Wanzele: inwandeling «Tussenbeekpad» Stekene stuurt «Wakkere Burgers» met kluitje in het riet Goede Vrijdagse Kruisweg in Aalst mei andere wegwijzer Interessant debat rond «Tewerkstelling in het Waasland' Beverse vissers, opgelet... Gemeenschapsminister Jan Lenssens te Hamme IK NEEM DE FEN TER HAND... ACW proost Staf Rombout begraven 6 - 2.4.1982 - De Voorpost Nog niet zo heel lang geleden hadden we het over het «projekt Wakkere Burger» in Stekene. Er werd een volksvergadering georganiseerd voor alle geïnteresseerden en wonder boven wonder, de bovenzaal van lokaal Het Anker zat zowat vol. Er waren héél wat politieke Stekense figuren maar ook «gewone» burgers die zich interesseren voor het reilen en zeilen van de gemeente. Het werd dus een sukses, die volksvergadering. Op het eerste gezicht beslist. Tijdens die volksvergadering werd tussen het schepenkolle ge (bij monde van burgemees ter Bob Verbeke) en de «Wak kere Burgers» een afspraak gemaakt. In de nabije toekomst zou men eens «samenkomen om de pro blemen te bespreken». Het bleef daar niet bij en een af vaardiging van de «wakkere» Stekenaars werd ten gemeen tehuize ontvangen. Door het bijna voltallige kollege van burgemeester en schepenen. Sommigen namen dit «au sé- rieux», terwijl enkele beleids mensen dit blijkbaar als een «fait divers» beschouwden... Toch werd er bij momenten tamelijk serieus en diepgaand gediskussieerd: over openheid, meer informatie, de «gewone» en geïnteresseerde burger be trekken bij het gemeentebe leid waar dat kan. Na een «heel eind» woordenwisselin gen, kwam men als het ware tot een konsensus. Het kollege van burgemeester en schepe nen van Stekene verklaarde zich ongeveer met het volgen de akkoord: «Alles wat enigszins haalbaar is, dus wat financieel en prak tisch realiseerbaar is, daar kunnen we begrip voor op brengen en zelfs mee instem men. Natuurlijk moet de Wak kere Burger begrijpen dat de gemeente gebonden is door onder meer de gemeentewet en het reglement van inwendi ge orde, zodat enkele voorstel len of suggesties gewoonweg niet te bespreken zijn». Voor een gemeente als Steke ne zeker en vast geen onaardig standpunt. Indien zo'n standpunt dan na dien konsekwent wordt uitge voerd, dan kan je daar zelfs als Wakkere Burger gaan achter staan. De gemeenteraad is al voorbij Naast bovenvermelde «inten tieverklaring» werden tijdens het onderhoud ook enkele praktische beloften afgelegd. Eén van de voorstellen die door het kollege van burge meester en schepenen als posi tief werd aanvaard en dus spoedig een oplossing zou krij gen was ondermeer het tijdig en op grote schaal kenbaar maken van tijdstip, plaats en agenda van de gemeente raadszitting. Na enkele minu ten waren alle problemen (blijkbaar) van de baan en iedereen was erover eens: zoiets was zonder meer een haalbare kaart. Alles zou in het werk worden gesteld om de plaatselijke persvertegenwoor digers tijdig en genoeg uitge breid op de hoogte te brengen, zodat zij tijdig de bevolking konden verwittigen. Ook zou kontakt worden op genomen met de plaatselijke «reklamebladen» teneinde plaats, datum en uur en even tueel agenda van de gemeente raadszitting te publiceren. Het is, helaas, bij een loze belofte gebleven deze eerste keer! De reklamebladen wer den niet gekontakteerd en... de informatieweekbladen kre gen de uitnodiging en agenda (plus toelichting) voor de ge meenteraadszitting van don derdag 1 april pas op vrijdag 26 maart, te laat dus. En nochtans was er een be leefd briefje bijgevoegd met verzoek om «in de toekomst de dagorde te publiceren». Dat noem ik pas «durven»... We ten dat het niet meer kan en doen alsof er geen vuiltje aan de lucht is. Is dat pas «échte» politiek? En dat met de gemeente raadsverkiezingen voor de boeg! Wanneer men dan weet dat die agenda van de vergadering voor de verkozenen van het volk reeds vele dagen voordien Voor de 31ste maal organiseren de «Ghesellen van het H. Kruis» op Goede Vrijdag, dit jaar dus a.s. vrijdag 9 april, hun Kruisweg in de stad. Gegroeid uit een simpele ommegang in de Sint-Jozefsparochie waar men sinds 1947 zingend en biddend door de straten trok en hier en daar een kruis stond, kreeg het initiatief grote uitbreiding in 1952 toen uit de toneelgroep Langs om Beter de Ghesellen van het H. Kruis ontstonden die een eerste kruisweg organiseerden met kostumes en figuratie. is samengesteld, dan gaat men oprecht twijfelen aan de be doelingen van de mensen die toch nog steeds hun kiezers vertegenwoordigen. Ter inlich ting trouwens: de agenda werd reeds op papier gezet (dus klaar om te worden vermenig vuldigd) op 17 maart! Aandachtige lezers, toeschou wers en toehoorders kunnen zich terecht enkele bedenkin gen maken Zou het dan toch waar zijn dat men (ook) te Stekene een par tijkaart moet kunnen voorleg gen (ofwel klant zijn) om «iets» te verkrijgen? We dur ven het bijna niet te geloven. Is «informatie» en «openheid» wel een gunst? Is dat niet eer der een plicht van de be stuurders en een recht van de inwoners? Maar ja, waar de «nieuwsgieri ge burger» gewoonweg met een kluitje in het riet wordt gestuurd, daar heerst de de- mokratie in haar edelste vorm. DeBeEr Al Op initiatief van de CVP-jongeren Hamme-Moer- zeke wordt op vrijdag 2 april te 20 uur eei debatavond georganiseerd rond «Ons Leefmilieu». Gemeenschapsminister Jan Lenssens zal deze de batavond inleiden en spreken over het leefmilieu als maatschappijvisie, zijn bevoegdheden en beleidsop ties als verantwoordelijke minister voor leefmilieu jftj en waterbeleid in de vlaamse regering. Andere m sprekers zullen meer konkrete onderwerpen behan- for delen. Zo zal Ir. Jan Dierickx de waterverontreini ging van het Durmebekken behandelen. Lie. LucUk Baekelandt zal spreken over wat een gemeentebe stuur kan ondernemen in de strijd tegen de lucht- verontreiniging en de lawaaihinder. Tenslotte zal Ir. architekt Jules Vincart als schepen van openbare werken en leefmilieu, een overzicht geven van wat de gemeente Hamme de laatste zes jaar verwezen lijkt heeft op gebied van ruimtelijke ordening en natuurbehoud. Na een korte uiteenzetting rond deze drie tema's zal er voldoende tijd ter beschik king zijn voor het stellen van allerlei vragen rond de leefmilieuproblematiek. Deze debatavond rond loc Ons Leefmilieu is vrij toegankelijk voor iedereen en «r leeft plaats op vrijdag 2 april te 20 uur in zaal Den or Bond, Kapellestraat 1. P.V.G. n Vooral onder impuls van de helaas zo vroeg overleden en veelbegaafde Frans De Ko- ninck volgde echter in 1977 een totaal nieuwe aanpak. Er werd gewerkt met levende beelden in hagelwitte kledij met aangepaste pruiken, lan sen en helmen. De kleur kwam nog enkel van de projektoren wat uitmondde in een impone rende vormgeving van stati sche beelden midden een zee van licht. Blijft de tekst van Ghijs van Rode ongewijzigd, tekst die trouwens eigentijds is, de bandmontage en de apoteose in de Sint-Jozefskerk worden enigszins aangepast. Langzamerhand is deze «Kruisweg» uitgegroeid tot een unieke gebeurtenis die in het hele land haar weerga niet vindt, en waarbij de gelovigen gelegenheid krijgen ook buiten het kerkgebouw getuigenis af te leggen van hun kostelijke overtuiging. Samenkomst aan de kerk op Goede Vrijdag, Esplanade plein te 20u30. Wegwijzer: Kattestraat, Grote Markt, Mo lenstraat, Kapellestraat, Al- bert Liénartstraat, Stations plein, Vooruitgangstraat, Bau- wensplein. Fabriekstraat, Esplanade, Vrijheidsstraat, Duivekeetstraat, Weggevoer denstraat, Koolstraat, Veras- tenstraat, Sint-Annalaan, Steenstraat, Koolstraat, Vak schoolstraat, Sint-Annalaan, Meuleschettestraat, Jozef Me- ganckstraat, Wellekensstraat, èrestraat, Schoolstraat, Kool- Sint-Jozefsstraat, Nestor de Ti- straat, Astrijdpark, Duive- Vorig jaar brachten wij onze lezers een primeurtje: de beschrijving van het wandelpad van Wanzele, één van de acht wandelpaden die op het grondgebied van Groot-Lede door de 'Kommissie Wandelpaden, de Kultuurdienst met Kultuurfunktio- naris Reg De Lannoy, de gemeentelijke technische dienst en het gemeentebestuur werden uitgestippeld. De sociaal-kulturele vere niging «De Rank» hield langs deze route een geslaagde kruiden- wandeling. Ondertussen werd de begaanbaarheid verbeterd en werd de route bewegwijzerd. Zondag 28 maart vond dan de officiële inwandeling plaats. Er waren zowat 300 wandelaars op komen dagen en op het erf van «'t Hof te Puttens» waar even halt werd gehouden en waar de volkskunstenaar uit Wichelen, Mandus De Vos, het publiek aangenaam verpoosde, wachtten nog eens zo'n 50-tal mensen om bij de groep wandelaars aan te sluiten. keetstraat, De Riddersstraat, Kerk. Peperstraat, Esplanadestraat, De debatavond «Tewerkstelling in het Waasland: vandaag en morgen», georganiseerd door de Jong-CVP van het arrondissement Sint-Niklaas heeft minder belangstellen den aangetrokken dan mocht verwacht worden. Wat jammer mag genoemd, want inhoudelijk was deze kon- frontatie alleszins boeiend en leerrijk. In het eerste luik stelde mode- van minister Tindemans, ging rator Jos De Meyer de vier in op de oorzaken van de kri- gastsprekers voor. Zij behan- sis. In nationaal verband ver- delden de hen toevertrouwde wees hij o.m. naar een gebrek onderwerpen. aan vertrouwen, te langzame Lieven Lenaerts, persattaché besluitvorming, de verouderde Eindelijk gaat men, nu de verkiezingen op komst zijn, eens aan ons denken. Het Fort Liefkenshoek wordt een toeristisch aantrekkingspunt. Zoals je wellicht weet bezit dit fort ook een prachtig water waar men niet mag vissen. Daar gaat dit jaar verandering in komen zo schrijft men in een artikel in een krant. Het is dan ook te hopen dat men ons ook dit keer te Beveren niet op het droge laat. Want bij het oprichten van de Beverse visklub «De siervis» werd aan deze mensen, dit is twee jaar geleden, het fort water beloofd. Maar nadien ging het dan toch niet door. Zij zijn het dan maar ergens anders moeten gaan zoeken, nl. te Sint-Gillis-Waas. Eigenlijk jammer dat men op de verkiezingen moet wachten eer er iets definitiefs kan gebeuren. M#ar voor ons, mensen van het Vlaams Blok, is het toch plezierig te horen dat er op onze vragen gereageerd wordt. Nu zal dit jaar het fort water worden vrij gesteld. Er is een redelijke visstand en het is prachtig gelegen, als men de industrie terzijde laat natuurlijk. Ons advies zou zijn, het uitschrijven van visvergunningen door de gemeente, met een redelijke prijs en dit enkel voor sportvis sers uit groot-Beveren, het eerste jaar een verbod stellen om vis mee te nemen ofwel het eerste jaar de mimmummaat van de vis hoger te nemen dan normaal. Dit om te vermijden dat het water op één jaar wordt leeggevist. Natuurlijk wensen wij dat de bijdrage van de sportvisser deze ook volledig ten goede komt, dit door het uitzetten van vis en het eventueel inleggen van een wedstrijd. D. Maes - A. Kerremans Bestuursleden Vlaams Blok Afd. Beveren. bevolking (oudste van West- Europa), te dure overheids- sektor, kollektief egoïsme, po litisering, overheidsschuld en kommunautaire problemen. Internationaal citeerde hij de verstoring van de kapitaal markt door de petro dollars, de hoge rentepolitiek van de USA en het kwijtspelen van technologie en gespecialiseer de arbeidsplaatsen aan de lage- loonlanden Luk Lauryssens, adjunkt-di- rekteur RVA, hing een sitiia- tiebeeld op van de werkloos heid in het Waasland en be lichtte de herscholingsmoge lijkheden via de RVA. Uit zijn belangwekkende uiteenzetting onthouden we o.m. dat in het Waasland meer mannen (4.043) werkloos zijn dan vrouwen (3.628), dat het fail lissement van Cockerill Yards voor het Waasland 600 werklo zen méér betekent en dat 75% van de werklozen ongeschoold zijn. Via de beroepsopleiding van de RVA kan men hier binnenkort opk lasser worden. CMO-direkteur André Baetens belichtte de vormingskansen voor jonge zelfstandigen. Hij onderstreepte het belang van de kmo's en stelde dat het aantal vestigingen zou moeten toenemen: «je eigen werkge ver worden. Zelfstandig wor den is geen beroep kiezen, maar een levenshouding aan nemen» De kleinschaligheid, participatie van de werknemer en het welzijn van de mede werkers noemde hij zeer be langrijk. Gewestelijk ACV-vsckretaris Julien Vergeylen behandelde dan de verschillende mogelijk heden en moeilijkheden in het Waasland. Hij schetste de evo lutie van het aantal arbeids plaatsen en stelde dat de voor uitzichten afhankelijk zijn van regeringsmaatregelen, uit bouw Linkeroever, aanvullen de maatregelen in de bouwsek- tor en een minder snelle groei in de tertiaire sektor, waarbij hij opmerkte dat de rekreatie- ve diensten in de gemeenten nog kunnen uitgebouwd wor den. Ten slotte benadrukte hij het belang van de nieuwe kmo's. Na een korte pauze volgde dan een geanimeerde diskussie, waarbij bepaalde fa cetten nader werden uitgediept en besproken, zoals de loon kost, de verschillende statuten en de staatssteun. Al bij al groeide dit debat uit tot een waardige en waarde volle konfrontatie, die niet en kel bijdroeg tot een ruimere informatieverwerving, maar ook meer inzicht verschafte in deze toch zeer komplekse materie. De CVP-Jongeren voorzien een vervolg op deze avond. Tijdens een tweede debat zal dieper ingegaan worden op de morele kant van de werkloos heid: hoe ervaren werkzoeken den hun werkloosheid, en wel ke weerslag heeft dit op hun psyche en ingesteldheid? I» 1980 verleende de Leedse sociaal-kulturele raad zijn steun aan een gemeentelijk BTK-projekt onder leiding van Reg De Lannoy. Individueel en vanuit de verenigingen wer den voorstellen verzameld. Niet minder dan acht wande lingen kwamen uit de bus. Voor Wanzele, Impe en Smet- lede elk één. Lede werd opge deeld in twee delen: onder en boven de spoorweg en voor Oordegem, de mooiste en merkwaardigste van de geelge- meenten, werden niet minder dan 3 wandelpaden, uitgestip peld. Na groen licht te hebben gekregen van de gemeenteraad werd in augustus van vorig jaar gestart met een Wandelkbm- missie, bestaande uit geïnte resseerde afgevaardigden van de Sociaal-Kulturele Raad en enkele belangstellenden van het eerste uur, onder begelei ding van Reg De Lannoy, on dertussen gepromoveerd tot kultuurfunktionnaris. 28 maart 1982 Wanzele kwam het eerst aan bod omdat er zich geen te grote technische moeilijkhe den aanboden om het geheel klaar te maken voor een boeiende lentelijke wandeling. Voor de konkrete realisatie verschaften de Natuurvrienden «De Gemzen» uitstekende tips. De bewegwijzering be staat uit houten palen met groene kop en witte band, sa men met een wandelfolder. Voor de illustratie van deze folder werden plaatselijke me dewerkers aangesproken: Bert Melckenbeeck, tekeningen, oud schoolhoofd Marcel de Fruytier voor de historische achtergronden en Leonard Verdonck voor een beknopt overzicht van de planten- en dierenwereld. De technische dienst van. de gemeente zorgde voor het startbord, geplaatst aan de linkerzijde van de kerk van Wanzele. Het parcours wordt er gedetailleerd op weergegeven. De VTB/VAB-Lede ne het peterschap waar; zij h< een oogje in het zeil op staat van palen, rustbanken begaanbaarheid der paden. VTB/VAB-bestuurslid I nard Verdonck, zorgde v de gepaste sfeer door het tonen van een prachtige reeks over Wanzele in de seizoenen. Buiten onthi burgemeester Grepdon startbord. Vandalen had de voorbije nacht met vilti hun sporen nagelaten op bord. Het wandelpad I over de Hofwegel, de We beek, langs het Wanze< voetbalplein naar Hillege De Wanzeelstraat, een heet ke bosweg, maakte eerti deel uit van de Romeinse H< weg Aalst-Wetteren. Aan linkerzijde komt men vooi «het stort», dit was tot lr een heuvel die afgegra' werd voor het bouwen van station van Aalst. De ontsti put werd vanaf 1927 ge' met het Brussels huisvuil terug beplant. Aan de link zijde van de Nonnenbossti Sr staat de hoeve Uyttenda» ju die dateert uit 1778 en e aan het nabijgelegen verd' ncn Tussenbeekklooster hi behoord. Evenals Rabbelt de-Watermolen aan de Molf? beek. Aan de naam van verdwenen klooster ontleei de Wandelkommissie de na van dit wandelpad in Wanz< Bij het begin der Bcekveld de bemerkt men het Psychi risch Instituut. Via de Koni se Brug en de Kcrkwegel reikt men dan het Dorp. ul "n Fort Liefkenshoek in Kallo Honderden mensen woon den zaterdag de uitvaart bij van Staf Rombout, de proost van de Christelijke Sociale Werken van het ar rondissement Dendermon- de. Onder hen gemeen schapsminister Jan Lens sens, burgemeester Cool, ACW-voorzitter Willy D'Have en vele vrienden die samen met Staf Rom bout het ACW in en rond Dendermonde hebben uit gebouwd. Ze namen in een diepe treffende stilte af scheid van een man die zich honderd procent heeft in gezet voor zijn medemen sen, die zichzelf kon verge ten om andere dienstbaar te zijn. In meerdere toespraken werden de vele goede ei genschappen van Staf Rombout in herinnering gebracht. Onder meer voor ACW-voorzitter Paul Pop- pe die onder meer zei dat de overledene nooit verge ten zal worden in de kriste- lijke gemeenschap van Dendermonde. «Zijn her innering kan vandaag en morgen het pinkstervuur betekenen», aldus een ont roerde voorzitter tijdens zijn lijkrede in de dekanale kerk. In de homilie, die door e.h. Becaus, ACW proost van Eeklo werd ge houden, werd onder meer gewezen op de menselijke kreativiteit die Staf Rom bout aan de dag legde. Ook werd gewezen op de gewel dige inzet die deze man heeft gekenmerkt. Niet minder dan 17 jaar was hij de bezieler van de kunst groep Fro, waaruit zijn gro te bekommernis om de jeugd moge blijken. Jaren lang was hij de stuwende kracht in het ACW waar hij steeds bereid stond om met volle aandacht te luisteren naar de problemen en no den van de anderen. Staf Rombout is zijn hele leven een klankbord geweest, ie mand die wist hoe te leven in dienst van de anderen. Staf Rombout werd te Zele geboren in 1929. In 1956 werd hij priester gewijd. Hetzelfde jaar nog werd hij benoemd tot leraar aan het Heilig Maagdcollege en tot onderpastoor aan de deka nale kerk Onze-Lieve- Vrouw te Dendermonde. Hij was mede-oprichter van de kunstgroep Fro en een van de pioniers van de jeugdwerking in Dender monde. In september 1972 werd hij benoemd tot proost van het ACW Den dermonde. Hij was ook aalmoezenier van de zie kenhuizen Onze-Lieve- Vrouw van Troost. Vorig jaar in september vierde hij zijn zilveren priesterjubi leum. Enkele tijd later werd hij ernstig ziek. Deze pijnlijke en aanslepende ziekte leidde uiteindelijk tot zijn dood, zaterdagmor gen 20 maart. Met hem is een ingoed mens, een dap per voorvechter voor recht vaardigheid en vrede heen gegaan. Mgr. Van Peteghem en vele vrienden priesters woonden de uitvaart van Staf Rombt f bij. Dertien priesters celebreerden de uitvaartmis van proost Staf Rombout (v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 6