Grote Baan te Overmere wordt in vijf fazen vernieuwd Ommeganck-regisseur Andre Allary: duivel-doet-al! Het stenen wonder van Lietbeka Figurentheater Black Out in Sint-Niklaas Senator Van Ooteghem Tibokafeesten in Beveren over amnestie in De Klinge Wat met legalisering van vrije radio's 52 - 29 4.1983 - De Voorpost Omtrent «Het Stenen Wonder van Lietbeka» M'n laatste restje vrije tijd spendeer ik aan het massaspel, geeft André Allary, broeder André voor de Lebbekenaars toe. We geloven deze taakleraar aan het H. Maagdcollege best, want de regie van de «ommeganck» een heel belangrijk deel van het massaspel is lang geen lachertje. Aanvankelijk fungeerde hij enkel als sekretaris van het koördinatiekomitée, maar op verzoek van co-regisseur Achiel Vermeiren, nam hij eveneens de regie van de «ommeganck» voor zijn rekening. Wat betekent dat hij niet alleen kontakten onderhoudt met het gemeentebe stuur, maar ook de zowat 800 figuranten schriftelijk uitnodigde, enkele tijd geleden nog naar Opwijk toog op zoek naar paarden, de perskonferenties voorbereidde, de akteurs tijdens de repetities van koffie voorziet, enz. Kortom, André Allary is een onmisbare schakel in de lange rij medewerkers, die weldra «Het Stenen Wonder van Lietbeka» zullen laten geschieden. OMMEGANCK De «ommeganck» vormt een heel belangrijk deel van het massaspel. Niet minder dan 800 figuranten, zeven praalwagens en tientallen .ruiters en paarden zelfs een koe en een ezel zullen er in opstappen. Deze «ommeganck» stelt het begin voor van het rede rij kers tomooi, het Hage- spel, dat in 1540, met de toelating van de landvoog des Margaretha van Hon garije. te Lebbeke georga niseerd werd. Hij toont ons de aankomst van de diverse Camers van Rethorijke» uit het Land van Dender- monde en tevens de schut tersgilden, minnezangers, troubadours, muzikanten, kunstenmakers en solda ten. die al of niet willen meedingen aan het tomooi. Elke «camere van rethorij ke» heeft zijn eigen spele- wagen mee, waarop ze, zoals gevraagd werd, één van de zeven smarten van Maria uitbeelden. Tenslotte is het de Aloude Camere van Rethorijke «De Schaer- laecken Egelantier», die als eerste haar spel, het mys teriespel «Het Stenen Won der van Lietbeka» (dat zich afspeelt in 1108) zal op voeren. Dit, aldus André Allary, is in kort bestek de inhoud en de betekenis van de optocht in het geheel van het mas saspel. DIVERSE PROBLEMEN Hoewel de stoet een relatief gezien korte afstand moet afleggen dc stoet wordt gevormd in de Kerkstraat, Pastoor De Buckplaats en Laurierstraat, vertrekt aan jeugdclub «'t Toreken», trekt voorbij de tribune en verdwijnt opnieuw in de r Kerkstraat toch verüep de samenstelling ervan niet van een leien dakje. Een stoet van zowat 800 deelnemers alleen leiden is sowieso onmogelijk. Daar om werd de gehele optocht verdeeld in zeven delen. Aan het hoofd van elk er van staat een verantwoor delijke. Per groep de stoet omvat in totaal 43 groepen werd ook nog een verantwoordelijke aan gewezen. Hij moet er o.a op toezien dat alle rekwisieten opnieuw ingeleverd worden. Wat de figurantenrollen be treft, legt André Allary uit, zaten we met het feit dat hoewel de meeste groepen bestonden uit mannelijke figuranten schuttere, muzikanten, troubadours enz. het aanbod juist an dersom was. Omdat we elke kandidaat-medespeler een plaatsje wilden geven, wa ren we gènoodzaakt heel wat meisjes in mannenkle- dij te stoppen. Desnoods voorzien van een pruik. Daarnaast zullen talrijke fi guranten ook een dubbelrol te vertolken krijgen. Er was verder ook het feit dat verschillende, vooral oudere mensen, zich aange boden hadden mee te doen. zonder zich evenwel goed te realiseren, waarover het precies ging. Daarom werd eenieder persoonlijk uitge nodigd, om zich de maat te laten nemen voor het kos tuum, maar tevens om de regie toe te laten een juiste bezetting van de figuran tenrollen te verzekeren. Want door de mensen per soonlijk te zien, kregen we niet alleen de zekerheid dat ze meededen, maar ook een betere kijk voor welke figu rantenrol de persoon in kwestie geschikt was Voor een paar weken, aldus A. Allary. waren we dan ook nog genoodzaakt een ganse groep te herschik ken. Zo waren voor het dra gen van de huppelpaardjes jonge meisjes voorzien, maar bij de aanblik van die paardjes ze komen uit Dendermonde bleken die te zwaar te zijn voor kinde ren en moesten we uitzien naar iets grotere figuran ten. Verder moesten we eveneens rekening houden dat de figuranten op en om de praalwagens, mensen waren uit de respektieve wijk waar de wagen ge bouwd werd. De mensen drongen daar werkelijk op aan. De maat nemen van zowat 800 mensen -figuranten, acteurs, zelfs de program maverkopers steken in een historisch plunje - gebeur de niet op één dag. Dagen en uren werd er door Achiel Vermeiren en zijn mede- Lebbeke. ledereen die erom verzocht, werd een plaatsje gegeven (p. van san) werkers gemeten en geno teerd. Momenteel staat de figuratie echter volledig op punt. ATTRIBUTEN EN KLEDU Ondertussen heeft een groep medewerkers de di verse rekwisieten vervaar digd. vlaggen en vlagge- stokken, blazoenen en schilden, pieken en bogen, tot bazuinen, fluiten, ste nen pijpen en doedelzakken toe Alle naar historisch verantwoorde modellen. Bijzonder prachtig, be klemtoont broeder André. zijn de doedelzakken ver vaardigd door de Lebbeekse andersvaliede Petrus Brus selmans Wat de kostumering betreft werd een beroep gedaan op Mevr Rosa Biesemans, die het ontwerp van de kostu- mes voor haar rekening nam. Regisseur Jaak Van der Helst bekeek de ontwer pen bracht links en rechts een kleine wijziging aan en de dames die in Aalst of Dendermonde een RVA-op- leiding of -herscholings cursus volgen, zorgden voor de uitvoering Aldus werden een 300-tal kostu- mes, hoofdzakelijk van boe ren, boerinnen en spelende kinderen, vervaardigd. De overige pakken o.a. die van de schuttersgilden en van de soldaten werden gehuurd. Ook danseressen komen in de ommeganck voor. Het zijn hoofdzakelijk leerlin gen van de Gemeentelijke Balletschool, en van de Ma- jorettengroep «Orphea» Voor de uitvoering van de Duivelsdans werd een be roep gedaan op een St.-Ni- klase dansgroep. In het begin van het mas saspel wordt ook een bloe men tapijt meegedragen. Aanvankelijk had men ge hoopt hiervoor echte bloe men te kunnen gebruiken. De aanschaf liep echter te hoog op 30 000 a 40 000 F werd berekend en daar om besloot men een papie ren bloementapijt. het em bleem van het massaspel voorstellend. mee te dragen Al bij al. blikt de omme ganck-regisseur terug, hebben de paarden ons nog de meeste problemen be zorgd. Oorspronkelijk was voorzien dat een 70 a 80 tal paarden in de ommeganck zouden opstappen. Maar uiteindelijk werd dat aantal niet bereikt. Te Lebbeke zelf zijn wel een 35-tal paarden beschikbaar, maar navraag in de naburige gemeenten leverde weinig resultaat op. Wel zouden o.a. twee koei en, een pony en een ezel mee opstappen H. MAAGDCOLLEGE Een ommeganck van derge lijke omvang brengt ook zijn problemen kwa orde, opstelling, parkeerruimte. kleed-, repetitie en grime- ruimten met zich. Geluk kig, aldus A. Allary. moch ten we hier beschikken over de lokalen van het H. Maagdcollege, waar alles gecentraliseerd kan wor den Waar momenteel ook de reeds vervaardigde attri buten bewaard worden en de repetities hun doorgang vinden. Tijdens de opvoeringen zul len de studie- en de turn zaal ingericht worden als opvangruimte voor de jon geren. Verües immers niet uit het oog dat wil men bijtijds met de grime klaar komen, dit werkje al zal aangevat moeten worden rond de klok van vijven. In deze opvangruimte zullen de jongeren zich o.l.v. hun verantwoordelijke kunnen bezighouden: lezen, video- of televisiekijken, kaart spelen. Elke deelnemer zal bovendien een badge opge steld krijgen. Dit op ver zoek van politie en rijks wacht, die hierdoor onge wenst bezoek willen voor komen. POSITIEVE ERVARINGEN Mijn ervaringen? besluit André Allary. Die zijn hoofdzakelijk positief te noemen. Ook al was het niet voor allen even makke lijk, toch beantwoorden een flink deel Lebbekenaars de oproep om deel te nemen. Vanzelfsprekend kwam er kritiek los. maar ik vond het verkeerd eerst je woord te geven en dan kntiek te gaan spuien. Naarmate de opvoeringen naderen, zie je zo de mensen naar elkaar toegroeien. Misschien maakt dat ook deel uit van het «Stenen Wonder van Lietbeka» Pierre Van Rossem Lebbeke. De thuisbasis van het massaspel bevindt zich bij ons, in het Heilig Maagdcollege (p. van san) Naar ons door de organizatoren van het Mariaal Jubeljaar te Lebbeke werd medegedeeld verlopen de laatste voorbereidingen tot de zevenvoudige opvoe ringen van het nieuwe wonderbaar massaspel «Het stenen wonder van Lietbeka» volgens het geplande schema van stapel. Omzeggens de hele dorpsge meenschap leeft intens mee naar het groots gebeu ren dat ongetwijfeld een geweldige weerklank zal vinden tot ver buiten de gemeente. Regisseur Jaak Van der Helst, van alle markten thuis op het gebied van massa-dekor, houdt stevig de touwen in handen en leidt alles in goede banen Gemeten aan de grootschaligheid van het opzet, mogen de initiatiefnemers tevreden zijn. Het wordt zeker een unieke belevenis! De kaartenverkoop verloopt gunstig. Reeds zijn tientallen verenigingen uit den omtrek zich aan het organizeren voor het inrichten van groepsreizen. Voor toegangstickets kan men tijdens de bureeluren terecht op de Informatiedienst van het Mariaal Jubeljaar. Gemeentehuis. 2de verdieping - Tel. 052/ 21.35.11 en buiten de bureeluren 052/21.11.85. Lebbeke. Petrus Brusselmans, een andersvalide, vervaa digde de doedelzakken, die niet van de echte te onderschi den zijn (p. van san) Film, muziek, een braderij, een Grieks feest, info-avonden, kursussen (zo'n veertig per jaar), een vrouwenpraatgroep, een alfabetisa- tie- en een opnieuw-gaan-lerenprojekt, een groep Wakkere Burgers, de boerenmarkten; dit en sinds twee jaar ook theater, hoort allemaal thuis op het initiatievenschema van de vzw De Spiegel uit Be veren, theater maakt dus slechts een onderdeel, maar een belang rijk onderdeel van de totale werking van het centrum uit. De programmatie van het vorige seizoen bracht o m. Jan Declair, Radeis en Jozef Van Den Berg naar het Gildenhuis van Beveren. De basisopties voor de toekomst la gen voor de hand: De Spiegel zou vernieuwend Vlaams theater brengen, de klassieke gezel schappen mijden (die komen zo toch al vol doende aan bod, menen woordvoerders Paul Van Maere en Jan Buikmans), aandacht op brengen voor belangrijke buitenlandse pro- dukties die op toernee zijn in ons land, voor grotere theaterevenementen in het eigen land en ook op het vlak van kindertheater en schoolvoorstellingen zou men trachten enige vernieuwing door te voeren. In mei '82 sloot De Spiegel aan bij het Vlaamse Theater Cir cuit, waarvan ook o.m. De Hoop (Waregem) en Limelight (Kortrijk) en grotere centra als De Warande in Turnhout en het Kultureel Cen trum van Hasselt deel uitmaken De jongste theaterreeks van de vzw loopt in de stadsschouwburg van Sint-Niklaas Men had vastgesteld dat de akkomodatie in Beveren voor het merendeel van de produkties niet voldeed. Gemiddeld 211 toeschouwers hebben totnogtoe de verschillende (6) voorstellingen gevolgd; tijdens het vorige seizoen telde De Spiegel een gemiddelde van 130 toeschou wers. Steeds meer belangstelling is er verder voor de kindertheater reeks: van september '82 tot mei '83 kon het centrum twaalf kindervoorstellin gen naar Beveren halen. Alleen met de school voorstellingen loopt het niet zo vlot. De scho len zijn, ondanks een uitgebreide promotie, nog onvoldoende vertrouwd met de werking van De Spiegel en van de vier geplande voor stellingen kunnen er slechts twee doorgaan. Ik besluit met deze aankondiging: nu zaterdag 7 mei om 14u30 in de stadsbibliotheek van Sint-Niklaas voert het Figurentheater Black Out op uitnodiging van de vzw's De Spiegel en Het Venster 'De Expeditie van Dokter Oswald Woerst' op, een nieuwe kreatie waarbij pop pen, akteurs en muzikanten het verhaal (dat van een dokter die op zoek gaat naar het lelijkste beestje ter wereld) maken. L.D.B. In de gemeentelijke turnzaal te Overmere had een informatievergadering plaats over de werken die eerlang zullen worden uitgevoerd aan de Grote Baan te Overmere. in volle dorpskom dus. Deze werken hebben al voor heel wat opschudding gezorgd en dus vond men het nodig de bevolking zo degelijk en objetief mogelijk in te lichten. Ruim honderd belangstellenden waren dan ook aanwezig om de verschillende sprekers aan het woord té horen en om nadien flink wat vragen af te vuren. Burgemeester Van Sande verwelkomde de vele aanwezi gen en stelde de heren Cools, ingenieur van de provincie en Van de Velde, de kondukteur die de werken zal leiden, voor. Daarop nam schepen van Openbare Werken René Van- hove het woord. Hij maakte duidelijk waarom deze hoor zitting nu precies was georga- nizeerd. het hegin n de maand mei Noodzakelijk kwaad ingenieur Cools sprak na mens het provinciebestuur, want de Grote Baan is een provinciale baan en valt dus onder de bevoegdheid van de provinciale overheid. Hij zei onder meer dat de werken een noodzakelijk kwaad zijn. Im mers, de bestaande riolering, die slechts 20 jaar oud is en bestaat uit een betonnen vloer met langs de zijwand gemetste muren van ongeveer 25 centi meter dik. zou op verschillen de plaatsen reeds voor twee derden gevuld zijn met een sliblaag. De riool is binnenin anderhalve meter breed en een meter hoog. Die sliblaag kan alleen maar worden wegge haald met mankracht. Maar dat is zo goed als uitgesloten, gezien de beperkte afmetingen die de riool heeft. Dus dringt zich het leggen van een nieuwe riolering op. Geen goedkope, maar wel een noodzakelijke oplossing, aldus de heer Cools die vervolgens meer details zou geven over de werken De nieuwe moederriool zal bestaan uit betonnen elemen ten. Ze zal twee meter breed en een meter hoog zijn. Inge nieur Cools zei ook dat er een nieuw wegdek moet komen. Wat de aanvang van de werken betreft, daarbij zal rekening worden gehouden met de be staande middenstandsbedrij- ven. Men zou begin augustus van dit jaar starten met de werken, maar dan buiten de dorpskern, zodat het door gaand verkeer niet moet wor den omgeleid. De werken ne men een aanvang onder meer met vanaf het rusthuis richting Kalken en vanaf even voorbij het kruispunt Kruis- en Linde straat tot aan de Galgcnbeek. dit is waar de bestaande beton- baan ligt. Die blijft ook liggen. Men kan er immers aan de zijkanten werken. In septem ber wordt dan het stuk vanaf het reeds genoemde kruispunt tot aan de melkerij gelegd en begin december worden de werken gestopt. Op die wijze wil men de eindejaarsakties van de middenstandsverenigin gen alle faciliteiten geven die nodig zijn. Na de winter, einde februari dus, wordt het belang rijkste gedeelte aangepakt: vanaf de melkerij tot aan het rusthuis, dit in twee fazen: vanaf de melkerij tot aan het Boerenkrijgmonument (het verkeer Kerk- en Molenstraat zal over het kerkplein kunnen gebeuren) en dan het laatste deel van aan het monument tot aan het rusthuis. Men voorziet het einde van de werken rond Geen verkeersproblemen Eén van de hamvragen was natuurlijk: wat gaat er met het toch wel drukke verkeer op deze weg gebeuren Wat het doorgaand verkeer aangaat, hiervoor werden dc nodige wegomleggingen vóórzien. Ze zullen duidelijk worden aange geven, zodat er hier normaal geen problemen zullen rijzen. Het plaatselijk verkeer zal mo gelijk blijven, al zal dat niet steeds in de meest ideale om standigheden zijn Werkelijke problemen zouden er kunnen zijn wanneer er bij dat plaatse lijk verkeer zwaar vervoer zou zijn Van de gelegenheid zal gebruik gemaakt worden om dc elektriciteit ondergronds te brengen Na de uiteenzetting van dc heer Cools kregen dc aanwezi gen ruimschoots dc kans om vragen te stellen. En die kwa men spoedig ook los. Onder meer wilde men weten hoeveel deze hele onderneming gaat kosten. Het antwoord luidde: 55 miljoen, nieuwe baan en riolering incluis. De staat komt voor 65 procent tussenbeide, de rest wordt door dc provin cie en dc gemeente (ieder dus 17.5%) betaald. Dc voetpaden zullen opnieuw worden aange legd. De boordstenen zullen maar 7 centimeter hoog zijn en aan bestaande inritten voor ga rages zal men geen verlagingen aanbrengen Ook een vraag rond Ovcr- mere-kermis. Die zal op geen enkel moment worden ver stoord. want eind augustus zal men buiten dc dorpskern aan het werken zijn. Mochten er tijdens het verloop van de wer ken problemen rijzen, dan kan men steeds terecht op het tele foonnummer 091/23 69 31 van de Provinciale diensten, waar men alle nodige inlichtingen kan krijgen en in onvoorziene omstandigheden ook terecht kan. De werken moeten binnen de 250 werkdagen uitgevoerd zijn Wanneer er zich evenwel geen onvoorziene omstandig heden voordoen, dan zouden de werken wel eens op de helft van deze voorziene tijdspanne kunnen afgelopen zijn. Tenslotte sprak de voorzit ter van dc Overmeerse Mid denstandsvereniging. dc heer Julicn Colman. een dankwoord uit Hij verklaarde tevreden te zijn over dé w-ijze waarop dc bevolking werd ge ïnformeerd en hoopte nu maar dat al deze beloften ook zullen nageleefd worden. (J.J.) Zaterdag 7 mei aanstaande vinden in het Revalidatiecen trum aan de Kallobaan 3 (1) te Beveren de negende Tibokafeesten plaats. Deze kind-vriendelijke festiviteiten, waarvan de opbrengst aangewend wordt voor de verdere didaktische, pedagogische en therapeutische uitbouw van alle afdelingen van het centrum, worden stilaan een vaste traditie te Beveren. Direkteur Bosman en zijn personeel doen telkens hun uiterste best om de bezoekers wat origineels te bieden. In een sfeervolle feesttent zal De inwendige mens kan ver- Op zaterdag 7 mei te 20 u organiseren de Wase Jonge Leeuwen (WJL) in Dc Klinge een voordracht over het amncstievraagstuk. De avond vindt plaats in het paro chiehuis in dc Sint-Gillisstraat. Spreker is senator Oswald Van Ooteghem. die onlangs nog aan het woord kwam in de TV-rccks «De Nieuwe Orde» en daarover ook reeds debatteerde met Maurice De Wilde. Tijdens zijn voordracht in De Klinge op 7 mei zal senator Van Ooteghem uitvoerig ingaan op dc verschillende facetten van de amnestie-kwestie. Zelf maakte hij als Oostfronter. opgetrokken op 17-jarige leeftijd, de woelige periode van de oorlog en dc na-oorlog mee. Na zijn straf te hebben uitgezeten, was hij aktief in het Verbond VOS en de Dr. Jef Goosscnacrtskring. In 1965 werd hij provincieraadslid en in 1974 senator voor dc Volksunie. Daar dc amnestie-avond de eerste aktiviteit is die de Wase Jonge Leeuwen in Dc Klinge op touw zetten, zullen de aanwezigen ook in dc gelegenheid gesteld worden van nader bij kennis te maken met de doelstellingen en de werking van deze demokratischflamingantische jongeren vereniging. L.D. Ik neem de pen ter hand dit jaar Radio Beverland aan sterkt worden aan het «hot- het werk zijn. Na de middag dogs André» en dc «smoutbol- worden op verzoek plaatjes ge draaid. 's Avonds brengen zij in retrosfeer muziek uit de zes- len bij Pros»-kraampjcs. Vorig jaar kon u al van dc heerlijke satés proeven, dit jaar worden tiger jaren ten gehore, en dit zij vervangen door een volledi- tot in de vroege uurtjes ge maaltijd met reuzebro- Maar er is ook weer de rom- chettcn mei- en speelgoedmarkt. waar- Om praktische redenen is het op duizenden voorwerpen te- ten zeerste aanbevolen om van gen spotprijzen te koop den aangeboden Vergeten wij te voren te bestellen. U kan dit doen via een bestelbon, te vcr- ook niet het viskraam, het krijgen bij de personeelsleden van het centrum. Het verschul digde bedrag mag in cash wor- bloemenkraam. de tombola, het ringwerpen en het kinderen, het «dubbel kwijt» en alsnieuwste attrak- ties het «paapschieten» en heus schietkraam. kaaskraam. de go-karting voor den overgemaakt of gestort op of bankrekening 293-0517255-09. De feesten beginnen om 14 u De procedure ter legalisering der vrije radio's voorziet ond meer dat elke niet-openbare radio bij zijn aanvraag tot legal» ring. een verklaring onderschrijft, onafhankelijk te zijn van het leven welke politieke partij, beroepsorganisatie of organisatie met commercieel doel Wanneer we dan zien dat bepaalde van deze vrije radi zomaar een hele bladzijde in een publiciteitsblad nemen waa hun naam onverbrekelijk verbonden wordt met de naam en logo van datzelfde blad, erbij vermelden dat die bladzijde stand komt dank zij de medewerking van een reklame-advi bureau, en bovendien in een bijgaande tekst verklaren dat sinds april door de Vlaamse deelregering als officiële ui openbare radio werden goedgekeurd, dan rijzen er toch enli vragen Ofwel zijn de verantwoordelijken van deze radio's lieden zonder skrupules en er op rekenend dat er geen kontfl organisme bestaat, zomaar valse verklaringen afleggen om zendvergunning te bemachtigen, en dit ten nadele van bonafide kollega's Ofwel is heel het gedoe rond de Raad Niet-Openbare Radio's één grote maskerade die het spel v politieke touwtrekkerij moet verdoezelen. Eens te meer zal de toekomst het moeten uitwijzen. W.V.D.V. met veei i0f bedacht door schepen Staf Van Daele (carine) (Naam en adres op de redaktie bekend.) Sint-Niklaas. Lily-Anne Christiaens van de ATB-ers werd

De Voorpost | 1983 | | pagina 52