Niets zo onrechtvaardig als gelijk onderwijs voor ongelijke kinderen Vijftien jaar rijksonderwijs in Sint-Gillis-Waas Kwarteeuw katholiek bijzonder onderwijs in Sint-Niklaas V.T.I.-Aalst met Permanent Vernieuwd Onderwijs BLO en BuSO in het Waasland Tussen kerk en kerkhof. 10 - 3.6.1983 - De Voorpost in hel Waasland. Sint-Niklaas. Een kwarteeuw Het vrij buitengewoon onderwys bestaat in Sint-Niklaas 25 jaar. Vier volwaardige scholen zijn in die tijd gegroeid uit het eerste BLO-schooltje in de Kallestraat, het eerste externaat voor bijzonder lager onderwijs in Vlaanderen, waarmee inspekteur Schelfaut en PMS-direkteur Van Hove in september 1958 startten. Het betreft de BLO-school Berkenboom (Kalkstraat 30), de VTS-BuSO-school voor jongens (Lepold Il-laan 17), de jongensschool voor BLO 'De Regenboog' (Kasteelstraat 6, wij belichtten deze school al in ons blad) en het Berkenboominstituut voor buitengewoon sekundair onderwijs (Kalkstraat 42). Geen scholen waar alles ge- startten inspekteur Georges school in de Kasteelstraat, woon wat trager gaat, waar de Schelfaut en Dr. Willy Van Twee jaar later begon men in moeilijke leerstof wegvalt, wél Hove als eersten in de provin- de Kalkstraat lokalen bij te tie en wellicht ook maar bouwen. Nog twee jaar later daar is men niet zo zeker van splitste men de BLO-school, in heel Vlaanderen, een vrij die toen gefrekwenteerd door tig zichzelf zijn. Het PMS voor externaat voor buitengewoon 178 leerlingen, in twee autono- bijzonder onderwijs van mijn- onderwijs. Moeder Michèle, me scholen: de BLO-school in heer De Cock is er ook om ze te die toen overste was van het de Kasteelstraat kon onder lei helpen en de knappe ploeg van instituut, had eerder al enthou- ding van direkteur Tersago een scholen waar minder verstan dige kinderen toch leren luiste- n en denken, durven en rus- het revalidatiecentrum in de Dalstraat. Maandelijks buigt siast met het initiatief inge- eigen koers gaan varen; de stemd en lokalen ter beschik- leerlingen van de BLO-afde- de dioscesane inspekteur zich king gesteld; ook de zusters ling van het Berkenboominsti- samen met de leerkrachten over de orthodidaktische on- derwijsleerprogramma's. Ze zijn in goeie handen, al die jongens en meisjes; ze worden op weg gezet voor later, ze hébben een toekomst. En alhoewel de deuren van deze scholen altijd open staan en opendeurdagen en andere festiviteiten dus enkel een ex tra-uitnodiging kunnen zijn, plannen de direkties voor mei 1984 verschillende gezamelijke aktiviteiten. Een unieke gele genheid om het bijzonder on derwijs in Sint-Niklaas van na bij te leren kennen, om eens na te gaan hoe bijzonder dat onderwijs wel is. Dat kan nut tig zijn: het blijkt nog altijd dat mensen zich een verkeerd beeld hebben gevormd over deze onderwijsrichting... Vlugge opbloei Het staat in wat je de statuten van de kloostergemeenschap van het Berkenboominstituut zou kunnen noemen: de zus ters zouden de opvoeding ver zorgen van gewone en toen- dertijd stond dat nog gelijk met 'arme' volkskinderen. Het instituut is zelf een kind van de negentiende-eeuwse volksschool en zet zich nu nog altijd in voor het volksonder wijs. Op 1 september 1958 van de Heilige Philippus Neri tuut namen hun intrek in de (Spinhuis) zetten zich mee in. nieuwe lokalen in de Kalk- Het was toen de bedoeling straat. Sinds september 1967 kristelijk onderwijs te ver- halen schoolbussen overal in schaffen aan kinderen die 'ver- het Waasland leerlingen op: achterd' waren door ziekte, een gratis service. De instelling langdurige afwezigheid of die dan, in 1973, van het BuSO door een geringere verstande- (dat staat voor bijzonder se- lijke aanleg niet in staat waren cundair onderwijs), heeft het het gewone lager onderwijs te BLO en het aangepaste (type volgen. De school beant- 1-) onderwijs als dusdanig wel woordde aan een dringende goed gedaan. BLO bood nu tijdsnood: voor de groep van uitzicht, er bestond een voort- licht mentaal gehandikapte gezette opleiding, net als dat kinderen bestond toen geen voor het gewone lager onder vorm van aangepast onderwijs, wijs het geval was, de jongens Zuster Nénigna, zuster Rita en meisjes konden een beroep (van het Spinhuis), mejuf- 'eren (de jongens in de VTS, frouw Roggeman en hun mede- eerst aan het O.L.V.-plein werksters kregen dat eerste n°g> nu a' een tijdje aan de jaar vijftig jongens en meisjes Leopold II laan, de meisjes in van zeven tot twaalf jaar in de de Berkenboom); BuSO bete klas. De school kende later kende: verder oefenen, toch een vlugge opbloei. In septem- een toekomst maken, iemand ber 1961 richtte men in het vrij worden, psycho-medisch sociaal een- Vandaag gooit het Buso nog trum in de Ankerstraat een hetzelfde gewicht in de schaal, 'konsultatiebureau voor ge- 1° het vierde en vijfde jaar van handicapten' op. De dienst hun opleiding lopen BuSO- houdt zich nu nog uitsluitend leerlingen respektievelijk twee bezig met het bijzonder onder- en v>er weken stage. Het is een wijs in de regio. In september eerste rustige, verkennende 1962 werd de school uitgebreid staP m het arbeidsmidden. Na met vierdegraadsklassen voor de kwalifikatie worden de mat- jongens en meisjes ouder dan ten uitgelegd: samen met het twaalf jaar. De jongens ver- kijken de schooldirekties huisden naar vier lokalen van uit naar geschikte jobs: bij de de Bisschoppelijke Normaal- RVA zijn de leerlingen uit het Onderwijsmensen samen in het moderne Berkenboom, (foto carine). bijzonder onderwijs nu al een paar jaar gelijkgeschakeld met de leerlingen uit het gewone onderwijs en dat vergemakke lijkt het zoeken een stuk. Nu ook de BLO-, na de BuSO- scholen het lesurenpakket (een toegift die het mogelijk maakt dat de school zelf lesuren en klasgroepen kan samenstellen volgens de geaardheden kapa- citeiten van de leerlingen) heeft verkregen; lijken alle problemen van de baan. On derwijstechnisch is dit inder daad het geval, maar moreel zit het bijzonder onderwijs nog altijd zo'n beetje in het ver domhoekje... Hadden we het vroeger geweten! «Het is zeer pijnlijk te ervaren hoe achteloos onverantwoord soms met kinderen wordt om gesprongen». vindt André Van Gasse, direkteur van de VTS- BuSO-school. «Je vraagt je af; hoe is het mogelijk dat de inspekteur niet heeft ingegre pen, dat de school maar heeft laten begaan, dat de ouders het niet hebben willen inzien. Wij krijgen kinderen bij ons, die jarenlang danig gefrus treerd en ontregeld werden. Het is een klassiek voorbeeld: een jongen dubbelt zijn eerste jaar, zijn tweede, zijn derde, gaat gewoon over naar het vierde, het vijfde en haalt uit eindelijk in het zesde leerjaar nog dertig procent. Als zo'n jongen dan uiteindelijk toch bij ons terecht komt, duurt het nog een hele tijd eer hij weer zichzelf is en rustig i.p.v. agressief reageert». Het is ook dikwijls erg lastig om ouders ervan te overtuigen dat ze hun kinderen het best naar het bijzonder onderwijs sturen, weet dr. Willy Van Ho ve, advizeur-direkteur van het PMS. Ze dreigen wel eens, die ouders: als onze Jan naar het BLO moet, gaan we met hem naar een staatsschool en de andere kinderen gaan mee. In een zeldzaam geval moet de school of het PMS de hulp van de jeugdrechter inroepen. Dat de gemoederen terzake mak kelijk verhit geraken, is enigs zins begrijpelijk. De maat schappij kijkt je erop aan als je kinderen naar het buitenge woon onderwijs moeten en dat komt deels toch, doordat veel mensen zich een fout beeld vormen van wat buitengewoon onderwijs dan wel is en wat'je ermee aankan. «Hadden we het maar geweten, mijnheer, we hadden het ons ook hele maal anders voorgesteld; de direkteurs. de hulpverleners van het PMS horen hel dik wijls, té dikwijls nog. Een goeie reden voor het bijzonder onderwijs om zichzelf voor te stellen. Volgend jaar in mei. Ben jij er dan ook? Leo DE BOCK Het VTI-Aalst startte dit jaar in het kader van het vernieuwd onderwijs met een dubbel projekt: een ont haalklas en een werkplaatsklas. Beide projekten hebben de bedoeling leerlingen weer school blij te maken. Sterkere motivatie brengt dan een gunstige weerslag op hun gedrag en hun schoolprestaties. Beide klassen konden we tij- en methode krijgen er dan ook dens de opendeurdag verleden prioriteit op de leerinhouden zaterdag in volle aktiviteit zelf. Klassikaal onderwijs meemaken. Niet in een artifi- wordt er wegens de heteroge- tieel voor de dag zelf opgefokt niteit quasi onmogelijk. Het kunstmatig gedoe doch wel in onderwijs wordt er dus ook da aktiviteiten van alledag. In sterk geïndividualiseerd en ge- de onthaalklas die tot het differentieerd naarmate de oriëntatiejaar behoort, dus tot leerlingen de basisdoelstellin- het domein van jaarleider en gen al dan niet bereikt hebben, vooral bezieler Marcel Crom- Wie ermee weg is kan verder been, worden uit het basison- met uitbreidingsoefeningcn. derwijs komende leerlingen Wie het nog niet te pakken had opgevangen die het niveau van krijgt remediënngsoefeningen. het zesde lager (nog) niet heb- Ieder werkt er dan volgens het ben bereikt. Voor hen zou de eigen leertempo. Uiteindelijk overgang naar het secundair ervaren de leerlingen sukses en onderwijs alleszins fataal zijn. het duidelijk gevoel «mee te Niet alleen door aanpassing kunnen» wat zich dan uit in van het leerprogramma doch sterkere motivatie en betere vooral door het aanwenden resultaten, van nieuwe, andere, betere Het wordt er allemaal levens leermethodes wordt getracht echt gehouden en aansluitend deze leerlingen opnieuw graag bij de belangstellingssfeer van te laten schoollopen. Aanpak de leerlingen. Bij ons bezoek was er een bezoek geweest aan de stad Dendermonde en ka derde de hele aktiviteit van alle vakken rond dit thema waarbij ze zich dan vanzelf sprekend fel betrokken voel den. Intense begeleiding door leraars (zonder enig pedago gisch komfort) en voortduren de zelfkontrole leiden de leer lingen naar meer zelfvertrou- wen en geloof in eigen kunnen Na de onthaalklas staan twee mogelijkheden open: het oriëntatiejaar hernemen of naar het tweede jaar biezonder secundair onderwijs. Vanzelf sprekend kunnen in de ont haalklas alleen terecht leerlin gen met duidelijke leerachter- stand, door PMS-proeven be- Aalst. Een leerling aan het werk in de nieuwe atelier van het Vernieuwd Onderwijs, (per) In de twee vrije BLO-scholen (De Regenboog en Berken boom) van het Waasland deelt men de leerlingen in kleine niveaugroepen in. Ze zijn telkens hooguit met twaalf. Een klassysteem is er niet, de kinderen wisselen van groepje volgens hun vorderingen en noden. Wie rekenmoeilijkhe- den heeft, kan terecht bij een leraar of lerares bijzonder individueel onderricht. Wie nog teveel schrijffouten maakt, mag op bezoek bij de therapeute van het revalida tiecentrum. En wat belangrijk is: in het BLO waardeert men niet alleen vorderingen, maar ook inspanningen. Men werkt er aan attitudes, aan praktische vaardigheden... Soms kunnen kinderen na het BLO het gewone beroeps onderwijs aan. Anders wordt het BuSO Het is duidelijk dat leerlingen die van het BLO naar het BuSO overstap pen het best zijn voorbereid om de opleiding volledig en met sukses te doorlopen, vindt zuster Greta De Potter, direktrice van het Berkenboom BuSO. In 1973 lieten zich bij haar twintig leerlingen inschrijven voor de afdeling 'Familiale Hulp'. Het aantal leerlingen groeide bestendig aan, leslokalen in de Heistraat en de Nijverheidsstraat werden ingebruik genomen en de nieuwe benaming 'Ge- zins- en Nijverheidstechnieken' gaf de afdeling een vol waardige status. In mei van vorig jaar waren wij erbij toen het 'buitengewoon' moderne gebouw in de Kalkstraat, dat de zusters volledig met eigen middelen hebben laten optrekken werd ingebruik genomen. In de meest optimale omstandigheden krijgen de leerlingen daar nu een algeme ne, sociale en beroepsvorming. Tijdens hun opleiding maken ze zich allerlei huishoudelijke vaardigheden eigen, ze leren typen, schilderen, behangen, bloemen en groen ten telen De VTS BdSO-school begon met één klas van tien leerlingen. Men wou naderhand twee afdelingen oprich ten, één voor hout- en één voor metaalbewerking, maar de scholenstop van 1974 heeft deze plannen verijdeld; alleen de afdeling metaalbewerking mocht verder worden uitge bouwd. De school had vlug behoefte aan meer armslag en momenteel worden op het nieuwe adres 115 leerlingen getraind in de kwalifikatics laswerk, sanitaire installaties en centrale verwarming, houtbewerking, bouw- en schil derwerk, elektriciteit, tuinbouw en koken zijn fakultatieve leervakken. (leo de bock) Rumoerige dagen waren het in september 1968 voor Sint-Gillis-Waas. De inplanting van een rijksschool, een lagere school, in het centrum van de gemeente en zowaar tussen kerk en kerkhof, viel niet in alle milieus in goeie aarde. Zegt André Taffeiren, op dat moment onder wijzer in Geraardsbergen en door minister Vermeylen aangesteld als hoofdonderwijzer, in Sint-Gillis: «De eerste schooldag hadden van dalen de toegang tot de school versperd, de muren van de gebouwen waren besmeurd en één grote ruit was verbrijzeld. Maar we staken van wal, met drie graadsklassen en één kleu terklas». Je weet hoe zoiets gaat: modder en zand, onafge werkte paviljoenen, stuntelen eigenlijk. En toch kwamen begin september '69 wel 59 leerlingen opdagen, al had men er ruim tachtig ingeschreven. Het aantal zou volgens André Taffeiren (die sedert een hele poos ook SP-raadslid is) onder druk gereduceerd zijn. 7 juni '69 werd de nieuwe school plechtig ingehul digd. Het tweede schooljaar kon met 127 leerlingen begonnen worden. In september '70 noteerde men in totaal 214 leerlingen voor de drie kleuterklassen en vijf lagere klassen. Duidelijk werd stilaan dat de nieuwe onderwijsinstelling in de Nieuwstraat aan een behoefte voldeed. Toen André Taffeiren in juli '72 de school vaarwel zei waren de lokalen te klein geworden en een uitbreiding drong zich op. W. Van Wulpen, het nieuwe schoolhoofd, had de zorg over 249 leerlingen (drie kleuterklassen, zes lagere klas sen). Een volwaardige school, voortaan. Wijkschool Vaak van ver kwamen de leerlingen: Verrebroek, Meerdonk, Vrasene, Kemzeke, De Klinge. Heel wat kinderen moesten elke dag met de schoolbus vanuit De Klinge naar Sint-Gillis worden getrans porteerd. De expansie van de school in de Nieuw- straat was niet te stuiten en in '71 gaf de minister van nationale opvoeding zijn instemming met de oprichting van een wijkschool. Het zou tot septem ber '74 duren eer de nieuwe vestiging aan de Buitenstraat haar deuren kon openen. Het ouderkomité kwam tot volle ontplooiing, de heer Creve was daarvan de eerste voorzitter. In 1973 werden de laatste paviljoenen in de Nieuw- straat ingeplant. In september '74 kwam minister De C^roo op bezoek t.g.v. de inhuldiging van het verkeerspark; De Croo reed zélf dat park in met een go-car... Fusie ontkoppeld Verstandshuwelijk begin september '75: de fusie van de rijkslagere school in Sint-Gillis met de rijkslagere school van Kieldrecht. Een maatregel die van boven af werd opgelegd; een beetje onrea listisch, want beide partners waren wel dertien kilometer van elkaar gescheiden. Vier jaar zou de fusie standhouden, nadien ging ieder weer z'n eigen vestigd en mits toestemming van de ouders. Ook met een werkplaatsklas werd van wal gestoken. Een klas met een leer- en doege- deelte die wc eveneens in wer king zagen. Een klas met mo gelijkheid tot ruime polyvalen- tie, waar theorie en praktijk als één geheel overkomen en waar leraars algemene vakken bij de beroepspraktijk akticf aanwezig zijn zodat ze een meer volledig beeld van de leerlingen bekomen. Ook hier zijn de leerlingen zo verschil lend en hulpbehoevend dat persoonlijke aanpak absoluut noodzakelijk is. Aan korte en duidelijk afgebakende op drachten werken ze zelfstandig en tevens worden er buiten schoolse aktiviteiten gepland. Met ingang van volgend schooljaar start VTI-Aalst met liefst drie werkplaatsklassen. En... de leerlingen? Hierbij dan enkele reakties van leerlingen: «Het was vroeger niet pret tig niet mee te kunnen». «Het is in onze klas nu echt gezellig». «Naarmate ik het allemaal beter begrijp vind ik het ook prettiger». «En ook mijn ouders voe len zich nu gelukkig». VTI-Aalst Info-Dag lokt massa belangstellenden Niettegenstaande het druilerig weertje kwamen andermaal zowat 10.000 belangstellenden naar de open schooldag van het Vrij Technisch Instituut te Aalst aan de Vakschoolstraat en St.-Annalaan. Onder hen niet alleen ouders, toekomstige leerlingen en aan techniek geïnteresseerden doch ook ministeriële belang stelling met staatssekretaris voor PTT Paula D'Hondt-Van Opdenbosch en gemeen schapsminister voor binnen landse aangelegenheden Mare Galle. Hoogtepunten van deze ge slaagde info-dag waren de aan- passings- en werkplaatsklassen bouw, elektriciteit, elektroni- ka, hout, metaal, meubel en weven waaruit duidelijk bleek dat de verantwoordelijken het direkt verband tussen speciali satiejaren en nijverheid willen leggen. Zij spelen inderdaad in op de onmiddellijke behoeften van het bedrijfsleven. Veel belangstelling eveneens voor demonstraties met com puter, numerieke gestuurde machines, de didaktische ro bot, het tekenen met een plot ter, het uittesten van een digi tale bloeddrukmeter en van Direkteurswissel in '78. W. Van Wulpen wou dich ter bij huis een school gaan leiden en M. De Baere werd direkteur. E. De Saegher ging de school in kieldrecht besturen. Begin september '78 waren er in wijk- en hoofd school samen 311 leerlingen. Het was de periode waarin men met het Vernieuwd Lager Onderwijs begon kennis te maken. De wijkschool Buitenstraat ontwikkelde zich tot een komplete basisschool, er moest een paar keer worden bijgebouwd. Vandaag zijn er in het rijksonderwijs in Sint-Gillis-I Waas 369 leerlingen, verspreid over 19 klassen. De kinderen (jongens én meisjes) kunnen én in hoofd school én in wijkschool terecht van eerste kleuter jaartje tot zesde leerjaar. Sport Sociokulturele aktiviteiten bij de vleet, in de loopP j van die voorbije vijftien jaar. In '72 en '73 eecL boekenbeurs en expo van verantwoord speelgoed. fc Ontelbare bezoeken aan het Jeugdtheater, herfst®* kwissen voor ouders en vrienden. Een bal elk jaar, uji de Vlaamse kermis in de Buitenstraat. De in '68 lim opgerichte vriendenkring, gesticht onder impuls van ?rsl A. Taffeiren en O. Henzen, smeedde een band "8 tussen -ouders en leerlingen, had meer dan eer vinger in de pap bij die aktiviteiten. Nog steeds is de eRC vriendenkring, nu voorgezeten door Y. Cop-Ver !t([ bruggen, flink bezig, zet men zich tenvolle in tea »bit bate van de medefinanciering van schoolreizen, el i didaktische uitstappen, Sinterklaasgeschenken, ria; leerboeken, materiaal, sneeuw- en schaatsklassen, eindeschooljaarsprijzen, etc. Sport viert hoogtij. Sinds 1979 viel de rijksinstelling P uit Sint-Gillis telkenjare een sportieve onderschei- ding te beurt: «sportieve school», «sportieve school outj plus», «driesterrenschool (Bloso)». Sinds 1977 gaa: ei t men op sneeuwklas in Oostenrijk en parallel daar en t mee is er een projekt wintertoerisme in de Arden- h 1 nen of de Hoge Venen. Drieske Nijper? en Gymnastica Feest op 11 juni in het hoofdschooldomein aan dt fn t Nieuwstraat 6 in Sint-Gillis-Waas. Sport en spel, ji n <j kent dat wel. ind, Om 14 u die elfde juni worden genodigden ontvan wdi gen, is er een toespraak, wordt de retrospektievi i hei over vijftien jaar rijksonderwijs opengesteld. Va 15 tot 20 u kan je allerlei toestanden meemaken a de Nieuwstraat: volksdans, turnen, diaprojektn feestkraampjes, tentoonstelling. Om 15 u worde jen de nieuwe speeltuigen ingehuldigd en beginnen 4 ^jjar sportaktiviteiten. Volkskunstgroep Drieske Nijpe- HO, treedt op om 16u30 en om 17ul5 zijn er gemeen ets n schapsdansen met Drieske. Tumgroep Gymnastk uit Melsele verzorgt een optreden öm 18 u. 0i 18u30 prijsuitreiking aan de winnaars van de we Bter strijd voor bezoekers en bekroning van de ma originele groepswerken van de leerlingen n.a.v. totaalspektakel «Lange Wapper wordt wakknj opgevoerd door theater Spelende Mens op 27 ir w.f Aalst. Het gecomputeriseerd onderwijs, bestudeerd door minister Galle. (per) Aalst. VTI Aalst. De leerlingen bouw aan buldozer. (per) het werk van de o.l.v. Bert VeldemM pulair koncert. «Atelier 340». De i dreef 340 te Jette een tentoonstelling 0 ma «steen in de hefl Belgische kunst». stelling loopt van 1?t september en is opa gen van 9 tot 21 uur(! dag gesloten). beademingsapparatuur, mo derne bekisting, de altemator- testbank, de spuitkabine en noem maar op. Tentoonstellingen ook in alle werkhuizen waar dan vooral het meubel en de uitvoering van een living, salon en badka mer door de T jarenjfl het oog Verder waren de leerlingen in de diverse werkhuizen en te kenzalen aktief en in hun nor male doen van elke dag. Naast al het technische beleef den we er tevens heel wat op het kulturele vlak want ook de mens tout-court be steedt het VTT zijn beste zorgen. Onder leiding van Marijke De Bisschop werd een programma «Kreatief Voordragen» afge werkt, de Expressiegroep Vre- don (Vrije Edukatieve Ont spanning) zette zijn beste beentje voor alhoewel de weermaker als spelbreker op trad en de Kon. Fanfare «Kunst en Vermaak» bracht

De Voorpost | 1983 | | pagina 10