f mm «ra =!T KULTUREEL CENTRUM! WPl OORZITTER VAN DER SPEETEN IAG ERNSTIGER WORDEN ninklijk Lyceum bezit ([-leerlingenbond Ruim 4.000 leerlingen in Aalsters stedelijk onderwijs men pikkels of MW-begroting krijgt kritiek van oppositie Het had erger kunnen zijn De Voorpost - 23.10.1981 - 3 iezit vele lang aanslepende drama's. We den- n onmiddellijk aan het Kultureel Centrum, het jk Slachthuis (gelukkig na in concessiegeving ippy-end), de nieuwe zwemkom, enz... Tel- it het over zeer oude plannen. Elk projekt ichiedenis. We bekijken heden nog eens aspekten in verband met het Kultureel .n allemaal met een jn een stadsschouw- |ids de tweede we- j. Men nam dan al ii en noodjes eens onder de loupe en d dat er ruimte no- 5 voor een biblio- targaderzalen en - tentoonstellings- i, een bokszaal enz, |s en ook het feit dat >oit nadenken over jtse plannen moeten is de start geworden 1 rampzalig projekt f gans West-Europa ji als1" model kultuur- rerd naar voorge- We zaten toen in de fcode van de zesti- ken aan het Kultureel werden gestart on der de bevoegdheid van Schepen Claus. De moeilijk heden ü«e- ondervonden werden hadden wel een be gin maar nog steeds geen einde. Men was namelijk be ginnen bouwen op een oude arm van de Dender. Het bo demonderzoek dat verricht werd was onjuist en de grondverzakkingen volgden mekaar op. Bovendien was er een bijkomend belangrijk probleem met een defekte waterleiding die zeer veel schade aanbracht. Waar er voor de technische problemen nog oplossingen te vinden waren waren deze er nauwelijks voor de politie ke- en administratieve moei lijkheden. Inderdaad, sinds 1970 was Jan De Neve Sche pen van Openbare Werken en Minister van Mechelen die het Centrum vrij gunstig gezind scheen was met stille trom uit de politieke bewe ging gegaan. Sindsdien was het Minister De Backer die subsidieerde. Ze heeft het door de staat verplicht veel te groots opgevat centrum nog maar weinig hulp meer geboden. De subsidiëringen verliepen uiterst moeilijk en de admi nistratie werkte buitenge woon traag. Dat zal de kost prijs meer dan verdubbeld hebben. Belangrijk is nu wel eens van naderbij te gaan kijken wat een dergelijk Centrum zoal kost en daarvoor hebben we heel wat rekenwerk verricht. Die berekeningen zijn van aard om heel, heel hard te gaan nadenken o.a. over de kost van sommige noden en noodjes. In die kosten zitten de finan cieringskosten ingecalcu leerd, de werkings- en on derhoudskosten echter niet. We kunnen daarvoor echter wel een cijfer proberen naar voor te schuiven. Het Kultu reel Centrum zal de stad on geveer 900 miljoen kosten, de staat ongeveer 480 mil joen. Gespreid over een pe riode van 30 jaar (de finan ciering gebeurde meestal over een dergelijke periode) betekent dat 30 miljoen per jaar voor de stad en 16 mil joen per jaar voor de staat. De werkingskosten zouden wel kunnen oplopen tot 10 miljoen per jaar. De onder houdskosten zijn moeilijk te schatten. Dat maakt dat het Kultureel Centrum jaarlijks zo'n 56 miljoen gaat kosten. De ver liezen zullen dus heel groot zijn en er is dan ook drin gend werk om te trachten deze te minimaliseren. Als men voor de minimalisa tie van de verliezen evenwel inspiratie heeft als voor het steeds groter opvatten (vooral de diepte heeft par ten gespeeld) dan kan er wel wat uit de bus komen. An ders wordt het Kultureel Centrum van Aalst niet al leen een kultuurput maar ook een financiële put zon der bodem. Het kultureel paleis in geopend? (cdj) Molenstraat, maar wanneer wordt het klassiek dat wanneer men in de gemeente- 9ePli inanciële punten aansnijdt, ex-schepen van leren ®^enne Bogaert (CVP) een tussenkomst r)geil( Naar aanleiding van de goedkeuring van de ,ge! -begroting voor 1982 stelde de heer Bogaert Ie o rst dat de stads toelage volgend jaar met 23 Het a a stijgt. Deze stijging met 32% werd volgens g in j gemakkelijk afgewimpeld met de bewering •r-gedi iOCMW-voorzitter dat men meer dan 80% der 'an 6 ea niet in handen had. Etienne Bogaert was van oordeel dat men zich bij deze vaststel- derj. t vlug neerlegde, daar de toestand volgens ouis «lechter was dan een bedrijf in moeilijkhe- re h'K ijk la ps wees hij op een kritieken die reeds meer- in de gemeente- eformuleerd wer- over de kost- de eigen wasse- er de kostprijs in staurant, over de van de exploita- Jen enz. Ondanks j ie beloften was er .gaa s hem geen verbe- u merkbaar. «Wan- jn nijgen wij eens ■slag over de wer- m het OCMW van verantwoordelij ke Hoe staat het kontrolefunk- ït hëfc vroeg het CVP- varn d zich openlijk af. ee gaf hij duide- aang kele kwinkslagen afwezige schepen at kl laert. k°3 shter de CVP-ver- oordiging in het de begroting ir 50 ïkeurd had wenst artij hetzelfde te n de gemeente- vord Nochtans wenste ,0 eker de mening te van de schepen rima 'l1 jenfl van Financiën Van den Eede dat de vooruitzich ten op het financiële vlak somber zijn. Ziekenhuis Wat de begroting 1982 van het stedelijk zieken huis betreft, wenste de oppositie deze niet goed te keuren, o.a. omdat de ze partij nog steeds geen afgevaardigde heeft in de beheerraad van het hospitaal. Ook hier was de kritiek t.o.v. het OCMW bestuur niet mals. De heer Bo gaert wees aldus op de sterk deficitaire medika- le diensten in het hospi taal. Daar er nog steeds geen analyse was van de toestand, die nochtans voorgesteld werd; vroeg hij zich af of er wel van enig beleid sprake was, en of er kontinuiteit in dit beleid bestond. Terzake verwees hij on dermeer naar zijn brief van 19 juli 1980 die nog steeds niet beantwoord werd. Ook over de kontrole op het beleid stelde Etienne Bogaert zich vragen. In dit verband vermeldde hij dat hij de processen- verbaal van de beheer raad van het stedelijk ziekenhuis eens nage zien had. Deze beheer raad vergaderde 10 maal in 1977, 14 maal in 1978, 14 maal in 1979, 14 maal in 1980 en 7 maal tot juli 1981. Alles bij elkaar dus 59 verga deringen, waarop de voorzitter echter slechts 21 maal aanwezig was, en 38 keer afwezig. Op de vergadering van 18.1.1980 verklaarde dezelfde OCMW voorzit ter Martin Van der Spee ten dan nog dat hij «bij wijze van proces tegen het feit dat zijn vergoe ding verminderd werd de vergadering wenste te verlaten». «Het cynis me sijpelt eruit» aldus CVP-woordvoerder Bo gaert, die deze manier van handelen niet ern stig noemde. Op zijn beurt wenste CVP-fraktieleider Ghis Willems een tweetal be denkingen te formule ren rond de voorgestelde OCMW begroting voor volgend jaar. Naar zijn mening gebeurde in het OCMW niet dezelfde be snoeiingen als deze die in de stad plaats hadden. Hij vroeg zich dan ook af of het stadsbestuur dien de te besnoeien en het OCMW niet. Ook hier stelde de spreker op zijn beurt de efficiënte kon trole van het stadsbe stuur in vraag. Hij drong meteen aan op een zelfde mate van ver sobering als de stad Aalst reeds realiseerde. Daarom zou de stad meer remmend moeten werken op de uitgaven van het OCMW. De tweede bedenking van de heer Willems had betrekking op de onge lijkheid in wedde tussen stads- en OCMW-perso neel. Deze laatsten kon den volgens hem nog ge nieten van diplomatoe slagen, waarnemings vergoedingen, enz. wat op het stadhuis niet meer bestaat. In een korte repliek her haalde schepen van Fi nanciën grotendeels wat hij reeds bij zijn toelich ting tot de OCMW-be- groting zelf gezegd had. Volgens hem zat het ver schil met vroeger jaren vooral in de geringe stij ging van de eigen in komsten en in het feit dat er in 1981 nog een boni was van 40 miljoen waarmee kon gestart worden. Anderzijds was hij van oordeel dat de personeelskosten van het ondergeschikt be stuur niet de cijfers haalde van wat wettelijk toegelaten was. Hij beaamde wel zijn voor gangers door te stellen dat indien dezelfde trend aanhoudt er moeilijkhe den zullen komen. Daar om pleitte de schepen voor een nieuwe rege ling van de ontvan gsten. Hiervoor beloofde hij dat het schepenkolle ge een onderhoud zou hebben met het OCMW- bestuur. Perskonferentie Ook op de maandelijkse perskonferentie van het stadsbestuur kwam het OCMW nog eens ter sprake. Burgemeester D'haeseleer stelde daar bij dat het stadsbestuur 100% vertrouwen heeft in het beleid van het OCMW zelf. Wel werd gevraagd dat men de uitgaven zou afremmen: Hij verduidelijkte boven dien dat er regelmatig overleg plaats had tus sen het schepenkollege en verantwoordelijken van het OCMW. Wat de kritiek op de ver schillende wedden be trof werd op de perskon ferentie vernomen dat de barema's van de wed den dezelfde zijn in het stadsbestuur als in het OCMW. In de stad zelf werd de diplomatoeslag niet afgeschaft enkel op geschort. Om geen dis- kriminatie te krijgen tussen het personeel van de stad en het OCMW werd in dit laatste be stuur ondertussen ook overgegaan tot het niet uitbetalen van deze Zowel de burgemeester als de schepen van open bare werken De Neve deelden mee dat men er te Aalst werk van maakt om de uitgaven van het OCMW te doen vermin deren. Aldus wordt op dit ogenblik onderzocht in welke mate verhaal mogelijk is bij plaatsin gen van bejaarden in rustoorden voor het vra gen van een tussen komst bij de ascenden ten en descendenten. Be sprekingen terzake blij ken volop aan de gang te zijn. Wat dan weer de besparingen betreft zal men er bij het OCMW op aandringen dat hetzelf de systeem toegepast wordt wat betreft de te werkgestelde werklozen als men reeds op het stadhuis toepaste. Ook op dit vlak worden dus besparingen in het voor uitzicht gesteld, maar deze besparingen zullen pas aan bod komen als men de eerste begro tingswijzigingen van het OCMW in de ge meenteraad zal be spreken. VEHE TOCH WONDER HEIN, hoe aver da ne mensj werd, hoe mier en hoe liever dat 'n verom begintj te peizen op dinges va vroeger joren... As kindj 'n ziede-geè ni dat de wereld rond aa verandert. Alles es pesies gelèk as 't aal ze leven geweist es en ge peist dad dad allemool azoei zal blei ven, tot inder ieweghèd amen. En 't ienegste woor dagge op peist es: da 't agaa vakanse es, da 'k ver 'n toy ken van die schoei vanaf ben. En op dennen nieve velao die ge zing stoon hetj geer iveranst in 'n vitrin, mor woor dagge toch noeit ni zetj moeten op reikenen. Want zoeiveil prei 'n kroygde na oeik ni - en as ge 't moetj meh a nievejoors holen, ja hoe aad 'n zojje ni zèn veir dagge om zoeiveil oongerokt. En doboy, intissentoyd hejje a prei al lang al on iet anders ooitgegeiven, meh 't gedacht, foert ver denne velao, dad 'n es gie spek ver moynen bek. En tèn begindje nor 't vraavolk te lonken en ge ligt in a bedde te kieren en te drooien en te peizen hoe dagge da zotj kennen on boeird leggen ver da masken na toch ne kier teiven oon te spreiken... En azoei bringt 't ien 't ander mei. En op nen dag 'n moeje nimmer nor 't schoei goon. Mor vakanse 'n es 't er oeik ni mier want ge moetj gon weirken. En veir dagge 't wetj zedde getraad. Mor ni meh da masken dagge nie 'n tift oonspreiken, mor meh 'n ander... En nog veil rapper zidje op nen dag te peizen: hoe es da na allemol zoei rap gegoon? Woor zen aal die joren na toch in iene kier nortoe? En tèn begindje dor op voesj te brodieren: in moynen toyd... En zé, dad es 'n tieken van aad werren! In moynen toyd... 'k Zing meh nog attoyd binsjt de vakanse op den delper zitten. En in men gedachten was dad attoyd goe weir. En as 't er iveranst ne kamerood opkwamp, stakte anne kop agaa ne kier rap binnen ver te roepen: 'k goon meh de Zjul ne kier rèzzekes tot oon de konoynenbeirg zee - en rap weg, veir da z' a kosten veromroepen. En 't s' aoves, meh nog zand in a hoor en achter a oeiren, gelèk as ge geer on de konoynenbeirg meh klotten nor makan deren liggen smoyten hodj... zoate op den ienen of den anderen zennen delper, meh kameroten onder- ien, te veizelen. Ja, woroever? Da weit ek ni mier. Mor alle jonge snottere hemmen attoyd iet ver onder makanderen oever te veizelen. Smoeiren dad 'n dedje nog ni. Naa zuveil te mier, veil te veil. En omdat 't toch vakanse was, mochte 'n bet jen langer opbleiven. En krèk om ting ieren wore ze door: de beerkeiren. Azoei 'n groeite tonne op wie len, meh lanst weirekanten bissele stroei ver de tonne op heer plosj 't haven. En meh 'n zwierende bollantére alonder oon. En as z' al 'n halve stroot voejer woren begoste mor iest de stank te gerieken. En geer iveranst achter den hoek hoeirden gè de boeren meh heer scheppers en stannekes in de weer, de tonne villen. En ze kwamp verom, de beerkeire. Rammelen op 't kassoy. En naa stonk z' al 'n betjen noyger. En as da tèn ne kier regenden in de zoemer, op nen ik en ne goy kwamp er de zonne weir deir, 't stroot begost te dompen, 't woter in de zep was direkt den ontvanger in, en alles was gelèk as doveiren. Mor tèn kost 't woter nog tissen de kas- soystienen wegtrekken. Naa meh al den asjfalt 'n kaan da ni mier en as 't twie ieren on eh stik reget stoot den helft van 't stad onder. En azoei goon a gedachten van vroeger joren nor naa den dag va vandaog. En ge peist: wad es 't er na beiter. Den toyd van vroeger of den toyd van naa? En Tc zol der meh oygentlèk ni kennen oever ooitsprei- ken... 't Was toch veil resteger, zegge-ze. Joot, mor 't es eh in tfieteg toch oeik oerlog geworren. Jaomen, wajjer stoon der naa ghielzeikes oeik verom dicht teigen, mor zé de jongeren van vandaog trekken toch oeik heer schavers op as 't er verteldj werd oever de «lesten» oerlog. Dammen mor koste zeikes zèn dat dat de lesten geweist heid.En wa da 'k toch weit: 'k zing veil liever 'n beerkeire deir 't stroot royn as nen tank. En 'k zing veil liever moljeren vliegen, as raketten! En 't was hè in dienen toyd oeik kiezink. Na verom, binnen ienegte daogen. En goot er dad iet on veranderen? Ge moetj insj kommen! Ge ziet hoeveir da z' ons gebrocht hemmen, aal die mannen die 't ne kier ginke veranderen! En in men onnoeizelhèd teif- ek meh nog afvraogen: hoe 'n zen ze ni beschomd ver heer verom veiren te stellen, die zelste manen, noor aal 't gein da z' ons oongedoon hemmen. Mor naa zejje ne kier iet zing zee! Naa goon ze 't allemol ne kier arranzjeiren mor tèn moeje ver moy stem men hein! D' ienegste die zeilen garranzjeird zen, da zelle wajjer zèn! Mor wa wijje der on doeng... DOLF egel U 2 roeg r bestond te Aalst de BOL, een bond voor oud- len in van zowel het Koninklijk Atheneum als van het U i lijk Lyceum. Een paar jaar geleden besloot men deze G0P i splitsen, met het gevolg dat twee onafhankelijke nodi nkringen zijn ontstaan: één van het Atheneum en scha ihet Lyceum, and Het Stedelijk Onderwijs te Aalst weerstaat alleszins goed Meldert: 4 lagere klassen sisklassen met 62 leerlingen, qua aantal leerlingen niettegenstaande de dalende trend, met 77 leerlingen. Een gevallen klas te Ediksvelde en een bedreigde op de Akademie voor Schone Kun- Tinnenhoek die wellicht volgend schooljaar weer definitief Moorsel: Kaalberg: 3 lagere sten: dagschool 100 leerlin- wordt werden ruimschoots gekompenseerd door een aan- klassen met 45 leerlingen; gen, avondschool 587 leer- zienlijk totaal groter aantal leerlingen en een nieuwe klas Herbergstraat: 2 kleuterklas- lingen. zowel te Erembodegem als in de Binnenstraat. sen met 43 leerlingen, 4 ba- Akademie voor Muziek, Bal let en Toneel: 1.> lingen. de start kende de vriendenkring van ninklijk Lyceum een lijval. Activiteiten als en Wijavond, Voor- n, de viering van het bestaan van de en het bal, dat vorig maart, voor het eerst door de vriendenkring ew !t Lyceum georgani- (em »erd, bewijzen dit ten ndenkring kende een Iveeslart' maar tockl voe'" een gebrek aan be lling van de oud-leer- die slechts miniem J2 mwoordigd waren. ,rs( elvrees of gebrek aan j se? De eerste samen- j van de oud-leerlingen ie^ »p wijzen, dat het dui- órempelvrees was. Er inderdaad door de (\rb< 8nkrin9 het initiatief en een stichtingsver te beleggen voor leerlingenbond. De- adering greep plaats tober jl. voor de eer- viel dit samen met indelijkse vergade ring van de Vriendenkring, met het doel de oud-leerlin gen een beetje op weg te helpen. De h. studieprefect G. Chaerle, richtte het woord tot de aanwezigen en gaf een woordje uitleg over het ontstaan van de idee van een oud-leerlingenbond. Hij benadrukte vooral de moge lijkheid tot samenwerking tussen Vriendenkring en Oud-Leerlingenbond. Verder verzocht hij eventuele sug gesties te formuleren voor mogelijke activiteiten. Vervolgens werd overge gaan tot de vorming van een voorlopig bestuur. Voorzit ter werd Eric Van Londer- seele. Hij wordt bijgestaan door de ondervoorzitters Pierre Minoodt en Lieven Van Gaeveren. Het secreta riaat is in handen van Hans Dauwe en Ann De Neve, penningmeester-schatbe waarder en public-relations zijn Marc Van Caenegem, Nadia Moreels en Hilde Eeckhout. Vanzelfsprekend moest de pas opgerichte vereniging ook een naam hebben. Na algemene stemming kwam de naam «D.O.L.L.» uit de bus, of voluit «De Oud-Leer lingen Lyceum». Het enthou siasme was er meteen. Di verse activiteiten werden overigens reeds gepland. Hopen we nu maar dat deze nieuwe vereniging, na een suksesrijke start, een niet minder goede groei mag kennen. De volgende verga dering gaat door op vrijdag 13 november te 19u30 in de mediatheek van het Konink lijk Lyceum, Pontstraat 51 te Aalst. Alle oud-leerlingen zijn van harte welkom. Dat daarbij geen enkel per soneelslid in de kou kwam te staan is alvast een pluspunt. Hierbij dan de definitieve leerlingenaantallen voor dit schooljaar. Aalst-Vrijheidstraat: 3 kleu terklassen met samen 63 leerlingen (gemiddeld), 4 la gere klassen met 76 leer lingen. Ediksvelde: 1 kleuterklas met 41 leerlingen en 1 lagere met 9 leerlingen. Kerrebroek: 2 kleuterklassen met 41 leerlingen. Binnenstraat: 1 basisklas meer, nu 12 met 292 leer lingen. Hoveniersstraat: 3 kleu terklassen met 57 leerlingen. Oude Gentbaan: 5 kleu terklassen met 116 leer lingen. Baardegem: 2 lagere klas sen met 34 leerlingen. Erembodegem: twee kleu terklassen op Dorp met 46 leerlingen, twee kleuterklas sen op Zavel met 40 leerlin gen, nu 9 klassen, (één meer) in basisschool met 186 leerlingen. Gijzegem: 4 klassen met 80 leerlingen. Herdersem: 2 kleuterklassen met 59 leerlingen, 4 lagere klassen met 72 leerlingen. Hofstade: 6 lagere klassen met 131 leerlingen. x «|>apoteek Zaterdagnamiddag moesten tijdens de opendeurcfag van de Aalsterse brandweer, de spuitgasten uitrukken naar de Geraardsbergsestraat. Bij een apoteker was er in de keuken brand uitgebroken. Zware rookwolken waren zicht baar. De brandweer moest zich via het dak een weg banen naar de vuurhaard in de keuken. Een bedlegerige dame was alleen in één van de gebouwen en moest zuurstof worden toegediend. Dankzij het snelle optreden van de brandweer kon erger worden voorkomen, (cdj)

De Voorpost | 1981 | | pagina 3