-PVV GEMEENTERAADSLID NDRE MEERT ERD VEROORDEELD VOOR DIEFSTAL VREDAKABARET VAN ST. MARTI- NUSFEESTEN AG DER VIERD DRAECKENIEREN meh pikkels of Pro Justitia VOOR OMZE RECHTEN naar wal waal ir hf, i, dal ichoj voon llingj rzorj imelkorps van de SP, steeds graag gehoord (KDC) voorpl ukkir ijn t< >ewe: te 0' niet de b P-prominenten aan kop van de optocht (KDC) MEH DEN OOITKOMMENEN Schieten ni allien de pisblommenen ooit de grond, of de tingelen en de moyklokskes die ze meh den ieste Moy verkoeipen teigen de proys van den naft mor oeik de omloydin- gen. Ge meigt goon lanst woor dagge wiltj, oeveraal est omloydink. En as ge tèn peist dat dad es omda ze on de stroten of de stieweg on't weirke zèn, dad es meigelèk, mor van da weirken zelf 'n hem ek nog ni veil gezing. Wel veil pitten en beiremen meh zoavel, mor dad es 't er tèn oeik aal mei. En 't eirgste van aal es da ze dor ien of twie kieren eh plaksken zetten meh «omloydink» op, mor tèn voejer nimmen- dalen ni mier... en trek geh tèn anne plang! Mor naa 'n wil ek ni sjikkaneiren oever Olsjt allier, of es da na omdammen hier ba ons toch nog 'n betjen onze weg weiten, dammen der toch nog on ooit geroaken, mor as a da veirevalt op 'n ander, ammai zé. Azoei hooi 'k verleide weik, ja; oeik ter gelei- genhèd van denne fiestdag van den arboyd, worop dagge nie 'n moetj werken, ne kier eh wandelingsken gedoon per ottomobil. En op ne zeikere moment, 'k weit ni hoe da "k door op gekommen ben, zien ek dor eh plak stoon «Zottegem»! En Tc zeg teigen de vraa: wille men ne kier lanst Zottegem royn, dad es lank lein da 'k nog adoor insj geweist hem». En zoy was t' akkoerd. Mor 'n betjen noding balangen nimier. Wajjer nog Zottegem toe. In 't inkomen eh plak «omloydink», vanoyges. En nog eh plak, mor tèn voesj jakken nimier. Gezocht. Gekierd en gedrooid. Weir iveranst eh plak. En azoei dierdegen da voesj. Tot as ek op ne zeikere moment dor op 'n eerdeboon zat, meh nog veil groeier en dieper pitten in as de die da z' on t' maoken woren in Zottegem zelf. Ondertissen was 't al donker on t' werren en domei kost ek zing on de lichten die hier ba ons nog attoyd op de stieweigen brannen, da 't er geer in de veirte toch most ne stieweg loeipen. En ik tèn lageer probeiren te kommen. Dad es rap ge- zeid of geschreiven, mor dad 'n es ni zu rap gedoon zee. As men ten op den dier toch op ne stieweg ooitkwampen, zag ek dammen Tc kweit ni hoeveil kilomeiters ver de zjaok ge- reen hooin, want wajjer woren om zu te zeg gen verom op de plosj van woor dammen 't ongelikkeg gedacht g'had hooin van nor... te royn. En naa weit ek van woor dat den naom van die proche komt! Ze 'n meigen 't meh ni kolèk pakken, mor dad 'n zal ek ghiel zeikes nog zoei gaa ni vergeiten. En 't zal lank dieren veir da ze moy nog ne kier zelle zing in .gem. Hier ba ons hem ek verleidde weik oeik nog insj iet gezing: in de Niestroot. Ge wetj wel hein, door woor da ze beizeg zen meh dennen nieuwe winkel te zetten op de plosj van die hooizen die z' afgebroeken hemmen, ja dicht teigen 't Koyzerstretjen. Door hemme ze azoei 'n soert van nen haten boygank gemokt omdat de mensjen heer ni zollen verongelikken. Allei da was toch ghiel zeikes 't gedacht. Mor dor op loeipen es al eiven danzjereis as t' halven van 't stroot. Mor ni zu danzjereis as zjust newest da plankirken. Want door loy der 'n plank die der afgevallen was. Meh naogelen deir die allemol meh heer pinne nor omhoeig loyn, geried ver in te terren. En 'k teif a zeggen da 't gien klein naogelkes 'n woren zee. 'k Hem nog gepro- beird van die plank weg te leggen, op de kant of oever die afslootink, mor allemaan begost meh dor zu vies te bezing, da z' ek schoein lote liggen hem. Of ze zollen allicht nog gepeisd hemmen da z' ek waai mei pakken ver stoef- haat. En dad hem ek pertang ver de moment al genoeg... Mor doroon ziede: door woren al meh honder den en honderden mensjen neivest en oever gepasseird. En gin ienen die 't hem geriskeird hooi ver dad ooit de weg te rooimen. En as 't er dor ienen tèn toch in ge torren heit, mooin faat 'n est 't ni zee. Al pertank da 'k oeverlést hoéire zeggen hem damme wajjer hier in Olsjt de miest beleefd' azjenten hemmen van ghiel den Belzjik! Jaja, ni ver te michelen zee, 't es echt woord! Hier ba ons hemmen ni allien de schoensjten en den best bokosten karnaval, den iesten tettentoe- ren, de beste vlooin. Wajjer hemmen den drik- ker van den iesten boek. Wajjer hemmen 't miest stroten meh inkel richtink. Wajjer hem men de schoeinsjte boeimen op ons mert... en naa hemmen oeik de beleefdste sjampetters. En as ge da nie 'n geloeift, awei, ge moetj er insj op letten. As z' in ne kaffei binnekom- men. doeng z' attoyd here kepi af! DOLF Ten jare duizend negenhonderd een en tachtig de tweede der maand mei om 20 u. Wij, Souvereyne Caemere der Draeckenieren tot Aelst dagvaarden den bovengenoemden persoon om geconfronteerd te worden met hieronder genoemde artikelen: 1. Aperitief Coup de Matraque 2. Kepi St.-Jacques aux ciseaux 3. Zebrapadsoep gepaard met blaasproef 4. Gebraden speurhond met lam in alibisaus 5. Bevroren ijsgang met dooibarelen 6. Koffie Jacq-Menotte 7. Pousse-café sifflé (met koord 8. Versnaperingen uit de vakkenkast der On- kreukbaren Dit alles overspoeld met: A. Vin Martial cru de VInspecteur (blanc) B. Vin grand Planton du Commissaire (rouge) C. Vin mise en secret coloré De Voorpost - 8.5.1981 - 3 ind Jen zaterdag werd door de Kaiserlycke Souve- begrijpbare manier waar- r tijd Caemere der Draeckenieren tot Aelst hunnen op zij, als niet-ingeschre- ge vi evierd en dit, naar aloude geplogenheden, den ven groep, de Paus naar n zaterdag der schone maand van May. In den Aalst en in de karnaval- de namiddag voor den enen en den vroegen stoet brachten. th dag voor de anderen, alnaargelang het uur, Nadat de Heraut Pieter die en de Draeckenbroeders samen in hun Hol £e/s en den Botteliere wel het Belfort in groot ornaat met zwarte mantel Fransoo eik hunnen duit zo eklhoed, jacquet en streepbroek, slabberdasj, jn het zakje hadden ge. uiten ie en den nagel met den cent op de borst daan en nadat de piechti. 'd, ge rompslomperij was halver zes, plaatse- katen mocht in ontvangst beëindigd en de nodige ijd, zakte men af nemen uit dehanden van papieren en certifikaten e zaal vanachter en den Opperdraak Honora- ondertekend waren door aldaar eene korte tius De Stabiele. En dit, de Krijgers en de Gevers; desalniettemin zoals hij het kort doch liet de Tresauriere Vaas- ige Akademische kernachtig uitdrukte: we- tus Hauwerius de wijn waarop eene afge- gens hunneoriginele, vin- zonder schuim aanruk- ging van den win- dingrijke, humoristische, ken en werd het glas ge- Karnavalgroep aktieve, Aalsterse Karna- heven waarbij her en der Iprijs van 3.000 du- valeske en voor iedereen gestort werd op de gilee. Na zijn vertrek uit onze stad vond de heer Meert werk bij de firma De Vrie- se, die voor Makro leve ringen en vervoer deed. Volgens de dagvaarding van de rechtbank had de heer Meert tussen 1 fe bruari 1978 en 21 decem ber 1979 via zijn werkge ver de handelszaak Ma kro bestolen voor meer dan 5 miljoen 750.000 fr. Daarbij betrok hij twee medearbeiders. Toen hij aangehouden werd, ging de heer Meert tot volledige bekentenis sen over. Hij noemde aan de rijkswacht precies wat hij allemaal gestolen had, zoals video's, wasmachi nes, droogzwierders, bo ren, platendraaiers, scheerapparaten, maar vooral kleurentelevisies. Vele van deze televisies werden trouwens als prijs aangeboden bij al lerlei wielerwedstrijden. Daar de heer Meert de namen bekend gemaakt had van diegenen, aan wie hij de apparaten ver kocht of gegeven had, dienden zich in de recht bank te Brussel bijna twintig personen te ver antwoorden voor de rechter. Het betrof hier vooral mensen uit onze streek waaronder café houders, wielerliefheb- bers, vrienden en ken nissen. Voor de heer Meert vor derde de procureur vier jaar gevangenis, wat de verdediging toch wel veel vond gezien de be kentenissen van de be tichte en de vijf maanden voorhechtenis. De advokaat betwiste op de rechtbank ook de aan gerichte schade, gezien Makro de apparaten had kunnen rekuperen en voor 9.000 fr. herstellen. Hij wees er anderzijds op dat in dit warenhuis in 1979 alleen reeds in de non-Food afdeling voor 12 miljoen gestolen werd en vorig jaar voor bijna 25 miljoen. Men diende volgens hem dan ook niet alle schuld op zijn kliënt te schuiven. Signaleren wij tot slot dat zijn echtgenote veroor deeld werd omdat zij na de arrestatie van haar man probeerde 400.000 fr. van hun bankrekening in Nederland af te halen. Ook vele vrienden en kennissen, helers en voortverkopers werden door de rechtbank ver oordeeld met een gevan genisstraf tussen 1 maand en 5 maand, hoofdzakelijk voorwaar delijk, terwijl een tiental betichten tenslotte vrijge sproken werden bij ge brek aan bewijzen. VEHE bedolven. Alzo mocht hij een waar devolle Ustancielienset in ontvangst nemen met o.a. een paar miniatuur- kallekes, eene soepele matrak, enen speet-pisto let, een fluitje model kree-a-la-gelas, een klein carnekken met groot cre- jong en eenen ster om op den reveer te steken. Ook een paar sletsen ka- raakens (model Poil de Chameau) waren van de partij, om te bekomen na een welgevulde dagtaak. Al deze ambachtelijke tui gen werden door den Ce- remoniemeestere nog eens afgelezen van een krollend document dat door den krijger voor ont vangst moest worden on dertekend. De gade's der Draecken broeders die ook moch ten meekomen om de voeten onder de tafel te steken kregen elk een foularken om hunnen echtgenoot uitgeleide te wuiven als hij zich ter vergadering spoedt, ie dere maand als den Draeck heeft geloeid. De waardin kreeg een groot exemplaar-foulaar om de Broeders welkom te wuiven bij het betre den des Draeckenhols- drempels. Dit alles wisten wij te we ten te komen van eenen loslippigen Draeckenier. Meer konden wij uit hem niet krijgen alhoewel hij ten overvloede had gee- ten en gedronken. Alleenlijk den menu kon den wij in de rapte nog op den kop tikken: Volgend weekend worden voor de 15de maal de parochiale feesten van St. Martinus georganiseerd. Deze feesten begonnen destijds ten bate van het Bijzonder Lager Onderwijs, die over nieuwe lokalen diende te beschikken en hadden plaats in de St. Kamielsstraat waar de gelijknamige school geves tigd werd. Deze school was indertijd bekend om haar avond- en zondaglessen, waar duizende volks jongens uit Aalst en omgeving de nodige kennis kregen om in «staatsdienst» te kunnen werken als postbode of bediende bij de NMBS. Eens de grote noden van het Bijzonder Lager On derwijs van de baan wa ren, kwamen de paro chiale verenigingen zelf op de proppen met hun vraag naar menselijke lo kalen. De St. Jorisklub, die gevestigd was op het Keizerlijk Plein dreigde immers op straat te staan. Samen met de pa rochiale instuif «Tuf-Tuf» werd de parochiale zaal in de Zonnestraat te hun ner beschikking gesteld. Dit had dan weer tot ae- volg dat de eigen vereni gingen in de penarie za ten. Het gevolg was dat zowel de zalen in de Zon nestraat als in de St. Ka mielsstraat gemoderni seerd werden. Om dit alles te helpen bekostigen worden op nieuw meifeesten geor ganiseerd, welke voor de zesde maal in de Zonne straat zelf plaatshebben. Traditiegetrouw bejoren hiertoe de belotterswed- strijd op vrijdagavond, en de spelnamiddag op za terdag 9 mei. Vredakabaret Het hoogtepunt van de parochiale driedaagse wordt ongetwijfeld het optreden van het Vreda kabaret. Dit kabaret ken de in Aalst zijn glorietijd in de jaren vijftig maar werd heropgericht in 1979. De oudere mensen herinneren zich wellicht nog dit kabaret «van toen». Ook nu zorgt de 16-man sterke groep voor liedjes en sketchen van vroeger en nu. Het kabaret bestaat vooral uit inwoners van Haaltert, al zit er toch nog altijd één Aalstenaar bij. Vorig jaar trad het Vreda kabaret o.m. op in Haal tert, Aaigem, Gent, Hel- dergem, Kerkskenen Me re, en hierbij kende de drie uur durende verto ning een steeds stijgend sukses. Nu krijgen de Aalstenaars ook de mo gelijkheid om met deze vernieuwde kabaret- groep kennis te maken. Don Bosco Sinds 1 september jl. be zit de Don Boscoschool in de St. Kamielsstraat nu ook een afdeling be- roepsschool voor jon gens en meisjes van 14 tot 18 jaar. Op dit ogen blik zijn alleen de eerste Iwee jaren in werking met een afdeling gezins vorming, hout, metaal en schilderen. Later komen er nog drie jaren bij. Hier bij kan dit buitengewoon secundair onderwijs re kenen op de didaktische steun van het VTI, maar de financiële last rust vol ledig op de parochie van St. Martinus. Deze heeft wel wat hulp gekregen van de Lotto, maar de steun van de meifeesten zijn onontbeerlijk om de werking degelijk voort te zetten. VEHE n en week viel in de korrektionele rechtbank te j het doek over een zaak, die een tijdje c jn in het Aalsterse heel wat ophef veroorzaak- d PW-raadslid André Meert uit Nieuwerker- yerd er immers veroordeeld tot 2 jaar cel, fan 15 maanden voorwaardelijk en tot 20.000 te. Zijn echtgenote Olga De Buysscher kreeg 1 jorwaardelijk en 10.000 fr. boete. waaPilie Meert is in het De zoon André Meert, die en erse goed gekend, te Nieuwerkerken een >eki grote liefhebbers- passementerie bezat, ter (rijd was zelfs ge- waar allerlei textielver- naar vader Meert, sieringen gemaakt wer den, stelde op een be paald ogenblik zelfs meer dan 100 personen te werk. Door allerlei om standigheden ging de zaak echter in faling, en samen met zijn echtge note en nog een ander echtpaar werd indertijd te Aalst de gekende bar «Lydijac» opengehou den. Deze bar werd on dertussen herdoopt tot dancing Fats. Doch den ceremonie- meestere zorgde ervoor dat dit ook verliep zoals het moest. Terug in de gelagzaal voor eenen nadronk, werden de Broeders al daar weldra buitenge- loodst door eenen ge- stuurden muilentrekker om eene gezamentlijke fotografie te laten nemen ter Grote Markt, vóór het Hol. De weergoden had den hunne goede muts op, want zie, nauwelijks stonden de Draeckenie ren in 't gelid of daar brak de zon door met hare he- melsche stralen. Edoch, een nijdig rukwindeke deed de Draeckenieren- vlag plotsklaps langs den verkeerden kant waaien, nl. naar den kant der Bor- ze in plaats van den kant van Wintjerken. En of dat nog niet genoeg ware, vloog de vlag eens klaps van den stok rich ting toog. Na een klein oponthoud, waarvan ee nen tweeden muilentrek ker profiteerde om zijnen apparél op te stellen, werd de herstelde vaan terug met fierheid in de hoogte gehesen en werd opnieuw geposteerd om te poseren. Toen alle Draecken langs hunnen besten kant waren gepor tretteerd stonden de bierkruiken reeds te wachten, door de begrij pende waardin met zorg en schuim neergezet. Des avonds had ieve- ranst in de stad het Draeckenierenbanket plaats alwaar als erege- nodigde werd verwel komd: Messire R. Coti- niaster HoofdSchout by Dagh ende Naght van de Milice der Police der Kai serlycke Stede. Naar wij uit welingelichte bron vernamen werd hij gehuldigd wegens zijne verdiensten ter bescher ming van orde en rust. Nering en Tering der Bur gers en Burgeressen al- hiertig en de Bestrijders van struikrovers en Pik- pokketters, Gauwdieven en Borzesnijders, Gei laards, Maagdenverlei ders, Vrouwentoekers en Eerbaarheidsberovers, Kleddenvereerders en Lawijtmakers en alle an dere ambrasmakende elementen ter plaatse, hier en elders. Hij mocht dan ook van den Opperdraak Honora- tius de medalie der Draeckenieren om den hals en den symboli- schen nagel ende cent op de borst gespeld worden. De gheheimscrijvere Ja- cobienus Barbus over handigde den gevierden de door hemzelf met de pluym geschreven oor konde met lakzegel en lint, na deze eerst met vastberaden basstem te hebben voorgelezen. De Botteliere Fransoo schetste daarna in een pittig betoog het bewo gen leven van den Schout en gaf hem eene kunstig vervaardigde portret-studie. Nadat het corresponderend lid Ed- wardus Structuriensus nog een overzicht had gegeven van de bizon- derste nog in voege zijn de reglementen van poli ce werd de gevierde door den ceremoniemeestere en Muylentrekkere-scri- bent Manus Aloe als het ware onder de kadoos n voor onze rechten, maar niet alleen op 1 mei (KDC) MetBk erlijl^^^ it blfl )ok« - ganilfX. snrak.'-

De Voorpost | 1981 | | pagina 3