faluintjes Meldertse scouts: «Een vinger in de pap» Nu ook Jin's VTB-VAB Affligem met Allerheiligenfestival in teken van «De Molen» Affligemse manuskripten over Europa verspreid V0N(C)KJES ZANDSTEENTIES MEIVISKOPIES ELEKTRICITEITSKABELS HERDERSEM ONDERGRONDS «Zevende Zoon» te Baardegem... Kandidaten in de Faluintjesstreek sl [en Milieubeleid in Vlaanderen Kostbare getuigen van vroegere aktiviteit OP KOMST IN LEDE oS He 8 - 23.10.1981 - De Voorpost Parochieraad Iedereen wordt uitgenodigd tot de herfstparochieraad op dins dag 27 oktober te 20 uur in de parochiezaal. Worden er besproken: kerkproblemen als orgel, doksaal, kerkramen, nieuwe zang boekjes zaalaanpassingen, -verbouwingen en -gebruik dekanale raad eucharistieavonden met bespreking met verslag wat kunnen we doen in het «Jaar van het Gezin» met K.L., K.V.L.V., Jonge Gezinnen, B.G. en J.G. Jongerengemeehschap voor Evangelisch leven, Jonge Kerk jeugdkampen, -lokalen en planning adventswerking en vastenaktie missen aan wijkkapellen bedevaart naar Fatima ziekenzorg en zorg en bekommernis voor inwijkelingen Meer toelage Voor het jaar 1981 krijgt de Baardegemse kerkfabriek i.p.v. 238.000 nu 297.000 fr. op vrijdag 27 november te 20.15 uur Belotting In café St. Antonius op zaterdag 31 oktober te 20 uur belotting. Organisatie: «De St.-Antoniusvrienden». Majorettenbal In zaal «De Kletser» op zaterdag 14 november vanaf 20 uur majorettenbal met gratis tombola op de ingangskaarten (50 fr Sneltombola tijdens het bal zelf. Naar kruidentuin Met VTB naar de kruidentuin van Frans De Block te Hekelgem aan de kerk op zondag 25 oktober. Vertrek aan de kerk aldaar voor een wandeling te 14.30 pur o.l.v. Willy Arijs. Op 4 oktober startte de WKSM «De Hopduveltjes» een nieuw scoutsjaar met als jaarthema «een vinger in de pap», medebe heer, opleiding tot demokratie centraal in de werking. De groep van kinderen van 6 tot 16 jaar is opgesplitst in vijf takken. Elke zondag te 14 u worden ze in het Parochiecen trum opgevangen door de lei ding die samen met hen allerlei zaken beleven als bos-, plein en binnenspelen, sport, week ends, kamp, krea, en dit alles in eigen infra-struktuur. Nieuwe liefhebbers zijn steeds van harte welkom. Naast de «Hopduveltjes» is nu een nieuwe scoutsgroep ge start, een groep voor jonge mensen geboren in 1964 of vroeger. De «Jins» (J1N staat hier voor jij en ik een nood zaak). Gedurende een jaar krijgen ze een degelijke vor ming om eventueel later zelf in de leiding te staan. Ook in deze groep is U verwacht. Het loont echt de moeite. De groep bestaat uit meisjes en jongens uit Baardegeih, Hekelgem en Meldert. Voor meer informa tie kan u steeds bij leiding of begeleiding terecht, nl. ria, Stefaan, Kristel en Crabbe, Abita, Maddy. de Van den Steen, Li Hilde De Block, Hüde ters, Lieven Lievens. Van de Sijpe, Rita DeB Luc De Vis en Edwig L; tembei Of bij de begeleidingjj 1 1 Geyselaer, Guy De Ba Roger Callebaut Het Baardegems «Ceciliazangkoor» neemt deel aan het Bene- fietkonsert op vrijdag 30 oktober te Aalst, Nieuwstraat 20 te 20.15 uur. De menopauze KVLV organiseert op vrijdag 23 oktober te 20 uur in de parochiezaal een les over «de menopauze». Karnavalsfeer te Baardegem Morgen zaterdag 24 oktober folkloristische, karnavaleske avond in de parochiezaal georganiseerd door «'t Is 't iën en 't ander». Begin te 20 uur D.J. Hans. Minister Galle te Baardegem C.S.C. Vormingswerk «De Faluintjes» brengt een avond in Gasthof Vonck met minister Mare Galle op woensdag 28 oktober te 20 uur. Gehandeld wordt over «milieubeleid in Vlaanderen». Wijding Op zondag 15 november te Drongen in de kapel van het Klein Seminarie St.-Paulus wijding door Monseigneur Van Peteghem van Paul Jacobs tot akoliet als stap naar de wijding tot permanent diaken. Plechtigheid te 15 uur. In de Nieuwstraat bij Johanna Philips sloeg vuur in een braadpan in de keuken. Door het spoedig optreden van de brandweer werd de schade beperkt. Sportdag De vierde sportdag in de rijksbasisschool viel letterlijk en figuurlijk in het water. Door aanhoudende regenval waren de terreinen onbruikbaar. De aktiviteiten werden dan ook afgelast. We houden U op de hoogte wat betreft de vervangingsdatum. Parochiecentrum Ontvangen U dit week-end: Anny en Alfons De Maght- Aelbrecht. Naar Zottegem Wie deze zomer mee reed met Sylvae Tours of wie er belang in stelt als nieuwkomer kan op zaterdag 24 oktober mee met een bus, gratis, naar Zottegem waar tijdens een gezellige avond, dia's van reizen worden vertoond en inzonderheid Diano Marina als nieuwe suksesreis wordt belicht Start aan de kerk te 19 uur precies. Geen toelage De Kerkfabriek van Meldert had geen toelage in 1981 nodig daar de rekeningen met een (klein) boni sluiten. Kravaal Verleden zondag vertrok bij Café Stin, Putstraat, een wandel groep voor een trip door het Kravaalbos, een organisatie van de Verenigde Natuurgidsen van het Pajottenland. Kokerij kermis Op zaterdag 24, zondag 25 en maandag 26 oktober Kokerijker- mis met op maandag 26 traditionele jaarmarkt. Rommel- en koekemarkt Overmorgen zondag 25 oktober rommel- en koekemarkt in de meisjesschool vanaf 15 uur. Iedereen van harte welkom. «Goosenbroeck» De nieuw ontworpen straat uitgevend op de Mutsereelstraat kreeg officieel de benaming «Goosenbroeck». Deze benaming vinden we reeds op de figuratieve kaart van het Landboek in 1727 terug onder «Het Goosenbroeck» en gelegen tussen «Stevensveldt» en «Het Schepersveldt». «Het Hoosenbroeck» behoorde destijds bij het Affligems goed van het «Hof te Mutsereel», samen in 1650 26 bunder, 2 dagwand en 64 roeden met naast het destijds geheten «Goosenvelt» ook «het Steen- veldt», «den Sollendriesch», «den Vaerentlochtinck», «het Ste vensveldt», «'t Swaeenevelt», «den Hoogen Wijngaert», «den Hals» en «de Langhen Meersel». Brand Brand ontstond in het week-endhuisje aan de Achterstraat van Fernand De Boitselier uit Aalst. Door een snel optreden van de brandweer kon de schade beperkt worden. Faluintjeskapel Op zaterdag 24 oktober te 20 uur grootse show, m.m.v. de Faluintjeskapel te Perk. Uitzending van dit programma de volgende zondag via radio Albatros. eerd op e wordt igen als trdagavoi Op de gemeenteraad van 7 oktober keurden de raadsleden een onderhandse overeenkomst goed met de elektriciteits maatschappij Intergem. Deze firma legde reeds aan de Grote Baan te Herdersem de openbare verlichtingskabel ondergronds, maar om het werk te kunnen vervolledigen moeten nog heel wat materialen geleverd en geplaatst worden. Het gaat om -11 rechte palen met een lichtpunt hoogte van 10 m, 11 verlichtingstoestellen voor hogedml f'rèri natriumlampen van 250 W voor bevestiging op de reels i' r paal en 11 hogedruknatriumlampen van 250 W elk. Om reden van gebrek aan materiaal konden deze wer in het verleden niet voltooid worden. De uitgaven hier verbonden worden geraamd op 219.594 fr. BTW ink k" grepen. oi VES stil te at— rgie» da. "erf km§» ge" Tiens, zo lang is dat nu toch nog niet geleden dat de kindjes thuis 20u U kan van nu af reserveren 35.72.96. gekocht werden. By «Hoop in de Toekomst» kan het zelfs nu nog. De geboorte wordt dan ook met dubbele spanning opgewacht. elke werkdag tussen 18 en 19 u zaterdag 14 november te bij Maria Spinoy, Hoogstraat 25 te Baardegem, te!. Zal voor de geboorte van «De Zevende Zoon» wellicht een Boudewijn, «die van Laken» zijn peterpak moeten aan trekken? Of zal...? Kom liever zelf eens kijken. Je bent er wis en zeker een avond mee uit de zorgen. Het wordt een door en door Vlaams blijspel, een rauwe maar tedere lofzang op het lieve leven. «De Zevende Zoon» blijspel in vijf taferelen, wordt door «Hoop in de Toekomst» opge voerd in zaal «Ons Huis», Hoogstraat 86 te Baardegem- Aalst en dit op: maandag 2 november te 20u vrijdag 6 november te 20u zaterdag 7 november te 20u zondag 8 november te 15u dinsdag 10 november te 20u Callebaut-Hanssens Pia De Maght-Aelbrecht Anny De Pauw Robert De Valck Willy Jansegers Frans Paridaens Antoon Pots Pieter Saeys Mathieu Uyttersprot Raymond Meldert Meldert Baardegem Meldert Herdersem Moorsel Moorsel Meldert Moorsel le plaats Kamer AGALEV le plaats Prov. PW 3de pi. Sen. CVP 3de pi. opv. Sen. VU 6de pl. Prov. VU 7de pl. Prov. PVV lste pl. Prov. VI. Blok 4de pl. Kamer VI. Blok 5de pl. Prov. SP lste pl. Prov. CVP 3de pl. Kamer, opv. CVP Vliergeslacht Cecilia's Viergeslacht bij de familie Vandevelde - Van Roy als volgt: Vóór 14 dagen vierde de Vrouwenbond van de Kon. Fanfare St.- Maria Uyttersprot (69 jaar), Marie-Louise Van Roy (47 jaar), Cecilia het traditioneel Ceciliafeest. Verleden zondag was het de Sonja Vandevelde (25 jaar) en Nancy De Neef (drie maanden), beurt aan de Fanfare St-Cecilia en morgen zaterdag aan de Vrouwenbond van deze Fanfare. Begin met een H. Mis te 17.30 Zankoor uur Volgt nu nog de Ceciliaviering van de Koninklijke Fanfare Het Parochiaal Zangkoor konserteert te Aalst, Nieuwstraat 20, St.-Cecilia. VTB-VAB komt traditioneel met een denderend Allerheiligenfes- vierdaagse naar de Vogezen en tival waarbij zowat eenieder aan z(jn trekken kan komen. de tiendaagse treinreis naar Hierbij dan ook het veelbelovend programma van de festiviteiten: Opper-Oostenrijk. klas ontha en ket (id voor c trkrachli het thi (drag var «ken. rende tw achten net volle jjekt «E van I hierbij ezegd: he itcit die ontwikk zeker t bijdrae ordeel te ildezen iheid nei resultaat boeier en kar pen heb rod te k< over ti. turnzai ntoonstc letgeen c geschre [werkt h energie: volwasai nade dc Keiz niseerde DAT (V itief Dei nologje' ■en bei Daar Als gewezen krijgslieden konden de stichters van de abdij Affligem in de elfde eeuw, uiteraard beter het zwaard dan de pen hanteren. Ook andere ridders die zich by hen aansloten, behoor den evenmin tot de meer-ontwikkelden. Die stichters werden dan in het klooster ook allerminst boekenmensen maar legden zich in het kader van de gehoorzaamheid veeleer toe op handenarbeid. Dit maakte op dezen die slafelijk werk verrichten uit noodzaak sterke indruk doch ook op de heren die het werk verfoeiden uit misplaatst eergevoel. De Benediktijnen hielden zwang en er waren zoveel Jo- trouwens handenarbeid steeds hannen. Echter in die periode in ere. Vermeldde hun regel slechts één Fulgentius. De immers niet dat «ze juist dan schrijver die men voortaan niet ware monniken waren wan- meer Johannes Cotto of Jo- nèer ze van het werk van hun hannes Papa wil noemen doch handen leven zoals onze Va- veeleer Johannes Affligemen- ders en Apostelen»? Waar ses, hechtte veel belang aan echter genoeg mankracht voor fijne uitvoering van Grego- het zware werk aanwezig was riaanse zang. als in Cluny oordeelde men dat Er wordt verondersteld dat voor monniken met aanleg deze Johannes zijn traktaat geestesarbeid beter overeen- over de muziek in de Sint- kwam met hun voorbestem- Jacobsabdij te Luik zou heb- m'n8- ben geschreven. Abt Fulgen- De eerste abt vart Affligem, tius moet hem dus aan de abdij zelf een hoogstaand intellek- te Luik als leermeester hebben tueel, volgde hierin, zoals afgestaan, trouwens in veel andere zaken, Om goed en juist te zingen de opvattingen van Cluny en had men uiteraard koorboeken was verheugd hulp te krijgen podig, doch die moesten ge- vanuit Luik Een priester die schreven worden. Veronder- aldaar aan de school les gaf in steld wordt dat Fulgentius en de H. Schrift, wenste monnik Heriman toen ze uit het kloos- te worden doch liever-niet te - ter van Verdun werden wegge- Luik waar hij reeds te veel jaagd de toelating kregen en- vermaardheid had verworven, kele boeken mee te nemen. Hij deed dan ook Zijn 'aan- Affligemse kopiisten zouden vraag te Affligem en dit besluit er dan voor zorgen dat hun maakte dusdanige indruk op medebroeders afschriften er- zijn studenten dat tal van hen van kregen. Dat afschrijven meekwamen. Die priester was vroeg vanzelfsprekend wel Franco die later als Abt Ful- voortdurende inspanning en gentius zou opvolgen. De an- gedegen ulthoudingsvermo- deren waren'Albcrtus, Walter- gen. «Slechts drie vingers doen us, Alardus en Johannes. het werk maar heel' het li- De laatste'zou deze kunnen chaam dat gedurig moet gebo- zijn geweest die zich speciali- -gen blijven wordt er moe van,» seerde in de muziekweten- leest men ergens, schap. Het geleerde werk «De Men moest het «Evangelie- Musica cm Tonario» werd in boek», het «Psalmboek», het elk -geval door een Johannes, «Lectionarium», de «Orines», leerling van abt Fulgentius, ge- het «Graduale» en het «Anti- schreven. Doch er waren des- phonale» kopiëren ep vermé- tijds nog geen familienamen in nigvuldigen. Geheel dc Latijn se bijbel moest worden overge schreven en verder moest elke monnik, volgens de regel, een geestelijk boek ter lezing heb ben tenminste indien hij lezen kon. Dat was dan bovendien nog in het Latijn. Daarenboven moest de moederabdij haar stichtingen van de meest noodzakelijke boeken voorzien opdat de monniken die daarheen gezon den werden op hun beurt vol gens de behoeften voor verde re aanvulling zouden kunnen zorgen. Zo naar Sint-Andries bij Brugge, Neerwaver, Maria Laach in het Rijnland, Fras- nes, Bornem Vorst en weldra ook Groot-Bijgaarden. Boe ken die «het woord Gods be vatten» en die men vereerde met een eerbiedige kus moch ten niet inderhaast geschreven worden. Het betaamde immers dat sommige teksten met mooie miniaturen werden ver lucht en dat de voornaamste boeken die aan het altaar wer den gebruikt voorzien werden van een lederen band en meta len sloten. Dat gebeurde reeds in Affli gem onder de eerste abt en ook onder zijn opvolgers doch ter plekke is er niets meer dat getuigt van de vroegere bedrij vigheid. Als oud Affligems boek is vooral bekend het «Evangelia rium» uit de XII* eeuw dat momenteel berust in de «Bi- bliothèque de l'Arsenal» te Pa rijs als nummer 1184, Het is geschreven op perkament op twee kolommen en bevat 124 bladzijden. De prachtige band is versierd met een ivoren plaat die in reliëf Kristus' Gedaante verwisseling voorstelt. Vier kleine ivoren platen stellen de vier evangelisten onder hun zinnebeeld voor. In het boek zelf heeft men de vier Evange liën elk beginnen met een mi niatuur die de evangelist in kwestie voorstelt. De Paters Benediktijnen van Dendermonde bewaren drie Affligemse handschriften uit de XII* eeuw met de levens van de Vaders in de woestijn, uittreksels uit kommentaren van St.-Gregorius op het Oude Testament en kleinere werken van Hugo van St.-Victor over O.L. Vrouw. In de pastorie van Orbais bewaart men het Psalterium van St.-Wivina uit de eerste helft van de XII* eeuw en in de Koninklijke Bibliotheek te Brussel een handschrift uit de zelfde periode dat toebehoor de aan de Benediktinessen van Vorst. Het bevat de «Moralis in Job» van Paus Gregorius, een boek dat destijds in alle belangrijke kloosters te vinden was. Vlijtige speurders hebben ontdekt dat er in de Pruisische Staatsbibliotheek te Berlijn verscheidene handschriften be rusten destijds door monniken van Affligem gemaakt voor hun medebroeders van Maria- Laach. Nog andere handschrif ten zijn vermeldenswaard. In die van München, van Darm stadt, van Kamerijk en van Kpenhagen. Een mooie codex werd destijds door de abdij van Affligem geschonken aan Sint-Andries bij Brugge. Bezit Affligem niets meer van al die kostbare stukken uit eigen ate lier dan ondergaat hetzelfde lot dat van talrijke kunstschil- derijen van Vlaanderen ver spreid over heel Europa. Die mooie handschriften getuigen alleszins wijd en zijd van de plaats van herkomst, Affligem. L.H. Vrijdag 30 oktober: In het Kultureel Centrum, Ab dijstraat te Affligem opening van het Festival door Minister van de Vlaamse Gemeenschap Mare Galle. Het wordt een festival met 'n gouden stroom van aktiviteiten, een unieke platenen boekenbeurs, een ten toonstelling van werken van kunstschilder Fons MacharLs en bovendien een expo van de ingezonden werken «De Mo len», een wedstrijd waaraan een veertigtal schilders en te kenaars deelnemen. Tijdens .de openingsplechtig heid zal erevoorzitter Jozef Van Overstraeten het werk van de kunstschilder belichten en zorgt Alfons Van Nieuwenhove voor een indringend interview. Het Koor Singhet Fro van Me re zorgt o.l.v. Frans Matthieu voor een feestelijke muzikale omlijsting. Na de openingsheildronk en verder bezoek aan de tentoon stelling verpozing in de «Ita liaanse Wijnkelder» of in de Affligembar. Zaterdag 31 oktober Vanaf 14 u. kosteloos St.- Maartenfeest voor alle kinde ren. Dit feest duurt tot 16 u. doch 's voormiddags brengt St.-Maarten, uiteraard op aan vraag, graag een huisbezoekje aan minder-valide kinderen. Vanaf 2 u speelt het amuse mentsensemble Pol Van Gucht ten dans. Het wordt een reuze- gezelschapsfeest met o.a. een pittige kruldenkwis georgani seerd door Frans De Block, de onvervangbare kruidenken ner. Overigens is er ook de verkiezing van de Affligemse Kruidenkoning Avilo en Krui- denvorstin Avila... 'n Feest naar ieders hart. Zondag 1 november Te 17 u. zijn er in het Kultu reel Centrum dat reeds toegan kelijk is vanaf 14 u. reisrepor tages aan de lopende band, kosteloze toegang Alfons Martin brengt «Tenerife», Ro ger Van Mol «Noorwegen», Gilbert Fahy «Wallis» en Jan Van Damme «De Oostkan tons». Het is een realisatie van VTB-diaklub «Affligem». Maandag 2 november Vanaf 15 u. in het Kultureel Centrum «Die excellente Cro- nyeke» een beeld- en klankverslag van de hoogte punten van het plaatselijk af delingsleven met vooral de gastronomische weekends te Neuerburg en Mertesdorf, de Dinsdag 3 en donderdag 5 november In het Kultureel Centrum, open vanaf 19 u., te 20 u. voordracht door Frans De Block over «Kruiden kennen... en gebruiken». Ook voor deze tweede reeks kunnen geen in schrijvingen meer worden aan vaard. Vrijdag 6 november Te 20 u. in het Kulti. Centrum «Molenfestijn in diabeelden» met na de vertoning beoorde ling van de ingezonden dia's i.v.m. de wedstrijd «De Mo len», wedstrijd waarbij meer aandacht wordt gevraagd voor onze bedreigde wind- en wa termolens. Projektie van de diamontage «Daar... b(j die molen», samengesteld door Jan Van Damme. Toegang vrij doch aantal plaatsen beperkt. Zaterdag 7 november Te 17 u. in het Kult. Centrum slotvoordracht van de 2e reeks «Kruiden kennen en gebrui ken» met stemmig afsluiten denkend aan molentjes en kruiden... Te 20 u. proklamatie van de uitslag van de grafische wed strijd «De Molen», Juryledfen zijn: Prof. Dr. Frans Vvncké. zand schilder Roger De grafisch kunstenaar Piet (1 sens. Na de prijsuitro «stemmig onderonsje» s met de kruidenvriendd geanimeerd door akkordjj L. de Fardeau. Zondag 8 november Vanaf 14 u. in de Al «6e Antiek- en Oude met meer dan dertig mers. Een belevenis. In verkeersvrije straat is er u. een wedstrijd in nen «Molens In 't Krijt», deren die hieraan willen nemen laten zich liefst november inschrijven VTB-vertegenwoordiger rens Van der Schueren, straat 23 te Affligem, tel. 66.72.00. Minister van de Vlaamse Gemeenschap Mare Galle houdt op woensdag 28 oktober in het Baardegems gasthof «Vonck» een veelbelovende voordracht over «Milieube leid in Vlaanderen», Een organisatie van CSC-Vormings- werk «De Faluintjes». Tien jaar terug werden milieubeschermers nog als «rare jongens» bestempeld... Nochtans waren zij de signaalge vers van een enorm dreigend gevaar: de teloorgang van ons leefmilieu. Zij zijn het toch die aan de basis liggen van het nog jonge milieubeleid in Vlaanderen en blijven er steeds een belangrijke rol in vervullen. Waar staan we nu? Wat voor de toekomst? Vragen waarop minister Galle een antwoord wil vinden en ons tevens zijn beleid toelichten. Alle belangstellenden zijn van harte welkom. Tenslotte is het immers ons aller zaak. LH Ook na het Allerheiligen! val staat VTB-VAB niet s Op woensdag 11 novcai wandelt gans Vlaanderen de klub Affligem ook wordt een avondtocht mei* lichte bieten. Samenkom! het Oud Zandtapijt te H gem. Iedereen zorge voor lange, zwarte biet. Hien hangt immers ccn pri;:|eeds vast. Terugkeer aan c' trekplaats is voorzien teg'ijhnten u. Lederen,laarzen aantrek L s| 'is aangeraden Mlpj l/oor de g«erste, erjaar fzonde ien d i hun lee emotie mei» rmst iL Vrijdag 23 oktober Jeugdhuis Leeuwerik; Film «The Turning Point» Zaterdag 24 oktober 3e ACW-Wandeltocht, 14 u in «De Volkskring» Tentoonstelling Krist. Arbeidersbeweging, 14 u. in Volkskring» ACW-avond: «Spel, kwis en gezellig samenzijn, 20 ujn* Volkskring», toegang: 30 fr, 50 fr voor familiekaart C PW-vrouwen: bezoek aan de Minardschouwbürg voor °men stuk «Saluut, 'k ga in congé...» iï Tennis J/Vanzele: 5e Tennisnacht in het zaaltje van1 Pr®*s tin hu laar o hun 'rood Zonda eerde klooster, Dorp. Met Ludwig's Diskotheek, 21 u. Chiro Nele; T-Dansant in «De Club», met diskobar troyer» Zondag 25 oktober VTB-VAB Lede-Wichelen: Familiale Herfstwandeling in U| Zoniënwoud o.l.v. een gids. Vertrek: Wichelen-kerk: 12» (,ond Lede-Markt; 13 u. Terug: 20 u. Inschrijven bjj stuursleden. Jeugdhuis Leeuwerik: mosselfestijn t.v.v. de voetbalploe^aat Inschrijven op voorhand in het jeugdhuis. KVLV-Oordegem: feestvergadering met voordracht «T» tafelen^ -

De Voorpost | 1981 | | pagina 8