H H M nI U 27 Oostvlaamse Muziekmaatschappijen nemen deel aan Provinciaal Tornooi 1982 li AFFICHE- EN FOLDERWEDSTRIJD L0KERSE FEESTEN mL Kuituur in de provincie: boeiende retrospektieve Fendermondse rijschool Onderneming van.- bambi PVBA Een jaar voor de gehandicapten: er blijft nog veel te doen Tweede muziekkwis voor Opstalse verenigingen Oostvlaams jaarboek Kuituur kring te Berlare 18 - 2.4.1982 - De Voorpost Niet minder dan 27 fanfares en harmonieën uit onze provincie nemen ded aan de Provinciale Tornooien waarbij ze door een deskundige jury naar waarde worden geklasseerd en door de Provincie met vier jaar betoelaging worden bedacht. Elke maat schappij dient een opgelegd stuk te spelen volgens de zelf gekozen afdeling en drie stukken naar keuze van dezelfde moeilijkheids graad in te studeren waarvan dan op het tornooi één, aangeduid door de jury, wordt gespeeld. Volgende korpsen treden aan. Nu allemaal, op vraag, niet meer in openlucht doch in zalen. Zaterdag 24 april Sporthal te Merelbeke, vanaf 15 uur Aalter: Kon; Kat. Fan. «Een dracht» (2e) Melle-Vogelhoek: Kon. Harm. «Vreugd in Deugd» (le) Heusden: Kon. Oude Ge meenteharmonie (uitm.) Zondag 25 april Sporthal te Merelbeke, vanaf 10 uur Oosterzele: Kon. Fan. «St.- Cecilia» (2') Lotenhulle: Fan. «St.-Cecilia- vrienden» (1') Oordegein: Kon. Harm. «St.- Cecilia» (lc) en vanaf 15 uur Velzeke: Kon. Fan. «Moed en Volharding» (2') St.-Marie-Oudenhove: Kon. Muziekmij «St.-Cecilia» (2') ADRESSEN 053-70.02.93 De specialist in maatwerk De laagste pnjzen der matrassen. Schuimrubber. Latex. Staalveren, Super-Bultex. Bergemeersenstraat 18. AALST 310321 052-21.37.94 van het type A. Praktisch en theoretisch onderricht door gespecializeerde personen. De Dendermondse Rijschool, Veldstraat 47. Sint-Gillis-Dendermonde. leert U sturen zoals het moet. Alle inlichtingen. 30 0076 Iraottiandel FABRICATIE van A.E C POORTEN Plastiek Aluminium Skinplate Hout meranti - atzeha - ceder DEPOTHOUDER van HÖRMANN Standaardprodukten Industriedeuren Garageboxen 520 x 270 20 950 BTW Afstandsbediening vcnaf 9.900 BTW geleverd A.E.C. Kantelpoorten Pb a BUREEL en WERKHUIZEN Zeebergkaai 2. 9300 AALST ft Tel. 053777 87.23 ERMAN 052-21.38.16 Michem Tapison, nytontapqt. en andere vloerbedekkingen in overgrote keus bij Herman Michem Potiaulaan 16, St GiKis-Dendermonde. Vraag vrq blijvend inlichtingen 30 0322 UIS COUTURE ANN 053-77.90.34 SPECIALITEIT Trouw- en suitekledmg Kommuniekleding Dames en tienerkleding Grote maten ROMBAUT- DE JONGE Molenstraat 72,9300 AALST 30/0001 I O-SPORT 052-21.17.59 Alles maar dan ook alles van sportartikelen alsook sportkledq en camping Statiestraat 21Lebbeke. Kroostrijke r Gezinszegels 30 026C Lom. LEEN BERUST O53-2i.GO.l6 Op handtekening. Hypotheken, verzekerde geheimhouding Inlichtingen bij Van den Berghe. Droeskouterstraat 12. Haaltert 31 0060 oto's Holman Tel. 053/70.33.95 Gekend voor de laagste prijzen Gespecialiseerd in de beste merken Alle benodigdheden en kleding IEUWLANDT 053-70.28.61 Woonverbouwing van de kelder tot het dak ook onderhoud verbeteren en herstellen. Langestraat 116 9300 AALST 30 0354 - BEHANG SCHILDERWERKEN - .MUUR- VENSTERDEKORATIE i flFPflR - VASTTAPIJT - LINOLIUM UCUUV1 VINYLVLOERBEKLEDINGEN - MEUBELEN a MEUBELDEKORATIE RUSTIEK - MODERN OF KLASSIEK MMnalfeua. IBS AALST Ttl. 153/21.14.11 UBUCITEIT 052-21.40.60 'UANDO 053-21.40.60 k om de reeks moeilijke Latijnse woordjes volledig te maken. Squis. quid. quo. quando, quomodo...enz: wie. wal waar wanneer en hoe? Het antwoord op de vragen m verband mei uw advertenties wordt U gegeven door Groep De Cuyper ETRO Is een blik in het verleden. VAN LIMBERGEN RETRO. Kattestraat 73 in Aalst herinnert aan dit verleden onder vorm var m antiek-finish. Kunstvoorwerpen wandtapijten en dukties van gekende meesters. AJomgekend voor salon-garnituren in leder3 IPORTARTIKELEN 053-21.94.90 R0ELANDT SPORT Molenstraat 48 B. 9300 AALST 3 1 apljten - Vasttapijt Cuvelier Zonnestraal 7, Aalst Tel 053/77 12.93 - 77.12.94 6/16 Eigen plaatsingsdienst URWERKEN COVENS Lange Zoutstraat 44. AALST 053-70.18.20 29 0166 ERGEYLEN R. EN ZOON 053-21.49.91 l +y n 052-21.40.60 een toverformule? Neen een vergelijking Uw inbreng en onze vaklui geven samen een fijn resultaat aan uw reklame- problemen J Bel even naar Groep De Cuyper ■ASTAVA - WARTBURG -053-21.01.14 BARKAS - SUBARU De wagens met klasse vindt U steeds m de GARAGE ST -MAARTEN Kerkhofstraat 2.9300 AALST 3 Merelbeke: Kon. Harm. «St.- Cecilia» (le) Zaterdag 8 mei Sporthal Eksaarde, vanaf 14.30 uur Wachtebeke: Muziekver. «Concordia - Overslag» (2C) Eksaarde: Kon. Harm. «St.- Cecilia» (lc) Eeklo: Kon. Kat. Harm. «Amicitia» (uitm.) Lokeren: Soc. Harm. «Voor uit» (ere) Zondag 9 mei Gem. Zaal «Roxy» te Temse vanaf 10 uur Tielrode: Soc. Harm. «Mor genrood» (2e) Waasmunster: Kon. Harm. «St.-Cecilia» (le) Kruibeke: Kon. Fan. «St.-Ce cilia» (uitm.) en vanaf 15 uur Vrasene: Fan. «Eendracht» (T) Hamme St.-Anna: Kat, Mu ziekmij «Eendracht» (lc) Belsele: Kon. Fan. «St.-Ceci lia» (uitm.) Temse: Soc. Harm. «Willen is Kunnen» (ere) Zondag 6 juni Sporthal te Appels-Dender- monde Vanaf 10 uur Baasrode: Kon. Kat. Harm. «De Eendracht» (lc) Moerzeke: Kon. Fan. «Een dracht» (le) Baasrode: Kon. Lib. Harm. «St.-Cecilia» (uitm.) en vanaf 15 uur Oudegem: Fan. «De Brand weer» (le) Herdersem: Kon. Harm. «Concordia et Docilitas» (T) «St^Ceriha» K°n Muziekm^ Geëngageerde poëzie in Sint-Niklaas, onder het motto «Dichters in verdrukking», et Berlare: Kon. Fan. De door het Masereelfonds georganizeerde manifestatie in de schouwburg. De te dezi Vriendenbond» (uitm.) gelegenheid samengestelde brochure kan je nog verkrijgen bij Julien Verellen, Verba LH dingsstraat 12 in Sint-Niklaas, tegen 50 frank Voor de vierde maal organiseert het komitee Lokerse Feesten een affiche- en folderwedstrijd. Voor deze wedstrijd zyn aantrekkelijke prijzen voorzien. De winnaar van de affichewedstrijd ontvangt 6.000 fr., de tweede een troostprijs van 1.000 fr. Voor de folderwedstrijd is er een prys voorzien van 2.000 fr. De ontwerpen dienen binnengeleverd te worden ten laatste op 16 mei. Hierby enkele der voornaamste punten uit het reglement: Art. 2 over de affiche: het formaat van de affiche is bepaald tussen 40 a 45 cm. breedte en 60 - 65 cm lengte. Eén zesde van de oppervlakte dient voorzien voor het programma. Het al of niet gebruiken van kleuren wordt overgelaten aan de ontwerper. De affiche moet gedrukt kunnen worden op offset. Art. 3 over de folder: het ontwerp dient uitgevoerd in zwart-wit, of folioformaat (21,5 x 33,5 cm.) Eén derde van de oppervlakte dient voorzien voor de programmatekst. Art. 4. Algemene voorschriften, zowel voor affiche als folder: Het onderwerp moet betrekking hebben op de Lokerse feesten (doel, sfeer, etc.) In het onderwerp dient de tekst «Lokeree feesten 1982» verwerkt te zijn. Alle technieken zjjn toegelaten (collages, foto's, pentekeningen...) zolang ze te druk ken zijn op off-set. De inzendingen moeten vergezeld zyn van een gesloten omslag, waarin naam en adres van de ontwerper steekt. Op de omslag en op het ontwerp moet één en hetzelfde kenteken worden aangebracht. De jury heeft het recht de prijzen niet toe te kennen. De ontwerpen dienen ingeleverd te worden by: Werner Hillaert, Daknamdorp 10, bij Daniël Michiels, Oude Heirweg 204, en by Marc Van Damme, Heirbrugstraat 12, allen te Lokeren, en dit voor 16 mei 1982. De prijsuitreiking heeft plaats op vrijdag 28 mei in de zaal De Roos. Ter gelegenheid is er een optreden van de groep «Allez Allez». Aanvang om 20 uur. Het volledig reglement kan ook bekomen worden by: Jeugdhuis T-Club, Oude Vismijn 11A, Jeugdhuis Den Hert, Zand, Jam club, Schoolstraat en Jeugdklub Okapi, Kerkstraat 16, allen te Lokeren. J.V.L. In 1980 startte de werk groep van de Lokerse Min- der-validen haar werk zaamheden. Er werd dus niet gewacht op een jaar van de minder-validen. Ap ril en juni 1980 waren de maanden waarin aan ge ïnteresseerden informatie verstrekt werd betreffende onderwijs en tewerkstel ling. Op 20.1.'81 werd de start gegeven van het «Jaar van de minder-validen» in Lokeren met een uiteenzet ting omtrent de problema tiek van minder-validen door mevrouw Wivina De Meester, volksvertegen woordiger. VZW Feniks zorgde op 22 februari voor hoogstaand rolstoelbasket met het «West-Europees Tornooi 1981». 27.3.'81 bracht ons de film «Een vloog over het Koekoeks nest» van Ken Kesey, met nabespreking door psychia ter Dr. Heylen. Daar kwam dan de werking van psychiatrische klinieken in Vlaanderen aan bod. Om trent het seksuele beleven van minder-validen werd op 7.4.'81 een film ver toond met aansluitend een debat o.l.v. Bob Carlier, assistent aan de RUG. Het tekort aan seksuele opvoe ding en begeleiding van minder-validen wordt hier geschetst. De vraag naar een volgende bijeenkomst om te zoeken naar concrete oplossingen werd gesteld. Verder werd in april met de film «Best Boy» van Ira Wohl een vurig pleidooi voor een aangepaste zelf- standigheidsverwerving van de minder-validen ge houden, ook van de men taal minder-validen. 30.6.'81 bracht dan de info- avonden in 1980 omtrent onderwijs en tewerkstel ling, een volgende info- avond omtrent aangepaste huisvesting voor minder- validen. Oktober '81 was met de organisatie van de infobeurs omtrent voorzie ningen van minder-validen uitgave van de infobroc- hure), meteen het eindpunt van het jaar van de minder- validen, maar tevens het hoopvol begin van de eeuw van de minder-validen. Daarom is de werkgroep in 1982 gestart met het stimu leren van integratiegerichte aktiviteiten door andere verenigingen. Een eerste aktiviteit is het toneelstuk «Een dag uit de dood van Piet Snot» van Peter Nic hols, opgevoerd door Lust naar Kunst, op 4 dagen in januari '82. Naast deze «zichtbare» aktiviteiten probeert de werkgroep eveneens inspraak te ver krijgen. Dit gebeurt langs de kommissie Ruimtelijke Ordening, en langs een BTK-projekt (startdatum maart 1982), dat tot doel heeft de noden, proble men, wensen van de Loker se minder-validen op te sporen. De werkgroep hoopt, langzaam maar ze ker, de totale integratie van de minder-validen te hel pen bewerkstelligen. Een oproep tot de minder- validen In verband met voorgaand artikel komt ons nog een oproep toe vanwege de ij verige voorzitter van de werkgroep, dhr. Vic Mees. Hij schrijft: De werkgroep minder-validen ijvert er voor om alle drempels (zo wel figuurlijk als letterlijk) weg te werken. Verschil lende kontakten werden genomen, o.m. met de werkgroep Vervoer Waas land, en IMWO (verant woordelijke Winkelcen trum Markt te Lokeren), om de toegankelijkheid voor minder-validen zoveel mogelijk te bevorderen. Een aantal openbare ge bouwen te Lokeren zijn reeds toegankelijk ook voor rolstoelmensen. Wij denken hierbij aan het stadhuis (lift langs het poli tiebureau), de post, het zie kenhuis, het cultureel cen trum in de Torenstraat, sporthal en zwembad. Daarom durven wij ook een oproep doen tot de minder-validen zelf: «De gebouwen zijn toeganke lijk, maak er dus ook ge bruik van! Integratie kan er slechts komen indien je zelf, als minder-valide ge bruik maakt van alle gebo den kansen!» De Openbare Biblioteek te Opstal heeft een druk wee kend voor de boeg. Op za terdagavond staan de ver antwoordelijken in voor de organisatie van een dansa vond in de zaal Beukenhof. Op zondagavond brengen ze weer een muziekkwis voor het voetlicht. Het is hun tweede uitgave van een vragenspel waarin teoreti- sche proeven en plezante praktische tests elkaar op volgen. De verenigingen die met de ereprijzen gaan lopen moe ten niet rekenen op massa's prijzen. Maar onder het motto «deelnemen is be langrijker dan winnen» kunnen ze toch nog 1.000 fr. in de wacht slepen. De tweede vereniging is nog goed voor 500 fr.de derde krijgt 400 fr. toegestopt. Het pubüek krijgt ook de kans om een prijs te vero veren, want tussen de aan wezigen wordt ook één en ander verloot. De ploegen die willen deel nemen dienen lid te zijn of gekend zijn bij de jeugd raad, de sportraad of de kultuurraad. Men aan vaardt geen verenigingen die werden opgericht met het doel te kunnen deelne men aan de kwis. Voor de teorievragen worden twee clubleden afgevaardigd. Anderen kunnen zich in zetten om de praktische proeven tot een goed einde te brengen. Enkele voor beelden daarvan: zelf een lied maken, een dans pre senteren, een stukje kaba- ret ten beste geven of der gelijke dingen meer. Informatie kan men beko men bij Antoine De Raes, Kalkestraat 165 te Buggen- hout (052/35.06.13). (lvd) Het is al een poosje geleden dat Ovide Windey de provinciale fotografiepnjs won. De Sint-Niklaze- naar, die inmiddels door de Dendermondse Rotary bekroond werd (en vorige week nog door De Voor post in de kijker werd- gesteld) kan het zich mis schien niet meer herinneren. We frissen zijn geheu gen op: 't was in 1980, en zijn stadsgenoot Albert Ruyssinck werd toen tweede. Nog in 1980 won Zeienaar Henri Van Daele de provinciale prijs voor het kinderboek voor zijn «Pit- jemoer». Van Daele publiceerde dat jaar wel zeven boeken voor de jeugd, hij moet zo ongeveer de meest produktieve literator van de provincie zijn, of toch gewéést zijn in 1980. En weet je nog dat de Aalsterse historicus Frans- Jo8 Verdoodt, de trouwe Aalsterse lezers van De Voorpost welbekend, de provinciale prijs voor zijn thesis over Hector Plancquaert in de wacht sleepte? Het staat allemaal in het pas verschenen kultureel jaarboek (1980) van de provincie Oost-Vlaanderen, een belangwekkende leidraad doorheen het kulture- le gebeuren in de gouw, een langgerekte momentop name ook. Dit 341 pagina's tellende naslagwerk raadpleeg je volgaarne als je je interesseert voor het toneelmatige, muzikale, plastische, heemkundige en nog veel méér gebeuren van Beveren tot Ge- raardsbergen, van Eeklo tot Aalst. Impressies en statistieken, een schat ««n gege vens over o.m. de musici Roland Peelman (Hamme), Nico Baltussen (Sint-Niklaas) en Hilde Pas (Zele); over het Oostvlaamse poppentheaterfestival dat in Belgiës jubileumjaar plaatsvond; over de naar Leu ven «geëmigreerde» Kalloee heemkundige Rijkhard Van Gerven en Roel DUaese die dr. honoris causa van de Gentse rijksuniversiteit werd; over Dender- mondenaar Frank Steyaert die de provinciale prijs voor kunstambachten won met zijn twee sierpotten plus juweeldoos; over de Sint-Niklase beeldhouwer Albert Tersago en de tekenvaardige Antwerpenaar Jos Hendrickx die medunkt in Beveren begraven ligt. Bijdragen in dit jaarboek omtrent het Saksenhof in Beveren en het Kravaalbos in Aalst, Tweebrug- genkapel in Hamme en natuurlijk ook het molen museum in Wachtebeke. Bij k.b. werden in 1980 liefst 83 orgels onder bescherming geplaatst; klavie ren uit Belsele, Buggenhout, Burst, Sombeke, Steendorp enz. klinken op uit deze publikatie. Aandacht wordt verder geschonken aan vijfhon derd jaar Sint-Martinuskerk in Aalst en aan de Art Déco-tentoonstelling in '80 in Sint-Niklaas, aan het overlijden van de Wase volkskundige De wulf en de in Aalst aktieve heemkundige Valère Gaublomme. Wie om een of ander adres (fanfare, toneelvereni ging, museum) verlegen zit kan dat opsnorren in het jaarboek, wie wil weten hoeveel boeken er in zijn gemeente aan de bibliotheken ontleend werden vindt eveneens zijn geding. Het kultureel jaarboek koet 500 fr. Bestellen door storting op p.r. nr. 091-0059890-70 van de provin cie Oost-Vlaanderenkulturele publikaties en aktivi teiten, Bisdomplein 3, 9000 Gent. Verenigingen die via hun sekretariaat betalen kunnen genieten van een red uk tie van 25 procent. Opnieuw een erg verzorgde uitgave van de provin ciale instanties, heel fraai geïllustreerd ook. W.V. oofc Zij die de laatste gemeentelijke publikatie, uitgege ven door burgemeester Willy Van Sande, jaargang 1982 nr. 3, gelezen hebben zullen de vraag van het professoren team van St.-Lucas-Gent, afdeling archi- tektuur, naar dokumenten over onze gemeenten opgemerkt hebben. De aanleiding tot die vraagstel ling is de in voorbereiding zijnde publikatie over Groot-Berlare. Een dertigtal mensen zijn daarop ingegaan en heb ben belangrijke historische dokumenten ter be schikking gesteld. Enkele bijeenkomsten hebben de noodzaak doen aanvoelen zich te groeperen en een kring te stich ten. Heemkunde was de aanloop omdat velen zich interesseren aan de historiek van de gemeenten en zijn bewoners. Maar de vraag om het ruimer te zien werd vlug gesteld. Daaruit resulteerde een kui tuurkring waarin de heemkunde een plaats kreeg Het streefdoel van de kring: over een groep mensen te kunnen beschikken die op deze gemeenten werke lijk iets willen waarmaken o.a. vastleggen van waardevolle gegevens uit het verleden en aktivitei ten die het heden illustreren (muziek, toneel, film, literatuur, kunst enz...) Indien U interesse hebt, vragen wij uw medewer king en verwachten wij u op 6 april te 20 uur in de raadzaal van het gemeentehuis te Berlare. Voor nadere inlichtingen komt men terecht op het telefoonnummer 052/42.30.17. In naam van BC Panters nam voorzitter Gerard Collaert de persprijs in ontvangst (c) De Zeelse PW vrouwenbond vierde haar jaarfeest en de leden zorgden voor t stemmige noot met een volkstoneel (bvw)

De Voorpost | 1982 | | pagina 18