Er zijn zo van die dagen... In de Lokerse wandelgangen J.M. Pfaff, de derde dimensie meubelen MAROB 1* Nationale 26 - 21.1.1983 - De Voorpost VOETBAL Qois Geeraerts: «Reklome voor wedstrijd tegen Standard!» Qois noemde de overwinning het resultaat van een uitstekende globale prestatie. «Het is zo moeilijk om na deze zege namen voorop te schuiven alhoewel De Bree, Vervoort en Van Poucke dat toch even verdie nen. Hoogenboom ging wel in de fout bij twee doelpunten maar bij Lokeren was de afwezigheid van Gudjohnsen duidelijk voelbaar. Deze overwinning is een uitstekende publiciteit voor onze wedstrijd zater dag tegen Standard». Patrick Vervoort: «Deze week word ik 18» De jeugdige Vervoort werd door zijn makkers uit bundig gefeliciteerd voor zijn verrichting. Hijzelf bleef eerder bescheiden en had niet verwacht dat Van der Gijp steevast op rechts zou blijven. Frank Hollet: «Zeker niet verwacht!» Frank Nollet, vroeger nog bij Sporting, zou voor de wedstrijd willen tekenen hebben voor één punt. «De doelmannen hebben de uitslag bepaald. Bob Hoogen boom blunderde een paar maal terwijl Nico De Bree ons, vooral in de eerste helft, overeind hield.» Nico De Bree: «Wel schrik na het doelpunt van Van der Gijp» Nico was zowat de held van de wedstrijd. «Toen Van der Gijp de stand op 1-2 bracht was ik even ongerust. Ik dacht aan zijn drie bommen tegen Stan dard. Maar het zelfvertrouwen groeide toen ik die vrijschop van René Verheyen uit de bovenhoek kon halen. Voor ons een mooie start van het nieuwe jaar en dat hopen we tegen Standard te bevestigen.» Robert Waseige: «Morele veer gebroken na 0-2» De Lokerse trainer was van oordeel dat de twee vroege Beerschottreffers Sporting moreel geknakt hebben. «Nochtans kreeg ik weer hoop na dat tegen doelpunt. Maar Beerschot bleef gekoncentreerd spe len en had duidelijk meer motivatie. Ik had de spelers nochtans gewaarschuwd.» Rony Somers: «Ons hoofddoel blijft Europees spelen» Rony Somers vond het wel jammer van de twee verloren punten maar wilde zeker niet dramatiseren. «Beerschot was naar hier gekomen voor een punt. Ze kregen door de vroege doelpunten direkt vat op de wedstrijd. Toch mogen we het hoofd niet laten han gen, dat is nu eenmaal voetbal. Hoofdzaak blijft voor ons de ambitie Europees te spelen. En daarvoor blijven we nog op twee fronten in de running.» René Van der Gijp: «Wie is Vervoort?» René is steeds voor een grap bereid en vroeg, langs zijn neus weg, wie Vervoort eigenlijk was. «Die jongen kon me natuurlijk schaduwen omdat ik teveel op mijn hoek moest blijven. Zodoende kreeg ik minder ballen aangespeeld. Maar kom, een mindere dag maakt nog geen ongelukkig jaar.» Raymond Mommens: «Gekwetst op een ongelegen ogenblik» Raymond mag terugblikken op een voortreffelijke eerste helft. Een bevestiging van zijn prestatie tegen Standard. «Juist nu ik weer de grote forme te pakken had speelt deze kwetsuur me parten. Ik wilde Van Cauter aanspelen met een lange voorzet toen ik die stekende pijn ondervond. Beerschot speelde vandaag een uitstekende wedstrijd. Bij ons ontbraken de kracht en het karakter om terug te slaan.» Andre SC Lokeren-Beerschot 1-3 De tegenstelling was schrijnend groot. Het Sportinghuishouden verleden week in euforie na de knaller tegen Standard; nu in zak en as na de hutsepot tegen Beerschot. Inderdaad, wat Sporting presenteerde zondag leek soms op hutsepot maar dan geen waar je duimen en vingers van aflikt. En hij zal waarschijnlijk nog een tijdje op de maag blijven liggen. Niet alleen de eerste kompetitiene derlaag aan huis maar ook de boekingen en de kwetsuren. SC Lokeren-Beerschot 1-3. Van der Gijp besluit een solonammertje met het enige doelpunt van Lokeren. (dm) Na twaalf minuten stond open en bloot 0-2 op het bord. De laatkomers konden het amper geloven maar aan het gejuich van de dan sende paarswitte spionkop konden ze wel merken dat het bittere waarheid was. Eerst had Rony Van Poucke een splijtende voorzet van Dirk Goossens voorbij een totaal bewegingsloze Bob Hoogenboom geschoten. Sporting had geen tijd om van die opdoffer te beko men. Een hakje van virtuoos Goossens naar Nollet die Van Poucke aan het kanon bracht. Rony viseerde het been van de uitgekomen Hoogenboom maar Gzil schoof de afgeweerde bal zonder pardon binnen. Die sakkerse Vervoort De jeugdige Beerschot- linksachter liep voortdurend in het vaarwater van René Van der Gijp. die meestal op rechts bleef. Of waren dat orders van trainer Waseige? Hoe René daar ook spartel de, Vervoort wilde geen De- langre-rol spelen en gunde Van der Boem niet de minste vrijheid. Wat ons ook een beetje verraste was de rol die Rony Somers opvoerde. Hij bleef permanent op Goossens spelen. Akkoord, Dirk laat men best niet te veel alleen maar waarom uitgerekend Somers daar voor uit het centrum van de verdediging wegtrekken? Daar ontstonden nu meters- Lokeren-Beerschot 1-3. Een goed op dreef zijnde Raymond Mommens moest wegens een spierletsel te vroeg het terrein verlaten, (dm) iets moest gedaan worden en drong diep in de Beer schot-defensie. Zijn voorzet brede boulevards waarin de bezoekende middenvelders naar hartelust konden duiken. Lokerse reaktie en De Bree houdt zijn ploeg overeind Rony Laroy begreep dat er werd door Angelo Nijskens nipt naast geknald. Diezelf de Nijskens bediende dan, via hoekschop. Van Cauter maar Rik vond De Bree op zijn baan. Nu hoekschop aan de overzijde maar Nico toonde zich een trapezist bij uitstek. Weer De Bree op de juiste plaats na vrijschop van Verheyen. Een volgende vrijschop van René zou on getwijfeld in de rechterbo venhoek beland zijn maar wie haalde dat balletje eruit? De Bree natuurlijk! Toch hoop na treffer van Van der Gijp Toen Vervoort voor een maal Nederlandse René al leen liet. wat het zo laat. Van der Gijp stevende non- stoprechtdoor tussen Taylor en Van Gucht op doel af en als hij dan zijn rechtse ge bruikt weet je het al: 1 -2. Een zucht van opluchting in de lokale rangen. De Sporting- druk werd nu groter en voor al Raymond Mommens dreef met zijn lange rushes zijn ploeg naar een hogere ver snelling. Maar het Lokerse raderwerk liep niet ge smeerd. We hoorden de naam Gudjohnsen mompe len en we begrepen waarom! Lokeren-Beerschot 1-3. Nijskens is te laat. Van Gucht grijpt reeds in en Lambert is ook goed geplaatst, (dm) Swinnen stelde het nog wat uit Aan de 37ste minuut be ging Hoogenboom een onno dige fout op Lambert. Wat bezielde Bouke ineens om de Beerschotter zo ver tege moet te lopen? Swinnen achter de witte stip maar Guido was in een milde bui en joeg de bal naast. Spor ting wilde zich hieraan op trekken maar dat leverde enkel, twee boekingen op. Volgens scheidsrechter Crucke gingen Dobias en Mommens al te vurig te werk. Wat deze. voor Soe- nens ingevallen, fluitenier bezielde begreep niemand. Terwijl de heer Van Poucke bij Beerschot zich zowat al les mocht veroorloven, kreeg Sporting boekingen aangesmeerd die duidelijk nog kunnen doorwegen. Deksel op tricoloreneus begin tweede helft Amper hernomen of Sporting kreeg een beslis sende uppercut. Gzil had te gen de dwarsligger gekopt maar een attent gevolgde Van Poucke besloot voorbij een totaal verbouwereerde Hoogenboom: 1-3. Tot overmaat van Spor- tingramp moest Mommens er dan uit wegens een ver rekking. Luc Van Bergen kwam zijn plaats innemen. Even later werd een uitge bluste Nijskens vervangen door «good old» Roland In- gels die met zijn gekende bezieling meer geestdrift in de ploeg probeerde te krij gen. Aan de 66ste minuut besloot Somers keihard op doel maar de bal vloog cen timeters naast de paal. Tien minuten voor tijd kreeg Rony een unieke kans alleen voor De Bree maar hij viseerde meer de comervlag dan de wenkende doel- mond. Toen Crucke dan ook nog De Schrijver noteerde was de fut er totaal uit. Trouwens, ref Crucke mocht boffen dat ook waarnemer Delcourt afwezig was! Diens rapport zou niet schitterend geweest zijn. Toen Nico De Bree dan nog een copybook- kopstoot van Rik Van Cauter keerde zag niemand het nog zitten bij Sporting. De ongeveer 6000 toe schouwers zagen volgende ploegen: Sporting Lokeren: Hoo genboom. Dobias, De Schrij ver, Van Cauter, Verheyen, Somers. Van der Gijp, Mom mens (Van Bergen). Van Veirdeghem, Laroy en Nijs kens (Ingels) Beerschot: De Bree, Eikel boom, Van Gucht, Taylor, Nollet, Van Poucke, Swin nen, Gzil (Supply), Goos sens. Lambert en Vervoort. Jean-Marie Pfaff, stilaan een legende, nu eens vergruisd, dan weer op de handen gedragen. Een figuur uit het Soete Land van Waas die nu in het verre Duitsland furore maakt en 't allen kant geroemd wordt om zijn grote keeperskwaliteiten. Over die Jean-Marie Pfaff is er - eindelijk - een boek verschenen. Theo Bauwens zorgde voor de teksten en André Govaert voor de samenstelling, terwijl de koördinatie van het boek in de goede handen van Guido Van Lijsebetten werd gegeven. De auteur en zijn vrienden konden wat het fotomateriaal betreft, rekenen op het rijke archief van Belgiës beste doelman Jean-Marie Pfaff, op het Agentschap Belga en op Mare De Waele. Het moet gezegd dat ze zorgden voor een uitzonderlijke keuze aan beeldmateriaal dat Pfaff, zelfs tot in Duitsland, heeft bijgehouden. Vandaar dat we ons de bedenking hebben gemaakt dat een Duitse vertaling van dit werk ook in München opgeld zou maken. Je moet weten dat Jean-Marie Pfaff ginds om en bij de 300 brieven dagelijks ontvangt van fans en drie maanden na zijn entree in de Duitse kompetitie reeds werd gelauwerd met de Gouden Handschoen, trofee bestemd voor de beste buitenlandse speler. Jean-Marie de eenvoudige, de speelse, de akrobatische, maar vooral de vriende lijke en de gedienstige, de man die leeft voor zijn vak en daar alles voor veil heeft, wordt in het boek beschreven in al zijn facetten. Men leert uit het boek eigenaardige dingen. Afkomstig van een kroostrijk gezien dat ooit 12 kinderen telde, groeide Jean- Marie op in een woonwagen. Vader was tapijtenhandelaar met een zekere allure en moeder had meer dan werk om haar talrijke kroost een gedegen opvoeding te geven. Zij stond er bovendien op dat de Pfaffkes steeds goed gekleed gingen. In dat eenvoudige milieu, waar vriendschap en familiegeest troef is, groeide Jean-Marie Pfaff op. Hij leerde er het leven met zijn moeilijke kanten kennen en ervaarde er al vlug dat er moet geknokt worden om wat te bereiken. De toekomst is niet alleen aan de durvers, maar zeker en vast aan de werkers. En werken heeft ie gedaan. Met al de kapaciteiten die hij bezat. Gegrepen door het voetbal en alles wat daar rond hangt, was het niet meer dan normaal dat Jean- Marie op zekere dag de grote stadionpoort binnenstapte en zich liet inlijven bij SK Beveren. Het werd het begin van een grote loopbaan die hem verschillende ere titels opbracht. Hij haalde er de hoogste suksessen mee: kampioen van België, winnaar van de Belgische Beker en een Europese kampagne om velen jaloers te maken. Ook met de nationale ploeg, waarvan hij sedert het heengaan van Christian Piot de onbetwistbare nummer één is geworden, bleven de triomfen niet uit: vice-kampioen bij de landenteams, de wereldbeker waarin hij gewoon schitte rend was in de openingswedstrijd tegen Argentinië en pech kende toen Hongarije moest worden aangepakt. Kwam dan het zwemincident. Pfaff reed toen weer over., de tongen, zoals dat al eerder het geval was geweest na het incident met grensrechter Thirion. De bladen stonden er bol van en de zware straf die eerst werd uitgesproken was gewoon onmenselijk. Om dergelijke toestanden weer te boven te komen en weer uit te groeien tot de beste doelman die we ooit gekend hebben, moet men over een ijzeren gestel beschikken, moet men geleerd hebben dat het pad van het leven niet steeds over rozen gaat. Integendeel. Een foto die nooit eerder verscheen. Jean-Marie en zijn vrouw Carmen in de katakomben van onze nationale voetbaltempel (md) Ten voeten uit De auteur van het boek «J.M. Pfaff, de derde dimensie» heeft het lumineuze idee I gehad om ook anderen hun zienswijze over Pfaff te laten neerschrijven. Burgemees- ter Van der Aa van Beveren schrijft in zijn voorwoord dat Pfaff een fenomeen is, I waarvan de uitzonderlijke inspanningen in het boek op een aangename wijze I worden beschreven. Ook Jean-Marie 's moeder komt aan het woord om te praten I over de afkomst en de prille levensjaren van Jean-Marie. van wie ze geen kwaad I woord wil horen zeggen. Moeders zijn nu eenmaal zo. Het ware verhaal vangt pas I aan bij het hoofdstuk «de basisschool te Beveren, een fundament», waarin direkteurl Marcel Dhooge zijn herinneringen aan de kleine Pfaff neerschrijft. Een bijdrage vol I blijde herinneringen die vooral de goede inborst en de dienstvaardigheid van Jean-1 Marie aantonen. Het spreekt vanzelf dat ook de verschillende trainers die Pfaff heeft I gekend aan bod komen. We citeren Urbain Braems, Ward Volckaert, Rik Matthijs. I Zij brengen hun visie op de speler die ze alle drie vurig bewonderen en loven I omwille van zijn inzet. Natuurlijk zijn ook de uitslagen van de wedstrijden die Pfaff I speelde opgenomen, ook zijn nationale selekties staan er in vermeld, de Europese I wedstrijden, kortom, elke stap die Jean-Marie Pfaff op de groene grasmat heeft gezet, wordt erin beschreven. Een heel hoofdstuk is gewijd aan de Mundial, de droom van iedere voetballer en Lode Willems was bereid om de horoskoop van de Beverse doelman te schrijven. Pfaff is een schutter, zegt Willems. en dus voorbe stemd om een sportieve jongen te zijn, met behoefte aan open lucht, vrijheid, nieuwe horizonten. Het klopt allemaal als een bus. Met biezondere aandacht hebben we gelezen wat een doelman allemaal moet doen om «er te staan». Een indrukwekkend lijstje aan oefeningen, alleen geschikt voor mannen met doorzet tingsvermogen en de vaste overtuiging dat ze op een bepaalde dag de hoogste top willen en zullen bereiken. De eerste te zijn. Niets meer en niets minder. Het boek is fraai versierd met foto's, genomen in binnen- en buitenland, beelden die niet alleen is aantonen hoe Pfaff van in zijn doel de 18 meter zone beheerst, maar ook hoe hij leeft en zich op zijn taak voorbereidt, hoe hij is in de omgang, hoe hij gelukkig en teneergeslagen kan zijn. Het kijk- en leesboek «J.M. Pfaff, de derde dimensie» is een aanrader voor iedereen die zich bij het voetbal betrokken voelt. Het is een heerlijk boek over een eerlijk sportman, dat werd uitgegeven door uitgeverij Ten Bos, Drielinden 2 te 2770 Nieuwkerken-Waas, waar het kan besteld worden. Het boek telt 152 bladzijden en heeft 146 zwart-wit en 13 kleurenfoto's. Het kost 800 fr. wat de gewone uitgave betreft en is voorzien van een stevige omslag in kleur. De luxe-uitgave met kunstlederen band en kleuropdruk kost 1.500 fr. Deze boeken hebben een kleurrijke stofwikkel en zijn beperkt in oplage. Alle exemplaren zijn voorzien van een handtekening van Jean-Marie Pfaff. Het kan ook telefonisch besteld worden op volgende nummers: 03/ 776 41 06 en 777 22 16. De h. Bauwens publiceerde een boek over J.M. Pfaff. Hij is hier omringd door zijn medewerkers en de drukker, (dw)

De Voorpost | 1983 | | pagina 26