grooMede Natuurgroep «De Gemzen» organiseerde debat hoog niveau Aktiekomitees haalden slag thuis bij sanering Pas- en Steenbeek op Begr otings wij ziginge OCMW goedgekeurd HET BOS IN VLAANDEREN el 11 november: een «andere» dag te Lede Erondegerri: Jaarlijkse kunst en antiekbeurs Ie ric Tentoonstelling Jezuïetenkapel in MET «DE VOORPOST» EN «ONS KLEIN-BRABANT» NAAR DE ZON 6 - 23.10.1981 - De Voorpost Op de perskonferentie van de Werkgroep Leefmilieu werd rond de problematiek de leefmilieumensen een Aalst afgelopen dinsdag werd niet alleen uitvoerig gehan- van de Pas en Steenbeek en vruchtbaar gesprek hadden, deld over de leefmilieuproblematiek in de Faluintjes, maar diegenen die hierover inter- dat leidde tot een overeen- werd ook een persmededeling gepubliceerd over de Pas- pelleerden in de gemeente- komst, en Steenbeek. raad en de provincie. Vervol- Op de lijst van diegenen De aktie tegen de geplande saneringswerken van deze gens was er het schepenkol- die de aktie steunden funge- twee beken, die door de voornaamste gemeenten van de lege van Lebbeke waarmee ren o.a. bekende figuren als Faluintjes vloeien, begon in april vorig jaar. Na heel wat de ministers Eyskens! en Lavens, staatssei Akkermans en de pari zitters Anciaux, TindJ De Clercq en Van Gey protestwandelingen en protestfietstochten werd de jong ste tijd door de Werkgroep Leefmilieu Aalst en het Aktieko- mitee Pas- en Steenbeek vooral achter de schermen ge werkt. Het resultaat ervan is alleszins hoopgevend. Er werd immers vermeden van de Vondelbeek onvol- dat de natuur in de omge- doende kennen, kan men ving van de beken oriherroe- zich over deze tweede faze pelijk zou verminkt worden niet ten gronde uitspreken. Zaterdag 17 oktober organiseerde de Leedse natuurgroep zou weten te leggen en alléén en dat honderden miljoenen Verschillende mensen vre- «De Gemzen» een debatavond rond het tema «de verstand- die dieren zou bejagen, zoals 9emeenschapsgeld in het zen nochtans, aldus WLA, houding Jager-natuur-mlnner». het hoort, dan zou de natuur- water zouden verdwijnen. dat de overstromingen van minner zich zeker niet zo dras- Konkreet deden het ge- Lebbeke naar Denderbelle De kleine kern werkers, die de Wat dan soms tot konfronta- tisch opstellen tegen de jacht, meentebestuur van Lebbeke zullen verplaatst worden. Al- vele uren werken, aan een ties leidde met de natuurmin- Er wordt veel aan gedaan door en staatssekretaris Akker- leszins zouden de andere Naar een aantal begrotingswijzigingen voor de stedsbe dergelijke organisatie verbon- ners, mevr. De Groeve en de middel van de jachteksamens mans volgende toezeggin- werken dia oorspronkelijk grotiug zetf^wanten „p ito gemeenteradrnt oktobei den zich nog lang zal herinne- heer De Landtsheer. Ook de en geleide voorlichting, doch 9en: De werken zullen inge- gepland waren niet uitge- ook twee begrotmgawijaigingen van het OCMW goed ge ren werd voor deze moeite zaal deed zijn duit in het zakje, er kan nog meer. deeld worden in fazen, na- voerd worden. Het aktieko- heurd Deze hadden volgens dei schepeni van financiën beloond. Een zeer kompetent De aanwezigen vuurden vraag En hel gaat hier niet alleen mel'ik 1- die het reini" mitee wijst er ook op dat de Van den Eede geen enkele invloed op de stadstussen- panel, met als hoofdrolspeler na vraag af, zodat de modera- over de jager, ook van de gen en heraanpassen van de overstromingen die Lebbeke komst van dit jaar gezien de inkomsten en uitgaven met de heer Wertein, sekretans tor het niet moeilijk had om de rekreant moet er zorg en eer- duikers omvat op een logi- deze zomer kende na drie eenzelfde bedrag van 3.189.441 fr. wijzigen, van de Oostvlaamse jagers- zaak draaiende te houden, ge- bied uitgaan voor de natuur sche wijze van bovenloop dagen ernstige regenval bij- bond, boeide iedereen tot het zien het door die veeltallige Pas dan kunnen beiden tot naar benedenloop. Aldus na zeker veroorzaakt werden Bij de ontvangsten is er al- gezms- en bejaardenhulp. einde. Naast de heer Wertein vragen, nooit tot een dood mo- elkaar komen. Het werd een werden de voorstellen van door de waterbeheersings- dus een stijging van 1 nul- In totaal bereikt men aldus stegen hoger dan ver zaten ook noq mevr. Magda ment kon komen. avond waar alle strekkingen de leefmilieugroepen over- werken aan de Brabantse joen voorzien wegens ach- een vermindering van ont- terwijl er tenslotte a De Groeve (Hoofd van de op- Wat de standpunten van beide ruimschoots aan de orde kwa- genomen door de over- beek. terstalüge staatstegemoet- vangsten van 2.911.000 fr. een meeruitgave grom -• ■--- -- heden. koming. In de bejaardente- Bij de schuld tenslotte be- wordt door een all omenl Faze 2 bestaat uit het gra- Aalst huizen is de verhoging in treft het een hogere in- van een lening staa groep, ven van een doorsteek ban Wat de stad Aalst betreft feite een aanpassing van de komst ingevolge het ten la- deel. 8 en e de Vondelbeek naar de deelde schepen van Open- ramingen van de tussen- ste nemen van een lening Bij de buitengewonel swijze Steenbeek ter hoogte van bare Werken en Ruimtelijke komst in de kosten van de door de staat. Ook hier ting daalt het voorzie |0estar Denderbelledries. Daarmee Ordening Jan De Neve mee residenten. Voor de dienst geldt het een tegenpost nus van 8.128.261 fr^d 0f beoogt de overheid een op- dat het dossier slechts aan gezins- en bejaardenhulp voor uitgaven. Bij de uitga lossing te brengen aan de de gemeenteraad zal voor- geldt dezelfde regel. Hier ven valt vooral de vermin- «rkgro groeps Seinen ■Hl HHHi ging voor de voorzitti „der .er wijl men ook een beh r een ke verlaging heeft ii |ev ge niet tewerkstelli |ever werklozen. mdjg Ook de uitgaven vt twjji uitbetaling van b fl(je wi Htaanaminimiim en vorderbare voedkundige dienst van de partijen betreft, kan het vol- men. Soms stonden zij om- Zoo) en de heren Verhoeven gende gezegd worden: zeggens met getrokken (wapendeskundige) en de Onverzoenbaar blijken zij zwaarden tegenover elkaar, heer De Landtsheer (voorzitter nooit te zijn. Ondanks dat bei- dan weer liepen zij dezelfde van de inrichtende natuur- de groepen eenzelfde doel be- richting uit. De aanwezigen in groep) rond de tafel. Modera- weren voor ogen te hebben, de zaal konden heel wat op- tor Herman Van Molle heeft nml. het behoud van een ge- steken en er werd afscheid alles in goede banen weten te zonde wildstand, een doel wat genomen met een bemoedi- leiden; doch kon niet verhinde- zij via verschillende wegen wil- gende handdruk, een hand- len bereiken, zal het steeds tot druk die de orgó welbespraaktheid en zijn ken- konflikten komen tussen hen. ker verdienden, nis van de jacht en zijn erva- Feit is, indien elke jager de ring ten volle uit kon buiten, nodige beheersing aan de dag 7.628.261 fr. Hier ri0nder de ontvangsten met 3 essie. te ge Zoals elk jaar organiseert de «Vlaamse Kring», vzw, Erondegem, Ottergem Vlekkem een Kunst- en antiek beurs opgebouwd met stukken uit verschillende privéver- zamelingen. De tentoonstelling gaat door in zaal «Claudia», Dorp, Erondegem op vrijdag 30 oktober vanaf 20.00 u, zaterdag 31 oktober van 10.00 tot 22.00 u en zondag 1 november van 10.00 tot 22.00 u. overstromingen die Lebbeke gelegd worden na een gron- was er immers een verkeer- dering van 1 miljoen omdat joen ingevolge de ve maken dige studie door de techni- de bereking vanwege het er geen wedde-aanpassing van boi J tig kennen. sche diensten van de stad en OCMW vermits de staats- voor het werkliedenperso- huizen fcvredig Aangezien WLA en het Ak- een degelijke verantwoor- toelage slechts toegekend neel moest gebeuren. Bij de De meeruitgaven zij angste tiekomitee de problematiek ding van de absoluut nood- wordt per werkelijk gepres- rustoorden en maatschap- hun beurt het gevolj melijkf zakelijk uit te voeren werken, teerd uur, na aftrok van de pelijke dienstverlening werken tot aanleg v aliedig Tot slot hield WLA en het verlof en andere verleturen gaat het in globo om een omgeving van het dergel Aktiekomitee eraan iedereen Hierdoor komt er een ver- minuitgave van 4.211.000 brande kloosterpand, jtie or te danken die de aktie op één mindering in ontvangsten fr. Dit uiteindelijk resultaat komt er in de rusta gaan of andere wijze steunden. In van 6 miljoen. vloeit enerzijds voort uit Hopperank en St. Jci de eerste plaats zijn dit na- Wat de terugbetalingen en veranderingen in de perso- uitbreiding van de aa tuurlijk de ontelbare sympa- tussenkomsten in de be- neelsstruktuur in de rust- ting op het kabel TV-i tisanten die aanwezig waren stuurskosten betreft is er oorden, uit minderuitgaven Zowel de meerderhen op de manifestaties. Maar enerzijds een hogere staats- voor tewerkgestelde werk- de oppositie verklaard r ook de persmedewerkers en toelage voor het bestaans- lozen en BTK'ers, uit meer- met deze begrotings politici werden in het minimum terwijl de minder uitgaven voor stagiairs en ging akkoord, o.a. T.g.v. «De Week van het Bos In Vlaanderen» organiseerde dankbetoon niet vergeten, ontvangsten slaan op het uit enkele andere kleinere deze door alle frakties de Natuurgroep «De Gemzen» een weekend dat was gewijd Hiertoe behoren o.a. dezen aandeel in de bezoldiging posten. aan het bos In Vlaanderen. Naast het geslaagde en uiterst dje meewerkten aan de de- van tewerkgestelde werklo- Bij de bestuurskosten werden Interessante debat over de relatie jager-natuurliefhebber batavond die qeoraaniseerd zen en BTK'ers bij de dienst kwam er een weddeverho- dat werd georganiseerd op zaterdagavond 17 oktober, werd In het Kultureel Centrum eveneens een opmerkelijke ten toonstelling opgebouwd annex dlaprojektie met bijpassen de kommentaar. Vere OCMW-raad zelf aan tpoldi Momenteel loopt tot afscheid van het jubileumjaar van het Jezuïetenkollege een merkwaardige ten toonstelling over deze schoolgemeenschap. Prachti ge waardevolle stukken zijn er te bezichtigen. Wer kelijk de moeite waard. (CDJ) De tentoonstelling was een van de boombeplanting, hout realisatie van het Bestuur van verwerking en -bewerking, Waters en Bossen en het Mi- kappingen, openbare bosbe- nisterie van de Vlaamse Ge- heer (samenstelling), be- meenschap. Uit deze leerrijke schermde planten, vogelbe- tentoonstelling leerden wij o.a. stand met o.a. de roofvogels dat Vlaanderen zowat 114.218 die aan de top staan van de ha bos herbergt, wat ongeveer voedselpiramiede, het belang 18,5% van het hele bosareaal van het bos in het leefmilieu van Belgié betekent. Met over- enz. zichtelijke panelen werden de Uiteraard had de organiseren- meest uiteenlopende aspek- de vereniging, Natuurgroep ten van het natuurbeleven in «De Gemzen» zijn eigen info- Vlaanderen visueel voorge- standje waar folders, present- steld: De jacht op het kleinwild eksemplaren van hun eigen in Vlaanderen. De waterrijke tijdschrift, natuurboeken enz. streken in de omgeving van ter inzage lagen, rivierarmen, Visserijfonds, Ondertussen kon gekeken en Hengelsport, Merkwaardige geluisterd worden naar de dia bomen, Het bos als levendige montage met kommentaar, grondstof, Boomsoorten, terwijl van een fris drankje kon groenplaatsen, doelstelling worden genoten... Groot was onze verrassing toen wij In het maandblad B- Revue van de Belgische Spoorwegen een artikel vonden onder de titel: «11 november: een «andere» dag te Lede». Met nieuwsgierigheid lazen wij het artikel en gingen dan ons licht opsteken en kwamen dan tot volgende titel: 11 november: (voorheen) een andere dag te Lede Elk jaar opnieuw op 11.11 om 11 uur en 11 minuten precies weergalmde boven Lede van uit het Kultureel Centrum een bevrijdend revolverschot: het sein om de karnavalsboeien los te gooien, het sein om ruimte te maken voor de lol. De Gemeentelijke Overheid, de leden van het Feestkomi- tee, de Orde van de Hovaardi ge Boer, het Prinsenhof, Prins Karnaval, Miss Bette, afge vaardigden van de plaatselijke karnavalsverenigingen schaarden zich rond de figuur van het moment: Keizer Kar naval. Dat moment betekent voor Lede, net zoals voor zo vele andere steden en gemeenten in binnen- en bui tenland, de start voor het Kar- navalseizoen. Zo was het toch nog tot vorig jaar, en wee diegene die deze traditie zou breken! Wij wor den gedwongen om ons te herinneren hoe twee jaar gele den een mini-oorlog uitbrak tussen De Hovaardige Boer en de Leedse Kalveren omdat de ze laatste het aangedurfd had den om op 10.11 (dus daags •voor de «officiële opening van het karnavalseizoen) hun bal te organiseren. Dat mocht niet en er werd toen van een ware boycot gesproken. Dat alles indachtig, fronsen wij de wenkbrauwen bij het be richt dat er opeens, na zovele jaren, verandering moet ko men. Blijkbaar heeft het nu iedereen te druk met de kinde ren i.v.m. St. Maarten en er is de Dodenhulde, de dinsdaag- se rem omdat de politici bezet zouden zijn i.v.m. de helden- hulde. Officieel zou het op 11.11 niet meer kunnen omdat enkele karnavalverenigingen verlegging van datum aange vraagd zouden hebben, doch dat zou geen mens (kamava- list) geloven. Uiteindelijk zou alles moeten gepland worden op 8.11; waarvan wij kennis konden nemen via het plaatse lijke reklaamblad, maar op 8.11 vinden de parlementsver kiezingen plaats en wordt de 11.11.11 .-aktie gevoerd. Uiteindelijk zou de opening van het karnavalseizoen dan verschoven worden naar 15.11daags na het bal van de florerende karnavalgroep «De Sleuren». Ai, ai, ai, dat zou de gepatenteerde feestvierders van «De Sleuren» eens zwaar in de kleren kunnen hangen, zodat hun verstek wel eens als geval van heirkracht zou uitge legd moeten worden. In vele kamavalmiddens wordt dan ook de vraag gesteld: waarom de zaken niet laten, zoals ze waren, zoals ze «goed» waren. Feiten die be vestigd worden in het artikel in het tijdschrift van de Belgische Spoorwegen, oktober 1981, dat vanaf deze week in de treinen ter beschikking is. Hier gaat dan de opgave van de eerste week. We leggen U, beste lezer, een aantal vragen voor en geven U een aantal mogelijke oplossingen. Een daarvan is telkens de juiste. Die moet U aanstippen op het antwoordformulier. Veel sukses! 1* vraag: De Titanic verging omdat a) de machinekamer ontplofte b) te veel passagiers aan boord waren c) er muiterij was uitgebroken d) op een ijsschots voer e) de navigatie was uitgevallen 2* vraag: Het beroemde schilderij «Het Lam Gods» is te bewonderen in a) het Prado te Wenen b) het Louvre te Partijs c) Sint-Baafskathedraal te Gent d) museum van Schone Kunsten te Brussel e) Nationaal Museum te Londen 3* vraag: Freddy Martens werd voor de tweede maal wereldkampioen a) te Praag b) te Brno c) te Montreal d) te Montjuich e) te Mettet Schiftingsvraag: Hoeveel doelpunten zullen SK Beveren en Sporting Lokeren scoren tijdens hun terugwedstrijd in het kader van de Europabeker. (Beveren speelt tegen Hadjuk Split en Lokeren komt uit tegen Saloniki.) Reglement: 1. Deze wedstrijd staat open voor iedere lezer van «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant», ongeacht de leeftijd. 2. Medewerkers aan «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant» evenals de personeelsleden van Uitgeverij-Drukkerij De Cuyper zijn uitgesloten. 3. Over deze wedstrijd wordt geen telefonische of schriftelijke informatie verschaft. 4. Elke week zal er een winnaar zijn, die een reis krijgt aangeboden. Hij moet die reis binnen een bepaalde periode ook maken en zelf kontakt opnemen met het reisbureau (waarvan we hem het adres zullen bekend maken). Enkel de antwoordformulieren die verschijnen in «De Voorpost» en «Ons Klein-Brabant» zijn geldig. 6. Men mag meerdere formulieren per persoon insturen. 7. De antwoorden moeten ons bereiken de vrijdag nadat de opgave is verschenen (de poststempel zal gebruikt worden als bewijs). 8. Wanneer er meerdere juiste antwoorden zijn, zal de schiftingsvraag de doorslag geven. Mochten er ook dan nog meerdere juiste antwoorden zijn, dan wordt de winnaar uit deze goede antwoorden geloot. X)UW volle lieuwe en d irdieni bove veel i het f Iselge Op d werd lin de ng ai steen Bn me vierki cgiscï o toe 5. ooralc de haai ndag shui: de fe uit iterdc bers Bemi verkle sukse mate hts r gen ete c de C e pr 'Mn-: te rr lier v enen iwac begr «go juisti xen, a mi •geg. van Het :er c :hh£ onki Antwoordformulier: Knip dit formuliertje uit en stuur het zo vlug mogelijk en vóór 30 oktober e.k. naar «Reis naar de zon», De Voorpost - Ons Klein-Brabant, Oude Vest 34 te 9330 Dendermonde. Naam: Adres: Leeftijd:jaar Antwoorden: vraag 1 a) vraag 2 a) vraag 3 a) b) b) b) c) cl c) dl d| d)G e) e) el Schiftingsvraag: Het juiste getal is Var 1981 age tnto ntd Gu schil, oke ont; Ie rr Z"j end

De Voorpost | 1981 | | pagina 6