Plant een kernkopje in ]e tuin, rozenbloesem is uil de mode «Zijn nieuwe kerncentrales nodig?» Wordt Waasmunster wakker? h Lïf Kernbewapeningsdebat te Dendermonde ft* Een deskundige aan het woord in De Spiegel te Beveren zo een uitzonderlijke voor het debat rot 24 - 21.1.1983- De Voorpost De Culturele Centrale organiseerde in samenwerking met de Linkse Socialistische Vrouwen een film- en debatavond met als tema de kernbewapening. Mw. Meskens stelde bij de aanvang van de avond duidelijk dat het verzet tegen kernwapens en kernenergie verschillend zijn. De film «Paul Jacobs en de atoommaffia»: Paul Jacobs, Amerikaans journalist, deed over een verloop van 20 jaar ('51- '71) een onderzoek naar de gevolgen van de Ameri kaanse atoomproeven in de Nevadawoestijn. Hij ont vreemdde een dokument dat aantoonde dat de rege ring op de hoogte was van de gevaren aan deze proe ven verbonden. Een 1.000 tal Amerikanen heeft een proces ingespannen tegen hun regering en eist scha devergoeding. In de loop van deze maand zal de uit spraak vallen. Paul Jacobs overleed aan de gevolgen van de straling die hij bij het samenstellen van zijn film opliep. 9e panelleden: Bram L. Triestram, N A V O-Voorlichtings dienst Erik Van Tienen, Vlaams Aktiecomité tegen atoomwapens Louis Tobback, SP- volksvertegenwoordiger Marij Van Hemel- donck, S P-Europarle mentslid en moderator. Manipulatietechniek In lange, erg lange monolo gen zetten de panelleden hun zienswijzen uiteen. Monologen doen de aan dacht verslappen en zijn middel om de dialoog te ontwijken. Wie niet no teert vergeet weer te keren op een standpunt dat om meer uitleg vraagt, kontra- dikties en verdraaiing van feiten kunnen niet weer legd worden. Immense woede: Deze manipulatietechniek onderging geen korrektie van de moderator. Het ver wekte hilariteit bij enkelen die het politiek spel al lang moe zijn, verbittering bij mensen die zich wilden in formeren. Deze truuk is niet eigen aan de socialisti sche partij. Menig politie ker bedient zich ervan. Een mens die weigert apatisch te worden en open staat voor dialoog kan dit alleen immense woede bezorgen. Men kan alleen maar be sluiten: zij zijn onoprecht. Het publiek speelde schaap. Men diende arrogant te zijn om bepaalde vragen beantwoord te krijgen. «Ie dere formulering is een be nadering van de absolute waarheid, die onuitspreke lijk is of in het geheel niet bestaat. Een dergelijk in zicht doorbreekt het mono- logisme en dwingt tot lo gisch denken.» (Prof. Van Praag). Zou de wereld niet heerlijker zijn indien dat hoog in het. vaandel van elke politieker geschreven zou zijn? Nachtrust laten: Wegens tijdsgebrek diende het publiek op te houden met vragen. «Men had de film niet voor het debat moeten plannen,» zei Tob back. Hij noemt de bewa peningswedloop «waan zin». Zou je je nachtrust niet laten als je van mening bent dat waanzin de wereld leidt? Eén gemeenschappelijke visie: Europa is afhankelijk van Amerika. Bram Triestram meende dat dit een te aan vaarden feit was, de overi ge panelleden willen een onafhankelijke koers gaan varen. Daar dat op het ogenblik niet het geval is: men schaffe onze dure poli tici af. De verschillende standpun ten: worden hier letterlijk herhaald, de respons van de panelleden onderling wordt verweven bij de uit eenzetting. Erik Van Tienen: «De vredesbeweging wil een kernvrij Europa. Er is geen hoop dat er uit de onderhandelingen ontwa pening zal voortvloeien omdat steeds dezelfde elite een uitbreiding wil. Wij zien niets in de onderhan delingen.» Triestram: «Dat is tragisch. Joeri Andropov ziet wel wat in onderhande lingen: hij doet het éne voorstel na het andere.» Ziet Amerika er wel iets in? Chantagemiddel Sommige tijdschriften be weren dat een kernvrij Eu ropa de kans op een moge lijk konflikt alhier ver kleint. Geen verdediging hebben: een speelbal van de beide grootmachten? Als middel tot chantage van de beide grootmach ten? B.v.: bij weigering be paalde produkten van hun industrie of landbouw af te nemen; bijvoorbeeld bij de weigering bepaalde grond stoffen te leveren, bijvoor beeld bij een weigering be paalde gedragslijnen te vol gen i.v.m. het politiek be stel. Van Tienen: «Een kommissie van de landen van het Warchaupact en de NAVO, plus Frankrijk...» kunnen een vertrou- wensklimaat scheppen dat moet leiden tot kernvrije zones. Men moet éénzijdi ge stappen ondernemen om tot een tweezijdige ontwa pening te komen.» Een naïeve visie? Triestram: «Een Europese Veiligheidskonferentie zonder Amerika heeft geen zin en zou zonder resultaat zijn. De veiligheid van West-Europa is er dankzij Amerika. We moeten het spel van de Sovjetunie spe len.» Welk spel? Zou het niet eerder het Ameri kaans spelletje zijn? De repliek van Van Tienen werd iets gezonder: «Er moet een konferentie ko men met alle betrokkenen.» Bij de visie van «de stap pen» bleef hij Van Tienen: «Er is een ten dens om de argumentatie van de Vredesbewegingen om te buigen en een bewa peningswedloop te begin nen op het konventionele vlak.» Het is verwonderlijk dat hij de invloed van de Vredes bewegingen, zowel in Amerika als in het Westen niet heeft benadrukt. Na het debat werd hem de op merking gegeven: «Er dient nu een konstante be drijvigheid van de Vredes bewegingen te zijn, moge lijk gaan er beslissingen vallen. Nll.» «In november is er een betoging gep land...». Bram L. Triestram: «Er is vrede dankzij de vei ligheid die gebaseerd is op een machtsevenwicht in de nukleaire middelen. Het principe van de afschrik king berust op een totale vernietiging bij een even tueel konflikt.» Volgens Rik Coolsaet, publicist, uit gever en promotor van de Vredesbewegingen, is er een wijziging in het Ameri kaans denken. «De af schrikking van vroeger ruimde langzaam plaats voor de veronderstelling dat een beperkte kernoor log niet automatisch het einde van de wereld bete kent, Die gedachte loopt samen met de herwerking van het .Field Manual, een handboek dat aangeeft hoe een Amerikaans officier oorlog moet voeren.» (Kanck, 22-12). Triestram: «Er zijn nu éénmaal nu kleaire wapens, wij moeten leren er mee te leven, het pessimisme dat het bezit ervan noodzakelijk tot ge bruik zou leiden is onge grond, de geschiedenis spreekt voor zichzelf.» Hij vergat even Nagasaki en Hirosjima. «De vredesbe wegingen werken konflik- ten in de hand», vervolgde hij. Op welke wijze werd niet verduidelijkt. «Onder druk van de Freeze-bewegingen is er dis- kussie over de Overkill-ka- paciteit gekomen.» besloot hij een tijdje later... «Wij hebben geen konflikt te verwachten. Amerika zal een aanval op Europa be schouwen als een aanval op zichzelf.» Dit, aldus Rik Coolsaet, is niet juist. De doktrine van het «aange paste antwoord» (de flexible response) die in 1967 door de NAVO goed gekeurd werd omhelst: «Als de Sovjets aanvallen moeten de Europese bond genoten zich eerst zelf ver dedigen met wat ze heb ben.» Tweemaal werd Trie stram gevraagd of deze be wering juist was. De eerste maal wimpelde de modera tor de vraag weg, de vol gende keer antwoordde Tobback dat deze visie juist was en zat Triestram er teneergeslagen bij, ontken de niet. «De Sovjetunie heeft schrik», doch hij gelooft het zelf niet meer: «De Sovjetunie heeft schrik,» vervolgde hij bo venvermelde zin. Men diende behoorlijk arrogant te zijn om hem opnieuw te onderbreken: «Wij hebben ook schrik.» De gezichtsexpressie die de beaming begeleidde, bleef 2 dagen bij. Die toonde meer dan angst. Paniek? Ergens een gevoel van me delijden: de NAVO heeft zich zo afhankelijk ge maakt en ziet in dat ze momenteel al speelbal speelt van Amerika. Wat hangt de West-Europeaan boven het hoofd? «Er is een grote openheid in de NAVO. De Linkse Socialistische Vrouwen kunnen een konferentie meemaken.» De openheid is in twijfel te trekken: na het debat verklaarde hij: «Ik maak er iets speciaal van. Je moet verwittigen op voorhand.» Louis Tobback: Zijn visie stemde overeen met die van Van Tienen. Hij lichtte de Belgische si tuatie toe: «Men heeft hier te maken met een schizo frene situatie: geen enkele politieker durft nog te zeg gen dat hij vóór de plaat sing van de raketten is. On ze regering houdt zich be zig met niet ter zake doen de buitenlandse betrekkin gen. Gaat men verder gaan met deze waanzin? Het fi nanciële gewicht van de be wapening is voor niemand meer draaglijk. Een klein land als het onze moet zijn invloed aanwenden om de groten aan tafel te krij gen.» Dat gebeurt toch? «Wij moeten aan onze kinderen denken.» Dat is zeer juist, doch het beroer de niemand, het miste overtuiging. «De Rus is te temmen door kracht, sterkte,» zei hij el ders in de loop van de avond. Op welk vlak wij dan zo sterk zijn zei hij niet. Ekonomisch? Finan cieel? Wie is schizofreen? Even vertoonde hij veerkracht: «Jullie hoorden toch duidelijk de ganse avond het verschil in me ning tussen mij en Trie stram?» Hij dacht werke lijk dat hij met schapen te doen had. De vraag is: is het ondertus sen niet welletjes met die bewapeningswedloop? Zo nee, waarom niet? Waar om onderhandelt Amerika met Japan en stimuleert het het «Land van de rijzende zon» tot bewapenen ter verdediging van Europa? (BRT I, 17-1-83). Beschamend voor de Den- dermondse politici: geen andere kleur was vertegen woordigd. Wie kiezen wij? Louis Tobback begon zijn uiteenzetting met een kom- pliment aan Bram Trie stram:'«Hij blijft steeds de ze debatten aanvaarden.» Na het debat werd hem en N. De Batselier ook een kompliment kado gedaan: «Jullie hebben lef om nog onder het volk te komen. Jullie hebben jullie parle mentaire bevoegdheid af gestaan. Dat is verraad aan de demokratie en dus ver raad aan het volk.» «Wij waren daar niet bij» was de repliek. Wie heeft bewij zen? Onze volksvertegen woordigers en senatoren moeten naar de stempel- Dendermonde. De leden van de Culturele Centrale en de Linkse Socialistische organizeerden een kernwapendebat, (vh) Dendermonde. Er was niet kernbewapening, (vh) kontrole. Joeri Andropov is ccn psy choloog. Hij ondermijnt de zwakke verdediging in de Amerikaanse invloeds sfeer, hij zaait paniek. Oogsten, wat men zaait. Nochtans: zou Amerika de eerste stap gezet hebben voor een ontwapenings- konferentie? Reakties van het publiek: «Het is maar goed dat de socialisten niet in de rege ring zitten.» «Ik wil niets meer zeggen. Ik lach wat met degenen die het wel doen.» «Ik heb iets nieuws geleerd: de NAVO bestaat uit 16 souvereine lidsta ten.» «Ook al weet je wei nig: het is plicht te replike ren:» «Winkeltjes verko pen was dat.» «Zij weiger den een debat.» «Bij de neus genomen»... geen en kele positieve kommen- taar. Toegegeven: er is niet met alle 70 aanwezigen ge sproken. Vol vragen: Dit verslag bevat een hoop vragen. De kans ze te stel len was er niet. Niemand wou antwoorden: «Zelfs als de huidige indus triële groei niet belemmerd zou worden door een ge brek aan hulpbronnen, zelfs dan blijkt er een bar rière die ons konfronteert met de volle kracht van een door de natuur gesteld ulti matum. Dit bestaat hierin dat alle industriële produk- tie, de aanboring van hulp bronnen inbegrepen, het gebruik van energie vereist en dat alle energie, inklu- sief die, die voortgebracht wordt door de natuurlijke processen van windkracht en zonnestraling, onvermij delijk hitte opwekt. De grens van de industriële groei wordt dus bepaald door de tolerantie van de ecosfeer voor hitte-absorp- tie. Binnen 150 jaar moet de groei stoppen. In feite zullen zich ernstige kli maatproblemen reeds lang voor die gevaarlijke datum voordoen (binnen een eeuw). Wat ons op de lange duur te wachten staat is een gelijkelijk grote opgave voor beide geïndustriali seerde systemen: de inper king en misschien wel af breking van de produktie- wijze. Misschien hebben wij in onze ontdekking van 'primitieve' kuituren wel de belangrijkste les voor de toekomstige mens gevon den. De geest van verove ring en aspiraties zal niet de inspiratie leveren die voor deze taak nodig is.» oorlogen, uit wanhoop! boren.» Robert L. Heilbrol Amerikaans ekonoonf historicus, 1974. Talrijke geleerden schuwen al een 10-tal j voor dit te verwachten ma; geen enkele politi wil ervan weten. Dezi eenzetting werd kort gehaald doch M. Van meldonck gaf het door aan een afgezant de Vredesbeweging. Manipulatietechniek, erin getrapt. JJ «Wat is onze onschuld wat onze schuld? Iedl naakt, niemand is En waarvandaan is moed...» Marianne Mo 't Verderf heeft me gel dit te bedenken dat de tijd eens zal vei len wat ik nu bemin. Deze gedachte is als dood die niet anders verkiezen dan wenen om 't bezilQ wat hij bang is te verlieP, William ShakesptFy er c den hebben mensen van de bruggen: burgerlijk ingcjfr h< kerncentrale van Doel zelden K.U.L., dokter in de ekoJop nagelaten om met een pakket sche wetenschappen Ufsifoac netelige vragen ter plekke af te Antwerpen en graduate L c zakken. Nu ziet het er uiter- dent in Engineering EcodF_0 aard wel iets moeilijker uit: Systems aan de Stanford!,9; wie met degelijke argumenten versity (Verenigde Staff1 de stellingen van Verbruggen Vrijdag 4 februari, ied#lss wil ondergraven, zal die dag welkom dus in De Spifluw vroeg moeten opstaan. Stationsstraat te Beveren. pijc Vermelden we tot slot nog jb s even de opleiding van Ver- jce^ De werkgroep van de kultuurraad Waasmunster ftard Wakkere Burger wijst erop dat ze géén winterslaédsi is begonnen. Men volgt de gang van zaken in üjrar Durmegemeente op de voet. Daarvan getuigen ojn E synthesenota en het beleidsafspraken-pakket (Sfe v men aan de nieuwe raadsleden wil voorleggen rènin die evenwel ter bespreking en goedkeuring tjwa hebben voorgelegd aan de kuituur- en sportraad aiva een gemeenschappelijke vergadering. Met spijt ®eg zelfs verontwaardiging stelt men echter vast dat tjger momenteel teveel tijd en energie besteed wordt a£ï. D de verdeling van mandaten, bevoegdheden en pe^rtsi soonlijke ambities en dat de beleidsinhoud daarbiasl totaal in verdrukking komt. Nochtans moeten ons r nieuwe mandatarissen ervan overtuigd zijn dat'ojiten Waasmunsterse bevolking ook De Wakkeili v< Burger fors uitziet naar het te voeren beleid dd c dat zij hun daarop zullen beoordelen en waardereiit v« Daarom vraagt De Wakkere Burger om van djlfuu beleidspersoonlijke golflengte over te schakekins naar de beleidsinhoudelijke golflengte, teneindüve Waasmunster deskundig en demokratisch te bestwwc ren. Tegelijkertijd hopen de mensen van de® werkgroep op een wederzijdse waardering votjdol eikaars opstelling en verantwoordelijkheid en tfh vc vens op een vlotte en vruchtbare samenwerking, iaro Eén dezer dagen zal beslist worden of men het kemener- pevermogen in ons land al dan niet gaat uitbreiden. De elektri- :iteitsproducenten (Ebes, In- ercom en Unerg) wachten al ang op zo'n besluit. In 1981 al nebben de 'elektriciens' een uitrustingsplan ingediend, dat een overzicht geeft van de mo gelijke evolutie van het produk- tieapparaat tot 1991. Uit de konklusies van dat uitrustingsplan valt op te ma ken dat er minstens één, moge lijk zelfs twee nieuwe kerncen trales moeten bijkomen. En voor het Waasland niet onbe langrijk is dat die eenheden dan in Doel zullen gebouwd worden, om de eenvoudige re denen dat er in Tihange geen plaats meer is. Nieuwe centrales zijn een noodzaak, zeggen de 'elektri ciens', en wel om twee rede nen: vooreerst zijn bijkomen de eenheden nodig om de elek triciteitsvoorziening blijvend veilig te kunnen stellen zoals dat in het verleden het geval was en, ten tweede, indien de kemenergiesektor gedemobili seerd geraakt zullen de daarbij horende jobs van hoge kwalifi- katie niet gemakkelijk op nieuw tot leven kunnen geroe pen worden. In Doel en Tihan ge naderen de bouwwerken ïun voltooiing en beslissingen •.erzake moeten dus genomen vorden opdat honderden werkplaatsen niet verloren zouden gaan. Soms wordt ook wel eens een wetenschappelijk gefun deerd rapport afgeleverd waar uit blijkt dat nieuwe kerncen trales helemaal niét nodig zijn. En zo komen we bij de figuur van de heer Verbruggen, een ekonoom verbonden aan het Studiecentrum voor Ekono misch en Sociaal Onderzoek, die in opdracht van de diensten van de eerste-minister het Uit rustingsplan heeft onderzocht. Het eigenaardige is in elk geval dat Verbruggen in zijn rapport tot de konklusie komt dat noch Doel V, noch doel VI een noodzaak zijn, maar dat men in feite beter kan onderhande len over Chooz en de warm- tekrachtproduktie tot ontwik keling brengen. In zijn rapport heeft Verbruggen niet minder dan 144 strategieën onderzocht en de uitbreiding van het ker nenergievermogen komt daar zeker niet het beste uit. Bo vendien komt Verbruggen tot de slotsom dat zijn strategie geen hypotheek legt op de toe komst want «de kosten van over-investering zijn signifi- kant hoger dan de kosten van onder-investering». De 'elek triciens' stellen daartegenover; «Bij het opstellen van een uit rustingsplan kan men zich ver gissen door over-investering, maar men mag zich nooit ver gissen door onderschatting; door onderschatting ontstaat immers het risiko d^t men op een zeker ogenblik niet meer in staat is de onmisbare elektri citeit te leveren aan de onder nemingen en aan de andere verbruikers». Maar Verbrug gen staat vast in zijn schoenen. Volgens hem gaat het evenmin op zich afhankelijk te maken van één enkele brandstof of technologie. We lezen in zijn rapport: «Zowel vanuit tech nisch, ekonomisch als strate gisch oogpunt is het aangewe zen de sektor van de elektrici- teitsproduktie, van vitaal be lang voor de natie, niet afhan kelijk te maken van één enkele technologie of brandstof. Konkreet gesteld betekent dit dat men het aandeel van de nukleaire produktie niet onbe perkt laat toenemen» Wat studies over de energie- problematiek betreft is Ver bruggen overigens niet aan zijn proefstuk toe. Met betrekking tot de elektriciteitsproduktie maakte hij studies voor de zit tingen in 1982 voor het Natio naal Komitee voor de Energie (in het kader van de 'Diensten voor de Programmalie van het Wetenschapsbeleid'), op aan vraag van de Kommissie voor Beraad inzake kernenergie (de zogenaamde Wijzen) voor de deelgroep 'Ekonomische en Financiële Aspekten' bij de aktualisatie van het rapport (begin 1982). De heer Verbruggen komt vrijdag 4 februari naar de Spie gel te Beveren om zijn rapport persoonlijk toe te lichten. De ze avond kan best boeiend worden wanneer zowel voor als tegenstanders van kerne nergie van de partij zullen zijn. Bij info-avonden in het verle- Hamme. Debat over de kernenergie. In het Klokhuis werd heel wat gediskussieerd over dit wereldomvattend probleem, (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 24