ROGER BIRD EENS TE MEER TONEELWEDSTRIJD IN NETWERK-AALST TE GAST IN DE CARAÏBISCHE ZEE HOGER OP BRACHT TESTAMEN' VOOR TAAL EN VRIJHEID GING GRANDIOOS ONDERUIT ■"TP de •|ng F Kkig; ■leers: gelen ■niet Van oerdei ader kunstmatig. Zondagavond 12 april te 20 u. is deze Engelse klarinettist eens te meer te beluisteren in onze Aalsterse jazzklub, waar hij een graag gehoorde gast is. Ditmaal met een eigen, kleine formatie, gekend als ROGER BIRD and his BIRDIES. Wie hem bij vorige gelegen- rende enkele nummers mee heden hoorde in The Crazy aan te zitten en «erin te vlie- Bol Jazz Cafe zal er dit koer gen» tot groot genoegen van zeker ook weer willen bij- alle freaks. De formule wel zijn. Herinneren wij ons ke hij gekozen heeft voor dit even zijn vorige optredens optreden, een kwartet, zal als «special guest star» met hem zeker toelaten zich to- de Old Gate Swing Quintet taal uit te leven en het beste eerder dit seizoen, en de ve- van zichzelf te geven. Be- Ie keren dat hij aanwezig kende namen uit de Vlaam- als gewone toehoorder bij se jazzscène omringen hem: optredens van andere for- trompet JORIS DE COCK, ja- maties nooit lang gepord renlang reeds gesmaakte hoefde te worden om gedu- blazer bij de Jeggpap NOJB, piano NORBERT DETAYE, boogie woogie specialist bij uitstek, steunpilaar van de zelfde Jeggpad NOJB, drum mer GUY PRECKLER, typi sche swingdrummer, vroe ger bij de Fondy Riverside BB, later bij de Old Gates SQ, én vaste begeleider in Belgiè en Holland van de Engelse Intercities Jazz band. Het wordt dus swingen ge blazen en deze «BIRDIES» zouden Weieens hoogvlie gers kunnen wordenl In elk geval een kombinatie die de verplaatsing overwaard is. Willy Schuyten Het Koninklijk Nationaal Toneelverbond (NTV), waarbij ook Tejater 80 aangesloten is, organiseerde op zondag 5 april in Netwerk een gewestdag. Tevens had er de halve finale van een tweesprakentomooi plaats. Tejater 80 speelde gastheer. De gewestdag ving aan met een akademische zitting om 10.30 u. In een eerste deel werd ge sproken over Tejater 80. De ze jonge toneelgroep wil de gelijk toneel brengen, dit zonder beperking van gen re. Daarom laten zij zich ook regisseren door beroeps mensen die volledig vrij de rolverdeling kiezen. Tevens verklaren zij zich wars van enige politieke vereniging. Na dit woordje van Johan Velge zette Van Mossevelde de ideeën van het NTV uit een. Nadruk werd gelegd op het bevorderen van jeugdto neel. Daartoe zou men een kostuumfonds en een natio nale jeugddag inrichten. Te vens zou het NTV bemidde len bij uitwisseling van to neelstukken. Als derde persoon in 't rijtje hield Rik Langkrock een re feraat over «Kritiek in het algemeen en toneelkritiek in 't bijzonder». Hij stelde dat er in Vlaanderen bijzon der weinig aan echte to neelkritiek gedaan wordt. Toch is en blijft kritiek een noodzaak in een demokra- tisch bestel. Sommige to neelgroepen aanvaarden moeilijk kritiek, hoewel ze voor progressie in 't Vlaam se toneel zorgt. Kritiek werd gedefinieerd als «het beoor delen van het feitelijke in het licht van normen». Het oordeel moet nuchter zijn en geen vooroordeel bevatten. Tevens moet het gebaseerd „zijn op feiten, m.a.w. de to- neelkriticus moet zich hou den bij het volledige toneel stuk en zich mijden van cou- lissengeheimen. De normen zelf omvatten al gemene zoals de uitspraak en de beweging maar ook eigen normen. Deze omvat ten de per definitie subjec tieve waardevoordelen van de kriticus. Daarbij dient kritiek de bedoeling te heb ben verbetering te brengen en zo preventief het toneel- peil te beschermen. Als slot gaf hij toe dat de kriticus niet per sé gelijk wil heb ben, maar alleen een expo nent uit het publiek is. In de namiddag kwam dan de selectie van de dialogen. Een aantal groepen lieten verstek, maar het aangebo dene was zeker op niveau. Jeugdtheater Kreja uit Dein- ze bracht als eerste een stukje Reinaert De Vos. Zij kozen uit dit middelneder- landse stuk de beroemde biechtscène tussen Reinaert en Grimbeert de das. De twee jonge akteurs legden gevoel in dit oude maar nog altijd zo bekoorlijke stuk te brengen. Hierna bracht Tejater 80 eer fragment uit «De emigran ten». De spanning tussen de beide personnages, een po litieke vluchteling en eer gastarbeider, werd overge plant op de zaal. Deze scène werd dan ook terecht gese lecteerd. Hierna bracht toneelgroep «Podium» uit Ronse ons een beetje «Luiaardskoorts». De ze tragikomedie verhaalt de gevoelens van een man die zijn werk verlet en zijn vriend hierin wil mee trekken De 5-tallige jury besloot de groep uit Ronse te weerhou den. hoewel ze zelf het peil van «Podium» loofden. Zij waren verheugd over het al gemene goede taalgebruik. Zij verwachten wel volgend jaar enkele vrouwelijke deelnemers. Dit initiatief is een goed middel naar beter theater. WDB André Wittebol op zoek noar de ideale echtgenote. (KDC) Als je je zaterdagavond weer verveeld hebt met het Euro songfestival en je niet wars bent van moppen over bóeren- tenen, dan kan de toneelgroep «Hoger Op» je een gezellige avond geven. Ze brengen de komedie «Het testament van tante Claudia» van Kurt Heynicke nog op 10, 11, 12 en 13 april om 20 u. in de feestzaal Moorselbaan. Het stuk zelf staat niet op de wachte situaties, hitparade van de toneelwe- Het soms wat rammelende reld. De stijl is Engelse ko- verhaal is als volgt... medie en bevat dan ook een André Wittebal zit in de pe- sterke televisieachtige plot narie. Als weduwnaar van en tal van gekke en onver- Claudia erfde hij slechts de Leonie Vogel, alias Lucie Verhagen (Ingrid Schockaert), Peter Resman (Mark Poppe) e Biermans (Antoine Ghijsels). (KDC) als de erfgename Leonie voorstelt. Maar André en zijn vriend, de politieinspek- teur, Omer Biesmcms, twee oude schuren, vliegen ook direct in brand voor de vriendelijke en charmante Lucie Verhagen. Lucie en Peter besluiten het spelletje verder te spelen. Tijdens het tweede bedrijf wordt Lucie overspoeld met huwelijksaanzoeken. Omer Biesemans, de commissaris Dewolf, André Wittebol en zelf de bedeesde boekhou der Vliegers maken haar het hof. Lucie probeert deze si tuatie uit te buiten en krijgt het dan aan de stok met Ellie Korenbloem, een café bazin en tevens vaste vrien din van André. Lucie belooft de scherven tussen Ellie en André te lijmen. Nu verschijnt echter een nieuwe Leonie Vogel op de proppen. Lucie en de jonge Peter worden gearresteerd en beschuldigd van verval- Omer Biermans en Lucie Verhagen. (KDC) Lucie 'erhaeghen (Ingrid Schockaert) en Peter Resman (Mark Poppe). (KDC) sing. Het derde bedrijf begint met een knap stukje mime van André over het vrijgezellen- leven. Ook zijn vrienden be schouwen Leonie als een kreng van een wijf. Zij be slist het bedrijf te verkopen om zo haar helft in geld te krijgen. Gelukkig wordt ze in de slotscène door de commis saris in Agatha Christie-stijl ontmaskerd als een interna tionale dievegge. Het stuk eindigt dan met een happy end, namelijk een vernieuw de relatie tussen André en Ellie. De acteurs brachten ons dus een avondje parochietoneel. De vertolking van de per sonnages is dan ook analoog. Louis Pauwels als André Wittebol en Antoone Ghij sels als Omer Biermans wa ren als gegoten voor hun probk rollen. Zij amuseerden het i toeschouwers dan ook bt Jjan Mark Poppe en Frans g je hulst brachten hun rol Peter Resman en commit F ris Denolf te kunstmatig. grid Schokkaert als L« Verhaegen toonde zich &e aa An De Baets bleek een tl ren. sche oude vrijster. Het s train* werd gespeeld in een ibaar staanbare taal. Uitzoni j ing hierop maakten Lut N thieu als de dievegge Fons Janssens als polit PZ1C gent. Het streven naar i z lisme mag niet de overh Haar halen op een verzorgde K *0or Wanneer we dit vergeli j8 met enkele jonge toneel Qm renigingen blijkt «Ho Op» teveel uit het gewt komedievaatje te tapp m We mogen besluiten dat H)n ei Mijlbeekse publiek «b Allen wat het wilt»: «Amusem ze dit echter zonder diepgfl ing; di 'ker ir Leonie Vogel (Lut Motthieu), alhier onderwerp van discussie. (KDC) In tegenstelling met wat men zou kunnen denken speelt «De Caraïbische Zee» zich niet af op één van de heerlijke eilanden met die «klinkende» naam. Het draait allemaal rond een ziekenhuiskamer, waarin drie zieken zich nauwelijks thuisvoelen. Het stuk be staat uit verschillende lui ken, die als het ware een kort toneelstukje vormen. Een reeks van die stukjes handelt over de soms wran ge, en dan weer vriendelijke komfrontatie van de volkse Mie en de eigenwijze schoollerares Nicole. Zij hebben het schijnbaar over alledaagse probleempjes en voorvalletjes, maar onder tussen geven zij zichzelf vol ledig bloot. De volkse Mie is er erg aan toe, want ze kreeg nog maar net een lavement en de spo ren van de medische in greep konden we geregeld aflezen op haar grimassen, die boekdelen spraken. De eigenwijze schoolmees teres Nicole weet nauwe lijks wat aan haar scheelt en het traag werken van het ziekenhuispersoneel maakt haar dan nog ekstra zenu wachtig en nerveus. Ondertussen krijgen deze twee kamergenoten bezoek. Mie van haar zonderlinge zoon Jackie, en van Tante Amelie, van buurvrouw en van Roza en Nicole van haar sullige, maar toch begrij pende echtgenoot Jef en van een kollega, juffrouw Epemans. Zo wordt het publiek in geen tijd gekronfronteerd met een heleboel personagesdie vertolkt worden door slechts vier acteurs. Je zou voor minder al begin nen te wanhopen; het was in ieder geval een té zware op gave voor Jo Beeckman, die de mannelijke nevenperso nages (6) voor zijn rekening nam en voor Claudine Beeckman, die nauwelijks degelijk gestalte kon geven aan de vrouwelijke neven personages (8). Auteur René Verhezen pro beerde het dus met senti menteel theater, maar tege lijk leuk (of is het nu net andersom?) en handig te spekuleren op de gevoelige plekken van de mens. Te vens liet hij niet na terloops de vingers te leggen op «en kele zere plekken» van dit ziekenhuis-milieu, de af stand tussen het verplegend personeel en patiënten, de weinig humane behande ling, de schijnbare harte loosheid enz. Maar deze pijlers heeft re gisseur Jo Beeckman hele maal niet optimaal benut. De hele avond door heeft hij de nadruk gelegd op de hu moristische kantjes van dit stuk, nog tot groot jolijt van het uiterst magere publiek. Ook is het voor ons een raadsel waarom hij er de storende en overbodige bandmontages in het stuk laste. Overigens werd er heel weinig aan sfeerschep ping gedaan en vond men slechts in muziekstukjes een middel om het vervelende karakter van de verschillen de «verhaaltjes» te over bruggen. Hetgeen Claudine Beeckman in de huid van Roza en van Tante Amelie er van af bracht is waarschijn lijk van aard om de lachers op haar hand te krijgen, niet alleen of niet zozeer? door de lachwekkende kle dij maar ook omdat zij een goede karikatuur-présence heeft met in de eerste plaats haar overdreven mimiek. Het was spijtig te moeten vaststellen dat het magere publiek luid applaudiseerde bij dergelijke tussenkom sten, alsof deze klowneske «nummerokes» de hoogte punten van deze toneelop voering vormden. Als buur- vrouw deed zij het een tik keltje beter, maar over het algemeen bleek zij niet op gewassen tegen deze zware taak. Ook Jo Beeckman was niet in zijn sas tijdens deze to neelopvoering. Gebrek aan koncentratie zat er in ieder geval wel voor iets tussen; hij kon helemaal geen ge schraagde figuur op de planken zetten; in de rol van de zielige jongeman Jackie ging hij volledig door de mand. Gelukkig was hij in de huid van de dokter en vooral van de onevenwichti ge Jef in betere doen en kon hij het geheel nog enkele schaarse goede momenten bezorgen. Nicole, de zenuwachtige schoollerares, vertolkt door Odette van Vossole akteer- de op iets hoger peil. Zij benadrukte behoorlijk haar droomwens; de ontsnapping uit de geïsoleerde wereld van het ziekenhuis naar een droomwereld. Toch blijkt ze later levensmoe te zijn, om dat haar man meer oog heeft voor een andere vrouw en omdat haar leven in feite niets meer betekent dan een grote puinhoop. Wanneer ze uit het ziekenhuis ontslagen wordt, heeft ze slechts één doel: volop profiteren van haar verdere leven. Dan is er tenslotte nog de volkse Mie, gespeeld door Ghislaine Comand, die slechts als enige er in slaag de door totale inzet een de gelijke karaktertekening te schetsen van haar perso nage. Langzaam takelde zij volle dig af; in het begin grapjas te zij om haar onschuldige kwaal, maar de tegensla gen volgden elkaar op. Vooral de onteigening van haar knus en gezellig huisje ondermijnt haar moreel en wanneer ze verneemt dat zij aan kanker lijdt, gaat haar gezondheid volledig bergaf. Het dekor gaf maar een triestige aanblik; rommelig tot en met en groezeligheid troef. Nelly Philips als op- geefster heeft in «De Caraï bische Zee» heel wat meer werk verricht, want voortdu rend viel de zwakke akteurs- ploeg door de mand... Als besluit, slechts enkele momenten haalden een middelmatig peil, omdat de situaties in hun zelf-relati- vering zo herkenbaar waren. Maar op dit ene been hinkte deze opvoering ook, want men zat tevergeefs te ver wachten op een fijne en ver zorgde benadering van de menselijke verhoudingen binnen de geïsoleerde we reld van een ziekenhuiska mer. De vertolking was ver der beneden maat zodat we deze «Caraïbische Zee» ge bracht door Taal en Vrijheid snel mogen vergeten. Zand erover, schreef Shakespeare ooit eens... Jo De Bruyn helft van het sigarenfabriek- je «De Komeet». De andere helft hoort toe aan de nog niet opgedaagde nicht Leo nie Vogel. In de ietwat trage eerste scène maken we ook kennis met Peter Resman, het jong ste lid van het bedrijf. Deze jongeman zou graag een aandeel verwerven in het bedrijf en tevens huwen met zijn geheime geliefde Lucie Verhagen. Zijn oom neemt hem onder de arm en stelt hem voor Leonie Vogel en de helft van «De Komeet» te huwen. Peter wil hiervan niet weten totdat Lucie bin nentreedt en zichzelf handig In de galerij S65, Spaarzaamheidsstraat 65, Aalst loopt nog tot zondag 10 mei een tentoonstelling van Netsuya Noda uit Japan. Open van woensdag tot en met zaterdag van 14 tot 19 uur en zondag van 10 tot 19 uur. Vrijdag 10 april 1981 wordt in het Parochiehuis Erembodegem-Centrum te 20 uur het tweede deel van de Jezusfilm van Zefirelli vertoond: een ideale inlei ding voor de Goede Week! Inkom: 60 fr. Op zaterdag 11, zondag 12 en maandag 13 april, telkens te 20 uur in de zaal St.-Maarteninstituut, Moorselbaan 128 te Aalst: «Het Testament van Tante Claudia», een blijspel van Kurt Heynicke, onder een regie van Frans Pauwels en akteurs van de toneelgil- de «Hoger Op». André Wittebol (L. Pauwels) en Omer Biermans (A. verschillen nogal eens van mening. (KDC) JAZZ ka» De laatste opvoering van het Koninklijke Letter- en Toneel kundig Gezelschap «Voor Taal en Vrijheid» is ook nu weer van een bedenkelijk gehalte. «De Caraïbische Zee» van auteur René Verhezen stelde ons teleur omdat het stuk geen eenheid vertoonde en zeker geen bevredigend Blot kende, maar vooral omdat de vertolking en de regie van Jo Beeckman te karikaturaal aandeden. Het was alsof «Voor Taal en Vrijheid» niet goed wist wat ze met dit toneelstuk moest aanvangen.

De Voorpost | 1981 | | pagina 16