gregory Peck, Roger Moore, David Niven, Trevor Howard, Barbara Kellermann, enz. Het verhaal handelt over het feit dat geallieerde schepen gekelderd worden door zeewolven, zijnde Duitse U-boten. De gegevens worden doorgespeeld via een in neutrale wateren liggend Duits schip. De keldering van dit schip wordt toevertrouwd aan de S.O.E. in Indië. Deze opdracht kan echter moeilijk officieel en door be roepsmensen uitgevoerd worden. Daarom dan ook besluit de leiding het zaakje toe te vertrouwen aan de «Calcutta Light Horse». Dit is een tijdelijk, terri toriale groep, gevormd door burgers en opgericht door Robert Clive, de eerste gouverneur-generaal van Indië in 1759. Het laatste gevecht dat de groep leverde was tijdens de boerenoorlog van 190O. In 1943 bestaat de groep uit een bonte mengeling van al wat oudere zakenlui. De bevelhebber, Grice, is geweldig enthousiast over de hem aangeboden op dracht. De mannen worden verzameld, en Grice kiest de achttien beste die hij nodig heeft. Hun training begint. Geen lichte opgave voor een stel mannen die al jaren lang op non-actief staan... In zaal 2 loopt de film «The Jazz-singer» met Neil Diamond in de hoofdrol voor de tweede week door. In zaal 3 komen de «Monsters uit de diepte» nog altijd terreur zaaien onder de bewoners van een Californisch vissersdorpje. S.J. De Aalsterse formatie Factory gaat er weer hard tegenaan. Niet aan de lopende band, zoals op het alledaagse fabriek, maar wel met een juiste en evenwichtige dosis fijne popingrediënten. En nu zelfs met een nieuwe en leukere verpakking dan voorheen. In een persnota stellen zij gende bezetting: Patrick zichzelf voor: wij zijn hele- Mergan, zang en slaggitaar, maal geen nieuwkomer in Guy De Wuffel, zang en bas, het Aalsterse «popwezen». Ignace Michiels, sologitaar, Factory bestaat reeds twee en Jorgen Sonck, slagwerk, en een half jaar met de vol- De songs worden door de verschillende leden afzon derlijk geschreven en na dien gezamenlijk uitge werkt. De groepsleden heb ben niet de pretentie zich zelf muzikale vernieuwers en (of) virtuozen te noemen. De nadruk ligt vooral op de «good-time music». Het (eigen) repertoire be staat voornamelijk uit melo dieuss «Ritme en Blues», af gewisseld met wat ballads. Factory is geen «trend» groep, zonder echter daar om blind te zijn voor het huidige muzikale gebeuren. Vroeger was Factory vooral gekend om him popmuziek die én beluisterbaar én dansbaar was, en helemaal niet opgepept met funky en wild-agressieve geluiden. Door hun fijn experimente ren, soms wel ietsje te koel, haalden ze verleden jaar bij na de hoogste trede van de muzikale Aalsterse poplad der. Nu brengen ze op 18 april (paaszaterdag) in zaal Netwerk, De Ridderstraat, Aalst een (gedeeltelijk) nieuw programma: een must voor popfans... (jdb) Bolivië het breed demokratisch volksfront en in El Salvador de politieke oppositie. Inlichtingen: Kamiel Delclef, Doorenweg 122, 9298 Wiche len (052-12.27.00). Ook niet- muzikanten, ook individuen kunnen steunen, of wat dacht je... Tot slot: de eerste oplage van Give me a Gun is beperkt tot 1000 exemplaren. Er vroeg bij zijn lijkt dus aangewezen (PD.) ipF Pastoor Van Den Heuvel had ook wel één en ander te vertellen. De bestuursleden van Davidsfonds-afdelingen Burst en Bambrugge r (KDC) voorzitters W. Cosijn en C. De Winter. (KDC) Eindelijk nog wat leven in de Aalsterse popbrouwerij. Twee jonge én nieuwe popgroepen deden onze Keizerlijke Stede de eer aan haar met een blitzbezoekje te verwennen. Kort maar goed is zowat hun leuze. Ongeveer een ganse St.-Annazaal was in haar nopjes met The Bet. Deze jongens, bruisend van talent én enthoeisiasme, gingen er op hun eigen en typische manier hard tegenaan, en het publiek mocht hen wel. Hun nieuwe singel zal voor hen de definitieve doorbraak betekenen, want daar zat pas muziek in. Powerpop troef, of met andere woorden hard en ruig, maar kort en direkt, uitstekend luistervoer voor popminnend Aalst. Scooter deed ook haar duitje in het muzikale zakje, maar haalden in ieder geval niet het torenhoge niveau. Zij wisselden hun muziek wel meesterlijk af, van ballades over zuivere pop naar een dosis reggae toe. Vooral hun nummer «Peppermint Girl» en «You» vielen in de smaak van de swingende en huppelende St.-Annazaal. Besluit; een puike realisatie van Jeugd- klub Ijaco die er goed aan deed deze twee forse Belgische groepen uit te nodigen. (jdb) Enkele jonge knapen van het wereldberoemde koor «Cantate Domino». (KDC)

De Voorpost | 1981 | | pagina 15