JOTAM Jan Fabri laureaat van Aalsterse Hopprijskamp Rouwcentrum Aalst geopend Erembodegem-Centrum voorlaatste plaats Munten uit alle landen Molenvijver Meldert weer visrijk Hopboeren met fishale trubbles 12 - 8.10.1982 - De Voorpost Aan de Gentsesteenweg te Aalst waar vroeger de vervoer- firma Vlasschaert was gehuisd, werd verleden vrijdag avond onder grote toeloop het mortuarium-funerarium geopend. Naar burgemeester D'haeseleer die het kan weten zegde «zoals in Amerika». Vier afzonderlijke rouwkamers waarin de overledene kan worden opgebaard met elk er rechtover een afzonderlijke wachtkamer. Polyvalent opgevat zodat allerlei transfor maties mogelijk zijn. Met daarbij een koelinstallatie voor bewaring van 24 lijken met eventueel nog mogelijkheid tot uitbreiding. Inzake afleggen en hygiëne zou men er de meest eigentijdse procedees toepassen en zou de service er een zyn zonder voorgaande. Ook aan de brandveiligheid en aan een rustig milieu werd ruime aandacht gewijd. Voor een talrijke schare genodigden en in bijzijn van raadsleden Etienne Bogaert, Robert De Pauw en Chris Lievens-Borms werd het rouwcentrum, tot stand gekomen door een volledige samenwerking van Aalsterse begrafenis ondernemers dat uiteraard ook openstaat voor de hele regio, door E.H. Deken Constant De Vos ingewijd. Burgemeester D'haeseleer wees op de nood van sa menwerking in deze harde krisistijd en verheugt zich in het feit dat heel wat Aalstenaars hebben inge zien dat niet de konkurren- tie doch wel de samenwer king hen baat brengt. De oprichting van de «N.V. Algemeen Rouwcentrum» heet hij dan ook een ge durfd eïi uniek initiatief waarbij de heren Bessems, De Rijcke, Arijs, Bruy- land, Galle en Raes hun beste beentje hebben voor gezet. Spreker ziet in deze begrafenisondernemers geen handelaars zonder hart waarvoor een routine- karwei wordt doch wel mensen met takt en sociaal gevoel die trachten het leed van de naastbestaanden te verlichten. Aalst mag te recht fier zijn op dit rouw centrum, het grootste van ons land, tot stand geko men in een moeilijke perio de waarin kreativiteit en ondernemingszin geen ijde- le woorden zijn gebleven. Andermaal is gebleken dat initiatieven niet noodzake lijk van de overheid moe ten uitgaan doch dat privé- realisaties steeds de rugge steun van welvaart zijn ge weest. Schepen van burgerlijke stand Edgard Hooghuys wees erop dat iedereen wel over sterven spreekt doch er voor zichzelf blijkbaar niet in gelooft als men ziet hoe weinig voorbereiding hiervoor wordt gemaakt in vergelijking bvb. met die voor een geboorte of een huwelijk. Waar vroeger geboorten. huwelijksfeesten en sterven qua socio-kulturele akkommodatie thuis gebeurde wordt dit allemaal nu eerder als last aangezien en buiten de huiskring gebracht. In die kontekst zag spreker dan ook de realisatie van dit rouwcentrum waarbij hij felicitaties heeft voor archi- tekt De Smedt en pvba Schuddinck uit Herdersem. Het rouwcentrum is voor de schepen dan ook een verdere uitbreiding van de service aan de bevolking. Na nog dankwoorden van voorzitter Hubert Besems en provinciale en nationale voorzitters De Clerck en Spruyt kon men zich verge wissen van de efficiëntie en de smaak van het nieuwe kompleks. Het rouwcentrum is open alle werkdagen van 17 tot 19 uur en op andere dagen op afspraak met uw begra fenisondernemer. Voor on dernemers is er trouwens dag en nacht toegang. LH De vereniging Numisma tiek Aalst richtte ter gele genheid van zijn vijfjarig bestaan een tentoonstelling in de Parochiezaal van Sint- Anna. Momenteel telt deze hob byclub om en bij de 150 leden. Naast het ruilen van munten hebben de verza melaars de gelegenheid om tegen voordele prijzen ka- talogen en ander materiaal aan te kopen. De veilingen onder de leden geven aan de nieuwkomers de gele genheid om op een zeer voordelige wijze hun verza meling te vergroten. Ook voordrachten dragen bij om de nieuwe leden een juiste kijk te geven. Voor slechts 150 fr. krijg je maandelijks een tijdschrift van de klub. Munten en penningen ver zamelen is een leerrijke hobby. Het is nauw ver band met vakken als ge schiedenis en aardrijkskun de. Wie wil niet weten uit welke periode of van welke plaats een muntstuk stamt. Vooral voor jonge mensen is muntverzamelen aan te raden. Terecht wijst voorzitter Bosman erop dat munten- verzamelen in feite niet mag gezien worden als een Samen met Frans Van Gij- zegem (sekretaris) en Willy Temmerman (penning meester) en enkele aktieve leden van Numismatiek Aalst, kunnen we hopen dat deze muntverzame- laarsklub ook jonge leden zal kunnen bereiken, die met de nodige begeleiding een uitstekende vrijetijds- besteding zullen beoe- Aalst. Het bestuur dat instond voor een feilloze muntenruilbeurs op de Sint-Anna fenen. parochie (per) Elke derde zondag van de maand vanaf 9.30 uur kan je in filateliezaal van de stedelijke jeugdbibliotheek Kattestraat 33 kennis ma ken met de leden van Nu mismatiek Aalst. Verdere inlichtingen alsook lidkaar- ten kan men verkrijgen bij de heer Bosman, Spaar zaamheidsstraat 8 Aalst. Tel.: 053-77.33.11).. De tentoonstelling te Aalst gaf aan de gewone toe schouwer de gelegenheid om kennis te maken met de grote diversiteiten munten en penningen (in alle vor men, uit alle perioden, uit alle landen). Numismatiek Aalst heeft nog maar eens aangetoond hoe belangrijk het is een fijne hobby te hebben. Aalst. Voor elk wat wils op de muntenbeurs van Sint-Anna (per) Met slechts 17 lokalen voor een bevolking van zowat 8800 inwoners wordt Erembode gem-Centrum door de «Studiedienst Aalst 2000» wat betreft socio-kulturele akkommo datie op de voorlaatste plaats gerangschikt. 1 lokaal voor gemiddeld 518 inwoners waarmee het dus ongeveer een derde van de lokalen heeft, procentsgewijs, van Baardegem dat één lokaal heeft per 175 inwoners. Cijfers 31.12.76. Akkommodatie voor vereni- gings- en gemeenschapsleven zonder zaal vindt men in café Forum dat gratis een vergader zaaltje ter beschikking stelt en het gemeentelokaal, oude ge meenteschool in de G. de Schepperstraat dat dienst doet als noodlokaal VKSJ. Er zijn drie mogelijkheden met zaal. De parochiezaal, 800 m:, met kleedkamer, berg ruimten, vast podium. Verder heel wat technische uitrusting. Vergaderingen hebben er plaats van verenigingen die pa rochiaal geëngageerd zijn als KAV, KWB, ACV, KVLV, postzegelkring Dendria, KBG- hobbyklub en kaartklub. Deze hebben voorrang in het gebruik. De zaal van het liberaal Huis is 520 nr groot en liberale vereni gingen «voelen er zich thuis». De «Volkskring» 300 m:, her bergt de fanfare, de volksdans groep. de voetbalploeg en de dekenij. Boven is er een verga derzaaltje. Voor «feestelijkheden en ma nifestaties» komen in aanmer king de zaal van café Omega en de feestzaal van het «Gersten hof». Deze is 200 m: groot en okkasioneel maken. KBG, boogschutters en organis- tenklub er gebruik van. Boog schutters en tafeltennissers ge bruiken de zaal van café Ome ga voor 13 m2. jeugd klub Eureka heeft 3 lo kalen van elk 25 nr, een zaal van 264 m2met podium en een keuken. Ze wordt gebruikt voor vergaderingen, hobby- werking, feestelijkheden en filmvertoningen. KSA St.- Amandus beheert er de eigen 4 lokalen. Sportcentrum Denderdal heeft een grote sportzaal van 1152 m2 en een kleinere met kleed kamers en douches. De bibliotheekfïliak is geves tigd in de Dorpstraat. De rijksmiddenschool heeft 2 turnzalen van elk 84 m2 en een refter van 72 m2. De zaal van 108 m2 wordt eerst gebruikt als refter en verder worden er schoolfeesten en info-avonden gegeven. In de stedelijke lagere school huist de akademic voor muziek en ballet. De school zelf heeft géén turnzaal. Het Termureninstituut be schikt over een turn-toneclzaa van 300 m2 met vast podiui) van 78 m2. Naast de permanente aanwe zighcid van gemeentediensten en politie in het dienstcentruij maakt de akademie er o| woensdag- en zaterdagnamid dag gebruik van. Voor vereni gingen is er een zafel ter be schikking. De VTB gebruikt okkasioneel dit lokdal. Huur prijs 500 fr. per dag, ook vooi organisaties i.s.m. het stadsbe stuur. LH Niet minder dan 962 koks ui 12 landen hebben deelgeno men aan de tiende Grote Prij Mandarine Napoleon. Win naar werd de Zwitser Thiern Verdon, vóór de Belg Philippt Dewez. Aalst. Jong Talent Herdersem ofJotam trad tijdens het weekend op in het parochiaal centrum (per) De Meldertse Molenvijver werd reeds vermeld in geschrif- een 2000-tal kg boven, nog meer van zuurstof 1 ten uit de 12' eeuw toen broeder Engelbertus er het graan Dood... voorzien. Dag en nacht, van de Abdij Aflligem kwam laten malen, daarbij over de De uitbater was de hele De lange periode zondt houten brug met de wagen rijdend. nacht druk in de weer om regen impliceerde echt« Tijdens de Franse Revolutie deed de toenmalige pastoor er de dode vis weg te halen een lager waterpeil doel in 't geheim de H. Mis en werden er kelken en cibories doch hij stond voor een dat is nu wel vlug in ordi verstopt. onmogelijke taak. Hulp met de reeds gekomen ei Een paar decennia terug verloor het molenhuis het typisch van politie, de burgerlijke verder te verwachte aloud molenrad en één van de aktiepunten van de V.V.V. bescherming van Liedeker- herfstregens. «De Faluintjesstreek» bestaat erin te ijveren voor het ke en een hulpgroep uit Vóór Allerheiligen hoop heraanbrengen van een authentiek watermolenrad met Erembodegem diende te Marcel Rottiers de visser schoepen zoals voorheen. worden ingeroepen. weer op de vijver sukset Momenteel is de zwarte rijk te kunnen laten henge Tijdens en vóór wereldoor- Tot de zwarte dag van 17 de echter ,e'n WQrdt dan og II was «De Mooie Mo- ,ul, laatstleden een lelijke draajd' en narigh|id eerstdaags een hele ladlnj len» een complex vooreen- streep door de rekening achtcr de Juist Svóór forel op fezet zodat heng. dagsrekreatie met bootje- van uitbater Marcel Rot- het ver,of wfrd er jmJer laars ,!;sweer hun hJ varen en zonnen. Het ge- tiers en de vele hengelaars daad zowa, 5(W kunnen ha]en bied beslaat inde daad btj- trok. Aanhoudende h.tte, sem e„ 300 kg paling bijge- De Molenvijver kred na II ha en is centraal gele- gebrek aan zuurstof en wel- zet e„ geschat wordf dat er daarenboven een ander gen. Met de aangroei van hcht de bliksem zorgden er „og minimaal 7000 kg vis te dimensie door de aanlq het buitenlands toerisme inderdaad voor dat over de va° is van een wandcjpad hc2 schakelde men echter over volle lengte van de vijver 6 omhee„ de vijver zo naar hengelen en momen- over een brede strook de Na de ramp, men kan - "T teel is de vijver alleen tot vis stierf. In een mum van het voor de uitbater moei- T" V' 4t 81 "PSS een visvijver geëvolueerd, tijd. Van de 2000 kg voorn, lijk anders noemen reske nlaatsennn'vei Vijver die zich in de be- 3000 kg brasem en 200 kg werd met stil gezeten. moede schoonheid kan ont langstelling van honderden paling die men er bij de De vijver werd verdiept en dekken hengelaars mocht ver- opening in maart had bijge- nog steeds werken er pom- heugen. zet dreef op die zwarte dag pen om het water steeds..-M Liefst 107 balen hop werden door de hoptelers uit de streek aangevoerd naar de 37' «Hopprijskamp van de stad Aalst» in de ruime gebouwen van «Bloemenveiling Flora» aan de Albrechtlaan. Met medewerking van de Aalsterse Brouwerij, de Handelskamer van Aalst en Gewest en de bevoegde hogere instanties organiseert Aalst dit treffen om andermaal de hop in de aktualiteit te brengen en te brengen en te ijveren voor verdere verdeling. De H opkom miss ie o.l.v. Louis Meert had dan ook een niet makkelijke klus aan het beoordelen van de kwaliteit van 49 balen Hallertau 15, Saaz, 25 Northern Brewer, 5 Brewers Gold en 13 Rekord. Dit door voorzitter Meert samen met hophandelaars Van Mollem, F ach en Felix Callebaut en hopkweker Willy Callebaut. De kwantiteit was er alles zins, uit de keuringen bleek dat zulks eveneens met de kwaliteit het geval was doch de lonende prijs bleef achterwege. Niettegen staande de prijs per 50 kg in het uitzonderlijk hopjaar 1980 klom tot bij de 30.000 fr. doch verleden jaar daal de tot zowat 10.000 fr. spreekt men nu van 1800 a 3000, 3500 fr... Toch zag de burgemeester bij zijn toespraak nog geen grimlach, maar nog steeds een glimlach op de aange zichten van de talrijk opge komen hopkwekers uit de streek Asse-Aalst. Burgemeester D'haeseleer had het over de hopprijs kamp als het uur der waar heid, tevens impuls tot het op de markt brengen van een steeds beter aromatisch produkt. Dit jaar boekte men dan ook rekordop- brengst bij Hallertau en Brewersgold, behoorlijke opbrengst voor Northern Brewer en Saaz doch, quasi onbegrijpelijk, minder goe de opbrengst bij Rekord. Drama is echter dat België met amper 864 ha waarvan 56,84 op groot-Aalsterse bodem, slechts een klein duimpje is onder hoptelen- de naties als West-Duits- land, Tsjechoslowakije en de Verenigde Staten met een areaal van samen zo wat 100.(XX) ha. Ondanks alle inspanningen ziet de hopboer zich nu gekonfronteerd met kata- strofale prijzen die soms tot op één tiende van 1980 te rugvallen. Dit dan wegens massale aanplantingen in Amerika en het naast zich neerleggen en niet laten verleiden door rooipremies in de Bondsrepubliek. Het 30* hopkongres met een 200-tal hoptelers uit al le windstreken ziet dan ook al alleenzaligmakend mid del inkrimping van het areaal. Op vraag van de «Aalsterse Hopproducentenvereni- ging» wil de burgemeester ijveren voor afschaffing van voorafbetaling van de belastingen en rekuperatie van de belasting wegens niet-voorafbetalen en an derzijds om orde op zaken te stellen wat betreft de ongelijke behandeling qua rooipremies. Afgevaardigde van de mi nister van landbouw Ir Ver linden geeft de burgemees ter de raad zich niet te wenden tot landbouw doch wel tot de minister van fi nanciën. De hop noemt hij een spe ciaal geval. Waar men in een paar jaar met goede oogst, «een boerejaar», met voor graan, bieten, aardappelen, groenten en fruit bij over produktie te recht kan bij «de interven tie» is zulks met hop niet het geval. Zelfs de premie van 10.000 fr./ha kan geen oplossing bieden. Spreker vraagt dan ook te ijveren voor doorbreken van het afbouwen bij de belastingen van het princi pe van de «annaliteit» waardoor per jaar de in komsten worden berekend terwijl zulks voor de hop beter over een reeks van twee of meer jaren zou gaan. Een goed jaar wordt inderdaad vaak door een slecht gevolgd en vice-ver- sa. Bij een natje en een droog je zorgde de heer Spitaels dan voor de uitslag van de prijskamp waarbij stadspla- ketten, diploma's en prij zen werden uitgereikt door burgemeester D'haeseleer, schepen De Bisschop en raadsleden Robert De Pauw en Julien Vinck. Grote triomfater werd, zoals u straks leest, Jan Fabri uit Asse. De laureaten Ereprijs Stad Aalst Haller tau: Jan Fabri Ereprijs stad Aalst Saaz; Jan Fabri Ereprijs Stad Aalst Nor thern Brewer: André Cal lebaut. Moorsel Ereprijs Stad Aalst Bre wers Gold: Jan Fabri Ereprijs Stad Aalst Re kord: Jan Fabri. Prijs Brouwerij Safir. Jan Fabri Ereprijs Handelskamer Aalst en Gewest: baut, Moorsel meir, Opwijk heeft nog plaats te Asse d Saaz: André Callebaut, Northern Brewer: An- Rekord: Alfons Tem- dinsdag 19 oktober. Moorsel dré Callebaut, Moorsel merman, Erembodegem Hallertau: André Calle- Brewers Gold: Jan Ver- Een volgende hopmarkt M Hopboeren slaken noodkreten. Gemotiveerd. De prijs van de hop is momenteel inderdaad niet alleen verlieslatend maar bereikt amper de helft van de produktieprijs. Hoptelers uit het Poperingse vroe gen dan ook aan het departement van financiën uitstel aan voor de betaling van de belastingen 1981 en afschaffing van nalatigheidsintresten daar ze door de koöperatieve nog niet volledig vergoed zijn voor 80 en 81. Waren de hop jaren 1974 tot 78 verlieslatend waarbij zeker niet kon worden gedacht aan vernieuwing, 80 en 81 werden goed doch de fiskus plaatste een wurggreep die voor de hopteelt zou fataal kunnen worden. Om geen nutteloze risiko's te lopen zijn er de voorkontrakten doch die zijn beperkt want men kent de produktie niet op voorhand. Alhoewel de boer vaak inkasseert in de laatste maanden van het jaar of in het volgend jaar en de hopboer anderzijds vooraf betalingen moet verrichten wordt het een dilemma. Hopboeren hebben noch dagelijks, noch wekelijks noch maandelijks inkomen en moeten eerst negen maanden werken om op het einde van het jaar te weten of er iets verdiend is. En zo ja, hoeveel? De hopboeren vragen dan ook de totaal onlogische toepassing van de voorafbetaling aan belastingen en tevens de rekuperatie van de belastingsverhoging wegens niet-betalen van voorafbetalingen. Wat mo gelijk is voor de staalindustrie moet zulks ook zijn voor de hopteelt. Maar er is meer. Na het rampjaar 1977 zou de E.E.G. 90.000 fr. I premie per hektare uitbetalen voor rooiing of om schakeling op voorwaarde lid te zijn van een produ centenvereniging. Zonder dergelijk lidmaatschap zou er geen premie komen. De Aalsterse Hopproducentenvereniging» met zetelj te Meldert, Abdijstraat 3E werd opgericht en uitein delijk erkend. Deze boeren kregen de premie dan achter een jaar later dan deze aangesloten bij een koöperatieve wal samengevoegd met de inkomsten van hel betreffend jaar, zorgde voor ongelijkheid bij het belasten van de rooipremies. Bij de enen bijna niet, bij de anderen tot 50%. Daarbij kan dan al in vraag worden gesteld of dergelijke premies mogen belast worden. Met rooien verbetert de rooier immers de ekonomie voor de anderen doch blijft zelf zitten met oude machines. Ook hieraan zou dus iets moeten worden gedaan. Geijverd wordt dan ook voor: afschaffen van voorafbetalingen rechtzetting van ongelijke belasting op rooipre-

De Voorpost | 1982 | | pagina 12