Oude volksspelen op het gemeentelijk speelplein Hamme Zal de korrektionele rechtbank zich onbevoegd verklaren mm. Hamme het slachtoffer kende hem skonstruktie gruwelijke moord Sjacherbeurs in Sint-Niklaas Karnaval in Sint-Niklaas Tot nader bericht... ^waarden omsmeden tot ploegen «Vakantieshow» in Sint-Niklaas _werd voltreffer Kleiputten in Helrode: visvijvers of stort? Rond de Wichelse doodslag De Voorpost 21.1.1983 - 7 Ouwe. maar nog bruikbare spullen die op zolder of in de kelder liggen weg te kwijnen. Je kan ze herwaarderen, verkopen, want ènderen hebben er misschien wat aan. Op de Sint-Niklase sjacher beurs, die plaatsvindt op zaterdag 29 en zondag 30 januari van 10 tot 18 u. wordt gekocht, geruild en verkocht. Individuele deelnemers en groepen zijn welkom op de beurs. Wie deelnemen wil geeft een seintje aan Exporama nv, De Roest d'Alkemadelaan 8 - bus 59 in 2600 Berchem-Antwerpen - tel. (03)239.53.42 of (03)774.18.60. De beurs vindt plaats in de stadsza- len, Leopold II-laan in Sint-Niklaas. De Orde der Zwarte Pieten zal voor de vierde achtereenvolgende keer een poging doen om het fenomeen karnaval in Sint-Niklaas ingang te doen vinden. Het blijft, gelukkig maar, een wat moeilijke karwei in een weinig karnavalgezind Sint-Niklaas. Wij geven u alvast de data van de Grote Roes, die feestelijk zal worden geleid door erevoorzitter van de karnavalvereniging Gustaaf Van Daele, tevens schepen van feestelijkheden dezer stad. Op zaterdag 19 februari lanceert de Nieuwe Orde een kroegentingelingentocht, waaraan tal van her bergen al hun medewerking hebben beloofd. Vrijdag 25 februari ontvangen burgemeester en schepenen de prinsen en hun gevolg op het stad huis. Waarschijnlijk vóór de gemeenteraad En wie treden 's avonds op in de stadsfeestzalen? Jean Walter, Lou Marcel en Tony en Liske Bell!? Voor de kinderen is er de volgende dag een kinderkarna- val en limonadebal gepland en 's avonds moedigt vader Abraham de menigte tot smurfige blijheid aan. En zondag 27 februari swingt een onvergetelij ke Will Tura de pan uit. Met voltallig orkest. Meer inlichtingen krijgt u op volgend nummer: 776.43.21 en als unog even geduld heeft, inlichtingen en kritische kommentaar in het volgende nummer van De Voorpost! (Idb) Hamme. In de kantine van het VP plein werden nog allerhande oude volksspelen beoefend zoals het pierbollen. (vh) en zou wel eens bij de poli- 'oormiddag had te Hamme in het centrum van tie of de rijkswacht klacht :nte de wedersamenstelling plaats van de gruwe- kunnen neerleggen. Hij be- moord die er tijdens de jaarwisseling werd gepleegd sloot dan maar de man om 46-jarige Etienne Everaert. het leven te brengen. Daar mee jonge mannen die weer toe. In teite demon- v00r nam hij een betonke- beschuldigd worden streerde deze rekonstruktie êe'- De hele tijd heeft Van ijds de moord te heb- hoe laf de twee tewerk zijn Goethem apatisch toegeke- epleegd en anderzijds gegaan. Netjes gekleed ^en> zonder ook maar te slachtoffer in nood mochten de twee alles proberen zijn vriend te kal- hulp te hebben gebo- overdoen en ondertussen meren of het slachtoffer te werden met een combi werden hen ook heel wat helpen. Dat wordt hem nu Ie rijkswacht ter plaat- vragen gesteld die ze gewil- aangewreven, jbracht. De 20-jarige lig beantwoordden. Het duurde wel een hele ick Van de Voorde, de Zoals men zich herinnert tijd eer de onderzoeksrech- r en de 19-jarige Luc had Etienne Everaert het ters tevreden waren met de Goethem die toekeek tweetal ontmoet na een be- rekonstruktie. Maar een- de moord werd ge- zoek in een café. Het was maal alle daden waren jd, leken niet erg on- tijdens de loop van het ge- overgedaan mochten de de indruk te zijn van sprek dat Everaert oneer- twee weer plaats nemen in «beuren. Gewillig de- bare voorstellen deed aan de wagen van de rijkswacht ze alles wat hen door het tweetal. Die besloten en werden ze weer overge- inderzoeksrechter werd dan de man een lesje te bracht naar de gevangenis, aagd. Onder de ogen geven. Toen Everaert het Vermelden we ook nog dat vele nieuwsgierigen, jeugdhuis Den Trap ver- tijdens het weekend te ")d overgedaan hoe Van liet, werd hij door het Hamme een agent door Voorde de 46-jarige tweetal gevolgd. Van de twee jonge kerels werd raert tegen de grond Voorde heeft de man dan aangevallen. Hamme hem vervolgens be- vastgegrepen en hem neer- wordt stilaan belast met de ;te met een betontegel geslagen, hem vervolgens weinig benijdenswaardige nog enkele stevige meerdere malen in het ge- reputatie dat men er 's ippen in het gelaat gaf. laat gestampt. Toen ge- avonds liefst binnen blijft. Goethem keek ook nu raakte hij in paniek, want (bd) Hamme. De moord moest tot in de puntjes worden overgedaan. Hier wordt Luc Van Goethem weggeleid om aan te tonen wat hij precies heeft gedaan, (vh) ts%me. Totaal onbewogen geeft Luc Van Goethem zijn versie, (vh) larnaval nadert maar dan ook de Vastentijd. Aswoensdag is het immers reeds op 16 ris ^bruari. wiji'arochiepriesters, katechisten, werkgroepen sociaal dienstbetoon, leerkrachten vrij en officieel onderwijs, kernleden KWB, KAV, KVLV en alle andere geïnteresseerden zijn an ook welkom op dc animatie-avond in de St.-Annazaal, Roklijfstraat 4, op woensdag 9 e jjebruari e.k. te 20 u Stipt te 20 u. wordt de bedoeling van de avond in het kader van (ae! Iroederlijk Delen uiteengezet en te 20.15 u. wordt het info-materiaal voorgesteld. Er zijn ia-montages, liturgische en homilistische suggesties en tips voor katechesc voor lager en ckundair onderwijs. Te 21.45 u. kan de info-stand van kortbij worden bekeken en tateriaal kan gratis worden meegenomen. p )c Dekenij Aalst houdt het dit jaar bij een projekt over Indonesië «Op de bres voor elebes». L.H. Niet elk weekend krijg je in hartje Waasland de kans, zo'ti pléiade aan vedetten aan het werk te zien als de uitgelezen klub die vrijdagavond tot na middernacht in de rda Sint-Niklase stadszalen optrad. Voor vijftig frank mocht je ze zien akteren, horen 10 tingen. (rai Van plaatselijke of gewestelijke gevestigde waarden zoals het Stekense idool Ricky kul Travers met z'n brandend verlangen», Jean Walter, haarkapper Gilbert en zijn jn Fenna tot de Kempense charmezanger Daniël Davies en leading lady Lily Castel, jen torn Ghent. Méér dan een dozijn artiesten van eigen bodem. Sfeer te over dus in de d bVVase zang- en feesttempel, véél volk bovendien. aar Rony's Travel had, met medewerking van nog een aantal andere in voornamelijk nu! de reissektor aktieve bedrijven of touroperators, de show op hei getouw gezet. Het J'g begon dan ook allemaal met een toeristische film, een verwegge vakantiedroom die menig Waaslander toch hoopt te kunnen realizeren, straks. Rony's Travel bood bovendien geschenken aan: reduktiebonnen en reizen. aaj Gedanst werd er, die avond, meegedeind op het ritme, meegezongen ook. Leuk ilt amusement voor het hele gezin, aan elkaar gepraat door presentator en bij er momenten ook kwismaster Erik Marijsse. Spelletjes voor jarigen of bijna-jarigen, be beloond met prijzen natuurlijk. En ruikers met bloemen voor de zangers die hun r beste beentje voorzetten. De fans stonden nabij de kleedkamers te drummen voor een signatuur. Of lieten —tzich kieken in gezelschap van hun idool. Een charmante bedoening, een happening. W.V. Hamme. Van de Voorde toont hoe hij zijn slachtoffer vastgreep, (vh) Worden de Kleiputten in Tielrode geklasseerd of niet? Maakt men er visvijvers van of worden ze de stortplaats van de Wase interkommunale? De situatie is onduidelijk. Op klaarheid terzake wordt aangestuurd, al een hele poos overigens, door VU- senator Walter Peeters. Die had bij minister Karei Poma, vice-voorzitter van de Vlaamse regering en gemeenschapsminister van kuituur, gepeild naar z(jn intenties i.v.m. de definitieve bestemming van de Kleiputten, de vraag werd op 22 november schriftelijk gesteld. De Tielroodse milieuvereniging Ons Streven had ook kontakt opgenomen met het kabinet van Poma, beloofd werd de kwestie voor kerstmis 1982 te regelen. Maar er kwam géén schol in de zaak. Tenzy, op 12 januari, de melding vanwege de minister dat een bijkomend onderzoek bevolen werd. Nogmaals heeft Walter Peeters nu aangedrongen op spoed. Want Tielrode en heel het Waasland wil graag weten waar men met de Kleiputten naartoe wil, of dit natuurgebied al dan niet geklasseerd wordt en welke de procedure ter klassering Sedert 1 augustus 1981 is Mevr. Wauman Suzanne de nieuwe uit baatster van de kantine van het gemeentelijk speelplein op het Kaaiplein te Hamme. Samen met haar man Cesar Van de Sande, houdt zij een oogje in 't zeil op het gemeentelijk sport- en speelplein Prinses Josephine Charlotte. Z(j hebben helemaal geen gemakkelijke taak. Elke dag van de week, met uitzondering van de maandag, is er altijd iets te doen, op het sportterrein. Een 10-tal voetbalploegen trai nen er op de weekavonden en elke weekeind zijn er dan nog een viertal voetbalwedstrijden. Ook de atletiekklub Hamme is er gevestigd en maken gebruik van de onlangs herstelde loop piste. De voorlopig aangelegde fit-o-meter ligt nu ook rond en in de omgeving van het voet balplein. In 1982 zorgde het gemeentebestuur van Hamme voor nieuwe speeltuigen voor de kinderen. Ondertussen zijn er reeds en kele clubs die hun lokaal heb ben in de kantine van het ge meentelijk speelplein, zoals de CB'ers Hamme, de voetbal ploeg van de Hamse politie, een nieuwe biljartclub «Stampt er op» en de vriendenkring Yachting Durmeschuimers. Het interieur van de kantine werd volledig vernieuwd. Een nieuwe moderne toog met bij horende koelinstallaties, nieu we tafels en stoelen, werden geplaatst. Voor wie het zich wil aantrek ken dat de gemeenschapsakko- modaties, kleedkamers, stort baden, tribunes, pleinen, niet vernield of beschadigd wor den, maar onderhouden blij ven, is het hard werken. En dat doen Cesar en Suzanne, die ook soms de hulp kunnen inroepen van hun 5 kinderen. Oude Vlaamse spelen Cesar, die lid van de gemeen telijke sportraad en bestuurslid van de Bond van Grote en Jonge Gezinnen, afdeling Hamme, en Suzanne zijn dol op oude Vlaamse volksspor ten, zoals pierbollen, bakschie- ten. kaarting, vogelpikken, bollen, tollen, enz... Zij hebben er dan ook voor gezorgd dat U in de kantine deze spelen kunt beoefenen, maar dan niet alleen de voor melde spelen, ook minder ge kende oude volksspelen zijn er te vinden. Kent U het peetjes- spel? Dit spel is bevestigd aan de muur, zo ongeveer op oog hoogte. Precies loodrecht daartegenover op ongeveer 75 cm afstand, is een loden bolle tje met een draad aan het pla fond vastgemaakt. In vijf beur ten moet men met het loden bolletje naar de vijf «peetjes» mikken zodat ze in de hangbak achterover gekegeld worden. De gescoorde punten staan op de bak vermeld. Ook het spel «Toptafel» moet U eens proberen. Het is een tafelkegelspel, waarbij een kleine tol die op een speciale wijze gelanceerd wordt, 15 ke geltjes moet omwerpen... Vooruitzichten Zij hopen om tegen Pasen en kele nieuwe spelen te kunnen voorstellen. Het zouden spelen zijn die buiten dienen te wor den opgesteld en gespeeld om wille van hun grote afmetin gen. Zij denken daarbij o.a. aan een gaaibolling, Trou Ma dam, Pagschieten, Dammen op plaveien. De vinkenzetting waarmee zij vorig jaar gestart zijn, zal ook dit jaar opnieuw plaats vinden rond Pinksteren. De Eerste Breugelfeesten, zullen ook op volging krijgen. Wel zal het in 1983 doorgaan tijdens het eer ste weekend van juli. Breng eens een bezoek aan de kantine van het gemeentelijke speelplein en maak kennis met enkele van deze oude volkse spelen U zult er heel wat amu sement aan beleven en wellicht wederkeren. Cesar en Suzanne zullen U gaarne een woordje uitleg meegeven, (bd) Sint-Niklaas. Vakantieshow: bloemen en zoenen voor Jean Walter, rechts presen tator Erik Marijsse (dw) Op 1 mei 1980 schoot Liliane Van Caelenberg (42) uit Wichelen haar 40-jarige echtgenoot Frans De Jonghe met één geweerschot dood. De kamer van inbeschuldigingstelling besliste haar niet naar het Hof van Assisen te sturen en verwees de zaak naar de korrektionele rechtbank. Dat gebeurt zeker niet vaak en dus moet de kamer zich gebaseerd hebben op de bijzondere omstandigheden waarin de dood slag plaats had. De vrouw was immers reeds jaren lang het slachtoffer van de steeds toenemende brutaliteiten van haar man en nu begon zij ook het ergste te vrezen voor haar kinderen. Er waren immers vijf kinderen in het huis dat werd geterrori seerd door Frans De Jonghe. De buren konden erover meepraten en gans Wichelen was indertijd gelukkig met de voorlopige invrijheidstelling van Liliane Van Caelenberg die zo voor haar kroost kon zorgen. De buren hingen zelfs de vlaggen uit toen ze thuis kwam. Het is niet onze taak om te oordelen of deze vrouw al dan niet schuld heeft. Daarover zullen de Den- dermondse rechters op 14 februari uitspraak doen. Meester Vermassen, haar verdediger, is niet zo gelukkig met deze gang van zaken. Hij had zijn kliënte liever voor het Assisenhof zien verschijnen. Daar immers had hij alle kansen dat een jury de vrouw onschuldig zou verklaren en onmiddellijk naar huis sturen. Door de beslissing van de kamer van inbeschuldigingstelling is zoiets nu onmogelijk. We kunnen meester Vermassen begrijpen. Een assisenzaak brengt uiteraard de nodige publiciteit mee en een totale vrijspraak zou wel enige weerklank vinden in de pers. We herinneren ons in dat verband de zaak van een Lebbeekse dame die haar man met een hamer te lijf ging. Zij werd vrijgesproken voor het Gentse Assisenhof maar moest zich nadien verantwoorden op grond van een anders geformuleerde aanklacht voor de korrektio nele rechtbank. «Slagen en verwondingen met de dood tot gevolg», heette dat toen. Intussen echter is dat vrijwel onmogelijk geworden. De fameuze zaak van notaris Camu had immers het gerecht in verlegenheid gebracht en toen heeft men die kombinaties uitgeschakeld. Mevrouw Van Caelenberg die een tijdje in de Gentse gevangenis verbleef werd dus op een be paald moment door de raadkamer verwezen naar de kamer van inbeschuldigingstelling die de aanklacht rekwalificeerde en van «moord» op «doodslag met verschoning wegens uitdaging» bracht. Zo belandde de Wichelse vrouw voor de Dender- mondse korrektionele rechtbank waar de openbare aanklager drie jaar eist. Volgens de verdediging is de aanklacht niet juist geformuleerd en zijn er maar twee mogelijkheden. Ofwel verklaart de rechtbank zich onbevoegd, ofwel wordt Liliane Van Caelen berg vrijgesproken. In het eerste geval verhuist de zaak toch naar het Assisenhof. De Dendermondse beroepsrechters hebben naar alle waarschijnlijkheid, een andere kijk op de zaak dan een assisenjury en kunnen moeilijk de feiten negeren. We verwachten dus wel een veroordeling, maar dan een die aangepast zal zijn aan de huidige situatie van het gezin.

De Voorpost | 1983 | | pagina 7