11 juli ering ialst ,-trn P- - i ONTVANGSTEN VAN OCMW STEGEN IN 1980 MET 17% (f 1I ROLAND VAN VAERENBERGH VERLAAT PERS0NEELSK0RPS fLU' Lieven Braeckman gehuldigd 10 nieuwe dure betrekkingen vakant verklaard aalsterse flitsen Gezien ook de CVP-minderheid op de jongste ge meenteraad van einde juni akkoord was met de eindt -ekening 1980 van het Openbaar Centrum voor matschappelijk Welzijn zag de schepen van financiën Van den Eede af van zijn toelichting tot deze eindafrekening. Uit de memorie van toelich ting, die hij aan de pers overmaakte haalde hij nochtans heel wat interessante gegevens aan. De rekening 1980 van het OCMW sluit wat de gewone dienst betreft af met een ontvangstenoverschot van 36,695 miljoen fr. Hiervan is slechts 3,220 miljoen eigen aan het dienstjaar zelf. De voorzitter van het Stedelijk Feestkomitee, de heer Frons Wouters verzorgde de inleiding tot de 11 juli-viering. (lp) te laat aangevraagd door het Stadsbestuur, de enigen met echte leeuwevlaggen p Alkuone. (lp) estafc Boel, voorzitter van de Raad van de Vlaamse Gemeenschap, deed de inrichters het Caspe* krijgen door 50 minuten te loot te komen, (lp) iit en tT' ónderen en een handvol prominenten... 11 juli te Aalst, (lp) de -it wc 5int-Jan-Berchmanskoor uit Hofstade stond borg een geslaagde muzikale In het dienstjaar 1979 was er nog een overschot van 56,589 miljoen waar van 26,187 eigen aan het dienstjaar. Een gedeeltelijke verkla ring voor dit lage over schot is enerzijds te zoe ken in de stadstoelage, die met 68,23 miljoen een stuk lager lag dan deze voor 1979, die verkeerde lijk te hoog werd bere kend en die overigens via een begrotingswijziging werd rechtgezet. Verder werd op de dienst Gezins- en Bejaarden hulp een krediet van 90,9 miljoen geraamd en kon slechts 79,2 miljoen wor den worden vastgelegd als erkende vorderingen. Dit niet onbelangrijke verschil vindt zijn oor sprong in de staatstoela- gen voor gezins- en be jaardenhelpsters waar deze tussenkomst werd overraamd op 31 miljoen en er slechts 18,4 miljoen als erkende vordering kon worden geboekt. De erkende vorderingen kenden dan ook slechts een globale stijging met 5,6%. De uitgaven daar entegen vertoonden een globale stijging van 17,53%. In de bestuurskosten be merkt men een stijging van de ontvangsten met niet minder dan 25,82% terwijl de rubriek terug betalingen en tussen komsten een daling van meer dan 15% vertoont. Deze twee fenomenen zijn louter een gevolg van interne faktureringen en- of het onderbrengen van bepaalde ontvangsten onder een ander hoofd stuk, wat op zichzelf niet slechtis maar een verge lijking met voorgaande dienstjaren moeilijk maakt. Aldus werd de post «te rugbetaling van bedeling maaltijden» onderge bracht onder de rubriek «Gestichten en Dienst verleningen». Wat de stijging van de ontvangsten in de rubriek «Bestuurskosten» be treft, weze verwezen naar de interne ontvangsten voor de in 1980 in dienst gekomen tewerkgestelde werklozen en bijzonder tijdelijke kaders, die men elders in de rekening na tuurlijk weer ontmoet bij de uitgaven, gezien het hier een interne faktura- tie betreft. Als men drie hoofdstuk ken van ontvangsten in hun geheel bekijkt merkt men een globale stijging van de ontvangsten met ongeveer 19%. Hierin speelt de interne fakture- ring voor de tewerkge stelde werklozen en de BTK'ers natuurlijk een bepalende rol. De globale stijging met 14,37% voor de rubriek Gestichten blijkt niet ge heel met de werkelijkheid overeen te komen. Het gemiddeld stijgingsper centage voor de rustoor den en de dienst gezins- en bejaardenhulp be draagt slechts 8,42%, het geen een stuk dichter ligt bij de algemene stij gingspercentages van 5,76%. Bij de rubriek Patrimo nium is de ontvangsten daling, vooral te wijten aan minder inkomsten van fondsen, gedepo neerd bij financiële in- s ellingen, wat natuurlijk ook zijn weerslag heeft op de uitgaven van de zelfde rubriek, waar na tuurlijk minder roerende voorheffing moet betaald worden. De stijging van de post «schuld» is een recht streeks gevolg van de te rugbetaling van staats- aandelen in leningen. «Ziekenhuizen kosten geld, en dat mag de Staat ook wel weten» aldus schepen Van den Eede in zijn toelichting. Nogmaals wees de sche pen op het feit dat de toelagen voor wedden en sociale lasten voor de dienst Gezins- en Bejaar denhulp vanwege de Staat overgeraamd werden. Uitgaven Het lage bedrag der on gebruikte kredieten wijst erop dat de begrotingsra mingen door het OCMW met een degelijke dosis inzicht werd gemaakt. Ook het rekeningsover schot ligt uiteraard aan de lage kant. De uitgaven vertonen een globale stijging van 17,53%. Voor de rubriek Bestuurskosten bedraagt deze 6,38% en voor de «Gestichten» 12,48% wat boven de voor de ge meenten door de Staat opgelegde grens ligt. Voor de rubriek «Gestich ten» komt dit vooral door de dienst warme maaltij den die gelicht werd uit de rubriek «Onderstand» die op haar beurt dan ook slechts stijgt met 2,61%. De netto-lasten van de «Bestuurskosten» dalen daarentegen met 2,4 mil joen, deze van de «On derstand» verhoogt met 3,3 miljoen terwijl de «Gestichten» met 11,8 miljoen stijgen. Ook dit alles wordt ver oorzaakt door de om bouw in de vroegere hoofdstukken IV en V. Als men de netto-lasten neemt is het opvallend, zoals reeds de voorgaan de jafe'n werd vastge steld, dat de personeels leden hierin een zeer be palende rol spelen. Vergelijken wij deze las ten voor de dienstjaren 1977 tot en met 1980 dan zien wij dat zich van 1977 tot en met 1979 een be langrijke stijging van de ze kosten voltrok, vooral voor het rustoord Hoppe rank dan, terwijl voor de dienst gezinshulp de per soneelskosten verdub belden. Al worden die dan voor de helft gesub sidieerd, toch blijft het een prijzige aangelegen heid. Ter illustratie: in St. Job beliepen deze 13,7 miljoen in 1977 en 17,6 miljoen in 1980, voor St. Lieven 12,8 miljoen in 1977 en 18,1 miljoen in' 1980, voor Hopperank 5,4 miljoen in 1977 en 11,8 miljoen in 1980 en voor de dienst gezinshulp 17,3 miljoen in 1977 en 34,9 miljoen in 1980. Bij de netto-lasten van de rustoorden ziet men overal een stijging van 20 a 25% behalve voor St. Job waar die gevoelig hoger ligt. Hier kan even wel worden aangestipt dat deze instelling kwa kostprijs per bed schril afsteekt naast de andere inrichtingen die, steeds in verhouding, dure rust oorden blijven. Buitengewone dienst Wat betreft de financie ring van het nieuw zie kenhuis werden door het Gemeentekrediet de fondsen ter beschikking gesteld op de rekening van het Beheerskomitee van het ziekenhuis, ter wijl de uitgaven waren vastgelegd op de schuld vorderingsstaat van het OCMW, begrepen in het totaal bedrag van 123 miljoen. Anderzijds was in de uit gaven een bedrag voor zien van 27,7 miljoen waarvoor aanvankelijk een stadstoelage voor zien was, maar die door de voogdijoverheid uit de stadsbegroting 1980 werd gelicht, zodat het OCMW hiervoor een an dere financiering zal moeten vastleggen. Eén en ander heeft tot gevolg dat de buitenge wone dienst van het OCMW sluit met een ba tig saldo van 7,894 mil joen, waar aanvankelijk een mali voorzien was van 79,691 miljoen. In de buitengewone dienst vindt men, naast de voor het nieuwe zie kenhuis gedane uitgaven voor een bedrag van 130,3 miljoen (vastleg gingen) ook vastleggin gen ten bedrage van 41,5 miljoen voor de herstel lingswerken aan het af gebrande pand en 8,5 miljoen als buitengewo ne toelage aan hét zie kenhuis voor aankoop van medische en niet- medische apparatuur, plus 6 miljoen erelonen voor de oprichting van het nieuw ziekenhuis. Dit voor de vorige dienstja ren. Wat het eigen dienst jaar betreft zien wij als belangrijkste uitgaven en ontvangsten 11,4 miljoen voor herstellingswerken aan gebouwen, waarvoor een lening via de stad werd aangegaan, een ontvangst van 14 miljoen wegens verkoop van bos sen, gronden en huizen en in de uitgaven een post van 8,7 miljoen als toelage aan het zieken huis, dit voor de aankoop van medisch- en niet-me- disch materiaal. VEHE Omdat Lieven Braeckman, een renner uit de Affligemdreef 12, tal van eerste plaatsen haalde besloten zijn supporters hem een nieuwe fiets te overhandigen in het supporterslo kaal Chalet Rio. (lp) Alsof er geen (financieel) vuiltje aan de stadslucht is, werd in de geheime zitting van de gemeenteraad van eind juni nogmaals 10 plaatsen binnen het stedelijk technisch kader vakant verklaard. Nochtans weet iedereen dat de personeelslasten één van de zwaarste uitgaven voor de stadskas zijn. Opvallend hierbij is eveneens dat de openstaande betrekkingen nog niet van de lichtste zijn. Zo voor ziet men de aanwerving van 1 ingenieur, 1 ekologis- te, 1 kondukteur, 1 kontroleur, 3 adjunkt-kontro- leurs, 2 tekenaars en 1 architekt. Wat dit jaarlijks aan de stadskas meer zal kosten werd bij het agendapunt niet vermeld. Ook de aanwervings- en bevorderingsvoorwaarden in het personeelskader werden gewijzigd. Dit gebeur de ingevolge de nieuwe graadbenamingen bij het politiepersoneel en ingevolge de nieuwe funkties van attaché public-relations, meesterknecht, plantsoen dienst en hoofdveearts. Nog bijkomende nieuwe uitgaven? Gelukkig gaan ook regelmatig personeels leden met pensioen. Aldus werden Clement "Paepe, politiebrigadier en Hendrik Van Vaerenberg, hoofd klerk bij het bedrijf voor waterbedeling met ingang van 1 juli 1981 op pensioen gesteld. Ook de heer Roland Van Vaerenberg, opsteller, die gedurende de jongste jaren met door iedereen geprezen ijver het feestkomitee bijstond, vroeg vanaf 1.8.81 wegens persoonlijke aangelegenheden voor een periode van 1 jaar disponibiliteit aan. Voorlopig (misschien defi nitief?) zullen wij zijn vertrouwd beeld met karnaval en andere Aalsterse festiviteiten moeten missen. Ook diende de gemeenteraad een aantal overle vingspensioenen vast te stellen. Op 11 mei 1981 overleed immers Petrus De Moor, gewezen onder- houdsman bij het plaatselijk OCMW. Het overle vingspensioen van zijn weduwe Mevr. D'Herde Irène diende dan ook te worden vastgesteld. Anderzijds werd het overlevingspensioen van Mevr. Coen So phia, weduwe Moreels Amandus, met ingang van 1.1.1979 aangepast aan het gewaarborgd minimum bedrag. Aan Eeste-sergeant-vrijwilliger^ van de Aalsterse brandweer Clemens Paepe werd eervol ontslag ver leend. Tenslotte weze nog vermeld dat het geldelijk statuut aangevuld werd. In het huidig statuut ontbreekt immers de berekeningswijze voor de weddeschalen van geselekteerden. Voorheen werden enkel in de bijlagen de uitgewerkte weddeschalen voorzien wel ke onvolledig waren en in sommige gevallen ondui delijk bleven. Op vraag van de Minister van Nationale Opvoeding werd ook een passend raadsbesluit ge troffen naar aanleiding van de veroordeling van Hubert Baeyens, gemeenteonderwijzer, die bij arrest van het Hof van Assisen van Oost-Vlaanderen dd. 3 april 1981 veroordeeld werd tot zestien jaar dwangar beid. De heer Baeyens was reeds sedert 17 januari 1979 bij konservatoire maatregel door een raadsbesluit uit zijn ambt verwijderd. VEHE De stad Aalst krijgt een nieuwe vlag. Deze zal bestaan uit rood, wit, gele kleuren waar bij in het witte gedeelte een rood zwaard dwarsgewijze geplaatst wordt. Dit zwaard komt trouwens ook in het stadsschild voor. Tot ieders verbazing werd een tekening van deze vlag op de jongste gemeenteraad van eind juni aan de raadsleden getoond. Dat de reinigingsdienst tijdens de vakantie maanden op een lager pitje moet werken is normaal. Minder normaal is het feit dat men hierdoor ook besliste om gedurende twee maand lang geen huishoudpapier te zullen ophalen. Pas op 1 september 1981 worden de selektieve ophalingen opnieuw hervat, Maar welke inwoner kan twee maanden lang alzijn karton en papier opstapelen? Een anekdote in dit verband. Onlangs had een inwoner van een straat die paalt aan het stadspark toevallig (of niet) een doos oud glas buitengezet. Blijkbaar was die man in de mening dat de reinigingsdienst op dat moment eindelijk nog eens het glas zou ophalen. Het gevolg was wel dat de dag nadien de ganse straat vol met dozen met oud glas stond. Een week lang bleven de dozen er staan, tot iedereen blijkbaar vast stelde dat de hoop op selektieve ophaling ij del was geweest. De dozen werden dan maar weer allemaal binnen genomen tot men ooit nog wel eens zal rondkomen achter het glas. Alleszins niet voor het einde van de vakantie.

De Voorpost | 1981 | | pagina 5