Paganini Duo op aperitiefkoncert in het Pand te Dendermonde Weer middagkoncerten te Aalst Grote belangstelling voor orgelkoncert in Sint-Jozefkerk te Sint-Niklaas Orgelrecital Deriemaeker in Melsele Joris Verdin op het orgel Breng de natuur in huis! 26 - 8.10.1982 - De Voorpost Op zondag 2 mei van dit jaar had in de Dendermondse galerij Het Pand voor de eerste keer een aperitiefkoncert plaats. Dit koncert, een organisatie van de Mamixring Dendermonde Ros Beiaard, werd verzorgd door klaveciniste Dominique Fa vee re, cellist Paul Van Egghen en fluitist Dirk De Caluwe. We besloten toen ons artikel met deze woorden: «Vermits de organisatoren dit aperitiefkoncert «het eerste» noemden, verwachten we ons aan een voortzet ting van dit initiatief, dat bij de aanwezigen zeker in goede aarde viel. Een initiatief trouwens dat, gezien de geboden kwaliteit alleen al, om een vervolg vraagt!» Dit vervolg komt er nu. Op zondag 17 oktober a s. om 11 uur stipt koncerteert het Paganini Duo in Het Pand. De Mamixring Dender monde Ros Beiaard wil van deze aperitiefkoncerten blijkbaar een traditie ma ken. Immers ook andere koncerten zijn al gepland: op 21 november zijn altvio list Roger Nauwelaers en painist Philibert Mees te gast en op 19 december staat een Kerstkoncert ge programmeerd. waarover we op dit ogenblik nog geen verdere informatie hebben: die krijgt U echter wel te gelegener tijd. Uitvoerders Dirk Lippens, de ene helft van het Paganini Duo, be haalde in 1972 aan de Mu- ziekakademie te Wetteren de regeringsmedaille voor viool met de grootste onder scheiding en in 1977 het Hoger Diploma voor viool aan het Koninklijk Muziek - konservatorium te Brussel. Hij werd tevens laureaat van de «Pro Ci vita te-wed strijd» van het Gemeen tekrediet van België. Om zich verder te vervolmaken volgde hij gedurende opeenvolgende jaren semi naries en meesterkursus- sen te Salzburg, Boedapest, Szombathely, Goslar en Lü- beck. Hij is als violist vast verbonden aan het interna tionaal bekende Collegium Instrumentale Brugense van Patrick Peire, waarmee hij trouwens op dinsdag 8 maart zal optreden voor de Dendermondse afdeling van Jeugd en Muziek in de dekanale Onze-Lieve-Vrou- wekerk. Beroepshalve is violist Dirk Lippens leraar aan de muziekakademies van Willebroek, Sint-Pie- ters-Woluwe en aan het Ko ninklijk Muziekkonserva- torium van Brussel. Gitarist Jean Van Der Schueren, de andere helft van het Paganini Duo be haalde het Hoger Diploma aan het Brusselse Muziek- kon8ervatoriumAan dit zelfde konservatorium ver wierf hij ook de prijs voor kamermuziek. Hij was fina list te Alessandria van de internationaal fel gewaar deerde Concorso Intema- zionale di Chitara Classica, voor gitaar wat de Konin gin Elisabethwedstrijd is voor piano of viool. Jean Van Der Schueren is leraar aan de muziekakademies van Ninove, Aalst en Dil- beek. Hij werkte mee aan verscheidene opnamen voor de B.R.T.-radio en B.R.T.- tele visie. Programma Het koncert, dat stipt te 11 uur aanvangt. duurt slechts een uur In die korte periode staat heelwat ver scheidenheid geprogram meerd, allemaal betrekke lijk korte werkjes die zou den moeten resulteren in een bont klankenpalet, een kunstgalerij als Het Pand waardig. Er wordt van wal gestoken met een «Suite» van J.B. Loeillet de Gant (1680- 1730), zoon van een Gents arts, hoboist aan het Queen's Theatre in London, muziekleraar, beroemd kla- vecinist en virtuoos bespe ler van de dwarsfluit. Na een «Serenade» van J. Küffner volgt een «Duo» van A. Diabelli en de «Sona te nr. 5« van Niccolo Paga nini (1782-1840). Van deze legendarische, «demoni sche» virtuoos komt trou wens ook nog de «Sonate nr. 1» aan bod als finale kompositie. Tussen de twee Paganini- sonates in staat ook een gi taar-solo geprogrammeerd met de «Prelude» van de Braziliaan Heitor Villa-Lo bos (1887-1959), de vrucht bare leider der Latijns- Amerikaanse muziek. Voor de slotkompositie wordt de «Romanza Anda- luza» vertolkt, een werk van Pablo de Sarazate (1844-1908), een van de grootste violisten die er ooit waren. Een programma dat er veel belovend uitziet. We gelo ven trouwens dat de kwali teit van de uitvoerders borg staat voor een kwalitatief hoogstaand koncert. Organisatie Dit aperitiefkoncert wordt georganiseerd door de Mar- nixring Dendermonde Ros Beiaard en gaat door in de kunstgalerij Het Pand, Ou de Vest, op zondag 17 okto ber om 11 uur stipt. De toegangsprijs bedraagt 100 frank, voor studenten 40 frank. Kinderen tot 12 jaar worden gratis toegelaten; voor hen is er gedurende het koncert een geleide ak- tiviteit voorzien. Na het koncert wordt om 12 urn- het aperitief aangeboden. L. O..V- p.. Sint-Niklaas. Het koor Canteclaer en het koor uit Hannover dat o.m. in de kerk van Tereken optrad, werden ontvangL rcI ten stadhuize (dw) L„n Organist Eric Hallein opende het koncert met de Ciacone in e van Diet rich Buxtehude (Noord- Duitse barok). Het steeds terugkerende basthema in het pedaal droeg ongehinderd de liefelijk gespeelde varia ties die erboven ontwik keld werden. De Niedersachsische Chorgemeinschaft uit Hannover telt een tach tigtal zingende leden. Men zong in een eerste gedeelte werk van Schütz, Schröter, Gum- pelzheimer, allen Duitse rennaiscancemeesters De forse zingstijl, een Duitse protestantse ko raaltraditie, kwam over tuigd over, ook al is dit voor ons nogal onge woon. De dirigent Eu- gen Kupries weet vooral de ritmische kernen uit de polyfonie sterk uit te diepen, en bezit een soe pele slagvaardigheid. De solist van de avond ver volgde met twee ricerca- ren van de Vlaming A. Willaert en onze noord erbuur J.P Sweelinck. Ondanks de mooie regi stratie kwam de eerste niet zo goed uit de verf. Toch genieten we steeds opnieuw van dit krachti ge, kleurrijke instru ment, dat ondertussen weer enkele registers rijker is. We zijn echter van mening dat naast andere instrumenten in Sint Niklaas dit een aparte plaats inneemt, en zo vlug mogelijk vol ledig dient uitgebouwd. De ricercare van Swee linck werd uitgevoerd tot een hoogtepunt van klankendiametrie. Met grote uitdrukkings kracht vertolkte Hallein de moeilijke laatste blad zijden na de rustig ge- koncentreerde inlei ding. Het tweede koorgedeelte met Dufay, Desprez, Croce, Da Vittoria en Melchior Franck, ver toonde enkele sympto men van vermoeidheid. Dit kan moeilijk anders na deze rij kgevulde drie- Asdan ;»vond daagse koncertreis uitwisseling met hf^1*" koor Canteclaer vaLei Sint-Niklaas. Tot slot van deze sukse£jsten volle avond genoten wicheid onafgebroken van héte vai Preludium en de Fuga iPrachl D-grote terts van de ofP J" gelgrootmeester J.SP.^ Bach. j Indit bruisende jeug4ejnjj werk imponeerden cfette bruisende toonladderfjieeld guren en grootse klaiende kenblokken af gewisse **row| met het zangerige «AlP"®61 breve». De doorzichtige"^' prachtig uitgewerkt" fuga zette een punt ad^raag ter het laatste konce%tand: van de jaargang '82. nunte E.IFN t« robli Het Melseler Orgelkomité presenteert vrijdag 15 oktober in de Onze Lieve Vrouwekerk te Melsele een koncert met de bekende Stanislas Deriemaker. Vanaf 20.30 uur geeft deze virtuoos op het orgel een recital met werken van J.S. Bach, Mendelssohn en anderen. Deze organist geniet een grote internationale bekendheid en moet vast en zeker veel liefhebbers van orgelmuziek naar Melsele lokken. Deriemaeker (°1932 Nuker- ke) beëindigde zijn oplei ding aan het muziekkon- servatorium in Gent met een eerste prijs fuga en het hoger diploma orgel. In 1961 ontving hij de virtuo si teitaprijs orgel van de Bel gische regering. Hij treedt vaak op in koncerten, niet alleen in België, maar ook in het buitenland. Op de Filippijnen speelde hij op het befaamde bamboe-or gel. Daarnaast was Derie maeker jurylid van interna tionale wedstrijden zoals Haarlem, Sint-Albans, T.inz en Dordrecht. Hij onderwees muziekge schiedenis aan de akade- mies te Deurne en Dender monde en assisteerde zijn vroegere leraar orgel, Ga- briël Verschraegenaan het Gentse muziekkonservato- rium. Tevens was hij leraar aan het Lemmensinstituut te Mechelen-Leuven en or ganist van de Antwerpse Sint-Jozef8kerk. Sedert 1962 is Deriemaeker organist aan de Onze Lieve Vrouwkathedraal te Ant werpen. In dezelfde stad werd hij leraar aan het Ko ninklijk Vlaams Muziek- konservatoriurnwaar zijn lessen worden gevolgd door zowel Belgische als buiten landse studenten. Hij do ceert algemene muziekleer aan de afdeling muziekwe tenschap van de Katholieke Universiteit te Leuven. Hij is voorzitter en medestich ter van de in 1963 opge richte koncertvereriiging «Antwerpse Kathedraal- koncerten» en begeleidt als adviseur het Melseler Or- gelkomit vzw. Te Melsele zal hij werk spe len van Bach, Hanff, Rüp- pe. Merkel, en Mendels sohn. Kaarten te bestellen aan de kerk of bij het be stuur van het orgelkomité. (wvdv) Op vrijdag 8 oktober om 20u30 organiseert de Belseelse Koncertvereriiging v.z.w. een orgelkon cert in de historische Andreas- en Ghislenuskerk te Belsele (Sint-Niklaas). --In Gent, Brugge, Oostende en Laarne hebben de middagkoncerten meer dan burgerrecht gekregen. In Gent is het zelfs zo dat de nochtans zeer ruime Akademische raadzaal meer dan eens te klein is. De middagkoncerten zijn er een begrip geworden. Herman Streulens, direkteur van de middagkoncerten in Oost- en West-Vlaanderen hoopt dat men ook in Aalst binnen afzienbare tijd eenzelfde sukses zal boeken. «Ik heb goede hoop», zo verklaarde hij tijdens een perskonferentie in de prachtige vertrekken van de Bank Brussel Lambert waar de koncerten ook zullen plaatsvinden. Hij rekent daarvoor op de medewerking van de muziekakademie van Aalst, steun die hem door de heer Van Zande volmondig werd toegezegd. Daarnaast zou de heer Streulens ook graag een moreel duwtje in de rug van de stad willen krijgen, maar dat lijkt er nog niet in te zitten. Hoe dan ook, met deze middagkoncerten mikt men op een zeer verscheiden publiek, vooral op de jonge mensen die men op deze wijze aan een hoogstaand koncert wil aanbieden aan een betaalbare prijs. Hij promoveerde tot licen tiaat met een verhandeling over het orgelmagnificat van de XVIII' eeuwse Zuid- duitse orgelschool. Tegelij kertijd vatte hij zijn kon- servatoriumstudies aan. Na Brussel volgde Antwerpen waar hij onder leiding van Stanislas Deriemaeker het orgeldiploma met onder scheiding behaalde Na ak- tiviteiten als studio-musi cus, werd Joris Verdin ak- tief bij de muziekproduktie van de Vlaamse televisie. Hij geeft les aan de muziek akademie te Turnhout en heeft een levendige belang stelling voor hedendaagse jazz. Chris Van den Durpel van zijn kant behaalde een eerste prijs voordracht aan het konservatorium te Gent. Hij is thans leraar voordracht aan de Stedelij ke Muziekakademie van Lo keren en was een seizoen verbonden aan het musical tea ter Arena te Gent. Chris Van den Durpel brengt werk van Willem, Prevert, Lodeizen, Hanlo, Boon en Reve. De toegang voor c koncert bedraagt 100 Studenten en CJP'ers e als 3-passers be tal slechts 75 fr. De leden de Belseelse Koncertvereif ging hebben gratis toeg op vertoon van him kaart. Dit koncert werd g» realizeerd in samenw» king met het stadsbestuil' van Sint-Niklaas, het pr» vinciebestuur van Oos|- Vlaanderen en staat ondï de auspiciën van het miniii terie van nationale op ver ding en nederlandse ku|i tuur, direktie voor dl muziek. Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat de anderen niet welkom zijn. Integendeel, uit een onderzoek in andere steden is gebleken dat het grootste deel bezoekers ou der is dan 25 jaar. Vijf koncerten in vijfde Voor de vijfde maal worden in Aalst de middagkoncer ten georganizeerd Waren de verwachtingen hoog, het verliep wel enigszins an ders. De koncerten hadden plaats in de Grote Zaal van het Stadhuis, op zondag om 11.00 uur en om 16.00 uur. Blijkbaar waren de data en het aanvangsuur minder geschikt, want deze eerste - pogingen bleken minder geslaagd. De heer Streu lens: «Maar ook kregen we geen medewerking van het stadsbestuur. We hadden ook de leerlingen van de muziekakademie verwacht, maar om een of andere re den kwamen ook die niet opdagen». Men heeft nu ge broken met deze zondag- koncerten en de manifesta ties verschoven naar de woensdag. Bovendien werd uitgekeken naar een ande re zaal en die kreeg men aangeboden van de Bank Brussel Lambert. De koncerten vangen om 12.30 uur stipt aan en ein digen om 13.20 uur. Daar mee wil men inspelen op de vrije tijd die heel wat men sen hebben tussen 12.00 en 14.00 uur en die deze tijd ook zinnig willen doorbren gen. Iedereen is er welkom, zowel de schoolgaande jeugd, als de bedienden, de gepensioneerden en de ar beiders en bovendien ver wacht men van de belang stellenden niet dat ze eerst even naar huis gaan om andere kleding aan te trek ken Jeans kunnen er best naast de duurdere pakken en de slobbertruien kunnen ook zonder schroom bin nen Een ander voordeel is dat de toegangsprijs zeer laag werd gehouden: 30 fr per koncert en een pro gramma, dat een curricu lum vitae van de uitvoer ders bevat en uitleg over de uitgevoerde werken brengt, kost slechts 5 fr. In Aalst vangen de middag koncerten aan op woensdag 13 oktober in de zaal van de Bank Brussel Lambert, Nieuwstraat 27. Uit West- Duitsland speelt dan het Westdeutsches Streich- quartett dat bestaat uit Georg Hamza (viool), Ru- dolf Bottger (viool), Ludwig Lang (viool), Werner F. Sel- ge (cello). Zij spelen werken van F Schubert en W. Wes- terlinck. Op woensdag 24 november heeft het tweede koncert plaats Dan zijn de Polen Jadwiga Gadulanka (sopraan) en Joanna Trze- eiak (piano) te gast Zij spe len werken van K. Szyma- nowski, K. Penderecki en I. Stravinsky Op woensdag 15 december brengt het Bel gisch Klarinettenkwartet werk van G. De Vreese, P. Cabus, W. Pelemans, D. Schroyen8 en A. Meule- mans. Het kwartet bestaat uit Marcel Hanssens die er ook de leiding van heeft, Jacques D'Hondt, Albert Roland Georges Dekerpel. Op woensdag 12 januari komt de Pool Janusz Olej- niczak, pianist, de luiste raars vergasten op muziek van F. Chopin, J. Brahms en WA Mozart en tenslotte is er nog een middagkon- cert op 23 februari. Dan spelen Dirk Van de Velde (viool) en Herman Streu lens (pianoforte) werken van F Schubert, WA Mo zart en P. Nardini. Voor en na de koncerten is er gele genheid tot buffet. Oudste vorm van ontspan- ningsmuziek Herman Streulens zette ook uiteen dat deze koncerten van de artiesten heel wat inspanningen vergen Hij Voor dit koncert werd een beroep gedaan op de Leuvense organist Joris Verdin. Chris Van den Dur pel uit Lokeren zorgt voor enkele voordracht-inter- mezzi. Het programma be vat orgelwerken van Georg Muffat, Jiminez, Jan Pie terszoon. Sweelinck. Paul Hofheimer, C.P.E. Bach en A P. Francis Boëly. Joris Verdin studeerde muziekwetenschappen aan de universiteit te Leuven. onderstreepte dat de aan dacht vooral gaat naar de Vlaamse artiesten die men een kans wil geven om po diumervaring op te doen. Daarnaast wordt ook met veel belangstelling uitgeke ken naar de werken van de Belgische komponisten die men op deze wijze meer be kendheid wil geven Wat de inbreng uit het bui tenland betreft, de honora ria die deze artiesten aange boden krijgen zijn gelijk aan deze van hun Belgische collega's. «Wij maken geen onderscheid tussen een Pool, Rus of Engelsman die hier een koncert komt spe len dat in een andere stad door een Vlaming wordt ge bracht. Ze worden op 1 gelijke basis betaald» aldus Streulens die tot slot ver klaarde dat men vooral so listen en kleinere ensem bles heeft uitgekozen die Aalst. In Aalst worden de middagkoncerten hernomen. Men rekent op meer belat borg staan voor een aan ge- ling dan de voorgaande jaren het geval was (ad) past programma. -Aalst. Vrijdagavond werd er een huldekoncert gegeven naar aanleiding van het gouden priesterjubileum van deken De Vos en de jezuïeten Doornaert en Stienen (per) In het Kultureel Centrum Affligem heeft een nieuwe voordrachtenreeks plaats waarbij Frans De Block U wil helpen «de natuur in huis te brengen». Dit in het kader van het 14e Allerhei ligenfestival georganiseerd door de plaatselijke VTB- VAB-afdeling. Drie voordrachtavonden waarbij Frans De Block zal aantonen en aanleren deskundig en meeslepend zoals hij alleen dat kan hoe men de natuur binnen huis kan halen. Hoe men met vaak simpele dingen uit Gods wijde natuur zijn huis kan opvrolijken. De «Kursisten» leren er welke werkwijze, welke re gelen moe te worden in acht genomen om op sierlijke wijze bloemen en planten, en verder al wat je maar vindt in de natuur, te schik ken tot mooie bloemstukjes of er de leefkamer mee op te smukken. Elke avond vangt aan met een «les» maar dan levendig gemaakt met allerlei de monstraties en praktische vingerwijzingen Daarna wordt het «een «atelier» waarbij alle deelnemers die enkel een schaar hoeven mee te brengen aan het werk worden gezet met als resultaat een mooi sier- stuk(je) dat dan als trofee naar huis kan worden mee genomen. Deze avonden hebben plaats op dinsdag 26 oktober, don derdag 28 oktober en dins dag 7 november, steeds te 19.30 uur in het Kultureel Centrum Affligem, Abdij straat te Hekelgem De eer ste avond gaat het over wil de bloemen en planten, de tweede over gekultiveerde Dendermonde. Het tienjarig bestaan van het Sint-Jozefskoor werd opgeluisterd met eet en de laatste over herfst- en aperitiefkoncert in het stadhuis (v) wmterdekoratie en kerst versiering Ten spoedigste in te schrij ven bij Laurens Van der Schueren, Kruisstraat 23 te Hekelgem Affligemtel 053-66.72.00. Binnen de 5 dagen volgend op de in schrijving het deelne- mingsrecht betalen of stor ten op 000-0110420-34 van VTB-Affligem, Kruisstraat 23 Per avond 190 fr of voor de drie samen 480 fr. De voor drachtgever stelt zelf an het nodige materiaal, planten, bloemen, schaal of vaas. prik of oasis en andere hulpmiddelen ter beschik king van ieder deelnemer LH Dendermonde Het werd een prachtige viering n.a.v. tien jaar Sint-Jozefskoor (v)

De Voorpost | 1982 | | pagina 26