GESLAAGDE KREATIE VAN TEJATER LANSELOET «Zwamberjanus» degelijk maar weinig modem Poëzie felicitaties... All-round bluesz :anger en -gitarist: Gerry L ockran Jan De Lichte,] held of bandif Provinciale voordracht wedstrijd Sint-Barbara Benefiet Koorkonsertei «Een uurtje ik» knap kolderprogramma 16 - 23.10.1981 - De Voorpost voor dat het publiek bijna bij elk fragment in de spie gel keek en zich (schate rend, grinnikend... of stil- wordend) herkende. Veel adempauzes waren er niet ingelast, maar nooit gaf het programma de indruk té overladen te zijn. Tevens scheen het of men zonder aanleiding sprong van de hak op de tak, maar onder tussen spreidde Tejater Lan seloet een degelijke lijnde dit belangrijk aspekt. De liedjesteksten waren ori gineel en makkelijk mee te neuriën of te zingen en mis schien mogen we het wel stellen dat dit de ruggegraat van «Een uurtje ik» vormde. Over de individuele presta ties en verdiensten van al die jonge akteurs en aktri- ces afzonderlijk schrijven heeft geen zin. Uitblinkers waren er goddank niet. Dat ware hier «katastrofaal» Kinderen worden op theatergebied in Vlaanderen niet bepaald verwend. Maar de jongste tijd geraakt die achter stand gelukkig ingelopen. Denken we maar eventjes aan Theater Carroussel, Theater Poeziën. Theater Radeis... en laten we ons Aalsters Theater Lanseloet maar niet verge ten. Verleden week pakte het opnieuw fors uit met «Een uurtje ik». Dit programma werd een uitermate grappige, vreugdevolle en misschien wat naieve opvoering, zonder de geringste bijbedoelingen. Kinderen lieten zich gewillig meevoeren door het geestdriftige spektakel en lieten hun voldoening dan ook gauw blijken. Ook de volwassenen, eens de (noodzakelijke) aanloop tijd achter de rug, waren geamuseerd en gechar meerd door het schouwspel van licht, muziek, poppen. Dat de opvoering wel enigs zins langzaam op gang kwam zal wel voor een stuk aan onze kijkgewoontes lig gen. Het werd dus géén één richtingsverkeer, maar de aanwezigen werden aktief bij «Een uurtje ik» be trokken. Het stuk leek een feest, waarin de akteurs(-trices) en publiek hun rol hadden. Te vens was het geheel begrij pelijk voor jonge kinderen en bovendien boeiend voor de vergezellende ouders en grootouders. Theater Lanseloet kreëerde in dit vrij korte programma een uitstekend evenwicht tussen enerzijds verbeel ding en anderzijds werke lijkheid waar de kinderen in leven. Met verbazingwek kende vlotheid en elan wis ten de makers van «Een uurtje ik» de voor drie-kwart gevulde stadsschouwburg aan zich te binden. Sleutel voor deze aantrekkings kracht was beslist het feit dat de ervaringen, replie ken, emoties, van het jon ge publiek bijna onmiddel lijk in de voorstellingen wer den ingelast. En dit had natuurlijk een fijne herkenningsfaktor tot gevolg en dit tot in de kleine details, en waarschijnlijk was dit ook de reden van het sukses. Verder was het eveneens bewonderenswaardig hoe de kinderen als vakbekwa- Zo te zien waren de kinderen heel aktief tijdens dit optreden. (CDJ) Willy Bockstael en teater Lanseloet op toernee met een kinderprogramma. (CDJ) *f9en* me akteurs (aktrices) het vrij talrijke publiek trotseerden. Alhoewel niemand het de jonge bezetting kwalijk zou nemen eventjes uit hun rol te vallen, of hen eens te verspreken, gebeurde dit toch niet. Het was dus duidelijk dat het stuk grondig was inge studeerd en ingeoefend. De kinderen zullen ook wel hun zegje gedaan hebben bij de samenstelling van het prog ramma «Een uurtje ik» en het repeteren. Het ganse programma uit de doeken doen is kwasi onbe gonnen werk. En de inhoud van «Een uurtje ik», tja, die doet eigenlijk maar weinig terzake. Tejater Lanseloet opteerde voor een kolder programma waarin vooral beroep werd gedaan op de verbeelding van de aanwe- Tejater Lanseloet ijverde er- vindingrijkheid ten toon. Kortom «Een uurtje ik» Straalde warmte en charme uit, won aan fris- en direkt- heid door de vrije, onge dwongen sfeer en getuigde van een speelse kreativiteit. Aan de vormgeving werd ook heel wat zorg besteed: het dekor was sober, maar raak, en de kostumering was jong en blij. Van een zekere afstandelijk heid tussen hoofdakteur en publiek was er géén sprake. Iedereen voelde zich betrok ken bij zijn belevenissen en de muziek vooral het lied je «Blij, blij, blij» dat als een rode draad door het ganse programma rolde onder- geweest. Konklusie: Tejater Lanseloet kreëerde een dol en kleurig spel waarbij heel wat scènes elkaar vlot afwissel den zodat de aandacht prak tisch geen moment van de aktie afgeleid werd. Een trefzekere voorstelling die de prille theaterervaring van kinderen zeer gunstig zal beïnvloeden. Tot slot hopen wij dat Teja ter Lanseloet in dezelfde richting zal voort vorderen, het bewonderenswaardig resultaat dat jeugdig Aalst tot drie maal toe kon proe ven in de stadsschouwburg was in ieder geval een ver rijkende en verreikende be levenis. Jo De Bruyn «De tweehoofdige gevlekte Zwamberjanus» is geen nieu weling in het poppenkastwereldje. Vijf jaar geleden reeds werd dit verhaal door het toenmalig stadspoppentheater met sukses gebracht en ook nu beleefden de kinderen er weer de grootste lol aan. Toch deed de opvoering oud aan, en aan écht onverwachte gebeurtenissen mocht je je niet verwachten... Het verhaal is vrij eenvou dig: Kwik, de ridderlijke grapjas en zijn onafscheide lijke vriend, de vogel Swip- ke moeten opnieuw een zware opdracht tot een goed einde brengen. Want hun vriend, professor Snulle- mans, is door een totaal on verwachte ontploffing zijn formule kwijtgeraakt. En de ze formule is natuurlijk ui terst belangrijk, want zij be vat de ingrediënten van een noodzakelijk geneesmiddel. Deze formule kunnen zij slechts terugvinden op het eiland Zwambus, meer be paald bij de «tweehoofdige gevlekte Zwamberjanus». Het verhaaltje zou vlug af gelopen zijn, ware het niet dat de gemene boef «Loe- bas» ook toevallig van dit alles op de hoogte is. Hij stelt ook belangstelling in «de tweehoofdige gevlek te Zwamberjanus», want dit vreemd wezen zou hem be slist aardig wat centjes op leveren op de markt of in een zoo bijvoorbeeld. Tot groot ongenoegen van de kinderen weet de dief «Loebas» als eerste het ei land «Zwambus» te berei ken en «de tweehoofdige ge vlekte Zwamberjanus» te vangen. Hij kon immers re kenen op de hulp van een inboorling, mits het schen ken van een spiegeltje en een reeks lolly's. Gelukkig arriveerden Kwik en Swipke nog net op tijd om via een list het vreemde wezen te bevrijden en Loebas gevan gen te nemen. Eind goed al goed dus, want de professor heeft zijn formule terug... Poppenkast heeft steeds iets voor op groot-mensen-to- neel; kinderen tonen immers spontaan en eerlijk hun emoties, hun voldoening. Zij huilen mee, zij zingen mee als zij het tof vinden, maar beginnen al gauw te tateren als het gebeuren hen niet meer aansprak. Gedurende gans de voor stelling bleven de kinderen gefascineerd en geboeid toekijken en daar lag dan ook de grote verdienste van L. Meesens, bezieler van het Stadspoppentheater. Wij persoonlijk vonden de opvoering té traditioneel en hadden liever een moder ner, een origineler stuk bekeken. Het verhaaltje is zowat te probleemloos en zelfs louter attraktief bekeken ook niet zo denderend. Het tempo daarentegen was wel in orde; geestelijke va der Meesens nam met zwier de leiding en zorgde ervoor dat de vertoning een vlot verloop kende. Een tweede pluspunt was de verzorgde kostumering; deze uitrus ting was splinternieuw, en dit verhoogde alleszins de kwaliteit van de opvoering. Bij de première van «de tweehoofdige gevlekte Zwamberjanus» was er he lemaal niet zo veel volk ko men opdagen. Nochtans was er de vorige jaren een steeds stijgende belangstel ling te noteren. Waarschijn lijk moeten we de oorzaak zoeken in het feit dat Tejater Lanseloet ook deze week uit pakte met een kinderpro gramma, dat het jonge pu bliek ongetwijfeld beter lag. Konklusie: «De tweehoofdi ge gevlekte Zwamberjanus» biedt een degelijke maar jammer genoeg géén dende rende vertoning. Maar het verhaaltje steekt vrij goed in elkaar, stelt ook de aller kleinsten voor geen te grote problemen zodat het stads poppentheater het jeugdig publiek een bevredigende zondagvoormiddag kan brengen. Afspraak dus voor een derde vertoning, deze week. zon dag 25 oktober in de gemeenteschool, Damkou- ter 5 te Gijzegem. (jdb) Twee meisjes uit onze streek werden laureaat in de «Prijs voor Poëzie Vlaamse Club Brussel 1981». Bij de cihters jonger dan 12 jaar ging de eerste prijs naar Katrien Smet (Aalst) met «ik ben een schrift». Inge borg D'Hoker (Ottergem) werd eerste in de kategorie dichters tussen 13 en 16 jaar met «waarover moet je praten met ze». In totaal kreeg de jury met Pieter G. Buckinx en leden Julia Tulkens. Anton Van Wilderode, Willem M. Rog geman en Jos Vleugels 1650 inzendingen van 825 deelnemers te verwerken. Jury én organiserende Vlaamse Club voor kunsten, wetenschappen en lette ren (Brussel) was enthousiast over het sukses van de wedstrijd, wat wijst op «een rijk ontluiken van slui merend dichterschap in Vlaanderen». In november worden de prijzen uitgereikt. Dan zal ook de dichtbundel «Beste gedichten 1981» klaar zijn. Het gelauwerde werk wordt daarin voorgesteld. (pd) Gerry Lockran is hedendaags een der meest bekende Europese zanger-gitaristen in het blues-idioom; geboren uit Engels-Indische ouders begon hij zijn professionele loopbaan begin zestiger jaren en bleef sindsdien voortdu rend aan de slag: driehonderd dagen per Jaar «on the road». Na zich een plaats veroverd te hebben in Engeland en op het oude kontinent, waar hij zich vooral in folk-music middens bewoog, kwam voor hem de grote doorbraak wanneer hij in Amerika het voorprogramma mocht verzor gen van artisten als Joe Cocker en Rod Stewart, hij deed niet minder dan vijfenzestig toemees met elk van beide, waarbij hij helemaal alleen tot vijf-en-veertigduizend freaks in zijn ban hield! Daar kwamen nog bij: werk voor radio en televisie, kon- serten in Los Angeles en San Diego met Stevie Won der en voorstellingen in Ma dison Square Garden (New York), in het Forum (Los An geles). Fillmore East enz. In Europa verzorgde Gerry Lockran zowat vijfenveertig konserten met mensen als Joe Cocker, Sparks, en Paul Simon, zijn duo performan ces met Ian Hunt zijn stilaan zowat tot legende gewor den. Door de jaren heen hebben heel wat mensen in de music-business gepro beerd Lockran te laten over schakelen naar meer kom- mersiële muziek, gelukkig voor ons is dat tot op heden steeds mislukt, Gerry Lockran is altijd bij zijn ei gen dynamische geluid ge bleven en dat is zijn han delsmerk geworden: Geny's zang is écht blues, ruw en natuurlijk, met een beetje Brownie McGhee, wat Ray Charles en toch in een kom- binatie die alleen kan klin ken als... Lockranl Zijn gi taartechniek is brillont, vele gitaristen in spe hebben zijn lp's beluisterd trachtend zijn techniek te immiteren, zo niet om er tenminste wat van op te steken. Op het podium brengt hij op meesterlijke wijze een re pertorium opgebouwd uit: country- en cityblues, ragti me, jazz en eigen werk. Nog altijd verzorgt hij ieder jaar toemees in Groot-Brittanië, Denemarken, Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Ne derland, België, en... U.S.A.; bij ons was hij o.m. reeds te horen op Mallemunt en op de Brusselse Grote Markt ter gelegenheid van 1000 jaar Brussel. Zijn optre dens voor radio en tv in Amerika, Engeland. Duits land, Oostenrijk zijn prak tisch niet meer bij te hou den. Ook op vele folk- en jazzfestivals was hij steeds een giaag gehoorde gast, zo o.m.: Miami Music Festival (USA), Cambridge, Osna- brück Folk Festival, Dord recht, Graz Festival in Oos tenrijk en het Tonder Folk en Jazz Festival in Denemar ken. Op zondag 25 oktober a.s. te 20u30 treedt Gerry Lockran voor het eerst in het Belgi sche jazzcircuit op en eksklusief in de Aalsterse jazzklub: The Crazy Bol Jazz Cafe, Geraardsbergsestraat Gerry Lockran. (cdj) 84. Niet te missenl De voorzitter van de geschiedkundige ging «Het Land van Aalst» deelde volgende persnota mede: Aalst komt ook na de schaalvergroting altijd op gelukkige wijze in het nieuws, wordt ons een mentaliteit van camcrvt grappen en grollen in de schoenen ges die niet altijd op hun tijd schijnen te komt Onlangs trok Aalst zelf de aandacht of het laatdunkend leedvermaak van vloedrijke Nederlandse Omroep. En dat rond een kunstwerk van Roel D'Haese. gelauwerde, gedecoreerde, gegallont grootheid van internationale dimensie nu nog letterlijk «in de touwen». Geen grootheid, maar wel een volksl «nen bandiet» Jan De Lichte. Geen naar die hem niet kent, enen die de voel brandde, maar ook een held die vocht tt Franse verdrukkers. Men situeert Jan De Lichte ergens vaag tijd «nog van vóór de Franse Revolutie», weer eens een Franse koning, een van gouden Louis, onze streken kwam brt schatten. raren Jan De Lichte werd uiteindelijk gevangen gi g€ men en berecht. Hij begreep uiteraard g woord van het Franse juridisch jargon. Zo s c men hem zelfs beschouwen als een Vlaa (ou(jt verzetsstrijder. wrste Juist om dat proces gaat het in een grom fyon studie van licentiaat De Feyter, die de resi ethujs ten van zijn onderzoek bereidwillig en in waren meur heeft overgedragen aan de Historis nieuwe Kring «Het Land van Aalst». Eind septen s komt een extra dubbel nummer van de pers echter uitsluitend gereserveerd blijft voor al everer nenten. ip aai Voor informatie kan men altijd terecht op d in gend adres: i de Eikstraat 50, 9300 Aalst. Met Het «Land ven Aalst» blijft in de lijn van 1 ger-Th jarenlange streven naar een grondige en elde ir tenschappelijke kennis van het eigen verlei jk eer Hopelijk komt er via het dossier Jan De Lil gelijkh op één van de vele historische vraagtekens nslanc passend antwoord. ester c Tot hier de oersnota van de geschiedkum lever vereniging «Het Land van Aalst». k het len ii dhet iger f Crev buit» lelde ii werkt op r< eren Een wedstrijd in Voordrachtkunst wordt ingeri 3 november 1981 vanaf 19 uur, door de Konh jï p, aCi_, di1(1 Aloude Rederijkerskamer Sint-Barbara wnis man aat. 1 minu nand mo< ite ge Pfafl Naast de talrijke waardevolle prijzen zal er aa deelnemer een herinnering geschonken wordt vo'ors De plechtige prijsuitrei- tuurlijke zegging, king werd voorzien op Bevoegde persona vrijdag 6 november 1981 te 20 uur. Beide manifes taties (wedstrijd en uit reiking) hebben plaats in de Feestzaal van het Aal sters Stadhuis (Grote Markt). De kandidaten die wensen mede te 'din gen moeten voldoen aan volgende deelnemings- voorwaarden: 1. Volgens hun leeftijd op 3.11.81 worden de kandidaten ingedeeld in vier reeksen: Reeks A: van 12 tot L4 jaar Reeks B: van 14 tot 16 jaar Reeks C: van 16 tot 18 jaar Reeks D: ouder dan 18 jaar 2. De voordracht gebeurt in de Nederlandse taal. Gedichten zowel als pro za worden toegelaten. De voordracht moet mini maal 2 minuten en maximaal 5 minuten duren. 3. Er zal vooral belang gehecht worden aan een feilloze dictie en een na- De jonge dinamische service-club «Fifty-One» Aal □iseeri eerlang twee koorkonserten voor Groot-Aal Zangkoren. Ze hebben plaats in het G. Centrum, R ver( straat 20 te Aalst op vrijdag 30 oktober en vrijé oral november te 20ul5. eren dat gens pest. dig, len de kandidaten delen. Inschrijving: Aanvragen tot deel k" dienen gericht te t» ""e" aan de secretaris wedstrijd: L. Janssens, C. H< dgen< manstraat 72, 9300 En moeten hem uiterlijk op 27.10.1981. De aanvragen dit gebeuren op maat waarop gegevens worden: naam, vooraai dres, geboortedati deelnemer getypte tekst voor te dragen w< de opgave van aul eventuele bas waaruit deze tekt genomen. De laureaten vei zich er toe met kroond werk op te tijdens de plechti* suitreiking. Op 30 oktober treden op «Laat Blijde Weergalmen» (Aalst), het «Ceciliazang- koor» (Baardegem) en het «Kamerkoor van de Stedelij ke Akademie» (Aalst). Op 27 november volgen dan het «Hallelujameisjeskoor» (Aalst), het «St.-Jan Berch- manskoor» (Hofstade) en het «Parochiaal Zangkoor» (Her- dersem). Ze brengen een cyclus gees telijke en profane liederen, een weerspiegeling van de brede waaier van mogelijk heden van de diverse koren. Voor dit uniek muzikaal ge beuren kunnen kaarten wor den besteld bij alle kluble- den: Jan Adriaenssen* cel Carlier, Hector Roger J. Coppens, W< Jonge, Wemer De Gilbert De Pelsmaekei Hooghe, Henri Elias, Francois, Herman Go Roger Haeck, Alfon» reels, Eddy Muylle, Jirek tiaan Pots, René R<* bc/i Willy Van den Bossche tl e bert Van Imschoot, Eii mji Mossevelde en Jan rinck. Ook kan U voor plat Er\ spreking terecht bij dong» verse deelnemende kof/W/< Toegangsprijs: 150 avond. btge,

De Voorpost | 1981 | | pagina 14