Nescio weet het en wint de kwisronde scholengemeenschap Lokeren Krishras doorheen Lebbeekse raadszitting Paul Cooreman, nieuwe CVP-voorzitter te Berlare KP Sint-Niklaas: afdankingen Nobels-Peelman ongeoorloofd Afgevaardigden voor interkommunales aangeduid te Waasmunsl Vijftigers bijeen te Overme Lebbekenaars in Brugse Metten! SP-Waasland tegen halvering Nobels 12 - 3.6.1983 - De Voorpost De gemeenteraad legde een nieuwe rooilijn vast voor de Kruisstraat te Denderbelle. In '70, legde schepen André Tirez uit, deed de vroegere Denderbelse gemeenteraad dat reeds, maar via de nieuwe rooilijn zal nu hel huidige tracé gedeeltelijk gevolgd worden. Wij juichen dergelijke beslissing toe, maakte Johan De Mol bekend. Ook dog andere straten wachten echter op dergelijke beslissing. De beslissing die de raad op 8 maart jl. nam, de aanvullende gemeentebelasting op de personenbelasting op 8% te brengen, werd in de zitting van vorige week donderdagavond bevestigd. De voorheen bestaande beperking inzake het als maximum door de gemeenten te heffen percentage is immers opgeheven. Dit op grond van artikel 32 van de wet van 11 april 1983. Het staat voorlaan de gemeentebesturen vrij, een hoger percentage vast te stellen dan 6%. Raadslid Willy Van Vossole noemde het geen verrassing dat die tekst opnieuw moest gestemd worden. Op 8 maart reeds, benadrukte het SP-raadslid, hebben we duidelijk gesteld dat toen een onwettige beslissing werd genomen. In hel dossier ontbrak toen reeds een rondschrijven van minister Nothomb, daterend van december 82 en werden onze bemerkingen terzake van de hand gewezen. lnterpellant vroeg zich verder af welke duistere politieke motieven aan de grondslag lagen van de beslissing de belasting op 8 maart te stemmen. Wegens technische redenen, repliceerde schepen De Gucht, hebben we toen een politieke beslissing genomen. U, en de financiesche- pen richtte zich tot de SP-fraktie, hebt u toen de zaal niet verlaten, omdat die stemming u onwettelijk leek, maar wel omdat u zich tegen de belasting kantte. Wat overigens uw goed recht was. We hebben toen een globaal pakket naar voren geschoven. U zoekt nu spijkers op laag water. Er werden gewild stukken achter de hand gehouden, assisteerde Clement Vlassenroot zijn collega Van Vossole. We werden gewoon voor het lapje gehouden. De brief van Nothomb was er toen inderdaad, probeerde Octaaf Van den Broeck orde op zaken te stellen. Maar onze beslissing was er uitsluitend op gericht te verduidelijken wat we van plan waren met de begroting. Trouwens, in verschillende andere gemeenten, waar de SP zich niet in de oppositie bevindt werd via dergelijke «duistere methodengewerkt. Namens de VU verduidelijkte Dirk De Cock nogmaals dat zijn partij zich met klem tegen de verhoging van de belastingen verzette. VU en SP stemden uiteindelijk tegen, CVP'er Fré Spitael onthield zich. Dergelijke houding had hij trouwens ook al op 8 maart aangenomen. Op 30 juni van vorig jaar, herinnerde schepen Hiel zijn collega's eraan, nam de raad de principiële beslissing het huis nr. 10 sneeuwwitje op de Grote Plaats en lot 5 van een aanpalende verkaveling aan te kopen Kostprijs 4.850.000 F. Gezien de financiële toestand van de gemeente, stelt het college voor deze beslissing in te trekken. Wat met betekent dat we de uitbouw van een administratief centrum in de koelkast stoppen. We moeten echter realist zijn. Johan De Mol toonde zich wel verheugd over dit voorstel, maar vroeg zich af of deze beslissing de gemeente geen bijkomende kosten zou opleveren. We hebben terzake advies ingewonnen, antwoordde schepen Hiel Van enige kosten zou geen sprake zijn, vooral ook omdat de eigenaars reeds vroeger een gesloten kompromis met de gemeente eenzijdig verbroken. Weeral een bewijs dat de meerderheid een dagjespoliliek voert, zei Willy Van Vossole langs zijn neus weg. Larie, repliceerde burgemeester Moeyersoon. Integendeel een staaltje van de meerderheid te besparen waar het kan. Toen de bespreking van de OCMW-rekening 1982 aangepakt werd, had SP-raadslid Clement Vlassenroot het over de geruchten die regelmatig omtrent het OCMW opduiken. Wij raadsleden weten niet precies waarover het gaat, het OCMW komt steeds in een slecht daglicht te staan. Uit de verklaringen die achteraf, van diverse zijden afgelegd werden, bleek het deze keer te handelen over het terugvorderen van vergoedingen i.v.m. het politiek verlof dat mandataris sen kunnen krijgen. Als extra-agendapunt vroeg raadslid Karei Uyttersprot de VU-motie: Bekommerd om het behoud van een enig landbouw- en natuurgebied in onze gemeente, met name Belle-Broek verzet de gemeenteraad van Lebbeke zich dan ook tegen elke aantasting van dit gebied. Ongeacht de uitgebreide adviezen van hogere instanties, verzet de gemeenteraad zich tegen het verlenen van om het even welke bouwvergunning of om het even welke al dan niet tijdelijke exploitatievergunning. We zullen, reageerde burgemeester Moeyersoon, deze motie ter ondertekening aan de raadsleden voorleggen. Wal niet naar de zin was van Karei Uyttersprot. die om een stemming vroeg. Kijk, maakte de burgemeester hel standpunt van zijn partij bekend. De CVP is het eens met de eerste paragraaf van deze motie Wegens de onduidelijkheid en de voorbarige stellingname kan zij zich echter niet akkoord verklaren met de 23 paragraaf. Johan De Mol stelde toen voor aan de eerste paragraaf door de aanleg van een zandwinning» toe te voegen en de tweede te schrappen Namens de PVV verklaarde senator Van den Broeck, dat ook zijn partij bekommerd is om Belle-Broek. Wanneer we ten gepasten tijde onze verantwoordelijkheid zullen moeten opnemen, zullen we dat ook doen. De senator noemde de motie niet alleen te verstrekkend, maar ook te voorbarig. Belle-Broek, besloot hij, moet hoedanook blijven wat het is. Vervolgens ontstond een discussie die uiteindelijk resulteerde in het verwerpen van de motie. Pierre Van Rossem Sint-Niklaas. Personeel Nobels- Peelman hield een zitaktie op de grote markt, (dw) Te Waasmunster werden in de jongste gemeenteraadszitting vólgende beslissingen geno men. Schepen mej. Marie- Thérèse Maes werd aangesteld als afgevaardigde voor de N.V, Geluk door eigen Woning Hamme en PW-raadslid Mar cel Heyndrickx als plaatsver vanger CVP-raadslid Mevr. Nera Smekens werd aangeduid als afgevaardigde voor de alge mene vergaderingen van de Dendermondse volkswoningen en als plaatsvervanger raadslid Ternest. Heli De Baere tot kandidaat beheerder van de Dendermondse volkswoningen #n werd tevens aangeduid tot gemeentelijke afgevaardigde voor de intercommunale Land van Waas. Mej. Maes werd aangesteld tot plaatsvervan ger. Tot kandidaat-beheerder van deze laatste vereniging werd burgemeester Strobbe gekozen. Schepen mej. Maes zal Waasmunster in de algeme ne vergaderingen van de verze keringsmaatschappij Omob vertegenwoordigen. Plaatsver vanger is mevr. Smekens. Schepen Maes werd tevens aangeduid als afgevaardigde van de algemene vergaderin gen voor de gewestelijke land maatschappij Dendermonde en Jozef Janssens werd plaats vervanger. Heli De Baere werd aangeduid tot kandidaat commissaris. PVV-raadslid Marcel Heyndrickx is vaardigde voor de verga< gen van de maatschappj waterleidingen en sd Pflips werd aangeduid plaatsvervanger. Als afgev digde komitee voor voor de maatschappij d terleiding werd Heli De B aangeduid en mevr. Sm als afgevaardigde voor d( mene vergaderingen van i gem. Tot kandidaat-behi van Intergem werd raadslid Marcel Heyni aangeduid. Burgemt Strobbe is afgevaardigde i de vergaderingen van Blij en schepen Van Havei kandidaat beheerder van dorp. Voor het toerisme van Waas is schepen G Pflips eerste vertegen» ger en schepen Petrus Vaa vermaet tweede vertegen diger. Deze laatste werd vens aangeduid tot verti woordiger van de gen voor de vereniging van he risme Land van Dendera en schepen Pflips tot plaa vanger. Schepen mej. werd tenslotte aangedti vertegenwoordiger voori gemene vergaderingen v> gemeentekrediet van Belg schepen Van Haverm* plaatsvervanger. Burge ter Strobbe werd aanga voor de vergaderingen welzijnszorg. Vijftig jaar blijkt in een men senleven een mijlpaal te zijn. Is men twintig dan zijn de mensen van vijftig stokoud en is men vijftig dan zijn die van twintig nog snotters. Het ver schil is dat de twintigers elkaar vinden in een diskotheek en dat de vijftigers uitgerekend in het jaar dat zij die gezegende leeftijd bereiken, via brieven en telefoontjes, een poging doen om elkaar nog eens te zien te ontmoeten om samen herinneringen op te halen uit de «goede oude tijd, toen alles nog zoveel beter was». Het jaar 1933 was een goed jaar ook in Overmere. Er wer den toen heel wat geboorten genoteerd en op de lijst van de Overmercnaars die toen het levenslicht zagen treffen we 62 personen aan. Allemaal kloe ke vijftigers nu, die allicht zul len ingaan op de uitnodiging van het organizerend komitee van deze hele gebeurtenis. Dat komitee bestaat uit Hennette De Mulder, Lucette De Schut ter, Remi De Vos, Frieda Goossens, e.h. Raphael Leys, Ivo Rasschaert, Cecile Van den Bossche en Antoine Van der Sypt. Zij schreven 90 pei daarvan wonen er 28 Overmere, zijn er 34 die loop der jaren Overmei ben verlaten, maar er den en zijn er 28 die koi een andere gemeente. Het programma Die negentig mogen wederzijdse echtgenoot vensgezel naar het fe men. Ze worden verwi 14.30 uur in de pa kring op het Kerkp Overmere waar het fee ingezet. Om 15 uur is eucharistieviering voor de 50 voorbije jai ter nagedachtenis van d' overleden leeftijdsgent hun echtgenoten. Een later is er een ontvai het college van burgt en schepenen in het gemeentehuis van Om 17 uur volgt er een tie in de feestzaal van de balkantine, Kloostersl om 18 uur is er een fet banket, waarvoor de vijl op voorhand moeten ins ven. Het feest heeft pil zaterdag 4 juni. De Berlaarse CVP-afdeling werker die ontslagnema heeft in de persoon van Paul kretaris Maurice Van Eet Cooreman een nieuwe voorzit- steeds is geweest. Die ter verkozen ter opvolging van opgevolgd door de picpj Frank Van Heden die de plaat- Moei Laureys. selijke afdeling de voorbije ja ren met deskundige hand heeft Tenslotte nam burgen* geleid. Hij werd trouwens Van Sande het woord door de nieuwe voorzitter om- sprak zijn gemeende du wille van zijn inzet, zijn ge- aan het adres van Frank trouwheid en vooral zijn orga- Heden die in 1976 voo nisatietalent en zin voor diplo- van de afdeling werd matie uitgebreid geloofd. «Frank Van Heden wu Het beleid van de nieuwe voorzitter van dente voomtter zal vooral loege- doen., aldus de burgema spitst zijn op de ledenwerving en de vorming via training bin nen de werkgroepen. Zijn aan dacht zal ook uitgaan naar de jeugd. Frank Van Heden zegt echter de CVP-leiding geen vaarwel. Hij beloofde zijn lo gistieke steun aan de nieuwe bestuursploeg en prees de stille Zoals we reeds eerder konden meedelen, zullen dankzij inspanningen van Ommekaar-voorzitter André Lissens van Achicl Vermeiren, op het eind van deze maand i 250-tal Lebbekenaars de kans krijgen te Figureren tijdf de opnamen van de film «De Leeuw van Vlaanderen», een regie van Hugo Claus. De opnamen voor deze film een televisiefilm <n afleveringen én een speelfilm hebben plaats op dins 28 en op woensdag 29 juni e.k., te Brugge. Op dins worden de Brugse Metten je weet wel, «schild vriend» en al wie last had met de «sch», werd een M kleiner gemaakt ingeblikt. Jan Breydel (Jan Decleir) en Pieter De Coninck (J«l Schoenaerts) zullen dan het Brugse volk in casu Lebbekenaars toespreken en op woensdag word! intrede van Joanna Van Navarra (vertolkt door de Ned landse aktrice Josée Van Dalsum) en Filips De G« opgenomen. Alle figuranten zullen door de produktieploeg persood uitgenodigd worden. Verzamelen wordt geblazen op 1 Lebbeekse Dorpsplein, waar drie autocars de Lebbd naars zullen ophalen. Alles gebeurt gratis. Zelfs voor» eten^wordt gezorgd. En bovenop krijgt elke figurant f Verder konden we nog vernemen dat de produkt ook later op de Lebbekenaars nog een beroep zou i voor eventuele figuratie, (pvr) De KP Sint-Niklaas heeft met verbijstering kennis genomen van de plannen om bij het metaalkonstruktiebedrijf Nobels-Peelman te Sint-Niklaas 450 arbeiders en bedienden af te danken. De partij stelde vorig jaar al m.b.t. de moeilijkheden in het bedrijf, dat het ongeoorloofd was de werknemers te laten opdraaien voor het wanbeheer en de korruptie van het patronaat. Al die inleveringen; het zou niet eens iets hebben uitgehaald. Integendeel. Men begrijpt niet dat de Vlaamse deelregering, alhoewel zij via de Gewestelijke Investeringsmaatschappij, Sidinvest en het FIV bij Nobels-Peelman over een meerderheidsaandeel beschikt, het beheer over het bedrijf heeft overgelaten aan de banken en 450 afdankingen ten nadele van de Vlaamse gemeenschap heeft toegelaten. De KP schat de totale kostprijs van de ingreep op meer dan 447,5 miljoen: 185 miljoen voor de afdankingen (de Nobelsdirektie zou van plan zijn dit bedrag te betalen met toegezegde overheidsfondsen), 225 miljoen per jaar aan werkloosheidsvergoedingen en jaarlijks ook een inkomstenderving voor de middenstand van 67,5 miljoen. Nobels-Peelman is leefbaar, maar het is noodzakelijk dat de feitelijke overheidsmeerder^ heid wordt doorgetrokken tot het dagelijkse beheer, vindt de KP. Nobels-Peelman moét het onderwerp worden van één nationale staalproduktie- en staalverwerkingspolitiek en een publiekrechterlijk statuut met arbeidskontrole krijgen. Met het geld dat men spaart door de 450 arbeiders en bedienden niet af te danken, kan de overheid volgens de partij het bedrijf in vijf jaar tijd uitbouwen tot een moderne, technologisch aangepaste produktie- eenheid. De KP stelt tenslotte voor dat op initiatief van vakbonden, middenstandbasisgroepen en politici een komitee 'Red Nobels-Peelman' zou worden opgericht en eist dat alle politici van Sint-Niklaas samen bij de Vlaamse deelregering zouden aandringen op een intrekking van de afdankingen. (ldb) Zaterdagavond 28 mei. De kwispioeg «Unaniem» bestaan de uit ieraren van 5 verschillende scholen uit Lokeren organiseerde in eigen midden een kwisavond voor de leerkrachten van de Scholengemeenschap Vrij Secundair Onderwijs Lokeren. Plaats van de aktie: de feestzaal van de Vrye Technische School Sint-Laurentius. Men noteerde niet minder dan fragmenten werd ingewacht, twaalf ploegen van telkens vier wat dan telkens ook kans gaf 4, spelers: drie teams uit Sint- 3, 2, 1 of geen punten te sco- Lodewijkscollege, één uit Sint- Theresiacollege en vijf uit Sint- Laurentius zelf. Dat gaf ren. Men haalde hoge cijfers op deze globo-vragen: Nescio met 26 op 32, kort gevolgd mooi deelnemersveld, verge- door Anoniem en Kannernie- zeld van een hele schare sup- opkomme, elk met 24 punten, porters, huisgenoten of colle- Bij de gewone vragen was de ga's, terwijl twee direkteurs en inzet telkens 2 punten, maar een direktrice incognito kwa- daar werd zowel in het lc als in men kijken hoe hun personeel het 2' deel de kans geboden de ludieke toer opging Aange- een joker in te zetten, na aan zien het geen kompetitie was kondiging van het onderwerp, per school, pakten de ploegen maar voor de vraagstelling! Zo uit met vindingrijke namen: kon men dubbel resultaat bin- Waar «Jochal» een kombinatie nenhalen. Een beetje gokken was van voornamen en «Vita- dus en met sukses, want slechts bis» met de letters van hun 3 keer werd die kans gemist school, hield een ploeg het bij door een ploeg. De inrichters «Anoniem», of was een andere hadden goed gemikt met hun al «Positief» bevonden voor de vragen, want geen enkele start. Bescheidenheid was er vraag bleef onbeantwoord, al ook met «De Sukkelaars», «Nescio», komme». speelde «alles of niets», elders moeilijker. Enkel Wikken en ging men nog wat «Wikken en Wegen kwam met Lea Van Wegen», terwijl «Doe s de vraag naar de presenta- en «Kannemie-op- trice van het programma «Vin- Een ander team ger in de Pap» duidelijk wat Hoeymissen voor de dag. al berustte in het resultaat. Er Slechts 2 ploegen raakten over was ook nog een ploeg «Dorst de sloot met «Rainbow War- na Kennis», en met «For Plea- rior» het Vlaggeschip van sure» werd de sfeer van de hele «Greenpeace», of met Sir Henri Bessemer, de man van bedoening samengevat. Een reeks van zestig vragen het staalprocédé. defileerde langs de ploegen. Er Omgekeerd, bij handige vra- zaten 8 globo-vragen in ver- gen die lekker lagen voor alle spreid waarbij een vierdelig ploegen, blijkt dan één ploeg antwoord bij dia's of geluids- raar op te kijken. Voor «Vita- bis» was Agatha Christie's in- spekteur Poirrot onbekend. De atleet Jesse Owens zou in 1936 nog meer records op één dag moeten gehaald hebben, opdat «For Pleasure» er nog zou over spreken. De Sukke laars bleken echt geen filmkwissers te zijn, want zij bleven zoeken naar de man van Cinémanie, Michel Follet De tussenstanden na 10 vragen gaven een wisselende situatie; en al beweerde Nescio met zijn naam het niet te zullen weten, toch namen zij al snel de lei ding. Bij de laatste tussenstand lagen zij al 10 punten voor op Kannemie-opkomme. Zij meenden rustig naar de eind zege te kunnen. Maar zij mis ten drie vragen na elkaar en toen bleek dat hun recht streekse konkurrent nog een joker te gebruiken had, wat dan ook 2 extra punten ople verde. Ja, dan werd het wel stil bij Nescio: de achtervolger trapte al op de hielen. Bij de voorlaatste en laatste vraag bleven zij overeind en onder luid applaus werd de wisselbe ker aan de ploeg Nescio (Sint- Lodewijkscollege) overhan digd. Het eindresultaat op 140 pun ten luidde als volgt: I. Nescio 108 p., 2. Kannerie- opkomme 106 p., 3. Ex-equo For Pleasure en Alles voor niets 98 p., 5. Positief 94 p., 6. Anoniem en Vitabis 93 p 8. Doe maar 92 p.. 9. Jochal 91 p., 10. Dorst na kennis 90 p., II. Wikken en Wegen 88 p.. 12. De Sukkelaars 88 p. J.V.L. Lebbeke. Aktieve bloedgevers te Wie ze. Of toch niet? (P. Van £an) Lebbeke. Aktieve bloedgevers te Wie ze. Het bestuur op de tweede rij rechts voorzitter Julien D'Haese. 5P. Van San). Lebbeke. Aktieve bloedgevers te Wie ze. Bloedgeven is een ernstige zaak (P. Van San) Het uitvoerend bestuur van de SP-Waasland behandelde de dramatische evolutie bij Nobels. De SP-Waasland stelt vast dat de vertraagde herstrukturcring van vorig jaar ingevolge het getalm van minister Geens en Sidmar de binnen- en buitenlandse reputatie van Nobels op de helling heeft gezet. Bovendien zijn ingevolge de daling van de olieprijzen een aantal verwachte bestellingen achtergebleven. Dit alles leidde tot de huidige onderbezetting van het bedrijf waardoor, ondanks de hoge kwalifikatie van de tewerkge- stelden, reeds maandenlang een hoge gedeeltelijke werkloosheid heerst. Het herstruktureringsplan dat in zijn huidige vorm tot een halvering van het bedrijf leidt, kan door de SP-Waasland niet worden aanvaard. De SP gaat niet akkoord met de vooropgestelde ontslagen zolang de noodzaak hiervan niet klaar is bewezen op grond van een tegensprekelijke studie. De SP-Waasland sluit zich aan bij de oproep van de St.-Niklase gemeenteraad tot alle betrokken instanties om onmiddellijk een konstruktief overleg met de vakbonden te beginnen teneinde alle mogelijkheden inzake vervroegd brugpensioen en herverdeling van de nog beschikbare arbeid uit te putten, Enkel op deze wijze kan een onaanvaardbaar sociaal drama voor talloze Wase gezinnen worden vermeden. De SP Waasland verklaart zich dan ook volledig solidair met de akties die terzake door de arbeiders en bedienden van Nobels-Peelman worden gevoerd. Sint-Niklaas. ACLVB sekretaris-propagandist Cassiers spreekt de menigte toe. (dw)

De Voorpost | 1983 | | pagina 12