lal f NIEUWE ZWARTE HOEKBRUG PLECHTIG INGEWANDELD NIEUWE ZWARTE HOEKBRUG LIET 35 JAAR OP ZICH WACHTEN 11 W00NKERNK0MITEE F0NTEINB0S EREMB0DEGEM MISNOEGD 111 EERSTE WORLD GA IN CALIF0RNIE MET H0FSTAADSE DEELNAME ft ZWARTE H0EKB- TECHNISCH BEKEKEN pr r Vervolg van pag. Zeebergbrug ter studie» werd door het stadsbe- aldus Jos Chabert tot stuur tevens gebruik ge- slot. maakt .om ook de Den zijn de noodzakelijke her- Van de aanleg van de derstraat te herstellen, stellingswerken aan de nieuwe Zwarte Hoekbrug Meteen kan men zich op nieuw aan een intens ver keer verwachten tussen de Zeshoek en de rech teroever van de Dender. VEHE De eerste Zwarte Hoekbrug, die een draaibrug was, eigendom van de stad Aalst, werd gebouwd in 1890. In mei 1940 werd deze brug totaal vernield door de Duitse troepen, maar een jaar nadien was er op dezelfde plaats reeds een andere brug geplaatst, die elders gerekupereerd werd. In die periode reed er nog een stoomtram over de brug. In 1946 werd de tram echter verbod opgelegd om nog langer gebruik te maken van de brug en dit wegens het gevaar. Vanaf 1947 mocht, uit zondering gemaakt van de autobus nog enkel verkeer tot 3,5 ton over de Zwarte Hoekbrug. Met een regelmaat van een klok diende de brug in de daaropvolgende jaren gesloten te worden we gens dringende herstel lingswerken, aan veran kering en beweegbare delen, leuningen en brugdek. Dit afsluiten leidde zelfs tot protest vanwege de inwoners van de Denderstraat, die niet aarzelden de zwarte vlag te hijsen. Reeds onmiddellijk na de oorlog drong het Aalsters stadsbestuur bij het Mi nisterie van Openbare Werken aan op de ver vanging van de Zwarte Hoekbrug, die slechts één rijstrook had. Beurte lings autoverkeer op deze brug was dan ook nood zakelijk. De voetgangers beschikten daarenboven slechts over een voetpad van 30 cm breedte. In 1950-1951 werd ge vraagd om een oude brug uit Oudenaarse naar Aalst te laten overbren gen, maar ook hier ving het stadsbestuur bot ver mits deze brug te Ninove belandde. Inmiddels werden ook de plannen uitgewerkt voor een vaste oeververbin ding ten noorden van de stad, wat de huidige ring- brug vormt die de verbin ding vormt tussen de Heilig Hartlaan en Boude- wijnlaan. Het stadsbe stuur bleef echter aan dringen op een nieuwe Zwarte Hoekbrug op het centrumverkeer te ont lasten. Hierbij wenstte men een gelijkgrondse hefbrug te behouden, naar het model van de nieuwe Erembodegemse brug. Aldus verzette de stad Aalst zich tegen de bouw van een vaste oe ververbinding, omdat hierdoor uitgebreide ont eigeningen zouden nood zakelijk geweest zijn om op- en afritten te verzeke ren. Aldus zouden op de rechteroever de gebou wen gelegen tussen de kaai, de Tramstraat en de Herthage onteigend ge weest zijn, wat -men wenstte te verhinderen. Tien jaar Uiteindelijk werd door de Aalsterse gemeenteraad in zitting van 30 septem ber 1971, nu 10 jaar gele den, de princiepsbeslis sing genomen om zelf tot de bouw van een nieuwe brug over te gaan. Dit plan werd nadien verla ten, doch op 31 augustus 1972 werd door de ge meenteraad een motie gestemd met een «ur gentieprogramma van staatsopenbare werken». In deze optie gericht tot de toenmalige Minister van Openbare Werken werd ondermeer ge vraagd om de Zwarte Hoekbrug ofwel door de staat over te laten nemen met de belofte er een nieuwe brug te bouwen, ofwel de brug door de stad te laten bouwen met daarna de overname door de staat. Op 3 okto ber 1972 volgde hierop een vergadering op het kabinet van Minister De Saeger met de leden van het Aalsters schepenkol lege en de parlementai ren uit de Aalsterse regio. Het besluit van deze ver gadering was dat het ont werp voor een nieuwe brug zou opgemaakt worden door tussen komst van het Ministerie van Openbare Werken zelf, en dat de werken zouden uitgevoerd wor den door de stad Aalst met betoelaging door het ministerie. Naderhand zou de brug dan door de staat overgenomen worden. Een nieuwe vergadering op het kabinet van minis ter De Saeger op 17 sep tember 1973 legde de ba sis voor de werken zoals deze afgelopen vrijdag hun bekroning kregen. De Staat werd opdracht gevend bestuur en zorg de meteen ook voor het ontwerp en de onteige ningen. De stad zou op haar beurt een aandeel in de kosten dragen van 43,4 procent. Zoals elders vermeld viel ook het elek- tromechanisch gedeelte volledig ten laste van de staat. Het projekt werd als prio ritair beschouwd en men dacht dat de werken in 1976 zouden aanvangen. Maar zoals zo dikwijls bij dergelijke projekten be landde het dossier in één of andere lade. Pas in 1977 kwam er opnieuw schot in de zaak. In sep tember 1977 keurde de gemeenteraad immers de overeenkomst met de staat goed. De raming bedroeg toen 57.592.728 fr. De overeenkomst werd door de goeverneur op 22 november 1978 goedgekeurd en meteen werd de definitieve start voor de nieuwe Zwarte Hoekbrug gegeven. De aanbesteding greep plaats en de firma CFF uit Brussel kreeg voor een bedrag van 51,4 miljoen het werk toegewezen. Als aanvangsdatum werd 1 maart 1979 vooropge steld met een uitvoe ringstermijn van 350 werkdagen. In feite be gonnen de werken echter slechts op 2 april en dit leidde meteen tot het zo veelste protest van de in woners van de Dender straat en Nieuwbrug- straat. Vooral de hande laars uit deze straten wa ren weinig opgetogen met het idee dat de wer ken ongeveer twee jaar zouden duren. Vooraleer de oude brug echter gesloopt werd was overeengekomen om een lichte voetgan gersbrug te bouwen die verbinding gaf tussen de Tramstraat en de pendel parking. Ook werd over gekomen dat de aanne mer de oude brug op stadskosten zou afbreken en voor eengeringe som Dit beeld van de Zwarte Hoekbrug behoort definitief tot het verleden, (vehe) zou overlaten aan de stad Aalst. Deze oude brug, die in feite behoort tot het his torisch patrimonium van de stad, zal later herop gericht worden in het nieuwe park dat zal aan gelegd worden in de om geving van he het tweede zwembad aan de Al- brechtlaan. Het uiteindelijk stadsaan- deel in de nieuwe Zwarte Schepen van Openbare Werken Jan De Neve bij zijn toespraak (lp) Vervolg van pag. 1 Op 2 september vorig jaar schreef sekretaris Johny Borms een eerste brief naar burgemeester D'haeseleer. Om veilig heidsredenen werd ge vraagd aan weerszijden van de hoek Pater Ras- schaertlaan-Rietstraat een zichtbaar bord met «opgepast! spelende kin deren» (of een soortgelij ke vermelding) te plaat sen. Na een herinne ringsbrief van 30 septem ber, werd op 8 oktober geantwpord dat een tech nisch verslag zou laten opgesteld worden door de politie, teneinde de stedelijke Verkeerscom- missie in de mogelijkheid te stellen, een advies te verlenen. Zo gebeurde. De Ver keerscommissie zo schreef de burgemeester op 23 maart II. - verleen- ,de op 10 maart een on- lunstig advies. «Het is i 'derdaad verboden, zo- w ^1 door het Algemeen Ve keersreglement als doe het Stedelijk Politie- reglement te spelen op de openbare weg». On danks het feit, dat het ko- mitee zelf geen gewag gemaakt had van een speelstraat als dusdanig, werd eraan toegevoegd dat de bewoners, die meestal over een garage beschikken, ontevreden zouden zijn over een speelstraat. Het verkeer wordt dan immers verbo den tijdens welbepaalde uren. In de kou «De mensen hier in Erembodegem hebben de indruk sedert de fusie in de kou te staan», zei Johny Borms, met wie we een gesprek hadden. Verwezen werd naar de intussen al welbekende kermisvuurwerkhistorie, maar vooral naar wat in klein-Aalst wél en in Erembodegem niet ge beurt. Waar bv. een aktie Schildpad wel opgaat voor de De Ridderstraat in het stadscentrum, zou een eenvoudig aanma ningsbord in een Erem bodegemse woonwijk niet mogen... Uiteindelijk heeft het komitee, op ei gen houtje zelf een bord geplaatst, begin juli! Er wordt op gewezen dat de Erembodegemse poli tie «van niets weet», ook al zou een technisch ver slag door hen moeten plaatsgevonden hebben. Ook met de bewoners is geen kontakt geweest, behalve de reeds vermel de briefwisseling. «Het komitee is ontmoe digd» stelt Johny Borms vast, en konkreet bete kent dat o.m. nog weinig enthousiasme om bv. voor schildpadverkeers drempels te ijveren. «Mensen dichter bijeen brengen» Het Woonkernkomitee Fonteinbos (genoemd naar het nabijgelegen bosje) werd twee jaar ge leden gevormd «om de mensen wat dichter bij een te brengen». Na o.m. een dia-avond met beel den over de wijk vanaf het vroegste begin, en een pannekoekenslag, kwam er een bestuur met een zevental personen. Met maandelijkse sa menkomsten (beurte lings bij iemand thuis; er is immers nog geen ont moetingsruimte...) wil men de buurtwerking ge stalte geven. Veel aan dacht gaat uit naar ge boorten, huwelijken, overlijdens, zieken, met St. Maarten en kerstmis worden geschenkjes rondgedragen. Öok akti- viteiten, zoals pannekoe- kenfeest en vrij podium, worden op het getouw gezet. Jammer is wel, dat een ontmoetingsruimte nog niet opgetrokken is, zodat voor binnenaktivi- teiten naar «elders» moet uitgekeken worden. Naast verkeersveiligheid, leven in het komitee ook nog wensen zoals een kaartershuisje voor be jaarden, volkstuintjes en uiteraard een ontmoe tingscentrum. Kontakten met de bouwmaatschap pij Veilig Wonen lever den nog geen tastbare re sultaten op, al wordt wel een begrijpende houding genoteerd. Dankbaar is men trouwens om de ontvangen startpremie voor de komiteewerking. Speelplein Onbegrip t.o.v. het stads bestuur is er ook over de kaatsterreinafbakening, die op een augustusoch tend 1980 door stads- werklui op het speel pleintje geverfd is. Kaatsklub De Jager (van de Bredestraat, buiten de wijk dus) heeft daar een tijd gebruik van gemaakt. Eigenaar van het speel plein Veilig Wonen ver klaarde nergens van te weten, en ook de bevoeg de schepen bleef voor het komitee onbekend. Feit was wel, dat de kin deren geregeld hun speelterrein moesten af staan. Ook voor tennis- grage tieners doen ze 't trouwens noodgedwon gen. Niet dat feit van vele gebruikers zit het komi tee dwars, wel het «inpal men», zodat de zwaksten (de jongsten dus) de du pe worden. Maar dat is een ander verhaal, dat wellicht pas beëindigd wordt als ook die oudere jeugd «ruimte» krijgt. Wat er ook van zij, zelfs als het speelplein enkel nog kinderspeelplein zou zijn, blijft men het recht op veilig wonen (met vei lige straten dus) eisen. Zo te zien, geen onredelijke vraag. (P.D.) Hoekbrug bedroeg 22.332.405 fr. waarop nog eens 35 procent staatssubsidies konden bekomen worden, zodat de stad Aalst in feite 14,6 miljoen diende uit te ge ven voor de nieuwe bruq. VEHE De nieuwe Zwarte Hoek brug is een metalen hef brug, waarvan de onder bouw bestaat uit twee kelderlandhoofden die op een boorplan gefun deerd zijn. De bovenbouw is in me taal en hangt aan vier metalen heftorens, waar in zich de tegengewich- ten bewegen. De brug heeft een lengte van 31,56 m tussen de land- hoofden. In feite werd zij reeds ontworpen en in gepland met het oog op de toekomstige herkali- brering van de Dender voor schepen tot 1350 ton. De nieuwe brug be staat uit twee rijwegvak ken van elk 3,5 meter breedte en voetpaden van 1,5 m breedte zodat de totale brugbreedte 10 m bedraagt. Alles bij el kaar kan de brug 5,3 me ter hoog opgeheven worden. De aanbestedingsprijs bedroeg 51,5 miljoen. Het elektromechanische deel, dat alle mekanis- men, kontrole- en regel- apparatuur omvat, werd aanbesteed voor 25,6 miljoen. Dit laatste be drag viel volledig ten las te van de Staat. Het grootste gedeelte lil di van het gewii brug, zijnde 175 ton, wor( penseerd dt tegengewichti bevinden zich torens gelegei hoeken van di feite is elk teis bevestigd dooi len kabels mi diameter van die door kat bovenaan de t dragen worden venwicht bedrj ten voordele brugdek. Twe- draulische vijz de brug op. Dit amper 60 sekoi De bediening brug gebeurt bedieningsgebi op de linkeroe\ Dender staat. V senaar kan me leen de brug m verkeerssignalii scheepvaartseir- slagbomen ern bare verlichtii nen. Met vier mera's en de rende monitor! verkeer geredj den. Het beq bouw is erg i gevat en het zijn beurt 2,5 r Een brug te ver.(lp) Vervolg van pag. 1 nadruk op dat ze geen concurrentie beogen van de Olympische Spelen. Het doel is er alleen in gelegen een ontmoeting op niveau te organiseren met een minimum aan nationalisme en in een geest van vriendschap en wederzijds begrip. In 1983 is het waarschijnlijk in Europa dat de spelen zullen plaatsvinden. Nog niemand heeft vernomen dat de Sovjetunie naar Californië gaat komen, maar er is ook niet ge zegd dat de atleten van dit land uit de Verenigde Staten zullen wegblijven. Belgen? Zowel amateurs als niet- amateurs mogen deelne men. Er is geen algeme ne regel die bepaalt wie wel en wie niet mag mee doen. Op dat vlak past iedere sportfederatie haar eigen reglement toe. De Wereldspelen zijn een organisatie zonder winstbejag en al de bin nenkomende fondsen zullen onder de deelne mende sportfederaties verdeeld worden. Er zul len geen gemengde pro gramma's worden opge steld. Iedere sporttak zal non-stop zijn beloop krij gen zodanig dat het (tele visie) spektakel telkens een geheel zal vormen; drie dagen waterski, een dag touwtrekken enz. Niet dus zoals op de Olympische Spelen waar veel tegelijkertijd gebeurt. Het aantal deelnemers uit ons land hangt af van de selectienormen van de internationale sportbon den. Vast staat in elk ge val dat Guido Vinck uit Hofstade een van de twee Belgen is die voor de casting, het werphen- gelen, gaat aantreden. Met zijn palmares, we reldrecordhouder om maar iets te zeggen, kon hij ten andere moeilijk Flanders uit D< over het hoofd worden uit Roeselare, gezien. Dat hij voor de Club Sint Tru Vlaams Casting Op het huidige groepeert de BFCW een zesta Bo« weten: de CasPe,kl van België uit E oudste club land), de Castirj andere dertig tophenge- laars uit vijftien landen een geduchte tegenstre ver zal zijn, hoeft geen betoog. B.F.C.W. Onlangs had in Deinze de stichtingsvergadering plaats van de nieuwe Bel gische Federatie voor Casting en Werphenge- len. Vroeger bestond er reeds een gelijknamig or gaan dat België vertegen woordigde op internatio naal niveau. Hiernaast bestond ook het Vlaams Casting Verbond dat ij verde voor het sportieve hengelen, met andere woorden probeert een mentaliteitsverandering door te voeren door de hengelaars er bewust van te maken dat het werkelijk noodzakelijk is de gevangen vis terug te zetten. Deze organisatie werd reeds geruime tijd geleden erkend door het Belgisch Olympisch Co- mitee en door BLOSO. Een paar weken geleden hield deze Belgische Fe deratie een vergadering en daar zagen de leden in dat hun bewindsploeg niet alleen te oud werd maar dat ze tevens op nationaal vlak totaal mis kend werd. De enige voor de hand liggende oplos sing welke nog restte was de Belgische Federa tie op te heffen en haar naam en taak over te dra gen aan het dynamisch Vereniging der| Vliegvissers werpen. Inspraak In de toekomst J gische Federatfl gen ondernerl meer inspraak f in het nationaal! evenals meehef de oprichting vereniging van I sers om zo te naar een Belgische Karj groep. Hiernaaj genoemde steeds een d groep vormen Ir' diging van de visserij (terugz< vis en verantw< zettingen). He hoog tijd aldus dat de doorsn< laar zich begint ren dat hetgeen rest van gezont dient bescherrr den. De Federatl vraag hoe men I wichtige visstanf reiken wanne* uitgezette dadelijk wegl worden zonder! krijgen te grol staan te zorgen® nageslacht. De! een Belgische v de Antwerpse 2 om een mooie f een uit de kluite sen karper te zil meer zo ver af c BFCW.

De Voorpost | 1981 | | pagina 4