Vijf jaar jonge «Klokke Roeland» met «Judas» in Erembodegem Kabaret Don Kroes en de Dolle Mina's in HRITO-Aalst Veel belangstelling voor Jeugdboekenbeurs te Zele Zeelse PVV vrouwen spelen toneel in OCMW-feestzaal Toneel te Zele Netwerk Aalst blijft aktief Toneel in lede: Zeven eenakters Eigentijdse grafiek in kunstgalerij het Pand Vredesweekend te Berlare Waterorgel te Baasrode '50 De tijd van schoolfeestjes waar de leerlingen een optreden ten beste gaven is voorbij. Voor een dergelijk initiatief komen de mensen niet meer uit huis. De TV, de radio, heeft ervoor gezorgd dat we kritischer op showgebied geworden zijn. Opvallend veel volk was er echter in het HRITO. Ieder jaar organiseert HRI- sketches in. Jammer echter TO volgens de klassieke dat hun danspasjes zo wei- vorm een kabaretavond. gelijktijdig gedaan Hierbij mogen we zeker de werden. Afwerking kan het naam niet vergeten van Clarck de Spiegeleer die als regisseur van dit alles zo wat duiveltje doe al is. Hij schreef de teksten, kompo neerde de muziek en zorgde dat de show een vlot verloop kende. Een tweede figuur die me die avond speciaal opviel was Don Kroes, de bier- prins 1983. Hij is een na tuurtalent die als een echte jrapjas in een sappig dia- lekt zoals alleen hij dat kan, de mensen aan het lachen bracht. Een pluimpje verdient ze ker de showgroep de Dolle Mina's, studenten van het HRITO. Dansen, akteren, ze deden het allemaal alsof ze jaren op de planken stonden. Hef jeugdballet Troncon zorgde voor een aangename verpozing tussen al Het huisorkest dat zorgde voor de begeleiding kwam goed over. Zeker bij de to readoraria van Georges Bizet. De single die op de markt is vanaf heden met op de A- kant «een masken hier een masken doar» en op de B- kant «Azekazien» mag een bekroning zijn van het werk van alle medewer kers, in het bijzonder Clark Van Mere en Don Kroes. In deze tijd is het fijn dat je zoveel mensen kan bewe gen om aan dergelijk initia tief met zulke inzet mee te doen. Verdfer doen is en blijft de boodschap. Het kabaret mag niet verdwijnen. We zien al uit naar de volgende show. HJM Weer ligt het Paasfeest in het verschiet. jezus reikte brood de In alle kristelijke gemeenschappen en zowat overal apostelen die het allemaal worden de gelovigen thans, in de tijd die aan de niet zo goed vatten. Dan paasviering voorafgaat, uitgenodigd tot bijzondere kwam een soldaat (Erik gebedsdiensten of andere vormen van religieuze Bonne), de apostelen wan- bezinning en geloofsverdieping. keiden en Jezus werd weg- De paasviering zoals die door de liturgie van de ^elefd ®n,Jpj5uifigC!. do?5 ,r ef>n heul fFYeririv T^vhaortt Kerk en door de volksvroomheid wordt aange bracht is een jaarlijks weerkerend hoogtepunt in de krans van Kristusfeesten, een ware geloofsbelij denis. een beul (Freddy Leybaert). En dan die ellende en wan hoop van Judas nadien die leiden tot zijn zelfmoord... De kruisdood op Golgo tha.. aangrijpend! Bij deze emotionele hoogtepunten toonden naast Tuur Wijns, ook Freddy Claeys en Eric prestaties van de Gentse to neelkring, op het einde van het passiespel waren zeker verdiend! Klokke Roeland laat beslist nog heel veel van zich horen! Judas wordt op 12 maart nog maals opgevoerd in Ever- gem, op 13 en 19 maart in Gent en op 26 maart in Res- Aalst. Don Kroes en een van zijn dolle mina's (gw) In de schoot van de Zeelse PVV vrouwen werd er een toneelgroep opgericht, met de bedoeling om voor wat ontspanning te zorgen zowel voor hen zelf als voor degenen waarvoor ze optreden. Het was in die geest dat ze bij de bewoners van het Rustoord Beukenhof te Zele te gast waren. was het werk van Blanche Smet. De oudjes en alle Vehent, Martxen Van aanwezigen waren opgeto gen en verlieten tevreden de zaal na een namiddagje ontspanning. Kerckhove, Denise Vehent en Annie De Smet. De een akter «De Werkvrouw» werdt vertolkt door Annie Zele. De Zeelse jeugd was geïnteresseerd Het werd een namiddag ge zonde ontspanning, waar bij de lach en leute primeer den, zoals voorzitster Rita De Beule het in haar voor woord beklemtoonde. Geen kunst met de grote «K», maar pretentieloze ont spanning. Naast de bewo ners van het Rustoord, de leden en de personeelsleden van het OCMW, was er ook een ruime PVV afvaardi ging present, onder leiding van voorzitster Claudine Heirman en gemeente raadslid Marcel De Kimpe. Beno De Eekhoorntjes begonnen hun programma met «En hij behaalde zijn diploma». Hierin werd opgetreden door Annie De Smet, Yvon ne Temmerman, Denis Ve hent, Blanche Vehent, Ma deleine Perdaen en Martine Van Kerckhove. Het stuk «Veertig jaar geleden» werd gespeeld door Annie De Smet en Marie-José Ediers. «Vakantieperike len» werd ten tonele ge bracht door Rita De Block, Annie De Smet, Marie José Ediers. «Een nachtje uit» In het kader van Vijftig jaar scouting voeren de lei ders en oud-leiders van de Zeelse Scouts het toneel stuk Pechvogels van Wil- fried Massey op. Dit ko misch onderonsje wordt ge speeld in Gasthof Het An ker, op vrijdag 11 en zater dag 12 maart telkens om 20 uur. Spelen mee: Paul Raem- donck (Jim Harlow), Els Goossens (Frances Har low), Katrijn Joos (Jenny Harlow), Vincent De Don der (George Firreurj, Lut Laget (Rie Ferrier), Mar leen Van Meideren (juf frouw Pell), Annette De Brouwer (Vera Malcolm), Mich Van Driessche (Oma Parkin), Hilde Van Dries sche (Alice Bradley), en de regie is in handen van Ro land De Beule, (beno) Het onafhankelijk socio- kultureel centrum Netwerk in Aalst heeft nog enkele belangrijke aktiviteiten voorzien voor de maand maart Op donderdag 17 maart is er om 20.00 uur een gespreksavond met Mi reille Cottenjé. Deze avond wordt georganizeerd door het Vrouwenhuis van Aalst, in samenwerking met Netwerk. De toegang bedraagt 50 fr. Mireille Cot tenjé is een van onze meest vooraanstaande Vlaamse auteurs. Zij schrijft zeer openhartig over zichzelf en over anderen, wat al menig keer een storm van veront waardiging heeft doen ont staan. Haar boodschap aan jonge vrouwen: «ouder worden is iets positiefs». Ze zegt dit omdat vele vrou wen als ze veertig zijn, den ken dat ze niet meer meetel len, maar ze stelt hen ge rust, er komt nog een veel betere tijd. Op zaterdag 19 maart is voor de tweede maal het to neelgezelschap «Toets steen» uit Amsterdam te gast in Netwerk. Dit op uit nodiging van Tejater 80. Om 20 uur brengen de Am sterdammers de musical «Onze jongens» die werd geschreven door Ger Beu kenkamp. Het gaat in deze voorstelling om een groep artiesten, die wanneer de derde wereldoorlog op het punt staat van uitbreken, besluit uxt de situatie munt te slaan en een show-pro gramma te maken om daar mee de gemobilizeerde troe pen aan de oostgrens te ver maken. De musical bestaat uit 34 scènes, waarvan niet minder dan 25 muzikale nummers uitgevoerd door 6 aktrices en 7 akteurs. Men kan kaarten reserve ren op het nummer 053/ 78.89.81 aan 140 fr. (leden Netwerk betalen 120 fr. en leden van Tejater 80. 100 fr.). Donderdag 24 maart is er dan een try-out voorstel ling van de laatste nieuwe produktie van de Interna tionale Nieuwe Scène: Val avond In het stuk lopen 12 personaages in een lange omzwerving door het nie- dan toch, en hoe anders?» mandsland van oorlog en Toegangsprijs 50 fr. in vrede. Steeds weer botsen voorverkoop en 70 fr aan ze op de vraag «waarom de kassa. Jeugdhuis «Leeuwerik» be strijkt met z'n aktiviteiten een brede waaier van aktivi teiten die liggen in de socio- kulturele en sportsektoren. Onder dat gamma bevindt zich eveneens toneel Het Toneelatelier bracht op zon dag 27 februari en vrijdag 4 maart in regie van Lien Smolders uit Lede 7 Eenak ters (van o.a. Tsjechov, Ja mes Saunders, André Pra- ga, Charles Thomas en Re- né Obaldia). Lien Smolders (verbonden aan het Kor- trijkse toneelgezelschap Antigone») zorgt al een drietal jaren voor de bege leiding van het Toneelate lier. De voorstelling van 7 Eenakters werd zowel zon dag 27 februari als vrijdag 4 maart gebracht voor een afgeladen volle zaal. De in zet van de spelers en de medewerkers bevorderden de goeie sfeer waarin Lien Smolders moest werken met akteurs en tekstmate riaal. Die sfeer was zodanig vruchtbaar dat recht afge stevend werd naar een groot sukses. Gelukkig wordt dergelijk goed ge slaagde produktie niet ont zegd aan toneelliefhebbers in andere steden en ge meenten, want er werd een toernee gepland door Vlaanderen in de komende maanden. Hopelijk kunnen de mensen van het Toneela telier in diezelfde zin verder werken en maximaal blij ven beroep doen op de to neelervaring van Lien Smolders. Zondag 6 maart 1983 pro- lingen. Zijn mooie, maar grammeerde Davidsfonds niets inhoudende beloften, Erembodegem in de paro- samen met het relaas van chiezaal van Erembode- een Romeins honderdman Bouche, met overgave, hun gem-Centrum, «Judas» een (Eric Thierens) waren ten- beste akteertalenten, eigentijds passiespel in vier slotte de oorzaken van het Enkele open doekjes en het bedrijven. Dit aangrijpend plotse verraad van Judas, langdurig applaus voor de menselijk drama werd er ten tonele gebracht door het vijf jaar jonge ama teurstoneelgezelschap «Klokke Roeland» van de O.L.V. St.-Pietersparochie uit Gent. De auteur en re gisseur van dit toneelstuk Bonaventura Wijns, bracht met deze uitzonderlijke to neelavond heel wat toneel liefhebbers ietwat dichter bij de kernmomenten van bet paasmysterie. Hij bracht hen in gedachten bij de twaalf apostelen, die eeu wen geleden, Jezus van Na zareth gevolgd zijn en een beslissende rol hebben ge had bij de atichting van de Kerk van Kristus. En te vens kontronteerde hij iedereen met Judas, de sleutelfiguur rond het lij den en de dood van Kristus. Judas verraadde immers Jezus voor dertig zilverlin gen aan het Sanhedrin maar pleegde daarna in wanhoop ook zelfmoord Deze Judasfiguur was trou wens ook het hoofdperso nage van Wijns' passiespel Raak getypeerd vertolkte Tuur Wijns persoonlijk de erg moeilijke rol van Judas: een puike prestatie, meesterlijk gespeeld. In het stuk is de Judaspersoon eerder een eenvoudig mens, een boer uit de samenle ving, die met hard werken tot een beetje welstand is gekomen. Voor Tuur Wijns is Judas géén boef, geen misdadiger, wel een twijfe laar. Met passende dialo gen, soms het lichtspel dat figuren en groeptaferelen tot leven bracht, de aan dachtig luisterende toe schouwers, alles maakte de passie aangrijpend en reeel. Tobias (Eric Boucke), de broer van Judas, bleek een strenge baas te zijn over zijn onderdanen, over Isaak (Wim Verdegem) en anderen. De Rabbi (Freddy Claey)s was handig, sluw, spinnijdig soms, Verwij tend en met minachting over Jezus (Dirk Van Ac ker) sprekend trachtte hij Judas steeds voor zich te winnen. Hij bood Judas een plaats aan bij de tempel- wacht en ook dertig zilver- Belangstellenden voor eventuele opvoeringen eny of andere interesse, kun nen steeds terecht bij F. Claeys, Ledebergstraat 37, 9218 Gent of bij T. Wijns, Kattenberg 71, 9000 Gent. De Bruyn Zele. Jo Briels vertelt sprookjes voor een aandachtig luisterende Zeelse jeugd (bvw) Het Ouderkomité van de Zeelse gemeentescholen in samenwerking met de plaatselijke boekhandels Roelants en Van Miegroet organiseerde in de raadszaal van het gemeentehuis een boekenbeurs. De eerste drie dagen waren voorbehou den aan de scholen en meer dan 1 200 leerlingen van de verschillende scholen brachten een bezoek aan deze interessante en zeer leerrijke boekenbeurs. Tijdens het weekend toonden ook de volwassenen zich fel geïnteresseerd door de meer dan 3 000 titels tellende boekenbeurs te komen bezoeken. Zaterdag was er veel belangstelling van de allerkleinsten, die kwamen luisteren naar de sprookjes verteld door Jo Briels en op zondag was er een andere jeugdschrijver Karei Verleyen present om de jeugd te sensibiliseren voor het boek (bbno) Volgende week wordt in de Dendermondse Kunstgale rij Het Pand de voorver- koopgeorganizeerd van een speciale postzegel die wordt uitgegeven naar aanleiding van het 24" Wereldkongres van de Internationale Fede ratie van de Periodieke Pers. Dat deze voorverkoop onder meer in Dendermon- de plaats vindt, is toe te schrijven aan hel feit dat «De Voorpost» een bijzon der aktief en gewaardeerd lid is van de Nationale Fede ratie der Informatie Week bladen en als dusdanig ver zocht werd rond dit gebeu ren een heel feest op te bouwen. Men keek dus uit naar een postzegeltentoonstelling. De Filatelistische Kring van het Dendermondse was op het eerste verzoek bereid daaraan zijn medewerking te verlenen. De heren G. Beckers (leven en werk van Rubens en de Madonna in de kunst), F. Urbain (pre- cancels in de Verenigde Staten), R. Eeckhoudt (brie ven van de republiek Vene tië in de 17" eeuw en de kerkelijke staten in de 19" eeuw), D. Gauchez (toeris me) en L. Goiris (anti-ta bak) zullen er samen een vijftigtal vlakken expose ren Egn werkelijk mooie tentoonstelling. Daarnaast heeft er in de kunstgalerij nog een tweede tentoonstel ling plaats onder de titel «Eigentijdse grafiek». Men kan er prachtige werken bewonderen van Constant, Kees Van Bohemen, Pierre Courtin, Karei Appel, Frans Minnaert, Co Wester- ik. Bram Van de Velde, Re ne Carcan, Dominique So- solic, Corneille, Roger Van- sevenant, Vladimir Sucha- nek, Pol Mara, Jean Messa- gier, Roger Wittewrongel, Reinhoud, Zao Wou ki, Jef Van Tuerenhout, Jan Cre- mer, Jacky Vanderlinden, Virgil, Hans Georg Rauch, Pierre Alechinsky, Jacques Doucet, Maurice Paster nak, Anne Dykmans, Emiel Hoorne, Paul Wunderlich en Ronald Tolman. Deze tentoonstelling is toe gankelijk van 18 maart tot en met 2 april alle dagen van 14.30 u. tot 19.00 uur (op dinsdag gesloten) en op zondag van 10.00 u. tot 13.00 u, en van 15.00 u. tot 18.00 uur: Grafiek in de ASLK De tentoonstelling van te keningen, etsen en offset drukken in de ASLK te Ber lare wil slechts een greep zijn uit de zovele uitingen van kunstenaars t.o.v. a- gres8ie en structureel ge weld: oorlog uitbuiting door militaire regimes en andere lieflijkheden, zo ei gen aan de menselijke natuur. Van deze wereldbelevenis sen maken we, door het kij ken naar TV bvb, niets bui tengewoons meer. Wij zijn het gewoon geraakt men sen te zien kreperen, en we gruwelen allang niet meer wanneer de berichten terug spreken van honderden do den hier, en honderden do den daar. Bij kunstenaars vind je re gelmatig dit thema terug: soms als een uitlaatklep, soms als een aanklacht, meestal zelfs bewust verder werkend in de richting die de kunstenaar al jaren volgt, zoals in het werk van Emiel Hoorne of Paul Van Gysegem, soms duidelijker de agressiviteit aantonend zoals bij de jonge kunste naars Yvan De Kesel, Nico Lannoo en Alain Marlier. De tentoonstelling is slechts een greep: méér kunstenaars hebben toege zegd aan dit thema te willen meewerken. Plaatsgebrek, en vooral in Berlare, gebrek aan een goede tentoonstellings ruimte met de nodige akko- modatie noodzaakt de be slissing, slechts enkele werken te tonen uit dit ruim aanbod. Joko en de medewerkende organisaties aan het vre desweekend te Berlare la gen aan de basis van dit tentoonstellingsidee. De tentoonstelling grafiek van hét vredesweekend wordt geopend op zondag 13 maart om 16 uur in de ASLK, Hertecantlaan te Berlare. Verder toegangkelijk in de week daarop, tijdens de openingsuren. Struktureel geweld in mid den en zuid Amerika Tentoonstelling in Joko, Hertecantlaan te Berlare, openstelling: vrijdag 11 maart om 19.30 uur. Koen Wessing is beslist geen onbekende voor wie Vrij Nederland, De Groene Amsterdammer, of Avenue leest. Zijn fotobeelden zijn steeds in relatie geweest met de machteloosheid van de mens tegen de militaire overmacht. Hij toont ons het ontoonbare van het da gelijkse leven in El Salva dor, Bolivie en Chili. Reeds in 1973 was Wessing in Chili, wanneer de rege ring van Allende met ge weld wordt vervangen door het regime van Pinochet. Wessing: «Soms moesten we filmpjes over de grens smokkelen met reizigers die toch naar Europa kwa men, om ze in de tijdschrif ten gedrukt te krijgen op tijd.:. Voor Wessing is een foto maar af wanneer hij in een dagblad of een tijdschrift verschijnt. Re gelmatig gaat hij terug naar Midden Amerika. In 1979 werkt hij een poosje in Nicaragua, en kan van daaruit El Salvador be zoeken: daar ontstaan een aantal foto's lijdeus de begrafenis van aartsbisschop Romero, wanneer plots granaten ontploffen op het plein en de menigte beschoten wordt. Deze foto's zijn zo wat in de hele wereldpers verschenen. Wessings' foto grafie toont het medeleven en de onmacht van de wes terse mens. Men ziet de gruwelen niet: men voelt al leen de dreiging ervan in de fotobeelden. Zijn werk werd vorig jaar tentoongesteld in het «Nieuw Stedelijk Museum» Amsterdam. Op dit moment is Koen Wessing terug naar Midden Amerika in op dracht van verschillende tijdschriften De tentoonstelling wordt ingeleid door Marc Van Gy segem, fotohistoricus, die ons in elk geval reeds ver wittigt dat Wessings'foto- grafie geen kunst wil to nen, vandaar géén mooie kadertjes om het leed te om lijsten, maar gewone foto's naast mekaar op een muur geprikt in JOKO. De karnavalfeesten te Baasro de zijn voor 1983 eindelijk af gesloten. De mannen van de «Orde van de Palingboer» had den beloofd er dit jaar iets bijzonders van te maken en daar zijn ze dan ook volkomen in geslaagd. Ze pakten uit met een waterorgel, uniek in ons land en dus nog nergens elders vertoond. Hoeft het dan nog gezegd dat de belangstelling voor deze première uitzonder lijk groot was. Natuurlijk gaat het niet alleen om het orgel, maar evenzeer om de mobiele wagen waaro de hele konstruktie werd ge bouwd. Dansende fonteinen spuiten op de tonen van de heerlijkste muziek in prachtige kleuren, een ware kleurensym- fonie in het dansende water. ke. want die moest het nodige water leveren. Eenmaal alles opgesteld kon het schouwspel beginnen. En het dient gezegd: het was for midabel te noemen. Meer dan acht meter hoog spoot de wa terstraal de lucht in. Op een podium brengen ondertussen enkele show-girls een optreden dat af mag genoemd worden. Kortom, een uniek gebeuren dat iedereen in de ban hield. De «Orde van de Palingboer» oogstte met dit initiatief dan ook heel wat sukses en voorzit ter Veyt en zijn secondanten kregen een daverend applaus na afloop. Op die wijze werd het karnaval in Baasrode naar het verleden gespoten, op een artistieke wijze. Meer dan twee uur spektakel Wt Zaterdag in de namiddag be- jB - gon het hele spektakel dat 8 Éi I Wm meer dan twee uur zou duren. B Een logzware vrachtwagen zocht in de kronkelende Baas- r roodsc zijn weg naar het voetbaltcrrein waar alles W^tMï/ËÊÊÊKMeamÊÊm r. WMm hrandwcSSi^okaïïwpIck- X*wftl; Sint-Jorls Wieze bracht Een engel kwam voorbij(v)

De Voorpost | 1983 | | pagina 50