jinfravrienden Lokeren iet «Wonderdoktoor» puggenhoutse Michielsgezellen luchtige toer Netwerk Aalst prezenteert Toneelgroep Janus brengt «Herinneringen - Maart '83» Bij de Hosiers moet je daar een vrouw voor zijn Wat belet kulturele raad Aalst te werken? Een Engel daalt te Wieze neer VTI Aalst speelt toneel Per Hellberg in De Spuier Trouw aan Kunst zorgde voor een toneelweekend te Hamme üe voorpost - 4.3.1983 - 23 t de goede vooroorlogse stukken uit de jaren [rtig, in de beroemde tijd van ons volkstoneel, het j steeds doen, hebben de Sinfravrienden in de slopen drie weken ons eens te meer bewezen, t keer tereke hebben zij de «Wonderdoktoor» van j Janssen op de planken gebracht, iedere keer jor een meer dan gevulde zaal, zodat alles bij zij zowat een 2000 toneelliefhebbers heb- [i bereikt. de schrijver Jos .■n, die voor de mees van ons allang in de sthoek is geraakt, ten wij van regisseur Bruggen dat hij •n werd te Klerken in I8. Na zijn studies vangt aan met een administra- loopbaan. Hij komt :ht bij de ontvanger der gen, en wordt in 9 verifikateur bij de ie te Antwerpen. On- :n heeft hij al ette- toneelstukken ge- 7Jreven die hun rondgang 1iden in het Vlaamse land, zelfs tijdens de eerste ■eldoorlog in Nederland, de Belgische uitwijkelin- In 1920 zet hij zich l aan het schrijven a 24 komt hij uit met de lerdoktoor. Lang heeft iduurd eer het stuk er iris gekomen. Op advies j Lode Monteyne zendt |het stuk naar verschil- teaterdirekteurs tevergeefs. Tot in §7 het stuk wordt aange- door Willem Benoy, tieuwe direkteur van de B te Antwerpen. Daar is 'stuk 79 keer met dave- d sukses opgevoerd, en lien is de «Wonderdok- zijn triomftocht be- men door Vlaanderen, i meer dan 50 jaar is triomftocht nog niet indigd. Dat hebben wij in Lokeren kunnen i. Over het stuk zelf en inhoud kunnen wij tzijn. Daarvoor is het al goed gekend Het gebeu- vindt plaats in een hvlaams dorp rond de i 20. De pas afgestu ite jonge dokter Steven ms wordt door zijn ko- l Man ten Boone en zijn Ier Thea (een üeve ver- hg!) geholpen om zich als dokter in het dorp te vestigen. Maarnie mand mag weten dat Ste ven een echte dokter is. Want het bijgeloof en de gehechtheid aan de vele kwakzalvers daar in de streek is bijzonder groot. Zo is daar voornamelijk de konkurrentie te vrezen van Dokus Geeraert, de plaatse lijke dokter, die voor alle kwalen middeltjes heeft, en da nog liefst de meest vieze en walgelijke. Zo komen er gestampte eierschalen, ter pentijn, pieren en koedrek en zelfs menselijke urine aan te pas. Het is tegen al die vuiligheid dat dokter Steven de strijd wil aanbin den. Die strijd is moeilijk, maar zal uiteindelijk toch door de wetenschap worden gewonnen. Een hoogtepunt hierbij is wel dat Dokus zelf bij de echte dokter terug keert om er geholpen te worden tegen het geschot in zijn rug. Een happy-end zoals in die jaren gebruike lijk was. is er natuurlijk ook. Steven trouwt met Thea, en niet met Margriet, de dochter van burgemees ter Verkarre, die haar, daarbij geholpen door Man ten, aan Steven wil opsolfe- ren. Nu nog wat over spel en spelers. Een gelegen heidsmedewerker van een plaatselijk weekblad wil niet de pretentie hebben een kunstkritikus te zijn. Maar als na afloop van de verto ningen zowat 2000 mensen kontent naar huis zijn ge gaan en er vol lof over spre ken, welnu: dan is dat stuk goed en ook goed gespeeld. En laat ons nu niet vitten op kleinigheden. De ene speler is de andere niet Sommige figuranten vallen misschien wat minder uit etc. etc. Maar laat ons niet vergeten dat wij hier toch maar te doen hebben met liefhebbers, en dat die lief hebbers zich vaak meer moeite en inspanning ge troosten dan beroepslui. Trouwens ook bij beroeps- spel, op filip en tv, zien wij al te dikwijls minder sterke rollen. En is het niet een hele prestatie om 30 men sen op de planken te krij gen? Wij kunnen die 30 mensen niet één voor één vernoemen. Dat zullen zij ons ook niet kwalijk ne men Maar de vier hoofdrol len: Luc Opsomer als dok ter Steven, Clement Van Laere als Manten, Christa De Beule als Thea en Luc Arbijn als Dokus, waren «goed». Een applaus verdienen ook Liset Baetens (Lotte), Leon Van de Wiele (burge meester), Mare Hellin (kos ter) en Etienne Tempels (Sander Bekaert). En nu hebben wij er echt al ge noeg genoemd. Maar de an deren deden het even goed, en dat is een prestatie! Dit uitzonderlijk sukses is voor een groot deel toe te schrij ven aan regisseur Herman Bruggen Met een bijzonde re manier en buitengewone inzet heeft hij met bewon derenswaardige geestdrift en met zijn liefde voor het toneel de wedergeboorte van de «Wonderdoktoor» in Lokeren mogeüjk gemaakt. Aan het groot sukses van die avonden werkten ook de vele mensen van «achter de schermen» mee. De opbouw van het dekor was eens te meer verzorgd. Grime, be lichting en geluid' het was allemaal «af». Met de opvoe ring van de «Wonderdok toor» hebben de Sinfra vrienden bewezen dat die volkse stukken waarin toch zoveel levenswijsheid schuilt, nog altijd in trek blijven. De meeste mensen zoeken naar gezonde een voudige ontspanning, en dat hebben ze gekregen En dat is in deze moeilijke tij den van nu wel eens hoogstnoodzakelij k (J.V.L.) I Michielsgezellen uit Buggenhout hebben het dit r gezocht in een klucht. De nieuwste produktie I vanaf 5 maart ten tonele wordt gebracht heet p Consul van Cocorico» en werd geschreven door b Arnold. Het stuk wordt gebracht in een regie in Karei Jacobs. Consul van Cocorico» bngt het verhaal van een burger die door een laf bij de neus wordt ge nen. Hij koopt zich na- lijk de titel van «consul Cocorico». Naarmate k it stuk vordert zal blijken r l deze titel heel wat pro- men en onvoorziene eilijkheden met zich i mgt. Op de koop toe irdt er nog een «naakt- s» naar het consu lt gebracht. Gekke situa- en toestanden genoeg er een sprankelende rtoning van te maken hoofdrollen in dit kluch- [e stuk worden gespeeld or Jan Degelaen en Ag- b Van Huyneghem. De dere rollen worden ver tolkt door Guido Keppens, Luc Schelfhout. Annie Van Riet, Marie-Louise Stal- laert, Monique De Hauwere en Luc Mannaert. Onder leiding van deze laat ste, bouwen Jo en Jan Hees termans, Karei Bosteels en Luc Schelfhout een prach tig dekor op. De grime is toevertrouwd aan Lieve Pi- ron en de technische ploeg bestaat uit Willy Vanwam- beke. Mare De Wachter en Johan Van Riet Voorzeg gers zijn Curd Mertens en Marinette De Handsetters. Wanneer? De avant-première van het stuk heeft plaats op zater dag 5 maart... in Mechelen, ten voordele van een lokale scoutsvereniging. In de zaal van het Sint-Michiels- kollege te Buggenhout kan men het stuk zien op vrij dag 11zaterdag 12 en zon dag 13 maart om 19.30 u. en op vrijdag 18 maart om 20.00 u. Enkel op vrijdag 18 maart is er een mogelijk heid tot reservatie via de telefoonnummers 052/ 33.33.13 (tijdens de school uren) en 052/33.36.22. Supplement 20 fr, Er zijn ook nog opvoe ringen in de zaal Scaldis te Buggenhout: zaterdag 16 maart en zondag 27 maart telkens om 19.30 u. Netwerk in de De Ridderstraat in Aalst gonst weer van de aktiviteiten. Op vrijdag 11, zaterdag 12 en zondag 13 maart staat er een festival voor kinderen op het programma. Dit in samenwerking met Chiro Koriander, Chiro Heilig Hart en Oxfam Wereld winkel. Het weekend-festival bestaat uit poppenteater en kinderanimatieteek en kreeg de naam van de «Pop- pentovertrein». De poppentovertrein is geen echte trein, maar een reeks voorstellingen die net als een trein netjes in elkaar haken. Waar de poppentovertrein stopt, valt er een heleboel te .beleven. En omdat de poppentover trein iets biezonders is, gebeurt er vaak iets heel aparts. Dergelijk initiatief vond reeds plaats in Antwerpen, Sint-Niklaas en Beveren, télkens met biezonder veel sukses. Inkom: 60 fr. en voor groepen van meer dan 10 personen 50 fr. De Poppentover trein wil minimum drie tot vier voorstellingen bren gen in een welomlijnde periode. Een abonnement kost 160 fr. Vrijdag 11 maart om 19.00 uur kan men kijken naar «De Snuiters» met Joris Jozef (geschikt voor kinderen van 5 tot 11 jaar). Daarna is er een kinderreceptie. Zaterdag 12 maart is om 15.00 uur Pepijn te gast met «De wonderlijke ja van de contra bas». Voor kinderen van 4 tot 12 jaar uiterst ge schikt. Zondag 13 maart om 10.30 u. is er voor kinderen van 3 tot 8 jaar «Koning Klein» door Je Jem Piron gevolgd door een aperitief voor de ouders en om 15.00 u. speelt Mieke Krik «Martijn en Rozemarijn» (voor kinderen van 4 tot 10 jaar). Tweede Netwerk-kwis Op 6 mei start de tweede uitgave van het Netwerk - kwistornooi in het gelijknamig kultureel centrum. Het tornooi wordt over tien avonden gespeeld met ploegen van vijf leden. Per kwisavond worden er zestig vragen gesteld over zowel geschiedenis, wetenschap, aktualiteit, sport, literatuur, muziek, folklore, verkeerswezen, ekolo- gie, enz... Alle ploegen komen eenmaal aan de beurt als kwismaster. Voor kwissers en publiek wordt opnieuw de zaalkwis georganizeerd en een nieuwig heid is alvast dat het pubhek die vragen mag beantwoorden en een prijs kan winnen die niet korrekt worden beantwoord door de ploegen. Ver der staat er ook een originaliteitsprijs voor de ploegen op de agenda en is er een prijs van het publiek. Voor deze laatste prijs zal het publiek iedere kwisavond voorkeurstemmen kunnen uitbrengen. Inschrijvingen voor het Netwerkkwistornooi dienen voor einde maart te gebeuren op het nummer 053/ 77.84.56 na 17.30 u. Toneel te Dendermonde De Koninklijke aloude Rederijkerskamer De Rosiers van Dendermonde komt op de proppen met een dolle komedie van Terence Dudley in een regie en bewerking van William De Dec ker: «Daar moetje een vrouw voor zijn». De inhoud mogen we vooraf niet kennen maar wel wordt er getoond wat er allemaal kan gebeuren als een schrijver zijn griezelstukken met zijn sekretaresse en zijn dienstmeid door neemt en een bemoeizieke tante achter de deur staat te luisteren. Bekende namen zullen alweer het podium sieren: Erwin De Decker, Martine Verheyen, Celina De Dijn, Hilde Roels, Dany De Bock, Fernand Eeckhout en Denise Van Geel. Het blijspel wordt opgevoerd op vrijdag 18 maart en zaterdag 19 maart telkens te 19.45 u. in de zaal Casino, Sint-Jorisgilde te Dender monde. Kaarten zijn te verkrijgen in de zaal Casino (tel. 052/21.75.69) en bij al de leden. De derde leeftijd en de studenten krijgen speciale voor waarden. Karnaval in Sint-Niklaas. Kinderen te gast in de stadszalen. Velen honderden jongelu bijeen voor het feest, en dan heerst er altijd gezelligheid (Iv) In Netwerk werd over dit onderwerp van gedachten gewisseld. Voorzitter Gilbert Claus beklemtoonde in de schaarse algemene vergaderingen dat de raad vooral niet wilde organiseren. In Netwerk werd gesteld dat er evenmin gestimuleerd of gekoórdineerd werd. Nadat de nieuwe kulturele raad op 13 januari werd verkozen onder voorzitterschap via een steuntje van Deken De Vos van Gilbert Claus wordt duidelijk de kat uit de boom gekeken. Men wachtte de installatie van de gemeenteraad af. Netwerk vreest dat de kulturele raad weer zes jaar aan slaapwandelen gaat doen. Door af te wachten verspeelt de raad kansen om het kultuurbeleid mee te helpen bepalen. Dat Netwerk zich met deze materie moeit, spruit uit haar eigen doelstellingen: het socio- kultureel leven prikkelen, vernieuwen, aanvullen. Dit door eigen initiatieven en door tal van projekten en initiatieven samen te brengen en mogelijkheden en kansen te bieden. Netwerk formuleert om de «slaapziekte» tegen te gaan volgende voorstellen: het nieuw bestuur snel samen roepen en werk maken van een eigen beleidsnota o.m. als basis voor een gesprek met de schepen van kuituur Lievens-Borms opeisen van recht op inspraak vastgelegd in een afsprakennota het opmaken van een prioriteitenplan met o.m. opknappen van de stadsschouwburg, infrastructuur voor bepaalde deelgemeenten, dienstverlening aan verenigingen i.p.v. toelagen duidelijkheid scheppen wat betreft afwerking voorziene ruimte voor verenigingswerk, beheersformulen, financiële implikaties enz. samenwerking van verenigingen met kulturele diensten stimuleren en mogelijk maken, ook naar dorpsraden en wijkkomitees. werk maken van basisedukatie voor volwassenen. Netwerk wil luisteren naar voorstellen van verenigingen en samenwerken aan het stimuleren van de kulturele raad. LH Na de première van verle den dinsdag kan u voor op voeringen van «Maart '83» door toneelgroep Janus nog terecht in het Net- werkcentrum. De Ridder straat 28 te Aalst vandaag vrijdag 4 maart, morgen en overmorgen 5 en 6 maart telkens te 20 u. Janus brengt, in samenwerking met de muziekgroep «Lavi Ebbel», lees gewoon «la vie est belle» herinnerin gen. René Van Gijseghem, zowel verantwoordelijk voor koncept als regie noemt het stuk gewoon «een brokkelpak» herinne ringen. Brokkelpak als des tijds het zakje verbrokkelde ijswafeltjes van allerlei for maat. Stukken door me kaar. Van een aantal willekeurig gekozen mensen werd ver wacht dat ze herinneringen zouden bezorgen, teksten, foto's, tapes, kaarten, brie ven waarin ze hun herinne ringen, hun dromen, fiktie en realiteit zouden vastleg gen. Met dit materiaal, ge kozen volgens de eigen smaak, maakte Van Gijse ghem dan zijn «Herinnerin gen '83» waarbij de akteurS J de verwoorde herinnerin gen dan gestalte moeten ge ven. Vooroordelen moeten daartoe worden afgebouwd, taboe's doorbroken. Ak- teurs moeten zichzelf leren belachelijk maken, bewuste naïviteit ten top drijven. Een hele reeks experimen ten alleszins waarnaar U wellicht ook nieuwsgierig uitkijkt. LH Het blijkt dat het te Wieze goed is om verwijlen. Denk maar aan de Oktoberfees ten en aan de karnavalstoet van vorige zondag, die heel wat kijkers naar het bier dorp lokte. Maar wie had ooit gedacht dat er zelfs een afgevaardigde uit het Para dijs te Wieze zou neerstrij ken? Waar en wanneer dit gebeuren zal leest U in deze bijdrage. Toneel De uitnodiging voor dat hemels bezoek gaat uit van de Koninklijke toneelvere niging Sint-Jorisgilde van Wieze. Deze bekende kring brengt immers eerstdaags in het gildenhuis het blij spel «Een engel kwam voor bij» van P. Barilett en J.P. Gredy voor het voetlicht. Onder regie van William Guns komen volgende spe lers op de bühne: Godelieve De Wit, Hendrik Wïjnenda- le, Paula De Ridder, Jozef Vermoesen en Jo De Meyst. Gezien het jaarlijks groei end sukses staan er thans vijf opvoeringen op het pro- to, Fm scène uit Family 1, dal door Pactwerd bracht, (gw) gramma: de zaterdagen 5 en 12 maart, telkens om 20 uur, de zondagen 6 en 13 maart telkens om 19 uur en op vrijdag 11 maart om 20" uur. Ten einde de toeschou wers meer van het spekta kel te laten genieten werd er in de zaal een verhoog geplaatst. De toegangs kaarten (80 fr.) kunnen gratis genummerd worden in de zaal van opvoering of telefonisch op het nummer 053/21 31 49. ■P* Op zaterdag 5 maart a.s. is er alweer een 'ptreden in het gezellige café De Spuier aan de Sint-Gillislaan te Dendermonde. De gast van de avond is.de Zweedse folksinger Per Hell- »rg, vooral geroemd om zijn superieure «fin- ?erpicking»- en «slide«-techniek op de zes- en twaalfsnarige gitaar. Het optreden vangt aan ">m 21.00 uur, de toegang bedraagt 50 frank. arten zijn vooraf in De Spuier verkrijgbaar, opbrengst van deze avond is weer ten bate i de Survival Expedition '83. .'teen een enige gelegenheid om ook eens te aeven van de unieke sfeer die er heerst en 'nnis te maken met de andere aktiviteiten 'instelling'. De leraren van het Vrij Technisch Instituut van Aalst spelen weer toneel. Zoals gewoonlijk brengen ze een stuk dat u echte ont spanning en een suspentie- rijk avondje uit biedt en waar u samen met uw gezin ten volle kunt van genieten. «Arsenicum en oude kant» van Joseph Kesselring is een plezante thriller of een griezelig blijspel van de bo venste plank. Naast een grote schaar leraren-spe lers en medewerkers, staat een uitgebreide ploeg tech nici in voor een knap uitge werkt dekor met allerlei snufjes, verzorgde kledij en een licht- en geluidsaanpas sing volgens moderne to neelnormen. De repetities zijn half december begon nen en men is ook reeds druk doende met tekenen en timmeren. Men wil im mers ook dit jaar met een glansprestatie naar voor komen. Het stuk wordt gespeeld in een regie van H. Slagmul der en wordt gespeeld op 11, 12, 18 en 19 maart tel kens om 20.00 u. in de feestzaal van het VTI. De toegangsprijs bedraagt 90 fr. (70 fr. voor CJP-ers en 65+-ers. (J.V.L.) Hamme. In zaal De Vrijheid speelde Trouw aan de Kunstin een regie van William De Decker een uitstekende Zwijg kleine», (vh) Tijdens het voorbije week end verzorgde de Kon. To neelvereniging Trouw aan Kunst, vier opvoeringen van het toneelstuk «Zwijg Kleine», in zaal de Vrijheid, te Hamme. Dit denderend volksstuk in 5 taferelen van Fitzgerald Kusz, werd be werkt en geregisseerd door William De Decker Dit stuk handelend over een «Plechtige kommuniefeest» dat gevierd wordt in een alledaags werkliedengezin, kende een enorme belang stelling. Bij elke opvoering was de zaal volledig uitver kocht. De toeschouwer werd in «Zwijg Kleine» gekonfron- teerd met de praat- drink en eetgewoonten van de ge wone mens. Het brutale, dramatische hoogtepunt was de losbrandende ruzie tussen de moeder en de va der van de plechtige kom- munikant. Evenals in «De Witte» van Ernest Claes, was er in Zwijg Kleine ook iets tragisch te bespeuren. Maar die tragiek werd op het kritische moment afge voerd. De komische inter venties, en replieken van de personages waren eerder een lapmiddel om hun frus traties, tekortkomingen en mislukkingen te verber gen. Zwijg Kleine was ty pisch volkstoneel. Het stuk was zeker niet bestemd voor kinderen. Sommige gedragingen en uitlatingen van de ten tonele gevoerde personages, lokten achter af bij sommige toeschou wers kritiek uit. Het Hamse dialekt kwam in dit stuk ook niet zo goed tot zijn recht, vooral omdat in som mige woorden en uitdruk kingen het boerse teveel aan bod kwam Monique Cornelis, die de rol van Yvonne, de moeder van de kommumekant, kon zich uitleven in deze rol Roger Ruys en Germaine Van Moeseke, ervaren amateurstoneelspelers hadden wel af en toe moeite met hun nogal, uit «platte» woorden, bestaande rollen. De technische ploeg «De Biekorf» o.l.v. Etienne Cools zorgden voor een de gelijke dekoruitvoering. Een groep leden van het Euro pees Parlement heeft de Euro pese kommissie gevraagd jon geren meer te stimuleren om voor het boerenbedrijf te kie zen. Het aantal boeren van boven de 55 jaar neemt toe en de groep is van mening dat meer jongeren moeten klaar staan om hun plaats in te ne men wanneer de oude garde met pensioen gaat. Volgens de Kredietbank zal 1983 voor de Belgische ekono- mie een jaar worden van stabi- lizatie van de nationale wel vaart. De binnenlandse vraag zal net zoals in 1982 dalen, zij het in een trager tempo dan vorig jaar. In «Weekberich ten» van de Kredietbank kunt u daar alles over lezen. Van vrijdag 18 maart tot 17 april exposeert Linou Truffino in de ontvangsthal van de BP building. Jan Van Rijkswijck- schilderijcn. De tentoonstel- Aalst. De kinderen van het Aalsterse Tejater Lanseloet ling is toegankelijk van 10 tot brachten een paar voorstellingen binnenskamers. Gewoon 17 uur alle dagen. voor zichzelf en hun vele vriendjes(per)

De Voorpost | 1983 | | pagina 23