grooMede O 1 GRATIS VAKANTIEVERBLIJF AAN ZEE VOOR SOCIAAL-GEHANDIKAPTE KINDEREN OORDRACHT «BIOLOGISCH TUINIEREN» UD-LEERLINGENBOND VAN LEDE JF JAAR JONG Informatieblad «Lede, onze gemeente» is er weer LIBERALE DAMESB0ND LEDE akele DE 'M 0P KOMST IN LEDE De Voorpost - 10.4.1981 - 9 Deel kwei arateW en de Aalsterse vzw «De Kinderen van Ons», gevestigd bij Zeil iter-voorzitter Carlos Buyle, Dirk Martensstraat 10 te 9 tl, was reeds aktief voor sociaal-gehandikapte kinderen jaar voor het huidige «Jaar van de gehandikapte». )'es^ en met ondervoorzitter 50 kinderen per home. Een PasSi ;or Schoeppe en een staf eenvoudig rekensommetje ld op uen bezield met enthou- doet U dadelijk de noodzaak Op ne en een overgrote do- inzien ernstig te ijveren voor rdt hf idealisme zet Buyle zich een dergelijk aanzienlijk aan- lijk oor «gerechtskinderen», tal kinderen levend aan de bewe benaming die hij liever rand van de maatschappij, karat hoort- De vzw heeft reeds heel wat |f ^0| leren die vader en moe- gerealiseerd maar kwam nu 'moeten missen om op op de idee uit te kienen of -even welke reden zijn een volwaardige vakantie 's le' rins toekomstige even- aan zee voor deze kinderen dal dige burgers. Alleen tot de mogelijkheden be tet in Vlaanderen zijn er hoorde. Uiteraard zonder aar eventjes 69 homes dat enige betoelaging van tehuizen met een ge- om het even welke overheid ild belde bezetting van een kon worden verwacht. Volle dig aangewezen op eigen middelen. Slechts te realise ren met voldoende verbeel dingskracht en kreativiteit geschraagd door het laaiend vuur van de naastenliefde. Via radio-service lanceerde de beheerraad van de vzw «De Kinderen van Ons» dan ook een oproep om een villa ergens aan de kust te kun nen huren. Antwoord kwam reeds binnen het kwartier. Veel kansen eigenlijk zodat uiteindelijk nog kon worden gekozen. Als meest aange wezen werd dan ook een leegstaande villa te Oost- duinkerke, Kluislaan 8, ge huurd met een huurceel 3, 6, 9 en optie tot aankoop. Dit gebouw geschikt maken als paviljoen om er kinderen, een vijftiental telkens, twee of drie weken te laten in verblijven, werd uiteraard geen sinekuur. Bijna dé hele binnensituatie werd grondig gewijzigd. De nodige infra- struktuur moest inderdaad worden aangebracht met een aantal wasbakken, een aantal stortbaden, sanitaire installaties, slaapgelegenhe den, woonverblijven et tutti quanti. Een werk waar Car los Buyle en Hektor Schoep pe zich reeds maanden lang elk week-end voor inzetten. Een tandtechnieker en een postbediende die dergelijke karweien tot een goed einde weten te brengen. Een niet alledaagse bedoening. Daar bij echter flink geholpen door Serge Maillart die hon derden meter buis wist te plaatsen. Op zaterdag 20 juni wordt het kompleks officieel geopend. Datum die de or ganisatoren zichzelf hebben opgelegd en die ze kost wat kost willen respekteren. Opening met eucharistievie ring, akademische zitting met deelname van het ge meentebestuur. Vanaf 1 juli worden telkens 15 kinderen in de gelegenheid gesteld enkele weken aan zee door te brengen in optimale voor waarden. En bovendien to taal gratis. Gratis verblijf, gratis maaltijden, gratis be geleiding door telkens twee )m le mei d„ termij omkn i die erhaa liet tsu gel Stijl initiatief van de Sociaal-Kulturele organisatie «De ging in het Kultureel Centrum een voordracht, annex ontage en konversatie door over «Biologisch Tuinie- De opkomst was bevredigend. Het werd een uiterst essante voordracht die zelfs de meest rabiate verdedi- het traditionele tuinieren boeide. De vlotte, ilijke en duidelijke, licht relativerende en met hu- rspekte taal van de gastspreker, de Heer De Waele, lar zeker niet vreemd aan. ip®1' dooi Brantegem verwel- de aanwezigen, leid- spreker in, bedankte jiemeentebestuur voor ter beschikking stellen .het Kultureel Centrum jofde vooral schepen srickx voor het Wan- inprojekt, een geluk- litiatief waarvan «De al gebruik wil maken ndag 3 mei t.g.v. de lenwandeling» (ver trek 14.00 u aan de molen van Fijnens). Toen dan de Heer de Waele begon was het alsof een spraakwaterval in werking trad. In eenvoudige bewoor dingen stelde hij zichzelf en het biologisch tuinieren, wat hij eerder als een levenswij ze beschouwt, voor. Op een erg relativerende en humo ristische wijze probeerde hij vooreerst enkele misver standen die over het biolo gisch tuinieren de ronde doen, uit de weg te ruimen. Aangezien de tijd beperkt was, moest de heer De Wae le zich beperken tot een op pervlakkige en erg summie re uitleg over de pijlers waarop het biologisch tuinieren steunt. Het is dui delijk dat de hele «leer» van de biologische tuiniers ge richt is op «gezond leven door gezond voedsel». Om daarin te slagen moet er be gonnen worden bij het be gin: gezond voedsel telen. En dat kan slechts biolo gisch. En dat biologisch tuinieren is volgens spreker gebaseerd op enkele belang rijke teeltprincipes. Er is vooreerst de bemes ting. De heer De Waele be nadrukte dat biologische tuiniers mesten, veel mes ten, misschien wel meer dan de «klassieke» tuiniers. Maar zij bemesten ANDERS! Met zelfgeproduceerd kompost. En luisterend naar de spre ker is kompost maken een licht klusje, dat echter van onschatbaar belang is voor het biologisch tuinieren. Be ginners struikelen echter nogal eens hierover omdat de resten van de klassieke teelt nog in de grond zitten, en net zoals bij alles stelt de inkubatietijd voor een ge slaagde biologische tuinier nogal wat problemen. Een belangrijk element bij de biologische teelt is ook de grondbewerking. Puttend uit een vat wijsheid en ervaring zette de heer de Waele uit een waarom de grondbe werking van de biologische tuinier andres moet zijn dan die van de klassieke tuinier. Een ander belangrijk punt volgens de spreker is de jaarlijkse perceelsomwisse ling. In eenvoudige woorden en op overzichtelijke wijze maakte hij het de aanwezi gen duidelijk waarom bv dieptebewerking uit den bo ze is. Over onkruidverdel ging en behandeling tegen insekten en ziekten was hij radikaal: weg met de chemi sche produkten. Er bestaan voldoende efficiënte midde len en remedies om de che mische prullen te vervan- opvoeders. Dergelijk initiatief vraagt vanzelfsprekend heel wat fi nanciële middelen. Geld dat moet worden verdiend want op enige betoelaging wordt zelfs niet gerekend. Mossel feesten, de stand op de jaar beurs, verkoop van kalen ders, shows, venten met «Tijl en Nele»'s en met leeu wenvlaggen op de Ijzerbede vaart. Het komt allemaal daarvan. Ook ondermeer van de na middag van verleden zater dag die plaatsvond in het HRITO, Welvaartstraat te Aalst waar de feestzaal be reidwillig door Direkteur Van den Eynde werd beschikbaar gesteld. De jiu-jitsugroep «Akijama» self defense, trad er volledig belangloos op met ruim 50 leden. Het werd een prachtige, fel geappre cieerde demonstratie waar bij de judoka's, van klein tot groot, zich inspanden met tal van grepen, sleutels, af weren van wapens en mes sen e.d.m. Ook een paar grappige toneeltjes waarbij een blijkbaar zwak juffertje dat in een park, op een rust bank even verpozend, door een man werd «lastig geval len». Ze was echter van «Akijama Welle» en beet flink van zich af zodat de Don Juan, letterlijk en figuurlijk, in 't zand moest bijten. Of de andere dame die op het plat form van de tram door op dringerige manspersonen werd verdrongen doch het «sterke geslacht» mores leert. Echter met een happy end. Groepsleider, professor Guillaume Tastenoy die het met de groep te Welle tot 130 leden bracht, verdiende met zijn wakkere mannen dan ook een flink applaus. Applaus eveneens voor «de Malatesta's», muzikale klowns. Vader en zoon Buyle zetten hier inderdaad hun beste beentje voor met soli als «II Silencio» en «O, mijn papa» na een briljante kar- navaleske entree met Kamiel Sergants «Oiljst, g'hetj men hert gestoelen». Achteraf kwam dan het ge zellig samenzijn en met het boni van een hartig hapje en een stevige pint werd dan ook weer wat verdiend voor het vakantieverblijf te Oost- duinkerke. Volgende aktiviteit wordt dan de showavond van «De Kinderen van Ons» op vrij dag 8 mei te 20 u. in de zaal 'Kring' op de H. Hartpa rochie; Verlenen alleszins reeds hun, medewerking de parochiale groeperingen «Chiro H. Hart», toneelkring «Nieuw Leven», «De Kinderhartjes» en de KWB H. Hart. Ook de «Malatesta's» zijn van de partij alsook Keizer Kamiel met zijn Kamillekes, telkens bereid op te treden voor een goed doel. Werken even eens mee de karnavalgroep «De Pikante Kastaars», DJ Harry en last but not least vedette Paul Roelandt. Een brede waaier van aktivi- teiten allerhande, goed voor heel wat genot en geschoeid op brede basis zodat sukses op voorhand verzekerd is. Wil U van nu af reeds zeker zijn binnen te geraken, be stel dan tijdig uw kaarten (60 fr, 40 fr voor CJP en plus-3- Pas), bij Carlos Buyle, Dirk Martensstraat 10 te Aalst (tel. 053-70.15.98) of bij me de-organisator Jean-Marie Heyman, Landbouwers straat 36 te Aalst (053- 70.39.05). Een prettige avond in 't ver schiet ten bate van een lof waardig doel. LH gen. Ook hierbij moest hij opmerken dat de gevolgen van de chemische bewerkin gen voor beginners nog een poosje door zullen werken, zodat de resultaten in het begin vaak nogal deprime rend zijn. Maar de aanhou der wint! Tot slot van zijn voordracht bleef spreker even staan bij de interesse sferen van de biologische tuiniers. Volgens de heer De Waele gaat de interesse van de biologische tuiniers ver schillende richtingen uit, zien zij ruimer: makrobio- tiek, gezond familiale leven, akupunktuur enz. Na een korte pauze kreeg de heer De Waele de gelegen heid om aan de hand van een uitgebreide prachtige dia-reeks te staven wat hij in zijn toespraak had gezegd. Hij toonde visueel hoe een komposthoop gemaakt wordt en wat hij in zijn tuin heeft gerealiseerd. En wan neer wij dat allemaal hoor den en zagen moesten wij toegeven: biologisch tuinie ren is nog niet zo gek. Voor wie tijd en beschikbare ruim te heeft. chool is geen geïsoleerd huis meer. Bovendien heeft hristelijke school naast een interne functie ook een ie functie, en moet zij zich in een tijd van geestelijke nzing ook bezighouden met de gemakkelijk manipu- re geest van de jonge student. Anonieme en gevaar krachten moet men tijdig de pas afsnijden door tlijke coördinatie en door de jongeren permanent te lop de diepere zaken van het leven». Aldus dhr. Mare »rcq, voorzitter van de oud-leerlingenbond van het laartenkoilege te Lede, tijdens een academische zit- georganiseerd ter gelegenheid van het zilveren jubi- van dit kollege en het vijfjarig bestaan van de oud- genbond. Iting werd voorafga- van bij het begin motor en door een eucharistie- inspirator is geweest van de I in de kapel van het bond. e; de muzikale omlijs- erd verzorgd door het ible «Colla Voce». In devoering gaf voorzit- Clercq een beknopt cht van de activiteiten vijf jaar jonge oud- genbond reeds op zijn res heeft. Naast de s terugkerende boe- irs, feestavond en eeft de bond immers 1 IS m veel initiatief aan de n zwaï Jegd. De voornaamste Jiu jilivan een oud-leerlin- nd zag Mare De Clercq t leggen en bewaren we ,rtJntacten, zowel onder- r Dull#lls met vroe9ere De mens heeft im- ils sociaal wezen be- aan het ophalen van eringen, het leggen )rden g iendschapsbanden en r, de ha iderhouden van con- nd én i. Verder verheugde h over de vlotte sa- 3aul DE erkin9 met de d'tectie tul VERi wees hierbij naar oud- Temmerman, d'Q Het ensemble «Collo Vocei ien dol nd uil. n een gens Superior De Decker dankte de oud-leerlingenbond en iedereen die de school heeft helpen uitbouwen, maar vooral de mensen van het eerste uur, E.H. Bosteels, E.H. Temmerman en wijlen E.H. Baro. Verder stelde de superior, dat de viering ter gelegenheid van het vijfen twintigjarig bestaan van het kollege zeker geen gewone viering is voor de mensen die met dankbaarheid en vreugde kunnen terugblik ken naar de moeilijke begin periode en de daaropvol gende jaren van gestadige groei. Typerend voor een school noemde hij «de kwa liteit en de sfeer, die mensen van een school doen hou den». De wijn- en kaasavond achteraf zorgde voor de min der plechtige noot in de vie ring. Ongetwijfeld zal de wijn de tongen wat losser gemaakt hebben om de vele herinneringen en anekdoten uit de voorbije 25 jaar nog eens op te rakelen. (K.D.C.) Deze week verscheen het informatieblad «Lede, onze gemeente», een informatiebrochure die vorig jaar door Schepen van Kuituur, Jules Henderickx op stapel werd gezet en met dit nummer de tweede jaargang ingaat. Uit de inhoud: In een woord vooraf bedankt burgemeester Grepdon de medewerkers aan het blad, dat nu één jaar oud is; hij betrekt hierbij vooral sche pen Jules Henderickx, die hij de stuwkracht achter het op zet noemt. Hij geeft enige uitleg bij de schepenambts wisseling De Paepe Ras- schaert en bedankt Roger De Paepe, ex-schepen van Openbare Werken voor zijn inzet, zijn ervaring, zijn be hulpzaamheid en zijn joviali teit. Hierna volgt een korte samenvatting van de be langrijkste gemeente raadsbeslissingen. In het kort wordt uitleg verstrekt bij de aanpassing van de ver keerstekens in Groot-Lede, verduidelijkt met tekenin gen. De nieuwe OCMW-- voorzitter Robert Van der Gucht staat even stil bij de doelstellingen en de verwe zenlijkingen van het OCMW in Lede. Heel overzichtelijk wordt de samenstelling ge geven van het OCMW-be- stuur: de raad, het vast bu reau en het bijzonder komi- tee voor de sociale dienst. De Gemeentelijke Openbare Biblioteek is de laatste tijd al vaker in het nieuws geko men. In deze uitgave van «Lede, onze gemeente» krijgt de biblioteek ook enige aandacht. Uit het informatief artikel vernemen wij dat de bibiioteek open is: woens dag 16-18 u; zaterdag: 16-18 u en zondag 10-12 u. Verder: er zijn zowat 3.500 peuter-, jeugd- en tienerboeken; 6.000 romans, reisverhalen, oorlogsboeken, science-fic tion enz.; 2.500 vormende werken (bibliografieën, doe- het-zelf, tuinieren, psicholo- gie, dieet- en kookboeken enz.). De wekelijks nieuw binnengekomen boeken worden afzonderlijk gepre senteerd. De aktiviteiten van sportver enigingen, jeugdverenigin gen, raden en sociaal-kultu- rele organisaties krijgen vol op de ruimte. De sociaal- kulturele raad doet een op roep tot alle aangesloten verenigingen om vóór 15 a- pril het formulier met de ak- tiviteitenstaat 1980 te laten bezorgen op het sekreta- riaat: Toon Mertens, Broe der de Saedeleerstraat 65. 9310 Lede. Verder vernemen wij dat de selektieve glasop- haling een groot sukses is en wordt praktische informatie verstrekt over een oorzaak van vele burenruzies: de be plantingsafstand bij de scheidingslijn tussen twee erven. Voor velen blijft de straatnaamwijzigingen in Lede een grote warboel. In een overzichtelijk schema worden de nieuwe straatna men opgesomd, met ernaast de oude straatnamen. De volkstelling in Lede is afge lopen. Het kollege van bur gemeester en schepenen houdt eraan de inwoners omwille van hun gedienstig heid en ontvangst van de 25 tellers te bedanken. Voor Le de vielen er zowat 36.000 formulieren in te vullen. Tot slot volgt een kalender voor de ophalingen gewoon cn grof huisvuil tot en met juli. |De Decker: «Dit is geen gewone viering». (KDC) dhr. Slagmulder zorgde voor de muzikale omlijsting. (KDC) Een halve eeuw liberale vrouwenbeweging te Lede gaf zondag laatstleden aanleiding tot feestvieren. Het is inder daad vijftig jaar geleden dat de liberale damesbond werd opgericht te Lede, en wel door mevr. Augusta Van Der Schueren, die ook de eerste voorzitster werd. De stichting gebeurde hoogstwaarschijnlijk onder impuls van de toen malige liberale voorman Gaston Matthijs, die zich enkele jaren tevoren had afgescheurd van de Katholieke Partij van zijn oom, burgemeester Moens. Schueren haar voorzitter schap af aan mevr. De Craecker-Roelandt, die tien jaar later werd opgevolgd door de huidige voorzitster mevr. Cornu-Molen. Tijdens de receptie, aange boden door het gemeente bestuur, dat bijna voltallig aanwezig was, werd de vere niging gehuldigd door bur gemeester Grepdon, Sche pen van Kuituur Jules Hen derickx en de voorzitter van het Feestkomitee J. De Cre- mer. Mevr. Diane D'Haese- leer, voorzitster van het coördinatiekomitee van de PVV-damesbonden bracht Vrijdag 10 april: Jeugdhuis «Leeuwerik»: Filmklub: Bobby Deerfield Postzegelkring «Leda»: Informatievergadering over opzet van een tematische verzameling; Ruilaktivi- teiten. Zaterdag 11 april: Wielerwedstrijd voor juniores in de Kasteeldreef. Zondag 12 april: VAB-VTB: Familiewandeling naar Waasmunster. Ver trek: 14.00 u. Markt Lede. Vervoer met eigen wagen. Jeugdhuis «Leeuwerik»; 15.00u Muziekkwis 20.00u Prijsuitreiking T.D. «De Glansmerel»: algemene vergadering in ex-ge meentehuis Wanzele, 10.00 u. Maandag 13 april: KAV-KVLV: Technische les: tintelende aperitieven. Dinsdag 14 april: CMBV-Lede: Kookles door Mevr. De Lathouwer in Stella Matutina, 14.00 u. CMBV-Smetlede: Bestuursvergadering in Veerle- heem. Vrijdag 17 april: Jeugdhuis «Leeuwerik»: Schaatsen. Zaterdag 18 april: V.C. Jong Lede: 15e Paastornooi voor knapen: 14.00 u Zottegem - Lede; 16.00 u R.C. Jette - RWDM. Studentenklub «Ochsenia»: Dies-natalis-viering met o.a.: 15.00 u: Voetbalwedstrijd oud-jong (inzet: een paar bakken bier), op het terrein van jeugdhuis «Leeu werik» en om 20.00 u: Paas-TD in «Den Bonten Os». 24 Uren van Amsterdam. Vertrek 6.00 u aan «De Ras»; met geleid bezoek aan de stad (495 F). Spaarkas «De Prettige Kapoentjes» (Bierstube): kie- kenfret-festijn. Koninklijke Harmonie St-Martinus Oordegem: 19.30 u: 11e Muziek, zang en showavond in zaal «St. Martinus». Zondag 19 april (Paasdag): Jeugdhuis «Leeuwerik»: 20.00 u Verkiezing Mister en Miss Paasei T.D. Koninklijke Harmonie St. Martinus, Oordegem: 11e Muziek, zang- en showavond in zaal «St. Martinus» (19.30 u). Maandag 20 april (2e Paasdag): KBG (Lede): Paasfeest: 11.30 u Paasmis, 13.00 u Paasfeestmaal in «Volkskring», muziek en orkest «Jos- ke Martin», 20.00 u: trekking tombola. Leedse Duivenliefhebbers: 2e Paasfeest voor minder- validen in zaal «Koninklijke Harmonie», Nieuwstraat, voor alle mindervaliden van Lede en hun ouders (gratis). Jeugdhuis «Leeuwerik»: Basketbaltoernooi. V.C. Jong Lede: 15e Paastornooi voor Knapen: 14.00 u: troosting (3e 4e plaats); 16.00 u: Finale. Naar gewoonte deed zich ook een scheuring voor in de fanfare en de toneelbond, zodat de «bond der Matthij- zen» al gauw een sterke poli tieke formatie werd. Mede onder impuls van de steeds sterker wordende Matthijs- gezinde damesbond, werd laatstgenoemde in 1933 bur gemeester. Voorzitster Au gusta Van der Schueren was van 37 tot 48 samen met haar echtgenoot Leon Eeckhout eveneens lo kaalhoudster van het toen malige liberaal huis «Pa- tria». In 1965 stond Mevr. Van der postuum hulde aan wijlen mevr. Augusta Van der Schueren. Zij stelde «dat het verenigingsleven een ken merkend beeld weergeeft van wat leeft in een stad of een dorp» en huldigde de vereniging voor de «voor aanstaande rol die zij in de schoot van de liberale partij, later de PW heeft ge speeld». Na de officiële receptie in het Kultureel Centrum, werd het feest verdergezet in de zaal «Eden Roe». Het bestuur van de liberale damesbond van Lede met o.a. voorzitster Molen, oud-voorzitster De Craecker, nationaal voorzitster D. D'Haeseleer en P.V V -volksvertegenwoordiger Van Renterghem. (KDC)

De Voorpost | 1981 | | pagina 9