Die duivelse Preben Larsen Kleedkamernieuws A< Teleurstellende scheidsrechtenj Thessaloniki heeft een grote passie: hun aris Aris scoort dank zij massahysterie tegen oe - 'U iyöi - oe Voorpos! Saloniki - SC Lokeren 1-1 In een ondraaglijke sfeer en met een team waarin de gouden linker van Bené Verheyen ontbrak weekte het Lokeren van strateeg Robert Waseigé eer. draw los bij de als boemannen aangekondigde Grieken uit Saloniki. De onberekenbare klas- bak Preben Larsen, die blijkbaar weinig last on dervond van de brok si nusitis die hij als toetje uit Denemarken mee bracht, zette de tricolo- ren in het begin van de tweede time op het goede spoor. Mommens, die na zijn lange afwezigheid volle negentig minuten overeind bleef, stuurde de hazewind met een lis tige voorzet tussen de twee centrale verdedi gers door, en schopte de bal lakoniek voorbij de machteloze Pangiaris. De Griekse fans werden er zowaar even stil bij. "Lokeren had de match in handen en zou zonder een stunt van de Bul gaarse ref Dotchev de ze ge hebben meegegraaid. Waseige was inderdaad niet opgetogen over het aanwijzen van een «buurman» van de Grie- ken als spelleider. De man moest optornen te gen het roepen en tieren van een bende dolle fans, en daarenboven kreeg hij de faam dat hij een «thuisarbiter» is. Hoe dan ook: Saloniki, dat pas in de allerlaatste minuten van de match écht dreigde, kreeg een strafschop mee. In een onoverzichtelij ke scrimmage wordt steeds geduwd en getrokken. Dat is geen Maurice De Schrijver gerepereerd. Kouis mocht zich achter de elfmeterstip plaatsen. Bob Hoogenboom werd genadeloos gefusil- lieerd. 1-1 dus, en eigen lijk nog een zee van tijd voor Saloniki om de be slissing te forceren te gen een elftal dat na de rust Bob Dalving in de vestiaire moest laten. Dalving werd vervangen door de jonge De Wach ter die in het middenveld als schokbreker moet opdraven. Meteen werd routinier Dobias (u weet wel: de man van het doelpunt te Nantes maar in de Belgische kompeti tie steevast bankzitter) als voorstopper uitge speeld. De Grieken, gestimu leerd door dit geschenk uit de hemel, gingen zo waar weer in hun eigen winstkansen geloven, doch werden door een hard werkend midden veld, een soliede defen sie en een klaar uit de doppen kijkende Bob Hoogenboom voor schut gezet. Heel even zag het er naar uit dat Lokeren op nieuw voorsprong zou nemen, maar de keihar de en verraderlijke vrij schop van Larsen raakte de paal langs de voor de tricoloren verkeerde kant. De Grieken voelden dat ze-met een l-l eindscore als uitgangspunt in Lo keren voor een bijna on mogelijke opdracht zou den staan. Vandaar dat ze in de slotminuten hun laatste reserves in de weegschaal gooiden. Ze boekten bijna sukses. Eerst Hoogenboom en daarna Dobias hielden de leerlingen van Wasei ge echter in die tumul tueuze finale overeind. Met die 1-1 op het score bord na afloop van een wedstrijd die allesbehal ve voor een bomvol huis werd gespeeld, vanwege de rechtstreekse uitzen ding door de Griekse televisie, ziet de Lokerse clan het zitten voor de retour die over een paar weken op Daknam wordt opgevoerd. Met die l-l bereikte Lo keren uitgerekend het zelfde resultaat als in Nantes tijdens de heen match van de eerste ron de in de Uefacup. Op Daknam werd Nantes gewoon weggespeeld, al kregen de Fransen als presentje in de laatste minuten twee weggeef- goaltjes als pleisters op de wonde. Saloniki, dat technisch zeer bedreven is, doch al te veel stoelt op het ta lent van een drietal ak- teurs die duidelijk boven de «waterdragers» uit steken, is te «pakken» door een team dat bewe zen heeft Europees iets te betekenen. Ook al kon Waseige ditmaal niet met zijn beste falanks het eerder hobbelige veld op. Lokeren over leefde een veldslag. Het kan zich optrekken a-an de wetenschap dat de Grieken het op Daknam met veel, en dan zeer veel minder rumoerige fans zullen moeten po gen waar te maken. DAG 2 Preben Larsen deed weer zijn duit in het zakje (archief) èitm We moesten ons na de wedstrijd een woedende massa saloniki-gezinden en een indrukwekkende groep agenten doorwerken om uiteindelijk de Lokerse kleedkamer te bereiken. Robert Waseige was de eerste die de kleedkamerdeur openslak. Waseige: «ik meen dat we hier erg intelligent hebben gespeeld. Wij zijn er op verplaatsing in geslaagd om onze tegenstrever uitzonderlijk weinig doelkansen te geven en dat is toch niet niks als je weet dat Bob Dalving vrij vroeg in de wedstrijd gekwetst werd. Van die penaltygevallen heb ik niets begrepen. Mogelijk brengen de t. v. -beelden enige klaarheid, maar feit is dat de - scheidsrechterlijke beslissing op zijn zachtst gezegd twijfel achtig overkwamen. Naast een globale felicitatie aan de ploeg, toch ook graag nog een bijzondere pluim aan de twee spitsen Lato en Larsen die hier aan een hels tempo gespeeld hebben in temperaturen die wij al lang niet meer gewoon waren. Laatstgenoemde heeft mij wel wat bevreesd, samen met Hoogenboom, toen hij enkele malen bij de scheidsrechter bleef aandringen na diens beslissingen». Een Griekse collega wou weten of dit Aris gemakkelijker was overgekomen dan verwacht? «Ik ga niet zeggen dat de Grieken mij tegengevallen zijn, maar ik denk dat het eerder te wijten was aan de voorbeeldi ge partij die wij speelden. Ik meen dat we het hier in de gegeven omstandigheden erg goed gedaan hebben», aldus de diplomatische Lokerse trainer Bob Dalving zat minder gelukkig bij. «Mijn ribben en mijn knie werden tijdens een en hetzelfde duel geraakt. Het was vrij vlug duidelijk dat ik op die manier de wedstrijd niet kon uitspelen, al heb ik enige tijd op mijn tanden gebeten in de hoop op beternis. Onrustwekkend is evenwel dat ik een paar keren door mijn knie sloeg. Dat zijn soms tekenen van een meniscusletsel. Ik zal, eens in België, alvast een meniscusonderzoek passe ren». Eddy Snelders beschreef de Griekse tegenstander van het soort dat er normaal bij de eerste ronde om de uefa- beker zou moeten uitliggen. Tenzij men natuurlijk ook zelf een zwak broertje trok, in dit geval een ploeg uit Malta. «Het zijn werkelijk vuile, geniepige spelers. Zij trappen en intimideren op alle mogelijke manieren. Daarbij krijg je dan nog zo'n helse sfeer. Dat heeft de scheidsrechter zeker beïnvloed. Neem nu dat strafschopgeval. Carl gaat gewoon in duel en zet zich op de klassieke manier af. Bij ons zou zoiets weggelachen worden, maar hier vond de scheidsrech ter het genoeg om de zwaarste sanktie toe te passen. Gewoon ergerlijk wat verder haalde Rony Somers zijn wonde aan het oog. «Bij het afschermen van de bal werd ik eerst achteruitgetrokken. Toen ik mijn hoofd opnieuw naar voren wou brengen kreeg ik een kopstoot van die Griek. Ik weet echter niet of dit opzettelijk gebeurde. Hij is zich daarna wel komen verontschuldigen. Het is hier uiteindelijk nog moeilijker geworden dan verwacht. Technisch waren zij niet zo sterk dan men ze ons had voorgesteld, maar fysiek gingen zij niet door de knieën. Ze zijn werkelijk tot het einde doorgegaan. Onze kwalificatiekansen schat ik nu wel op 90%, al weet je nooit met dergelijke onberedeneerbare voetballers. Raymond Mommens: over mijn persoonlijke wedstrijd ben ik erg tevreden. De voorzet waaruit gescoord werd kwam van mij. Niet dat dat zo belangrijk is, maar het stimileert toch uw verdere optreden in de wedstrijd. Naar het einde toe toen de vermoeidheid begon te spelen heb ik wel weer wat lichte last ondervonden van mijn bilkwetsuur. Hopelijk gaat het om een normaal vermoeidheidsverschijnsel. R. Coremans De Schrijver kan hier een hoge bal omzetten. Enkele minuten tater werd tegen hem een strafschop ge- floten. Minder volk dan aanvankelijk verwacht, maar het stadion herbergt toch nog een goede 10.000 supporters. Onder hen ook een driehonderdtal meegereisde Belgen. Reeds voor de aftrap vallen een aantal maatregelen op, die er moeten toe bijdragen dat de bekende verhitte sfeer binnen de perken van het sportieve blijven. Een indrukwekkende politiemacht op en rond het veld is ingeschakeld, terwijl nog eens een 80-tal soldaten langs de boorden van het terrein gaan postvatten. Zij zijn in gevechtskledij en uitgerust met helmen, gummiknuppels, schilden en zelfs traangas Tussen de verschillende vakken in het stadion zijn er zware tralies gemonteerd. Daar bovenop krijg je prikkeldraad. De Lokerse supportersgroep wordt gezamenlijk in zo'n hok ondergebracht. Tussen al dit op oorlogsgeweld voorziene materiaal toch een lief gebaar. Er worden drie manden met vredesduiven gelost voor de aftrap. De spionkop van Aris Saloniki bevindt zich achter hel doel. Een circa 500 man sterke groep die met alle mogelijke middelen een sfeer creeërt die vijandig overkomt voor de bezoekers en ophitsend moet werken op de eigen spelers. Die sfeer in zo'n Grieks voetbalstadion is een belevenis op zichzelf. Je kunt er gewoon niet onderuit en wordt er onvermijdelijk door geimpressioneerd. Voor gewone ster velingen is dat niet zo van invloed, maar voor een scheidsrechter bijvoorbeeld liggen de zaken toch wel enigs zins anders. Tussen al dit rumoer in staagde toch ook de Lokerse groep erin zich in het oude stadion te laten horen. Na een halfuur verzwakte de Griekse vocale steun. Na de rust voleindigde deze massahysterie dan toch zijn werk. Lokeren scoorde en de Lokerse spionkop begon in al zijn euforie te scanderen. Dat schoot bij de Grieken in een verkeerd keelgat. Zodanig zelfs dat enkelen onder hen naar de Lokerse groep toewilden met blijkbaar weinig vredelie vende bedoelingen. Anderen onder hen namen dat niet en zorgen zelf voor de ordehandhaving, zodat overal op de staantribune relletjes uitbraken. Gelukkig op het eerste zicht zonder al te erge gevolgen. De scheidsrechter moet wel onder de indruk gekomen zijn, want enkele minuten later bestrafte hij Dobias voor een ingebeelde fout met een strafschop. Op die manier kon de thuisploeg langszij komen. Voor Lokeren was er geen strafschop weggelegd. Niet na een flagrant opzij duwen van Gudjohnsen in de fatale zone en al evenmin na een duidelijke haakfout eveneens op de Yslander. De Bulgaarse scheidsrechter was blijkbaar niet bereid zijn leven op die manier op het spel te zetten. Jammerlijke taferelen die een onder een goed gesternte geboren wedstrijd ontsierden. Robert Coremans Pronostikeren Frank Raes (b.r.t.): 2-2 Frans Van Bergen (Gazet van Antwerpen): 2-1 Raymond Baete (Het Laatste Nieuws): 2-2 Bert Claerhout (Het Nieuws blad): 3-1 Jacques Van Dijck; (De Mor gen): 1-3 Vic De Roeck (Het Volk): 1-1 Julien Michels (Le Soir): 1-4 Michel (La Dernière Heure): 1-2 Robert Coremans (De Voor post): 1-2 R.C. In Lokerse besluurskringen was men niet le spreken on scheidsrechterij van de Bulgaar. Bij afwezigheid van voorzitter Rogiers, die WjfmL dringende zakenbespreking naar Amerika moest, fun}''' den de beide ondervoorzitters Keppens en De RijcKi delegatiehoofden. V Keppens: «we hebben een prachtig resultaat behaald, Jr c met een deftige scheidsrechter hadden we allicht rj— verder gestaan. Als we hier in normale omslandight hadden kunnen spelen, was de kwalificatie mogelijk reeds een feit geweest. Dit keer blijft het nog afwachten beslissingen van de scheidsrechter had ik min of n verwacht. Wat wil je? Een Bulgaar fluit in zijn buurl tegen een ploeg van een land dat hij alleen op de kaart i,,n,al liggen». De Rijck: «Wij hadden al wel enige vermoedens nopens de °n' partijdigheid van de scheidsrechter voor de wedstrijd. "tót» was namelijk op dinsdagavond de traditionele recei "iet waarop ook die Bulgaarse scheidsrechter was uitgenodi «iee> Hl) werd er door de Grieken met de beste zorgen omrit lcl"'pe en zodanig geïsoleerd dat wij gewoon geen kans kregen ook maar een woord tegen te pralen. Voor de wedstrijd t «e die. is de Bulgaarse middenvelder van Aris die niet meespee !me,est zeker nog een halfuur in de kleedkamer van zijn landt ianko! noot-scheidsrechter geweest. Zodanig lang zelfs dat de ue T 1 waarnemer hem zelf uit het kleedhokje is gaan zetten. 0 niet vermoeden is jammer genoeg bewaarheid geworden». R.t 4 15! Dinsdagmorgen 7.30 uur. Lokeren was vrijwel nog t verlaten stad. Enkele pendelaars op weg naar het wem pers terwijl anderen de richting van de Daknamstraat in sloegeiMneer bestemming sportstadion. Daar vertrok immers een grot ifmrn Lokerse supporters samen met direktie, spelers en pe rsLdie richting Thessaloniki. "s Stormwind en regen was het decor. Je acht het gewoon nit pend mogelijk dat je na amper drié uren vliegen in een to latren rT ander klimaat terechtkomt. Een vliegtuigstap van de en «"hét naar de andere wereld. h. dat Terwijl wij in België volop in onze verkiezingsstrijd zitten noger heeft men daar de burgerplicht van verleden zondag reedlrs va' achter de rug. n,iess Foto's en ander overtuigingsmateriaal ontsieren het straat [e zo beeld nog, maar «ijverige» schoonmaakdiensten doen hui „Tc best om die restanten van de politieke beïnvloeding tt le< verwijderen. en d 17 1 'er9u Een verkenning op het veld van Aris Saloniki maakt om leine duidelijk dat er op een harde, weliswaar met gras bezaaidt E'd" grond dient gespeeld. Op de training krijg je reeds een 9ec voorsmaakje van wat op woensdagnamiddag zal te beleven Enk! zijn. Enkele honderden supporters jagen er luidruchtig op handtekeningen van de spelers en gaan op zoek naar allerlei .n h speldjes, sjalen en andere bij supporters in zwier zijnde klub s 10 tekens. !n De Grieken, het zijn hartelijke best gezellige mensen die d met de toerist hebben leren leven. Hun handel en wandel is dan ook vaak op die branche gericht. eden Een passie boven dit alles. Het voetbal en meer bepaald hun "dit aris. Zij beloven een dolle namiddag op woensdag.

De Voorpost | 1981 | | pagina 32