JARC GALLE: EEN MAN IE TWEE JAAR LANG II DE AKTUALITEIT BLEEF De Voorpost - 10.4.1981 - 7 letjf iiori M bm m*m m h ig no au wel ilechts weinige voorgangers zullen een dergelijk posi- ievefj?ieve bi|an kunnen voorleggen als onze bloedeigen lalsterse Marc Galle. In de plaatselijke politiek gedropt vervanger van Bert Van Hoorick, kende hij een iALE itzcarriere eerst als volksvertegenwoordiger nadien ie Ba ils minister. Zijn bekendheid als radioman met zijn lagelijkse taalwenken zal hier beslist een belangrijke IRDIGI ol gespeeld hebben, alsook het feit dat hij zich mede lank zij zijn uitgebreid dienstbetoon vrij snel populair IRDIC! naakte bij de gewone man. let kan ook'niet ontkend worden dat hij als minister 3erdV8n de Vlaamse Gemeenschap een aantal bevoegdhe- s30len kreeg waarin hij zich tenvolle kon uitleven. Dank zij ?S e medewerking van een aantal uitstekende adviseurs, 11™ laagde hij erin om het nieuwe ministerie, dat in feite iteei én van de vruchten is van de gewestvorming, weldra en eigen cachet te geven. ming 279 miljoen bedraagt wordt in het tweede sèmes- tervan 1981 aanbesteed. Voor het eigenlijke waterzui veringsstation is het ont- werpdossier in opmaak en wordt verwacht dat het zal klaar zijn tegen medio sep tember 1981. Dat er op dit vlak konkreet gewerkt wordt, bewijst het feit dat volgende rioolwater zuiveringsinstallaties in op bouw zijn: Zelzate, Diksmui- de, Brugge, Leuven, Meche- len. Herentals, Lanaken, Tes- senderlo, Gent en Hulsthout. Ook de drinkwatervoorzie ning werd door Mare Galle niet vergeten. Om in de toe komst totaal onafhankelijk te worden voorziet men in Vlaanderen in de periode 80- 85 een investering van niet minder dan 2 miljard 769 miljoen. De volgende vijf jaar zou de investering oplo- Er gaat geen week voorbij of minister M. Galle komt in het nieuws ukke vergaderingen, met zware belastingen gdheden houtsnip zal iedereen nog de laatste regerings- fris in het geheugen blijven, ing heeft Mare Galle Maar daarnaast werden ook Me reeks bevoegdhe- de goudplevier, zomertaling, ie in grote sektoren watersnip en merel tegen de i onderverdeeld wor- jagers beschermd. Het o zijn er vooreerst de spreekt dan ook voor zichzelf leschikte besturen dat Mare Galle niet zo ge- 'er de minister het ad- liefd is in jagerskringen, ■vatief toezicht uitoe- Maar men kan nu éénmaal l^pwaar hij instaat voor niet met iedereen even goed Aslagen voor werken staan. Jvoeren door provin- De bedoeling is op langere emeenten en andere termijn te komen tot een ge- irechterlijke per- hele groenstrategie voor Vlaanderen. Hiervoor wer- ekonomisch beleid den reeds ontelbare beleids- in minister Galle da opties inzake natuurbehoud, I ebedeeld van de ge- bossen, groene ruimten, ike planning, het landschappen, jacht, rivier- ar industrieel initia- visserij, vogelbescherming gewestelijk vlak, de en onbevaarbare waterlo- alijke aspekten van pen, polders en wateringen rvoerbeleid en deze en de ruilverkaveling op pa- (W.M.) buitenlandse handel ist bekend werd de se minister ongetwij- ir zijn leefmilieube- vielen het natuurbe- ro. En de natuurbescher- ,nsen ®nder zijn vleugels, i doi de groengebieden, ✓an k bieden en groene- de bossen, de jacht, rcngst, de industriali- an de visteelt en de Bring. dossiers van de wa- luktie en watervoor de zuivering van af- en de riolering langs hem te passe- arnaast kwam er nog - scherming van het Hf1 in het algemeen ^Bphaling van verwer- afvalstoffen, om de reeks af te slui- '^■de landschappen f" O pier gezet. Wij stikken in ons afval Met het dossier van de stort plaats van Rumst werd de afvalproblematiek in ons land volop in de aktualiteit gebracht. Ook hier was het onze bloedeigen Mare Galle die een nooit voorheen ge- name *225 hii slechts bevoegd sinds okto ber 1980 zorgde hij toch reeds voor drie positieve konkrete realisaties, zoals de rookgaswassing en de af standsverwarming te Brug ge naast het recyclagepro- jekt te Meise. pen tot 5 miljard 788 miljoen. Gesubsidieerde werken plaatselijke beleidsverantwoordelijken zullen de afgelopen twee jaar dikwijls blij geweest zijn dat zij te Brussel een ver tegenwoordiger hadden, waar zij regelmatig op de deur mochten kloppen om één of ander werk te laten subsidiëren. Mare Galle be sefte zelf maar al te goed dat ons arrondissement op dit vlak in het verleden dikwijls stiefmoederlijk behandeld was geworden. Daarom dat hij ook niet naliet de achter stand zoveel mogelijk in te lopen. De plaatselijke ge meentebesturen weten dit maar al te best. Hierbij wen ste de minister ook het oude Regentsbesluit dat al 27 maal gewijzigd is door een nieuw K.B. te veranderen, dat er meteen zou voor zor gen dat de subsidiemateries en percentages zou rationa liseren en groeperen. Intergem Dat Mare Gaiie ook een so cialist is, kwam het best tot uiting bij de perikelen rond het dossier Intergem. Door de gemeenteraden te ver plichten een duidelijke keuze te maken tussen de zuivere interkommunale of de ge mengde interkommunale voor de distributie van elek triciteit, gas en TV/FM signa len werd onrechtstreeks een tipje gelicht van de sluier die reeds generaties lang geslo ten bleef voor de buitenwe reld. Alhoewel de meesten van mening zijn dat onze Aalsterse minister terzake een nederlaag boekte, heeft hij er volgens ons voor ge zorgd dat de toekomst zal uitwijzen dat hij, en meteen alle burgers, in feite de grote overwinnaar werd. De be- staansduur van Intergem werd verminderd van 30 tot 20 jaar. De gemeenten krij gen meer inkomsten. Het ve to-recht van de privé-partner werd afgezwakt. De uittre dingsmogelijkheden van de gemeenten werden versoe peld. En de strijd tegen de mono polie-positie van de privé- sektor op dit vlak werd in feite slechts ingezet. In de toekomst moeten aldus alle gemeenteraadsbeslissingen terzake steunen op een ver gelijkend onderzoek van voorsteilen van interkom- munales van verschillend ty pe. Ook aan de enorme win sten die op dit terrein ge boekt worden zal weldra ge knaagd worden ten voordele van de gemeenschap. Reeds twee jaar minister, en nu terug in de regering, al is het dan Gemeenten moeten snoeien met een nieuwe eerste minister. (KDC) In verband met het admini stratief toezicht op de pro- in verband met de gemeen- zich geërgerd hebben aan vincien en de gemeenten tebegrotingen. Werklozen bepaalde richtlijnen die werden door Minister Galle mochten aldus slechts nog Mare Galle uitvaardiqde Zo tal van omzendbrieven ver- aangeworven worden indien dienden de overheidsuitqa- stuurd zoals over het ge- een oproep tot gegadigden ven ingekrompen te worden bruik van kringlooppapier, voor vakante betrekkingen en diende men een drie- het jaar van het Kind; de werd gericht, of indien de maandelijks overleg te orga- l«?f!Vrri)2a?9VanD personeelsformatie volzet niseren met de verantwoor- afhankelijkheid van Belgie, was en een aanvraag om delijken van het OCMW. Ook de indienstneming van mm- uitbreiding werd ingediend, het feit dat de belastbare der-validen bij de onderge- of indien de aanwezigheid materies zoveel mogelijk van werklozen onontbeerlijk diende gediversifieerd te was voor de werking van de worden, zal wel niet steeds dienst. De grondregel was in goede aarde gevallen zijn. wel dat de definitief vakante - betrekkingen toegewezen Zo moesten gemeenten met lukkig zullen mee geweest dienden te worden aan de tekortsluitende begrotinqen zijn waren de omzendbrie- kandidaten die de statutaire zoals Aalst, hun fiskale mo- V!"_W'fJarin d,uld®lljke ;,e9e)s wervingsvoorwaarden vol- gelijkheden integraal benut- schikte besturen, de kolum- baria en de energiebespa ring in de gebouwen. Waar heel wat onderge schikte besturen minder ge- vermeld werden betreffende deden." ten door materies te belas- de werving en bezigheid van Nog meer zullen heel wat ten die innauw verband werklozen en de richtlijnen leden van schepenkolleges staan met de welstand van Propere Dender Voor de sanering van de op pervlaktewateren wenste de minister van bij het begin een planmatig en gekoördi- neerd beleid te voeren. Hier toe speelde hij het klaar om op 23 december 1980 door de Vlaamse Raad de unanie me goedkeuring te verkrij gen van de oprichting van een Vlaamse Waterzuive ringsmaatschappij, waarvan de nieuwe maatschappelijke Het belangrijkste is onge twijfeld het dekreet betref fende afvalstoffen, waarvan het ontwerp op 23 maart jl. in het Bos door de Vlaamse deelrege- Week van het bos rjng goedgekeurd werd. De polking bewust belangrijkste elementen van djt afvaidekreet zijn onge- zetel zich in Oost-Vlaande- Om deroelïïke' 'weken ,w,jfeld de meldingsplicht ren zal bevinden. Hierbij teerpn mnptpn er iedereen d,e afvalstof- speelde het kasteel van Me- h (uitgezonderd huishou- sen te Lede ongetwijfeld voldoende bossen delijke) produceert; de op- □ie voor het grote richting van een afvaldata- °£e1- staan Marc bank waarin alle gegevens «ft dit maar al te over de afval gekontroleerc grepen want op worden. Met medewerking JL ™r^enJzo" van de GOM's wordt ook «ntjes 2000 ha door gezorgd voor een globaal af- aangekocht. Daar- valplan voor Vlaanderen, waarbij de verwerking be paald wordt. De afvalstof fenmaatschappij dient te zorgen voor het opstellen van een plan, het bouwen jnper zes maanden Van installaties, de kontrole pij werd de passieve 0p het toezicht en de oprich- 1 an het Groenplan ting van een afvalbeure en «len tot een aktieve databank. De kontrole en orgde men tevens bescherming van 8 (olie landschappen, procedure voor 11 ngezet en dit Wiek. toezich zal gebeuren door U tai ycucuu leAju een aan de flora ambtenaren van de nieuwe de fauna werd ge- afvalmaatschappij, terwijl o heibel rond het tenslotte voorzien wordt in 'an de jacht op de strafmaatregelen. het achterhoofd als mogelij ke vestigingsplaats. Meteen wordt ook het belang onder streept van een vertegen woordiger op nationaal mi- nistrieel niveau voor de ei gen streek. Minister Galle speelde het ook klaar om de waterzuivering van de sterk verontreinigde Dender bij prioriteit aan te pakken. Zo wel Ninove, Denderleeuw, Aalst als Dendermonde wer den hierbij niet uit het oog verloren. Voor Aalst resul teerde dit in het goedkeuren van het voorontwerp van de koliektor I in de sektor A-B. Deze koliektor werd onder tussen aanbesteed voor een bedrag van 55.295.000 fr. De sektor E-F waarvan de ra- Mare Sleen en Mare Galle, wie is het bekendst? (W.M.) (W.M.) de belastingsplichtige en het grond- en woonbeleid en de milieuzorg. In klare taal nieu we lasten dienden opgelegd te worden. Ook mochten de werkings- en personeelsuitgavenniet meer dan met 4% stijgen. Tot slot was de minister van de Vlaamse Gemeenschap van oordeeldat een meerja renplan diende opgemaakt te worden waarin de priori teiten van de werken en le ningen voor de drie komen de jaren vermeld werden. De «socialistische» visie kwam dan weer tot uiting in omzendbrieven die de ar beidsduurvermindering re gelden en deze over de syn- dikale organisaties die mak simaal bij het beleid en zeker dat wat rechtstreeks het per soneel betreft, dienden be trokken te worden. Openbaar industrieel initia tief Het meeste kritiek zal Mare Galle ongetwijfeld gekregen hebben op een aantal initia tieven in verband met het openbaar industrieel initia tief. Onder zijn leiding heeft de overheid een aantal parti cipaties genomen in bedrij ven in moeilijkheden zodat deze al dan niet definitief van de ondergang gered werden. Tot deze bedrijven behoorden ondermeer NV Cerac - Groot Bijgaarden met 75 werknemers, NV Ju- matt en Co uit Deerlijk met 180 werknemers, NV Remi Claeys uit Lichtervelde met 68 bedienden en 314 arbei ders, NV Gregg Europe, Beersel-Lot met 75 werkne mers, NV Mondiale Vilvoor de met 30 bedienden en 30 arbeiders, NV Superia Zedel- gem met 47 bedienden en 200 arbeiders, NV Granges- Graver met 121 bedienden en 402 arbeiders en een klei ne participatie in de NV Gallic. Hoeveel deze gehele of ge deeltelijke reddingsplannen aan de overheid gekost heb ben en nog zuilen kosten is niet bekend, maar met een voörbeeld als Fabelta-Tubize voor ogen kan de vraag ge steld worden of dit geld steeds even goed besteed werd. Rode leeuw met groene pluim op de hoed Alles bij elkaar kan niet ont kend worden dat het belei'd dat onze Aalsterse Mare Gal le de jongste twee jaar uit stippelde een belangrijke in vloed zal uitoefenen op het Vlaanderen van morgen. Vooral op diverse leefmilieu- vlakken heeft hij ongetwij feld een nooit voorheen ge ziene impakt gehad. Begrippen als houtsnip, ja gers, bossen, Rumst, Tes- Senderlo, Vlierzele, Dender zullen nog lang in het geheu gen blijven, en bewijzen ten- volle dat de Minister van de Vlaamse Gemeenschap bij wijlen een man met haar op de tanden was. Niet ieder een was even gelukkig met zijn beleid en zijn maatrege len, maar het spreekwoord «De beste stuurlui staan aan wal» was dikwijls op hem van toepassing. Wat de politieke toekomst aan Mare Galle zal bieden, blijft op dit ogenblik nog een raadsel, maar dat hij niet zomaar een meelopertje is met de massa heeft hij ons inziens de afgelopen twee jaar al voldoende bewezen. VEHE

De Voorpost | 1981 | | pagina 7