Rosette Van Der Stuyft: een vrouw die haar man kan staan! Walivo's uitslagen klasseringen en programma TOURMALET ïlivo erd. J» 9se %ot t Ogeveer vijftien jaar terug werd het wielertoerisme in onze kontreien geweldig populair. Massa's brave huisvaders schaften zich een pseudo-koersfiets aan met de bedoeling wekelijks een gezapig tochtje rond de kerktoren te organiseren en hoewel deze rage zich aanmeldde als een typische mannenaangelegenheid waren er ook vrouwen die zich tot deze discipline aangetrokken voelden. Rosete Van Der Stuyft was er een van. Op vrij jonge leeftijd al (12 jaar) verpandde ze haar hart aan het toeristisch fietsen, sindsdien is ze bij manier van spreken niet meer van haar fiets geweest. Vrijwel volledig Europa heeft ze rondgezeuld met haar stalen ros. Ze reed de belangrijkste klassiekers, die ook door de beroepsrenners worden verreden en ze voleindigde de rondoneur (rode van Frankrijk) zoals die vroeger werd verreden. Kortom, de zwaarste proeven die een wielertoerist kunnen worden opgelegd, volbracht ze met brio, elk jaar gaat ze voor 4 a 5 weken op reis met de fiets, zelfs haar huwelijksreis maakte ze met de fiets en last but not least bestond ze erin vorig jaar als eerste vrouw ter wereld de beklimming van de alom gevreesde Articone te verwezenlijken (de Articone is een bergtop met een hoogte van 4.843 m gelegen in het Andesgebergte in Peru). Het wielertoerisme dat beoefend wordt door de le den van de vele caféklubs, die ongeveer een decen nium terug als paddestoe len uit de grond schoten, heeft in feite weinig gemeen met datgene wat Rosette Van Der Stuyft beoefent. De gemiddelde toerist haalt wekelijks en dan nog bij voorkeur 's zondagsmorgens zijn fiets van stal met de bedoeling een gezapig tochtje van enkele tientallen kilometers af te lappen en achteraf enkele pintjes schuimend nat naar binnen te werken. Rosette Van Der Stuyft daarentegen mag zichzelf als een volwaardige atlete beschouwen. Hetgeen deze momenteel 31 jaar jon ge vrouw in haar bestaan als wielertoeriste op haar aktief heeft, grenst aan het ongelooflijke. Jaarlijks fietst ze zowat 20.000 km bij elkaar en dit veelal in onmenselijk moeilijke omstandigheden. Maar laten we beginnen bij het begin. Zoals we eerder al zegden begon Rosette Van Der maar het is daarom nog niet gemakkelijker. De deelne mers zijn tijdens de rit volle dig op zichzelf aangewezen, ze meten zelf voor hun be voorrading instaan. Volg- wagens zijn er niet en ploeg maten die je de eerste hon derdvijftig kilometer uit de wind zetten al evenmin. Dat dit een typische mannen- aangelegenheid is laat zich al raden: 300 km, want dat is de gemiddelde afstand van die klassiekers, op één dag aflappen en dat binnen een vooropgestelde tijdslimiet die je onderweg zeker niet toelaat een uiltje te knap pen, is zeker geen kinder spel en de mannen die zoiets aankunnen lopen niet dik gezaaid. We zeggen dan wel uitdrukkelijk mannen, in de meeste sportdiscipli nes, en dat geldt zeker in het wielrennen wordt de man nog steeds als de superieur van de vrouw beschouwd. Voor een wereldkampioen- schap-wielrennen op de weg krijgen de beroepsren ners een goeie driehonderd kilometer voorgeschoteld en hebben gereden waren ze natuurlijk aan het einde van hun bobijn en toen was mijn tijd gekomen om weerwraak te nemen. Na hen eerst nog een knipoogje te hebben ge gund liet ik die mannen in de steek. Je moest hun ge zicht gezien hebben». Hoe wel ze in een minderheids positie gemaneuvreerd zit slaagt ze er toch in elke tocht tot een goed einde te brengen. Rosette heeft ech ter nog meer op haar palma res. Zo ook Gent-Munchen een toeristische trip van 1.000 km die in 4 dagen moet worden afgelegd, gemid deld dus 250 km per dag. Ook de B.A.R. bracht ze tot een goed einde. De B.A.R. is een klimrit van 245 km en er dient een hoogteverschil van maar eventjes 3.300 km te worden overbrugd. Dat wil zeggen dat er, we heb ben het voor u omgerekend, gemiddeld op elke af te leg gen km 13,06 m moet ge klommen worden. Zelfs de rondoneur, mis schien wel de zwaarste, maar zeker de meest tot de veel plezier aan de witte broodsweken werd beleefd dierven we haar niet vra gen. Het moet hen alleszins goed bevallen zijn want sindsdien trekken ze er tel- kenjare minstens eenmaal voor 4 ö5 weken met de fiets op uit met de bedoeling een land grondig te verkennen. Zo kwamen b.v. al Spanje, Marokko, Zwitserland, Duitsland, Oostenrijk, Ita lië, Frankrijk en Peru aan de beurt. Rosette is nog niet zinnens om ermee te stop pen. Groenland, Skandina- vië, de Schotse Hooglanden en de Grand Canyon staan nog op het programma. De bedoeling van deze trips is niet om alleen maar een sportieve prestatie na te streven legt ze ons uit. «Na tuurlijk moeten er wel se- rieuse fysieke inspanningen voor geleverd worden. Elke dag wordt er 150 km afge legd en dat met een fiets die vol bagage gestouwd is en, al vlug meer dan 40 g weegt, maar daar word je dan ook ruimschoots voor vergoed. Wanneer je per fiets een land doorkruist, krijg je er meteen een andere kijk op. Je hebt veel kontakt met de plaatselijke bevolking. Met de auto ben je overal te vlug voorbij». Door hun veelvuldig reizen per fiets heeft ze geleerd de toeristische centra zoveel mogelijk te mijden. Eerst is het er zeer gevaarlijk om fietsen en in de grote steden van arme landen zijn de in woners er op uit de buiten landers te pluimen. Voor al les en nog wat moet btaald j i d i r Rosette Van der Stuyft: de wilskrachtig zie je zo op haar Als het tijdens de winter even kan gaat Rosette langlaufen. ge[aa[ Stuyft op 12-jarige leeftijd te fietsen. Het wielertoerisme begon toendertijd een echte rage te worden en ook Ro sette liet zich niet onbe tuigd, Als jong meisje trok ze er, als het even kon, met haar fietsje op uit. Bij een wielertoeristenklub wou ze zich niet laten aansluiten. «Het toerisme dat in die ca féklubs wordt beoefend was meer een kroegentocht, legt ze ons uit. «Het hoofd doel van die mannen was niet om op een gezonde ma nier aan ontspanning te doen, maar eerder een goed alibi te vinden om er eens tussenuit te knijpen, dat was niets voor mij». Na en kele jaren alleen op schok te zijn geweest, besloot Roset te, ze is ondertussen 20 jaar geworden, het eens in de koers te proberen. Met suk- ses overigens, want algauw verovert ze de ene zege na de andere. Dat gaat zo een tijdje door tot het ogenblik dat ze zowat in elke wed strijd die ze betwist gevi seerd wordt en er in blok tegen haar gereden wordt. Na een tijdje is de lol er dan ook af en Rosette laat het koersrijden voor wat het is en neemt het besluit zich terug op het wielertoerisme te koncentreren. Ditmaal wil ze echter het meer serieuze werk aanpakken. Ze laat zich aansluiten bij de wie lertoeristenklub Merelbeke- Scheldestreek. Sindsdien heeft ze een indrukwekkend aantal merkwaardige pres taties geleverd. Zo reed ze b.v. viermaal de Waalse Pijl, driemaal Luik-Bastena- ken-Luik en vijfmaal Parijs- Roubaix. Het trgjekt dat bij deze toch ten dient gevolgd te worden is identiek aan datgene dat door de beroepsrenners wordt gereden. Bij de toeris ten gaat het er wel niet om als eerste de finish te halen. de vrouwen moeten het met 70 km stellen. Uit weten schappelijke studie is im mers voldoende gebleken dat vrouwen in het wielren nen minder aankunnen dan mannen. Dit maar even om te zeggen dat wanneer een vrouw in dezelfde omstan digheden 300 km fiest, zij veel grotere fysieke inspan ningen moet leveren dan haar mannelijke konfraters. Daarenboven komt nog dat de moeilijkheidsgraad voor Rosette in de meeste geval len nog vergroot wordt door het feit alleen dat het prak tisch allemaal mannen zijn die aan zo'n toeristische trip deelnemen. Vooral in zware tochten worden er onder de deelnemers meestal groep jes gevormd, omdat het nu eenmaal gemakkelijker is als de inspanningen ge deeld worden. Daarvan wordt Rosette dan veelal uitgesloten. Die stoere bin ken vinden het immers een beetje vernederend als er een vrouw in hun groepje meerijdt. Steevast proberen ze Roset te uit d wielen te rijden. «Maar dat is er al een hele boel tegengevallen» vertelt ze ons lachend. «Op een keer rijd ik naar een groepje van drie man toe, met de bedoeling een tijdje in het zog van die mannen mee te rijden om even op adem te kunnen komen. Op het mo ment echter dat ik bij hen aansluit, hoor ik de vrolijk ste van het trio nog net zeg gen: «da wijf is daar» en als om hun mannelijk^ superio riteit te demonstreren begin nen ze te vlammen als vol leerde koereurs. Voor mij niet gelaten natuurlijk; die mannetjessputters zetten me prima uit de wind en de kilometers schoven goed voorbij. Na twintig kilome ter de ziel uit hun lijf te verbeelding sprekende proef die door wielertoeris ten wordt gedaan, bracht Rosette tot een goed einde. De rondoneur is de naam voor de ronde van Frankrijk zoals die vroeger door de renners gereden werd, nl. de grenzen van Frankijk rond. De start wordt te Rijsel gegeven en uiterlijk 30 da gen later moeten ze terug in Rijsel arriveren. Deze trip moet volledig worden afge legd naar aloud stramien. De deelnemer is vrij zoveel km. per dag te rijden als hij dat zelf verkiest. Hij moet wel zelf in zijn onderhoud voorzien, zelf maaltijden be reiden en slaapgelegenheid zoeken. Wanneer zijn fiets defekt is moet hij die zelf of door een plaatselijke fiet senmaker laten herstellen. De totale afstand van het trajekt bedraagt 4.883 km. Rosette legde het hele par cours af in 27 dagen, drie dagen vroeger dus dan door de inrichters vooropgesteld. Om dat te realiseren moest ze gemiddeld 184,500 km per dag in het zadel blijven en dat 27 dagen aan een stuk. Een prestatie die er haar niet te veel zullen nadoen, vooral als je weet dat er niet met ultra-lichte racefietsen wordt gereden maar dat zo'n vehikel, dat van oerdegelij ke kwaliteit moet zijn, al vlug 35 kg weegt, bagage incluis. Op huwelijksreis Toen Rosette in 1975 in het huwelijk trad had ze samen met haar kersverse man, ook al een fervent wielertoe rist, het plan opgevat om per fiets op huwelijksreis te gaan. Het hele huishouden werd op de fiets geladen en via België, Luxemburg, Duitsland en Zwitserland, eindigde de reis in Oosten rijk. Ofer na deze krachten- slopende onderneming nog worden: een fotootje met een kameel bv. (de kameel moet alleen maar poseren, de foto neem je zelf) of een of ande re kleine dienst, het moet allemaal rijkelijk beloond worden. Daarenboven kun je er niemand vertrouwen. Wanneer je de fiets vijf mi nuten onbeheerd achterlaat kan je er donder zeggen dat ie gejat is. Dieper in het binnenland is de bevolking heel anders, meestal zeer gastvrij en rechtgeaard. In het Andesgebergte Vorig jaar tenslotte Rosette Van Der Stuyft erin als eerste vrouw ter wereld per fiets de beklimming van de alom gevreesde Articone te verwezenlijken. De Arti cone is een bergtop van het ruige Andesgebergte in Pe ru. Ditmaal werd de reis naar Peru in tegenstelling tot de andere niet per fiets maar wel met het vliegtuig gemaakt. Rosette had met nog 8 mannen, waaronder haar wederhelft die net zoals zijzelf aangesloten zijn bij wielertoeristenklub Me- relbeke-Scheldestreek, dit plan opgevat en vele van deze mannen hadden maar drie weken vakantie voor handen. Het was de bedoe ling dat mysterieuze land eens grondig te verkennen, voor zover dat mogelijk was want Peru is zo'n 20 maal groter dan dè Benelux en daarbij de beklimming te doen van de Ticlio-Articone. Ticlio is een stadje aan de kust en Articone ligt 152 km verder op een hoogte van 4.843 m. Het is daar ook dat de hoogste treinverbinding ter wereld gelegen is. Een onmenselijke tocht, die hooguit een handvol stoere mansmensen hen hadden voorgedaan. Dat een vrouw dit zou aankunnen zouden zelfs de vurigste feministen in hun stoutste dromen niet durven denken: 152 km klim men tot een hoogte van 4.843 m, dat is een gemiddelde van 31 m klimwerk per km en dit op slechte, soms on berijdbare wegen. Daarenboven moest er heel wat bagage meegesjouwd worden, zoals tenten, slaap zakken, voedsel, klederen, een overlevingsrantsoen en een geweldig arsenaal fiets onderdelen. Elk onderdeelt je dat aan een fiets zit moes ten ze in reserve meenemen. Waar moet je immers naar toe als je ginder met een defekte fiets zit die hier bij ons gekonstrueerd is? Na tuurlijk kon al dat material en bagage over 9 man ver deeld worden, maar dan nog was het gewicht van zo'n volgeladen fiets al gauw 45 kg. Dat het alle maal niet van een leien dak je zou lopen daar waren ze zich terdege van bewust maar dat het zo'n vaart zou lopen hadden ze niet ver wacht. Ze hadden vooropgesteld om de hele beklimming in drie dagen af te lappen, maar de eerste dag slaag den ze er niet in de geplan de 50 km te rijden. De gewel dige chaos in het stadje zorgde ervoor dat ze amper 28 km verder geraakt waren, meteen viel hun hele plan ning in duigen en moest in allerijl een onderkomen voor de nacht gezocht wor den. De enkele logements huizen die het stadje voor handen had waren volge boekt. ten einde raad werd de hulp van de politie inge roepen, na wat over en weer gepalaver kregen ze het dan toch voor elkaar om in de cel te overnachten en hoewel men toch zou mogen veron derstellen dat dit een veili ge slaapplaats is dachten ze er ginder anders over, prompt kregen ze door die politiemensen een vigneron in de hand gestopt (een vig neron is een automatisch geweer), men kan immers niet voorzichtig genoeg zijn. Goed uitgerust werd de tweede dag aangevangen en nu ging het al heel wat beter. Hoewel het geweldig lastig fietsen was vorderde de tocht goed en al vlug hadden ze hun handicap goedgemaakt. De derde dag tenslotte zou het echt serieuze werk aan gepakt worden. Ze waren in tussen tot 3.700 m hoogte geklommen en op zulke hoogten krijgt men af te re kenen met bergziekte, dit is een stekende pijn in het ach terhoofd.De inlanders zelf die hier wonen hebben daar weinig of geen last van maar ze zijn er dan ook op ingesteld. Ze hebben een grotere longinhoud, hebben 1,5 liter bloed meer en zijn kleiner van gestalte. De ge middelde lengte van die mensen is hooguit 1,60 m. Vanaf 4.000 m hoogte wordt het dan echt menens. De lucht is hier zo ijl geworden dat je bij de minste inspan ning naar adem snakt. Van dan af moest er om de twee kilometer gestopt worden. Door het tekort aan zuurstof in het bloed was het immers onmogelijk om de trappers langer rond te draaien. Maar Rosette is een doorbij ter en na onbeschrijfelijk veel te hebben afgezien slaagde ze er toch in de derde dag de top te halen. Als eerste vrouw ter wereld was ze er in geslaagd deze beklimming tot een goed einde te brengen. Een plaatsje in het Guiness- book of Records lag dan ook in haar bereik, maar dat wees ze resoluut van de hand. Wanneer je zinnens bent een prestatie te leveren waarmee je in dat boek te recht zou kunnen komen, moet dat door een deur waarder gekontroleerd wor den en dat brengt een grote rompslomp met zich mee. Daarvoor was Rosette niet te vinden. De prestatie die zij leverde was er in de eerste plaats voor haarzelf en het is nooit de bedoeling ge weest om daarmee in de be langstelling te komen. Zoals we eerder al zegden was het niet alleen die mon- sterberg die het gezelschap naar Peru had gelokt, een uitgebreid bezoek aan de hoofdstad Lima stond ook op het programma. Lima is geweldig uitgestrekt en telt zowat evenveel inwo ners als ons land. Wat het gezelschap daar meemaak te grenst aan het ongeloof lijke, Elke dag werd er een tocht van zo'n goeie 100 km afgelegd, een avontuurlijke onderneming, 's Namiddags wisten ze dikwijls nog niet waar ze 's avonds slaapge legenheid zouden vinden. Zo hebben ze eens een oud, verkrot huis gehuurd voor één dag, hebben ze op een oud voetbalveld de nacht doorgebracht en eenmaal Vereeuwigd op de top van de Tourmalet. Rosette met volledige bepakking. Dat de fiets nu 45 kg weegt zal niemand verbazen. hebben ze in de cel gesla pen nadat ze bij de politie teneinde raad gingen aan kloppen. Toen ze er voor een gezapig tochtje opuit trokken waren ze verdwaald geraakt. In twee dagen zagen ze geen levende ziel, hun mondvoor raad raakte op en noodge dwongen moesten ze hun overlevingsrantsoen aan- Ook voetbal en langlauf Dat Rosette van geen klein tje vervaard is hoeft ze dus niet meer te bewijzen maar toch denkt ze nog niet aan stoppen. Tot mijn 35 ga ik er zeker mee door, zegt ze vast beraden. Daartegen zal ik wel aan het einde van mijn latijn zijn. Als vrouw moet je er immers veel meer voor doen om dezelfde prestaties te leveren. Als regentes bio logie, dat is dan wel om den brode, weet Rosette waar over ze praat. Om deze dingen te kunnen verwezenlijken moet Rosette er inderdaad veel voor doen. Zo traint ze in de zo mermaanden ongeveer evenveel als een gemiddel de liefhebber, maar ook in de wintermaanden houdt de konditie op een lijk peil. Dan speelt ze voetbal. menteel is ze aangeslot ZQk< bij de Kamilleki waar ze door haar uithoudings- en tingsvermogen een palende figuur is en naar waarde geschat Ook langlauf is een haar favoriete sporten dens de winterstop in voetbal trekt ze er dagen op uit. Men mag zeggen dat Rosette vrouw is die haar kan staan. Zaterdag le afdeling Rodeo-R.M.S. Drie Lindan 1-Habotim Siera 1-Raap Milano-1000 Appels 1 Bondgalm 1 - F.M.C. Sparta 1-Palamos Avanti-V.K.W. 70 2e afdeling V i vak-C up-Baert Hubo-Cub 81 Berg Op-Inter Service Hemelaer 1-Jacky Boys Puyvelde-Temsica Kabul-S.V.S Club 69-Tivoli 3e afdeling reeks A King Stone-Familia Ankerhof-Boemerang El Aiyoune-Bristol Dino Boys-Eendracht De Zwervers-Motorco Lorenzo-Doregem Herten Aas-Alucona 3e afdeling reeks B Vercauteren-Novelty Nantes-Rony's Travel Old United-Niko Zw. Parels-Wazoo V.K. 80-N. Marokko Wijnveld 1-Oud Bels. Oud Geel is vrij Zondag le afdeling Beenhouw.-Rode Duiv. Geywa-Sparta II De Cock-United Bondgalm II-Desfo Slachth-Sanicentral 1000 Appels U-Volks. Car Center is vrij 2e afdeling Klub 65-Ruitersh. Siera II-Drie Linden II Centrum vr. -Oostberg Dames Reeks A Inter Service - Wijnveld I 7. Kabul El Aoyoune - 1000 Appels I 8. Temsica 1-1 Kabul - Hemelaer I (14.30 u.) 9. Vivak 2-1 R.M.S. - De Zwervers (14.30 10. Puivelde 1-0 2-2 0-2 0-5 5-1 0-7 3-0 u.) uitg. V.K.W. 70 - Cup Baert Walivobeker 1/2 finale zondag - 9.45 uur Sparta II - Beenhouwerken Kompetitie zaterdag le afdeling Rodeo - Siera I 1-4 2e afdeling 1-5 Tivoli - Jacky Boys (14 u.) 3e afdeling Reeks B Niko - Zwarte Parels (14.30 u.) 3-2 5-2 11-0 1-2 uitg. 0-2 Wijnveld D - Post Dames reeks A J.M. Pfaff - Anker Girls VK Hamme Ladies - Hardy 7-1 dames (14 u.) 3-1 Wazoo Girls - Goalgetters 0-4 Plezantshop - Raapse Girls uitg. Bonte Girls - Verh. Meys 0-3 Hofstade ladies is vrij 3-0 Reeks B Vercauteren ladies - De Strijdsters (14.30 u.) De Loezers - Zillebeek Girls 10-1 Rangschikking 0-3 na 16 januari 1983 Kompetitie zondag le afdeling Slachthuis - United (10.15 u.) Car Center - Sanicentral Zaterdag le afdeling 1. Bondgalm 1 2. Siera 1 3. Drie Linden I 4. Avanti 5. V.K.W. 70 6. 1000 Appels I 7. Milano 8. Sparta I 9. Rodeo 10. R.M.S. Anker Girls-Wazoo Girls 3-5 11. Habotim Verh. Meys-VK Hamme L.O-6 12. Raap Hofst. Ladies-Plezants Raapse Girls-J.M. Pfaff Goalgetters-Bonte Girls Wedstrijden voor 22 en 23 januari Walivobeker 1/8 finales zaterdag - aftrap 15 uur Vercauteren - Avanti (14 u.) Sparta I - S.V.S. 0-1 13. F.M.C. 1-6 14. Palamos 3-0 2e afdeling 1. InterService 2. Cup Baert 3. Club 69 4. Jacky Boys 5. Hemelaer I 6. S.V.S. 16 28 15 21 16 21 16 19 16 18 15 16 15 16 16 16 15 14 16 12 16 11 16 11 16 10 16 7 16 32 16 27 16 23 15 19 15 16 16 16 11. Hubo 12. Cup 81 13. Berg Op 14. Tivoli 3e afdeling Reeks A 1. Herten Aas 2. De Zwervers 3. Boemerang 4. ElAiyoune 5. Doregem 6. Ankerhof 7. Motoreco 8. Eendracht 9. Dino Boys 10. Lorenzo 11. Familia 12. Alucona 13. Bristol 14. King Stone 3e afdeling reeks B 1Nieuw Marokko 2. Wijnveld I 3. Wazoo 4. Nantes 5. Niko 6. V.K. 80 7. Rony's Travel 8. Zw. PARELS 9. Vercauteren 10. Old United 11. OudBelsele 12. Ou Geel 13. Novelty Zondag le reeks 1. Sparta II 2. Beenhouwerken 3. Car Center 4. Geywa 5. De Cock 2e afdeling 1. Siera II 2 Wijnveld II 3. 3 Linden II 4. Bonaparte 5. VKFan Damesreeks A 1. Plezantshop 2. Goalgetters 3. Raapse Girls 4. Wepogro 5. VK Hamme L. 6. J.M. Pfaff 7. Bonte Girls 8. Wazoo Girls 9. Hofstade 10. Verh. Meys

De Voorpost | 1983 | | pagina 42