Gele en rode kaarten weg Schuld en boete ivinciaai itbal ié Verniers volgend seizoen lobur Noerzeke afscheid -rh Zonder belang Bedankt Geert Nljs rkerken uur e val spj iel het een paar we- pleden nog moest om zich veilig te J heeft Rob ur Moer- Jiteindeiijk nog een »1 aantal punten |eld. Dat komt eigen- lat het tijdens de acht wedstrijden ^er verloor en boven- i drie jongste ont ren met een zege af- pat heeft het punten- r de dertig opge- i| Met de laatste wed- 1b winnen tegen kam- leirnis heeft Robur 3 kompetitie in alle leid afgesloten. De daarentegen jj zich bepaald niet al jtief aan. Toch kwa- al na drie minuten iprong. Dat was na- «rzeekse doelman Ier onvoldoende on- «trole had gekregen jevolgde Thomas 1 moeite had om de ■jl een doelpunt te for- minuten later Erik Saerens erin Sten het strafschop- pet een krachtschot nd in evenwicht te Globaal genomen verüep het spel tijdens die eerste helft verdeeld. De bezoekers kwamen weliswaar nog op voorsprong, maar dan doel punt dat door Thomas werd aangetekend, kwam tot stand nadat Fons Vercaute ren balverlies had geleden en de Gentenaar nog net de bal kon mee pikken en in doel besluiten. Na de herneming diende de scheidsrechter geregeld het spel te onderbreken als gevolg van overtredingen waaraan de bezoekers zich bezondigden. Naarmate de wedstrijd verliep namen de meer en THUR t ?3ra Pech voor Roburspits Raemdonck: de bezoekende doelman is geklopt maar de Driessche bal slaat te pletter tegen de staak. (Robur-Heirnis 3-2) (vh) uriesscne gende seizoen kijkt men in feit. Wat inmiddels al zo van deze man blijkt men bij Moerzeke al druk naar ver- goed als vaststaat is het feit Robur erg tevreden te sterking uit. Dat er aanko- dat trainer René Verniers zijn... pen zullen gedaan worden ook volgend seizoen de klub p n m is blijkbaar een vaststaand zal leiden. Over het werk ligt er verslagen bij IRobur-Heirnis 3-2) Ivh) meer het initiatief in han- den. Met nog vyf minuten Kampi06n VEI1 (fe t6ni£rOIl(l6 voor de boeg kon Etienne Lelie uitbreken om de bal nadien over het hoofd van de uit zijn doel gekomen Gentse doelman tegen de touwen te schieten. Robur poogde er tijdens deze laat ste minuten nog het uiter ste uit te persen. Dat lukte nadat Erik Raemdonck met een schuiver de kans gaf aan Leo Wuytack om te be sluiten. Met het oog op het vol- 2 Buret, lange tijd mikkend aanvallen. In de vijfenvijf- naar tweede provinciale, tigste minuut werden de Bambrugge Burst 1 naar tweede provinciale, moest er te Bambrugge aan gasten beloond. Van Herre- Het zag er niet te best uit geloven. Reeds na tien mi- weghe zorgde voor de aan- v°or Bambrugge, om- nuten knalde André Van sluitingstreffer. Alhoewel streeks de jaarwisseling. Den Bossche nummer één Burst de meest aanvallende De klub vertoefde op dat voorbij de bezoekende doel- ©n meest gevaarlijke ploeg ogenblik in de degradatie- man. De partij bleef span- was, bleven de cijfers onge- zone. Maar naar het einde nend en vrij hard verlopen wijzigd. Bambrugge won van de kompetitie toe werd maar rond het halfuur ver- en kan zich terecht de kam de Racingformatie steeds dubbelde Hans Van Der pioen vazn de terugronde suksesrijker, wat hen uit- Eecken de lokale voor- heten, eindelijk een mooie plaats sprong. Burst ging nu fel j o in de sub-top oplevert. Ook drukken en ging voluit Willy Raemdonck (Robur) knalt nipt naast het Heirnisdoel (Robur-Heirnis 3-2) (vh) ring Vlierzele grootse wijze af- enomen van derde De rood witten voor de wed- in Eendracht ver tot de degradatie ih hebben de jon- voorzitter Mat- toe8chouwers nog namiddag be ien met de thuis- ihten zij een aan- n 1®| partij ten tonele, met liefst zeven De bezoekers lat (ivia Clinckspoor de nog voor het draaide Nieuwer- le rollen om. De Het door tegenslagen en kwetsuren geteisterde Vlierzele speelt volgend seizoen en Janssens m </jercje Provinciale. Een zege op Nieuwerkerken kon niet meer baten, (lp) de lokalen aan K bij de rust was JT o' Roeland over H 1 Èa 1 verlies. Met een Ad voorsprong ging H|B A het laatste kwar- pi :-Eendracht Aalst- 'ellekens milderde Sr r 3-4 maar verder m Ie thuisploeg niet •rTT t w e bewees met- „oeie kans te ma- A het komende sei- iueuw in derde te (Het zou ons ten H mocht volgend jaar de .spelen. Eendracht Nieuwerkerken speelt op 11 mei versterkt tegen RWD Molenbeek. De H j.o. onverslijtbare Paul Janssens loopt er nog steeds bij. (lp) Nieuwe verlichting wordt ingewijd Eendracht Nieuwerkerken tegen RWD Halenheek Op dinsdag 12 mei wordt op het terrein aan de Schoolstraat de nieu we lichtinstallatie van Eendracht Nieuwerker ken ingewijd. Voor deze gelegenheid voetballen de roodgelen met een versterkt team tegen eersteklasser RWD Mo lenbeek met de verzeker de deelname van Mauri ce Martens, Jan Ruiter, Johan Boskamp en ver scheidene andere basis spelers. De aftrap wordt om 20 uur gegeven. De toegangsprijs bedraagt slechts 60 frank. Smetlede 2 Ede 3 Door het puntje dat Smet lede vorige week aan Erpe verloor mocht Ede zich reeds een week vroeger dan verwacht kampioen kro nen. Toch hebben beide clubs een als belangloos ge boekt staande wedstrijd aangenaam opgekrikt en er een mooie partij voor de toe schouwer van gemaakt. Voor rust golfde het spel op en neer. De thuisploeg kwam het eerst op voor sprong via vrijschopspecia list Guido De Jaegher. Nog voor de pauze hingen de bordjes alweer gelijk. De lo kalen kwamen dankzij De Jaegher opnieuw op voor sprong. Guido plaatste een nieuwe vrije trap buiten be reik van de doelman. Op corner scoorde Ede tegen en alhoewel Smetlede een gelijk spel verdiende wisten de kampioenen naar het einde toe toch de volle buit mee te pikken. J.G. Erpe 2 Aaigem 1 In de laatste wedstrijd van het seizoen zorgde Geert Nijs ervoor dat Oran je de punten aan huis hield. Erpe, de kompetitie gestart om de verloren plaats in derde provinciale terug te winnen, kon slechts tot halfweg de kompetitie aan de kop meestrijden. Dan zakten oranje-zwart terug naar de sub-top, mede door het uitvallen van enkele ba sisspelers als Filip Hen- drickx. Deze partij tegen Aaigem had dan ook geen belang meer en kon in de rang schikking geen schokken de wijzigingen meer ver oorzaken. Aaigem, met uit blinker De Bruyn als draai schijf, werd gevloerd door Nijs. Deze bracht Erpe voor de koffie op voorsprong. De Brabander maakte welis waar nog gelijk maar de zelfde Geert Nijs schoot na de rust de verdiende winst cijfers op het bord. De groep Sogoropro besprak het «probleem» van de gele en rode kaarten. Afgevaardigden van de verscheidene groeperingen bereikten een ak koord over het voorstel dat over enkele weken aan de algemene vergadering van de KB VB wordt voorgelegd. linfazen van de wedstrijden was Nieuwer- de aanval. De roodwitte bezoekers konden ïn aan verdedigen denken (Nieuwerkerken- 3-4) (lp) Het gaat om een proef gedurende een seizoen met een nieuwe regle mentering, die de af schaffing voorziet van de gele en de rode kaar ten voor de BELGISCHE WEDSTRIJDEN: 1seniores- en UEFA-ju- nioreskampioenschap- pen a) in plaats van een gele kaart te geven wordt ééh waarschuwing geboekt. b) indien dezelfde speler een tweede waarschu wing krijgt, tijdens de zelfde wedstrijd, wordt hij uitgesloten en door het Sportkomitee voor een latere kampioen schapswedstrijd ge schorst c) een speler die tijdens verschillende kampioen schapswedstrijden drie «boekingen» heeft ge kregen wordt voor één kampioenschapswed strijd geschorst. d) indien een speler een fout begaat die vroeger aanleiding gaf tot een rode kaart, dan wordt hij uitgesloten en later door het Sportkomitee geschorst 2. Seniores- en UEFA- j uniores vrienden wed strijden: a) in plaats van een gele kaart te geven wordt de waarschuwing geboekt en de speler moet een boete van 150 fr. betalen b) indien dezelfde speler tijdens dezelfde wed strijd een tweede waar schuwing krijgt, wordt hij uitgesloten en moet een boete van 750 fr. betalen c) indien een speler een fout begaat die vroeger bestraft werd met een rode kaart dan wordt hij uitgesloten en later door het Sportkomitee ge straft. Jeugdwedstrijden Kampioenschapswed strijden a) By een Hout die vroe ger werd bestraft met een gele kaart wordt de speler dadelijk uitgeslo ten en mag vervangen worden tot uitputting der spelers die als inval ler op het scheidsrech- tersblad zijn inge schreven. b) Bij een fout die vroe ger aanleiding gaf tot een rode kaart wordt de speler uitgesloten en niet vervangen -en later door het Provinciaal ko- mitee gestraft. V rienden wedstrijden a) Bij een fout die vroe ger werd bestraft met een gele kaart moet de speler een boete van 75 fr. betalen. b) Indien dezelfde speler tijdens dezelfde wed strijd een tweede waar schuwing krijgt, moet hij een boete van 375 fr. betalen en wordt uitge sloten. Internationale wedstrij den a) UEFA-wedstrijden: de rode en gele kaarten zijn NIET afgeschaft. b) Vrienden wedstrijden in het buitenland: de ro de en de gele kaarten zyn NIET afgeschaft. c) Vrienden wedstrijden in België: de Belgische spelers worden met de hogervermelde boetes bestraft. De waarschuwingen die aan de buitenlandse spe lers worden gegeven worden aan hun bond gesignaleerd. Nog te regelen Tijdens de vergadering van de groep Sogoropro die op 11 mei wordt ge houden, moet nog ge handeld over: a) het vaststellen van de schorsingen per aantal wedstrijden inplaats van per periode, behalve bij schorsingen voor meer dan 6 of 8 matchen b) de manier van oproe pen van de uitgesloten spelers. Er bestaat een neiging om voortaan niet al de spelers die uit gesloten werden op te roepen, doch alleen wan neer het door het komi- tee nodig geacht wordt. Daartegen rijst verzet: iedereen moet het recht hebben zich te verdedi gen, tenzij hij zelf vraagt verstek te laten Aktueel Wat kon gevreesd, is ook gebeurd: volgend seizoen zitten de gele en rode kaartjes netjes weggeborgen. De voetbalrefs hebben nu alleen nog een «boekje» en een kogelpen mee. De bonzen van de voetbalfabrieken haalden hun slag thuis. Toen bekend werd dat de superkon- servatieve Britten de kaarten hadden stukge scheurd, gingen ook in ons landje stemmen op om dezelfde weg op te gaan. Het zat de grote klubs blijkbaar reeds een poosje hoog dat ze voor bepaalde matchen fanionspelers op de «gele bank» moesten zetten. Als internationaal wordt gevoetbald, BLIJVEN de gele en rode kaarten. Voor wedstrijden op nationaal (en dus ook provinciaal) vlak wordt het gele kartonnetje vervangen door een «boe king». De ref moet de speler «vertellen» dat hij «stout» is geweest. Wat nogal wat verwarring kan stichten wanneer een francofone Brusselaar of een Waal aan het speechen moet slaan: «Is kij in de boek, 't is kij un brute cochon zaait». Afgezien van het taalkundig probleem (reden waarom destijds de kaarten werden «uitgevon den») staat voortaan de deur op eindeloos geschipper wagewijd open. De druk, die vooralsnog in de eerste plaats op «kleine arbiterkes» werd uitgeoefend om de gele kaarten na afloop van de wedstrijd te «vergeten», zal nog vergroten. We zegden het vroeger reeds: wanneer een scheidsrechter een gele of rode kaart getoond heeft, kan hij niet meer op zijn stappen terugkeren. Nu wel. Hij kan beweren dat hij slechts «gedreigd» heeft en zijn boekje gewoon als afschrikmiddeluit de ach terzak toverde. Enzovoort. Het psychologisch effekt van geel en rood ver dwijnen eveneens. En omdat als toppunt schor singen voor «geel» tijdens vriendenmatchen afgeschaft zijn en vervangen door boetes, is het nu reeds duidelijk welke weg de KBVB metter tijd opgaat: over afzienbare tijd zien we ALLE schorsingen (althans wanneer het om ligaklubs gaat) vervangen door al dan niet fikse «amen- des». Wie leeft, zal zien. Want al zeggen de vroede heren dat het wegstoppen van geel en rood slechts «op proef» en voor één seizoen wordt geprogrammeerd, is er geen zinnig mens die er ook maar één fraktie van een sekonde aan twijfelt dat het eksperiment medio 1982 «ge slaagd» zal worden genoemd. Dan is er ook de fameuze maatregel voor jeugd spelers: wanneer een klein baaske» (maar dat kan ook een junior zijn) in een kampioenschaps match voor jongeren bestraft wordt voor een fout die vroeger «geel» verdiende, moet hij er onverbiddelijk uit. Hij mag evenwel door een op het scheidsrechtersblad ingeschreven bankzit ter vervangen worden. Dit geldt niet voor vrien denmatchen: na een «boeking» mag de snaak blijven, docht betaalt nadien een boete van 75 frank. Wie trekt de lijn tussen een fout die vroeger met een gele kaart werd bestraft en een overtreding die rood, of de uitsluiting wettigt? De scheidsrechter en niemand anders. In de nieuwe situatie hebben én spelers én trainers én dirigenten én publiek er het raden naar of de «stouterik» al dan niet mag vervangen worden. Indien «geel» en «rood» gehandhaafd bleven, was er geen twijfel mogelijk. We vinden dat afschaften van de kleurkarton- netjes noch min noch meer een onvoorstelbare blunder. Een en ander tast het reeds ondergra ven gezag van de scheidsrechters nog meer aan. Het is trouwens jammer dat de nieuwe maatregel werd voorgesteld door vooral heren die geen barst van arbitrage kennen. Hoevelen van hen renden in het zwarte plunje een terrein op? Dat de studiegroep Soporopro ook het advies inwon van de Centrale Scheidsrechters- kommissie, is terzake geen valabel argument. Al na al bestaat er nog een kleine kans dat het voorstel bakzeil haalt: de klubs moeten het projekt goedkeuren op de algemene statutaire vergadering. We kunnen alleen maar hopen dat de rede zegeviert, want eerlijk gezegd: de «bond» waagt zich op een zeer glibberig pad. Marcel Van Hauwermeiren De Voorpost - 8.5 1981 - 21

De Voorpost | 1981 | | pagina 25