Appetijt voor Zuid-Frankrijk... Herken je ze nog Buggenhout krijgt nieuw postkantoor Spoele-kwis wordt voorbereid in Lokeren Geen verrassingen in strijd om finaleplaatsen Een pijpenklub in Sint-Niklaas Weer een café in Meldert-Dorp 48 - 21.1.1983-De Voorpost Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde Meer dan 200 geïnteresseerden voor de informatieavond Zuid-Frankrijk die de Vlaamse Klub Sint-Gillis, in de eerste plaats voor de kwissers van haar zestiende Interprovinciaal Kwistornooi, organiseerde. De bovenzaal van het centrum L. Moyson was er stampvol voor gelopen. Voorzitter De Ridder verwelkomde dan ook niet alleen kwissers maar ook gewoon Frankrijkliefhebbers die op de uitnodiging hadden ingepikt. De kwissers zelf bleken trouwens op deze avond niet zo goed aan hun trekken te komen. De heer Brieven, public rela tions direkteur van de Franse Dienst voor Toerisme, hield een toespraak over «Het toe risme in Frankrijk als ekono- mische aktiviteit». Uit zijn be toog kwamen heel wat relevan te cijfers naar voor. Zo bleek dat het toerisme in Frankrijk werk verschaft aan anderhalf miljoen mensen. Een inwoner op 12 van de aktieve bevolking dus. Verder bleek ook dat 20% of een op vijf van de Belgische vakantiegangers naar onze zuiderbuur trekt en dat een OESO-rapport leert dat Frankrijk 'slechts' 25% duurder werd. Terwijl... Italië 30%, Duitsland 31% en de USA en Zwitserland met 50% duurder werden. De heer Brie ven besloot zijn toespraak met een dankwoord aan de Vlaam se Klub dat Zuid-Frankrijk koos als land voor zijn Kwis tornooi 1983. Erg leuk maar weinig releve rend waren nadien de twee films die de Franse toeristische dienst had meegebracht. De mensen die louter om Frank rijk als vakantieland een avondje hadden uitgetrokken waren erg goed gediend, de kwisfanaten veel minder Te leurstellend was wel dat beide doorheen het erg wisselende Franse landschap voor de helft van de aanwezigen veel te lang. Zij waren gekomen voor Zuid-Frankrijk. En dat deel van Marianne dat door de Vlaamse Klub als hoofdonder- In het centrum van Buggen hout, in de Stationsstraat, wordt momenteel druk ge werkt aan het nieuwe postkan toor. De bouwwerken schieten flink op en zullen eerlang vol tooid worden. Men begon er mee op 5 augustus en de aan nemer kreeg 250 werkdagen om zijn opdracht te voltooien. Dit postkantoor omvat een pu- bliekzaal, een bediendenzaal, voor loketten en uitreiking, een refter, archief, sanitair, een kleed- en droogkamer, een fietsenbergplaats en garages. De lokalen die bestemd zijn voor de dienstverlening, aan het publiek sluiten aan op de hoofdingang in de Stations straat. terwijl de dienstlokalen gegroepeerd zijn rond de ach tergelegen dienstingang Rondom het gebouw zal de nodige infrastruktuur worden aangelegd die volledig aansluit bij de door de gemeente ge- Dendermonde. Kwissen kan ook best leuk zijn, al gaat het hier alleen maar om de voorbereiding, (vh) films enkel ih de Franse taal Frankrijk». De heer Artdré kommentaar gaven. Dit viel, Menschaert uit Wondelgem terecht, niet in goede aarde bij had daar prachtig werk van iedereen. gemaakt. Enige diareeks in fei- En dan kwam de boeiende dia- te. Maar vertrekkend vanuit reportage «Leven lijk God in Maubeuge duurde zijn reis Dendermonde. De Vlaamse Club organizeert zijn zoveelste roemrijk kwistornooi (vh) Het feestkomité Spoele te Lokeren richt naar jaarlijkse gewoonte zijn reeds gekende «Knal-kwis» in. Die zal doorgaan op 8 en 9 april. Deze maal heeft het komité voor de hoofdprijs zijn keuze laten vallen op een kleuren-tv. als tweede prijs kan men de hand leggen op een droogkast, en verder zijn er nog meer waardevolle prijzen. Zelfs de minst geklasseerde gaat niet met lege handen naar huis. Iedereen kan zijn kans wagen Wel moet men een duo wor den aangetreden. Ook echtpa ren kunnen de kans wagen, want het is een echt familie- en vriendenspel. Per avond worden er vragen gesteld over aktualiteit, voet bal, veldrijden, film en t.v. Daarna is er nog een behendig- heidsproef. Ook wordt er nog een stukje klucht opgevoerd door mensen van de wijk, en daaruit moeten de kandidaten in iedere reeks slechts één vraag beantwoorden. Voor de vier rubrieken zijn er per avond vijf vragen te beant woorden. dit wil zeggen in to taal twintig per avond voor de rubrieken en één vraag voor de klucht. De vragen mogen sa men opgelost worden. Er wordt gespeeld volgens reeksen die op de algemene vergadering worden uitgeloot. De vragen worden gepuurd uit de dagbladen en dit over een werp van de kwis werd weer houden kwam te weinig aan bod. Al zal bij de beelden van de machtige Gorges du Ver don niet iedereen aan de ko mende kwiswedstrijden heb ben gedacht. Voor de kwissers was er toen trouwens ook nog een goede dokumentatieom- slag. En voor iedereen was er tenslotte, dank zij de gratis tombola en dank zij de Caves de France, nog de kans een van de lekkere Saint-Emillions te winnen. Wij grepen net naast een heerlijke fles. Voorzitter August De Ridder kreeg ook het laatste woord. Hij dankte elke aanwezige en gaf afspraak op de eerste kwi- savond van 25 februari 1983 in het Vrij Technisch Instituut te Dendermonde. De kwissers konden huiswaarts. Zij die nog niet aan de brok Zuid-Frank rijk begonnen waren kregen wellicht net op tijd de nodige appetijt. Hug:o Aerts periode van twee weken. Alle vragen komen uit het algeme ne nieuws, niet uit de regionale pagina's. Hetzelfde geldt voor de sportvragen. Het komité raadt alvast aan vlug in te schrijven. Men gaat niet hoger dan 35 ploegen, en er zijn m'omenteel al 20 ploegen ingeschreven. Wie meer inlichtingen wenst kan steeds kontakt opnemen met de sekretaris van het ko mité, Willy Van Sompel, Ho venierstraat 129 te Lokeren (tel. 091/48.19.53). J.V.L. Tiende Appels Kwistornooi De Appelse muziekmaatschappij Sint-Cecilia kreeg voor haar tiende editie van het 'Appels Kwistornooi' maar liefst 32 kwisteams in de strgd. Drie schiftingen waren dan ook nodig om uiteindelijk twaalf ploegen in de finale te brengen. Na de twee eerste schiftingsavonden plaatsten al acht gevestigde waarden zich voor de eindstrijd. vendien een duidelijke spiegeling van de ruim indeling van het gebouw plande groenzone. entiteiten. Het eigen ruimte- Het architekturaal aspekt lijk aspekt ervan wordt daar- wordt gedomineerd door ze- enboven benadrukt door de ven dakpiramides die de grote verlichting. Het geheel geeft De totale kostprijs bedraagt] ruimte van de publiek- en be- een frisse en speelse indruk, miljoen frank. dienHenzaal verdeelt in aparte De buitenarchitektuur is bo- Geen verrassingen De eerste ronde, op 8 ja nuari, met tien ploegen aan de kwistafels bleef erg spannend tot het einde. Dat is in Appels, met het groot aantal vragen, het origineel degressief pun tensysteem en het groot be lang van de jokers, trou wens jaarlijkse gewoonte. Uiteindelijk waren het toch vier gevestigde kwisforma- ties die vooraan eindigden. Tora Tora, ATB, Wan hoop en Spinnekop konden naar de finale. Erg zwak presteerden Willems en De Beiren die de twee laatste plaatsen bezetten. Vorige zaterdag kwamen dan twaalf ploegen in het strijdperk, ook voor slechts vier finaleplaatsen. Zelfs de topploegen Aquila en Volgend Jaar Beter waren niet erg gerust in de afloop. Het begon erg goed voor Val-Buggenhout dat met de landenprijs in Cannes 25 jokerpunten haalde. De ploeg van George Eraly bleef er erg lang mee aan de leiding. Val bleef het trouwens goed doen met Luc Philips, de slecht ge klede Lady Di, de Neder landse vloot van Van Heemskerk en de schilder Pissaro die Aquila zelfs de joker van vijf ontnam. De cantharel en de eerste En gelse koningin Mary Tudor haalden weinig maar de Mandel en akteur Stalonne brachten dan wel veel op. Volgend jaar Beter kwam met de twintigste vraag over Mussorsky sterk op zetten en ondanks Nurejev en de alkaloiden was het de ploeg van Dirk Buyst die halfweg de leiding nam. 97 punten, voor VAL (91 p.j en Aquila en Meerhof met elk 77 punten. Tien vragen verder was Aquila Temse erg dicht op Volgend Jaar Beter gena derd. Twee solo's, met de straat van Le Maire en de Griekse held Heracles, sa men met een solo voor de jury met het zelfportret van Rafael, herleidden het ver schil tot twee punten. Met Volgend jaar Beter ging het trouwens steeds maar slechter. De Dendermon- denaren misten onbegrijpe lijk Willem Duys, Country Girl Grace Kelly. Franquin met zijn Gust Flater, de Tomcat, de doodshoofd vlinder en zelfs pianist Earl Hines waar ze de vijf-pun ten joker mee verspeelden. Totaal andere stand dan ook aan de vijftigste vraag. Aquila ver voorop, gevolgd door VAL en Meerhof en V.J.B. vechtend om de vierde plaats toch ook niet te verliezen. De laatste tien vragen brachten trouwens nog maar weinig verander ing. De zestigste vraag, het schuifraam uit IQ, was nog wel goed voor twintig pun ten voor Unaniem maar de ze ploeg had juist zes pun ten te kort om V.J.B. uit finale te houden. Met Aquila, VAL, Meerhof en Volgend Jaar Beter, ook in deze schiftingsreeks, in fei te geen verrassingen. Zaterdag 22 januari is het nu de beurt aan Splasj, Wodeismodoade, Juven- tus. Alles of Niets. Banzai, Jonge Natuurvrienden, De Trisjers, Loco, Crescendo en Ploeg Ertvelde om ook nog vier finalisten aan te duiden. Waarschijnlijk de reeks waar men het m< lijkst vier namen kan op plaatsen. En de finale Naast de teams die mekj het hele jaar ontmoetei de Appelse Kwiskomp< tie van AKV vinden we v jaar tot jaar meer tea terug die Appels willen bruiken als laatste opwi mertje voor het grote Inti provinciaal Kwistorni van Dendermonde dat vi af volgende maand vijf i v ken lang de grote aandai zal trekken. Maar de ov winning in Appels zelf st ook niet mis op het pain res. Spinnekop, winni vorig jaar, zit opnieuw de finale. Aquila, twee j na elkaar tweede, spee al erg overtuigend. V gend Jaar Beter staat niet op zijn scherpst m blijft voor velen de groot kanshebber. Maar er ook de ernstige outsid g< el als VAL, ATB en T Tora Wie in Appels nog van kwis wil proeven kan za dag 22 januari naar de 1: le ste schifting of op zater 29 januari naar de fin Telkens opnieuw -in 2 Half Af om 20 uur Hugo A Dankzij de hulp'van de heren Eduard De Smedt en Alfons Galle konden we iedereen terugvinden die op de jongste foto van «Herken je ze nog?» staat. Beide inzenders hebben mekaar aangevuld, zodat we nu een nauwkeurige lijst kunnen samenstellen. Volgens de heer De Smedt is deze foto genomen in het werkjaar 33-34, vrijwel vijftig jaar terug. Hijzelf was Kajotter van 1930 tot 1936. De heer Galle mankeerde wel enkele namen maar wist ons erbij te vertellen wie er ondertussen overleden is. Op de bovenste rij v.l.n.r. krijgen we: Constant De Vuyst, Gustaaf Putteman, Jozef Knop, Octaaf De Grauwe (t), Omer D'Houwer, Albert Galle en André De Swaef (t). Middenrij v.l.n.r.: Eduard De Smedt, Alfons Galle, Adolf Van Limbergen (t), Jozef Corthals, Gustaaf Van Limbergen (t), Emmanuel De Smedt, Leon Philips en Alois Verwaeren (f) die de leider van de K.A.J. was. Onderste rij v.l.n.r.: Kamiel De Nooze, Albert Scholliers (t), Frans Muysewinckel, Arthur Persoons (t), Constant Vereecken en Fons Temmerman (t). Wie thuis dergelijke foto's heeft kan steeds op ons beroep doen om de herkomst en de namen terug te vinden van diegenen die erop staan afgebeeld. Wij zenden u de foto terug. Na het sluiten van café «Ons Huis», Wwe Van Mol, aan de Meldertse dorpsdries bij de kerk, lokaal van de Koninklij ke Fanfare.St.-Cecilia, en van café Constant Van den Broeck, lokaal van de Fanfare St.-Cecilia, het eerste einde ju ni en het tweede met nieuw jaar, bleef het Meiderts dorps centrum waar vroeger een tiental herbergen waren op uit zondering van het Paro chiecentrum totaal zonder eni ge ontmoetingsplaats. Een probleem voor velen, niet in het minst bij begrafenissen en plechtigheden Een negatief punt eveneens voor het ge meenschapsleven bij ontsten tenis van een valabele, goed gelegen ontmoetingsplaats. Morgen zaterdag wordt het laatst vermeld café echter her opend. Het bleef dus nauwe lijks een drietal weken ge sloten. Ere-schepen, timmerman, ge reputeerd toneelspeler, keizer wipschutter en politieke jacht hond Constant Van den Broeck en zijn Clothilde kregen inder daad opvolgers. Nieuwe waar din wordt de 33-jarige Marie- Rose Van Nieuwenborgh die het klappen van de zweep in de herberg uit ervaring kent. Zorgde ze tot vóór enkele da gen voor de reinheid van de Meldertse zustersschool en voor opvang in de school en begeleiding in de schoolbus van de kinderen, vanaf morgen vrijdag verandert ze het ge weer van schouder en wil voor taan de dorstigen laven. Haar echtgenoot, de 28-jarige chauf feur Frans De Baerdemaecker die deze zomer met zijn vrach twagen een zwaar ongeval meemaakte waarbij hij beide benen tot boven de knie ver loor, is inmiddels dusdanig hersteld dat hij zich met kunst- h benen reeds flink kan vcrpl Ju sen en zijn steentje in het c werk kan bijdragen. Ze blijven wel wonen in nieuwe woning in de wijk (i UI! senbroeck doch willen he I, klanten in de van ouds ge .y, de herberg, een pleisterp velen, zo goed mogl naar hun zin maken. Ondertussen ging in de er fe, ter gelegen zaal reeds ACV-CM-avond door als een begrafenismaal. Herstelling van dak, ran sanitair e.d.m. volgt dan n winter. eti Itei maakt. En dan de moderne pijpen. Dankzij de medewerking van drie winkels zijn die er. Lorenzo stilede kanjers, la Pipe Butz-Choquin, de Big Ben, goeie om mee te beginnen, weet Michel Bombeke. Tabak ook: Véritable Lacröix Saint-Claude, Flying Dutchman, Vier Heeren Baai en een pakje Fleur de Roisin, waarmee als ik mij goed herinner, Ernest Claes zijn eerste stiekeme pijp stopte. Ik bemerk ook pijpenhouders (een hangmodel dal een vijftal wel erg bejaarde pijpen vat en enkele stamodellen), een wereldkaart met daarop in het bruin alle «Tobacco producing areas» en dat zijn er niet zoveel, echte gedroogde tabaksbladeren, de wortel van een erica arborea of bruyèrestruik waaruit de meeste pijpen tenslotte worden gemaakt en een oude tabaksnijma chine. Ook voor jou heeft de Pijpenklub 'De Openhaard' wellicht nog een exemplaar van haar brochure 'Tips voor pijprokers' klaarliggen. Als je belangstelling hebt, kan je elke laatste woensdag van de maand (nu dus 26 januari a.s.) om acht uur 's avonds terecht in het lokaal 'Den Eglantier', Apostelstraat 25 (vlak naast de Sint-Niklaaskerk) in Sint-Niklaas. De eerst volgende aktiviteit van de Pijpenklub is de vakantie beurs die morgen zaterdag 22 januari in voornoemd lokaal plaatsvindt. Organizaties als Joker (Antwer pen), Hintt Internatuur (Gent), Vakantiegenoegens, Bouworde (Kessel-Lo) en misschien ook Taxistop zullen er een stand verzorgen. De vakantiebeurs is toegankelijk van 14 tot 20 uur. (leo dc bock) Sint-Niklaas. Jeugdige pijpenvrienden in Den Eglantier, verzameld onder de naam «Den open haard» (Iv) Vorig weekend had de Pijpenklub De Openhaard, een splinterorgaan van de grotere jeugdklub Het Centrum uit Sint-Niklaas, in haar lokaal Den Eglan tier een boeiende pijpententoonstelling lopen. De tentoonstelling was zowat de bekroning, of ten minste toch de uiteindelijke konsolidatie van een eerste jaarwerking van de klub. Eerder trok men, een extra rooksliert achter zich latend, naar Bohan-Sur- Semois en er was ook een country- en westernavond, een tritsing, een barbecue, een kaas- en wijnavond. Vooral de wijn komt er altijd bij te pas; zeker tijdens de maandelijkse samenkomsten van de pijpenklub. Vroeger was zo'n bijeenkomst nog een eerder vor mende aangelegenheid, men wou de discipline van het pijproken verduidelijken, maar tegenwoordig kan je het al meer babbelavonden noemen. Niet zonder dat uit verschillende koppen een strelend aroma puft natuurlijk. Van Herwig Verbraecken, Rita Rotthier en Michel Bombeke krijgt De Voorpost een rondleiding. Enkel laatstgenoemde is een pijproker. Je hoeft dus niet eens zelf aan de tabak om de smaak van de pijpenklubgezelligheid te proeven. Maar goed; wat staat hier allemaal? Een Hongaarse pijp uit 1890 zie ik; en dit is er één waarvoor je 6.500 frank neertelt, vertelt Herwig Verbraecken. Er zijn er ook van 5.200 frank, van 3.200 en minder. Niet dat de prijs een kriterium is. Enkele koppen, lange slurfen soms, werden uit privékollekiies betrokken. Er blijken in Sint-Niklaas nogal wat mensen te zijn die de pijp tot het onderwerp van hun verzamelwoede hebben ge-

De Voorpost | 1983 | | pagina 48