De grote en de kleine k Het tekstspook van Canterville Geslaagd fotosalon te Buggenhout Kallo Buggenhoutse St. Michielsgezellen zochten ideale man Enig passiespel door eenvoudige mensen Oosterse tapijten en juwelen te Lokeren in de belangstelling Albert De Wolf te Denderbelle Liefde half om half in het zondige dorp Toneel 20 - 2.4.1982 - De Voorpost De rederijkerskamer «De Iverlingen» voerden in regie van Raf Reyman «Liefde P half om half» van Alan Ayckbom op. Hier stonden Jan Philips. Rita Engelaer, r Ward Uyt tersprot, Lena Van Keer, Etienne Van der Meeren en Suzette Hoofteer op I, de plankenHier maken we kennis met zes koppels die op het eerste gezicht geen problemen kennen. Maar enkele domme dingen zijn er de oorzaak van dat alles r verkeerd begint te gaan. Wat een drama had kunnen worden, werd door Ayckbom met vaardige hand uitgewerkt in een heerlijke komedie. De Buggenhoutse fotoklub De Lens pakte tijdens het van den Berg te staan, fotoliefhebbers deel aan de voorbye weekend uit met een foto- en diasalon. De Omwille van zijn totaal wedstrijd wat de kategorie tentoonstelling was het resultaat van een fotowedstryd die werk kreeg Marcella Van pocketformaat betrof, werd georganiseerd rond het thema «Sport en Ontspan- der Jeugd de prijs Tecq- Voor het kleinbeeld be ning». Wie vorig jaar de expositie bezocht stond nu menne. Roger Verbelen kwam men inzendingen verbaasd over de kwalitatieve vooruitgang van de kluble- mocht een speciale vermei- van 15 deelnemers en 20 den en de verzorgde presentatie van het geheel. ding van de jury ontvangen klubleden toonden hun Tijdens de vernissage Voorde mocht nadien de voor zijn reeks foto's. Bij dia's. De jury die al deze van de tentoonstelling op winnaars van de fotowed- de dia's werd de eerste prijs inzendingen diende te vrijdag 26 maart kwamen strijd bekend maken. De gewonnen door Gerda beoordelen werd voorgeze- zo'n 250-tal fotoliefhebbers eerste prijzen werden uit- Meskens De prijs van de ten door Frans Van De opdagen. Het woord werd gereikt aan Georgette De KWB werd in de wacht Voorde en het technisch er gevoerd door KWB- Kegel (pocket) en Robert gesleept door Eddy Van advies bekwam men van voorzitter Pierre Van Huy- Gillis (kleinbeeld). De prijs Doorselaer. In deze kate- Jean Van Assche, Leo De negem en klubvoorzitter van de KWB ging naar Bart gorie bekwam Luc De Backer, André Meltens en Johan Van Damme. Ook Vinck. Martin Van Verre Cock de prijs van burge- Willy Welvis. kuituurschepen De Ridder veroverde de ereprijs van meesfer De Landtsheer en Al de ingezonden wer- mocht de klub in naam van burgemeester De Landts- werd aan Mare Tilley de ken werden tentoongesteld het gemeentebestuur harte- heer en de ereprijs van de prijs van het gemeentebe- op een erg overzichtelijke 'ijk proficiat wensen. Jury- gemeente Buggenhout stuur toegekend. en ordelijke wijze. De pa- voorzitter Frans Van de kwam op naam van Emiel In totaal namen er vier nelen voor de tentoonstel- Het niet meer zo nieuwe parochiehuis van Kallo liep na de avondmis goed vol. Je kon er de oude gezellige tea tersfeer zo opsnuiven. Het middens te gedeelte van de zaal een plankenvloer, aan de kant een wat afgesleten en door rokersgewoonten ge teisterde vloerbekleding. Voorin het zaaltje een binnenmaatse tapkast die er voor de gelegenheid droog bijstond en achterin het onontbeerlijke turn- rek dat de polyvalentie moet bewijzen. Je wordt er door vriendelijke leden van Const Ieveraers kundig naar je genummerde stoel verwezen. Gezellig, vlot, vooral gewoon, zonder overtollige franjes of druk doenerij. Over enkele minuten immers begint het toneelfeest van Const Ieveraers. Zaterdag 27 maart, opvoering van «Het Spook van Cantervil le», een blijspel geschreven door Tom Taggert naar een novelle van Oscar Wilde. Doek! Een zeer verzorgd dekor dompelt de toeschouwer on middellijk in de wat kille spooksfeer. We kunnen dus alvast ontwerper Wim Hey- len en dekorbouwers Jef Loaaie, Frangoia Present en Raymond Van Raemdonck feliciteren. Jammer dat de twee deuren verkeerd open den, wat, gezien het kleine speelvlak en de lichtweer- kaatsingen, wel wat hin derlijk bleek én voor spe lers én voor de toeschou wers. De 'geluiden' en de onderlijnende muziek wer den met bijzondere zorg ge kozen en op een feilloze ma- Mo. De Const Ieveraers haalden een spook in huis. Goeie prestatie, maar met de teksten was er iets niet pluis (dw) De amateur toneelgroep De Michielsgezellen uit Bug genhout, gegroeid vanuit het leraarstoneel van het St.-Michielskollege bracht deze week haar laatste pro- duktie voor het voetlicht: het blijspel «Een beeld van een man» van J. Hem- minck-Kamp. De regie werd gevoerd door Guido Keppens. De hoofdrollen werden bijzonder goed voor het voetücht gebracht door Karei Bosteels (een onver getelijke Napoleon) en door Agnes Van Huyneghem (in een prima Josefien-vertol king). Bijzonder goed ook was Luc Schelfhout in de rol van een simpele tuinman. Speelden verder nog mee: M.L. Stallaert, Karei Jacobs. Jan Dege- laen, Patricia Van Moer. Greet Van Den Breen en Luc Mannaert. Achter de dekors kregen de spelers de hulp van Chris Weets (teksthulp), Willy Van Wambeke (geluidsre gie), Mare De Wachter (lichtregie) en Johan Van Riet (machinist). De grime werd verzorgd door regis seur Guido Keppens. Voor de dekoropbouw tekenden Mare Volckaert (Buggen hout) en Frangois Goossens (te Baasrode). Met deze produktie werd het nogmaals duidelijk dat het de mensen van de Mic hielsgezellen eigenlijk niet te doen is om het toneelple- zier te bederven door een kwaliteitsdrang. Hoewel de produktie erg verzorgd was laat men telkens toch ook figuren aan bod komen die het op toneel iets minder doen. Kwestie van aan alle toneelliefhebbers de kans te geven voor het voetlicht te nier de zaal ingezonden. Kortom: de aangewende techniek in deze spookge schiedenis beantwoordde ten volle aan de meest strenge verwachtingen. Prachtwerk. De vertolking? Ja, dat is een ander paar mouwen. Het is voor akteurs en ak- trices een onmogelijke op gave om met een absoluut onvoldoende rolkennis een goede prestatie te leveren. Dat is even waar voor de Const Ieveraers. Wanneer je aanvoelt dat er zeer na drukkelijk op de 'teksthulp' werd gespeeld, dat er tus sen de replieken 'souffleur- tijd' wordt geblazen, dan is dat niet alleen hinderlijk voor het te halen tempo maar ook storend voor de geloofwaardigheid, de ziel van het verhaal. Zelfs al speelt iedereen zich dan te pletter, dan nog zijn de ge volgen van een gebrekkige tekstkennis niet te over winnen. Op een paar uit zonderingen na werd vrij wel de ganse cast door deze tekstgriep geveld. Tekst hulp Jenny Van Gimat heb ben we bestendig en vrij luid gehoord, maar moeten we om haar inzet geluk wensen. Vlot, fris en kleur rijk bleef de vertolking van Ria Beeldens (Muck) en Hil- de Bog&erts die, zij het soms een tikkeltje te na drukkelijk, vaart en tinte ling brachten in het wat naar tempo snakkende ver loop. Raak getypeerd en met precieze bewegingen zagen we Maria Ergeerta evolueren ala juffrouw Um- ney. Het tekatduiveltje speelde haar echter parten In de wat ondankbare rol van inapekteur leverde An- toine Van Hoof behoorlijk werk. Willy Vleeachouwer heeft zich niet te erg moe ten inspannen om met zijn tekening van Lord Archi bald de lachers op zijn hand te krijgen. We voegen er onmiddellijk aan toe dat hij zijn toch niet zo eenvoudige typering schitterend wist vol te houden, zelfs al duw de hij in het laatste tafereel het chargepedaal iets te diep, Eric Van Oevelen (Lord Canterville, Sir Si mon) en Erna Van Bocxlaer (Jane) stoppen we onder hetzelfde hoedje. Niet al leen kregen beiden de zwaarste brokken te ver werken. maar ook gelden voor beiden zowat dezelfde verdiensten. Jammer dat ook hier de man met de teksthamer zo vaak achter de spreekwoordelijke deur stond, waardoor de zo nodi ge nuancering in zegging en de romantische spelmo menten duidelijk de mist ingingen. Gelukkig was er Tony Van De Keere die door haar sterke presence de rugge- graat van «het spook» recht wist te houden. We geven Tony graag een dikke pluim voor haar bijzonder goede uitspraak en de uit gemeten speelstijl waarmee ze aan Lucy gestalte gaf. Minder gelukkig waren we met de prestatie van Hedwig Drieghe in wie we moeilijk de Amerikaanse fabrikant Bill Otis konden herkennen. Alleen het prachtige 'streepjespak' heeft de man gemaakt. Georgea Thomaea heeft in zijn sobere maar goed uitgekiende regie de juiste aksenten weten te leggen Het stuk is, vooral tech nisch, veeleisend en precies daarin was de vaste regie hand merkbaar. Toneelmeester was Ro land Van Gijael. Hilde Bo- gaerta stond in voor de ko- reografie. Andere mede werkers achter de scher men waren: Leo Van Bulck, Mark Hoefman, Jean-Louis Lams, Paul Vereecken, Georges Creyne (grime), Marienka De Vriesere en Freddy Poeck. «Het spook van Cantervil le» is nog aktief op zaterdag 3 en zondag 4 april. Met een dankbare knipoog naar de public relations zeggen we graag tot de volgende keer. W.D.G. verschijnen. Een sympatie- ke optie! De vele aanwezi gen konden telkens genie ten van een aangename to neelavond waarbij de lach buien niet uit de lucht waren. Opvallend was wel dat de regie deze maal goed werd geleid, want wat dat betreft mag de produktie «afge werkt» genoemd worden. Het dekor wordt erg fijn verzorgd en de licht- en klankregie verbeteren er ook elk jaar op. (lvd) toeschouwers die naar het passiespel komen kijken en luisteren, maar vooral mee beleven, kunnen het spel makkelijk volgen. Immers, over het hele parcours loopt er een antenne die er voor zorgt dat elk gesproken woord duidelijk hoorbaar wordt voor iedereen. De teksten die worden voorge dragen zijn genomen uit het evangelie en werd door de deskundige regisseur Jules Van de Putte althans voor bepaalde sequenties toneelmatiger uitgewerkt. Vooral het spel op de podia is subliem te noemen. Op een eerste podium komt het Laatste Avondmaal en het hogepriesterlijk gebed evenals de voetwassing aan bod. dan volgt het verdriet van Jezus in het Hof van Olijven en het verraad van Judas met de gevangenne- hoor door Pilatus wordt ge speeld. Op het zesde po dium staat de kruisdood centraal. Het hoogtepunt van dit hele passiespel si tueert zich dit keer in de kerk. Daar wordt de graf legging uitgebeeld, ge volgd door de aanbidding van de verrezen Krist us. Pastoor De Baere doet het allemaal al vertellend herle ven. Hij spreekt vol lof over zijn akteurs: Mare Ver- V- v bruggen als Jezus. Walter Hu 1 \V y jgE Streurbout als Kaïphas en H^ i ijjHHK .j^HP JaBWL. Rudy Baecke als Pilatus Bkf. M i En verder nog Lieve HBVy Am .HKHSa 7! Goossens die de rol van Ma- ptyw-1""™ ria vertolkt, aan Marleen Van der 8chueren en de zo- ^Hf^^^HHHk Jm vele anderen, jong en oud, 1 |r man en vrouw die zich hon- P derd procent inzetten om I van dit passiespel een uniek gebeuren te maken. Die inzet komt ook van de ^H verschillende technische ft PI ploegen die voor zovele on- V H bekende maar hoofdzakelij- HHP |j^H ke facetten zorgen. Wie dit passiespel wil mee- ^H jHpr maken, kan daarvoor te- recht in Moortsele (gemak- De Blijde intrede van Jesus in Jeruzalem. Een van de vele kelijk te bereiken via de E5 taferelen uit het lijdensverhaal dat de Moortsel wordt en daar de afrit Wetteren, Merelbeke nemen, van opgevoerd. waaraf er richtingsaanwij- ming. Op een derde podium dan volgt het verhoor door zers «Passiespel» zullen wordt de verloochening het eigen volk, waarna op staan) op zondag 4 april om door Petrus uitgebeeld en oen vijfde podium het ver- 19.30 uur. In Wichelen stond de toneelkring «'t Is lever die ons Leydt» voor het voetlicht. 2 voerden «Moordromance» van Ian Stuard Black op in een uiterst fijne 1 verzorgde regie van Jo Maes. Vier jonge tentoonstellers met artikelen allerhande: dag 4 april telkens van juwelen, tapijten, porcelein en meubelen, dachten samen tot 21 uur, en ten slotte Mi stof genoeg te hebben om een sprookjesachtige tentoon- maandag 5 april van 10 stelling te kunnen uitbouwen. Het is er hun om te doen de 20 uur. Niemand is ve**1 vier verschillende takken door elkaar te verweven tot een plicht in het hotel binnen rf nnl.nnl f nitn i nnv I. na, J..P - 17 nfnnH,l...l geheel. Geen jaarbeurs dus. De tentoonstelling zal de vakkundige uitleg te ge- een lust zijn voor het oog, ven op de verschillende ge- te meer dat de florale inkle- bieden. Die tentoonstelling ding verzorgd wordt door wordt geopend op vrijdag 2 de heer Danny Os., en de S mee tl Sen gaan. Er is een afzonderl ke ingang voorzien. Indi^ U dus graag alleen en rus ad rondkijkt, zal geen mens wl in uw meditatie storen. E ling werden nu nog ont leend bij een bankinstel ling, maar het ligt in de bedoeling van de klub, wist voorzitter Johan Van Dam me ons te vertellen, om zelf dergelijke panelen te ver vaardigen. Ook de diamon tages werden getoond met overwegend klubmateriaal. Ook op het technisch vlak wil fotoklub De Lens meer en meer bijstand verlenen aan de leden. De klub be schikt nu ook over verschil lende boekwerken en tijd schriften waarin men infor matie kan vinden over het fotogebeuren. totale vormgeving binnenhuisarchitekt meire. Over Oosterse tapijten zegt een der inrichters: «Niemand zal ontkennen dat Oosterse tapijten het westen hebben veroverd, zij het dan op een vreedza me manier. De oosterse ta pijten hebben daar een kunstzinnige uitbeelding en hun impressievolle motie ven, in de loop der eeuwen een heel bijzondere plaats ingenomen in de harten der liefhebbers en kenners. Dokumentatie ligt klaar voor iedereen die dat wenst. En de inrichters staan bereid om aan ieder door op die dag toegankelijk van 4 Ver- 18 tot 22 uur Verder op van harte welkom zaterdag 3 april en op zon- Op uitnodiging van de Culturele Centrale afdeling Denderbelle exposeert Albert De Wolf in het Volks huis te Denderbelle zijn schilderijen. De opening van dozo tentoonstelling, gevolgd door receptie, heeft plaats op zaterdag 3 april om 19.30 uur. Volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier zal de tentoonstelling openen. De werken van Albert De Wolf zijn te bewonderen op zondag 4 april van 10 tot 12 en van 15 tot 22 uur. op maandag, dinsdag en donderdag 5, 6 en 8 april van 19 tot 21 uur, op vrijdag 9 april van 19 tot 22 uur en op zaterdag 10 april van 10 tot 12 en van 15 tot 22 uur-. Sedert pastoor De Baere in 1974 in Moortsele bij Gent arriveerde is er in de kleine landelijke gemeente heel wat veranderd. Ten goede trouwens. De 950 zielen die er de parochiegemeenschap uitmaken, hebben in hem een nieu we herder gevonden, die hen meeneemt en begeleidt op de juiste weg. In pastoor De Baere vonden zij een dynami sche priester, met een persoonlijkheid die vertrouwen en goedheid uitstraalt en bezield met de vaste overtuiging dat ook de gewone man in de straat gedreven door de liefde voor het werk dat hij doet, tot grootse dingen in staat is. Dat is altijd de overtuiging geweest van pastoor De Baere, de zoon van de oud hoofdonderwijzer van Grembergen, de onderpastoor van Hanune en van Lede. «Mensen zijn het dankbaarste materiaal», luidt zijn devies. Het passiespel dat hij dit jaar voor de achtste maal in het kleine Moortsele op 4 april opzet, onderstreept dat tenvolle. Liefst 380 in woners van Moortsele ver lenen er op een of andere manier hun medewerking aan. Werd in 1975 schuchter van wal gestoken met 05 medewerkers, dan zijn het er nu 380, allemaal even entoesiast geworden, zegt pastoor De Baere, die vol lof is over het akteertalent, de natuurlijkheid en diepe be leving waarmee deze een voudige dorpsbewoners het lijdensverhaal vertolken, niet uitgesproken geraakt Op 6 podia verspreid over een afstand van ruim een kilometer wordt het hele verhaal van Jezus' lijden en dood en van zijn verrijzenis uitgebeeld De duizende In Lebbeke heeft het afgelopen weekend het toneel hoogtij gevierd, gezelschappen stonden er immers op de planken. De «Con8tminnende Jonckheyt» voerde er het «Zondige dorp» op. Een volks E. blijspel dat onder regie van Carlos Detremmerie op de planken werd gezet door y Herman Bosteels, Leontine Pisane, Francis Lissens, Mare De Vliegher, Frans De L Leener, Ria Van Stappen, Emiel Klinckaert, Rik De Pauw, Ann Colpaert en Rudy L Robbrecht. Het tema van dit blijspel: de pastoor en de burgemeester van het dorp L hebben besloten de namen van alle zondaars uit te hangen in een'kastje aan het gemeentehuis. Meteen ziet de voorzitter van het kerkfabriek zich voor enorme p gewetensproblemen gesteld. Toch draait alles uit op een happy end.

De Voorpost | 1982 | | pagina 20