GERARD VAN LAER i JAAR SPELER BIJ VLUG EN VRIJ Zele-Hansevelde organizeert dertiende beroepsrennerskoers De Voorpost - 9.7.1982 - 39 voorgrond Viktor lallend Bornem is dit jaar reeds bijzonder getroffen geweest door Verlijden van zeer gekende figuren. Het begon met Albert Van jr (76) tot in bevordering kapitein van V.V.B., Filleke Smet (78) btichter en eveneens tot in Bevordering spelend lid van V.V., Adam (61), speler, lijnrechter en bestuurslid van S.V. B; Rie De L 30 jaar verzorger en bestuurslid van V.V. en S.V. lierdag volgt de eucharistieviering voor Louis Peeters (48) oud- |van Kon. F.C. Klein-Brabant, F.C. Boom en Vlug en Vrij. Gelukkig ook nog aangename voetbaifeiten zijn. Zo bijvoorbeeld het loenspelen van S.V., met ontvangst op het gemeentehuis en voor kn bezoek bij het gezin Gerard Van Laer-De Laet, in hun riante villa Ie Bareldreef 113. Praten over de voetbalcarrière van «Sjars» en peer. Duurtijd een «volle match», zonder rustpauze. Met Gerard aan het woord. Af en toe wat op adem gebracht door echtgenote L die met herinneringsfoto's opdaagde. aan de «aftrap»... iloten als 10-jarige jf Vf) met de te vroeg te kofon «Brik» Adam ie jonge Van Laer in Dij Vlug en Vrij aan- »n. er toen nog geen - .jien in kompetitie ^jen, diende Gerard kadetten aan te Hij bleek er nog van de kleinste en it evenmin bij de ren. Baltechniek en i nzet deden hem in Permentier (technisch be gaafde middenvelder van V.V.B.) en die bracht Ge rard ook naar het zaterdag voetbal. De beste ploegen mochten toen vergeleken worden met teams uit de Nat. Be vordering. Onze beide Bornemnaars hielpen Cockerill aan drie titels. Na een tiental seizoenen stapten ze over naar Sambre-Escaut (den «draad») te Hemiksem, In 1944-45 bij V. Hamme met Fr. Vergauwen als maat Gerard over zijn nooit te vergeten seizoen in hogere afdeling: «In oorlogstijd nog, maar ons landeke was toch al bevrijd, beleef den we een kompetitie die best kan vergeleken wor den met de huidige 2" Na tionale. Bij Vigor Hamme was Frans Vergauwen zo wat de sterspeler. Kapitein was Felix Peersman, postmeester van Sint en veld van Vigor Hamme In 1944-45: In het midden «Sjors» Van Laer en rechts rsman (j.l.) r lopen jarige te Vorselaar rderlng) levenis om nooit te n voor Gerard. V.V an 2* Prov. in twee n naar promotie kt. Het tweede jaar toenmalige center- Couillet (Charleroi) gekwetst. Zonder invallers bleek de onafwendbaar. In laatste matchen beloftevolle 14-ja- an Laer te Vorselaar weid (dit gebeurde in i in\ if 16 met de fanions zware centerhalf- i scholier naar junior, de inmiddels 16-jarige m l als middenhalf een waarde bij de fanion- Die was toen wel vrVakt, zonder drie top- ^'Jrs. Gustje Pauwels en Roggeman (t) werden «JlS-OOO fr afgestaan void eersteklasser Ant- vanu. Hoewel de het* jonge een versterking ton de afgang naar 2* ciale niet vermeden - lojick )at w. evel empi 20 jaar zaterdag- waabal met Cockerill en gemfcre-Escaut °/^Xj 1935 kende de za- Owkompetitie van de fa- omqspioegen in het Ant- zclfee een grote bloei. 'Hl «Ben, Gen. Mot. Ford, cnei Bij Cockerill Hoboken (edi^e toen «lange» Jean waar ze hun vriend en speelmaat Pieter Borghys aantroffen. Gerard daarover: «Naar Hemiksem reed ik met de fiets. Dat was een goede training! Ook te Bor nem liep ik dagelijks mijn kilometers, want er was toen geen electriciteit op de terreinen en winterse oefening waren dus onmo gelijk. Koordspringen stond dagelijks op mijn program ma en ik durf vrankweg verklaren dat ik praktisch nooit te vermoeid was om het 90' uit te houden (zowel zaterdags als zondags). En dat als een zuivere lief hebber! Laat ze dit nu eens doen... de provincialers... die dan toch premiegeld verdienen! Nooit vergeet ik de bene fietmatch voor de weduwe van Cyriel Waumans: Vlug en Vrij - Cockerill. Een zel den geziene massa kijkers! In oorlogs-noodkompeti- tie soms van 8 tot 24 uur weg Gerard verder: «De laatste oorlogsjaren trad V.V. te rug op in de Provinciale noodkompetitie. We verlo ren liefst 30 maal tereke, maar iedere zondag trok ken we (verzwakt) met nieuwe moed tussen de lij nen. Om bvb. Mol te berei ken, reden we met de fiets naar Antwerpen en dan verder met de tram. Reken zelf; het was moeilijk om dan vóór middernacht Bor nem te zien! Amands, gekend duiven melker en vader van de voetballers Noël (S.V. Bor nem) en Fernand (F.C. Op- puurs). We verloren geen enkele thuismatch. Pol Jacqmains was toen hoofdredacteur van Sporting en zeer be vriend met de lokale leiders en ref John Langenus. Die had vroeger nog nooit van mij gehoorden vond me waarachtig een revelatie(!). goed voor een eerste klas- ser te Antwerpen. Zoals trouwens mijn vriend Ver gauwen naam heeft ge maakt als «boerke» bij Beerschot! Beerschot-trainer Fons De Winter drong dan ook per soonlijk aan op mijn trans fer. In een bijzondere be stuursvergadering van V.V. viel het verdikt: ik was on misbaar bij Bornem. Begrij pelijk een grote desillusie voor mij. De droom van het «tweede boerke» mocht ik vergeten. Eens de oorlog voorbij trouden Paula en ik. We openden een café op de hoek van Puursesteenweg en Barelstraat, waar nu on ze Harry en Wiske café houden. Met V.V. trok ik terug in 1" Provinciale en dan weer dalen naar 2* Provinciale. Kampioen in 2* Provin ciaal 1949-50, met trainer Doek Het bestuur besefte maar al te goed dat er «iets» moest gedaan worden en deed beroep op John Eerste match na de bevrijding: Vlug en Vrij - Engels Leger (Medical Corps) 6-2. Doek, een Antwerpse ge kende speler, die in «Bui tenland» woonde. Met ver nieuwde ijver traden de paarsen aan. In 1949-50 werd de kam- pioenstitel veroverd en kon voorzitter Miel De Clercq (t) uit Luipegem, trainer en spelers geluk wensen. Dat was een van de hoogtepunten uit de ge schiedenis van de club, want nadien werd het weer vechten voor het behoud, zowel in eerste als in twee de provinciaal. Kwetsuren bleven niet uit: gestopt in 1958-59 «Met zowel 's zaterdags als 's zondags te spelen, en dit als de spil van het elftal vechtend voor iedere bal, verdedigend en aan vallend, werd ik meermaals geraakt. Op een steenhard veld te Geel kwam ik eens hard ten val, met een rugletsel als gevolg. Daardoor dien de ik in '62 een operatie aan de ruggewervel te on dergaan. Op het terrein van F.C. He miksem moest ik van het veld met knieletsel. De ge volgen slepen nog aan tot vandaag, ondanks twee operaties in het A.Z. te Gent (in 68). Het was dan ook met de dood in het hart dat ik in '58- 59 de shoes voorgoed moest opber gen!» Gehuldigd voor 25 jaar speler bij Vlug en Vrij Het noodgedwongen stop pen als voetballer, na 25 jaar totale inzet voor club en maats, kon niet onge zien voorbijgaan. Gerard daarover: «Een der schoonste dagen uit mijn voetballoopbaan. Ik kreeg een prachtige vaas als ge schenk, van voorzitter Jos. De Smet en bloemen voor ons Paula! Ik bleef daarna nog de ka detten en miniemen trainen en vond daarbij veel voet balgenot. Zulks deed me het verplicht stoppen beter verteren. Op aandringen van de clubleiders werd ik dan ook bestuurslid. Het lokaal van V.V. veran derde van café «Belle Vue» naar ons op de hoek van Puursesteenweg en Barelstraat. Mijn weinige vrije tijd bracht ik door op het terrein aan «Kloosters muur», waar van jaar tot jaar verbetering aan speel veld en akkomodatie werd gebracht (wat trouwens meer dan nodig was). Van één ding heb ik wel spijt. Na mijn operaties aan rug en knie mocht ik de hoop opgeven om trainer te worden bij een der lage re clubs der streek. Ik kon immers niks meer «voor doen» inzake traptechniek of kopspel. - Men heeft «het»... of men heeft het niet Gerards mening over voet balklasse en huidig spel?! De «Sjars» was kort en bondig: «De 'echte' voet balgaven krijgt men mee bij de geboorte. Natuurlijk dient men later goed (en veel) te trainen en moet men er ook 'voor leven'. Dus niet roken, noch drin ken! Schrijf het zo maar, voor de vele jongeren die vanaf 15 jaar een 'dikke nek' krijgen, maar karakter missen om later er veel voor te doen of 'er veel voor te laten'. Over het huidig 'verdedi gend spel' bleek onze zegsman evenmin enthoe- siast. «Vroeger werden er meer doelpunten gemaakt en dit valt toch in de smaak van de kijkers, nietwaar?» al- van gekende voetballers Noël en Femand, en in zijn jeugd kapitein van Vigor Hamme, vroegen we zijn mening over de 2 Bornem- se voetbal vedetten. Vader Peersman aan het woord: «Frans Vergauwen speel de meerdere jaren bij ons... als «sterspeler» meestal binnen- of buitenlinks. Hij acteerde steeds met volle lastige middenhalf-plaats. Hij was bijzonder sterk in het «kopspel» en tweevoe tig was hij mijn grootste steun in onze ploeg. Beiden waren te goed voor Hamme!», zo besloot Felix. Gerard ook kaatskam- ploen Vóór, tijdens en na de oor log 1940-44 kende de kaatssport een ongekende Vlug en Vrij kampioen In 2de provinciale 1949-1950. Op Vergauwen en Gerard Van Laer. (j.l.) dus De Sjars. overgave en was ook tech nisch zeer begaafd. Met Ere-postmeester F. zyn ZWare linker la Pus- Peersman uit Sint- kas», scoorde hij regelma- Amands over G. Van Laer tjg doelpunten, en Fr. Vergauwen Gerard Van Laer paste Aan Felix Peersman, vader zich wonderwel aan op de bloei in het ganse Kleinbra- bantse. De auto was nog geen koning en overal mocht vrij op de straat wor den gespeeld. Uiteraard zoveel mogelijk naast het lokaal kwestie van 'de tap'. Te Bornem waren toen minstens 20 ploegen. In zowat iedere straat, met het stamcafé als lokaal. Ook daarover wist vriend Gerard nog alles. Op het kerkplein werd het kam pioenschap van Bornem betwist (over 2 zondagen). Ons lokaal was bij Oscar Van Laer (t) en onze ploeg bestond meestal uit Albert Van Laer, Leon De Maeyer, Albert Van As- sche, Jan Van Laer, Alois Hermans, René De Maeyer, Fons Daelemans (Fraters) en ikzelf. We zegevierden met klank en veroverden ook menige beker in Branst, Hingene, Oppuurs, Puurs, Sint- Amands, Mariekerke en Ouden Briel... bij de be treurde Otto de Maeyer. Dank, Gerard en Paula voor de vriendelijke ont vangst erf het gemoedelijk onderhoud namens de sportredaktie van O.K.B. en bijzonder in eigen naam. Met onze hartelijke wens: nog vele jaren gelukkig samen. Jul Ivens. Het kermiskomitee van de wijk Hansevelde herbegon in 1952 op een nieuwe lei en het zijn hoofdzakelijk nog dezelfde mensen van deze kleine wijk met vier honderd inwoners die reeds dertig jaar standhouden. Het wordt hoe langer hoe moeilijker om te organize- ren, temeer daar het pro gramma steeds zeer inte ressant is. In een wijk waar wielren ners als paddestoelen uit de grond schoten is het logisch dat de wielersport centraal staat. Ook dit seizoen is dit het geval. Hansevelde blijft het voor elkaar brengen om jaarlijks ongeveer 200.000 fr. bij elkaar te «schooien» om de kermis en inzonder Op 16, 17 en 18 juli heeft in het Kongresgebouw van Den Haag het North Sea Jazz Festi val plaats. Jazz-liefhebbers met weinig geld kunnen tijdens deze dagen gebruik maken van een goedkope overnachtings mogelijkheid. De gemeente 's Gravenhage organizeert voor hen een «sleep in» in het ge bouw «Houtrust», op nog geen tien minuten van het kongres gebouw. Een Amerikaanse firma die zich bezighoudt met de ver koop per post aan artsen van ingevroren sperma voor kunst matige bevruchting, wil haar markt uitbreiden tot Europa. Thomas Mehagv heeft aan het Europees Parlement gevraagd deze invoer van ingevroren sperma te beletten. Maar De EEG is van mening dat sperma niet valt onder «Waren» en dat men bijgevolg mag afwijken van de kommunautaire begin selen inzake het vrij verkeer van goederen. de wielerkoersen overeind te houden. Voorzitter Alfred Raem- donck kon rekenen op de inzet van zijn bestuur en dat zijn schatbewaarder Pe trus Van Avermaet, sekre- taris Ivo De Neef, en de leden Michel D'Hollander, Aviel Dhollander, Clement Moens, Georges Van Dam me en Hugo De Boeck. De ganse wijk staat achter deze kern en werkt zeer goed mee. Het Hanseveld- se kermiskomitee heeft woorden van dank voor de Zeelse neringdoeners, die bereid zijn om hun steentje bij te dragen. Van het ge meentebestuur ontvangen ze jaarlijks een toelage en het Zakenkantoor Danny De Block uit Zele en Over- mere blijft de hoofdspon sor om de dertiende uitga ve mogelijk te maken. Naast een profkoers is er voor de dertigste keer een koers voor liefhebbers met als ereprijs Voeders Baert. De kermis begint op zater dag 10 juli om 15 uur met de wedstrijd voor liefheb bers BWB over 115 km. of 10 ronden langs Hansevel de, Huivelde, Halfweg, Ze- le-Dorp, Durmen, Ham- me-St.-Anna, Hamme- Zogge, Hansevelde. Op zondag 11 juli zijn er ker- misduivenvluchten uit Quiévrain bij Albert Dhol lander. Om halfzes is er een optreden van de majo- retten de «Blue Girls» uit Zele en om 20 uur in feest zaal Ons Huis een kermis- bal met het showorkest «Roulette». Op maandag 12 juli de 13' koers voor beroepsrenners, die om 14 uur vertrekt en over 12 ron den loopt langs hetzelfde parcours als de liefhebbers. Sportiefis het steeds een hoogtepunt. Vorig jaar stonden er aan de start van de 12' editie van de be roepsrenners vijf titelvoe- rende kampioenen met de kampioenen van Neder land en Frankrijk en Bel gisch kampioen Roger De Vlaeminck en verder de pistekampioenen Dirk Heirweg en Michel Vaar ten. Het was de sterrijder van ter plekke Dirk Heir weg die voor eigen deur de bloemen meegraaide. De organizatoren hopen dat er ook dit jaar een interessant deelnemersveld aan de start komt. Om de ama teurwedstrijd interessant te maken wordt er eveneens gerekend op de jongens van de wijk. Dirk Heir- wegh en Rudy Geerinck. (beno) Het koerskomitee van Zele-Hansevelde. (bvw)

De Voorpost | 1982 | | pagina 39