Sint-Genesius 75 jaar later: niet alleen «mannentoneel» Een kwarteeuw Herman Gorterkring in Lokeren AL Modern Brass Quintet koncerteert voor Jeugd en Muziek Dendermonde Sint-Niklaas Het palmares van Sint-Genesius «Bloemen noch kransen» voor Hoop in de Toekomst Baardegem Basile De Block dubbele laureaat van Zeelse foto- en diawedstrijd Nieuwe start voor Jeugd en Muziek Aalst '24 - 8.10.1982 - De Voorpost De Sint-Niklase toneelkring Sint- Genesius viert feest. Als je als toneel vereniging 75 jaar bestaat heb je daar alle reden toe. Vooraf een beetje ge schiedenis. 1907 was het jaar van de stichting. Dat ge beurde binnen de oud- leerlingenbond van de Broeders Hiëronymie- ten. In die tijd werd al leen «mannentoneel» toegelaten. Pas in 1950 kon worden overgescha keld op «gemengd» to neel. In 1952 werd de ,«neelkring door ko ning Boudewijn uitge roepen tot Koninklijke Vereniging. In de daar opvolgende jaren bleef Sint-Genesius zeer ak- tief. Er waren de gast- voorstellingen, de uit wisselingen met toneel groepen uit binnen- en buitenland. Er werd o.m. opgetreden in Ko penhagen met «Hendrik en Pernille». In Schot land (Inverness) werd «Marieke van Nymegen» opgevoerd. In St.-Pat- gast voorstellingen rick's Hall te Bundoran gegeven. (Ierland), in de Sligo Feestprogramma Town Hall en de Mull in- Op vrijdag 15 oktober gar Country Hall was te I9u30 zal burgemees- «De Gekroonde Leersse» ter Paul De Vidts een aan de beurt. Er werd tentoonstelling openen ook gespeeld in Duits- jn de vernieuwde zaal land voor de aldaar gele- van De Stad Nantes. De- gerde Belgische militai- ze feestelijke avond zal ren en hun families. Te opgeluisterd worden Gorinchem in Neder- door een optreden van land werd opgetreden het Piccolo Teatro di Cit- naar aanleiding van de ta di Chioggia, een to- viering 25 jaar Bel- neelkring uit Italië gisch-Nederlands kultu- waarmee een eerste uit- reel akkoord. wisseling plaatsvond in In het speelseizoen september 1967. De tra- 1973-1974 was Sint-Ge- ditionele ere wijn is er nesius in Amsterdam, natuurlijk bij. De ope- Vlaardingen, Veldhoven ningsuren van de ten- eindhoven) en nam toonstelling: zaterdag men deel aan het «21ste 16 oktober 10u30-12u30 Tornooi der Lage Lan- en van 14u30-20 uur en den» te Elsloo. Ook in op zondag 17 oktober Vlaanderen werden in Van 10u30 tot 20 u. een tiental gemeenten Op zondag 17 oktober wordt een eucharistie viering opgedragen door e.h. Daniël De Smet, voorzitter van de kultuurraad van Sint- Niklaas om 9u30 in de kapel van de Broeders- school. Deze eucharistie- Op 6, 7 en 8 november volgt de jubileumpro- duktie "De dwaasheid heeft haar eigen recht», een toneelwerk van John Patrick in een re gie van Miel Geysen. Op zaterdag 6 november te 1949 laureaat internationaal concours te Hel mond (Nederland) 1953 laureaat 20ste Koninklijk Landjuweel met «Hamlet»: 1966-67 laureaat schiftingswedstrijd A.K.V.T 1969-70 laureaat schiftingswedstrijd A.K.V.T 1971-72 laureaat 11de Stedelijk Toneeltornooi te Herentals; 3de in het 20ste Tornooi der Lage Landen te Elsloo; 6de in het 38ste Koninklijk Landjuweel; 1972-73 laureaat provinciaal toneeltornooi van Oost- Vlaanderen. laureaat 39ste Koninklijk Landjuweel met «Wie is er bang voor Virginia Woolf?»; laureaat 5de nationaal toneeltornooi in De Panne; 1973-74 laureaat nationaal toneeltornooi te leper 4de in het Koninklijk Landjuweel; laureaat 21ste Tornooi der Lage Landen te Elsloo; 1974-75 4de in het 41ste Koninklijk Landjuweel; 1975-76 deelname aan het Koninklijk Landjuweel voor Landjuweel winnaars te Gent; 1976-77 2de in het stedelijk toneeltornooi te Heren tals; 1977-78 laureaat interprovinciaal toneeltornooi te Bomem. ingericht door de Rotary Club van Willebroek; laureaat schiftingswedstrijd A.K.V.T. 1978-79 2de in het provinciaal toneeltornooi van Oost-Vlaanderen; 1979-80 3de in het 28ste Tornooi der Lage'Landen te Elsloo; 2de in het Gaverjuweel te Waregem 1980-81 deelname aan het 47ste Koninklijk Land juweel. deelname aan het 29ste Tornooi der Lage Landen te Elsloo. Sint-Genesius 75 jaar. Deze archieffoto brengt de toneelgroep uit Sint-Niklaas in beeld tijdens een trip langs Vlassenbroek In de lokalen van het Volkshuis op de Markt te Lokeren zijn de repetities volop aan de gang voor «De Boerderij der Dieren». Daar ontmoeten wij Roger Bussens en Fransien De Canne. Het zijn de twee 'overlevenden' van de Herman Gorterkring die 25 jaar geleden het levenslicht zag. De andere groepsleden zullen ons zeker niet scheef bekijken wanneer we Fransien en Roger de draaischijven van de kring noemen. ;eke erei en t n e ie. 1 nke viering zal opgeluisterd worden door de Ko ninklijke Harmonie Ex celsior. Te 10ul5 volgt een optocht naar het stadhuis onder muzika le begeleiding van de harmonie Excelsior. Te 10u45 akademi- sche zitting op het stad huis. De heer O. De Wandel, kuituurattaché van de heer Poma, mi nister van kuituur, zal er feestredenaar zijn. Er worden eretekens uitge reikt aan verdienstelijke leden. Te 12 uur wordt aan de erewijn geslurpt. Te 13u30 zal men aan zitten aan het banket in de feestzaal van het Sint- Jozef-Klein-Seminarie. Daar zal dan Miel Gey sen de feestrede uit spreken. «Den Herman», zo noe- In 1962 trok de Herman men betrokkenen de kring, Gorterkring de grenzen werd geboren op een regen- over. In het kader van het achtige maandagavond. De Belgisch-Nederlands kultu- maartse buien konden de reel akkoord toog de groep geestdrift met temperen naar Velsen, fusiegemeente waarmee een twintigtal van IJmuiden. met het stuk personen aan de slag togen. «De Haas en de Strik» van Geen week later, om juist te Fern and Demets. De Velse- zijn op 13 maart 1957, ging naars brachten een tegen in de boekerij Jean Jaurès bezoek en voerden «Blaffen de stichtingsvergadering tegen de Maan» van D.F. Regisseur is Martin Gv- door' onder voorzitterschap Frank op. Resultaat van selinck Ter gelegenheid van Aimé Van Het beide opvoeringen: verbroe- bemicK. rei geiegeimeiu bestuur werd bij die gele- dering van Lokeren met van het toneeljubileum genheid als volgt samenge- Velsen. van Beatrijs Heylen krij- steld: voorzitter Cyriel gen we opvoeringen in Thienpondt, ondervoorzit- Klassieke inzinking een regie van Luk Van ter Eddy Van Zele, sekreta- Zoals in de sport kwam Brussel op 16, 17 en 18 ris Jean Rombaut, kasbe- na deze piek een weerslag, april 1983. 20ul5 heeft de eigenlij ke jubileumopvoering plaats Na de opvoering worden alle genodigden ontvangen in de feest zaal van De Stad Nantes. Op 26. 27 en 28 fe bruari 1983 wordt «Bit ter Lemonvan Dimitri Frenkel Frank gespeeld. Het wordt voor de Ko ninklijke Toneelkring Sint-Genesius een zeer druk seizoen met daarin verweven vele feesten en feestelingen. We wensen waarder Roger Bussens Einde 1962 verlieten ver donder portefeuille), regis- schillende leden de groep, seur Oktaaf Van den Drie akteurs bleven over: Berghe (had toen konserva- Fransien De Canne, Cesar torium-diploma), leden Dia- Bracke en Roger Bussens. ne Van Cotthem, Cesar Onder gedoofde spots en op Bracke en Aimé Van Lent, een leeg podium konden zij Statuten stonden wel enkel dromen van vergane Lokeren, 25 jaar Herman Gorterkring. Fransien DeL Canne in aktie tij ae opvoering van «oh, pa» L sukses toe! Als eerste produktie van de leven. Baardegemse «Hoop ir voor het bergen, Wilfried Blinde- stuk wordt gespeeld op za- toneelkring In de hoofdrollen vinden we man en Guy Arijs en de terdag 6 november woens- de Toekomst» Mark De Bie en Marie-Jean- J J hen bij voorbaat alle gauw op papier, maar wel- glorie. De reddingsboei ke naam zou men de bore- werd uitgegooid: een adver- ling geven? tentie in het reklaamblad. Er kwam iemand op af: Gui- Herman Gorter do Van Hecke In 1965 De figuur Herman Gorter werd weer gestart met sprak de bestuursleden «Voorlopig vonnis». Nieu- aan «Het proletariaat, de we gezichten kwamen te brenger van de nieuwe voorschijn: Theo De Mol, schoonheid, vond ik in de Maurice Vermoens, Hugo boeken van Karl Marx. Ik Haentjens, Gaston Óorne- leefde mij in het diepe leven lis. Rosette Dietens, Maria der arbeidersklasse, in de Muylaert, Antoine De strijd om de socialistische Meyer en Paul Gerts. van Norman Barasch en Ca- roll Loore gekozen dat, aan- Schoonjans, Geert gepast aan Vlaamse en ei- Clerck, Eddie Guldolf, Paul gentijdse toestanden, de Van Rossem en Liwie De erg toepasselijke titel Troy. Ze worden bijgestaan «Bloemen noch kransen» door regie-assistente My- meekreeg. riam Schoonjans. Een zachte komedie die Een prachtig dekor werd in handelt over een ingebeelde mekaar getimmerd door zieke die wegens een mis- Lowie De Troy. Geert De verstand meent nog maar Clerck. Maurits Dauwe, Re- enkele weken te hebben te né De Meyst. Ivo van Lem- afwerking werd verzorgd dag 10 november, zaterdag maatschappij,» «2-83 ne De Ridder met ernaast door Willy Van Goethem, 13 vrijdag 19 en zaterdag Twee maanden later, op Provinciale beker rp 86116 rittem^,RB6ttyT aU68D VOl^l, de plannen 20 november, telkens te 20 19 mei 1957, rees het doek m 1966 weer een piek. De Pauw, Roger De Rop, Luk van Roza De Clerck. uur Op zondag 14 novem- voor het openingsstuk «Ge- opvoering van «Het verjaar- De Gewoontegetrouw hebben ber evenwel te 15 uur. lukkige Dagen» van Claude dagsfeest» van Harold Pin de opvoeringen plaats in Het wordt geen billekletser, Puget. Volgende mensen ter in regie van Berten de zaal «Ons Huis», Hoog- geen clownesk gedoe. Wél overwonnen de «trac» en Bels leverde de provinciale straat 86 te 9391 Baarde- een zachte komedie vol hu- het kritisch oog van som- beker op. gem en voor reservatie kan mori fijne humor om de mi- mige kijkers: Fransien De in 1967 vierde de groep u terecht via 052-35.72.96 serie van iemand anders Canne, Paula De Vos, Diane Gaston Cornelis voor zijn bij M Spinoy, Hoogstraat Tweede produktie van het Van Cotthem, Cesar Brac- 35 jaar toneelleven Hetzelf- 25. Kaarten kunnen wor- seizoen wordt dan het ge- ke, Eddy Van Zele en Ok- de jaar werden de stoute den bekomen bij de leden kende drama van Fabricus laaf Van den Berghe. schoenen aangetrokken van de vereniging De re- «Onder één dak». In 1958 werd Cyriel met een deelname aan het servenng zelf is gratis. Het Thienpondt als voorzitter Kon. Landjuweel in Neer- LH opgevolgd door Eddy Van pelt Dit resulteerde in een Zele Het jaar daarop klom vijfde plaats met het stuk Diane Van Cotthem in die «De Rosse Bietser». Met dit zetel Vanaf 1960 tot nu stuk werd een toernee door leidde Roger Bussens de be- Vlaanderen gemaakt in het stuur svergaderingen. kader van de dienst Nieuwe mensen kwamen Volksontwikkeling van het bij de kring: Robert Ros- ministerie van nationale seels, Omer Volchiet, René opvoeding. In samenwer- Haegens. Albert Steeman, king met het «reizend ar- Gustaaf Van Acker. Ernest beidsteater» werden onze en Ward Verstraeten. René kontreien verder door- Ros werd sekretaris en Ac- kruist met stukken als hiel Blancquaert schatbe- «Nieuw land onder de waarder. ploeg» en «Afspraak met Tijl». De feestzaal van het volkshuis was intussen tot een puinhoop herschapen. Daarom werd onderdak ge zocht en gevonden in de stadsfeestzaal. het konink lijk atheneum, kunstgalerij De Vuyst en tenslotte de Torenzaal. Vanaf 1971 trad de be roepsman Anton Cogen op het voorplan. Zowel als ak- teur als regisseur. In 1972 ter gelegenheid van het 15- jarig bestaan, gaf de groep laagten, de suksessen t verschillende voorstellin gen van «De ingebeelde zie ke» van Molière in een spe ciale bewerking van Anton Cogen. De glansperiode van Cogen was wel in 1973 met «De Ballade van de Grote Griezel». Malderen en Jos Kennis. Café Volkshuis K J In Café Volkshuis is een j lopende tentoonstelling aan iCJ de gang ter gelegenheid kJ van dit 25-jarig jubileum. U vindt er stap voor stap de historiek terug van een bloeiende toneelvereniging. Een woord van dank voor de realisators: de echtparen Peyleman en Robert Van Dries8che. De pieken en de stille momenten kimt u er opnieuw beleven. Kring werd gezelschap Omdat de naam Gorterkring te patrona geachtig klonk werd de groep nu het Herman Gor tergezelschap. Op regie werd KNS-regis- seur Guido Mae remans de Fransien De Canne Het zou onbillijk zijn de figuur Fransien De Canne over te slaan Samen met Roger Bussens was zij er bij «van in den beginne' «Al die jaren kan ik als Herman een film laten afrollen. Veel vreugde, soms stille pijnen. Mijn mooiste herinnering behoud ik aan de opvoering van «Het Verjaardagsfeest' van Harold Pinter. In de hoofdfiguur Meg kon ik nieuwe gast. Zijn bewer- tenvolle uitleven. Het Her- king van «De lachende Kro kodil» van Jan Christiaens man blijft Gortergezelschap 1 stuk van rrüjn le- In E [eb eer. oaj gek mo< nek üini erk zett Op aar jdot rooi i&wj »tu jrtü ach de c zie 1 opp< vers ifue zoer Jeugd en Muziek biedt in zijn tweede her-levings- rena» van R Mendez in een jaar een zeer gevarieerd programma aan: niet bewerking van trompettist minder dan vijf koncerten, en niet alleen klassieke Georges Coppé. Dit Anda- muziek. loesisch bedevaartsstuk ter Waar verledenjaar steeds geopteerd was voor de aula van het Dendermondse Stadhuis, en die zaal stem gevoelig subtiel ver gelukkig te klein bleek, werd dit seizoen overge- tolkte en de tuba en de stapt naar een meer gespreid aanbod van «koncert- trombone tegelijkertijd zalen». Verschillende scholen komen aan bod en zorgden voor de zo bekende ook een paar open-luchtkoncerten zijn voorzien. arabeske tinten, kwam op deze «Spaanse» zomera- Op dinsdag 28 september hoorn, Willy Verdievel op vond kwa sfeerschepping speelde het Modern Brass trombone en Julien Deprez het best over bij het jonge Quintet uit Roeselare het op bastuba, allen samen het publiek Ook het volgende nieuwe seizoen in. Meer Modem Brass Quintet, stuk «Capriccio da Camera dan driehonderd jeugdige zorgden voor een rijk, ver- van Chr Danielsson ont- luisteraare zagen en hoor- scheiden programma waar- lokte aan het publiek veel den m een uniek kader, de in geen moderne komposi- applaus Het was zo n beetje Dendermondse Grote lies ontbraken Het jeugdi- akrobatie op noten (de Markt, het koperblazersen- ge publiek wist het optre- trompet bootste als het wa den van dit ensemble, dat re een hinnikend paard na). verweven met kermissfeer- tjes, paardenrennen en der- ■d©p werd wel enigszins op zorgt m heel het Vlaamse gelijke, de proef gesteld want de land, terecht te waarderen Veel van de bijgeleverde geluidsinstallatie, waarvan en spaarde dan ook zijn toe- kommentaar ging verloren de presentator met dienst juichingen niet in de geleende politie-mega- zich moest bedienen, bleek Op het programma prijkte foon maar eigenlijk was totaal onvoldoende. Boven- werk van T Albinoni, be- toch de muziek het belang- dien werd de presentatie, of werkt door J Thilde (Suite rijkst En die kwam wel zelfs de muziek, nog opge- in la), M Locke en A. Bain- goed tot zijn recht Spijts 1 (Music for his Majesty's alle schoonheidsfoutjes waaraan de organisatoren wellicht geen schuld heb- Debussy en Don Rose ben. werd het toch een (Golliwog's Cakewalk), D boeiende muzikale avond n W Roberts voor de paar honderd Mendez en G jeugdige muziekliefheb- niet precies het gekoneen- Coppe (La virgen de la Ma- bers treerd muziek-beluisteren carena). Chr Danielsson Het volgende koncert van konden garanderen Nogal (Capriccio da Camera) en A Jeugd en Muziek gaat door wat schoonheidsfoutjes Frackenpohl (Pop Suite). op dinsdag 23 november dus! Twee prachtvertolkingen om 19 30 u in de feestzaal Georges Coppé en Ignace waren vooral het onthou- van het Vrij Technisch In- Van der Schraeghe op den waard Eerst en vooral stituut. E Van Winckel- trompet. Piet Dombrecht op het «La Virgen de la Maca- laan in Dendermonde The Balladeers brengen dan een programma met Ameri kaanse folksongs en tradi tionals. L. was goed voor een reis naar ven. De rest wordt gevuld Hongarije Dit leverde een met kulturele en sociale ak- tiviteiten. Ik voel mij vooral aangetrokken naar tweede plaats op in dit in ternationaal theaterfesti val. Verschillende gastre- zwaksten gisseurs deden nu hun Gor- schappij», tenntrede. Wij citeren: Freek Neyrinck, Boudewijn Vander Plaetse, Achiel Van onze maat- met »eel wen Ping krijl ners laai geer semble perfekt musiceren De luisterbereidheid van de sedert 1975 reeds regelma- jeugdige melomanen in de tig schoolkoncerten ver duisterd door vrolijke béiaard klanken om het Sackbuts and Cornetts), V kwartier. Ook de oorverdo- Ewald (Symfony for Brass), vende decibels van voorbij- snorrende, jeugdige motor piloten zorgden voor spet- Emmet terende intermezzi die nu (Dixie), lath De jaarlijkse gemeentelij- mulans was er een bijko- om steeds beter te doen. De Akoleyen, 4. Cyriel Ver- 1 Basile De Block, 2. Ro- ke foto- en diawedstnjd. die mende toelage voorzien jury, bestaande uit de heer stuyft. 5 Robert Pieters, 6 bert Pieters, 3. Clemens I0®1 dit jaar onder het motto voor de jeugdgroepenng Albert Mariman uit Hamme Albert Moens. 7. Marcel D'Hooghe, 4 Hugo Tem- «close-up» plaats had. was waarbij eventuele deelne- en Pater Longinus De Mul- Herwege. 8. Leona Loo- merman. 5 Robert Pieters, zowel kwantitatief als kwa- mers waren aangesloten der uit Lokeren. had dan man, 9. Hugo Temmerman, 6. Wilfried De Loose, 7. Ka-v litatief een sukses Er wer- Het bleef bij de inzendingen ook geen gemakkelijke op- 10. Rita Cosyns. miel Van Driessche, den 101 dia's en 50 foto's van Rose Roels dracht om tot de juiste kwa- Niet-aangesloten bij de ne-Marie D'Hooghe. 9. Wil-tere ingezonden De organisato- Schepen Jozef Van lifikatie te komen - ren hadden evenwel ver- Kerckhove loofde de hoge hoopt dat de jeugd een gro- kwaliteitswaarde van de in- ^ia 8 tere inbreng zou gedaan zending en beklemtoonde 1Basile De Block, 2. Guido hebben. Bij middel van sti- de wil van de deelnemers De Vuyst, 3. Donaat Van Foto's klub 1 Cyriel Verstuyft, 2. fried De Loose, 10. Luc En- ÜPU Marcel Herwege. Temmerman 3. Hugo gelbeen. Zele. Tijdens de openingsplechtigheid van het foto- en diassalon werd Basile De Block als laureaat uitgeroepen (gb) Niet-aangesloten: 1 Hugokntr Temmerman, 2. Hubert 'e Roels, 3. Mare Vehent. ben^411 Een achttal jaren geleden ging Jeugd en Muziek Aalst ter ziele. In Aalst zijn er jaarlijkse koncerten, die bovendien ook zeer degelijk zijn Maar het ontbreekt er aan koncerten klassieke muziek die boeiend zijn voor een jeugdig publiek. Toen het in de programmatie van het socio-kultureel centrum Netwerk te Aalst ontbrak aan klassieke muziekkoncerten werd kontakt opgenomen met de nationale leiding van Jeugd en Muziek. Na overleg met Aalstenaars die thuis zijn in het koor- en koncertleven, werd beslist te starten met een lokale afdeling van Jeugd en Muziek waarbij de sekretariaatsdiensten zullen worden waargenomen door het Netwerkcentrum. Nu wordt uitgekeken naar geïnteresseerde Aalstenaars, zowel jongeren, leraars, schooldirekties als musici, die mee willen werken om de afdeling uit te bouwen en een eerste koncertprogrammatie op het getouw te zetten Geïnteresseerden kunnen terecht op het Netwerk-sekretariaat, De Ridder straat 28 te Aalst (053/78.89.81) dagelijks van 9 tot 17 uur of na de kantooruren op telefoon 053/77 84.56 van Johan Velghe. ïchc ipro Schr enke een ehc len lerb nam >lev« ioec n zi lure brn Valle )eek lere: eru, flen li in Ben

De Voorpost | 1982 | | pagina 24