Karnaval In Baasrode: wie krijgt de prinsenskepter? e el Samen op wandel met de Aalsterse Kadees Theo Van Boterdael, de nieuwe prins karnaval te Dendermonde Sint-Gillis j :staties, metp van het pij»"' kinderkampen plaats in deP'1 Iten 2 - 21.1.1983 - De Voorpost Ook in Baasrode stygt de karnavalkoorts zienderogen. Men prijst er zich gelukkig om de drukke kalender waarin de jaarlijks weerkerende manifestatie de hoofdtoon vormen. De orde van de palingboer onder voorzitterschap van Emiel Veyt steekt het niet onder stoelen of banken dat ze van dit karnavalgebeuren heel wat verwacht. In feite is er aan het traditionele stramien weinig of niets veranderd. De verschillende karnavalvereniging pakken uit met hun bals, verder is er de kavalkade en het bond showweekend en wordt het geheel afgerond op 26 februari met een verkleed prinsenbal. Dat wil zeggen dat men in Baasrode dan gedurende drie maanden, haast ononderbroken druk doende is geweest met een of andere karnavalaktiviteit.. Twee kandidaat prinsen De strijd voor de prinsenti- tel, zo werd tijdens een perskonferentie verteld, zal worden uitgevochten tus sen Roger Spruyt, en Klaus Linden. Beiden dingen ze voor de eerste keer mee naar deze ere-titel. Roger Spruyt is een 31- Levendiger dan ooit Het lijkt er sterk op dat de krisis in Baasrode helemaal geen greep heeft op karna val, of is het misschien uit gerekend een uiting van krisis dat iedereen zich zo gretig overgeeft aan de dol le pret en leute. Hoe men het ook keert of draait, jarige kantinehouder uit de Baasrode heeft liefst elf Sint-Ursmarusstraat die vo- karnavalverenigingen, die rig jaar de getuige was van ook allemaal in de kavalka- een prinsenkandidaat en destoet zullen aantreden, zich toen reeds had voorge- de meesten zelfs met een houden om zich nu zelf praalwagen. De 11 groepen voor te stellen als de moge- zijn de Sterrekijkers, de lijke opvolger. Hij wil Mannen van de Nacht (die graag prins karnaval zijn, tien jaar bestaan), de Zon- zo zegt hij zelf. Klaus Lin- nekijkers, Schele Van der den is afkomstig uit Keu- Linden. De Pretmakers, len, de karnavalstad bij uit- Soep, de Vriendenkring stek. Hij is 37 jaar en is Van het Scheepvaartmu- café-uitbater van beroep, seum, de Vlaasschaert (uit Hij voetbalde ooit bij 1' FC Vlassenbroek), de Simplis- Köln waar de befaamde ten het Hof ten Rode (de Wolfgang Overath tot zijn oudste en ook grootste kar- beste vrienden behoorde, navalgroep van Baasrode) Hij stelt zich kandidaat om- en de Rigovrienden (een dat zij buren hem dat ge- totaal nieuwe groep). Het vraagd hebben. Het zou eigenaardige is dat de namelijk de eerste keer zijn meeste van deze groepen moest er een kandidaat uit zjjn ontstaan uit reeds be de wijk worden verkozen, staande karnavalverenigin- Wie van deze beide man- gen en daj jn feite geen nen, die ondertussen ge- enkele groep in vijand start zijn met hun campag- Schap leeft met een andere, ne, de prinsentitel zal ha- £)eze 11 Baasroodse groe ien, weten we pas 29 janua- pgn vormen de ruggegraat ri want tijdens het verkie- van de kavalkade, die in zingsbal dat door het ge- totaal 45 groepen of meer meentelijk feestkomitee dan 10oo personen telt. wordt ingericht, zal over de Qnder deze 45 groepen 8 toekenning van de titel be- muziekkorpsen. Geen en- slist worden. kele groep komt vanover de landsgrenzen. Maar toch is er een zekere ver nieuwing. Men heeft nu groepen uit Londerzeel, Wolvertem, Bornem, Ni- nove, Denderleeuw, Has selt weten aan te trekken. Maar ook komen er groe- meente bedacht met een pen uit Appels, Wichelen ere-prijs. Ook voor de en Dendermonde Sint-Gil- tweede en de derde in elke lis. reeks zijn er prijzen wegge- De Orde van de Palingboer legd. prijst zich bovendien geluk- Op die wijze rekent men kig te kunnen rekenen op erop dat men zoveel moge- de edelmoedige steun van lijk mensen bij de karna- de mensen van Baasrode, valviering kan betrekken, die hen met gul hart en En die «men» dat zijn voor even gulle hand hebben zitter Emiel Veyt. schatbe- ontvangen. «Zonder die in- waarder Pierre Cleemput, breng zou het immers niet sekretaris Fernand Van mogelijk zijn deze karnaval Hoey en de leden Gustaaf te organizeren», zo wordt Van Praet, Leon Goossens, gezegd. Dit jaar heeft men Jean Van Nieuwenhove, trouwens gezorgd voor een Vic Van Dijck, Jozef innovatie: de orde heeft Goedgezelschap, Michel vlaggen laten maken in De Cock. Andre Van prachtig blauw met daarop Geerteruy, Jozef Ceymeu- een gele leeuw met rode len, Pierre Verhulst. Ro- klauwen en dito tong en bert Hendrickx en Luc De daaronder in sierlijke letter Saeger. Wie een goed ge- geborduurd: «Baasrode», heugen heeft, weet dat de Tot en met karnaval kan meesten onder hen ooit de men die vlaggen kopen aan titel van prins karnaval van 800 fr. het stuk. Het dient Baasrode hebben gedra- gezegd dat ze een waar sie- gen. raad zijn en op geregelde tijdstippen ook kunnen worden gebruikt. De Orde van de Palingboer programma heeft ook gedacht aan een 's al afgewerkt. We denken aantal speciale prijzen. Zo onder meer aan het eerste wordt het mooist versierde sopebalbal. het vijfde groot uitstalraam, het best ver- bal met de verkiezing van sierde burgershuis en de Prins Broekkant, het zesde schoonste café van de ee- mattekloppersbal Wandelen is tegenwoordig in, ook tijdens de wintermaanden. Het is immers een uitstekend middel om de «zittende» mens meer fitheid en lichamelijk welbehagen te bezorgen. Fit zijn: dit geeft het leven meer zin en maakt dat je je ook goed voelt. Lichamelijk welzijn: een goede werking van het hart, longen en bloedvaten is ongetwijfeld wel de voornaamste faktor hiervan. Geregelde lichaamsbeweging, ook wandelen, betekent voor jong en oud minder geestesvermoeidheid, minder spanning en minder verveling, allemaal gevolgen van het gemechaniseerde, zittende leven dat we leiden. Lichamelijk aktief blijven kan een verrassende ervaring zijn, een verrijking van het leven, zelfs een vreugde voor iedere dag. Onze eigen landelijke omgeving of een fantastisch ongerept natuurgebied al wande lend ontdekken, blijft steeds een verrassende bezigheid en een garantie voor een ontspannende en deugddoende wandeldag. Ook gedurende de win- Dendermonde. Dat zijn de mannen die er borg voor staan dat karnaval 1983 in Baasrode weer een sukses wordt (c) U dat gemist hebben, geen om 14 uur zet de 21' kaval- nood. er komen nog flink kadestoet zich in beweging, wat vieringen. Sla alvast uw De omloop van de stoet agenda open en houdt vol- ziet er uit als volgt: Theo gende data vrij: 22 januari Vermeulenstraat, Driehui- om 20 uur de «Negende zen, Sint-Ursmarusstraat, Nacht van de karnaval- Rosstraat, Smeykensstraat, groep Schele van der Lin- Geerstraat, Broekkant, den; op zaterdag 29 januari Baasrodestraat, Sint-Urs- is er om 20 uur het verkie- marusstraat, Scheepstraat, zingsbal ingericht door het Geerstraat, Broekkant, gemeentelijk feestkomitee. Baasrodestraat, Sint-Urs- Het orkest Jos Martin marusstraat. Scheepswerf- speelt er ten dans. Op zon- straat (langs de post) en dag 30 januari is er om 14 Dorpsplein waar de stoet uur in zaal 't Schipkens een wordt ontbonden. Om 19 karnavalbal voor de kinde- uur is er dan de prijsuitrei- ren, met de verkiezing van king op het gemeentehuis, een jeugdprins en jeugd- Maandag 14 februari wordt prinses. Vrijdag 4 februari, om 9 uur begonnen met zaterdag 5 februari telkens een verklede rondgang om 20 uur en zondag 6 waaraan alleen de niet te februari om 15 uur is het lange slapers kunnen deel- zesde bonte showweekend nemen. Om 14 uur is er de voorzien. Het wordt gratis kinderparade met traditio- aangeboden door de leden nele karamellenworp en van het komitee, de priri- een uurtje later wordt de sen en de sympatizanten. start gegeven van de grote Wie dit showweekend een- internationale kinderkoets- maal heeft gezien weet dat rally. Hier is een speciale het lachen geblazen is van attraktie voorzien en spui- het begin tot het einde, ters menen dat men er wel Voor de show zorgen de eens zou kunnen toe ko- verschillende groepen van men om de Vlassenbroek- de gemeente en de leden brug recht te leggen, van het komitee. Zaterdag Maar zo een vaart zal het 12, zondag 13, maandag 14 allicht niet lopen. Om 17 en dinsdag 15 februari zijn Uur heeft dan de twaalfde dan de echte karnavalda- massale palingworp plaats gen. De karnavalfeesten met als inzet «de gouden worden geopend op zater- paling 1983» en om 19 uur dag 12 februari om 17.30 start de rondgang van de uur. Dan wordt de nieuwe Orde van Palingboer bijge- prins aan zijn woning afge- staan door de verschillende haald en in stoet naar het plaatselijke karnavalgroe- gemeentehuis gevoerd, pen en onder muzikale be waar om 19 uur de plechti- geleiding. Dinsdag 15 fe- Programma Een deel van het karnaval- van Baasrode Mocht Met dit doel voor ogen werd in 1973 de Aalsterse termaanden worden een se- W.S.V. De Kadees opge richt. De vereniging telde toen een vijftiental leden. Sindsdien werden reeds heel wat wandeltochten georganiseerd. Onder im puls van de praktisch onge wijzigde bestuursploeg, ge leid door voorzitter Mare De Wolf, kregen de wan delliefhebbers ieder jaar een ruim aanbod wat af standen en omlopen be treft. Alle «stappers» zowel geroutineerde als begin ners, gezinnen en wande laars van de derde leeftijd, kwamen regelmatig aan bod. W.S.V. De Kadees is intussen ook aangesloten bij de Vlaamse Wandel- en Joggingliga, die duizenden leden telt en talrijke wan del- en joggingklubs over koepelt in gans het Vlaam se land. Begin 1983 is de Kadees-ledenlijst aange groeid tot 250 leden. Het lidgeld bedraagt 150 fr. rie wintertochten gepro grammeerd, telkens over een afstand van ongeveer tien kilometer. Met genoe gen denken nu heel wat trouwe wandelaars terug hektarengrote watervlakte, in de vijftiger jaren ont staan bij het aanleggen van de autosnelweg Brussel- Oostende, en «Gatesvij- ver» genoemd naar de na bijgelegen fabriek die er koelwater uit put. In de perkt tot 10 kilometer. Wie aan vier winterwan- delingen deelgenomen 00 heeft zal nadien een wim- 8e zitting aanvangt van de bruari brengt de keizer in peltje bekomen dat door Orde van de Palingboer, gezelschap van de prins en Dendermonde. Kandidaat prins Roger Spruyt (c) het bestuur van W.S.V. De Tijdens die zitting wordt de zjjn gevolg een bezoek aan Kadees speciaal voor de nieuwe prins aangesteld de straten die door de kar- teerden we om 20 uur in de Alle manifestaties, winterse wandeltochten door de burgemeester. Dan navalstoet niet werden aan- zaal 't Schipken het Tiende zondering van het werd ontworpen. Wie over volgt er om 20 uur een gedaan. Die tocht vangt Pijamabal dat wordt inge- bal en het geen vervoer mocht be- muzikale rondgang door de aan om 14 uur en om 20 uur richt door de «Mannen van bal hebben plaats in schikken, kan zondag 30 gemeente en een majoret- wordt de vierdaagse afge- de Nacht» en op zaterdag Scaldis. januari terecht aan de Kos- tenbal aangeboden door de r0nd met een super verras- 26 februari is er dan om 20 Het ziet er naar uit zenklub, Leo de Bethune- K°n Katolieke Harmonie sing. uur het verkleed prinsenbal komende weken in laan te Aalst, waar om de Eendracht. dat wordt georganiseerd de helemaal in het 13u30 stipt vertrokken Zondag 13 februari wordt Maar dat wil nog niet zeg- door het gemeentelijk zullen staan van de wordt naar de startplaats het menens. Om 10 uur al gen dat de karnavalpoort feestkomitee en waarop de het van de wandeling. Tot dan! bezoeken, keizer, prins en voorgoed gesloten wordt. Bobby Prins Sound Ex- benieuwd (d.b.) ^un 8ev0'§ rusthuis en Op zaterdag 19 februari no- press voor de muziek zorgt, zal aflopen aan de onlangs gehouden flora van de Wellemeersen wandeling in Nieuwerker- za] een aandachtig wande- ken, de «Schandpalen- iaar heej Wat waterplanten tocht» in Mespelare (5 de- en moerasplanten leren cember 1982), de geslaagde geleide wandelingen Wanzele en «Kriskras door Meldert; 1982. Zondag 16 januari kwam Erembodegem en de Wel lemeersen aan bod. «Wa- terbloementocht» had men deze wandeling - over een afstand van 10 kilometer, geleid door Dirk De Mol - genoemd. Sommige Ka dees gaven eerst mekaar rendez-vous aan de Kos- zenklub in de Leo de Be- thunelaan waar om 13u30 stipt vertrokken werd naar de startplaats van de wan- voor individuele leden en deling, aan de ingang van 300 fr. voor 'n familie. De het Aalsters stadspark, leden zijn dan verzekerd Klokslag 14 uur werd tegen derden, ontvangen daar door voorzitter Mare het tweemaandelijks klub- De Wolf het vertreksein blad en kunnen deelnemen gegeven aan de gemengde aan door de klub ingerichte wandelgroep, bestaande uit busreizen, tegen sterk ver- een zeventigtal wandellief- minderde prijzen. Het hebbers, voor een deugd- «wandelseizoen» van «De doende namiddagtocht. Kadees» start begin maart Een brok gezonde, aange- en loopt tot oktober. Op name, ontspannende vrije- 6 maart 1983 organiseren tijdsbesteding. Via Erem- W.S.V.-voorzitter Mare bodegem-centrum wandel- De Wolf (Lambrechtstraat de de kompakte groep naar 48, Aalst) en zijn medewer- het natuurgebied De Wel kers hun zesde grote wan- lemeersen. Eind 1980 wer- deltocht in de streek van den de Wellemeersen door Aalst (verleden jaar 1300 de betrokken instanties ge- deelnemers!). «Geen klasseerd als natuurgebied koers, doch gewoon gezon- met wetenschappelijke de rekreatie,» zeggen de waarde. De Wellemeersen voortrekkers van de Wan- vormen een laaggelegen delsportvereniging De Ka- moerassig gebied van zo- dees, die steeds vooraf op wat 109 ha op de linkeroe- verkenning gaan langs lan- ver van de Dender, gelegen delijke wegen en doorheen op het huidige grondgebied brokjes ongerepte natuur van Denderleeuw. In dit om een zo rustig mogelijk geklasseerd gebied bevindt parkoers uit te stippelen. zich de Gatesvijver, een kennen, ook allerlei verlan- dingsvegetaties, bloem planten. grassoorten, krui- (19 december derli heesters, struiken en bomen. Het loont echt de moeite bij het speurend wandelen rond deze Den- derleeuwse natuurparel aandacht te schenken aan de verschillende plantenge meenschappen die er in voorkomen. Om al deze prachtige dingen zonder veel moeite te kunnen be kijken werd rond dit na tuurgebied een wandelpad uitgestippeld. Voor onze tocht langsheen de Welle meersen was wel aangepast schoeisel nodig. Dit was niet zo verwonderlijk want vorige week was wel een grote hoeveelheid regen gevallen (Het gevolgde wandelpad is officieel inge wandeld op 21 november 1981). Tijdens de rustpauze die in de wandeling was voorzien werden alle wan delaars bedacht met een geurend kopje koffie met koek. En nadien werd de tocht verdergezet langs dit prachtige natuurgebied met wetenschappelijke waarde. Rond halfvijf bereikten de Aalsterse Kadees terug hun vertrekpunt aan de ingang van het Aalsters stadspark, sommigen ietwat moe maar toch erg tevreden.. Zondag 30 januari geeft W.S.V. De Kadees alle wandelaars opnieuw ren dez-vous, ditmaal voor de Pajottenwandeling die om 14 uur start aan de sportschuur te Liedekerke. Ook daar is de afstand be- De zaal Gildenhuis te Sint-Gillis Dendermonde zat zater- en mede-kandidaten ver dagavond afgeladen vol voor de verkiezing van de nieuwe sloeg. Roger De Clercq karnavalprins van deze deelgemeente van Dendermonde. puurde 165 stemmen uit de Onder de vele karnavalvierders ook enkele politieke bui* en Gilbert Rasschaert figuren van de stad zoals de schepenen Verhelst en Maes en Gerard De Vriesen ver en volksvertegenwoordiger De Batselier, die blijkbaar deelden de overige stern- even verstrooiing kwamen zoeken na de verkiezingsperi- men- Bovendien was er een kelen. Maar goed, dat was voor de aanwezige feestvier- ongeldige stem door de ju- ders geen reden om het minder gezellig, minder prettig te ryleden uit de stembus ge- maken. Integendeel, de sfeer was er biezonder goed, de haald. Theo Van Boter- spanning was te snijden bij de verkiezing en bovendien dael, Theo II, werd dan als werd er op de tonen van de schetterende muziek gedanst de nieuwe prins 1983 ge en gesprongen tot in de vroege uurtjes. Karnaval had kroond Zijn supporters duidelijk de massa in de green. wisten met hun vreugde geen blijf meer: ze jubel- Vier kandidaten hadden lang de kandidaat die werd den het uit, vielen in el- zich gemeld voor de titel, voorgesteld aan het dol ge- kaars armen, trakteerden Toevallig of niet waren het worden publiek. Het orkest met veel bier, en zongen de alle vier oud-prinsen. Mis The Musicals moest al zijn kelen schor. Prins Theo schien wijst dat op een kar- kunnen aanwenden om bo- zou dan kort daarop het navalmoeheid bij eventuele ven die joelende massa zijn sein geven om het karna- prinsen-pretendenten? Ro- fijne klanken te laten valbal voorgoed te starten, ger De Clercq, Theo Van weerklinken. evenwel niet zonder dat hij Boterdael, Gerard De Rond het middernachtelijk van zijn tegenstrevers de Vriese en Gilbert Ras- uur was de spanning te snij- gelukwensen in ontvangst schaert, demonstreerden den. De verkiezing zou dan had genomen en zijn sup- evenwel tijdens deze ver- immers beginnen en het porters en de vele aanwezi- kiezingsnacht dat ze uit het zou dan bang afwachten gen had gedankt. Bloemen goede hout zijn gesneden worden om te weten wie de werden van overal aange- en wat karnaval vieren is. begeerde titel in de wacht dragen en Theo had han- zou slepen. De mannen van den en armen tekort om ze Gejubel en gejuich om Theo het orkest tipten op Theo allemaal veilig in ontvangst Het was duidelijk dat de Van Boterdael die volgens te nemen. Vrouwelijke vier kandidaten hadden ge- hen het meeste applaus had supporters vielen hem om zorgd voor een flinke scha- gekregen. Achteraf zou de hals en drukten hun tere re supporters, want toen de blijken dat ze het bij het lippen op Theo's m met de vier op het podium werden rechte eind hadden. De ju- moemnt steeds roder wor- geroepen, steeg er in de ry had haast een vol uur den kaken, zaal viermaal een oorver- nodig om de uitgebrachte The Musicals begonnen dovend applaus op. De stemmen te tellen. Voorzit- dan aan een onvergtelijke stemming steeg meteen ter Julien De Wolf, met de nacht, met de ene karna- naar het zenith toe. Boven- sporen van vermoeidheid valhit na de andere, met dien had ieder zijn aanhang op het gelaat, maakte dan veel plezier, veel gedans en strategisch verdeeld over het verdikt bekend. In to- gezang en voor sommigen de hele zaal, zodat het er taal werden 410 stembrief- allicht ook met een kater, sterk op leek dat de hele jes binnengebracht. Daar- de dag nadien. Al zal die zaal was ingepalmd door van werden er 185 geteld dag nadien voor velen pas f/ D supporters van de ene of met de naam van Theo. die na de middag voorgoed be- "entdXT"n J V.an .Bl°'erdael' andere prins. Al naarge- daarmee zijn drie vrienden gon„en zijn Sint-Gdlis-Dcndermonde. (c)

De Voorpost | 1983 | | pagina 2