en de kleine k De grote m ganse ek 'Dlkskunst Sint-Niklaas Wuytack ft lauweren oogsten Aalster se groep Janus op Mallemunt Stekene wil toegangsweg tot gemeentelijk voetbalplein onteigenen Qonee, slomer salon 1 Galerij Hof ter Puttens te Lede llO >.39i.iiiiuui worui ccii zunaig aorp De Voorpost - 30 7,1982 - 19 Het is al lang geweten dat het bestuur van FC Stekene Sportief, de voetbalploeg die vorig seizoen na naar icrde te zijn gezakt te rug haar plaats m derde provinciale veroverde, een beetje gewrongen en/of verveeld zit met de (té) smalle toegangsweg tot z'n (gemeentelijk) stadion Schepen Boevkens (oud en erevoorzitter van FC Sportief) meende dan ook dat «vermits het voetbal- bestuur erop staat om over de toegangsweg te beschik ken. zijn we nogmaals gaan praten met de eigenaars van de grond Het bracht echter géén aarde aan de figuurlijke dijk! Het zal dus ruzie blijven om denkbeel dige beschadiging, want het bleef bij een «njet»...». BG'er Paul Koppen waar schuwde ervoor om «géén Sinterklaas te spelen tegen over de eigenaars, zoals het gemeentebestuur dat wél zinnens is met bijvoorbeeld Tollenaere». Het betreft hier een overweg en die is niet veel waard», maande hij het bestuur aan. Na «onheuse» opmerkin gen van GBers in de aard van: «Den ezel sch... weer al op dezelfde hoop!» en «Alweer financiële steun voor FC Stekene dat reeds erg wordt bevoordeligd tegenover andere voetbal ploegen op de gemeente!» motiveerde PWer Walter Verbraeken zijn onthou ding tijdens de stemming. «Ik ga akkoord om de dreef, dus de eigenlijke toegangsweg, te onteige nen». aldus de heer Ver braeken die sinds enige tijd door het PVV-bestuur werd geschorst en dus als «onafhankelijke» in de ge meenteraad zetelt: «maar waarom die bijko mende meter? Wat bete kent het eigendomsrecht dan nog?» Ook GB'er F. Merckx vreesde voor wat hij noemde «Een gedwon gen onteigening in plaats van een minnelijke schik king». jewel de Wase beeldhouwer Frans Wuytack hoog en droog in het inige Italiaanse Carrara verblijft, lopen in zijn thuisland de prijzen „ara K... >chrif uwehjks werd hem in maart in Koksijde een Europese prijs toegekend tearover wij u reeds inlichtten) of in Leuze, bij Charleroi, werd Frans lytacks «Moederschap» bekroond met een gouden medaille April was toen. Dit bronzen beeld, sierlijk en ontroerend, was vorig jaar nog itoonge8teld in het kasteel Walburg in Sint-Niklaas, en eerder dit jaar kasteel Cortewalle in Beveren. mneer u één van deze beide tentoonstellingen bezocht heeft herinnert zich waarschijnlijk ook nog een ander beeld, in grijze marmer nraal van verlangen». Voor dit beeld ontving de schoonvader van ins Wuytack, Robert Van Renterghem, in diens plaats in Parijs de ibensprijs op 21 juni 1982. Het ziet er dus naar uit, dat de werken van ins Wuytack werkelijk overal geappreciëerd worden, en dat verdienen ook. beelden van Wuytack zijn eenvoudig van lijn. en niet belust op isatie Ze komen tot stand na veel werk, en als gevolg van een rkelijk artistieke inspiratie. sn beeldhouwer, van het slag waarvan er volgens de Sint-Niklase v lturele dienst géén te vinden zijn in Brabant, getuige in triënnale in t-Niklaas die duidelijk maar door een uiterst klein groepje mensen 11 pprecieerd kan worden. 1 P nneer Frans Wuytack. terug in België gekomen, ergens exposeert, rust 6t U st 06118 0011 kiJkJe gaan nemen Fge| Els DUCHESNE teer 1 de VTB-Galerij 't Hof ter Puttens te Lede heeft van 30 juli tot 23 [ustus een «Zomersalon» plaats Aan dit salon nemen kunstenaars als Delange, Carlo Faber, Jaklien Moerman, Pacas. Pros Putteman en ner Sar let deel. rie deze tentoonstelling wil bezoeken kan dat doen elke dag van 14 tot uur (behalve op dinsdag) of na een telefonische afspraak op het timer 053/70 13 30 Men kan er tevens rustig verpozen op de inenkoer van de boerderij 't Hof ter Puttens en de Bakoven blijft open nee ens rï0 op^ingsuren van de VTB-galerij. •Tis de galerij bezoekt kan van de gelegenheid gebruik maken om in de jeving een mooie wandeling te maken doorheen het ongerept natuur- oon. Er zijn wandelwegen van 3. 6.5. 8.5 en 12 kilometer en de idelpaden zijn in de galerij te verkrijgen :en iner bere Jn' iie jdse Van 29 juli tot en met 13 augustus heeft om en bij het Muntplein te Brussel, voor de elfde maal in zijn geschiedenis het vermaarde Mallemuntfestival plaats. Heel wat groepen danken hun bekendheid, door een eerste doorbraak op dit festival (o.a. Radeis). Zo een levenskans krijgt toneelgroep Janus op donderdag 5 augustus van 20 tot 22 uur, samen met de 24-jarige Aalstenaar Rene Van Gijsegem. Niet minder dan 150 Aalstenaars werken mee aan het toneelspektakel dat voor Mallemunt en het Muntplein opgezet werd. komt even een kijkje ne men op het Muntplein. Rond de zuilen van de Muntschouwburg zitten en liggen Krisisjonge- ren. Konstesterende mensen in onze hoofd stad vormen een ander stads-tafereel En tot slot op het Muntplein een lijkstoet. Het tiendelig geheel wil Aalst. Janus op Mallemunt met Laatste Tocht» avonds om 20 uur opge treden wordt in Waas munster. Woensdagnamiddag be zoek aan de stad Brugge en 's avonds optreden in De Panne Donderdag krijgen de deelnemers vrij voor enige rekreatie en een bezoek aan de we kelijkse markt. 's Avonds komt iedereen samen met de gastfami- lies voor een gezellig sa menzijn in het college. Vrijdagvoormiddag is iedereen vrij zodat er wat kan uitgeslapen worden, waarna men op treedt in de verschillen de rusthuizen van Sint- Niklaas. Daarna een voorstelling op de Dries te Sinaai om 20 uur. Zaterdag wordt het op nieuw zeer druk want in de namiddag zijn er op tredens in het koopcen trum Waasland en 's avonds is er een slotfes- tival in de sporthal Dat begint om 20.30 uur Zondag wordt er veron dersteld dat de verschil lende groepen terug hun heimat gaan op zoeken. Deze volkskunstmani festatie wordt georgani seerd door de Speel se haar Ossaart. kui tuurkring Baensland en volkskunstgroep Boer- ke Naas met medewer king van het stadsbe stuur en de kulturele raad. Aalst. Janus op de Mallemunt met Wegeniswerken medewerking van De Voorpost billende kulturele en folkloristische bewegin- and perken samen om tweejaarlijks in Sint-Ni- een uitstekend volkskuiistfestival te organi- Daartoe worden verschillende buitenlandse len uitgenodigd die van 22 tot 28 augustus op lillende plaatsen optredens zullen verzorgen, iiternationale gezelschap bestaat uit de West- r Tanz- und Trachtengruppe Hattert (Duits- Cercle Celtique Ar-Rouedau-Glas uit Concar- (Bretagne), Danswyr Talog uit Wales, Nar- ilksdanslag uit Gotland in Zweden en de itengruppe Biel und Umgebung uit Zwitser- |AM am ma eelnemende eigenlijke festival be- korden in de Wase §^30 uur kan ^erwac °P eucharistieviering bijge- pag 21 augustus. wooncj worden, waarna er om 11 uur een ont- tndag kan dat het vangst plaats heeft op het stadhuis. Om 12.30 uur wordt er geluncht en om 15 uur wordt er deelgenomen aan het Oogstfeest op Landelin- gen. Gentstraat te Belse- le. ingericht door volks kunstgroep Boerke Naas. Maandagvoormiddag is er een geleid stadsbe- zoek en in de namiddag wordt er van 14.30 uur tot 17 uur opgetreden voor de mensen van de derde leeftijd in de Sint- Niklase stadsschouw burg. Om 20 uur optre den in het stadspark van Nieuwkerken Dinsdag wordt vooral besteed aan verschillen de bezoeken, waarna 's De straatteater-voorstel- lingen trokken door gaans tijdens Malle munt '81 meer volk dan een «klassieke» teater- groep. Tweehonderd mensen kunnen de openluchtvoorstelling perfekt volgen, nog hon derd kunnen mits spierkramp, fragmen ten en brokstukken meepikken, de anderen moeten het stuk maar in een boek lezen. Vandaar de optie om in Malle munt '82 de donderdag avond exclusief te reser veren voor groepen die het ganse plein in zijn geheel kunnen bespelen. Een van die groepen is Janus. Begin dit jaar verspreid de de werkgroep een pamflet bij het alterna tieve «teatercircuit», bij concervatoria, akade- mies en enkele jonge ar tiesten en akteurs. Het stuk moest eigentijds zijn. Een tweede norm waaraan het moest vol doen was dat het in open lucht al dan niet geheel op het Muntplein moest kunnen doorgaan. Ook Janus stuurde een pro- jekt binnen. Gelukkig voor deze niet-professio- nele theatergroep wordt het weerhouden. Van «10 maal stilte» naar Mallemunt Rene Van Gijsegem, een van de oprichters en vast medewerker van to neelgroep Janus, reali seerde begin mei van dit jaar. in de Zwarte Zaal van de Gentse Akade- mie, het projekt «10 x stilte» als eindwerk. Een brokje beeldend teater in de meest letterlijke bete kenis die men aan die term kan geven De be- U maakt zelf maar uit of het teater of realiteit is. Rene Van Gijsegem over de Janusgroep en het Mallemuntprojekt Janus bracht reeds een viertal produkties op de planken Als jonge groep hebben wij na tuurlijk met financiële moeilijkheden te kam pen. Onze omgeving komt slechts schoorvoe tend en met veel arg waan ons werk bekij ken. Toch hebben wij ons niet laten beïnvloe den door een populair programma te brengen Integendeel! Gezien in de kontekst van een pro vinciestad als Aalst waar teater als onkruid tiert, maar waar nog vooroorlogse normen gehanteerd worden, werdt Janus wat stief- Aalst. René Van Gijzégem, motor van Janus en Malle muntprojekt zoeker doorliep de voor stelling als een tentoon stelling: tien taferelen werden tentoongesteld, fragmenten van inter ieurs, waarin de bewo ners twee uren uit hun leven opvoeren. Het projekt Mallemunt '82 wil a.h.w. een ver volg zijn op «10 x stil te» Rene Van Gijsegem realiseert een tiental ta ferelen die fragmenten uit het (openbare) stads leven isoleren. Heerlijk liggen zonnen op het terras van Kafe de l'ope- ra kan even goed dan de bomengalerij nabij Ha bitat om te toveren in een psychiatrische in stelling. En waarom kan Aalst. «Publiek in publiek» door Janus op Mallemunt in Brussel geen politikus een open- luchtspeech geven in het een beeld zijn van de rea- hartje van Brussel, nabij liteit. Wat je dagelijks in Kafe du Coin Ook een de stad ziet. merkt u ook toerist mag niet ontbre- in het projekt. maar ken op het appel, hij anders vaard en is koppig zijn eigen weg gegaan We willen een andere kijk op teater stimule ren. Deze stap hebben we echter geleidelijk aan gezet om langs het be werken van bestaande stukken om, met behulp en de raad van professio nele krachten uit ver schillende hoeken van het artistieke milieu te komen tot een eigen beeldvorming een mix van teater en realiteit. Wij willen mensen, men sen tonen en omdat zij geen objekten zijn komt het resultaat bevreem dend over. Door mensen uit hun milieu te ruk ken, krijgen zij een meerwaarde: een tweede werkelijkheid. Een weduwe is geen we duwe meer maar een ak- moederlijk behandeld door de «grote broers» van het amateurtoneel. JanUS heeft die 'hmero verhouaine- Tijdens een weekend zal Buggenhout omgetoverd worden tot een zondig dorpje. Daar zullen de naamloze toneelliefhebbers van Louis Vertongen wel voor zorgen. Zij brengen het toneelwerk tweemaal in de Krokkebaas. Het Zondige Dorp is een toneelwerk van Mac Neal. Het beschrijft enige ge beurtenissen in een boeren familie. Het werk werd als het ware geschreven voor de Buggenhoutse toneel groep die nu al vele jaren optreedt in de Krokkebaas, telkens met een enorm suk- ses. Ook dit jaar wordt de regie gevoerd door Louis Vertonghen. De spelers die met hem het openluchtpo dium zullen opstappen zijn Laurent Van Gerwen, Ma ria Van Neste, Mare Luy- paert. Guido Keppens, Jo zef Tilley, Kris en Roger Baeyens. Franqois Pieters. Jo en Désiré Van Den Branden, Luc Schelfhout, Eddy Baeyens en Pieter Van Ransbeeck. De toneelamateurs tre den voor het voetlicht in het prachtige kader van de sfeervol verlichte Krokke baas op zaterdag 7 en zon dag 8 augustus telkens van af 19u30. (I.v.d.) trice. Zowat het effekt van een mus in een kooi in de dierentuin en een ruifde uier m de hof StföóK tussen werkelijk heid en spel gebruiken wij als belangrijkste ba sis voor het opbouwen en overbrengen van ideeën. Het Mallemunt projekt is voor ons een uitda ging, of we zullen sla gen hangt voor het grootste deel van de toekij ker-luisteraar af. HJM

De Voorpost | 1982 | | pagina 19