Opendeurdagen in Koninklijk Technisch Atheneum te Lokeren Alles en nog wat in de Koszen-klub Belangrijke C.B.0.-Studiedag: computer en onderwijs verwelkomde bezoekers V.0L.A.-Smulpartij op «de Arend» Dag van rijksscholengemeenschap van Aalst KTA 1 Dendermonde De Voorpost - 3.6.1983 - 11 de prondelmarkt van deKoszen club. (per) Aalst. Prondelmarkt bij de Koszenclub. En maar Een school die geen schoolfeest onder een of andere vorm geeft, is in onze kontreien zo goed als ondenkbaar. Een opendeurdag, waarop men dan iedereen niet alleen van harte welkom heet, maar bovendien nog ervoor zorgt dat de bezoekers deskundig worden rondgeleid, is een van de vele mogelijkheden. Vooral technische scholen maken daar gebruik van, want heel wat mensen raken geboeid door werkende jongens en meisjes die hun handvaardig heid en hun ambachtelyke kennis demonstreren. Ofschoon het zaterdag soms pijpestelen regende. toch mocht het Koninklijk Tech nisch Ateneum 1 - de vroegere rijkstechnische school - heel wat belangstellenden verwel komen op deze opendeurdag Een prima bewegwijzering, op de strategie plaatsen ook lera ren, werkleiders en admini stratief personeel, zorgde er voor dat het bezoek uitermate vlot kon verlopen. Bovendien werd aan de bezoekers de no dige gelegenheid geboden om even op adem te komen, want er was niet alleen heel wat wandelweg af te leggen, bo vendien moest men de aller nieuwste snufjes ook kunnen verwerken. Zo kregen we een demonstra tie met de compact-disc te zien en werd aan de bezoekers ook een primeur getoond: de beeldplaat die in de toekomst de strijd zal moeten aanbinden met de video-recorder. Al is het woord strijd hier voorlopig wel wat te voorbarig. De beeldplaat heeft immers naast zijn vele voordelen, ook het nadeel dat men zelf niets kan opnemen. Maar nog belangrijker is dat in deze technisch hoogstaande af deling flink wat zaken zelf wor den gemaakt. Ondermeer de printen die gebruikt worden in de elektronika-afdeling. Op merkelijk is wel dat je voort durend wordt gekonfronteerd met digitale toestanden, waar voor wij met onze weinig tech nische knobbel alleen maar kunnen stilstaan, bewonde rend kijken om vervolgens in een volgende verrassing te val len. Onder meer een perfekt werkende lift, een komplete schakelkast voor een centrale verwarming, een voorbeeld van een parlofoon tot in het detail uitgewerkt. Aanschou- De opendeurdagen ingericht door het Koninklijk Tech nisch Atheneum te Lokeren, zyn alweer een groot sukses geworden. Al heel wat voor die tyd waren de ruime ontvangstzalen en tentoonstellingszalen vol gelopen. Een kwartier na het voorziene uur begon dan de «qkademische zitting». Het irdkonistwoord werd uitgeproken door dhr. Joris, leraar Nederlands aan dit instituut. Hij was het ook die de eerdere bindteksten verzorgde. Jaarop werd de feestrede uit- de Polen toch wel eeuwig dankbaar blijven. Na deze uit eenzetting bracht dhr. Joris als sluitstuk nog een wondermooi 6um bestaat nog maar 25 gedicht van Berthold Brecht, Wat is dat in vergelijking de dichter en toneelschrijver het bestaan van de Rijks- die reeds in 1933 het Nazi- >1 die voor twee jaar al Duitsland moest ontvluchten, honderdjarig bestaan Als slot van deze zitting sprak eeft gevierd? Maar toch: in dan nog even de nieuwe direk- ie vijfentwintig jaar heeft ook teur van het K.T.A. van Loke- i «iren, dhr. Jan D'Hauwe. Hij gaf een kort overzicht van de ïu staat die school in de volle geschiedenis van het Technisch elangstelling. Immers het is Atheneum van Lokeren, dat in u juist dertig jaar geleden dat 58 begonnen is in de fabriek 'fcfcinister Harmei in 1953 het Ohrem, in lokalen waarin vier va,-{etste ontwerp voor de verlen- klassen ondergebracht waren sproken door Volksverte- enwoordiger Georges An- leunis. Het Technisch Athe- an(iBng van de leerplicht indien- ■- Dit ontwerp kende tegen- niet eens gescheiden door tus- senschotten. Terwijl de leerlin- mtingen t'allenkant, en van gen met hun een oor naar een dt erschillende milieus. En ver- geschiedenisles moesten luiste- /e'keten wij ook niet dat wij op ren, hoorden zij van de andere ten(ebied van leerplicht, momen- kant hoe men een vierkants- tel in verenigd Europa de al- wortel moest trekken! Mis- trlaagste staan. Eindelijk na schien was daar toch ook een nu toch goede pedagogische kant aan. Maar de direkteur is niet blij- ertig jaar schijnt Jiot in de zaak te komen. .ifaar nu is ook het ogenblik ven staan bij de geschiedenis. !mifekomen voor de technische Aan het verleden moet direkt hei Kholen cm de zaak goed bij te de toekomst worden aange- 10°! oudenen te zorgen dat zij, in knoopt. En zo sprak hij ook gaa'^tt belang van het kind, kun- en blijven meespelen. nog een paar woorden over het V.S.O. dat nu volop in de cienRa die uiteenzetting bracht gelangstelling staat. Op dat erbindingsman Joris nog en- punt was de direkteur zeer ge- eie verontschuldigingen, o.a. nuanceerd. Want het is een feit llksvertegenwoordiger Wil- dat er overal, in alle schoolnet- cki, en oud-direkteur Van ten, en met alle systemen, type I of type II, goed en minder goede scholen zullen zijn. Veel om niet te zeggen alles, hangt af van de leraars. En op dat punt is het K.T.A. van Lokeren wel een van de zeer goede. Men is begonnen in 1958 met 110 leerlingen, en met 19 leraars. Van die 19 zijn er nu nog altijd een zestal in werkelijke dienst. Aan die mensen bracht hij dan ook een welverdiende hulde. Na dit eerder plechtig gedeelte, werd dan begonnen met een rond gang in de verschillende ten toonstellingszalen. Men begon in de verschillende klassen van het atheneum zelf: de afdelin gen houtbewerking, metaal, schilderen, en vooral elektrici teit. Ook de snit en naad was niet vergeten. Want sedert en kele jaren staat het KTA ook open voor de zogenaamde vrouwenberoepen. Maar de hoofdbrok was dan toch de tentoonstelling «Lokeren 1940-1945». In twee grote za len van de direkticafdeling vonden wij een massa foto's uit die tijd: over de bombarde menten in Lokeren, over de groenten- en fruitmarkt uit die tijd, over de kamptoestanden van na de bevrijding, etc. etc. so Berghe, tevens voorzitter de huidige oudleerlingen- nd. door ziekte weer ouden. tievi hel kader van de ingerichte Yjj intoonstelling «Lokeren 14045» sprak dan Kapitein- mmandant Gallant. Hij is een naamgenoot van de ,rdi: kende Generaal-Vlieger :n dt liiant van de Luftwaffe in jP« maar verder heeft hij er lees ets mee te maken, watn hij is ,ti; «geboren Zeienaar. De Ka- 0, kin is een zeer belezen man, 4daarbij een formidabel ge- w{ ogen. Want hij gaf ons daar nee overzicht, en dat op een v. h rkorte tijd, van de geschic- kker «is van de wereldoorlog II. ;7 ra af het begin in 1940 met de T van Eben-Emaal, tot en y. \»t de verschillende landigen n de geallieerden, in Sicilië de grote invasie in Norman- En wie er nu eigenlijk teren bevrijd heeft? Daar- :r kon hij zich niet uitsprc- Dat is ten slotte een kwes- militaire organisatie, dat in Lokeren toch vele eenheden hebben ge- En het bewijs is er nog dat er zovelen hier geble- hjn en gehuwd zijn met toe meisjes. Wij kunnen i de door het Contactcentrum Bedrijfsleven-Onder- Werkgroep Denderstreek verleden zaterdag in de e lokalen van de -Bank te Nieuwerkerken gehouden nen zowat 250 belangstellenden deel, uiteraard mensen tstal uit onderwijsmiddens doch tevens uit de bedrgfs- I financiële wereld, rzitter C.B.O. Ir. W. Goo- tiële ontwikkelingen op het 1 stelde deze studiedag in vlak van mikro-elektronika 8 teken van 15 jaar C.B.O. waarbij het onderwijs geinfor- Pln het kader van exponen- meerd dient te zijn over de nieuwste ontwikkelingen. Zulks gebeurde reeds door tal van bedrijfsbezoeken, door de pas voorbije Infobeurs maar nu wil de groep Denderstreek, de enige die nog aktief op de bres staat, deze studiedag plaatsen in het teken van de mikro-elektronika die reeds in een mum van tijd in veel facet ten van de onderwijswereld is doorgedrongen, Aktiviteit ook te plaatsen in het kader van Flanders Technology. Prokuratiehouder Jan Rom- bouts, ziet na een overschot van 5 miljard dollar in 1978 en een tekort van 13 miljard dol lar in 1982 een tekort van 18 miljard op de Europese han delsbalans voor elektronische industrialisering, zulks niette- iermonde. Het ouderkomitee van de jongensschool van Grembergen organiseerde een gezinswandeling. De tnbuien konden het enthoesiasme van de deelnemers niet koelen. Gelukkig maar. (c) welijk onderwijs dus. wat dan weer veronderstelt dat ook de leerkrachten zich de moeite moeten getroosten om bij te blijven. Ondertussen waren we al een tijdje eerder door de afdeling centrale verwarming gewan deld en hadden er kennis ge maakt met de verschillende modellen branders, de leidin gen en verschillende types van radiatoren, hadden we vol be wondering gekeken naar de fraaie meubels die de leerlin gen van de afdeling hout had den vervaardigd (een prachtige wandkast onder meer) en kon den we ook kijken naar de afdeling sanitair. Net zoals in de andere afdeling waren ook hier de leerlingen druk aan het werk en wanneer iemand wat wenste te vragen, dan kon dat ook zonder enig probleem. Vermelden we ook nog dat op de speelplaats een standje stond van het Mariekerks folklorefestival dat over enkele weken plaats vindt en waar men terecht kon om enkele visspecialiteiten te proeven. genstaande de pogingen van de heer Davignon. Op gebied van scholing en onderwijs ziet hij dan ook vrij probleemgebie den: de kostprijs (zeer dure hardware, minder dure softwa re), de leraars (bijscholing en begeleiding een noodzaak), de leerinhoud van het vak infor matica (programmeertalen Ba sis, Cobol, Pascal?), het leer proces (het leerproces van de mens is niet dat van de compu ter) en de kloof tussen bedrijf en onderwijs. Hij stelt dat op dit vlak althans de volgende 15 jaren belangrijker zullen zijn dan de voorbije. Namens minister Jan Lenssens sprak Jan Roeland. De huidige technologische evolutie die zich in relatieve afzondering van onderzoekscentra en labo ratoria voltrekt dreigt door ge brek aan maatschappelijke in tegratie breuken te veroorza ken in de pijlers van onze maatschappij. Spektakulaire ontwikkelingen van mikro- elektronika. biotechnologie en nieuwe materialen in blitztem- po kunnen de Westerse maat schappij fundamenteel wijzi gen. Het onderwijs dient daar op dan ook in te haken en de aktuele sociale struktuur en si tuatie te onderkennen vanuit haar specifiek vormings- en onderwijsmodel. Prof. R. Leyder van de Vlaam se Ekonomische Hogeschool Brussel houdt dan een opge merkt referaat over de compu ter, de huidige trends, de te verwachten ontwikkeling. Voor spreker heeft de compu ter goede en slechte kanten. Hij vernietigt werk doch kreëert er nieuw, het is een koele machine doch een poten tiële werkpartner, hij wordt steeds kleiner doch kan steeds meer presteren, hij kan ten slotte goed gebruikt doch ook misbruikt worden. Nieuwe toepassingssferen en mogelijk heden voor iedereen biedt de computer met steeds grotere personalisatie, meer recht streeks gedistribueerd, een toekomstig thuis-informatie- centrum. een must op kantoor en in de industrie. Is bij de computer de hardware de lokomotief voor toekomsti ge gebruiksmogelijkheden, de software is de determinerende faktor voor iedere vorm van computergebruik? De computer kan in het onder wijs aksentverschuivingen ver oorzaken qua vakken en leer opdrachten en spreker besluit met te stellen dat momenteel een breed opgezette kampagne doorgaat ten behoeve van de cognitieve revolutie. In diverse sektievergaderingen worden dan de verschillende facetten van de problematiek onder ogen genomen onder leiding van gespecialiseerde in leiders en met ruime diskussie- mogelijkheden leidend tot praktische details en tips. Meer details over konklusies vindt u bij het C.B.O., Graan markt 3 te Aalst. LH Ondanks het druilerig weertje en de konkurrentie van soort gelijke festiviteiten o.m. in het VTI en het RIBSO groeide de opendeurdag van de «Arend- school» en R.M.S. uit tot een gebeuren op niveau. VOLA, de Vriendenkring en oud- Leerlingen van de Arend- school, had inderdaad naast de klassieke aktiviteiten op open deurdagen gezorgd voor een afwisselend programma waar bij zowat ieder aan'zijn trek ken kon komen. Was er een prondelmarkt die wel wat te lijden had van de ongunstig gezinde weermaker en een demonstratie met tele- geleide modelboten. Voor de zang- en voordracht wedstrijd kwamen liefst 40 deelnemers opdagen en het werd door de jury dan ook wachten op de klanten (per) geen makkie om onder de vele getalenteerde deelnemers voor een gefundeerde rangschik king te zorgen. Hierbij dan de eerste vijf: 1. Dirk Van de Velde, 2. Vera en Inge Van Empten en Kris- tien Van den Heuvel, 3. Bart Roelandt, Jeroen Boonen en Jürg Bruyndonckx, 4. Eddy Wouters en 5. Véronique Die- rick en Annick Van den Brempt. Keizer Kamiel Sergant met zijn Kamillekes zorgden voor animatie en ten voordele van de sociale werken van de school kende de V.O.L.A.- Smulpartij dan ook heel wat bijval. Met vertoning van animatie films op video en trekking van de reuze-VOLO-tombola kon direkteur Ledegen met zijn staf op een geslaagd einde jaarsfeest terugblikken. LH Aalst. De prondelmarkt in de school Den Arend» werd een sukses voor de jeugdige verkopers, (per) Op zaterdag 11 juni organizeert de rijksscholengemeenschap van Aalst (die alle rijksscho len van groot-Aaist, Haaltert, Lede en Erpe-Mere groepeert) een Dag van het Rijksonder wijs in de Rijksmiddenschool van Lede (Meirveld). De voornaamste aktiviteit is een autozoektocht met vertrek aan de Rijksmiddenschool Arend. Binnenstraat 308 te Aalst, tussen 12.30 en 14.00 u. De aankomst te Lede is voorzien tussen 18.00 en 19.00 u. en de prijsuitreiking is gepland om 21.00 u. De dcelnemingsprijs pèr wagen bedraagt 250 fr. Er zijn waardevolle prijzen te winnen. Inschrijvingen worden tot 7 juni aanvaard op het sekretariaat van iedere rijksschool van Aalst, Erembodegem, Erpe, Gijzegem. Haaltert, Mere, Moorsel en Lede. Voorgedrukte inschrijvingsformulieren zijn er tevens te verkrijgen. Naast allerlei aktivitei ten door de RBS en RMS Lede zelf verzorgd in het kader van hun jaarlijks schoolfeest zal er gelegenheid zijn tot warm en koud buffet. Muziek en dans met het orkest Dick Barry en kabaret Don Kroes en zijn Dolle Mina's zorgen voor de nodige ontspanning. Sint-Niklaas. Opendeur in de Sint-Carolus school. Aero bic dance en natuurlijk vele kijklustigen. (Iv) wat belangstel!^'eve ^rouwschooi organizeerde zijn schoolfeest en ondanks de gietende regen was er toch te veel om te melden. Ten andere het was moeilijk om alles grondig te bekijken: daar voor was er te veel volk. Er waren ook dagbladen en tijd schriften uit de bezettingstijd, talrijke aankondigingen en af fiches, en ook een hele gamma van uniformen, van de Duit sers, van de kollaborateurs, en van de bevrijders. De hoofd vogel van de hele tentoonstel ling was wel een hele reeks gevechtswagens en voertuigen uit de tijd van 40-45. Zij staan er nu nog altijd zo goed als nieuw, na zoveel jaren. En men heeft ons verzekerd dat die wagens nog allemaal op eigen kracht kunnen verplaatst worden. Na die zeer interes sante rondgang werd er dan weer verzameld in het hoofe- gebouw. waarin tussen de re ceptie nog een en anaer weru heropgerakeld uit die oude tijd. Een ding is echter spijtig: en dat is dat zo'n belangrijke tentoonstelling er maar voor een paar dagen te zien is ge weest. Maar" ja, daar is nu eenmaal niets aan te doen: de schoollokalen moeten zohaast mogelijk aan hun natuurlijke bestemming terug worden aan gepast. J.V.L. Liefst 24 deelnemers aan de tweede «Rommelmarkt» door Jo Beeckman georganizeerd in de Koszenklub aan de Leo de Bethunelaan. Zonder enig standgeld of andere vergoeding te moeten betalen was het normaal dat heel wat belanghebbenden uit de eigen regio doch ook ver daarbuiten, tot van Mechelen toe. hun waren kwamen exposeren. Professionals met soms zeer waardevol materiaal of gewoon mensen die voor de gelegenheid hun zolder eens hadden leeggemaakt met alle gevolgen van dien. Bij sterfgeval kan men trouwens in de Koszenklub terecht voor boedelopruiming. Men kon er zowat van alles op de kop tikken. Niet zoals in het Londense «Harods» waar men alles kan kopen... uitgezonderd een onderzeeër maar toch was de keuze er uitermate groot. Om te bekijken of om het zich aan te schaffen. De hele namiddag door werd het dan verleden zaterdag ook, niettegenstaande het druilerig weertje, een begankenis van jewelste. Oude stijl-, époque en andere meubelen, klokken van alle oorden, serviezen en borden in zowat alle mogelijke materialen, serviezen voor wastafels van het oud sisteem, radio's, «spreekmachines» en koffiemolens, sieraden en speeTgöed. tweedehands of zelfgemaakt door kinderhanden, het was er allemaal voorradig en heel waF"VOTid gretig kopers. Zelfs kerkstoelen en kazuifels waren er op de kop te tikken aan abordabele prijzen. Een belevenis voor kooplustigen uiteraard maar ook gewoon voor kijkers en vooral voor verzamelaars. LH

De Voorpost | 1983 | | pagina 11