Paul Van Gyseghem, leeldhouwer te Lokeren Kunstenaar Hubert De Paepe in eigen Groot-Stekene Kunstschilder an Hutsebaut te Affligem 2 op werken met olie- W, meestal sober van sur en vaak met het ak- ïtop de zee, een haven of platteland. Begonnen figuratief schilder kop- Ide hij daarna ook het Btrakte aan bij zijn ceu- periode lang boei- vooral hevig rood «h momenteel schijnt hij overgegaan naar wa- groen, suggestief, im- «88ionerend tot en met. en kleur boeien hem groepstentoonstelling Boonen, Breckpot, Herman te Aalst Voordracht en toneel te Lebbeke «Beestjes kijken» door het oog van Jean Van Riet Fotogroep Cycloop in De Nieuwe Tijd Marcel Van Driessche: «Elk schilderij is een nieuw begin, een avontuur» De Voorpost - 3.6.1983 - 25 ituut en Koninklijke Aka- oie voor Schone Kunsten Antwerpen. Paul Van rseghem werd geboren in omgeving van Lokeren, Berlare in 1935. Hij eeg zijn opleiding aan de ininklijke Akademie voor hone Kunsten te Gent en ac' m het Hoger Instituut te ïtwerpen. Momenteel is j leraar aan diezelfde Ko- nirlijke Akademiete nt. Zijn atelier is in de rschansingstraat 9 te inekerke Sedert 1969 eft hij vele tentoonstellin- n gehouden, zowel in het jnen- als in het buiten- id, zowel kollektief als fcvidueel. Vernoemen wij enkele: Hessenhuis Ant- irpen, Middelheim Ant- jrpen, Museum Schone jnsten Doornik, museum Hondt-Daenens te Deur- SintPietersabdij Gent, jngressenpaleis Brussel, verder te Roeselare, Wie- .Ronse, Oosteeklo, Schei- rode en nu laatst te Loke- D. In het buitenland werd het Parijs, Praag, Cimbra, Firenze, Val de Travers, Eindhoven, Breda Hij won de prijs jonge Belgi sche Schilderkunst in 1955, '57 en '59. Prijs Jean ne Pippyn te Gent, Prijs De- leu te Gent (dit was voor beeldhouwkunst), Prijs Hendrickx Stad Antwerpen in 59. En provinciale prij zen van Oost-Vlaanderen in 1959, 60 en 61. Aan de aan wezigen werd een zeer kunstige en waardevolle katalogus aangeboden. De foto's hierin zijn van de hand van de fotograaf Mare Van Gyseghem zijn broer en in een vier bladzijden lange tekst bespreekt Wil lem Elias de voornaamste tentoongestelde werken. En zoals hij zelf schrijft: «Dit kijkboek is dus een verslag van hoe de foto graaf gekeken heeft. Ver mits de gezichtshoeken quasi oneindig zijn is het aantal alternatieve kijkboe ken eveneens onbegrensd. Bij een bezoek aan de ten toonstelling komt het er op aan een denkbeeldig kijk boek samen te stellen. De werken van Paul Van Gy seghem die gekonstrueerd zijn uit staal en ijzer, uit terracotta en hout en brons, en wat nog meer, zullen tentoongesteld blijven in het Hof ter Beuken, elke dag van 10 tot 18 u .en dit «Het is sinds de oprichting van het Centrum voor Ruimtelijke Kunst, steeds de bedoeling geweest, bin nen de mogelijkheden waarover men beschikt, het publiek de kans te bieden geconfronteerd te worden met wat vandaag binnen de wereld van onze eigen beel dende kunstenaars leeft en evolueert, in zijn rijkdom en facetten, zijn bestendige groeiende technische mo gelijkheden en onuitputte lijke gamma van materie», zo schrijft schepen Magher- man in zijn voorwoord in de brochure. Na Heirbout en Ganzevoort, werd nu in het Hof Ter Beuken het werk Lokeren. Een tentoonstelling voorgesteld van Paul Van Gyseghem. De opening was eigenlijk gepland om plaats te vinden in open lucht in het prachtige park van ter Beuken. Maar de weer- maker heeft er anders over beslist. Direkteur Van Eet- velde heeft nauwelijks de tijd gehad om een paar arias te vertolken op de ge legenheidsbeiaard die al daar geplaatst stond. En dan moest iedereen naar binnen vluchten. Maar toch heeft diezelfde weermaker niet kunnen beletten dat de hele opening een heel groot sukses is geworden: bene en al aandacht tijdens de opening van de Paul Van Gijseghem. (md) vens burgemeester Liebaut plaatselijke kunstenaars en schepen Magherman en noteerden we natuurlijk tal van andere leden van het ook Romain Goeters, die als schepenkollege en raadsle- lid van de kommissie van den, was er ook een hele het Lokerse kultuurpatri- parade van kunstliefheb- monium, er steeds bij is om bers, kunstkenners en dergelijke initiatieven te kunstkritici aanwezig. Ver- steunen en te doen slagen, noemen wij er maar enke- Na een korte inleiding door len van de velen: Jan Burs- schepen Herman Magher- senè, Karei Dirck, Pierre man, werd de tentoonstel- Flerick. Wir. Ganzevoort, ling ingeleid door de heer Wim Van Remoortel, Ro- Theo Van Looy, direkteur land Joris, Emile Hoorns, van het Nationaal Hoger In- Jacques Kindt, Mark Van tot 16 oktober. Een bezoek Gyseghem, Boy Hardon, overwaard, en dit op een Julien Revis, Kris Heyse, zomerse dag (hopelijk) in Jules Van de Velde, Rik een prachtige omgeving! Anarel En onder de J.V.L. Ter gelegenheid van Steke- ne-kermis kreeg de Kem- zeekse kunstschilder Hu- bert De Paepe uit de Kardi naal Cardijnlaan 7 toestem ming van het Stekense ge meentebestuur om te mo gen exposeren in de raad zaal van het gemeentehuis. De officiële opening van de tentoonstelling zal plaats vinden in de raadzaal op zaterdag 4 juni te 20 uur. Het inleidend woord zal worden verzorgd door E.H. Leo Vercruyssen, pastoor van Verrebroek en de offi ciële opening zal geschie den door burgemeester Omer Boeykens. Hubert De Paepe, die in het verleden reeds een sukses- volle tentoonstelling hield te Stekene, zal in het ge meentehuis een 27-tal wer ken tentoon stellen, hoofd zakelijk landschappen uit het Waasland. Verder ook een aantal bloemstukken. De kunstenaar zal voor de eerste keer ook tekeningen tonen, gemaakt naar zijn waarnemingen uit de ruim te, met zijn 20 cm telescoop. Alle kunstminnenden én andere geïnteresseerden zijn natuurlijk van harte welkom op volgende ope ningsuren: zaterdag 4 juni vanaf 20.30 u, zondag 5 juni van 15 tot en met 21 uur en maandag 6 juni van 9 tot 14 uur. De toegang is gratis. de BeEr Lokeren. De heer Van Looy nam de inleiding van de tentoonstelling over Paul Van Gijseghem voor zijn reke- ning. (md) de derde maal komt de sterse talentrijke kunst- ilder Jan Hutsebaut aan tin het Affligems Kultu- I Centrum. >t het konsulteren van schillende kunstenaars ih vooral via eigen expe- enten ontwikkelde Jan itsebaut eigen stijl en periode kwa- n vooral pentekeningen etsen aan bod waaruit lidelijk zijn voorliefde Jj#k voor enerzijds de na- en anderzijds histori- e,M gebouwen. Op de bo- 1 averdieping van de expo- n. limte ziet u ten andere 0? een aantal werken uit periode. arna begon hij zich toe te uitermate en hij behandelt ze dan in zowat alle moge lijke facetten; zowel bij fi guratief als bij abstrakte werken. De natuur blijft zijn lieveling8ontwerp doch ook via merkwaardige komposities weet hij de kij ker te boeien. Jan Hutse baut is lang nog niet aan het einde van zijn Latijn en van hem kunnen nog merk waardige experimenten worden verwacht, mee-evo- luërend met de tijdstrend doch wars van alle -ismen. Frieda Van Hove wiens po ëtische teksten ruimtelijk gevisualiseerd worden op originele wijze vullen deze tentoonstelling op zeer tref fende wijze aan. Aan de po ëzie als dusdanig voegden ze in onderling overleg een supplementaire dimensie toe. De ruimtelijke vormge ving, het visuele in beeld en kleur, het laten meebeleven van direkte expressie is wat zij zelf typeren als zijnde «ruimtelijk gekristalliseer de poëzie». U kan tot en met zondag 12 juni nog terecht op deze tentoonstelling in zalen «A». Zulks op zaterdagen van 14 l/a tot 20 u. en op zondagen van 11 tot 13 en van 14 Va tot 20 u. In zalen «B» ziet u tot zon dag 5 juni werken van Her man Elsier en op zondag 5 juni gaat op de Abdijhoeve vanaf 10 u een milieu-ten toonstelling door met info- stands, projekten en prak tische tips i.v.m. het milieu. Zulks met medewerking van «Anders gaan leven», antroposofiewerkgroep werkgroep boomverzor ging, dienst Leefmilieu stad Aalst, dorpsraad Mel- dert, nationale kampagne bescherming roofdieren, Pas- en Steenbeekkomitee, raad stadsdeel rechteroe ver, Raldes, Wadat, de Wie lewaal, WWF, Velt en andere. Verder dia's, muziek, sfeer, speelweide, kinderopvang, gezond eten en streekbie- ren, Aansluitend eveneens twee wandelingen met na tuur gidsen: 15 km met start te 10 u en 5 km met start te 15 u. Elke zondag gaat tevens, in het kader van de jubelvie ring 900 jaar abdij Affli- gem, de nieuwe dia-monta ge door «Affligem 1083- 1983» te 16.30 u. (lh) Lebbeke. Anne-Marie De Smet, Christine De Geest en Kristien Boeykens, leerlingen van de hogere graad I (p. van san) Lebbeke. Pascale Hauwelaert, Anne-mie De Smet, Marleen Van Schoor, Katrien Van Vooren, Karin De Busschere, Greet Van Weyenberg, Karine Collaert, Els Cooreman en Linda Mannaert droegen voor. Raf Van Eycken begeleidde op zijn slagwerk (p. van san) Tijdens het voorbije weekend werden in de Gemeentelijke Muziekschool te Lebbeke de openbare examens voordracht en toneel georganiseerd. Als juryleden voor de voordracht fungeerden M.L. Stockmans, Raymond Verhaeghe, Jaak Verhelst en Arnold Willems. De examens toneel werden beoordeeld door M.L. Stockmans, Raymond Verhaeghe en Rita Dejonckheere. Vermelden we dat Ria Van Stappen de regeringsmedaille-voordracht in de wacht sleepte. Ze behaalde 96%. (pvr) In het kleine expositiezaaltje van de Kredietbank aan de O.L. Vrouwstraat 2 in Sint-Niklaas worden we geconfron teerd met het, voornamelijk schilderkunstige werk van Jean Van Riet. Wie de tentoonstelling dan niet te verwonderen, reeds bezocht, heeft kun- want Van Riet is geen be nen vaststellen dat Van roepsschilder en in deze zin Riet tekentalent heeft. Dit hoeft hij zich ook niet om blijkt uit zijn kar toons die hoogstaande kwaliteit te in der tijd ook gepubliceerd bezorgen. Hij pretendeert werden. Misschien door de- niet een eersterangs artiest ze kar toons, maar zeker te zijn, dus moet hij ook door de tekeningen die hij niet op dat niveau beoor- in verband met het Rei- deeld worden. In zijn vrije naertspel ontwierp, werd tijd beoefent hij de schilder de Waaslandse bevolking kunst, omdat hij daar zin in met de kundigheden van heeft en. wie zal hem dat Van Riet in kontakt ge- kwalijk nemen. Freddy bracht. In deze sobere, stijl- Willockx, die opende, in volle werken worden alle geen geval. Hij kon dez( personages uit het Rey- nuttige bezigheid van post naertverhaal op stylistische bode Jean Van Riet enke wijze uitgebeeld. Een van toejuichen, deze kreaties is op de expo- In Van Riet vinden we de sitie vertegenwoordigd. typische jachttaferelen- ei Nu vermeldde ik in het be- postkaartschilder terug gin van dit bericht dat Jean Reintje Vos steekt telken Van Riet hoofdzakelijk weer de kop op. Jean heef schilderijen tentoon stelt, zijn stijl al gevonden, h: en deze werken zijn hier hoeft niet meer te zoeker nog steeds niet ter sprake Wat telt is het plezier va gekomen. Dit is niet toeval het schilderen zelf. lig. Men kan zich de vraag De tentoonstelling is nög stellen waarom hij zich toe toegankelijk op zaterdag 4 gaan leggen is op de schil- en zondag 5 juni, telkens derkunst. De kwaliteiten van 10 tot 18 uur. Nog even van Van Riets grafische vermelden dat deze exposi- werken steken immers to- tieruimte aan de O.L. renhoog uit boven deze van Vrouwstraat gratis ter be- zijn schilderijen. Een ant- schikking staat voor alle woord op deze vraag zou artistiek begaafden. Voor kunnen zijn dat hij schil- verdere informatie, gelieve dert omdat hij «liever» met u te wenden tot de Krediet- verf dan met potlood en pen bank. werkt, ondanks alles. Dat is K.L. Wnwezigheid van inspekteur-generaal Smedt namens minister, van schepen Juliaan Vinok namens het ibeatuur en van ere-direkteurs en direkteur Ledegen J. Librecht de drie tentoonstellende kunstenaars in 'Jlde tweede expo georganiseerd door de Arendschool. In periode onderkent spreker een verzuchting naar Jtere verdieping en grotere eerlijkheid na de reakties de zestiger jaren, de haast onontwarbare -ismen, de iere met hun staartsterren en de elfendans der ideeën. f*"jbeid, bitterheid, ongeduld, meedogenloosheid en j®opnoed, het ebde allemaal weg. De effenende hand van ®pjd vervlakte vele reakties. luist in deze kenterende transparante kleuren die de •W duiken kunstenaars op zucht naar zuiderse na- joekend naar persoonlijke tuur, naar onbezoedeld Ppreesievormen, zinloos platteland, naar de aloude "ooisme afwerend en op- taal der seizoenen weerge ld voor zinvolle uiting, ven. Boonen is de beschou- 0 deze kontekst situeert wende, intensvoelende man jj^er dan akwarellist die zijn expressiedrang uit- Boonen, graficus Ro- leeft in een moeilijke schil- j*® Breckpot en kunst- dervorm die hij echter jbuder Kamiel Herman. merkwaardig weet te be- Boonen (Hasselt 1934) heersen. P®gt een rijke keuze aan Richard Breckpot (Aalst, ™*rellen, een zeer moei- 1934) studeerde o.m. sier- discipline. Fouten in en meubeltekenen, rekla- wmpositie worden niet meschilderen en torsoteke- 'uld want korrektie ach- nen. Vooral als graficus is niet mogelijk. Wél komt hij op deze tentoon- __ideale vorm om élan te stelling naar voor. «Teke- aan de eigen inge- nen blijft het énige, het ech theid. Bij Boonen wor- te fundament van de beel- p1 bet wazige, zachte, dende kunsten» (Joris Minne). Spreker situeert dat het werk van Breckpot tegen over het evolueren van de geesteswereld naar stren gere eisen, de inbreng van kernachtigheid en waar heid, de nadruk op meer verstaanbare kunst en de trend tot streven naar een persoonlijk prentenkabinet bij menig kunstenaar. Kamiel Herman evolueerde na 4 jaar akademie te Aalst tot een selfmademan. Zijn werk toont zijn drang naar verdieping, dieptewerking die telkens heel wat moge lijkheden blijkt te bieden. Het lijnenspel op het witte vlak krijgt een ruimtelijke dimensie die het geheel vaak op een gelukkige ma nier aanneembaar maken. Tussen deze kontrasten ligt dan de wereld van Kamiel Herman, vol kleur en licht, genietend ondergaan van de Umwelt en stoelend op een merkwaardige techni sche vaardigheid. LH Tot 29 mei stelde Marchel Van Driessche tentoon in de Gemeentelijke galerij aan de Kasteelstraat in Waasmunster. Dit gebeuren werd georganiseerd door de Kulturele Centrale en geopend door de heer Norbert De Batselier, volksvertegenwoordiger. Dat het tien jaar geleden was sinds Marchel Van Driessche exposeerde, modht niets afdoen aan zijn vermaardheid, want be langstelling is er genoeg geweest. Niet te verwonde ren; de tentoon gestelde te keningen, schilderijen en boetseerwerken wekken de aandacht in ruime mate. Dikwijls laat de kunstenaar zich bezielen door de Dur- me en de elementen die aan het natuurgebied eigen zijn. Andermaal wordt hij geïnspireerd door zijn «le vend» model. Wat model en natuur in Van Driessches werk bindt is dat ze beiden zinderen van leven. Of hij tekent, schildert of boetseert, alles is even uit bundig. Landschappen, dorpen, bloemen, stillevens en figuurstudies weerspie gelen een op het zinnelijk waarneembare ingesteld heid. De natuur omzetten tot een plastisch gebeuren, dat is het leven van deze met kunstgevoel beladen mens. Marcel Van Driessche is be zeten van de zon. De zuider se zon, die hij onderging op zijn studiereizen naar Tur kije en Griekenland, over giet de geschilderde Vlaam se landschappen. Lichtende overwegend groene tinten verlenen aan de zichten een grootst mogelijke intensi teit aan vorm. Ook uit de werken straalt licht de schaduwpartijen zijn er gereduceerd tot een mi nimum. Vooral daar waar de menselijke figuur op de voorgrond treedt, speelt het dekoratieve element een fundamentele rol. Er is geen sprake meer van ach tergrond en voorgrond, in die zin dat het ene belang rijker zou zijn dan het an dere. Door deze kenmerken staan de schilderstukken enigszins in relatie met de op Tahiti vervaardigde meesterwerken van Paul Gauguin. Tegenwoordig past Van Driessche-de schilderkunst van de gouache toe. Hij brengt meerdere lagen verf boven elkaar aan zodat een zeker reliëf ontstaat. Het is deze werken aan te zien dat Van Driessche vroeger met olieverf gewerkt heeft. Hij smeerde de verf toen veel guller uit. Het betreft hier de periode '54-60 waarin hij de lessen aan de Koninklij ke Akademie van Dender- Tot 19 juni is eenoog ko ning in galerij De Nieuwe Tijd aan de Prins Albert- straat 60 in Sint-Niklaas. De cyclopen zijn: Stan Cau- dron, Frans De Bruyn, Ma rieke De Maesschalck, Paul De Malsche, Herman Huys, Thérèse Kley-Smet, Greta Raymaekers, Alex Ruys- sinck, Vera Vandewiele, Maggy Van Raemdonck, Mien Verstraete en Ovide Windey. Allen ex-fotogra fiestudenten uit de Sint- Niklase Akademie voor Schone Kunsten. In september '81 kreeg dit initiatief definitief vorm en het is dan ook voor de twee de maal dat fotogroep «Cy cloop» haar jaarlijkse ten toonstelling houdt. Naast deze exposities komen de leden maandelijks samen om eikaars werken te kriti- zeren. De laatste tijd is men bovendien overgegaan tot het inviteren van buiten staanders, die langs de an dere kant insiders zijn doordat ze op een of andere interessante manier wat met fotografie te zien heb ben, en die door het meede len van hun fotografische ervaringen de groepsleden tot nieuwe inzichten kun nen brengen. De twaalf exposerende oud- akademisten elk langs zijn eigen geaar de weg, het fenomeen foto grafie. Dat er enkel zwart/ wit en geen kleurfoto's te bekijken zijn mag niet als een beperkend iets gezien worden. Binnen het kolo riet van wit en zwart, een gamma van grijswaarden, bouwen deze fotografen hun prenten op. Prenten die stuk voor stuk getuigen van een doordachte op bouw. Sommigen leggen de nadruk op het kompositori- sche; figuratieve gegevens worden dan als bijna lineair abstracten voorgesteld. Ie mand anders vindt zijn ga ding in het verbeelden van een en hetzelfde objekt in steeds veranderde situaties. Het suggereren van bewe ging in een momentopna me komt eveneens aan bod. Zo ook het scheppen van sfeerbeelden en het scherp stellen van het grafisch element. Zoals schepen Huys, die za terdag de tentoonstelling opende, verwacht ik mij het volgende jaar aan een min stens even geslaagde expo sitie. De galerij is alle dagen geopend, behalve maandag en dinsdag. K.L. monde volgde. De kunste naar was reeds 28 toen hij de eerste artistieke scho ling aanvatte. Oorlogs- en andere ellende hadden dit tot op deze datum uitge steld. Nu voelde hij zich herleven, een tweede perio de van jeugdigheid brak aan. In '60 verdiepte hij zich in de techniek van de schilderkunst aan het Na tionaal Hoger Instituut voor Schone Kunsten van Antwerpen. Dit instituut verliet hij vier jaar later als laureaat. Momenteel heeft hij zijn atelier nog aan de nieuwe Kouterdreef in Zele. Het thuis schilderen zonder stimmulerende invloed van zijn vrienden-kunstenaars betekende voor Van Dries sche nog een moeilijke stap. Zoals reeds geaegd: de Durme werd zijn trekpleis ter. Het is gebeurd dat hij in zijn enthousiasme met een zodanig grote hoeveel heid enorme verfpotten de natuur introk, dat hij zich maar liefst zo verdoken mo gelijk opstelde om de niet begrijpende reakties van mogelijke voorbijgangers te ontwijken. In zijn atelier terug gekomen schildert hij de in open lucht ontsta ne werken tot een nieuw harmonisch geheel. Het liefst zou hij zich nu toeleg gen op grotere werken. De ze evolutie is al merkbaar in de geexposeerde werken die allen van recente datum zijn. Marchel Van Driessche be hoort door zijn uitbundig temperament tot het echte kunstenaarstype. Met een ongemeten heftigheid zoekt, verwerpt en her werkt hij. K.L.

De Voorpost | 1983 | | pagina 25