Safir - Van de Ven, met achttien stoere knapen er keihard tegenaan S&AFW Dirk Heirweg: «Ik wil bewijzen dat ik meer ben dan een kermiskoereur» .MMIPiWIIj/ Ronny Van Avermaet: vechten tot de laatste snik parcel Noens: «Concordia moet er zijn» «S De achttien van Safir - Van de Ven WIELRENNEN Ronald Van Avermaet, zo staat het op zijn identiteits kaart. Hij werd geboren op 5 januari 1959 te Hamme en is aan zijn eerste volledige profjaar toe. Vorig jaar kreeg hij de kans om twee maanden mee te draaien met de beroepsrenners en mocht hij de speciale sfeer al smaken. Het was ook met de Safirploeg dat Ronald optrok. «Het is totaal verschillend van bij de liefheb bers. Er wordt vooral veel vlugger gereden. Wanneer bij de amateurs een paar renners een voorsprong van een minuut bijeenfietsen, dan houdt de rest het voor bekeken. Bij de beroepsrenners is dat niet het geval. Daar is een koers pas gereden wanneer je over de aankomstlijn bent gebold» Ronald beseft dat hij het ploegenspel nog moet leren. Bij de amateurs wordt er individueel gereden. Nu moet men goed uit de ogen kijken, opdrachten vervul len die de sportbestuurder je geeft, de kopman zo als het gaat beschermen. «Met een wegkapitein als Alain Desaever zal dat wel vlotten», zegt Ronald, die zeer graag zijn kwaliteiten wil tonen wanneer de kans zich daartoe voordoet. «Maar het belang van de ploeg zal voorgaan», zo zegt hij. Over sportbestuurder Vanvae renberg heeft hij alleen maar lof. «Een rechtschapen man die hard kan zijn wanneer het moet, maar die optreedt als een vader voor zijn renners. Hij kent het klappen van de zweep. Hij eist evenwel dat we ons tot het uiterste inspannen en dat is ook maar normaal». Ronald werd vorig jaar opgenomen in de «blauwe trein». Dat gebeurde na de BWB jubileumwedstrijd te Oudenaarde waar hij tweede werd. Haast alle sportbestuurders waren op die wedstrijd aanwezig, op zoek naar versterking voor het nieuwe seizoen. «Vanvaerenberg vroeg me ons eens te telefo neren. Ik heb dat gedaan, maakte met hem een overeenkomst. En dat heb ik me niet beklaagd». Ronald weet ook zijn mogelijkheden en zijn beperkin gen. «Ik ben een goed temporijder. Misschien ligt er voor mij wat weggelegd in het tijdrijden. Een uitge sproken spurter ben ik niet. Maar traag ben ik ook weer niet. Een feit staat echter vast: de ploeg zal op mij kunnen rekenen en ik zal mij inspannen tot en met om het zo goed mogelijk te doen». Met die ingesteldheid kan het niet anders of Ronald 'D Van vermaet, nog steeds wonend in de Zoggestraat 14 onny Van Avermaet (dm) te Hamme, gaat een schitterend seizoen tegemoet. ondt 1C^G_: la het uitstekende hotel-restaurant Bosrand te Kasterlee Marcel Moens twijfelt ei «prak Safir-direkteur Marcel Moens de tafelrede uit. Met geen moment aan dat Safir Mn uitzonderlijk gemak en blijk gevend van veel zin voor een bijzonder goed jaar zal realiteit en humor zei hij dat Safir nu de oudste sponsor in tegemoet gaan. «De renners hst wereldje van de Belgische wielrennerij is. zijn er, de sportbestuurder is «We zijn aan ons zesde jaar de weinig verkwikkende 9ebleven en we zijn over toe als hoofdsponsor en Boston-ploeg over. Op zijn ^ern u'terst tevreden, het iedereen weet dat er de eentje. Hij bewees dat jaar materiaal Safir rijdt met Toorbije maanden nogal uit het goede hout te zijn fiBtsen Moser behoort tot «at gebeurd is. Enkele gesneden en te hebben het allerbeste. Wat kan men hoofdsponsors zijn verdwe- oor zakendoen, maar even- nog meer verlangen. En bo nen. Safir blijft evenwel op zeer oog te hebben voor yendien zijn de Safir-ren- de bres.» Vorig jaar kende mensen die al fietsend aan ners keurig uitgedost: de groep haar beste seizoen de kost moeten komen en blauw hemd, gestreepte met liefst 42 overwinningen best een financiële steun in S")2© ribbroek, blauwe en evenveel tweede plaat- de rug kunnen gebruiken. slip-over en een grijs-blau- «en. Haast 50 maal werd een Safir-renner derde en dan er nog de vele uitschie ters zoals de zesde plaats tan Michel Pollentier in het «treldkampioenschap. In 1978 begon Safir op een eer der bescheiden basis met •ponsoren. Ondertussen is het team uitgegroeid tot een goed geheel. «Daarmee is de wielersport •eker en vast gediend», al dus Marcel Moens die dan de inzet en het doorzettings- Termogen loofde van kop man Michel Pollentier en •portdirekteur Florent Van- Taerenbergh. «Meer en meer moet ik het woord 'con- cordia' gebruiken, eenheid die er moet heersen in de Ptoeg». Die eenheid is er. Dat mochten we ondertus- •en van de renners ver nemen. Marcel Moens onderstreepte °ok de inbreng van de co- •ponsor. Met de firma Van de Ven uit Olen heeft Safir Mn dynamische zaak ge- Tonden. die kundig wordt fleleid door een man die *eet wat hij wil. Vorig jaar Met de sponsors; onderaan links Marcel Moens van Safir '««as nam Frans Van de Ven (dm) we anorak van McGregor. Kwaliteit troef dus. Dat hoort ook zo te zijn. Terecht mag men spreken van de blauwe garde van Safir. De vertrouwde blau we truien met de witte ban den waarop de namen van de sponsors voorkomen blij ven ook in 1983 in het pelo ton. «1983 wordt een fantas tisch wielerjaar, ook voor de oudste sponsor van België». Daaraan twijfelt ook hoofd sponsor Marcel Moens niet. Na afloop van zijn toespraak werd Safir-boss Moens door sportbestuurder Vanvaeren berg - hulp-sportbestuurder Comeel Peelaerts en renner Willy Sprangers, allen reeds zes jaar verbonden aan Safir, met een geschenk bedacht. Een pracht van een barometer waarvan Marcel Moens hoopte dat die steeds op mooi weer zou staan. We gunnen het hem van ganser harte. en Frans Van de Ven van de gelijknamige firma uil Olen. De Voorpost - 21.1.1983 - 33 'bbe eurig uitgedost, blakend van gezondheid en boordevol speelsheid zitten de S^chttien Safir-Van de Ven renners gezellig keuvelend te wachten in de ruime irkoopsruimte van co-sponsor Van de Ven tot de aasgieren van journalisten op en zullen afkomen met een hele resem vragen. De gezonde lach is er niet uit de acht. Er wordt op schouders geklopt. Het wordt wel even stil wanneer Herman ran Springel, het vroegere boegbeeld binnenkomt. Maar Herman lacht zich een r«g naar iedereen. Ook los Fabri van de Wielerbond is present en zelfs de tumalisten van Nord Eclair maken hun opwachting. De kleine Safir wieler- loeg die in 1978 voor het eerst schuchter haar intrede deed, is uitgegroeid tot en internationale bekendheid. Hoe een dubbeltje rollen kan. )p het podium heej iedereen van harte wel- Liefst 6.500 mJ groot en op licha Marah in zwart mi- kom. Dat was niet meer no- zondag gemiddeld 10.000 kyjüjurkje en al even zwarte dig, want iedereen voelde bezoekers. Je moet het maar 3nD ousen, zal de gezellige dag zich al dadelijk thuis in de doen. Micha, van alle mark- gg ondpraten. Gezwind verkoopsruimte van de Fir- ten een beetje thuis, talmt dringt ze op het podium en ma Van de Ven te Olen. niet te lang. Journalisten zijn ongeduldige kerels en de fotografen zitten al een hele poos met verwezen blik naar hun fototoestel te sta ren. Zij willen zo snel moge lijk aan de slag. De renners worden voorgesteld en Flo rent Vanvaerenberg, naast sportbestuurder ook nog tolk voor de Franstalige colle ga's, prijst zich een half uur de gelukkigste man van de hele wereld. Herman Frisol is de eerste op het podium. Hij is ook de benjamin, nog liefhebber en pas in april begint voor hem het grote De volledige Safirploeg. keurig uitgedost, (dm) «Knokken om je als mogelijke winnaar te laten erkennen» Dirk Heirweg Ook Dirk Heirweg is de voorbije week ernstig begon nen met de voorbereiding van het nieuwe wielersei- zoen. De Zeienaar die in het seizoen 1978 samen met kleppers als De Wolf, Willems, Rene Martens, Van Calster, De Nul... als spitsloper van zijn generatie naar de profs overging staat vijf jaar verder nog erg ver van de top. Net als de anderen van zijn lichting trouwens. Maar in vergelijking met bijvoorbeeld Wil lems en De Wolf bleef Heirweg dan toch een echt kermiskoereur. Al wil hij daar zelf nu niet zo veel van weten. Stijl te koop Dirk Heirweg stapte uit de amateurslichting met steengoede papieren. Maar ook werd gezegd dat hij als renner te onzeker te beïnvloedbaar was. Het zal wel waar zijn. Dirk Heirweg, stijl te koop, maar voorlopig nog niet verder dan een reeks overwinnin gen in kermiskoersen. Verder dan een «titel» als vice- zegekoning 1982, met dertien overwinningen, kwam hij nog niet. Een kermiskoereur dus? «Dat zegt men al te makkelijk. Maar kan het anders? Vorig jaar bijvoorbeeld wou ik eens al de klassiekers meepakken. Enkel in.Gent-Wevelgem kon ik aan het werk. En daarna de sponsor-perikelen. Opnieuw. Ik kan daar al een boek over schrijven. Het werd weer niets. Naar een klassieker moet men kunnen toele ven. Als profrenner moest ik in het voorbije seizoen bijvoorbeeld als toeschouwer naar de Ronde van Vlaanderen. En ook het najaar werd noppes». Nog wat bewijzen Dirk Heirweg zit nog boordevol ambitie. Hij hoopt nu sterk dat de perikelen met de sponsor eindelijk van de baan zijn. Hij heeft daar trouwens zijn deel van gekregen. Wat wordt het nu volgend jaar met de ploeg Vanvaerenbergh? Opnieuw het kermiswerk? «Ik wil bewijzen dat ik meer ben dan een kermiskoer- reur. Al mag dat niet onderschat worden. Afspraakjes en kombines zijn daar nu niet bepaald alledaagse feiten. Er wordt trouwens vaak hard gekoerst. In het Waasland komt daar de heerschappij van het blok De Nul bij. Van Vaerenbergh dan? Pollentier is er kop man. Ik behoor tot de beschermde renners. Al wordt het ook in die ploeg knokken om je als mogelijke winnaar te laten erkennen. Er zijn al vaste kombina- ties en de jongeren in de ploeg Van Holen bijvoor beeld, willen het ook zo snel mogelijk waarmaken. Gemakkelijk wordt het niet. De taak van ploegleider Van Vaerenbergh om het in goede banen te houden. Ik zal verder alleen maar mijn wielerwerk behoorlijk vervullen. Maar ja, dat doe ik bij de profs nu al vijf jaar». werk. Dan volgen in snel tempo de anderen met als laatste kopman Michel Pol lentier. De sponsors worden er bij gehaald, ook de hulp sportbestuurder en het kiek jes nemen kan beginnen. Er. wordt gelachen naar zoe mende camera's, maar het blijft gedisciplineerd. Ren ners zijn niet meer de bolle bozen van lang geleden. Het zijn ernstige jongemannen die leven voor hun vak en die zich weten te gedragen. Een gunstige evolutie dus. Programma Ondertussen hebben we het nette programmaboekje doorbladerd dat sportbe stuurder Vanvaerenberg tot ieders grote voldoening zo nauwkeurig heeft samenge steld dat vragen stellen overbodig is geworden. Je vindt er alles in terug: de geschiedenis van de firma Van de Ven, het programma dat begint met de voorstel ling van de ploeg, de over handiging van de fietsen, de groepstrainingen, de deelname van Dirk Heirweg aan de zesdaagse van Ant werpen, het vertrek van de ploeg naar Valencia waar men op 20 februari de grote prijs van de stad zal rijden en van 23 tot 27 februari zal deelnemen aan de Ronde van Valencia om dan op 5 maart aan te zetten in de omloop van Het Volk. Dan volgen de wedstrijden el kaar in biezonder snel tem po op: 6 maart Ronde van Limburg, en Kuurne-Brus- sel-Kuurne, 8 maart Wanze- le, van 9 tot 16 maart Parijs- Nice, op 19 maart Milaan - San Remo en dan zitten we volop in de klassieke wed strijden. Ook de omloop Knokke en Wetteren en op 24 maart is er Dwars door Bel gië. De Brabantse Pijl is er ook bij. Evenals de Drie daagse van De Panne. In april komen de klassieke wedstrijden: Ronde van Vlaanderen (3), Gent-Wevel- gem (6), Parijs-Roubaix (10), De Waalse Pijl (14), Luik- Bastenaken-Luik (17) de Am- stel Gold (23) en in mei het kampioenschap van Zurich, de vierdaagse van Duinker ken en Bordeaux-Parijs waaraan Michel Polentier en Alain Desaever zullen deelnemen. In juni werd geopteerd onder meer voor de Ronde van Zwitserland als voorbereiding op het kampioenschap van België dat te Ronse wordt verre den. In juli kunnen de ren ners het wat rustiger aan doen, want geen Ronde van Frankrijk op het program ma. In augustus is er de Ronde van Duitsland en de Ronde van België en in sep tember trekt de ploeg naar de Ronde van Catalonië en wordt aangezet in Parijs Brussel. Tenslotte zijn er in oktober nog de Herfstprijs Blois-Chaville en de Ronde van Lombardije, al is deze laatste wedstrijd aangekon digd onder voorbehoud. Achteraan vinden we nog een erelijst van de renners sedert ze hun debuut deden in de wielerpelotons. Uit nieuwsgierigheid zijn we eens een kijkje gaan nemen bij streekgenoten Dirk Heir weg en Ronald Van Aver maet. Dirk Heirweg, zo leren we, debuteerde als nieuweling in 1972 en werd al onmiddel lijk 3 maal eerste. Zijn eerste wedstrijd reed hij op 2 sep tember van dat jaar. Als ju nior werd hij in 1973 dertien maal winnaar en in 1974 wa ren er 21 palmen waaronder ook het Kampioenschap van de beide Vlaanderen. Als liefhebber boekte hij vol gende resultaten: in 1975, 19 overwinningen, in 1976, 24 zegepralen en een selektie voor de Olympische Spelen te Montreal, in 1977, 18 over winningen en naar het we reldkampioenschap. Verge ten we niet dat het ook de schitterende jaren waren van het duo De Wolf-Wil- lems en van Johnny De Nul. In 1978 werd Heirweg be roepsrenner. Hij won al da delijk viermaal. Het jaar daarop opnieuw vier zege pralen en in 1980 waren het er drie. In 1981 werd hij 14 maal eerste, wat een totaal van 132 overwinningen, waarvan 34 als prof geeft. Bij Ronald Van Avermaet vinden we terug dat hij de buteerde in 1975 met twee overwinningen. In 1976 was hij junior en won eenmaal. In 1977 was hij acht maal eerste. Als liefhebber moest hij in 1978 zo goed als afha ken. Militaire dienst was de spelbreker. In 1979 een over winning, maar dat seizoen kwam hij zwaar ten val in de Ronde van Vlaanderen en Ronald mocht de rest van het seizoe vergeten. In 1980 werden 8 overwinningen op zijn lijstje ingeschreven en werd hij geselekteerd voor de Olympische spelen van Moskou. In 1981 waren er 14 palmen voor de man uit Hamme en vorig jaar bij de liefhebbers nog eens 8 over winningen. Goede voorbereiding in ei gen streek Florent Vanvaerenberg zou tijdens het verloop van de dag nog van de gelegenheid gebruik maken om de vinger op een tere plek te leggen. De BWB zou volgens hem in eigen land als voorberei ding op het nieuwe seizoen enkele oefenwedstrijden moeten organiseren. Nu moeten de ploegen naar het buitenland trekken. Dat is voor hen een zware investe ring. Mocht er in eigen land de mogelijkheid bestaan om in een zeker kompetitiever- band tegen elkaar uit te ko men, dan zouden de kosten flink gedrukt worden. De heer Fabri knoopte de wens goed in de oren en leek niet bepaald weiger achtig te staan tegenover een dergelijk initiatief. Hij had in zijn toespraak onder meer onderstreept dat het voor de renners een dure plicht is hun broodheren te bewijzen dat ze geen toeris ten zijn maar werknemers die bereid zijn het beste van zichzelf te geven. Op die wijze wordt de wielersport gediend, aldus Fabri die de sponsors dankte voor hun inbreng en inzet en voor hun begrip. «Toch zitten we hier met gedeelde gevoelens. Enerzijds zijn we blij omdat we deze wielerploeg mogen toewensen dat het nieuwe seizoen vruchtbaar zou zijn, anderzijds zijn we bedroefd omdat met dit samengaan van Safir en Van de Ven de Belgische Wielerijdersbond een hoofdsponsor verliest. Aldus Jos Fabri die zich ech ter gelukkig rees dat er nog nuchtere zakenmensen be reid zijn gevonden om via de sponsoring van wielrenners een stukje sport te schrijven dat Vlaanderen zo nauw aan het hart ligt. Voorlopig is de ploeg van Florent Vanvaerenberg nog maar zeventien eenheden sterk. Dat komt omdat Herman Frisol pas in april de rangen van de profs zal vervoegen. Kopman is en blijft Michel Pollentier, die weer blaakt van gezondheid en droomt van het nieuwe seizoen. Hij wil er liefst zo snel mogelijk aan beginnen. De beschermde renners zijn'Eddy Vanhaerens, Ronny Van Holen en Dirk Heirwegh van wie ook dit seizoen weer heel veel wordt verwacht. De Zeelse beroepsrenner was vorig seizoen de enige die de Van de Ven kleuren aan de zegemast mocht hijsen. Bij Safir rekent men erop dat hij ook nu weer een paar hoofdvogels zal afschieten. Met de klasse en het doorzicht dat hij heeft, moet Dirk die taak aankunnen. En dan zijn er de «helpers», die beslist ook hun kans zullen krijgen. Ze moeten tonen wat ze waard zijn, zo wordt in de Safir - Van de Ven kringen gezegd. Dat zijn Patrick Coquyt, Walter Dalgal, het Italiaantje van de ploeg, het Waaltje Thierry Degaspert. Alain Desaever die tot wegkapitein werd gepromoveerd, Ludo Fryns, Dirk Krikilion van wie ook al enkele daverende dingen worden verwacht, Yvan Lamote, Jos Lieckens die vorig jaar niet doorbrak maar ook nu genoeg krediet zal krijgen! de Fransman Philip Poissonnier, Willy Sprangers, Ronald Van Avermaet, die aan zijn eerste leerjaar toe is. Mare Van Geel en Rudy Delehouzee, ook een Franstalige landgenoot. Twee mechaniekers staan in voor het onderhoud van het materiaal en dat zijn Yvan Zagers en Lou Stroobants. De verzorgers zijn Jos Janssens, Maurice De Pauw en Georges Vanden Broeck terwijl de Citroën wagen van de ploeg wordt gereden door Francois Govaerts.

De Voorpost | 1983 | | pagina 33