grooMede Gevangeniswezen in belgie» ASSALE OPKOMST VOOR DEBAT :s DE ERFENIS VAN FAUCONNIER en OP KOMST IN LEDE 3oys a op fiets lie; igavond 24 april ging in «De Volkskring» in seerde inrichting wou een debat door over «Het Gevangeniswezen in hem opnemen. Het dat werd georganiseerd door de studen- mocht echter niet baten, ub «Ochsenia». De opkomst was massaal. Dat Wie zijn ouders ver- uiteraard een gevolg van de grote reklamekam- moordt, is een beest en ie die werd georganiseerd rond de organisatie moet dus opgesloten et interessante panel dat op de affiche stond worden, een eis van het n c leid speelde voor lokvogel. el d is dzou echter allemaal en de gevangenen zelf loi geweest zijn: een i.v.m. de wet-Lejeune, de a publiek én een de- onbestaande positieve iet een uniek panel, reklassering, het leed begon al toen Jan voor het achtergebleven tompaey die op de gezin, en vaak de leegte moderator waarin de ontslagen ge- ekondigd stond, liet vangenen komt te staan dat hij verstek nadat de familie met hem i aa r» 11 lucoi iiicii lucucvcii uai IS' !aten 0.aan' f' heeft gebroken, enz. Leed Vermassen en zijn mede- jUCI mot r* n rot O inr.rrft hnntrnM m nf nor) gingstehuisü! Achiel Nijs Aalmoezenier Nijs bracht een eerder droog over- n met zon grote wordt bestraft met leed standers gelijk hadden en - Pf waller daar Johan en dat is volgens meester werd Dirk dan toch opge- ierens onmiddellijk Vermassen een verkeerd nomen in een ver20rgin. gevonden werd uitgangspunt. Het gevan- ran Rompaey te ver- geniswezen is noodzake- Ongelukkiger lijk, maar het moet posi- het wegvallen van tief vermenselijkt wor- J| gerechtspsychiater den. B.V. door de demo- F ns die via telegram kratie binnen de gevan- zicht met getallenmate- neten dat «er iets in genisssen in te voeren en riaal van het gevangenis- i/eg gekomen was», een organisme voor kon- wezen in het algemeen v-gauw werd in zijn trole op de direktie in het en van Leuven-Centraal s beroep gedaan op leven te roepen. Bij ge- in het bijzonder. Hij toon- lan de Coninck, joer- brek aan een dergelijk or- de zich een nuchtere bij «Humo» die in ganisme heerst nogal laterie nogal thuis is wat willekeur bij direktie iet in «Humo» een en bewakend personeel, pastoor die met beide voeten op de binnenkoer van de gevangenis staat piil had gewijd aan willekeur die zelfs leid tot erh zonder wijwaterkwast en P» woi I ït oc nkt! dief Kind ling P( aarv en T n. ;nkt s curt. Hof dat ruggesteun kreeg van een bepaalde katolie- ke pers. Dat ondanks ver slagen van psychiaters die erop wezen dat Dirk naar een verzorgende in stelling moest. Tever geefs. De jongen werd veroordeeld en moest de gevangenis in. Later moest men toegeven dat wiens zaak dus gebruik van geweld en luuw moet voorko- folteren. Foltering is in Het werd echter al onze gevangenissen nog rtig toen de heer De schering en inslag. Al- er ter plaatse kwam leen, durven de slachtof- Jelen dat hij niet ak- fers het niet te rapporte- kon gaan met de ren uit angst voor repre- lisatoren, dat enkele sailles en negatieve in- aken niet werden vloed op de eventuele he< komen, en hij dus de toepassing van de wet- poetste. De heer De Lejeune. Volgens spreker is Direkteur van mag onze nationale afde- iostzBelgische Gevange- ling van Amnesty Inter- n kepen. In allerijl werd national best eens voor Paul Van Der Hey- eigen deur vegen. Zo is eks-praeses erbij ge- het verboden om men- om advokaat Jef sen langer dan 9 dagen in lassen, gevangenis- een isolatiecel op te ber- oezenier Achiel Nijs gen. Hier in België wordt TA(oernalisten Herman die wet lustig met de voe- Dninck en Johan An- ten getreden en schrikt ens voor te stellen men er niet voor terug te leiden en het om gestraften zelfs tot 38 uren in goede banen dagen in dergelijke cellen >uden. Van het ver- op te sluiten! Bekend is te «hete» debat het streven van meester dus niets in Vermassen om de misda- daar alle leden van digers meer proberen te i, is ipanel zowat op de- genezen via terapie, zoals golflengte zaten, in Nederland en andere "werd een gesprek landen al vaak gebeurt, 'bij de deelnemers ledereen weet van het un visie op één of gevecht dat meester Ver facet van het ge- massen uitvocht met de 5^eniswezen in België Rechtbank van Gent en voren brachten. Al- met bepaalde katolieke :ht vjrel het geen tegen- joernalisten die luidkeels ;elijk debat werd, eisten «Barbertje moet U bf en toch belangrijke hangen» bij het proces teressante zaken ge- over Dirk De W., de jon- De sprekers kregen gen die zijn ouders en owat een kwartier zusje neerschoot in een ïun visie uiteen te vlaag van zinsverbijster ing. Hij toonde aan dat de jongen ziek was en moest ermassen worden verzorgd. Hij was Vermassen is geen te genezen via terapie. kende meer in Lede Een Hollands gespeciali- ngeving. Hij kreeg al enkele keren de om zijn visie op het :htelijk bestel en het sche penitentiaire te propageren, nieuws kon hij in korte monoloog niet .lieren. Zijn uit- erT/spunten zijn: de schappij moet zich ligen tegen de mis- Dt kan o.a. door adigers uit de maat- )pij weg te nemen in een gevangenis ijk op te bergen, tot leer zij voldoende >ostxiet hebben voor hun en zij terug in de schappij terug mo- og d< teren. Binnen de tijd tgegéij in de gevangenis ijven zouden zij op- «normaal» moe- worden. Zij zouden verbeterd de ge- enis moeten veria- Dat is een mooie iè die in de realiteit iggens nooit lukt. In- ideel. Het huidige ngenisbestel heeft sr een negatief effekt Ie gevangenen. Er Ie kontakten met de re gevangenen, die niet stichtend zijn, scli liet gemotiveerd dwijnjim het anders aan te het schijnheilige dat wordt gespeeld gerechtelijke instan- gevangenisdirektie peilt in het hart van de gevangenen en voor hen de funktie van ouders, tussenpersoon, voor spreker, infürmant, en nog talloze andere funk- ties speelt, met achter aan, die van pastoor. Net als meester Vermassen had hij geen goed woord over voor het gevange- nissisteem zoals het werkt in België. Vooral het gebrek aan goed en gemotiveerd verplegend personeel kloeg hij aan. De verhouding personeel bewaking/personeel ver pleging spreekt voor zich. Die is zowat 20/1Als staaltje van de ernst waarmee aan verzorging wordt gedaan gaf hij het volgende voorbeeld: Aan Leuven-Centraal zijn twee dokters verbonden die zowat 17 minuten per dag aan de patiënten be steden! Hoeveel uren zouden zij doorverreke- nen aan de staat? Als priester was het hem ook opgevallen dat geen en kele partij, ook niet de zogenaamde «kristelijke» partij enige interesse toont voor wat gebeurt in het Belgische Gevange niswezen, duidelijk om dat gevangenen een poli tiek oninteressante groep vormen. Ten slotte zei hij erg pessimistisch te zijn voor de toekomst. Vol gens aalmoezenier Nijs was er 10 jaar geleden meer tolerantie dan nu. En het zal er nier op ver beteren. Voortekenenen zijn o.a. de plannen om het bewakingspersoneel nog op te drijven, dit ten nadele van het verzor gend personeel! Herman De Coninck Herman De Coninck zette zich af tegen de wet Le jeune die hij een hiepok- riete wet noemde die meer kwaad dan goed sticht. Daarenboven wordt zij op laffe wijze uitgespeeld tegen de be klaagden al tijdens het proces zelf, door de jury te beïnvloeden. Die wet is op zichzelf niet slecht, maar zij wordt misbruikt en zij wordt voor de veroordeelden een bijkomende straf. Zij scherpt onzekerheid. De veroordeelden leven kon- stant onder druk. Zij moeten binnen de streef lopen, zoniet zou hun ge drag eens negatief kun nen werken bij de behan deling van hun dossier m.b.t. de toepassing van de wet-Lejeune. Dat dos sier is ook al een bijko mende straf omdat de veroordeelden zelf niet weten wat het inhoudt en of de verslagen die over hen gemaakt worden po sitief of negatief zijn. Dat betekent dat de wet-Le jeune eigenlijk een zoet houdertje is, een stok achter de deur. Wie zich als een mak lammetje ge draagt en kruiperig on derdanig is, maakt kans op een goed verslag, ter wijl veroordeelden met een sterk karakter gemak kelijker botsen met me degevangenen, met ver plegend personeel, met de bewakers en met de direktie. Zij moeten niet te sterk hopen op een gunstige toepassing van die wet. Zo kan het be staan dat een persoon die voor een misdaad tot 25 j. werd veroordeeld na 10 jaar al vrijkomt, terwijl een andere voor hetzelf de misdrijf pas na 24,5 jaar vrijkomt. De wet-Le jeune die eigenlijk een recht is, wordt nog te vaak als een gunst be schouwd. En het crite rium dat hierbij gehan teerd wordt, namelijk het gedrag buiten de gevan genis. Spreker viel die wet ook aan op basis van de procedure: er is de personeelskonferentie die het geval bespreekt, dan is er het bescher- mingskomitee, een alle gaartje van buiten de ge vangenis, die van het ge vangenisleven en van misdadigers niets weten, veelal oude gepensio neerde vrijwilligers die nog wat voor handen wil len hebben en in dat ko- mitee verzeild raken. Bij de behandeling van het dossier komt eveneens het parket aan de beurt. Een totaal ontoelaatbare situatie. Hier speelt het feit dat een verslag dat opgemaakt werd door het parket niet licht terzij de wordt gelegd en als bijkomend element speelt het gevaar dat een prokureur die toevallig een «slecht seizoen» ge had heeft, hier enige res titutie zoekt en zware ei sen stelt .v.t. de behande ling van de dossiers. Ten slotte moet ook nog het Johan Anthierens, Herman de Coninck, Achilles Neys, Jef Vermassen en Paul Van Der Hey den. (KDC) ministerie zijn zegen ge ven. Een ingewikkelde procedure dus, erg on persoonlijk. Hierbij komt dan nog dat de betrokke nen van dat hele gebeu ren niets afweten en steeds in het ongewisse gelaten worden. Dat be tekent ook dat de familie geen voorbereidingen kan treffen voor de op vang dat de betrokken in stellingen die zich bezig houden met reklassering van veroordeelden niet aan de slag kunnen. Vol gens Herman De Coninck is de wet-Lejeune vaak voor de gedetineerden een zwaarwegende straf en wordt zij door de di rektie en het personeel vaak uitgespeeld als gunst of dreigende straf. Johan Anthierens Het was een moeilijke op gave voor Johan Anthie rens om in deze monolo gen over het gevangenis wezen nog een gat te vin den dat nog gevuld moest worden. Het hele probleem was al groten deels door de verschil lende sprekers elk vanuit z'n eigen interessesfeer besproken. En zwaar pro bleem was dat echter niet voor Jahan Anthierens die uit eigen ervaringen rijkelijk kon putten en al les op zijn gekende vlotte wijze aan elkaar praatte en het daar waar het kon met humor voor de luis teraars gooide. Net zoals de andere sprekers vond hij het spijtig dat de twee personen die het sper vuur van hem, van Ver massen van Nijs en van het publiek zou moeten hebben doorstaan en waardoor het een inte ressant debat zou zijn ge worden, het lieten afwe ten. Hij had het o.a. over de stereotiepe kommen- taar die die als een dood doener in de pers terug wordt gevonden en door de man in de straat gretig wordt overgenomen, na melijk dat het allemaal mooi is om te pleiten voor een menselijke be handeling van de gevan genen en om hen met alle mogelijke terapieên te proberen te genezen maar wat gebeurt er met de slachtoffers met de fa milie, met de benadeel den? Hij kloeg het on rechtvaardige sisteem aan van de voorhechte nis, waarbij hij een in stemmende reaktie van de andere panelleden kreeg. Hij noemde het een schande dat zowat de helft van de gevange nen in de Belgische ge vangenissen in voorar rest zitten! Hij betwijfelde ook de «genezende» uit werking van opsluiting zoals die in onze gevan genissen van toepassing is. Hij maakte de vergelij king dat rotte appels meer en meer verdorven raken bij kontakt met an dere rotte appels en zeker in een muffe omgeving. Als oorzaak van veel ge- welduitbarstingen en frustaties noemde hij de sociale onrecht en de maatschappelijke privile gies van sommige stan den en mensen. Wat de ene mag, mag de andere niet en wat de ene mag, mag de andere veel meer! Ook haalde hij even de «witte boorden- misdadigers» aan en be sloot met de opmerking dat bij de beschuldiging, bij de beoordeling, bij de jveroordeling en bij de be straffing de machts posities nog steeds een grote rol spelen. De Maatschappelijke ver schillen zijn zelfs doorge drongen tot in de gevan genissen, zodanig dat het loonverschil bij het werk van de gevangenen ligt in een verhouding'van 1/ 9! Een broifcvan frustra ties en ergernis onder de gevangenen zelf. En ook al een zoethoudertje: hou je gedeisd, dan krijg je misschien een betere job... Na Johan Anthierens werd een korte pauze ge houden, tijdens dewelke het publiek op daartoe bestemde briefjes vragen konden noteren. De tallo ze vragen werden dan na de pauze door de betrok ken sprekers netjes op een rijtje afgehandeld. Er waren interessante vra gen en er waren interes sante antwoorden, waar bij de sprekers de gele genheid kregen om hun teorieën wat te verduide lijken of hun betoog aan te vullen. Maar van een tegensprekeliuk debat, waarop wij allen hadden gehoopt, kwam niets in huis. Hieraan hadden de sprekers zeker geen schuld. De restauratiewerken aan de Fauconniersmoien te Oordegem hebben nu eindelijk alle twijfels wegge nomen die gerezen waren in verband met de toe komst van de molen. Meer dan twintig jaar heeft het dossier over de Fauconniersmoien alle administra tieve kanalen doorzwommen, vooraleer kon overge gaan worden tot de restauratie van dit geklasseerde monument. Op het nippertje ontsnapt aan de slo pershamer, uitgebrand in mei 76 en onderwerp van een knap staaltje van administratieve oorlogsvoe ring, kan deze pittoreske molen bogen op een welgevuld en avontuurlijk bestaan. met een (on)deugdzaam bezoek vereerden, noch het toenmalige Minis terie van Onderwijs en de gemeente Oordegem lie ten zich door dergelijke praatjes om de tuin leiden. Nadat de Minister van Openbaar Onderwijs er bij de eigenaar nogmaals had op aangedrongen dag jlauv jw Is. we d zag VRIJDAG 8 MEI Postzegelkring Leda: Klubveiling - ruilaktivi- teiten ZATERDAG 9 MEI Biljarten: Kampioenschap van Groot-Lede in de kantine van VC Jong Lede, Openveldstraat (17.00 u). Jeugdhuis «Leeuwerik»: Toneelvoorstelling door de Toneelwerkgroep van het jeugdhuis (20.00 u). Karnavalvereniging «De Sleuren»: Voetbal- tornooi tussen karnavalverenigingen op het voetbalveld van Otorongo, Boskant, Wetteren, 14.30 u.: Majoberkes-Keelblussers; 16 u.: Sleu- ren-Leedse Kalveren. SCJV: Vrij Podium in zaal St. Martinus, Oordegem. B.O.F. «De Glansmerel» A.O.B.: bestuursver gadering (20.00 u). ZONDAG 10 MEI Wielerwedstrijd: Nieuwelingen, Impe Jeugdhuis «Leeuwerik» Hondenkoers (15.00 u). SW Groot-Lede: Moederkensdag in «Volks huis (15.00 u.). Karnavalvereniging «De Sleuren»: voetbaltor- nooi op terrein Otorongo, Boskant, Wetteren: 15.00: voor 3e en 4e plaats, 16.30 u: voor 1e en 2e plaats. Trofee-overhandiging: Prins Vik I. 1e Week van de Hond: (10 mei 17 mei). Met o.a.: 10 mei: Wandelzoektocht; donderdag 14 mei: diavoorstelling in «Den Bonten Os» envoor- dracht door Mevr. Van Damme; zaterdag 16 mei: Doggie-Dansant in «De Klub» (20 u.). DINSDAG 12 MEI Tornooi van SK Aalst voor 16-jarigen en seniors. M.m.v. VC Jong Lede. 19 u. FC Dender- leeuw-SK Aalst, 20.30 u. Verbroedering Dender- houtem-KSC Eendracht Aalst. De Fauconniersmoien te Oordegem. (K.D.C.) De Fauconniersmoien is gebouwd tussen 1830 en 1840 door de Oordegem- menaar P. Fauconnier, herbergier van beroep. Achtereenvolgens kwam hij in het bezit van de families De Waepenaert, Van Lierde en De Buyst, tot hij tenslotte eigen dom werd van L. Lale- mant. De molen bleef in werking tot ongeveer 1935. Daarna werd hij overgelaten aan de gril len van de natuur. In het begin van de vijfti ger jaren werd hij aange kocht door ene Baron De Schaetzen de Schaetzen- hoff, voorzitter van de v.z.w. «Les amis de la Commission Royale des Monuments et des Si tes», gevestigd te Brus sel. Daarvoor was echter reeds heel wat geruzied over de definitieve be stemming van de wind molen. Toen de molen in 1948 bij besluit van de Regent tot geklasseerd monument werd ver klaard, was hij nog steeds in het bezit van Leo-Julius Lalemant uit jGent. Na door het Comis- sariaat Generaal voor Toerisme, de arrondisse mentscommissaris en het College van Burge meester en Schepenen van Oordegem op zijn plichten als eigenaar van een geklasseerd monu ment te zijn gewezen, liet L Lalemant zonder veel omhaal aan bovenge noemde instanties we ten, dat hij niet zinnens was ook maar iets te doen om de molen voor verder verval te vrij waren. De slechte staat van de molen had dhr. Lalemant reeds genoopt borden te plaatsen: «Verboden te betreden - doodsge vaar». Dergelijke verwittiging was misschien voldoen de voor de toevallige voorbijganger, maar noch de talrijke vrijende paartjes, die de molen om bij een bevoegd mo lenaar een ontwerp van herstel te laten maken, bleek duidelijk dat deze onder geen enkele voor waarde bereid was om enig initiatief in die rich ting te nemen. Dit tot groot ongenoegen van de gemeente Oordegem, die, bezorgd over deze evolutie, de nodige stap pen deed om de eigenaar onder druk te zetten. Alle problemen schenen dan ook van de baan te zijn toen in 1953 de v.z.w. «Les amis de la commis sion royale des monu ments et des sites» eige naar werd van de molen. Op de zitting van 10.6.56 weigert de gemeente Oordegem echter tussen beide te komen in de kos ten voor herstelling van de Fauconniersmoien, en dit omwille van de slech te financiële toestand van de gemeente. Het Ministerie van Open baar Onderwijs wees in dat verband de gemeente terecht, verwijzend naar de wet op het behoud van monumenten en landschappen, die de ge meente verplicht bij te dragen in de kosten van de herstellings- of restau ratiewerken aan de Fau conniersmoien. De ge meenteraad van 30.6.55 bevestigt echter zijn vroeger ingenomen standpunt, en laat de mi nister van Openbaar On derwijs weten dat andere dringende uitgaven, zoals wegenwerken en de bouw van een nieuw gemeentehuis voorrang hebben. Na veel gepala- ber stemt de gemeente eindelijk toe in een bij drage van 10% van de aanbesteding. De Staat kwam voor 50%, de pro vincie voor 20%, de eige naar voor 15% tussenbei de. Dit alles werd gere geld door het Koninklijk Besluit van 10.2.56. Architekt Henri Van Hall uit Brussel en aanne mersbedrijf Gebr. Ram- pelberg uit Groot-Bij gaarden voltooiden hun herstellingswerken in 1956, en dit voor een be drag van ongeveer 600.000 fr. Na het overlijden van Ba ron de Schaetzen de Schaetzenhoff, weigerde diens zoon de molen als erfenis, en kwam de mo len na een gerechtelijke -j procedure en wat geruzie tussen de gemeente Oor degem en de provincie, dan toch in het bezit van de provincie Oost-VJaan- deren. In samenwerking met de Federatie voor Toerisme van Oost-Vlaancferen, werd een ontwerp voor restauratie opgemaakt. Door de brand in 1976 kwam het vooropgestel de tijdschema echter in het gedrang. Uiteindelijk is men er dan toch in geslaagd de werkzaam heden voor de definitieve restauratie aan te vatten. Architekt is F. Weyers uit Sint-Niklaas, aan.-emer P.V.B.A. Cottenier uit Kortrijk. De restauratie gebeurt i.s.m. de Rijks dienst voor Monum mten en Landschappen. ■KDC) P'ovir-cif oast - vtoooderen ujeyers f ✓int-niklooy Kortrijk - oolbeke Eindelijk is het zover... (K.D.C.)

De Voorpost | 1981 | | pagina 13