KAV verbond Dendermonde met nieuw bestuur toekomst tegemoet Van mosterdzaadje tot bloeiende boom 52-11.2.1983 - De Voorpost «Wil je wel geloven dat het groeien gaat, klein en ongelooflik als een mosterdzaadje, dat je had verborgen in de zwarte grond en waaruit een grote boom ontstond». Enkele versregels van een liedje dat allicht b(j velen onbekend is, maar dat sedert vrijdag by de kernleden van de Katolieke Arbeiders Vrouwengilde (KAV) van het verbond Dender monde indruk heeft gemaakt. Niet alleen omwille van de fyne tekst of de mooie melodie, maar evenzeer omwille van de beeldspraak en de toepassing ervan op het dagdagelijkse leven en de werking van KAV. Begonnen als een klein, onooglijk klein zaadje, is de KAV uitgegroeid tot een reusachtige boom, die ofschoon 60 jaar oud, nog bl(jk geeft van een jeugdige vitaliteit. Dat komt omdat KAV er een ere-zaak van maakt om op geregelde tijdstippen dat wil zeggen om de vier jaar zijn bestuur in de lokale afdelingen te wijzigen. Meer dan eens hoorden we die avond dat nieuwe en jonge krachten de nodige kansen moeten krijgen, tot welzijn en verdere uitbouw van de beweging die toch 11.500 leden telt en dat is niet weinig. Lieve Van Keer, verbonds- sekretaris, legt ons uit dat de KAV over het hele Vlaamse land 17 verbon den telt, waarvan Dender monde er een is. «Wij be-, horen tot de kleine en mid delgrote verbonden. Maar we hebben toch 40 afdelin gen algemene werking, waar vrouwen van 20 tot zeg maar 60 jaar in hoofd zaak thuishoren. Daarbij komen nog een 25 afdelin gen met een jonge vrou wenwerking. Die spitst zich vooral toe op de leeftijds groep tot 35 jaar. Al die afdelingen hebben hun be stuur en die besturen wor den om de vier jaar ver nieuwd met de mogelijk heid dat men eenmaal wordt herkozen. Maximaal kan men dus 8 jaar na el kaar voorzitster of mede- voorzitster zijn. De groot ste afdeling in het verbond Dendermonde is Zele, de kleinste is Hamme-Zogge. Maar je mag de afdelingen niet vergelijken met de ge meenten. De KAV is een parochiale vereniging en zo kan het dus best zijn dat er in een gemeente twee en zelfs meerdere afdelingen zijn. Toch telt de KAV 11.500 leden, van wie er 1.300 kernleden zijn. Dat zijn dan de wijkmeesteres sen van vroeger. Ze heb ben als taak maandelijks 'Vrouw en Wereld', het le denblad, thuis te bezorgen bij de aangeslotenen. Daar schuilt evenwel meer ach ter. Die kernleden hebben ook een sociale taak. Van hen wordt verwacht dat ze de behoeften van de leden aanbrengen bij het dage lijks bestuur in het ver band een 400 dames van alle leeftijden sterk en anderzijds moeten zij het KAV programma over brengen bij de leden. En wanneer er dan nog tijd rest voor een praatje, een momentje om te luisteren naar de grote en kleine no den, dan is dat welgeko men. Echt waar, de kernle den hebben een uitzonder lijk grote opdracht en ze doen hun uiterste best. Zij verdienen niet alleen de waardering van de leden, maar ook van de verbonds- verantwoordelijken». Het mosterdzaadje KAV Verbondsvoorzitster Maria Van Neste was blij en gelukkig op een feeste- antwoordelijkheid binnen met deze verkiezingen een de KAV zullen opnemen, nieuwe weg is ingeslagen Op het podium enkele en dus ook een aantal nieu- prachtige bloemstukken we gezichten in het bestuur die het feestelijk karakter heeft opgenomen, wil daar van deze avond nog onder streepten en aan de schik king van de zaal, het harte lijk welkom, de - vele la chende en blijde gezichten was het overduidelijk merkbaar dat de KAV een jonge, dynamische, levens om nog niet zeggen dat «de oude garde» wordt bedankt voor de inspanningen. Zij die niet meer in het bestuur zetelen, moeten niet veron derstellen dat ze worden vergeten. Integendeel, zij moeten mee uitkijken naar blije vereniging is waarin de toekomst en alle heim- plaats en ruimte is voor wee naar het verleden opzij woordelijkheid. Een vrouw kan alle taken en verant woordelijkheden aan. Ook zij kan in deze onzekere, onrustige en onveilige tijd houvast geven. Oud en nieuw In totaal moesten 28 nieu we voorzitsters, 26 nieuwe mede-voorzitsters worden gekozen. Daarvan bleven er 12 voorzitsters in funktie en 13 mede-voorzitsters werden herkozen. In Appels was mevrouw MJ Vermeiren de voorzit ster en Lucie Vermeir de mede-voorzitster. Deze laatste wordt nu voorzitster en wordt zelf opgevolgd de-voorzitster M.J, Van hem opgevolgd, jioor Jose door Tilda Wilbers. De me- Doorselaer maakten plaats Lanciers en blijft Laura De de-voorzitster van Baasro- voor respektievelijk Fran- Schoeisitter de mede-voor de, Leonie Laureys, werd cjne Mertens en Henriette zitster. Hetzelfde voor herkozen. Maar de nieuwe Vercauteren. In Grember- Hamme Heilig Hart waar A— gen al evenmin een veran- voorzitster. Diane Verbus- Dendermonde. De nieuwe voorzitsters (vh) voorzitster daar is Agnes voorzitster Cecilia Claes- sens nu voorzitster in plaats van Clara De Bonte. De nieuwe mede-voorzitster is Magda Ost. In Oüdegem werd Denise Lambrecht als krijgt er Cecile De Riddei als opvolgster en C. Jam sens wordt als mede-vooi- zitster opgevolgd door Pau la De Wolf. In Waasmuns ter blijft Jeanine De Cayet die D. Van Muylders dering. Lutgarde Nobels en tel werd opgevolgd door voorzitster opgevolgd door ker de KAV leiden. Nu kan nnvnlnt Tn Darlo» moun 7f rpl-pnpn rm Ac- dsnn iedereen die zijn hart wil openstellen voor de ande ren. Het moet een feest van dank en bemoediging zijn, aldus Maria Van Neste, die meende dat ook een stukje bezinning best op zijn plaats was. Het werd een schitterende bezinning rond de parabel van het mosterdzaadje, fijn naar voor gebracht en op tekst gezet door Frieda en Joke. We hebben eruit onthou den dat de KAV is zoals een mosterdzaadje. Ont sproten uit het kleinste on der de zaden, is de bewe ging uitgegroeid tot een reusachtige boom met vele takken, die vitaler is dan ooit. Die ook levenskrach tig zal blijven, want de KAV wil een jonge bewe ging blijven. Taak is niet af Van Finneke Janssens, een dynamische vrouw die zelf zeer aktief is geweest in de KAV als voorzitster en kernlid, vernamen we dat bestuursleden wier man daat beëindigd is, niet moe ten denken dat ze zijn afge- steun bieden, schreven. Het tegendeel is waar. Zij hebben voorze ker nog hun inbreng. Een goede zestig jaar gele den werd officieel de KAV schuiven. Ze moeten de nieuwe mensen krediet ge ven en daar waar het kan opvolgt. In Bertare waren Jeanine Verlaekt blijven A. De Backer en Lea De in funktie als voorzitster en Bruyne respektievelijk mede-voorzitster. Hamme voorzitster en mede-voor- Centrum wijzigde hele- ongemerkt maar steeds zeer gewaardeerd een doelstelling was toen: de vrouwen uit het arbeiders midden moesten zich in de ze beweging kunnen thuis- voelen. Daaraan is nog niets veranderd, want zoals de maatschappij en het maatschappijbeeld zich door de loop der jaren heeft veranderd, zo heeft de KAV zich ook weten aan te passen aan dit beeld. Nog steeds voert de KAV dezelfde doelstellingen in zijn banier: de vrouwen meer kansen geven tot een grotere levenservaring, zich het bewustzijn bijbren gen dat ze zich meer voor elkaar en ook voor de an- lijke bijeenkomst die be- deren moeten inzetten en doeld was om de installatie de belangen behartigen om van de nieuwe besturen een te komen tot de volwaardi- apart tintje te geven, een ge erkenning van de vrouw zo talrijke opkomst te mo- in een volwaardige samen- gen zien. Ruim 120 kernle- leving. den waren present om in de Mevrouw Janssens zette zaal van Trefpunt te Den- ook het ideale beeld van dermonde afscheid te ne- een voorzitster en een me- men van enkele bekende de-voorzitster op de teken gezichten, maar ook om plank. Het moet een twee kennis te maken met enke- span zijn dat voortdurend le nieuwe en ook jonge op weg is naar en voor vrouwen die een stuk ver- dienstbaarheid. Dat KAV Het tweespan van voorzit ster en mede-voorzitster moet door de werking naar mekaar toegroeien. Zij opgericht. De voornaamste moeten samen openstaan Emilienne Van Broeck en mede-voorzitster Annie De Geest aanblijft. In Hamme Zogge blijft Klara Roels de voorzitster en blijft Arlette JÊÈtifa 'iÊÈÈÊÊÊSÊÊÊÊÊ Mettepenningen mede- MSmmm voorzitster. Een komplete WÉ wisseling te Kalken. Diane Jj^B Troch en Roza Uyterschaut 9Mb ssj^ÊÊÈj^'m SI^m^SÈÈÊÊÈÊ É!l waren er voorzitster en me- ^ÊÈÊÊÊÊL*.^^ Jj^^k de-voorzitster. Daar ko- iliiiPl <iüüi'vmÊsÈÊk WÈk 4 men nu Maria Roels en r r dBm denise Claeys in de plaats. pP^ Ook in Laarne een wisse- D/-\ ling. Jenny Blondcel en Ni- 'fim cole Puylaert worden er als respektievelijk voorzitster \v; en mede-voorzitster opge- 'k volgd door Cecila Van -'"j f Damme en Irene Baetens. In Lebbeke centrum wordt n'euwe mede-voorzitster m daar Lea Lissens. In Leb- Dendermonde. Arm in arm als teken van eenheid. Het nieuwe KAV-sekretariaat bestaat beke Heilig Kruis wordt uit Maria De Vriendt, verantwoordelijke huishoudelijke vorming, Diane Van der Plas, het tweespan Lucienne De verantwoordelijke jonge vrouv.'enwerking, Lieve Van Keer, verbondssekretaris en Vos en Odile Van Damme Jeannine Verlaeckt, verantwoordelijke administratie (vh) opgevolgd door Francine Jacobs als voorzitster en zitster. De nieuwe gezich- maal. Magda Verheune en Anita De Clercq als mede ten zijn daar Leonie De Chris Van de Bonne waren voorzitster. Ook in Masse- Bruyne (voorzitster) en tot dusver respektievelijk men een nieuw bestuur. Chris Van Eetvelde (mede- voorzitster en mede-voor- voorzitster). Ook in Bug- zitster. Ze worden nu opge- Maria Dmx en Julia Van genhout centrum een wis- volgd door Laura Van Ca- 1m. wT en er opge- seling. Jo Van den Branden mus en Frieda Philips. In vo1^ door JennyBalthazar is de nieuwe voorzitster. Hamme Heilige Familie f" Jenny De Waele. Zij was voordien mede- werd voorzitster Van Goet- voorzitster en werkte sa men met Angele Boeman. Nu wordt ze bijgestaan door Christiane Cooreman. Buggenhout Opdorp ver anderde helemaal van be- stuursploeg. Voorzitster Louisa Van de Voorde en haar medevoorzitster Roza Vergauwen worden er op gevolgd door respektieve lijk Roza Van Riet en Nelly Doms. In Buggenhout Op stal werd de vroegere me de-voorzitster Agnes Maes nu voorzitster. Zij volgt Jeanne Doms op en wordt zelf opgevolgd door Denise Van Mulders als mede voorzitster. Denderbelle behield zijn voorzitster in de persoon van Maria Clauwaert. Vroeger werd ze bijgestaan door Andrea Bonnaerens, nu door Mag da Bosteels. De be- stuursploeg van Dender monde blijft met voorzit ster Simonne Hogewijs en mede-voorzitster Simonne Bertha Schokaert en wordt Julia Soere mede-voorzit ster. Overmere behoudt Clara Verhoeven als voor zitster, maar krijgt in de persoon van Francine Heyndrickx een opvolgster voor Anna De Bock die mede-voorzitster was. Schellebelle behield Lisette Van Hoecke als mede- voorziter en koos Gisele De Mulder als voorzitster in de plaats van Lucie Van In Nevel. Schellebelle Bruin- beke bleef het bij het be staande houden. Dat wil zeggen dat Frieda Fierens er voorzitster blijft en Gerda De Prez mede-voor zitster. In Schoonaarde blijft Paula Bosman voor zitster en werd A. Van Hauwermeiren als mede voorzitster opgevolgd door Lisette Cobbaert. In Sint- Gillis Centrum blijft de be- stuursploeg behouden. Dat wil zeggen dat Gisele Ver- haevert er voorzitster blijft en Eliane Van Hoe mede voorzitster. In de Boonwijk wisselde alleen de voorzit- nieuwde zijn bestuurspli ster. E. De Basel,er wordt nu Oeve Koppe, dan ook opgevolgd door en Wilhelmine VervaTa^ wnanS,yav,-2ammf' E'Za voorzitster en mede-voor- Verhelst blijft mede-voor- zitster zij komen fa d( nieuw piaats van Maria Van Was- senhove en Malvina ze rekenen op de steun van Mariette Baecke die Milde de. Pauw als mede-voorzit ster opvolgt. In Wichelen wordt de nieuwe voorzit ster Diane Van den Abbee- le. Zij volgt Magda Braeckman op. Delphine Van Lierde blijft er mede- voorzitster. Emmy Borre- mans die tot op heden me de-voorzitster was in Wie- ze, wordt er hu voorzitster, Zij volgt in die funktie Marcelle Pieters op. De nieuwe ondervoorzitster Godelieve Duquet. In Zele centrum een nieuw be stuur. Martha Van Damme en Nora Libeer worden' er als voorzitster en mede voorzitster opgevolgd door Ljeve Certijn en Rita Ver- meire en Zele Heikant blijft bij Denise De Meris- man en Maria Blancquaert, Zele Huivelde dankte M.J. Van Raemdonck en Lydia Heirweg als voorzitster en mede-voorzitster en koos nu Marcella De Clercq en Christiane Berckmoes. Ze le Kouter tenslotte ver- loef i >emlj) als zitster. team Ook voor een Lutterzele. Moerzeke wordt de mede- Voorzitster S. Van Bevere Pieters. voor mensen in luisterbe reidheid in goede maar ook in kwade dagen. Zij zijn ook de denkcel en het ge heugen van de KAV-afde- ling. Zij moeten ook kun nen putten uit de ervaring van hun voorgangsters. Tenslotte is het tweespan er ook om samen bezieling te geven aan de groep. Zij moeten doordrongen zijn van de taak die ze aanvaard hebben en zich op velerlei gebieden éngageren. Op al deze vlakken hebben de afscheidnemende be stuursleden ook hun taak en opdracht. Zij vormen de ervaringrijke vrouwen, die een flinke steun kunnen zijn voor de nieuwe ploeg. Een ideale samenwerking tussen oud en nieuw kan de KAV alleen maar ten goe de komen. Een Finneke Janssens be sloot: de KAV bestaat nu ruim 60 jaar en in wezen is er weinig of niets veran derd. Nog steeds is het de bedoeling van de beweging om vrouwen te stimuleren tot het dragen van verant- Brijs ongewijzigd. Nieuwe il Wl" l gezichten op het Keur Den-Dendermonde. Het voltallige verbondsbestuur van de KAV-Gewest Dendermonde: Fernanda De Block, Eliane Van dermonde. Voorzitster Hove, Maria Doms, Juliette Luypaert, Christiane Van Biesen, Lieve Van Keer, Cecile Raman, Maria Van Neste, Maria Ernestine Corthals en me- De Bruyne en Mathilde De Beule (vh) Dendermonde. De uittredende KAV-voorzimers (vh) Dendermonde. De medevoorzitsters die hei voor bekeken houden (vh)

De Voorpost | 1983 | | pagina 52