aalsterse flitsen Geen atoomraketten! :en stap laar ontwapening» WERKEN AAN KOLLEKTOREN STARTEN VANDAAG OKTOBER NADERT Is Jozef Meirte «biseksueel»? Aalst in zelfklevers Woning van het jaar Vandaag vrijdag 23 oktober om 15 uur heeft er een originele plechtigheid plaats op de hoek van de Van der Nootstraat en De Vilanderstraat te Aalst. In plaats van de traditionele eerste steen wordt dan immers de «eerste buis» van het Aalsterse kollektorennet in de grond gestopt. Het is ministér Galle die deze eerste buis zal in de grond stoppen. In feite betreft het hier de start van een gigan tisch werk waarvan de eerste fase, met name het leggen van koliektoren van de Gates in Erembodegem tot de Van der Nootstraat te Aalst alleen reeds 53 miljoen zal kosten. In december wordt dan gestart met de tweede fase van het net, dat loopt van de Werf te Aalst tot het toekomstig zuiveringsstation te Hofsta- de. Hier bedraagt de kostprijs maar eventjes 287 miljoen. En dit alles op kosten van vadertje Staat. Voor de eerste fase voorziet men dat de werken ongeveer 1 jaar zullen duren. Hierbij zal de belangrijke verbindingsweg tussen Aalst en Erembodegem langsheen het park gedurende geruime tijd voor het verkeer afgesloten zijn. Wat voor hinder de andere werken allemaal nog zullen teweeg brengen, is op dit ogenblik nog niet te zeggen, maar de stad Aalst zal beslist nog eens goed omgewoeld worden. VEHE Een heleboel organisaties onderschrijven dat. Langs Nederlandstalige kant: AK- ZA, Alfa-Centrum, Anti-Oor- logskomitee, Bond Beter Leefmilieu, Bond voor Vor- mings- en Ontwikkelingsor ganisaties, Broederlijk De len, Centrum voor Info en Aktie, Chiro-jeugd Natio naal, CSC-Vormingswerk, vanuit t Aalst zullen velen zich zondag in beweging t naar Brussel, alwaar om 14 uur een Betoging van bizenden tegen zeg maar een Euro-shima ver- |op het Rogierplein. Het werd in Aalst voorbereid door jüaatselijk VAKA-komitee. Een 17 oktober vol aktie iro.m. het gevolg van. staat in het platform Geen atoomraketten: een je betoging: stap naar de ontwapening! va pens... Wij zeggen Daens-Aktiefonds, Elcker-lk federatie, Fakulteit voor Mens en Samenleving, Elcker-lk federatie, Fakulteit voor Mgns en Samenleving, Humanistische Verbond, In- gernationale van Oorlogste genstanders, Ikove, Iteco, In ternationaal Ontmoetings centrum, Imavo, Jongsocia listen, Jongerengemeen- schappen, JAC-Genk, Jeugdcentrum De Boskar, KWB, KAV, ACW, KSA, VKSJ, KAJ-VKAJ, WKS- WKM, Katholieke jeugd raad, Kristenen voor het So cialisme, Anders GAan LE- Ven, Kultuuropbouw West- Vlaanderen, KPB, KJB, Liga voor de Rechten van de kernwapens, niet in niet in Europa! ng II, Cruise, Neutro- m: neen! ivSS-20! vv van de bestaande ipens! ije zone in Europa I ndige en aktieve vre- Ikiek van België! Fietsen langs de gevaorlijke wegen van Aalst, (cdj) entö oar toertjes rond het obilisten. (cdj) «Rondpunt van de Haring». Jammer waren er zoveel ongedurige fjt krater van 30 meter diepte en een diameter van n. zal het gevolg zijn als een atoomraket inslaat de Aalsterse Grote Markt. Het ganse gebied sn Werf, Korte Zoutstraat, Vredeplein zal ver- nen. In een cirkel tussen Schoonaarde, Dender- em, Oordegem, en Meldert zullen alle gebou- verwoest worden. Tot 15 km (Dendermonde, Asse, Opwijk...) zal er schade zijn aan de verdjinmuren. Tot 24 km. aan de deuren. Tot Erpe, Liedekerke zullen allen overlijden. Tot in Gent ftrussel zal ieder die zich buiten bevindt brand malst den vertonen van de tweede graad. Bij matige 3®,u lenwind zal men tot in Keulen overlijdens vast- tn tengevolge van de radio-aktieve neerslag. re o' zei de Aalsterse dok- die sprak namens de le91 Ie Loof, op de atoom- Medische Werkgroep Te- °dv! <9"voorlichtingsa- gen Atoomoorlog t (donderdag 8 okto- deelde mee dat medische in de Stadsschouw- rampenplannen in geval zal het resultaat van atoomoorlog ge- van een atoominva- woon onzin zijn. «Effek- in 26jop kleine schaal. Uit- tieve burgerbescherming n van het kommuni- en heropbouw zijn !«iüj net' voedseltekorten mogelijk; in verscheide- de overlevenden, ne landen weigeren art- ho-sociale ellende... sen mee te werken aan nog buiten beschou- het opstellen van zo'n gelaten. Dr. De Loof plannen». orcel Baeke uit de Erembodegemstraat 7 te Aalst eeg van het Stadsbestuur de prijs om de mooist ni{ irsierde groene huisgevel van het jaar. Inderdaad, otÉ kunt er moeilijk naast kijken. Mooi is het wel, maar het praktisch is... (CDJ) Hij riep daarom de aan wezigen een nage noeg volle stadsschouw burg op massaal aan wezig te zijn op de anti- atoomwapens-betoging in Brussel op 25 oktober. De dokter vestigde er ook de aandacht op dat «geen enkel ander be lang dan de gezondheid van de bevolking» rich tinggevend is bij de ak- ties van medici tegen atoomwapens overal ter wereld. 2000FR. In zijn voorwoord op de film «The War Game» (die een zeer realistisch beeld gaf van gevolgen van een eventuele atoomaanval op Groot- Brittanië) deelde hij mee dat voor de huur van de zaal 2.000 fr. moest neer geteld worden, waar to neelverenigingen dit gra tis kunnen. Verdere kom- mentaar overbodig. Spandoek Dat het Aalsterse stads bestuur zich niet laaiend enthousiast achter de manifestatie van 25 okto ber stelt, kan ook opge maakt worden uit de brief die burgemeester L.D'Haeseleer aan VAKA zond. Het betrof een aan vraag tot het plaatsen van een spandoek aan de overloop van de Dender. «Hierbij laat ik U weten dat ik geen toelating kan verlenen tot het plaatsen van de gevraagde span doek» luidde het. Wel mochtèn 30 aanplakbrie- ven aan de stadsaanplak- ker bezorgd worden. Bal Mare Galle En nog een derde tegen kanting ondervonden de anti-atoomwapens-men sen op het Bal van minis ter Mare Galle vorige za terdag in de Keizershal- len. Wanneer men pam fletten op de tafels wou leggen, kwam iemand meedelen dat dit niet mocht. Volgens deze per soon had Mare Galle hiertoe geen toestem ming gegeven, volgens de VAKA-afgevaardigde was dit wel het geval en omwille van dat «gege ven woord» deed hij toch voort. Wel kreeg hij van prezentator René Van der Speeten de toezegging dat er wat over zou ge zegd worden vanop het podium. Mens, Masereelfonds, MJA, Nationaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwer- king-animatie. Oudervereni ging voor de Moraal, OX- FAM-Wereldwinkels, Pax Christi Vlaanderen, PvdA, Socialistische Solidariteit, SAGO, Sein-groepen, S.P., Solac, Symptoom, Universi taire Dagen voor de Vrede, Vlaams Internationaal Cen trum, Vrede, Vormingsinsti tuut Lodewijk Dosfel, Inter medium, VUJO, V.U., Vere niging voor de Verenigde Naties, Vorming tot Bevrij ding, Volkshogeschool Brugge, Vlaams Progressief Zangfeest, Vermeylenfonds, Welzijnszorg, Wereldwijd, Wereldscholen. In Aalst ondertekenden: de Wereldwinkel, Wetswin- kel, Alfabetiseringsprojekt Aalst, 't Rond Vierkant, CVA, Werkgroep Gastarbeiders, Antrakt, de Gele Limonade, Werkgroep Stadsherwaar- dering, HAK, EVA, Humanis tisch Verbond en Oudervere niging voor de Loraal, Jeb- ron, RAL, KP, KP-Jongeren, PW-jongeren, Jongsocialis ten, Stichting Lodewijk De Raet, Anders GAan LEVen en personen Jan Van Nuffel (Chiro Moorsel), tandarts A. Lambrecht, Julien Van der Meeren. België bewapent meer dan NAVO-gemiddelde Op de perskonferentie, die VAKA-Aalst organiseerde op 17 oktober, wees dr. De Loof (voorzitter Medische Werk groep tegen Atoomoorlog) erop, dat in tegenstelling tot wat de media ons hier over berichten België's militaire inspanningen gro ter zijn dan het algemene NAVO-gemiddelde. Ook hij kantte zich tegen de onver minderde bewapeningswed loop, die hij met meerdere feiten aantoonde. Kenmer kend noemde hij dat NAVO- generaals (hij noemde enke le Amerikaanse en Italiaanse namen) eenmaal gepensio neerd, aktief werden in de vredesbeweging. De Medische Werkgroep telt in Vlaanderen reeds meer dan 300 artsen, waar onder een dertigtal profes soren. In Aalst zelf zijn er nog maar een drietal, maar binnenkort komt de kwestie ter sprake in de Artsenkring. N.v.d.r.: Ook andere be roepsgroepen organiseren zich rond deze materie. Zo werd een "groep «kunste naars tegen atoomwapens» kortgeleden opgericht. O.m.: Ward Ruyslinck en Freek Neyrinck behoren ertoe. Markt-aktie Wereldwinkeliers trokken op zaterdagvoormiddag rond met strobriefjes en pe titieformulieren. In witte jas sen. Ze waren na afloop op getogen over de reakties van vele mensen, zowel verko pers als kopers. Op een be paald ogenblik kantte een rokkenverkoper zich tegen de aktie, die volgens hem pro-Moskou-gericht was. Prompt werd door een om- staander geantwoord: «Awel, ge moest geeneene rok meer verkopen I». Fietseling Een vljftigtai fietsers van alle leeftijden vertrokken in de namiddag van diezelfde 17 oktober aan het Begijn hof. Enerzijds werd gefietst voor meer wegveiligheid voor zwakke weggebruikers (fietsers, voetgangers, rol wagens en ouders met kin derwagen...), anderzijds werd tegen de miljarden- dans die naar bewapening gaat, geprotesteerd. Wat het aspekt «wegveilig heid» betreft... Op het Burgemeestersplein werd een onoverzichtelijke knoeiboel vastgesteld, waar bij het gevaarlijk oversteken is naar het Park. Op de Parklaan werd ge fietst op het fietspad, waar normaliter meer auto's dan fietsen op rijden. Op de Haring maakte men door voortdurend rond te cirkelen en zo voor een op stopping te zorgen, duidelijk dat er ook nog fietsers zijn. Volgens de inrichters (VAKA i.s.m. Anders GAan LEVen) is dit onvoldoende te mer ken in de wegenarchitek- tuur. Op diverse plaatsen werd vastgesteld dat de over steekplaats voor fietsers of wel niet (bv. sint-Annalaan vanuit Naarstigheidsstraat) ofwel onvoldoende (vb. van Haring naar Leo de Bethune- laan) aangeduid is, zowel voor fietsers als voor auto mobilisten. Op de Kapucijnenlaan bleek dat fietsers maar beter niet afslaan links naar de St.- Jobstraat (er is geen enkele aanduiding) noch naar de Beekveldstraat en K. Van de Woestijnestraat. In deze laat ste gevallen kon wel vast gesteld worden, dat door «spontane aktie» de bordu ren van de middenberm ge nivelleerd werden... Zowel op de Verastenstraat als op een stuk van de Moor- selbaan en Denderstraat stonden wagens geparkeerd op het fietspad. Gevaarlijk (vanuit het standpunt van de fietsers) werd de Werf en het Vrede plein genoemd. Ook de Zes hoek (als men uit de Dender straat richting Esplanade wil). Blij wzs men met de fiet senstallingen, in aanbouw aan de Peperstraat. Ze wer den gevooropend door er de fietsen in te stallen en terwijl aan omstaanders de gestencilde routebeschrij ving uitgedeeld werd met groene en rode linten de stallen wat op te fleuren. Stelling werd genomen te gen Burgemeester D'haese- leer, die op de jongste ge meenteraadszitting gezegd heeft, dat er geen geld is voor een fietstalling op het stationsplein. Volgens de fietselingers moet gekeken worden in de richting van de miljarden voor (zogenaam de) atoomveiligheid, en moet de fiets ook om ener giezuinige redenen geher waardeerd worden. Met fietsrondjes op de Grote Markt werd de fietse ling beëindigd. De atoombewapening werd vanuit de begeleiden de wagen via luidsprekers toegelicht, maar kreeg ook konkreet vorm toen naar de firma Luneor gereden werd. Deze firma aan de Vijfhuizen bouwt immers atoomschuil kelders. In een open brief werd gevraagd ook «andere nuttige produkten» te bou wen zoals atoomschuilzol- ders (voor wie niet meer tij dig de trap af kan als de bom valt), atoomschuilhokjes (voor wie juist op de bus staat te wachten als het zo ver is), atoomvrije blauwe zones (want het parkeerpro bleem is van alle tijden), atoomgrafkelders (niet iede reen wenst een verassing), atoomvrije kaarthuisjes (voor de oude dag) en atoomhuilkelders (voor ro mantici, sentimentelen, smartlappenzangers en pa cifisten). Gevraagd werd daarbij ook Witte Atoomprodukten te verkopen aan verminder de prijzen. Op deze wijze wilden de inrichters hun afgrijzen uiten voor wie winst (en werk) vindt dank zij atoomoorlog dreiging. Veel beter dan het bouwen van kelders, is vol gens hen het ijveren voor een volledig atoomvrij Europa. HAK's Nacht van de Kern- merries Zaterdag 24 oktober, daags voor de betoging, worden aanf 20u30 doorlo pend films, videobanden en diamontages vertoond rond «bewapening», «kernwa pens», «wapenwedloop». In kom 40 fr. Eventuele op brengst gaat naar VAKA. Te vens is er al ruim een week een tentoonstelling van kindertekeningen rond «oorlog en vrede» te bekij ken. Deze tentoonstelling kon men op de kop tikken bij Pax Christi. Het andere ma teriaal komt van BRT, NOS, de USSR, het Ministerie van Landsverdediging, VAKA, Wereldmediatheek van Pax Christi, Internationale van Oorlogstegenstanders en een filmverdeelhuis. Nog dit... Treintickets (90 fr. Aalst- Brussel en terug) zijn te be komen in de Wereldwinkel, in HAK, in Jebron en in 't Rond Vierkant. Wie mee een (vredige) vuist wil maken te gen de atoomdreiging, is zé ker verwacht zondag in de hoofdstad. P.B./P.D. Toen Aalstenaar Charles Accou, verwoed operalief hebber die er niet voor terugdeinst naar London, Paris, Hamburg of Milano te reizen om een beloven de operavoorstelling mee te maken verleden zondag in de Gentse Opera «La Bohème» van Puccini bij woonde zag hij even vóór het doek opging personeel komen aandragen met een reuzegrote bloemtuil. Deze was bestemd voor een vlak achter hem gezeten persoon, eveneens verstokt operaliefhebber die hij er reeds vaak had gezien, doch waarvan hij niet wist waarom deze eer aan die man te beurt viel. Tot bleek dat de man in kwestie uitgerekend juist honderd jaar was geworden. De eeuweling was gewoon met de stadstram naar de opera gekomen en met hetzelf de openbaar vervoermiddel reed hij dan ook weer huiswaarts. Met de bloemen uiteraard. Aan de Varenlaan te Aalst wordt een keer punt aangelegd. Daarom koopt de stad een perceel grond van bijna 14 aren aan voor de prijs van 300.000 fr. Aan de Zijpbeekstraat te Aalst en te Hofstade worden wegen werken gepland. Ook hiervoor dienden gronden aangekocht te worden voor een totale prijs van 213.282 fr. De gemeenteraad hechtte zopas ook zijn goedkeuring aan een aantal aankopen van perceeltjes in de Nekkerspoel en de Venne- straat te Erembodegem, alsook in de St. Ann astraat te Hofstade. In de Oude Gentbaan te Aalst en de Kasteel straat te Hofstade werden dan weer enkele percelen verkocht o.a. voor de aanleg van een sociale woonwijk door de Nationale Maat schappij voor de Huisvesting. De gemeenteraad hechtte eveneens zijn goedkeuring aan het onteigeningsplan voor de aanleg van sportakkomodaties te Nieu- werkerken. Dit plan werd reeds voorlopig aanvaard op 26.5.1981 en op het openbaar onderzoek kwam slechts één bezwaar bin nen, waarmee de raadsleden zich niet ak koord verklaarden. Op 10.10.1980 werd bij Koninklijk Besluit het onteigeningsplan voor de bouw van een water zuiveringsstation te Hofstade goedgekeurd. Nog één perceel dient gerechtelijk onteigend te worden. Hiervoor kreeg het schepenkollege zopas toelating van de gemeenteraad. Deze aanvaardde ook de pachtverbreking ten bedra ge van 163.600 fr. voor een terrein met een oppervlakte van 4 ha 99 aren. Wellicht herinnert u zich nog het drama dat zich afspeelde in het appartement boven café «De Scheepvaart» aan de Aalsterse St.-Annabrug. René Vander Straeten werd er op zijn appartement dood gevonden. Gewurgd. Na een uitge kiende speurtocht kwam men op het spoor van Aalstenaar Jozef Meirte, 28 jaar, die met het slachtoffer een homofiele relatie zou hebben gehad gevolgd door wurging. Waarom? Dat is de vraag die het Oostvlaams Assisenhof te Gent onder voorzitter schap van G. De Baets zich momenteel stelt. En waarop het een duidelijk antwoord zoekt. Wel met gesloten deu ren wegens het delikaat ka rakter van deze zaak waarbij het Hof van oordeel was dat publieke ondervraging strij dig zou zijn met de goede orde of de zeden. In de akte van beschuldiging die wél in het openbaar in extenso werd voorgelezen gaat het om roofmoord. Meirte zou zijn gelegen heidsvriend gevolgd hebben met het inzicht te stelen. Meirte heeft verschillende versies gegeven doch dat hij homofiel was heeft hij steeds geloochend. Wel ver klaarde hij dat hij Vander Straeten zou hebben ge wurgd toen deze homofiele toenadering zocht. Wel zou Meirte toegegeven hebben dat hij meetrok naar het ap partement met het inzicht aan geld te geraken. Na de wurging zou hij het dan maar meegenomen hebben vermits het hem toch be loofd was. De thesis roof moord wordt door de proku- reur Bauwens gestaafd door het feit dat hij in het café waar hij met Vander Strae ten kennismaakte 500 fr moest betalen terwijl hij er slechts 200 op zak had. Na het drama kwam Meirte in het café zijn schuld vereffe nen. Hij had bij zijn slachtof fer immers 3.000 fr meege nomen. Advokaat Piet Van Eeckhaut, Aalstenaar die ook meester Baeyens verdedigde, brengt in een akte van verdediging een andere versie van Meir te. De dader bekent nü wel dat hij homofiel is en spreekt nu van een homofiele rela tie. Homofiel is hij eigenlijk niet. Wel biseksueel. Hij is immers gehuwd en vader van twee kinderen. Getracht wordt nu de hypothese roof moord te ontkrachten. Meir te zou enkel vol genegen heid Vander Straeten naar zijn appartement zijn ge volgd. Niet voor het geld. Op het appartement zelf zou dan een ruzie zijn ontstaan doordat Meirte naar huis wilde en Vander Straeten hem dit zou hebben willen beletten. Dan volgde het ge vecht met de wurging, ech ter zonder inzicht te doden. Hij was inderdaad in blinde woede verder gegaan dan hij had gewild. De «armzali ge diefstal» zoals de verde diger het noemt volgde dan na de dood. Piet Van Eeckhaut hamert er op dat Meirte zich de be schuldiging van roofmoord op de nek haalde door zijn leugenachtige versies waar bij uiteindelijk voor de on derzoekers alleen geld als motivering resteerde. Die leugens zou Meirte alleen hebben gedaan om te ont kennen dat hij homofiel zou zijn. Hij schaamde zich in derdaad voor zijn afwijkend seksueel gedrag. Wegens een tussenvonnis, het tweede, werd besloten ook de ondervraging van de getuigen met gesloten deu ren te laten plaats vinden. Dit op verzoek van de verde diging waartegen burgerlij ke partij. Meester J. Vermas- sen, zich verzette omdat zulks enig eerherstel voor zijn kliënt onmogelijk zou maken. Pleidooien en rekwisitoor kunnen wel door het publiek beluisterd worden en daar van hopen we u een verslag te kunnen brengen. LH Wat aanvankelijk bedoeld scheen te zijn als prentkaar ten werden uiteindelijk zelfklevers. Misschien iets minder handig maar alles zins een merkwaardige reeks van vier die niet alleen wie belang stelt in Aalst en de historie van de Keizerlijke Stede maar tevens voor stu denten quasi onmisbaar is. Keurig, en kleurig, ziet u er het Aalsterse Schepenhuis, het oudste van de Nederlan den doch dan uit een enigs zins ongewone maar des te meer fascinerende gezichts hoek. Het zicht op het Sche penhuis komende van in de Kattestraat. Een wonder mooi hoekje dat al te vaak achteloos wordt voorbijge gaan. Typisch zicht ook de achter kant van de binnenkoer van het stadhuis. De andere twee klevers beelden het wapenschild van Aalst zelf uit en het vierde en laatste maar niet in het minst mooie het wapenschild van het voormalig «Land van Aalst», wapenschild dat u op de koer van het Jezuietenkolle ge, gerestaureerd, kan be wonderen. De reeks van vier is te ver krijgen in het gebedshuisje, elke werkdag tijdens de kan tooruren, voor de prijs van 15 fr. LH

De Voorpost | 1981 | | pagina 5