Zes jaar wanbeleid van meerderheid zal zwaar doorwegen kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kieskoorts - kiesk Voorlopige VU-lijst te Berlare Vrouwenhuis pluralistisch SP Dendermonde sluit kontrakt met de kiezer Ten overstaan van een druk bijgewoonde open vergadering het aantal aanwezigen neer te schrijven wat men mag geschat worden op een honderdtal heeft SP lijsttrekker Norbert De Batselier wenst te doen. Een plan zondagvoormiddag het programma van de linkse progressieve lijst die in Dendermonde ning is meer dan noodzake voor de gemeenteraadsverkiezingen werd gevormd, toegelicht. In een korte inleiding lijk geworden. Men zal een werd erop gewezen dat het lijvige programma het gaat hem inderdaad om een boek jaarbegroting opstellen van 102 getijpte bladzijden de vrucht is van vele vergaderingen. Terloops werd er ook voor een periode van 5 jaar aan herinnerd dat de SP samen met de PVV en de VU vorig jaar besprekingen had (het eerste jaar zal men opgezet om een kartellijst te maken, maar de parlementsverkiezingen kwamen toen roet besteden aan het opstellen in het eten gooien. De besprekingen geraakten in de knoei en van een kartel kwam niets van die begroting). Het is ui huis. Dan werd toenadering gezocht tot de linkse progressieve partijen. Het gevolg is aan de hand van deze be aat de SP samen met de KP en waarschijnlijk ook met een vertegenwoordiger van de groting dat zal gewerkt PvdA een enkele lijst zal vormen die onder de benaming Socialistische Partij de worden Er moet ook een gemeenteraadsverkiezing en tegemoet zal stappen. Zeer gedetailleerd informatiebrochure ko- over de prestigieuze initia- algemene zaken, telt de men. maar dan een echte tieven die door de stad op mening van de minderheid brochure, waarin ook de de toelichting van het pro- staPe' werden gezet. Men niet. Tot slot van dit eerste minderheid aan bod kan gramma begroette Nor- heeft 8eoPteerd voor groot- hoofdstuk deed hij opmer- komen. Ook wijkraden, bert De Batselier volks- schaligheid en het gevolg is ken dat er nog steeds geen aktiegroepen. verenigingen vertegenwoordiger voor de dat bePaalde Piekten ge- dorpsraden zijn. Dat is des- moeten daarin hun zeg krij- bestuur er zal uitzien. La V maakt de SP deel uit van een koalitie-meerderheid Dendermonde. De SP-woordvoerder tijdens de voorstelling van het programma voor de of blijft men in de opposi- komende gemeenteraadsverkiezingen, (vh) tie, men zal van het pro- Dendermonde werden de krachtlijnen van het SP-verkiezingsprog¥ f al kan volgens De Baiciter niet, want dan heeftpet niet het nationale nuifdenl De kandidaten op dcja's 4 kunnen echter wel ikel Dendermonde. In het Volkshuis uiteengezet, (vh) samenspraak met DDS ding en niet tot een wonin- In de biblioteek moeten worden uitgebreid tot een guitbreiding en koopwo- ook boeken voor de an- ambachtclijke zone. Maar ningen bijbouwen is hele- dersdenkenden komen, men zou ook ruimte moe- maal uit. den boze. Trou- «Wij vragen niet meer dan ten scheppen voor hinder- wens, de SP zal aandringen 20 tot 30% of precies het lijke bedrijven. op een fusie van de huisves- percentage dat de vrijzin- deze benaming apat^kid De Batselier nam ook het tingsmaatschappijen. al zal nigheid in de stad bete- propaganda voeren. Puwd personeelsbeleid op de kor- dat op nationaal vlak wor- kent», aldus De Batselier rel. De bekwaamheidsek- den doorgedrukt. Ook die vervolgens nader inging samens moeten worden af- moet er een meldingsdicht op de vrijetijdsbesteding, geschaft en vervangen door voor leegstaande gebou- Zo moet het museumbeleid aansluiten bij wat er bij de bevolking leeft; moet er aandacht worden besteed aan een alternatief filmfes tival, moet de biblioteek ook" werken van nieuwe au teurs bevatten en moeten de rekreatiemogelijkheden toegewezen. Wanneren, volks van aard zijn Jume- PvdA niet toetreedt, lages, aldus De Batselier, zijn duur en dus uit den gramma niet afwijken. Het woon niet meer te realize- is daarom ook zeer uitvoer- ren zÜn- De Batselier ig gemaakt. Het telt 102 noemde met name het ad- getijpte bladzijden en geeft ministratief centrum dat een antwoord op de vele honderd miljoen gaat kos- problemen die zich kunnen ten< de sporthal van Sint- opwerpen. Gillis die meer dan hon derd miljoen heeft gekost, Kritiek op CVP beleid de nieuwe brandweerka- Het eerste hoofdstuk van zerne die er niet zal komen, dit lijvige programma is he- een kultureel centrum dat lemaal gewijd aan de kri- een waar kuituurpaleis zou tiek op het CVP-beleid. geweest zijn maar er even- Zes jaar CVP bewind, al- min zal komen. Hij be- dus De Batselier, heeft ge- schuldigde de be leid tot een budgettaire ka- stuursmeerderheid ook van tastrofe. Maar die wordt onbekwaamheid «die men afgewenteld op de hogere probeert te kompenseren overheid. De stad heeft met geschenken op kosten meer dan 1 miljard schul- van de stad uit te delen», den, wat wil zeggen een En De Batselier voegde schuldenlast van 26.000 fr. eraan toe: «Blijkbaar per inwoner. Bovendien is wordt onbekwaamheid bc- men erin geslaagd op een loond. Men moet aanwezig periode van vier jaar de zijn op begrafenissen en belastingen te verdubbelen gouden huwelijksjubilea en en ofschoon de SP telkens geschenken overhandigen, wanneer de begroting ter Maar er ook zorgen dat sprake kwam tijdens de ge- men bij die overhandiging meenteraad gewezen heeft op de foto staat. De men- op de weinig gunstige evo- sen vergeten te vaak dat lutie, steeds weer werd die het een geschenk is van de kritiek terzijde geschoven, stad. van de hele gemeen- De stadsrekeningen geven schap en met van een of de SP nu gelijk: de stad ander politicus», heeft een deficiet van 16 Ook hekelde hij de beslis- miljoen. Niet zoveel zal je sing om toe te treden tot zeggen, maar men mag de Intergem. «De schepen die gevolgen van dit negatieve op Intercom werkt heeft saldo niet uit het oog ver- 800 miljoen voor de stad liezen. Dat wil immers zeg- over een periode van 20 gen dat vanaf de volgende jaar- laten liggen», aldus begroting het gewest en de De Batselier die bovendien provincie voor een groot zei dat er een gebrek aan deel de stad zullen besturen demokratie en inspraak is. en de gemeentelijke over- De gemeenteraad is ver heid sterk zal beknopt wor- worden tot een praatpark den in haar initiatieven, en in de kommissies, met Verder had spreker het uitzondering van deze van tijds ook door het ACW gen. Bovendien zou het in gevraagd «en wij hebben dit kader jiuttig zijn een dit initiatief overgenomen, ambtenaar te belasten met deze informatie-opdracht. En wat de inspraak is, de SP opteert voor adviesra den die dan ook werkelijk advies zullen moeten geven en met wiens advies reke ning zal worden gehouden. Maar de meerderheid heeft dat verzoek van de hand gewezen». Wat zelf gedaan Over de inspanningen die de SP zich had getroost de voorbije zes jaar. daarover Weliswaar zullen een aan zei De Batselier dat ze aan de vergadering genoeg zaam bekend waren en dat hij daar dus niet moest bij stilstaan. Kwam dan de vraag waarom er een linkse eenheidslijst is gekomen. De ekonomische krisis ligt mee aan de basis, aldus De Batselier die zich niet ak- tal van de bestaande ad viesraden moeten sneu velen. Ekonomisch beleid Gaat het zesde hoofdstuk meer over de planning, het zevende heeft helemaal be trekking op het gemeen telijk ekonomisch beleid. vergelijkende eksamen. wen komen en wat het leef- Voor vriendjespolitiek is er milieu betreft, hier wordt geen plaats meer. Hij zei de nadruk gelegd op ge- dat 90% van wie op het luid. lucht, water en hin- stadhuis werkt een CVP derlijke bedrijven, lidkaart heeft en wie er Het twaalfde hoofdstuk geen heeft doet er best aan kreeg de titel openbare zijn mond te houden. Uit- werken en vormt de bin- eraard is er in dit hoofdstuk ding tussen de verschillen- ruimte voor de distributie de punten. Vervoerbeleid van gas en elektriciteit. We en verkeer maken deel uit liggen voor 20 jaar vast bij van hoofdstuk 14. Men is boze. een gemengde interkom- voorstander van een be- Ook op het vlak van de munale. Daar is nu niets perkte uitbreiding van het aan te veranderen. Maar verkeer en van een traag binnen deze gemengde in- maar vooral veilig verkeer terkommunale moeten we binnen de stad, zoals men in elk geval aansturen op ook voorstander is van het meer inspraak. Men zou inleggen van een aantal ook het winstaandeel van bussen tussen bepaalde de stad moeten vergroten, punten in de stad. wat wil zeggen de participa- Dat er een flink woordje tie opdrijven zodat men werd gezegd over het on- binnen 20 jaar aan een zui- derwijs, zal niemand verba- vere interkommunale toe zen. Het gemeentelijk on- is. Tenslotte wordt in dit derwijs moet een gemengd hoofdstuk nog gesproken onderwijs zijn, wat wil zeg- over de oprichting van een gen dat ook de inhoud van gemeentelijk kontrole ko- het onderwijs moet worden mitee voor de energie itrukl De lijst (je Nadien werd de sameèmer ling van de lijst bekei aanc maakt. Daar ontbreek [eter op plaats 21 de naan tfjn de PVDA kandidaat cstri die er niet komt is kul verschuiving. De KP»rbije op de lijst de 8C. de 1 Dekt 23c, de 29* en de 34e flier de KP de 21c plaa wordt de 23c ingen door een SP kandidaa De lijst ziet er nu volgt; 1. Nobert De lier (Sint-Gillis) 2. Verleyen (Dendermci 3. Frans Vermeir j®* bergen) 4. Paul Vef sport is er planning en koördinatie noodzakelijk. De Batselier verwees hier ook naar de grootheids waanzin van het stadsbe stuur dat in Sint-Gillis een sporthal heeft neergezet (Oudegem), 5. Willy voor een bevolking van sement (Oudegem), 70.000 zielen, daar waar Hermans (Dendermo Dendermonde 41.0(H) in- 7. Willy Vera (Sint-G woners telt. En alsof het 8. Roger Caudron nog niet erg genoeg was. Dendermonde). 9. heeft men bovendien in de leen Cleemput (De deelgemeenten nog monde). 10. Clemen sporthallen gaan bijbou- Man koord kon verklaren met Er wordt een antwoord ge het konservatieve beleid. 8eve" °P de vraa8 wat de dat zelfs in de stad wordt gemeente inzake tewerk- gevoerd. In Dendermonde stelling kan^doen. Men zou blijkt dat konservatisme (Grembergen), wen. De SP wil de liefheb- Ferdy De Wolf (Dc aangepast. Het moet meer bersploegen gaan propage- monde), 12. Mar gericht zijn naar gelijkheid ren en afstappen van een Cool (Oudegem), On fin.nri^i K,i, i m «n openheid, en geen voor- geldelijke subsidiering. Christianne Tassent Op financieel beleid, aldus bode zijn van het vnj on- «Het verlenen van allerlei dermonde) 14 Edd> De Ba seller, zal men de derwijs dat op zijn beurt materiële hulp lijkt ons rlo (Baasrode) 15 eerstvolgende legislatuur geen konkurrent mag zijn veel eerlijker» aldus De Monsieur (KP-Baasr ld y.erV!!I :!n*'aLC.[ y?n het officieel onderwijs. Batselier. Hij besloot met 16. Leon Ledegen de vredesinitiatieven, gem), 17. Freddy De Financieel en sociaal beleid de voorbije zes jaar is fout Het gemeentelijk onder: gegaan En dat is bcel wat. wijs moet in zijn ware rol waarbij zeker en vast zai fGrembcrgen"), 18 Men zal dus niet veel infra- itphpru'^ürHpprH ntArHon 1n nog sterker te zijn dan el ders. Wanneer men de vraag stelt naar de wijze waarop men in de begro ting saneert, kan men daar niet eens een antwoord op meer arbeidsintensief kun nen worden wat het onder houd en de kleinere aan- passingswerken van gebou wen betreft. Verder zijn er nog een aantal andere pro- jekten te realizeren. zoals worden aangesloten. Van Den Broeck (Dei De samenvatting van dit monde). 19. Theofie 1 uitvoerig programma zal Cock (Sint-Gillis), 20. huis aan huis worden be- gusta Van de Velde (C nt" geven. Voor De Batselier bet aan'eggen van wandel- wordt 10 oktober dan ook we8en De Batselier en met zorgd tijdens de komende bergen), 21. voorbeho weken. Van dit programma aan PvdA. 22. Alfons wordt trouwens een kiesno- taels (Oudegem) 23. ta gemaakt die onder de vorm van een kontrakt aan de kiezers zal worden voor gelegd. Met de hand op het een test om te zien of de bevolking met een derge lijk konservatief krisisbe- leid akkoord gaat. Eigen programma hem de SP en de KP op teerde ook voor het oprich ten van sociale centra die een polyvalent karakter moeten hebben en elke deelgemeente zou over een geherwaardeerd worden, strukturen kunnen opbou- Hij stelde voor een brochu- wen. Maar belangrijk voor re te maken waarin de ver- de kiezer is dat men van elk schillende onderwijsnetten projekt een kosten-batena- alle studierichtingen zou- nalyse wil laten maken. En den aangeven. Bovendien dan zijn er de belastingen moet de infrastruktuur van waarvan er een aantal nieu- alle onderwijsnetten wor- we best kunnen doorge- den opengesteld voor de drukt worden. Zo bievoor- hele bevolking. Tenslotte beeld op de speculatieve wordt een pleidooi gehou- feliailu llvl ligging van bepaalde gron- den voor de herwaardering hart. zweert de SP dat het den, op een tweede woning van het stedelijk avond-, en dit kontrakt zal nakomen, M11WWI1 of verblijf binnen de stad. kunstonderwijs. De hoofd- in om liet even welke posi- Jan Dauwe (Dendeit1 Anderzijds zouden de be- stukken vrijzinnige minder- tie men de komende legis- del 28 Emilienne Di al drijven die veel personeel heden, vrijetijd, sport en latuur zal aanvatten. (Appels) 19 Remi R tewerkstellen minder moe- vrede en ontwikkeling slui- De vergadering had op dit (KP-Sint-Gillis) 30 I ten_belast worden, terwij! ten het programma af. programma weinig of geen Bogaert (Baasrode). vien Cassimon (KP-I rode), 24. Theo Jan (Dendermonde), 25. De Meester (Gret gen), 26. Wilfried V Linden (Grembergen^ opiugiuiimia meting ui gccu Dogaeri (öaasroaej De rode draad die door- dergelijk centrum moeten Deanjven met een grote- Ook de minderheden heb- bemerkingen. Tenzij Ro- Lisctte Claus (ADoelsl^Pf rC dnJ"c.racht en dus mm- ben rechten, maar die wor- ger Van Keer die nog eens Herman Van Zande heen het SP programma loopt is meer demokratie, meer openheid, meer be trokkenheid van de bevol king. De Batselier zei ter zake een afsprakennota kunnen beschikken. Hierin zou ook een informatiecen trum, een bejaardencen trum en een buurthuis een plaats moeten krijgen In het programma wordt met de bevolking te willen ook gesproken over de in maken en daarin duidelijk dustriezones. Die moet der mankracht meer belas- den in de stad niet nage- hamderde op dit kontrakt Gillis) 31 Hennv ringen zouden moeten leefd. De SP zal ook blij- en voorstelde om de lijst Baedts (Sint-Ss)! oetaienvcn aandringen op de toe- onder de benaming «open Frans De Mol (KP- Omtrent het sociaal beleid treding tot het cremato- SP-lijst.. op de verkiezings- Gillis) en 35. Maria rium van Oost-Vlaanderen. affiche te zetten. Maar dat Smedt (Schoonaarde). wordt gesteld dat elke deel groep binnen de maat schappij aan haar trekken moet komen en bovendien een gemeenschap moet vormen. Veel aandacht gaat naar de jeugd die moet kunnen beschikken over lo kalen en speelpleinen (zie ook de sociale centra); er moet een opvangcentrum voor de jeugd komen, een job- en informatiedienst voor de werklozen, een ge lijkwaardige Dendermonde. Een flinke belangstelling voor de voorstelling van het SP-verkiezingsprogramma te Dendermonde. (vh) van de vrouw, een gemeen telijke babysitdienst en een bejaardenopvang in het ei gen milieu. Ook aandacht voor de kansarmen zoals daar zijn gehandicapten. Op dit vlak wordt in het programma gepleit voor een mentaliteitsverander ing. En wat de gastarbei ders betreft, hier zou men elke gettovorming moeten voorkomen. Ruimtelijke ordening Hier komt men in het pro gramma op voor een grondregie voor sociale ka vels. Men zou moeten ko men tot een wonmginbrei- De VU-kandidatenlijst voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen is op een paar plaatsen en mogelijke plaatsverschui vingen na. klaar. De lijst zal aangevoerd worden door Erik Van Hauwermeiren, de sekreta- behandeling ris van VU-Berlare. De tweede plaats is toegekend aan Marleen De Bruyne, uit de deelgemeente Over- mere. Dc derde plaats zou bezet worden door Wilfried Blancqaert uit de deelge meente Uitbergen. De vierde plaats is voor Lud wig Jacobs, arrondissemen teel bestuurs- en VU-par- tijraadslid. De vijfde plaats is toegewezen aan de plaat selijke VU-voorzitter: de heer André Vergeylen. Als lijstduwer fungeert Jean-Marie Van Praet. die wordt voorafgegaan door Odile Vervliet en André De Palmcnaer, allen uit de deelgemeente Overmere. Dc overige kandidaten Mossevelde, Robert zijn: Marcel De Neef, Corte, Romain Mega g Louis Christiaens, Piet Julien D'Hooghe, A Keppens, Leopold Cop- Rasschaert. pens, Antoine Van Caute- De nog op te vullen p cen ren, Yvan Van Geert, Wil- sen en de definitieve |ren ly De Keukeiaere, Martir zullen eerlang beken lon Van Eetvelde, Jozef Var maakt worden. ^cn ne) gen Ru| Wa De Enkele weken terug publiceerden we de lijst van SP-kandidaten voor de komende gemeent raadsverkiezingen. Op die lijst, zo werd ons toe toevertrouwd, zouden ook vertegenwoordigers va de kommunistische partij en van de PvdA voorki men. Dat PvdA-lid behoorde tot het Vrouwenhui zo werd bekend gemaakt. Het Vrouwenhuis van Dendermonde is nu bepaald opgetogen met deze verklaring en de< mee dat «gezien het pluralistisch karakter van 1* Vrouwenhuis met klem wordt geprotesteerd tegt de vermelding dat het Vrouwenhuis de socialist sche partij steunt. Een eventuele kandidatuur va Marie-Marthe Burssens (op de SP-lijst) moet da ook uitsluitend ten persoonlijke titel worden lx schouwd». aldus een verklaring van het Vrouwei huis van Dendermonde, dat tijdens een algemet ret vergadering deze hele materie heeft besproken. 2 - 16.7.1982 - De Voorpost

De Voorpost | 1982 | | pagina 2