AAMS-WAALS AALSTERS ECHTPAAR TAPT WEER OP IN MARS VOOR EUROPA Nachtergaele OCIALISTEN VERDEDIGEN HUN HOUDING ■I DEBAT OVER WALLENRING en rijksbasisscholen Aalsters stadspark STILLE SOLIDARITEITS- T0CHT W.V.V.G. Federatie Groot Aalst vierde karnaval... PER ZWEEFVLIEGTUIG VAN SINT-DENIJS-WESTREM NAAR AALST Verbond Dekenijen Aalst v.z.w. Tengko Situru: «dankuwel. Aalst!» NINOVE exposeert nnen fraktie zou er vrije stemming geweest zijn 16-17-18 april mHMZjmmxm* ■l De Voorpost - 10.4 1981 - 3 orlopij iar do £r )salnn sheid in deze negende «Mars voor Europa» wordt Aalst pestad. Drie dagtochten van elk circa 35 km brengen te Dover waar wordt ingescheept op de mailboot en Oostende gaat het dan over Beernem, Deinze, Gent 1st tot Brussel. ninklijk Antheneum, Albert Liénartstraat. Andere groepen vertrekken vanuit Straatsburg, Milano, Feldkirchen in Austria, Aan- benraa in Danmark en Caen in Frankrijk. Bedoeling is te ijveren voor Europa door het leggen van internationale kontakten bij de basis. Komen tot samen- de intocht van deze digen, waarschijnlijk uit Na ester, een dertigtal, te langs de Dendermond- inweg, de Esplanade Kattestraat en zulks op 2 nsdag 15 april rond 17 dgen. Traditioneel volgt de receptie ten stadhui- larna wordt overnacht oolfct Internaat van het Ko- horigheid en samenvoelen door scheppen van konkrete relaties onder mekaar, over alle mogelijke grenzen en barrières heen. Het Aalsters deelnemend koppel is, ook op dat stuk, een schoolvoorbeeld. Een Aalsters rangeerder NMBS, Cyriel Verstraeten, was werkzaam te Charleroi en knoopte er kennis aan met Rachel Eeckhout, niettegen staande haar Vlaamsklinken- de naam een zuivere Waal se. Dertien jaar wonen ze nu reeds te Aalst met als resul taat dat de man vlot Frans en de echtgenote even vlot Aal sters spreekt. Voor dit kop pel dan alvast geen kommu- nautaire moeilijkheden. Als trouwe leden van «De Kadees» trekken ze er, als de man niet moet gaan werken, elk week-end op uit. De «Mars voor Europa» deden ze reeds vier maal mee waarbij ze reeds drie maal uit Rochester vertrokken en eens naar Straatsburg gin gen. Aan deze laatste tocht hebben ze een treurige her innering want de allerlaatste dag moest Cyriel verstek la ten gaan en in spoedtempo naar huis komen wegens 'dringende werkzaamheden bij de NMBS. Telkens ze uit Rochester ver trekken, en deze keer waar schijnlijk ook, worden ze de hele weg opgevrolijkt door een zeer humoristische Brit die de ganse tocht zorgt voor de goede sfeer. Van Tielt, «de Europastad», waar de burgemeester een hele resem talen spreekt, hebben ze alleszins een zeer goede herinnering. Speciale verzorging vereist deze onderneming van ge trainde mensen niet. Wel moet Rachel de knieën met windels bedekken tengevol ge van een onlangs gedane val en de hielen belegt ze met bandjes tegen bloedbla- ren. De echtgenoot heeft maar één probleem: de gro te teen waaraan hij een heel kundige bewerking heeft on dergaan en die hem af en toe parten speelt. Rachel Eeckhout (KDC) jongste nummer van het socialistisch weekblad Voor komt politiek sekretaris Roger D'Hondt nogmaals i do I °P de diskussie in de gemeenteraad van einde maart het al dan niet invoeren van het tweerichtingsverkeer ewallenring. Zijn standpunt zal ongetwijfeld nog voor kommentaar zorgen binnen de huidige bestuursmeer- tij eid, niet alleen omdat het verkeersplan een kapitalisti- visie genoemd wordt, maar zeker omdat de houding de Volksunie en inzonderheid schepen De Neve, er :h wallen wordt. io ens F Roger D'Hondt kan niet gewagen van een fundamenteel debat de ring in de raad. Naar I mening was er in de angen geen eensge lid over de politieke van Willems en Van k pe. «Toen Willems zijn i pakte volgde de gan- iVP-fraktie onder grote ijfeling zijn voorbeeld» de heer D'Hondt, die gt met de zin: «De jnie volgde meteen ichtend voorbeeld als reddingsboei naar de ieuwi den inze lit, di'gt gel jj' iitgez een blokkering van het plan en om toch maar niet te moeten toegeven.» Volgens de schrijver typeert dit de hardnekkigheid van Jan De Neve die niet zoveel pana che aan de dag legde toe hij kon kiezen voor een zuivere interkommunale. De socia listen hadden zich volgens hem toen bij de stemming neergelegd «omdat wij kun nen aanvaarden, al zijn wij overtuigd van ons voorstel, in een minderheid te zijn. De Neve en zijn partijgenoten denken over die demokratie duidelijk anders» (einde citaat). Deze partij wordt nogmaals aangevallen omdat de Volksunie bij het opstellen van de agenda van de ge meenteraad blijkbaar niet voldoende lef aan de dag legde om haar houding en vooral de daaraan gekoppel de taktiek van het weggaan uit de raad te stellen. «Trou wens we wisten wel dat De Neve op zijn blote knieën naar de CVP was toegegaan, een getuigenis van grote po litieke moed» zo beschrijft Roger D'Hondt verder. Het verlaten van de zaal is volgens hem niet de politiek van de socialisten en daar om vond hij het inleidend debat in de raad er niet meer nodig en kwam de SP er ook niet in tussen. «Wat door de CVP-en VU vertoond werd was al theatraal genoeg. Binnen onze fraktie was er zeker een vrije stemming ge weest.» zo vervolgt hij in ziin artikel. Volgens de politieke sekreta ris is het feit dat men in 1974 zijn akkoord gaf voor het ontwerp struktuurplan geen afdoende reden om nu blin delings neen te zeggen aan eventuele wijzigingen. In zijn persoonlijke naam is hij wel van mening dat ongeacht de rijrichting het ganse steden- patroon «een kapitalistische oplossing» blijft die kadert in de vrije marktekonomie, en waarbij een bepaalde kate- gorie mensen bevoordeeld wordt tegenover anderen. «Als De Neve ons voorstelt om de Windmolenstraat au tovrij te maken en het wo nen en leven aldaar te stimu leren dan duimen de socia listen meteen, en dat kan met weinig geld en zonder overbodige luxe gebeuren!» aldus de heer D'Hondt die verder pleit voor een herzie ning van het openbaar ver voer waarmee men o.m. het stadspark en de Grote Markt zou moeten kunnen be reiken. Een ander markant feit vindt hij de afwezigheid in al deze debatten van de gewone man. Als bewijs voor deze afwezigheid ziet hij de schaars bevolkte publiekzaal van de gemeenteraad. «Het is duidelijk dat de gewone man niet betrokken is bij de ze beslissingen en het komt me voor dat sommige politi ci hun eigen elitair stand punt dik in de verf willen zetten met sensatierijke ver klaringen. Dan halen ze ten minste nog depers» zo be sluit de heer D'Hondt zijn toch wel verrassend stand punt. VEHE Deze moedige vijftigers de den reeds zesmaal de Ar- dense vierdaagse van Arlon naar Vielsalm en nemen ook geregeld deel aan de drie daagse van leper en de tweedaagse van Blanken- berge. Ook uiteraard reeds aan de Dodentochten van Bornem. Een kosteloze trip wordt het alleszins niet. Er wordt eerst, op eigen middelen, naar Rochester gereden en geva ren en op de tocht zelf, die acht dagen duurt, worden ze begeleid door twee ambu lances die zorgen voor trans port en bagage en voor me dische begeleiding waar no dig. De kosten bedragen dan ook een slordige 8.000 fr. per persoon voor deze «voet reis». Op woensdag 15 komen ze uit Gent en via Wetteren, Lede en Hofstade belanden ze in de Ajuinenstad. Op donderdag 16 gaat dan de tocht naar zijn einde. Via Erembodégem, Ternat, S.K. Lombeek en Groot-Bijgaar den wordt dan de hoofdstad bereikt met ontvangst op het hoofdstelijke stadhuis. Gustaaf De Luyck die ook op dit stuk zijnsporen reeds heeft verdiend, zal er deze keer niet bij zijn. Komt U ook dit moedig Aal sters koppel, bezeten door de geest van de noodzakelij ke éénheid van Europa, aan moedigen? tusse de 9 ndez-vous dat een aantal rijksbasisscholen uit Oost deren zich te Aalst hadden gegeven op woensdagna- apri werd niet, zoals kon worden gevreesd een aprilvis, maar groeide uit tot een sportief evene van belang. dreef en reden niet minder dan 12 autocars met het rood-zwarte etiket «RBS Park» naar het park. Er wer den vragen opgelost, ge wandeld naar aanduidingen op een grondplan en sport- proeven verricht aan de spiegelvijver, het tuinhuisje, het melkhuisje, de hoofd ingang en aan het basket plein waar een nadarafslui ting werd geplaatst. In groepen van 30, 80 en 120 deelnemers werd dan terug getrokken naar de Eikstraat voor de plechtige prijsuitrei king. Eerste schepen Eddie Mon sieur ook schepen voor de sport, had een aantal tro feeën meegebracht en pro- inder dan tien scholei met in totaal onge- 20 deelnemers komen ken. Zulks o.m. uit Ename, Ertvelde, odegem. Ook een isschool uit Brabant, teken van de éénheid officiële scholen had met Direktrice Mw. ns-De Man, leraars Arents, de sportraad, vrien- >g en ouderkomitee, d voor het bekomen de titel «sportieve BLOSO, politiebewaking trok- ca 150 deelnemers te hunfan aan de Eikstraat Osbroek-Wandel- 'f irk n klameerde de laureaten. Winnende school werd Erembosportschool Herzele, school met procentueel meest deelnemers Herzele en Erembodegem, kleinste groep Ename, meest en thousiaste leerkrachten Her zele, verstkomende scholen Ertvelde en Zomergem, meest oudervriendelijke school Bazel. Waren verder nog van de partij de rijksbasisscholen van Lede, Lebbeke, en het Kon. Atheneum Aalst. Een speciaal dankwoord ten slotte voor schepen De Maght die had gezorgd voor grondplannen, bewegwijze ring en trofeeën.voor politie- kommissaris Buyle die in stond voor politiebegelei ding en parkeergelegenheid. LH Op initiatief van Pax Christi en Broederlijk Delen zal op Goede Vrijdag (17 april dus) een Stille Tocht doorheen vele steden trekken. Jebron sluit zich net als vorig jaar trouwens aan bij dit initiatief dat «de band wil leggen tussen het lijden in onze wereld en het lijden van Christus». Met als thema «Christus wordt nog steeds gekruisigd in de ontelbare slachtoffers van Onrecht, Verdrukking en Geweld» wordt o.m. aan dacht besteed aan de ver drukking van mensen ook bij ons, de derde wereld en de bewapeningswedloop in ei gen land en op wereld schaal. Vertrokken wordt om 18.30 u. in de Begijnhofkerk, en rond 20 u. wordt daar beslo ten met een viering. Zonder de eigenheid van de ze Tocht van «mensen van de weg die we Kristenen noemen» (om P. Schruers even aan te halen) over 't hoofd te zien, is toch te wij zen op twee andere tochten. Op Goede Vrijdag zelf zal naar jaarlijkse gewoonte op de St.-Jozefsparochie een kruisweg door de straten trekken, en op de 11-novem- ber-vooravond is er sinds een paar jaren een fakkel tocht met nogal wat vredes- doelstellingen, die ook op de Stille Tocht centraal staan. Geen enkele kristelijke orga nisatie heeft hier nochtans aan meegewerkt. (P.D.) Dinsdag 24 maart 1981... Verscheidene «Oilshteneers en Oilsjteneskes», leden en simpatizanten van de afdelingen Aalst I en Aalst II van de federatie Groot Aalst van het V.V.V.G. hadden een hoedje of feestneus opgezet en begaven zich rond 14.30 u. naar de zaal Madeion, Grote Markt, Aalst om er eens heerlijk onder mekaar karnaval te vieren... Er wordt nogal eens meewarig geglimlacht met de drukte van filatelisten om een gebroken tandje, een stempel, wat gom... Toch gebeurt het dat postzegelvrienden aktiviteiten inrichten, waarvoor je niet eens een loupe nodig hebt. Ze vallen genoeg op. Met de «eerste postzweefvlucht» die de Postzegelkring van Aalst samen met de Ghent Aviation Club en Phila St.-Denijs inricht, is dit zeker het geval. «Een primeur voor België», geOp zaterdag 11 en zondag schrijft Jo Van Brabant naar 12 april is er in de raadszaal dit blad. Op maandag 13 van het dienstencentrum april zal vanop het vliegplein (vroeger gemeentehuis) van te Gent-Sint-Denijs een Sint-Denijs-Westrem een fi- zweefvliegtuig opstijgen; latelistische tentoonstelling aan boord de «speciale Eer- met als thema «de lucht- ste-Vlucht omslagen», en de vaart». Deze wordt georga- bestemming is het vliegveld niseerd door de plaatselijke Aalst Ter Kluizen. postzegelklub «Phila Sint- Denijs». Tevens worden er Postzegelkring van Aalst rnet een speciale gelegen- Het initiatief, dat volgens de heidsstempel poststukken organisatoren in filatelisti- afgestempeld (van 10 tot 12 sche kringen zeker voor sen- u. en van 14 tot 17 u.). satie zal zorgen, werd in Aalst genomen. De «Postze- Voor 75 fr. is een gewone gelkring van Aalst» o.l.v. Jo luchtpostomslag te koop. Van Brabant werkte een idee Deze is voorzien van een uit van Ewald Delbaere, stempel Ghent Aviation luchtvaarthistoricus en ken- Club, een speciale gelegen- ner van de geschiedenis van heidsstempel en een aan- het vliegveld van Gent-Sint- komststempel. Denijs. Voor 125 fr. is er een specia- Hoe dynamisch die nog jon- Ie luchtpostomslag. Daar is ge kring is (ze ontstond pas bovendien een vertrekstem- op 1 januari 1980), blijkt uit pel vlieghaven en een hand wat reeds ondernomen tekening van de piloten op. werd. Te Aalst en Hofstade Als je dit aangetekend wil, werden twee geslaagde war- betaal je 195 fr. me lucht ballonvluchten in- Tenslotte is er een genum- Eerstdaags komt België het langs zijn Staatsblad te weten, maar het Verbond Dekenijen Aalst is een v.z.w. geworden. merd en gepersonaliseerd herinneringsdiploma, in zeer beperkte uitgifte, aan de prijs van 500 fr. De vlucht De vlucht zelf wordt ge maakt met één van de nieuwste zweefvliegtuigen, de Twin Astir OO-ZVC, ge vlogen door G.A.C. met als piloot Rudi Maes en co-pi loot Gaston De Meester. Van de G.A.C. (Ghent Avia tion Club) kan nog gezegd worden dat ze gesticht is in 1902 (als «Aéro Club des Flandres»), In 1931 kwam er een Gentse sektie zweefvliegtuigen. In 1933 kwam de benaming G.A.C. Naast zweefvliegen wordt er ook aan toerismeviiegen ge daan. Men beschikt over een belangrijke vloot verschil lende vliegtuigen, en in het buitenland is men gekend als een «Grote Club». Inlichtingen, bestelformulie ren en zo zijn te verkrijgen bij de P.v.A., p/a sekretariaat Louis Verhulst, Fabriekstraat 3, bus C4, 9300 Aalst. Men is er vast van overtuigd met dit initiatief, na de ballonpost, voor een nieuw thema te zorgen. (P.D.) z0 tocht von de rijksbosisschool-wos ondonks het gure weer, toch nog een succes. (KDC) Wi (9d ige akkers, na de geleverde insponning. (KDC) De karnavalsfeer werd reeds dadelijk aangevoeld bij het binnentreden van de opge smukte zaal. Na het wel komstwoord van federatie voorzitter Luk D'Hondt en de voorstelling van enkele nieu we leden volgde eerst nog een minuut stilte voor het overleden trouw lid, Mej. Ghislena Gits, en werden vervolgens de maartjarigen van de Federatie voorge steld. Mevr. Marie Louise Van der Poorten kreeg van de goedgevulde zaal een da verend applaus voor haar tachtigste verjaardag! Vervolgens werden de «ver kleden» ingeschreven. En rond 16 uur werd de jury verwelkomd door de voorzit ter: Prins karnaval 1981 Ste- faan, dhr. A. Verbestel, de «Ajuinboer» en «de Prins van de Derde Leeftijd», dhr. L. Van Pottelbergh (van de Prinsencamere), dhr. Jackie D'Herde (Prins Karnaval 1972), dhr. Van Mulder R. (kandidaat Prins Karnaval) en dhr. Vertongen (sekreta ris van de jury). Dp «verkleden» defileerden en... de jury noteerde ijverig de punten... Wat werd er zoal uitgebeeld? De dames dachten aan Roodkapje, Strip Tease, 1900, Senorita, Mevrouw Tsing Tsing, Pipo, 'n Plezieri ge jongen, 'n Volendamse, 'n Tunesische en de Char leston... De heren hadden een voor keur voor Kapitein Nemo, 'n Gentleman, de Vogelhande laar, 'n Klown, 'n Apache en 'n Braziliaan... En de aanwezige koppels beeldden 'n Spaans koppel, Amerikaanse Lappepoppen, 'n Boer en 'n Boerin en 'n Markies en 'n Markiezin uit. ledereen voelde zich echt jong op de dansvloer en... lieten het niet aan hun hart komen dat ze toch reeds tot de 60 plussers behoorden... De prijsuitreiking en een goedgelukte tombola be sloot deze tweede geslaagde Karnavalviering van het V.V.V.G. ledereen was tevre den en maakte reeds af spraak voor de derde Karna valviering in 19821 Tot dan! J.D.B. Voorzitter is Pol De Paepe, Paul Vinck en Mark De Jode zijn ondervoorzitters, Kamiel Van Haute sekretaris-pen- ningmeester, en beheerders zijn Albert Schollaert, Luc Van Dorpe en Herman Ver doodt. De maatschappelijke zetel is gevestigd: Keizerlijk Plein 4, Aalst. Het Verbond, dat nu dus rechtspersoonlijkheid ge niet, stelt zich tot doel «de handel, het toerisme, de aantrekkelijkheid van de stad Aalst en de verbruikers- belangen te bevorderen. Zulks onder meer door: ver koopspromoties en feeste lijkheden in te richten, druk werken uit te geven; ge- schenkvoorwerpen, souve nirs en andere, die evenwel nog niet in de handel ver kocht werden te creëeren, te kopen en te verkopen, en daartoe wettige deponerin gen te doen; gezamenlijke publiciteit te voeren; op te treden bij de openbare machten als belanghebben de groepering met rechts persoonlijkheid, onder meer ter naleving van de wetten op de handelspraktijken; sa men te werken met andere verenigingen die handel en nijverheid, de kuituur en de milieubescherming beogen. In een hieraan toegevoegd reglement van inwendige orde lezen we o.m. dat kan didaat-leden minstens twin tig aangesloten handelaars moeten tellen, publiek de naam «dekenij» dienen te gebruiken en doorlopende aktie moeten voeren om de belangen van de leden te bevorderen. De v.z.w. zal zich niet mengen in het be leid van een dekenij, wan neer het om louter eigen aangelegenheden gaat. Geen enkele handelaar die lidgeld betaalt aan zijn deke- nijbestuur, mag voorts voor de Rechtbank van Koophan del gedaagd worden i.v.m. de wetten op de handels praktijken, tenzij na een per soonlijke verzoeningspo ging door zijn bestuur of door de beheerraad. (Pd) Van de 75 miljoen fr. die in 1980 voor de 11.11.11-aktie werden ingezameld kwam er 315.000 fr. uit Aalst. Daarmee zou een projekt (Tana Toraya op Tengko Situru) in Indone sië gesteund worden. Onlangs kreeg de verantwoordelijke schepen Eddie Monsieur een bedankingsbrief van Frank Feys en Kat Vanoverstraeten die er werkzaam zijn. «Wij stellen ons borg voor tijd in staat moeten zijn het een zinvolle besteding van projekt op eigen kracht ver- de verzamelde fondsen, die der te zetten, vooral gericht zullen zijn op de armste bevolkingslaag, de verdere uitbreiding de kleine boeren en landar- van de koöperatieve aktie beiders. Meer bepaald zal waarbij de bevolking ge- het door uw gemeente inge- steund wordt om een net zamelde geld besteed wor- van verbruikerskoöperaties den aan: op te zetten, die hen in staat de verdere vorming van stellen basisgoederen aan te het plaatselijk team anima- kopen tegen lage prijzen, toren die binnen afzienbare een aktie. ter verbetering van de koffieteelt, door vor- mingskursussen en ver spreiding van beter plant goed. Hierdoor kunnen boe ren met weinig grond hun inkomen in belangrijke mate verbeteren. In een slotparagraaf wordt beloofd in te gaan op alle eventuele vragen naar infor matie en samenwerking. In dien in Aalst belangstelling zou bestaan voor een meer kontinue Derde-Wereld-wer- king is men evenals het Coopibo-sekretariaat graag bereid daar medewer king aan te verlenen. (pd)

De Voorpost | 1981 | | pagina 3