K.E.T.-Beveren op vrijersvoeten «Eens katoliek...» door Tejater '80: één van de betere produkten Ons stadje op de planken te Hamme beater Rhetorika Zele speelt «De Herbergierster» Muziek op zondag in Kultureel Centrum Affligem Provinciale tornooien voor instrumentale muziek Cantate Domino bracht sublieme Messias te Aalst low, ordt Ver- Nog op vrijdag 29, zaterdag 30 en maandag 2 mei, telkens om 20 uur brengt Tejater '80-Aalst het kontroversiéle toneelstuk «Een katoliek...; van de Ierse schrijfster Mary O'Malley, in een regie van Eddy Vereycken, in het Netwerkcentrum, De Rid derstraat 28 Aalst. Wie in het Aalsterse nog één van de betere produkties van het bijna afgelopen toneelseizoen wil bewonderen, mag deze kans niet laten voorbijgaan... >e auteur >e Ierse schrijfster Mary JMalley (1941) van «Eens atoliek..; (of «Rooms be- onnen half gewonnen») 'Once A Catholic, always a latholic) bracht zelf een an tal jaren door in een ka- Dliek meisjespensionaat, raar ze wegens spijbelen an de deur werd gezet, en reet dus waarover ze chrijft. Ipet zijn ten dele haar eigen lerinneringen zonder dat et daarom een autobiogra- :h stuk is. Het schrijven haar al heel vlug in het op 7-jarige leeftijd f ze reeds voor haar igenootjes. Als aktrice kte ze reeds in kleine iters, nu is ze één van de isauteurs van het Royal Theatre in Londen heeft in totaal 5 stukken haar naam staan, waar twee «Pery and Ken- h» en «Percy and Ken en Dy Vay Maria» ir de BBC. de kreatie van dit stuk hge P'- De les biologie in de kostschool (per) «Eens katoliek. m 1977 kende het meteen een groot sukses en werd bekroond door de «Evening Standard; Plays and Players» riep Mary O'Malley uit tot de meest belovend jong auteur van 1977. De inhoud Hierover laten we maar weinig los. In ieder geval heb je er ais toeschouwer een goed gevulde boterham aan Zelfs met een aange naam toetje vol humor en de herkenning, de eventue le herinneringen van de toeschouwer aan de eigen jeugd. Acteurs en regie Eddy Vereycken tekende voor de regie, hij werkt gaaf en raak en had het geluk dat hij de beschik king had over een cast met heel wat Hij heeft de vele kwaliteiten van het stuk goed aange- Aalst. Voor de les muziek was de «pater» van de partij vuld en heeft de produktie (p?r) goed benaderd. cast te overtuigen: ze ver- akkuraatheid. Over het algemeen wist de vulden hun taak met grote Ook de adekwate techni sche begeleiding zette de vertolkingen nog kracht bij. Tot slot Het is een produktie, die zowel van Tejater '80 als van de toeschouwers in spanning vraagt, maar toch dit alles overwaard is. Daarom wie een interes sante toneelavond wil mee maken, komt bij Tejater '80 zeker aan zijn trekken. Vrijdag 29 april, 30 april en 2 mei om 20 uur in Net werk-Centrum, De Ridder straat 28, Aalst. Toegang: 140 fr. (CJP en 60+), gratis met Tejater 80- abonnement. Reservaties: van tot 17 uur tel 053/78.89.81, na 17 uur en weekend 053/21.83.70 Volgende week komen we op deze aanrader zeker nog eens terug! (jdb) K.E.T.-Beveren gaat ter gelegenheid van de viering van zijn twintigjarig bestaan zijn publiek nog maar eens verwennen met een volks blijspel. Dat gebeurde reeds eerder met stukken als «Fientje Beulemans». «De Mirakelmakers» en «De klucht van de brave moordenaar». De toeschouwers die zichzelf graag herkennen in dit soort volkse stukken weten de K.E.T.-keuze steeds naar waarde te schatten en maken er als vanzelfsprekend kas-suksessen van. Toch was de keuze van «Parochievrijers» geen louter toeval. Op 24 april was het honderd jaar geladen dat auteur Gaston Martens geboren werd. Een overdui delijke reden dus om deze schrijver te Beveren nog eens aan bod te laten komen. Bovendien is «Paro chievrijers» een «leutig spel van ten lande», geknipt voor het K.E.T.-publiek. De situaties uit de Leie- streek spreken hen aan en werden door regisseur Walter Cools van Zulte naar Beveren overgebracht. De types door Gaston Martens met veel verf gebor steld spreken naar het hart. K.E.T. zal alles «ver woorden» in het onvervalste, zuivere Beverse dialekt. Niet minder dan 20 spelende leden zetten hun beste toneelbeentjes voor op zaterdag 30 april, maandag 2 mei en vrijdag 6 mei, telkens te 20u. in het Paro chiecentrum, Ijzerhand 16 te Beveren. Kaarten bij Walter Mertens, Grote Markt 30 te Beveren (775.80.38) W.D.G. endermonde. Heel wat luisteraars op het prachtige aperitiefkoncert in de kunstgalerij Dendermonde. De nieuwe blaaskapel «De fidele Scheldelander Musikanten» bracht in iet Pand (vh) de parochiezaal van Schoonaarde een geslaagd koncert (jj) De voortdurende inzet van zowel de leden van het koor als van dirigent Michael Ghijs, maakten van deze uitvoering een uniek ge beuren. Niet alleen in het hemelsmooie, algemeen ge kende Halleluja, maar evenzeer in het aartsmoei- lijke his joke is easy toon den ze hun kapaciteiten. PLAATSELIJKE ARTIES TEN UITSTEKEND Sopraan Diane Verdoodt, de minst gekende uit het hele gezelschap, spreidde een zodanige plankvastheid tentoon, dat ze weldra het publiek volledig in haar ban wist te houden. Haar heldere, zuivere stem, met bovendien een uitstekende kennis van het notenbeeld, brachten haar tot een su blieme vertolking. De mooie altstem van Godelie- ve De Geyseleer herinnerde aan de uitvoering van Bach Weihnachtsoratorium waarop zij al evenzeer haar groot talent kenbaar had gemaakt. Jammer echter dat zij enkele schoonheids foutjes maakte bij de lezing van de partituur. Van tenor Luwig Van Gijseghem kon de klasse met een grote k verwachten. Hij stelde niet teleur. De beginaria «Every Valley» zong hij akade- misch en nuchter. Het reci teren ligt hem beter, al kan zijn stemvolume nog uitge breid worden. Bas Lieven De Roo kreeg van moeder natuur flink wat gaven mee. Er dient evenwel nog wel wat aan geschaafd te worden om grotere toonuitbreiding en een betere nuancering te bereiken. Johan Haesaert als inval lende bas bij «the trumpet shall sound» kreeg van het publiek een open doekje. Al bij al, rekening houdend met de situatie waarin deze mensen zowel solisten als koorleden moeten werken, een knalprestatie die door het publiek ook sterk op prijs werd gesteld. Het ap plaus was in elk geval een goede beloning (Hjm) Aalst. Louis Van der Pael, Aalsters musicus en leraar aan het groot kollege tijdens de Teledienst kunstavond (per) Buggenhout. Aperitiefkoncert. Jan De Maeyer tijdens zijn optreden (vh) De kon. Toneelkringen «Voor God en de Even mens» en «Trouw aan Kunst» bestaan beiden, dit jaar 90 jaar. Zeelse toneelvereniging etorika komt op de plan- q met een stuk van de 18* iwse Italiaanse schrijver rlo Goldini, die meer dan 0 toneelwerken schreef, aronder 150 komedies, liet zich in grote mate pireren door de comedie l'arte en heeft vooral het rleske en het slapstick ment overgenomen. «De rbergierster» behoort tot richting. Het gegeven adelt over Mirandolina, tjonge, knappe en vooral getrouwde café-bazin, het hof wordt gemaakt ar al haar herbergklan- op uitzondering van der van Rippa-fratta. die prat op gaat niet van vrouwen te moeten weten. ties. maandag 9 mei in feestzaal De Herbergierster wil daar Theater Rhetorika brengt De Kroon telkens om 20 wat aan veranderen, het- het stuk op zaterdag 30 uur. De regie is in handen geen uiteraard leidt tot ko- april, zondag 1 mei, maan- van de NTG-akteur Roger mische en burleske situa- dag 2 mei, vrijdag 6 mei en Bolders. BENO Naast de plastische en literaire aktiviteiten krijgt het kultureel centrum Affligem er een dimensie bij de muzikale. Gestart wordt reeds op zondag 8 mei met te 16 u. een eerste koncert door organist Eric Hallein, organist van de dekanale St.-Michielskerk te Roeselare. Op het programma staan klassieke werken van Bach, Buxtehude en Sweelinck. Eric Hallein, een nog vrij jong kunstenaar, is geboren te Roeselare in 1958 die aan het Koninklijk Muziekkonservatorium te Brussel een eerste prijs orgel behaalde. Naast organist is hij nog leraar orgel aan de Adriaen Willaert-Akademie van Roeselare en lesgever praktische harmonie en het Brussels Konservatorium Dit dubbel jubileum mocht niet onopgemerkt voorbij- aan. Om dit de nodige luis ter bij te zetten werd beslo ten een gezamenlijke to- neelproduktie te brengen, met een grote bezetting van spelers en speelsters van beide toneelkringen. De keuze viel op «Ons Stadje« van Thornton Wilder. De opvoeringen hebben plaats op vrijdag 6, zaterdag 7 en zondag 8 mei, telkens te 20 uur in zaal De Greve, Kerk straat, te Hamme. Thornton Wilder, auteur van Ons Stadje (geb. 1897) is een Noordamerikaans ro man- en toneelauteur, voor al behorend tot de neo-ro mantische richting en zich onderscheidend door zijn persoonlijke vormstijl en zacht menselijke humor. Hij ontving meermaals de «Pulitzer Price», verleef ja ren in China en Japan en onderging sterk Oosterse invloed van de mime en de pantomime. In de optiek van deze Oosterse vormge ving werd «Ons Stadje» ge schreven. «Ons Stadje» is één ode aan het leven, het eenvoudige leven in een kleine gemeen schap waar iedereen, ieder een kent, waar men met elkaar meeleeft en naar el kaar toe leeft. De regisseur in het stuk (The Stage Ma nager) vertelt ons alles wat hij weet over Grover's Cor ners New Hampshire van 1901 tot 1913 Over de fa milies Gibbs en Webb, over geboren worden, school gaan, verkeren, trouwen en sterven in Ons Stadje. Dit leven is poëtisch verbonden met de natuur, met de sei zoenen, met de sterren. De dichter is aan het woord met zijn warme stem, met een groot hart en een diepe eerbied voor alles wat leeft. Hij vertelt niet met verbit tering maar met zeer veel humor. Ik hou van Ons Stadje om wille van zijn eenvoud, om wille van zijn echtheid. De toneelspelers mooten zich bewust zijn dat zij geen rol hebben te spelen, maar dat zij een bepaald personage moeten beleven. Dan alleen kunnen deze voorstellingen uitgroeien tot een ware be levenis voor akte ure en pubhek. Miel Geysen is de regisseur van «Ons Stadje». Hij ver wierf bekendheid door zijn produkties en suksessen met de Sint-Augusti- nu8kring, die hij vier maal in het Kon. Landjuweel en daarnaast nog in verschil lende nationale en plaatse lijke tornooien mocht ge lauwerd zien. Ook "Sint-Ge- nesius' uit St.-Niklaas werd onder zijn leiding laureaat in het Landjuweel te Has selt, tornooi te Elslo, He rentals, leper en De Panne. Hij was tot voor kort regis seur van de luisterspelen B.R.T. Antwerpen, is lid van de Kommissie van het Koninklijk Landjuweel, be heerder van de Vlaamse Auteursvereniging en üd van de kommissie van Ad vies van K.N.S. en K.J.T. Hij gasteerde als regisseur in het Mechelse Miniatuur- teater, Randstadteater, Ka meropera, Elckerlyc Tor hout, het Hasselts Toneel enz. enz. Hij schreef en be werkte luisterspelen en to neelwerken en is technisch directeur bij het Interfede raal Centrum Vlaams Ama teurtoneel. Meer dan 20 akteurs en ak- trices van beide toneelkrin gen staan borg om U een zeer aangename toneela vond te bezorgen: Jan Van Hove, Yvan Mettepennin- gen, Etienne De Munck, André Fobe, Anne-Marie De Pillecijn, Martine Cornelia, Norbert De Beule, I inda Fo be, Günther Fobe, Ann Van CouwenbergheRoger Ruys, Clementine Ver- beeck, Leen Vermeiren, Paul Engelbeen, Germaine Custers-Van Moeseke, Mar cel Van Den Bossche, Paul Bogaert, Dirk Van Den Branden-Cools, Maurits De Pillecijn, Yves De Bondt. De technische ploegen van bei de kringen «De Nachtclub» en «De Biekorf» staan in voor een schitterende be lichting. Voor de teksthulp staat Kathleen Mettepenningen in, en Marianne Van Mul- lem en Roger De Vos assis teren Miel Geysen als regie assistenten. (b De stichting leefmilieu heeft een nieuwe brochure uitge bracht onder de titel «Tertiaire zuivering, lagunering en herge bruik van afvalwater». Auteur is prof. ir. André Van Haute, gewoon hoogleraar aan de KU Leuven, waar hij tevens direk- teur is van het Instituut voor Industriële scheikunde. De brochure kost 450 fr. en kan besteld worden bij de Stichting Leefmilieu, Rockoxhuis, Kre dietbank, Keizerstraat 8, te 2000 Antwerpen (03/ 231.64.48). De Voorpost - 29.4.1983 - 25 Door het provinciebestuur van Oost-Vlaanderen worden in 1983 ook nu weer provinciale tornooien voor instru mentale muziek georganiseerd. Op zaterdag 30 april om 14.30 uur heeft er een tornooi plaats in de sporthal van Appels. Daar treden achtereenvolgens op. de Koninklijke Fanfare «Moed en volharding» uit Buggenhout (uitmun tendheid). de Koninklijke Fanfare «Moed en volharding» uit Denderhoutem (uitmuntendheid) de Koninklijke Fan fare «De Ware Belgen» uit Oudegem (uitmuntendheid) en de Koninklijke Katolieke Fanfare «De Kinderen van de Schelde» uit Appels (uitmuntendheid). De klasseringen worden na afloop van het laatste optreden bekend ge maakt. De toegang is kosteloos. \Bazel. Heel veel volk op de volkszangavond die, naar jaarlijkse gewoonte, plaatsvond in het Sint-Jorisinstituut (dw) Buggenhout. De Kon. Novarum (vh) Fanfare Sint-Isidorus gaf zijn kunstkoncert in de zaal Rerum Wie vrijdagavond aanwezig was in de Sint-Jozefs- kerk te Aalst, heeft ongetwijfeld genoten van de sublieme uitvoering van de Messiascantate van Haendl, zoals die werd gebracht door de Schola Cantorum Cantate Domino. Het was een duidelijk bewijs dat de internationale faam die dit knapen koor geniet, niet kan worden toegeschreven aan een toeval. Integendeel.

De Voorpost | 1983 | | pagina 25