3int-Niklase jongelui verzusteren al twintig jaar PETER DE GLAS Afgeladen stadhuis £ieuriet instemmend RIJSCHOOL WAASLAND Rijbewijs C of D nodig? AALSTERSE DIEPVRIESCENTRALE \belen met Pasen Ontwerp Dorpsplein Moerzeke sterk vereenvoudigd Woningonderzoek in Lokeren De Voorpost - 2.4.1982 - 3 endermondse persprijzen voor Kwis, Pros en Panters dat behaal je in enkele weken bij Parklaan 15, SINT-NIKLAAS Tel. 031 -76.55.51 44/0248-DC ROOMIJS en DIEPVRIESPRODUKTEN AAN GROOTHANDELSPRIJZEN Nestor de Tièrestraat 42 - AALST OPEN alle weekdagen van 9 tot 12 u. en van 14 tot 17 u. '8 Zaterdags van 9 tot 12 u. Kunstgalerij PALET Fr. Courtensstr. 33 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 UITNODIG"^ KUNSTSCHILDER" van 2 april tot 15 april 1982 Alle dagen open van 8.30 u. tot 19 u., op zon- en feestdagen van 10 tot 12 u. en van 14 tot 19 u. i vrijdag 9 april tot maandag 12 april viert de t-Nikiase Jeugdkommissie voor Europa N.J.C.E.) feest. I Sint-Niklase Europese jeugd jubelt in drievoud jeugduitwisseling >2 vond de eerste jeugd- ling plaats tussen jon- van Sint-Niklaas en de :rsteden Abingdon in En id, Colmar in Frankrijk, ichem in Nederland, Luc- Italië en Schongau in iland. jeugduitwisselingen wer- in de periode 1962-67 keu- [eorganiseerd door stads- lenaren, die vooral aan- it besteedden aan de admi- itieve kant van de zaak. idden eigenlijk geen wer pt kontakt met de jeugd. heeft men een basispro- ima opgesteld voor de luitwisseling, dat nu nog •te lijnen wordt gevolgd S.N.J.C.E. 57 werd de vraag gesteld let niet mogelijk was de duitwisseling te laten orga- ren door een groep jonge- Lieven Lenaerts, de toen- ge voorzitter van de jeugd- was onmiddellijk ge- esseerd Als eerste voor- r heeft hij de S.N.J.C.E. tet ware boven de doop- gehouden en in 1968 werd eugduitwisseling dan voor j eerst volledig georgani- '06 d door de S.N.J.C.R SNJCE heeft als adviesko- voor het stadsbestuur er een ruimere taak dan organiseren van de jaar- rSO e jeugduitwisseling. brengt ook elk jaar een p jongeren uit groot-Sint- aas bijeen en tracht die /na rï'8 voor te bereiden om lun beurt naar één van de irsteden te gaan. Ook pro- I de SNJCE de mensen en al de jongeren voor te en over de verzustering in algemeen en de publieke ie gunstig te stemmen ten chte van de Europese ge- e. :ptember-oktober begint is het nieuwe werkjaar rva' met de bestuursverkiezingen. Eind september vorig jaar werd Patrick Van Landeghem verkozen tot zesde voorzitter, in opvolging van Lieven Le naerts. Herman Cole, Guy Van Waesberghe, Peter De Vuyst, Jean-Paul Geysen en Marc Van Kerckhove. Samen met Gert D'Hondt, verant woordelijke voor reklame en rekrutering, Jan Goethals, werkverantwoordelijke voor organisatie, Karei Van de Vel de, verantwoordelijke Europe se aktivitcitcn, Willy Van de Voorde, verantwoordelijke opzoekingswerk, Kurt Ver ellen, verantwoordelijke ont haal en relaties met de gastfa- milies gekombineerd met bui- tenverzusteringsaktiviteiten en Karin Tavernier. verantwoor delijke pers en redaktie, leidt P. Van Landeghem de S.J.C.E. Men telt thans een tachtigtal leden. 10 jaar verzusteringskrantje In 1973 werd, vooral met de bedoeling de Europese ge dachte onder de plaatselijke bevolking te verspreiden, het eerste verzusteringskrantje ge maakt. Dit driemaandelijkse tijdschrift is van enkele blaad jes uitgegroeid tot een krantje van een veertigtal pagina's Het verzusteringskrantje brengt nu meer dan louter Eu ropese artikels. Het wil een binding zijn tussen SNJCE-ers, gastfamilics, jubellijstleden cn andere geïnteresseerden. Het krantje wil vooral de belang stelling voor de verzustering levendig houden en informatie over of nieuws uit de zusterste den brengen. Zo lees'je Euro pese artikels, kongres- en ver- zusteringsverslagen, naast stukjes met algemene jeugdin- formatie en praktische tips voor reizigers naar de zuster steden en je vindt het hoekje voor de gastfamilies., gevolgd door artikels van de korres- pondenten uit de zustersteden. Naast de klassieke nummers publiceert de redaktie van de SNJCE elk jaar een speciaal nummer over de verzustering in het algemeen en over de zustersteden, omdat juist de jongeren vanaf 17 de kans krij gen om op verzustering te gaan. Dit informatienummer zal trouwens heel binnenkort gedrukt en verpreid worden. Dat dit verzusteringskrantje aan een behoefte voldoet, be wijst het feit dat het een oplage kent van 500 exemplaren en al aan de tiende jaargang toe is. Om dit laatste te vieren wordt een speciaal jubelnummer uit gegeven met o.a. artikels van alle burgemeesters uit de zus tersteden en van de zes voor zitters die de SNJCE tot nu toe kende. Dit nummer is. zoals alle andere gratis verkrijgbaar na aanvraag op de kulturele dienst van het Sint-Niklase stadhuis. Jubel weekend Op de laatste burgemeesters vergadering in februari werd besloten om omwille van de ekonomische situatie de jubel viering van 20 jaar verzuste ring te beperken tot het inrich ten van een tentoonstelling rond 20 jaar verzustering in Colmar. De SNCJE wil dit jubeljaar echter niet zo maar laten voor bijgaan en organiseert op ei gen initiatief een jubelwee kend rond pasen. De SNJCE nodigde ter gelegenheid hier van vrienden uit de zusterste den Abingdon, Colmar, Gor- kum, Lucca en Schongau uit. In de loop van vrijdag 9 april worden de buitenlandse gasten verwacht. Vrijdagavond om 20 uur wordt iedereen verwacht in zaal Dobo waar een verzus- teringsavond zal doorgaan met dia's, sketches, volksdans e.d. Zaterdagmorgen 10 april is er dan om 11 uur een akademi- sche zitting, waar o.a. burge meester Paul De Vidts het woord zal voeren, gevolgd door een receptie in kasteel Walburg. Zaterdagnamiddag wandelt men in Belsele en Sinaai. Ge- Verzusteraars in Sint-Niklaas, bij een ontvangst ten stadhuize precies vijf jaar geleden (arch) zellig zal het samenzijn 's avonds met brood, kaas, wijn in zaal Ons Huis, Schoolstraat. Op pasen blijven de gasten in de gastfamilies en 's avonds is er gelegenheid om oude herin neringen op te halen bij de Lon in de Sint-Martens-La- tem-Club. Op paasmaandag trekt men richting Antwerpen om er o.a. de Zoo te be zoeken. Vanzelfsprekend zijn alle ju- bellijsten. gastfamilies, en oud-verzusteraars van harte welkom om al deze aktiviteiten mee te maken. Niemand die er in deze twintig jaar bij is ge weest mag deze dagen missen. Wel graag even inschrijven voor de brood, kaas- en wijna vond. Naast dit jubelweekend orga niseert de SNJCE ook haar eerste «jubelwandeltochten» en dit op 23 mei e.k. maar daarover later meer. T.D. en dia-avond De SNJCE jubelt dan wel, maar vergeet de voorbereidin gen tot de twintigste jeugduit wisseling niet! Zaterdag 3 april wordt tijdens de Verzusterings-t.d. in de stadszalen om 20 uur gestart met de officiële inschrijvings periode voor de jeugduitwisse ling. De jeugduitwisselingspe rioden werden dit jaar als volgt bepaald: Sint-Niklaas: van 29/7 tot 6/8, Abington: van 10/8 tot 18/8. Colmar van 4/8 tot 12/8, Go- nnchem van 6/8 tot 16/8, Luc ca: van 22/8 tot 1/9 en Schon gau van 16/8 tot 24/8. Inschrij ven kan dan vanaf nu als je tussen 17 en 25 bent, op de kulturele dienst van het stad huis. Op woensdag 21 april te 20 uur is er in de konferentiezaal van de stedelijke openbare biblio theek een diavoorstelling over de Sint-Niklase zustersteden. Deze voorstelling richt zich speciaal tot alle kandidaat deelnemers aan een jeugduit wisseling in één van de zuster steden en hun ouders en vrien den. Maar ook alle andere in woners van groot Sint-Niklaas en in het bijzonder de reislusti- gen kunnen op deze avond kennismaken met de steden waarmee Sint-Niklaas verzus- terd is. De toegang is gratis. Druppelteller Op zaterdag 27 maart wordt massaal betoogd tegen de af braak van weekend-verblijven te Herentals. Vanuit verschil lende steden zullen er naar Herentals autobussen vertrek ken. In Herentals is er dan een optocht voorzien en op het einde van de betoging zal de heer L. Lambrechts de demon stranten toespreken. Agia-Gevaert bracht op het Brusselse vakantiesalon een diafilm uit met stralende kleu ren: de Agfachrome 200. Het gaat om een film met een zeer grote gevoeligheid die vier maal zo snel is als de traditio nele 50.asa films. Dat wil dus ook zeggen: viermaal winst voor de gebruiker. elk Vrijdagavond had op het Dendermondse stadhuis de uitreiking plaats van het zevende irtjkket persprijzen. De Dendermondse Perskring heeft er een goede gewoonte van nd< naakt om verdienstelijke streekgenoten te vereremerken omdat zij een positieve >ch drage hebben geleverd ten voordele van de eigen streek. In de rij namen die reeds op erelijst staat vinden we enkele vooraanstaande personen en belangrijke verenigingen. Vlaamse Klub, BBC Panters-Baasrode en Pros Daman vervolledigen dit jaar de egen acht uur 's avonds zat gemaakt, aula van het stadhuis zo- J'ir proppensvol. Niet alleen er twee verenigingen >ed J, uldigd, maar bovendien Alleen ontstond er enige dei- t< Pros Daman een indruk- njug toen tenor Klinckaert de kend aantal duivenmelkers tekst van het geplande Weense itie sgebracht. Achteraan de jjecj niet vond. Uiteindelijk ,ek I moest er dus met stoelen kwam die dan toch terecht bi eurd worden. Daarvan Terwijl de aanwezigen eerbie- iici ucaiuui van ut i P'^nondse Perskring zich niets den, zat ondervoorzitter Eddy Er was al werk genoeg Mes kens in versneld tempo tinj tkretaris Emiel Vermeir gedeelde sportprijs, BBC Pan- 3rd nde de vergadering en ïrg :nde dat kort en bondig zijn n v een persfotograaf past. Hij jaar kampioen. Maar dat d het dan ook beknopt en niet de enige reden waarom zij .itcd' het stadsbestuur nodig is. Na deze eerder vrolijke no- Daarbij kijkt men uit naar een ten van de h. Block bracht het goede sponsor en naar de duo meer ernstige refreinen. het bestuur van de Den- dig ongeduldig luister de winkel om de zitting ajn tekst te repeteren. Hij z te laten verlopen. immers de winnaars van de ters voorstellen. De basketters van Panters-Baasrode zijn dit Ie het duo Klinckaert-Den iver voor dat moest zorgen de muzikale intermezzi, tenor uit Oudegem, voor- n felijk begeleid op de piano, Boi met zijn mooie stem de okl vezigen te boeien. Hij de persprijs krijgen. Reeds 21 jaar vervult deze basketbal- ploeg een vooraanstaande rol in de streek. Vroeger reeds hebben we in verschillende bij dragen de historiek en de rol van de klub in het lang en het ok er niet voor terug om breed uitgesmeerd zodat we jeu «Ik heb eerbied voor jouw het hier zeer beknopt kunnen ,jte t haren» te zingen. Dit doen. In 1961 ging de kano- ;s ter gelegenheid van gou- klub Eskimo ter ziele en uit jubilea op het stadhuis, een overgebleven kern groeide at het lijflied van burge- een nieuwe basketploeg. Pan- ;nb ster Co0| geworden. De ters werd de naam omdat de - 1 [emeester zat trouwens brouwerij D'Hollander in die >or r deze ene keer eens aan de tijd het Panterbier op de markt jrajl van de pers. In de zaal bracht. Daarom ook dat bier- n nog vele schepenen, uitzetter Roger Vertongen me isleden en prominenten, de aan de wieg stond van de rijl anderen zich schriftelijk klub. Van de stichters blijven laten verontschul- nu nog voorzitter Colman en André Veyt over. a de twee mooie liederen :htte voorzitter Arthur Een hoogtepunt in de Pan- J :k de betekenis van deze terscarrière was de overgang prijs aan de hand van het naar derde nationale, meteen igc reglement dat de crite- een piek in de historiek. On- :me >evat die de verkiezing van dertussen had men ingezien alle Kandidaten moeten sereen dat de jeugd van het grootste tad "bjektief houden. Hij ging belang was voor het voortbe- (ïoe wei de plezantere toer op toen staan van de klub en in '79 uit de vele teksten van de wonnen de kadetten niet al leen de nationale titel maar veroverden ze ook nog de be- verwerken enkele stijl- ker van België, een uniek feit mpjes lichtte. Het publiek in de geschiedenis van de bas- dit wel te appreciëren en ketbalbond. Momenteel telt de ekmedewerkers die de dag- 2 'weekbladen dagelijks moe- n d eal gesleept door zijn sukses klub 120 spelers, verdeeld over de de voorzitter ook al de zeven ploegen. De voorzitter reuze toer opgaan. Alles kwam na deze grondige uitleg jn was het echter een pret- de penning en de oorkonde in en af en toe verrassende ontvangst nemen, waarna se- m praak Aan het slot dankte kretaris André Veyt de aanwe- Ue stadsmagistraat voor de zigen en de pers dankte Hij 'angst, de h Paul Huyle- maakte van de gelegenheid gc- ck die de mooie plaketten bruik om iedereen diets te ma kte en de muzikanten, de ken dat indien men in de lui cn alle aanwezigen die streek een écht grote ploeg wil, feest hebben mogelijk de volledige medewerking van steun van de pers. «De basis is al gelegd,» zei hij, «BBC Pan ters heeft bewezen een goed gestruktureerde klub te zijn.». Voor de laatste keer zou het muzikaal duo optreden en na het bekende «Komm Zigan» uit Gravin Maritza, kon het publiek eventjes meeneuriën met een bekende melodie, wat de sfeer in de zaal enkele gra den deed stijgen. De h. Wim Onselaere stelde dan met diepe stem de v.z.w. Vlaamse Klub Sint-Gillis voor. Deze vereniging organiseert sinds 1968 een kwis die aan vankelijk zeer klein begonnen, uitgegroeid is tot het belang rijkste tornooi van het Vlaam se land. Meer dan zestig ploe gen waren dit jaar kandidaat om deel te nemen. De h. On selaere benadrukte dat dit kwistornooi het resultaat is van gedegen teamwork, hoewel Gust De Ridder toch steeds de spil blijft waarrond alles draait. Hij klapte ook uit de biecht door het publiek te ver tellen dat deze kwislui enkele uren na de gebeurtenissen reeds persklare teksten onder de korrespondenten kunnen verdelen, zodat er hier dus een zekere stemmingmakerij ten voordele van deze vereniging verbonden is. Kwisvoorzitter Gust De Ridder haalde de prijs af en omdat hij ook moeilijk een mirko kan zien staan zonder er iets in te zeggen, maakte hij van de kans gebruik om al diegenen te danken die ooit aan de organisatie hebben meegewerkt. Op een zeer ori ginele manier dankte hij ook de persmensen en gebruikte daarvoor één enkele zin, waar in zowat alle kranten en week bladen vermeld waren die in de periode van het kwistornooi hun kolommen openstellen. Zonder verdere overgang, tenzij de bindteksten van se- kretaris Emiel Vermeir die ook al niet van humor ge speend waren, legde de h Dirk Buyst uit waarom de gedeelde sportprijs werd toe gekend aan de bijna 80-jarige Pros Daman. Gedurende zes tig jaar is de overbekende Pros bedrijvig geweest voor de dui vensport. Daarnaast was hij ook nog een fervent aanhanger van KAVD, een steunpilaar van karnaval en bediende bij De Nayers fabriek. Zijn carriè re in de duivensport begon bij de klub L'Epervier in de Kerk straat. Omdat hij bekend was om zijn korrektheid en eerlijk heid, werd hij weldra overal een graaggezien man en elke duivenmaatschappij die ook maar iets inrichtte was blij de Pros onder de aanwezigen te zien. Nadat hij op de Zeelse bevolkingsdienst was gaan werken, stampte hij nog ver scheidene samenspelbonden uit de grond. Kortom Pros Da- man is niet alleen de deken maar ook de grootste propa gandist van de Dendermondse duivensport. De h. Seghers, voorzitter van de «Club Espagnol», zei dat Pros Daman een boeg beeld was en de inkarnatie van kameraadschappelijkheid. Hij houdt van het kleine maar waardevolle, vertelde hij, en daarom hield hij het meest van Quiévrain omdat daar het spel nog een echte liefhebberij is. Uit dankbaarheid schonk men hem een lekkere fles die hij gerust mocht ledigen bij het genieten van een zijner onaf scheidelijke sigaren. Burgemeester Cool, die, zoals sekretaris Vermeir ont hulde, meer weet van duiven dan van kwissen, beloofde dat hij ook kort zou zijn. Hij dank te de leden van de Perskring voor de fijngevoeligheid waar mee ze hun taak vervullen en had nadien een kort woordje over voor de drie laureaten. Nadat door de h. Vermeir meegedeeld was dat er na de receptie op het stadhuis nog wat kon nagekaart worden in de stamkroeg van de Pers- kring, waar ook «filet de Ter- monde» kon gcdcgustccrd worden, trok het hele gezel schap de trapjes af naar de uitgebreide stand met drankjes en toastjes, waar tussen luchti ge kout en gezellig gekeuvel een verbroedering ontstond tussen kwissers, basketters en duivenmelkers. Enige tijd later kon men in het lokaal Den Hert eenzelfde sfeer snuiven. Terwijl ijverige handen kop- vlees met mosterd rondsleur- den en het lokaal stampvol feestelingen stond, werd het stilaan laat. Blijkbaar zijn de persjongens dat meer gewoon dan de sportlui. De voorlaat- sten op post waren de kwis sers. Dat hadden we vooraf vermoed. (m.d.b.) Zo te zien niets dan gelukkige gezichten bij de uitreiking van de Persprijs 1981 (c) Het gemeentebestuur van Hamme heeft een paar jaar geleden een ontwerp laten maken in het kader van de dorpskernhernieuwing voor het Dorp te Moerze ke. Het was een mooi maar duur ontwerp. Maar deson danks kon het geen genade vinden, vooral bij de men sen van Moerzeke zelf. Ze vreesden dat het vertrouw de beeld van het Dorp zou verdwijnen. Omdat dit ont werp nogal forse wijzigin gen inhield. Ondermeer het slopen van de weg voor de kerk, eerder kunstmati ge aanplantingen, enz. Bij de laatste besprekingen in de Hamse gemeenteraad spaarden de mensen uit Moerzeke hun kritiek niet op het ontwerp. Dat bracht mede dat er uiteindelijk een werkgroep werd sa mengesteld dat het ont werp onder de loupe zou nemen. In het oud-gemeentehuis van Moerzeke heeft men nu alle belangstellenden rond de tafel gebracht om samen te overleggen wat ze konden doen. Het ontwerp werd daar op die vergade ring door de ontwerper en door schepen van Openba re Werken J. Vincart voor gesteld. Het bleek nu wel dat velen heel wat misop- vattingen hadden over het plan. Uiteindelijk kwam men overeen om het ontwerp in grote trekken te aan vaarden. Men zou echter heel wat besparingen doorvoeren. Besparingen die töch zou den tegemoetkomen aan de wensen van de Moerzeke- naren zelf. Het grote twistpunt bleek wel de kiosk te zijn. Deze st§at in een bouwvallige toestand en velen vinden het een gebouwtje dat liefst zou verdwijnen. Maar dit stoot op een veto van de hogere overheid die zegde dat de kiosk moest blijven. Er bestaan in Oost-Vlaan deren nog maar zes vast staande kiosken. Om te be letten dat deze allemaal zouden verdwijnen mogen ze niet meer afgebroken worden, maar hersteld. De kiosk te Moerzeke zal dus omwille van de ministeriële voorwaarden blijven staan. Wel zal men hier ook aan kostenbesparing doen en verschillende voorstellen in die richting doen. Verder zullen de bloem bakken. voor de kerk ver dwijnen, de voorziene be plantingen sterk worden te ruggedrongen, de afbake ning zal gebeuren met een voudige blokken enz. Het plein zal ook gekasseid worden. Ook al zullen deze ekstra door de gemeente moeten worden aange kocht. Het nieuw ontwerp zal aan de gemeenteraad worden voorgelegd. In samenwerking met het gewestelijk komité voor de huisvesting van de provin cie Oost-Vlaanderen wordt in Lokeren een BTK-pro- jekt voor woningonderzoek op het getouw gezet. Men gaat na hoe het met de vochtigheid, de uitrusting, de staat van muren en dak is gesteld. Aldus hoopt men een globaal beeld van de Lokerse woningtoestand te krijgen. Door tussenkomst van volksvertegenwoordiger Miet Smet kon het projekt worden verlengd. Nog twee belangrijke sektoren met zowat twaalfhonderd wo ningen moeten geënquè- Vanuit de resultaten van teerd worden. En extra deze enquête wil men het aandacht wil men besteden verdere huisvestingsbeleid aan de leefsituatie van de in Lokeren gestalte geven, gastarbeiders. (wv) Derde federaal sjoelbaktornooi te Dendermonde Op zondag 17 april richt de Vlaamse Federatie van Socialistische Gepensioneerden van het arrondisse ment Dendermonde voor de derde keer een fede raal sjoelbaktornooi in. Na plaatselijke pré-selek- ties zullen die dag de beste spelers een aantal afdelingen het tegen elkaar opnemen, zowel indivi dueel als per ploeg, voor de federale kampioensti tel. Het tornooi zal plaatsvinden in de zaal Emiel Moyson, Noordlaan 21 te Dendermonde en start om 15 uur.

De Voorpost | 1982 | | pagina 3