Onderzoek van ministerie voor volksgezondheid: «Hormonen blijven veelvuldig toegediend» ;s Ie Het politiek woelige Waasmunster: omtrent overlopers en vertrouwelingen Christelijke Arbeidersbeweging doorgelicht voor jongeren Radio Albatross wenst zijn luisteraars een Gelukkig 1983 Wase Jonge Leeuwen organizeren milieudebat Gaston en Leo op «Derde Dolle Nacht van Stekene» Kandidaturen OCMW van de CVP gekend! Een Wase landbouwer: «Wie de spuit niet hanteert, kan beter stoppen» 8 - 21.1.1983 - De Voorpost By het ter perse gaan was nog niet bekend wanneer de instaUatievergadering van de nieu we gemeenteraad en het nieuwe schepenkollege in Waasmunster zal plaatshebben. In de heide- gemeente is men nochtans van mening dat de derde keer de goeie keer wordt, e OCMW- raadsleden moeten immers ook nog worden gekozen. De gemeenteraadsverkiezingen van 10 oktober jl, bezorgden aan de CVP een volstrekte meerderheid van 11 tegen 8. Het was dus nagenoeg zeker dat Waasmunster de volgende zes jaar terug door een volstrekte CVP-meerderhéid zou bestuurd worden. In het CVP-bestuur en tussen de verkozenen van deze partij ontstonden echter interne spanningen die leidden tot de afscheuring van Raf Verhofsté, gewe zen schepen van openbare werken, en van Albert De Westerlinck, ex-schepen van sport. Zij weigerden de door het CV P-partijbestuur demokratisch door stem ming aangeduide voordracht van de schepenen mee te ondertekenen. Deze evolutie lag blijkbaar in de lijn van de verwachtingen van sommige CVP-verko- zenen. Reeds de morgen van 11 oktober jl. nam Raf Verhofsté kontakt met PW-er Maurice Thuysbaert en poogde samen met de drie PW-verkozenen (Thuysbaert, Pflips en Heyndrickx) een koalitie op de been te brengen tegen de CVP-verkozenen van de groep Willy Strobe. De h. Verhofsté rekende er toen nog duidelijk mee dat enkel de ACV-verkozenen niet langs zijn kant stonden. Laatstgenoemde was er dus zeker van de overige CVP-ers die op 10 oktober verkozen werden, langs zijn kant te hebben. Strobbe, Verhofsté, Bocklandt PW-er Maurice Thuysbaert nam akte van de voor stellen van Verhofsté en wachtte de verdere gang van zaken af. Hij zou met zijn partijbestuur en met zijn achterban overleg plegen. Ex-schepen Verhofsté kwam echter bedrogen uit, toen hij vaststelde dat de CVP-verkozenen van de boerenstand op hun beslis sende vergadering de kant van de groep Strobbe kozen. Verhofsté nam andermaal kontakt met PW- er M. Thuysbaert, beloofde hem een schepenambt, maar zou er nu ook de Volksunie of de SP moeten bij betrekken om aan een volstrekte meerderheid te komen. Ook zij zouden uiteraard een schepenzetel opeisen. Langs de kant van Verhofsté stonden toen nog de volgende CVP-verkozenen: burgemeester Bocklandt, Albert De Westerlinck en Willy De Maere. Er zou dus in dat geval een drie- of vierkleu- rige bestuurskoalitie op de been moeten gebracht worden. PW-er Maurice Thuysbaert zag in deze formule niet veel heil voor Waasmunster en ging op 16 oktober jl. naar burgemeester Bocklandt om hem in alle op rechtheid en in het belang van de gemeente in te lichten over de stand van zaken. Hij vroeg hem zeer duidelijk welke groep de CVP bestond toen reeds uit twee duidelijk tegenover elkaar staande kampen - hij liefst zag gesteund worden door de PVV. Uittredend burgemeester René Bocklandt opteerde in het voordeel van de groep Strobbe. Hij mocht dus niet verwonderd zijn toen hij diezelfde avond door minister Jan Lenssens (CVP) verzocht werd naar Dendermonde te komen, om er in die zin een koalitieakkoord CVP-PW mee te komen onderteke nen. Behalve door de burgemeester werd dit akkoord mede onderekend door de verkozenen van beide partijen, door hun respektieve voorzitters en door de CVP-minister Lenssens en arrondissementsvoorzit ter Jules Vincart; voor de PVV tekende nationaal ondervoorzitter, volksvrtegenwoordiger Frans Ver- berckmoes. Dit akkoord hield in dat de CVP de burgemeester zou behouden in de persoon van R. Boclandt. Verder zouden Willy Strobbe eerste sche pen, Maurice Thuysbaert tweede, Petrus Van Hae- vermet derde en Marie-Thérèse Maes vierde schepen worden. De tiende man Bij het vrijwillig ontslag nemen van burgemeester René Bocklandt (73 jaar) zou de CVP de burgemees ter behouden in de persoon van Willy Strobbe, zouden de hogergenoemde schepenen «opschuiven» en zou PW-er Gunther Pflips vierde schepen wor den. Met eenparigheid werd door alle onderteke naars van het nieuwe bestuursakkoord, ook door burgemeester Bocklandt zelf, een nieuwe voordrach takte voor de h. Bocklandt als burgemeester gete kend. Deze voordrachtakte werd 's anderendaags door de verantwoordelijken aan de gouverneur bezorgd. Tijdens een door de plaatselijke CVP-voorzitter geplande vergadering met de PW-verkozenen be loofde burgemeester Bocklandt zijn volledige loyali teit aan de PW-koalitiepartners. Groot was dan ook de verwondering van PW-verkozene Marcel Heyn drickx toen hij op 5 januari jl. de dag dat de gemeenteraad en het nieuwe schepenkollege zouden geïnstalleerd worden benaderd werd door CVP-er Verhofsté, een schepenambt en andere kompensaties beloofd kreeg als hij zou overlopen om de tiende man te zijn in de volgende groep van negen mensen die 's avonds op de gemeenteraad de gevormde koalitie zouden doen kantelen: Verhofsté zelf, René Bocklandt, Albert De Westerlinck, Willy De Maere, de drie Volksunieverkozenen en de twee SP-verkoze- nen. PW-er Marcel Heyndrickx zou zich om 16 uur ten huize van A. De Westerlinck aanbieden om daar samen met alle hogergenoemden een nieuw be stuursakkoord te komen ondertekenen. Toen Heyndrickx later rond 17 u. telefonisch in kontakt was met De Westerlinck om hem definitief mee te delen dat hij aan deze overloperij niet zou deelnemen en dat voor hem het plaatsen van een handtekening onder een akkoord een waardevol iets was, dat hij zijn partij niet wilde verraden en dat hij er evenmin in geloofde dat burgemeester Bocklandt en W. De Maere hieraan zouden meedoen, steeg zijn verwondering ten top toen hij op dat moment burge meester Bocklandt en Willy De Maere persoonlijk aan de telefoon kreeg, die hem met aandrang ver zochten te komen tekenen. Wantrouwen Het hoeft geen betoog dat zowel de PW-ers als de CVP-ers die de bestuurskoalitie met de groep Strob be getekend hadden, op deze manier gingen twijfelen aan het vertrouwen van burgemeester Bocklandt. Dezelfde avond, tijdens de installatievergadering van de nieuwe gemeenteraad, probeerde burgemeester R. Bocklandt zijn huid nog te redden en stemde mee voor de schepenen Willy Strobbe, Maurice Thuys baert en Maes (12 tegenover 7). M.b.t. schepen Van Haevermaet stemden hij en De Maere blijkbaar mee met de andere groep (10-9). Het kwaad was echter reeds geschied. Het vertrouwen in de burgemeester was verdwenen. Vorig maandag beslisten zowel het CVP-arrondisse- menteel bestuur, in aanwezigheid van de CVP- minister Jan Lenssens, als de plaatselijke CVP- verkozenen en de afgevaardigden van de diverse CVP-standen, een nieuwe voordrachtakte ten voor dele van Willy Strobbe als burgemeester van Waas munster in te dienen. Blijkbaar heeft Willy Bocklandt niet voldoende beseft dat hij door Verhof sté e.a. misbruikt en gemanipuleerd werd. Hij gaai waarschijnlijk nu wel beseffen dat hij er het slachtof fer van is geworden. Pierre VAN GENDT Vorige week werden de resultaten bekendgemaakt van een studie van het ministerie van volksgezondheid, waar uit blijkt dat men, ondanks een wettelijk verbod terzake, op grote schaal hormonen blijft toedienen. Met het onderzoek wordt een studie bevestigd van de RUG, waar men eerder al tot die bevindingen is gekomen. Het toedienen van D.E.S. is een nogal kwalijke zaak, omdat er zowel by proefdieren als bij de mens nadelige effekten werden vastgesteld (ondermeer kankerverwekkend). De Belgische wetgeving verbiedt kategorisch het toedienen van hormonen, maar omdat in andere landen van de EEG de wetgeving ofwel soepeler is ofwel niets voorziet (Groot- Brittannië, Ierland) is de Belgische wetgeving (ook wegens het gebrek aan voldoende kontrole) nagenoeg dode letter. In de reeks van stoffen die vooral in de bio-industrie erg goed gekend zijn nemen de antibiotika en de preparaten met een hormonale aktiviteit een belangrijke plaats in. Bei de groepen van stoffen worden gebruikt om hun therapeuti sche eigenschappen maar ook om hun groeistimulerende kwaliteiten. Aangezien de stu die van volksgezondheid voor al gericht was op de aanwezig heid van hormonen in het vlees, zullen we ons in deze bijdrage tot die groep be perken. Hormonale preparaten kan men onderscheiden in twee groepen: er zijn de geslachts hormonen en de anti-hormo nen. De geslachtshormonen worden vooral aangewend om een gewichtstoename bij het vee te veroorzaken. Het is be langrijk op te merken dat de exogene of niet-natuurlijke hormonen zoals DES oraal op genomen meestal erg aktief zijn, wat niet het geval is voor de endogene hormonale stof fen, die ingespoten of onder huids ingeplant dienen te wor den. Van alle hormonale pre paraten kan zeker niet worden gezegd dat ze alle op toxikolo- gisch gebied voldoende wer den uitgetest. Voor DES is dat echter wel het geval en het blijkt ondermeer dat DES in relatief kleine dosissen aan rat ten toegediend wijzigingen in hun voortplantingsorganen kan veroorzaken. Bij dieren kan DES kanker verwekken, maar ook bij de mens werd een kancerogeen effekt vastges teld. Wetgeving Volgens de Belgische wetge ving is geen enkel hormoon bij het kweken van dieren toege laten. Deze reglementering omvat drie luiken' er is het KB van 12 juli 1972 over de addi tieven, toegelaten in dierlijk voedsel, waarbij de hormonen niet voorkomen. Vermits het een stelsel van positieve lijsten betreft, beduidt dit dat elke toediening van hormonen langs voedsel is verboden. Er is ook een K.B. van 28 mei 1973 waarbij alle vlees dat hor monale of antihormonale resi duen bevat schadelijk wordt verklaard. En dan is er nog het K.B. van 12 april 1974 betref fende verrichtingen in verband met stoffen met hormonale, anti-hormonale of antibioti sche werking, waardoor, in theorie, alleen hormonen in handen zouden kunnen zijn van daartoe bevoegde perso nen en zij alleen voor gef kundige doeleinden zojW' kunnen worden gebruikt. re i Deelsta van de U.I.A. injns kursus «Voedselprobli tiek»: «Het lijkt veel logisd vc en veel stemmen gaan irwt richting op, om in de E.E.G. één wetgeving ar nemen, waarin alleen chaamseigen hormonen ;ei den toegelaten worden en daj lichaamsvreemde horrai uu verboden zouden zijn. fcn wetgeving zou dan op een ciënte manier gekontrol kl moeten worden. De beste nier lijkt de kontrole op i van levende dieren, tijden periode van vetmesting en de omslachtige en dubbeb 1 ge morfologische en histo sche analyse op gesh mm dieren». In de praktijk blijkt ia_B daad dat de klassieke teel ken, gebaseerd op het oi zoek van prostaat of kl van Bartolin, slechts in be|j de gevallen (DES-toedieer bij kalveren bijvoorbeeld) ciënt zijn, maar niet gesdiet wanneer natuurlijke hoi e nen - in kombinatie met re - werden toegediend. ,nj L. uu olf dsli 25 nst Sint-Niklaas Het A.C.W.-verbond Sint-Niklaas biedt voor jongeren beneden de dertig jaar de kans om het A.C.W. beter te leren kennen. Gedurende zeven avonden worden diverse aspekten van de Christelijke Arbeidersbeweging doorge licht en besproken. Zo kan je ondermeer te weten komen wat de betekenis en de rol van het A.C.W. is in de hedendaagse krisis, welke de fundamentele doelstellingen zyn, opties en standpunten die deze beweging inneemt, waarom het A.C.W. voor de C.V.P. kiest, welke organisa ties het A.C.W. overkoepelt. Deze vormingsavonden gaan door in samenwerking met het vormingscentrum. Ter Munk. Elke avond wordt ingeleid door iemand die vanuit zijn praktijk of ervaring met het onderwerp begaan is. Programma 14 februari: «Sociaal-ekonomisch groei van België» met bijzondere aan dacht voor de groei van de Vlaamse industrie, ondermeer in het Land van Waas. Inlei der: Henk Geeroms, ekono- mist Intercommunale Land van Waas 21 februari «Struktuur en groei van de Christelijke Arbeidersbewe ging». Volksbond, mutualisti- sche en syndikale groei, ont staan van het werkersverbond en de groei van de organisaties na Wereldoorlog II worden hier onder de loep genomen. Inleider: Fons Smets, directeur Sociale Hogeschool Heverlee. 7 maart: «De hedendaagse crisis». Hoe situeert de Christelijke Arbei dersbeweging zich in deze kri- De Wase Jonge Leeuwen (WJL) pakken weer uit met enkele aantrekkelijke aktiviteiten in de eerstkomende maanden. OP EEN VASTBERADEN EN DYNAMISCHE WIJZE GAAN DE Jonge Leeuwen hun eigen gangetje in het Wase verenigingsleven, hun demokratisch-Vlaamsge zinde overtuiging uitstralende over heel de regio. sis en wat zijn de gevolgen voor de arbeidersbeweging? Inleider: Tuur Vanempten, lesgever Sociale Hogeschool Heverlee. 14 maart: «Fundamentele doelstellingen, opties en standpunten van het A.C.W zoals vermeld in «Welzijn in Solidariteit» en goedgekeurd op het program- makongres van maart 1979. Ook aktuele standpunten ko men aan bod. Inleider: Mark Maes, studie dienst A.C.W.-Nationaal. 21 maart: «Groei naar een politieke de- mokratie» met verduidelijking van politieke stromingen en toelichting over de rol van het A.C.W. bij de evoltie van het kiesrecht en de aard van de politieke vertegenwoordigers. Inleider: Miet Smet, volksver tegenwoordiger. 11 april: «Het A.C.W. en de politiek» - Waarom tracht het A.C.W. in vloed te verwerven op politiek terrein, welke mogelijkheden tot politieke aktie heeft zij en hoe doet zij het uiteindelijk? M. de Waarom kiest het A.( voor de C.V.P. Inleider: Frans Janssens, tionaal A.C.W.-sekretaris. 18 april: «De samenstellende orga ties van het A.C.W.» - W organisaties overkoepelt A.C.W., wat zijn hun doel lingen, tot wie richten zij specifiek? Inleider: Leo Pauwels, nl™ naai A.C.W.-propagandist!^ Telkens van 19.30 u. tot 22nt in het vormingscentrum hm het Gildenhuis, H. Heynjdt plein 7 te Sint-Niklaas. ee| Voorwaarden om deel Li nemen: Niet ouder zijn dan 30 jaarj Deelnamegeld van 150 fr..j"e talen, vervoerkosten woijl' terugbetaald; inschrijven kan tot en mi februari op het A.C.W -se tariaat. H. Heymanplein'"j 2700 Sint-Niklaas, 776.39.52. Heb je vragen, wens je r rtk inlichtingen, dan kan je sti h terecht op bovenvermeld a not bij Johan Bulens of Straetmans. ÏOj «Radio Albatross» of «ra dio Dertdermonde-lokaal» klinkt ondertussen wel ver trouwd in de oren van de Dendermondenaar. Auto matisch flitst het door je hoofd; Radio Albatross staat voor 100.2 Mhz in de FM-band. Deze echt «lokale» radio kwam tot stand onder het impuls van een tiental jon geren. In november '81 startten de jongens wat stuntelig met een zelfge maakt zendertje en eigen materiaal. De schoolgaan de uitzenders zonden enkel uit tussen 19 en 23 u. Men vatte meteen ook het idee op om van de radio een vzw te maken, want dkt moest het in tegenstelling tot vele vrije radio's toch wel wor den; een vereniging zonder winstgevend doel! De medewerkers van Alba tross willen echter meer dan radio maken, zij willen zich ook engageren op so ciaal vlak. Daarom werd graag ingegaan op de talrij ke verzoeken van luister aars om een volleybal- of voetbalmatch te spelen, men waagde zich zelfs aan enkele tornooien. Wat aan vankelijk bleef bij versla gen over eigen wedstrijden groeide uit tot een allesom vattende «sportrubriek». Aktiviteiten van plaatselij ke verenigingen werden (nu nog trouwens) gratis aangekondigd in het «streeknieuws»; de Postbus 85 bevatte naast deze be richtgevingen ook verzoe ken om interviews, dus werd er ruimte gemaakt om gesprekken met luisteraars op te nemen in de program matic. In oktober '82 had Alba- tross-radio reden om feest te vieren: na langzaam aan groeien van materiaal en zenduren is Albatross on dertussen iedere dag te be luisteren van 8 tot 24 u èn radio Albatross bestaat 1 jaar! Ter gelegenheid van dit 1-jarig bestaan zakken tal van vlaamse vedetten af naar het Dendermondse, dj's en fans vieren uitbun dig tot diep in de nacht. Inmiddels is het bewind overgenomen door een vol wassen bestuur, de jonge ren hadden deze steun echt wel nodig, maar blijven on danks alles het initiatief ne men van dit Dendermonds lokaal geluid. Wat de toekomst betreft zal Albatross opnieuw te gast zijn op een paar brade riefeesten, deelnemen aan allerhande sportaktivitei- ten, kulturele manifestaties bijwonen, opluisteren enz. Meer nog: als vzw richt Albatross zélf óók aktivi teiten in. Zo kunnen luis teraars zich op 23 januari samen met de medewer kers op het ijs begeven om hun schaatskunsten te to nen, op 12 maart organi seert men een karnavalbal in zaal «De Klok» op het Keur, een bowlingavond hangt in de lucht... Kortom, de platenkrassers hebben zich voorgenomen in 1983 uit de anonimiteit te treden en u een fijn jaar te bezorgen! De grootse Eindejaars-Ver- koopsaktie 1982-1983 georga niseerd door het N.C.M.V. te Stekene ligt weeral een tijdje achter de rug. De aktie zélf wel te verstaan, waarbij de deelne mende winkeliers en hande laars in groot-Stekene per aan koop van 100 F een gratis lot weggaven. Deze loten hebben op dit ogenblik een waarde van 1 F per stuk en dit tot 31 maart '83, want met deze loten kan iedereen betalen bij de deelne mende winkeliers. Maar voor de bezitters van de loten is het waarschijnlijk be langrijker dat zij met elk lot de kans hebben om prijzen te winnen onder vorm van aan koopbons: 700.000 F in totaal. Omdat «grote prijzen winnen» blijkbaar méér aanspreekt dan vele prijsjes van duizend of enkele honderden franks, werd het prijzenaantal ook dit keer beperkt tot 30 die als volgt worden verdeeld: hoofd prijs 150,000 F en verder 2 maal 100.000 F, 2 keer 50.000 F, 5 maal 20.000 F, 10 keer 10.000 F en 10 keer 5.000 F. Maar de konsument kan ook het «zekere voor het onzeke re» nemen en niet afwachten om te zien of hij misschien wel een prijs heeft gewonnen bij de tombola. Hij kan zeker spe len en meteen reeds winnen! Inderdaad, voor amper 60 lo ten krijgt hij reeds een inkom- kaart voor de wervelende show-avond waarmee deze eindejaarsaktie van de Steken- se middenstand zal worden af gesloten op vrijdag 28 januari in de gemeentelijke sporthal. Tijdens deze «Derde Dolle Nacht van Stekene» worden natuurlijk ook de prijzen ge trokken. En te gast is het su per-komische duo Gaston Berghmans en Leo Martin. Verder staan volgende vedet ten op de affiche: Lou Marcel, Gil Ricardo, het orkest Road Band met de zangeresjes Sonia Pelgrims en Patty De Vinck (bekend van het tv-rpgramma «Matches») en natuurlijk ook onze Vlaamse charmezanger John Terra. Een avond om van te snoepen én om niet te mis sen: vrijdag 28 januari om 20.30 u. in de gemeentelijke Sporthal aan de Stekense Nieuwstraat. DeBeEr Op zaterdag 22 januari wordt de tweede helft van het werk jaar 1982-1983 geopend met een kwis te Sint-Niklaas over de Vlaamse Beweging in 1982. Het tornooi staat open voor elkeen en start te 20 uur in een bovenzaal van café «Stad Na ntes» op de Grote Markt. Milieudebat De Belseelse WJL-kern pakt op vrijdag 4 februari te 20 uur uit met een milieudebat in het oud-gemeentehuis. Onder het motto «Hoe groen is Vlaande ren?» gaan senator Nelly Maes (VU), volksvertegenwoordiger Miet Smet (CVP) en senator Marjet Van Puymbroeck (Agalev) met elkaar in de clinch. Moderator Fred Van Remoortel zal trachten de dis- kussiërende partijen uit elkaar te houden. Ook de aandacht voor de na tionale minderheden komt bij WJL weer aan bod. Op woens dag 9 februari wil men een optreden van de Baskische zangeres Maïte Idirin te Me- chelen bijwonen. Twee dagen later, op vrijdag 11 februari, is WJL van de partij op een op treden van de Welshe folk groep Cromlech, die naar Sint- Niklaas komt op uitnodiging van Jeugdklub Karree. Op donderdag 24 februari neemt WJL deel aan het vierde Studentenzangfeest van het KVHV te Antwerpen en op Vorige week vergaderde het CVP-bestuur om tot de verkiezing en de beslissing over de kandidaturen voor het OCMW te komen. De resultaten van de vergadering waren als volgt: efTektieve mandaten: kandidaten: Seghers Marcel, Van Gijzeghem Lodewijk, Heirebaut R., Moens Gerard, Ringool Henri. Als eerste groep plaatsvervangers werden voorgesteld: Goosscns, De Medts, Van Schoor, Cooreman, Abbeloos. Ais tweede groep: Meert, De Smedt, De Proft, Vinck en Hofmans Erik. Hiermee is de CVP de eerste van beide koalitle-part(jen die hierover een beslissing genomen heeft. Vrijdag 21 dienen de kandidaturen ingediend te worden op het gemeentehuis tussen 16 en 19 uur. Terwijl op de gemeenteraad van 31 januari tot de verkiezing in de gemeenteraad zal overgegaan worden. Vast en zeker zullen tegen die datum ook de bevoegdheden van de schepenen bekend zijn. We zien ernaar uit! LVG zaterdag 26 februari gaat WJL wandelen langs de Moervaart. WJL-Belsele organizeert op vrijdag 4 maart i.s.m. VOS een IJzerbedevaartavond in het oud-gemeentehuis. Na de ver toning van de bedevaartfilm van 1982 door Rom Duprez spreekt Paul Daels, voorzitter van het IJzerbedevaartko- mitee. Taalgrensreis Op zaterdag 26 maart is sena tor Walter Luyten te gast bij WJL Sint-Niklaas. Hij zal de taalgrensproblematiek uiteen zetten als prelude tot de taal- grensuitstap Edingen-Komen die WJL op zaterdag 9 april wil ondernemen met de jongeren groep «De Vlaamsche Vlagge» uit het Dendermondse. Verder neemt WJL op zondg 27 maart deel aan de Borms- dag te Sint-Niklaas. Op zondag 24 april fietst men naar het 46ste Vlaams Nationaal Zang feest in het Antwerpse Sportpaleis. Na de examenpe riode wil WJL op zaterdag 2 en zondag 3 juli zijn vierde IJzer bedevaartweekend organize ren te Diksmuide. Op 11 juli is WJL uiteraard aanwezig op de plaatselijke Guldensporenherdenkingen in het Waasland. Tot besluit van het werkjaar gaat in augustus het tweede WJL-Voerweekend door. Voor meer inlichtingen over de Wase Jonge Leeuwen, hun doelstellingen en.werking, kan men steeds terechtop het alge meen sekretariaat, p.a. Kris Verguit, Isengrimlaan 13, 9180 Belsele. Jongeren kunnen van af 15 jaar lid worden door 50 fr. over te maken aan het WJL-sekretariaat of door stor ting van dat bedrag op rek. 001-0992205-68 van de Wase Jonge Leeuwen. Sympatize- rende 30-plussers kunnen ere lid worden vanaf 100 fr. de Ook in Wase landbouwbedrijven worden er in een grofflL,; aantal gevallen wellicht hormonale preparaten aan dierec ]Ci toegediend. We kunnen dat uiteraard niet bewijzen, maai L een en ander doet dat wel vermoeden na een aantal q- telefoontjes met landbouwers die er aanzienlijk wat dieren c op nahouden. Dat we de lezer niet heel veel uit die^ gesprekken zouden kunnen meegeven, bleek een gegron de vrees te zijn. Het is inderdaad zo dat de meeste mensen die we daaromtrent naar hun mening vroegen, als het wart hermetisch dichtklapten toen het onderwerp «hormonen» ter sprake werd gebracht. Twee landbouwers bevestigden dat er in de meeste [u bedrijven hormonale preparaten worden toegediend. 01 ens, ook DES wordt toegediend, wilden ze niet kwijt. Toch lr vonden we het interessant, volgende verklaring van een, landbouwer weer te geven: «Indien je er als boer niet akkoord gaat om te spuiten, dan kan je beter opstappen. n. Het is onmogelijk te konkurreren met de op industriële basis draaiende vetmesterijen. De boer die blijft opteren voor het kleine gemengde kringloopbedrijf moet af haken». Een vraag die ons ook wel bezighield inzake hormonale preparaten is of die produkten dan wel gemakkelijk K verkrijgen zijn. Een apotheker uit het Waasland: «Ho monen worden enkel verstrekt wanneer men een voo schrift kan voorleggen, wanneer ze dus gevraagd worde voor geneeskundige doeleinden. D'er zijn allicht apotht kers die onder de toonbank hormonen afleveren, maar dl is een zeer beperkt percentage. Waar vetmesters d produkten dan wel halen? Daar bestaat een zwarte marl voor, illegale labo's waar die produkten worden aangi maakt. Hormonale preparaten zijn in de apotheek niet et duur, maar in dat circuit wordt er flink wat geld aa verdiend». 91 op 1.000 In het voorjaar van 1981 is er heel wat te doen gewees rond het toedienen van DES. Nederland heeft toe systematisch het ingevoerde Belgische rundvee onder zocht op dit hormoon en één op de vijf Belgische koeiei bleek met DES behandeld te zijn. Vooral kalfsvlees wer< toen op hormonen onderzocht. Later werd er ook onder zoek verricht op runderen. Van midden februari tot maati 1981 werden ongeveer 1.000 Nederlandse runderen ondei zocht eo maar liefst 91 bleken met DES behandeld. Ron diezelfde periode heeft de Bond Beter Leefmilieu in zijn tijdschrift Milieurama een artikel onder de titel «Hormo nen, de spuit eruit» gepubliceerd. Daaruit bleek dat eri ons land slechts 19 inspekteurs-dierenartsen bevoegd zij om in het slachthuis stalen te nemen met het oog op d opsporing van de betwiste stoffen. En ook dat keurders- dierenartsen verbonden aan de slachthuizen geen enkel bevoegdheid hebben op dit vlak. Verder zou het parket volgens het artikel, slechts in heel beperkte mate kunnen optreden: na een tip van één van de 19 inspekteurS- dierenartsen en mits een sluitend bewijs. ebbt L.V.B.L

De Voorpost | 1983 | | pagina 8