Furore makende Wase ziener doet stol opwaaien met wonderbare genezingen Antoine J. Keppens: «Verkeerse levenswijze werkt vernietigend op menselijk gestel» 28 - 29.4.1983 - De Voorpost Enkele decennia geleden wees de Zwit serse psycholoog Carl Gustaf Jung erop, dat wanneer een koppel in het huwelijk treedt, hun liefde bijna steeds iet bevat van een animus-ani- ma-projektie. Volgens deze vermaar de dieptepsycholoog sluimert in het onbewuste van iedere vrouw het beeld van de voor haar ideale man. Zoals de vrouw haar animus kent, haar sprook jesprins, zo kent de man zijn droom- minares, zijn anima. Volgens Jungs medewerker Maeder sluimert naast dit beeld in het diepste van de mense lijke ziel echter ook het beeld van de de kwakzalverij» zo schreef deze genees kundige «zonder te beseffen dat deze enkel maar kan tot stand komen ten gevolge van hun eigen tekortkomingen». Verricht Keppens echt wonderen Antoine J. Keppens, een 40-jarige Sint- Niklazenaar, baatte tot voor enige tijd een bloeiende handelszaak uit in het Waas land. Tijdens zijn vrije tijd ging zijn aandacht echter naar acumassage en zone- therapeutische behandelingen. Zo werkte de man zich stilaan in de kijker nabij de Belgisch-Nederlandse grêns. ergens ten velde langs de Heikantse Wildelanden- straat. Een aantal testen die te Amster dam op hem werden uitgevoerd, brachten Niet elkeen schaart zich achter Keppenseerder spiritistisch gekleurde levensbeschouwing messias, de zieleherder of heiland. In bepaalde tijden, in periodes van stoffe lijke en geestelijke nood, beginnen veel mensen dit beeld te aktiveren. Gedompeld tot over de oren in een diepe krisis (zoals we er de dag van vandaag één meemaken) gaan de men sen dit onbewuste sluimerende beeld projekteren op een medemens die er gens de moed gevonden heeft om op te staan en het verantwoordelijke woord te spreken: «Ik ken de waarheid!». Het is ongetwijfeld op een dergelijke projektie dat het sukses berust én de verering die magnetizeur Antoine J. Keppens van de zijde van honderde patiënten ten dele valt. Wanneer één of andere rotziekte je fysisch heeft uitgeput en de laatste krach ten uit je lichaam ebben, zou je je dan niet - in stille wanhoop - gaan vastklampen aan het kleinste strohalmpjevan hulp? Vooral wanneer je met de ellebogen al lang hebt aangevoeld dat de klassieke geneeskunde geen baat heeft kunnen brengen. Niet dat men daarom geloof moet hechten aan élk sterk verhaal over wonderdoeners en waarbij het meestal zonder echte bewijzen blijft. Maar wan neer je met eigen ogen kunt meemaken hoe patiënten, die al met het ene been in het graf staan, er door een genezer weer worden uitgehaald om na 'n paar maand weer teruggebracht te worden tot stralen de gezondheid, kan je dan nog langer onverschillig blijven? Zelfs al bestaat er vandaag nog steeds geen wetenschappe lijk verantwoorde verklaring voor dit soort genezingsproces... Alexis Carrel, de Franse geneeskundige en Nobelprijswin naar, stak het in zijn boek «De onbekende mens» niet onder stoelen of banken: de wetenschapslui zijn al te gauw geneigd al wat niet in overeenstemming is met gang bare teorieën te veroordelen als niet be staand. «Heel wat geneesheren bestrijden onlangs aan het licht dat deze genezer ook over uitzonderlijke gaven beschikt inzake magnetisme. Het is precies dit laatste nieuws dat zich nu als een lopend vuurtje begint te verspreiden. Hét verschijnsel «magnetisme» bestaat al langer dan onze tijdrekening. De enen spreken van «pranische genezers», de an deren van «handoplegging». Zowel bij de Hindische Brahmanen als in de bijbel is er herhaaldelijk sprake van. Zo lezen we bijvoorbeeld in de Handelin gen der Apostelen (28:8) dat op Malta de vader van Publius met koorts en dysente rie te bed lag. Paulus ging naar hem toe. sprak een gebed uit, legde hem de handen op en genas hem. In Marcus 5:25 lezen we: «Er was een vrouw die al twaalf jaar aan bloedvloeiing leed: zij had veel te verduren gehad van een hele reeks dok ters en haar hele vermogen uitgegeven, maar zonder er baat bij te vinden. Omdat zij over Jezus gehoord had. drong zij zich in de menigte naar voren en raakte zijn mantel aan. Want ze zei bij zichzelf: «Als ik slechts zijn kleren kan aanraken, zal ik genezen zijn». Terstond hield de bloeding op. Op hetzelfde ogenblik was Jezus zich bewust dat er een kracht van Hem was uitgegaan. Toen sprak hij tot haar: «Uw geloof heeft u genezen». Met deze laatste uitspraak belanden we weer bij onze vraag: «Verricht Keppens dan ook echt wonderen?» We laten de alternatieve ge nezer hierover zelf aan het woord. «Zoals u weet is magnetisme een uiterst zeldzame kosmische kracht. Enkele para normaal begaafde mensen beschikken erover en kunnen deze kracht aanwenden om genezende trillingen over te brengen op andere mensen. Hoe dit precies in zijn werk gaat. weet geen kat op deze wereld. Dat is volgens mij tevens maar van sekun- dair belang. Dat de mensen die ziek zijn er baat bij vinden, daar komt het volgens mij op aan. En daarover zal ik u tientallen getuigenissen brengen. De medische we ten wetenschappelijk bewijs voor het bestaan van psychofysische emanatie is in elk geval nog niet geleverd tenschappen hebben me steeds geboeid, maar ik heb mezelf nooit "gepromoveerd" tot genezer. Dat het met mij precies allemaal die weg zou opgaan heb ik zelf nooit durven denken. Het is vooral dank zij de Nederlandse Vereniging voor Na tuurgeneeswijze dat ik gelanceerd werd op de weg der alternatieve geneeskunde. Ik heb mezelf ook nooit ergens opgedron gen. De één na de ander kwamen zieke mensen bij mij aankloppen om hun te helpen en hun lijden te verlichten. Zo is het allemaal begonnen. En de reden waar om ik me aan de Nederlandse grens moest gaan vestigen? Eenvoudigweg omdat geen Belgische kat me daar kwaad kan komen doen. De Nederlandse wetgeving is niet zo eng en staat natuurgenezers niet naar het leven zoals dat in België wél het geval is. Ik had ook nooit gedacht dat ik mijn eigen zaak zou opgeven. Ik bezat al het materiële dat ik maar dromen kon. tot zelfs een Bentley toe. Dat alles moge een bewijs vormen dat ik als genezer zeker geen materiële belangen nastreef. Enkele maanden geleden werd me tijdens een trance doorgegeven dat ik inderdaad over paranormale krachten beschik, die me al eerder werden toegeschreven te Amster dam. Tevens werd me duidelijk gemaakt wat de «sleutel» is voor het realizeren van een gezond en gelukkig leven. Voor som migen zal dit ongetwijfeld als een straffe uitspraak overkomen. Ik voel in me de kracht om dagelijks langs magnetische weg tientallen mensen te genezen. Dik wijls geluk ik daar ook in en wanneer dit niet het geval is. dan is dit telkens te wijten aan de verkeerde ingesteldheid of levenswijze van sommige patiënten. Niet iedereen is het immers met mijn opvattin gen eens. Zo stond b.v. de Nederlandse vereniging 'Mens en Universum' zeer ne gatief tegenover mijn zending, als ik dat tenminste zo mag noemen. Zo een ver oordeling-bij-voorbaat kan ik dan ook enkel als bedroevend bestempelen.» Keppens' leer in een notedop «Ziekten bestaan niet; er zijn alleen veel zieke mensen. Twee jaar ervaring hebben me geleerd hoeveel mensen er niet rond lopen met een zieke geest, met zorgen, angst enz. Die zijn het dan ook meestal, die door de natuur worden neergeveld. Zo geeft de natuur aan de mens ook niet het recht om 'te bezitten', 'te haten' enz. Wordt men toch door dergelijke gevoe lens zoals haat en hebzucht gedreven, dan loopt men ernstig gevaar ziek te worden. Eén voorbeeldje hierbij. Laatst kwam een vrouw bij me aankloppen met allerlei lichamelijke klachten. Spoedig bleek ech ter uit het gesprek dat de dame in kwestie een haat was blijven koesteren tegenover haar overleden echtgenoot. Ik kon haar overhalen de foto's van haar echtgenoot (die op 'n paar plaatsen in het huis waren opgehangen) uit haar huis te verwijderen, haar gevoelens tegenover hem te milderen en minder aan hem te denken. Na korte tijd waren al die kwalen verdwenen. Vol gens mij is dit toch een prachtig voorbeeld hoe negatieve gedachten het menselijk lichaam kunnen aantasten. Mensen met positieve gedachten, zonder angst of zor gen. lopen veel minder kans ziek te wor den. Wie natuurlijk niet akkoord is om af te stappen van zijn verkeerde levenswijze heeft alleen nog zichzelf verwijten te ma ken en die kan ook moeilijk geholpen worden door een magnetizeur. Al meer maals heb ik kunnen ervaren dat boven aardse krachten richtinggevend zijn in het leven van de mens. In mijn praktijk maak ik regelmatig gevallen mee van mensen die werkelijk door het ongeluk achter volgd worden of die de ene ziekte na de andere doormaken. Maar wanneer je dan dieper gaat peilen, kom je veelal tot de vaststelling dat ze zelf voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor het ongeluk of de ziekte die ze zich op de hals haalden: hebzucht, het "afkopen" van liefde, een volledig negatieve gedachtenwereld enz. Het kan hard klinken, maar wanneer je zo dagelijks gekonfronteerd wordt met alle mogelijke diepe roerselen van de mense lijke geest, dan word je er met de dag meer en meer van overtuigd dat er op de wereld geen wreedaardiger diersoort rondloopt dan de mens zelf. precies om dat hij zó vernietigend tewerk kan gaan tegenover de eigen soortl En daar zit hem precies de diepere oorzaak van veel onno dig lijden. Het is spijtig dat uitspraken zoals deze niet steeds in goede aarde terechtkomen. Zelfs de pers moet hier niet gespaard blijven. Het doet me daar om bijzonder genoegen dat ik via dit blad de gelegenheid krijg eens flink mijn gal uit te spuwen aan het adres van alle persmus kieten die er op zijn minst niet voor zouden terugdeinzen, wanneer de gele genheid zich voordoet, om de hele okkul- te wereld - a priori - te veroordelen! Magnetisme, een menselijke uitstraling «Meer dan tweehonderd jaar geleden kwam de Oostenrijkse arts Mesmer er al voor uit dat hij geloofde in het bestaan van een kosmische kracht, die de mens in zich kan opnemen, akkumuleren en aan, zieken kan afgeven. Met ettelijke proeven toonde hij aan hoe hij hiermee bij zijn patiënten het verstoorde evenwicht kon herstellen met als gevolg een intredende genezing. Hij had enkel een verkeerde voorstelling omtrent het wezen van het minerale magnetisme en door een ver keerde analogie-redenering kwam hij er toe de genezer een-'magnetiseur' te noe men. De laatste jaren is echter een stre ven merkbaar om het woord 'genezer' te gaan gebruiken. Iedereen is het er nu ook zo goed als eens mee dat tijdens deze handeling - je zou het met evenveel recht 'handoplegging' kunnen noemen - een fluïde wordt overgebracht op het lichaam van de patiënt. Het gaat bij dit proces dus over een soort psychofysische emanatie, een menselijke 'uitstraling'. Tijdens zo'n behandeling gaat het in de praktijk echter dikwijls veel verder dan enkel maar het maken van een aantal genezende handbewegingen, 'passen' ge noemd. Wijlen prof. Dr. W. Tenhaeff. die als wetenschapper meer dan 60 jaar bezig was met de studie van alle mogelijke paranormale verschijnselen, gaf in zijn studies hierover toe dat aan bepaalde ziekten van de dikke darm. aan longtuber- culose, aan bepaalde aandoeningen van maag, hart en geslachtsorganen, aan dia betes. astma en huidziekten vaak psychi sche konflikten ten grondslag liggen. Al vorens ik tot een magnetische behande ling overga, heb ik een diepgaand gesprek met de patiënt in kwestie en tracht - op grond van mijn misschien spiritistisch ge kleurde levens- en wereldbeschouwing - ook het geestelijk leven van die persoon te behartigen. Het zal u wellicht dan ook niet verwonderen dat een aantal van deze personen geen verlichting vond bij hun arts en wél bij een magnetizeur die blijk schrift» zou hem zijn «hogere zending» bekendgemaakt zijn. «Niets gebeurt op aarde toevallig», aldus Keppens. Alles is volgens hem zowat geprogrammeerd en hij is er ook heilig van overtuigd dat ieder mens op aarde «begeleid» wordt door een bovenaardse kracht, door een soort «en gelbewaarder». De man hecht ook enor me waarde aan de goddelijke krachten die de aardbewoners niet alleen leiden maar ook heil kunnen brengen of... vernietiging en afstraffing. De mens heeft volgens hem ook geen recht om in egoïsme iets te bezitten. Van «mijn» huis. «mijn» kind of «mijn» vrouw wil hij niet horen. Zolang echter rondom u liefde, vriendschap en warmte heersen, kan niets verkeerd met je gaan. aldus Keppens. die ervan over tuigd is dat de «zieke» wereld van vandaag enkel door een dergelijke ingesteldheid kan gered worden. Want oorlog, hongers nood en ongeluk ziet de genezer allemaal als een soort afstraffing. Zelfs uitvindin gen kunnen volgens deze «ziener» enkel tot stand komen dank zij een aantal «ingevingen» van hierboven... Opgepast voor ziektevrees! Negatieve gedachten moeten volgens deze patent uitziende «healer» absoluut geweerd worden. In zijn boek «Mijn Pa tiënten» verhaalt de arts J. Harpole het volgende straffe voorval. Een oudere da me was bij hem terechtgekomen met ernstige maagklachten. Het onderzoek wees uit dat de vrouw een kwaadaardig gezwel aan de maag had. Tijdens de operatie zag de chirurg het hopeloze van het geval in en hij besloot de operatie niet verder uit te voeren. Eigenaardig genoeg begon de patiënte na de operatie door een voor iedereen onbekende oorzaak echter op te knappen en enkele maanden later Onze medewerker kreeg de Wase Mesmer op zijn nest te pakken dicht bij de Belgisch- Nederlandse grens geeft een goede 'natuurlijke psychotera- peut' te zijn. Dat vee! genezers als 'Pasto- ralmedizin' doorgaan is hier niet vreemd aan.» Getuigenissen Een qantal personen die door Antoine Keppens behandeld werden, legden voor ons getuigenis af van hun genezing of verbeterde gezondheidstoestand. Mevr. V.B. (Lier) vertelde ons het volgende: «Gedurende 29 jaar had ik de liefde van mijn man echt moeten afkopen. Uiteindelijk ging hij er toch vandoor met een andere vrouw en liet mij als een wrak achter. Mijn gezondheidstoestand ver slechterde met de dag en niemand kon me helpen. Keppens is erin geslaagd me in korte tijd er weer volledig bovenop te krijgen.» Mevr. B. uit Vrasene (25 jaar): «Ten gevolge van een miskraam had ik een angstneuroze gekregen. Na 15 behande lingen bij Keppens voel ik me volledig genezen.» De heer V.C. (Wetteren): «Met ge zwollen lymfeklieren over mijn hele li chaam ben ik bij hem terechtgekomen. Volgens hem lag de oorzaak bij de ge spannen toestand binnen mijn gezin. Hij leerde me. een andere vizie op het leven te krijgen. Na enige tijd was ik weer volledig de oude.» Mevr. R. (Antwerpen): «Op mijn hu welijksdag werd me door iemand een r.uiker witte rozen aangeboden. Volgens mijn moeder was dit een slecht voorteken en zou ik tijdens mijn leven dikwijls met de dood gekonfronteerd worden. Wellicht heb ik aan deze voorspelling téveel geloof gehecht, want mijn eerste twee kinderen bracht ik dood ter wereld. Keppens bracht me zover dat ik volledig afstand ging doen van die gedachte. Ik voel me nu gelukkig, want mijn derde kindje heb ik levend ter wereld gebracht.» Een hogere zending? De veelbesproken «Heiier» van Wase afkomst legde ons een met de eigen hand geschreven tekst voor. In «automatisch was het kwaadaardig gezwel verdwenen. Pas vijf jaar later overleed de oude dame ten gevolge van... een longontsteking met komplikaties. Dit voorval uit een dokterspraktijk pleit in elk geval voor de opvatting van Kep pens dat de menselijke geest een onge meen grote rol speelt in het ontstaan of verdwijnen van organische ziekten. Duizende mensen hebben in de voorbije eeuwen baat gevonden bij de magneti- zeursonder wiens behandeling ze zich stelden. Het aantal personen dat vandaag nog op één of andere manier gebruik maakt van alternatieve geneeskunde valt bij benadering niet te schatten, maar men kan er zeker van zijn dat dit zeer groot is. Het parapsychologisch instituut van de universiteit van Utrecht stelde dienaan gaande een onderzoek in, dat uitwees dat een kwart van de Nederlandse bevolking wel eens van de diensten van een wettelijk onbevoegd genezer gebruik maakt! Uit de gesprekken die we met Antoine J. Keppens hadden, kan afgeleid worden dat deze genezer eerder aansluit bij de Ameri kaanse «New Tought-beweging» die vooral belang stelt in de zg. «mind cures», dit zijn behandelingen van ziekten op geestelijke grondslag. Zonder bepaald het geloof in een soort fluïde te verwerpen, schijnt Kep pens zich in eerste instantie te manifesteren als een geestelijk genezer. Op de voor onze geest steeds maar weerkerende vraag, of deze man nu echt in staat is genezingen te verrichten, durven we sléchts voorzichtig te antwoorden dat hij in elk geval in staat is, onder bepaalde om standigheden, opmerkelijke verbeteringen aan te brengen in de toestand van zijn patiënten. Of deze verbeteringen nu echt genezingen zijn in de betekenis die prof. Dr. W. Tenhaeff eraan geeft (om te spre ken van genezing moet eerst kunnen bewe zen worden dat gedegenereerd weefsel ge regenereerd is, aldus deze deskundige ter zake) willen we hier in het midden laten, ofschoon we het in elk geval niet voor onmogelijk achten! Paul VERSPREET

De Voorpost | 1983 | | pagina 28