k-, .fkJÈWVd Pastoor De Brouwerpad? Oude Molenpad? Zeg maar gewoon: Ezelspad Gewestelijke VW Land van Waas zet beste beentje voor Vandalen aan het werk in jeugdhuis Kreja te Aalst I ff "wê |gpg|| Antwerp Old-Timers a gogo, postzegels voor liefhebbers en meer moois Xwaliteitstoerisme in het Waasland RuSSlSCll© gFclflCl clcLIl d© 0©r t© D©Ild©riïlOIld0 Waar ga jy naartoe deze vakantie? Naar 'Hofbanken'? Je bedoelt dat je gewoon hier blyft, in Vlaanderen, het Land van Waas. Ik hoef het niet altijd zo ver te gaan zoeken, zeg je, dé eigen regio heeft ook wat te bieden, ik vind er mijn toeristische weg wel in. Zo gek nog niet; het landelijke en streek toerisme hebben algemeen opgeld gemaakt de jong ste jaren, het aanbod toeristische, kuiturele en rekreatieve mogelijkheden werd aangedikt. Je krijgt onderhand wat te zien als je even uitkykt, of nog beter: als je je laat leiden door een gids als de 'Rekreatieve krant van het Land van Waas'. Het plaatselijke toerisme is on derwerp van overleg en studie werk, men tracht bij ons een kwalitatief overtuigend toeris tisch potentieel uit te zetten. Tenminste: de Gewestelijke Vereniging der Bevordering van het Toerisme in het Land van Waas houdt zich daarmee bezig. De vereniging organi seert, animeert, promoot, pu bliceert een heel jaar door ei genlijk, maar gaat pas op volle toeren draaien zogauw de zo mermaanden in zicht zijn. Af gevaardigden reizen het Vlaamse land af. nemen deel aan promotieavonden, men stelt de toeristische en rekrea tieve kalender van het Land van Waas op punt, stippelt nog wat meer fiets- en wandelrou tes uit en plant het wordt een traditie een ambachte lijk retro-weekend. Wachtebeke bij Land van Waas Het klinkt in deze tijden ortho dox, maar het is zo- de gewes telijke WV kampt met een personeelstekort. Het is onmo gelijk, vertelt ondervoorzitter van de vereniging Bruno Ma- chiels, om zowel de gewestelij ke VW als het informatiekan- t'oor op de Grote Markt te blijven runnen met enkele vrij willigers. Sinds enkele jaren werkt de VW met vier BTK'ers. Voor 1983 is er nog geen nieuws, alleen veel hoop dat het projekt ook deze keer zal worden goedgekeurd, hoop ook, dat een tewerkstelling via het Derde Arbeidscircuit ver lichting zal brengen. De reorganisatie en herschik king van de gewestelijke VW's van Oost-Vlaanderen heeft in het voordeel van de •VW-Land van Waas ge speeld. De elf bestaande, maar niet allemaal operatieve VW's werden samengevoegd tot vijf, die elk nu een groter en geografisch vrij uniform ge bied onder hun hoede krijgen Volgens een voorstel dat de raad van beheer van de Toeris tische Federatie van Oost- Vlaanderen nog moet goed keuren, wordt het huidige voogdijgebied van de VW- Land van Waas (dat nu nog enkel Beveren. Kruibeke. Sint-Gillis, Sint-Niklaas, Tem- se. Stekene. Lokeren, Waas munster en Moerbeke omvat) uitgebreid met Wachtebeke. Zo vallen de loop van de Moervaart en die van de Dur- me binnen eenzelfde gebieds afbakening en natuurlijk is het ook zo dat het provinciale do mein Puyenbroeck voor de VW een belangrijke nieuwe troef betekent. De toeristische en rekreatieve kalender voor 1983 zal er dus waarschijnlijk iets lijviger op worden. Zeer onlangs ook, kwam de Rekreatiekrant Land van Waas-Reynaertland van de pers. Het is een keurig ver zorgde, 29 bladzijden tellende brochure, een inventaris van alles wat leeft en roert op toe ristisch gebied in het gewest. Alleen staan niet alle restau rants erin vermeld. Van de 120 restaurants die men heeft aan geschreven, hebben er slechts dertig de moeite genomen om het antwoordkaartje ingevuld terug te sturen. Maar goed, de brochure kost 25 frank de helft van de aanmaakprijs, weet Bruno Machiels en je kan ze kopen op de stedelijke kuiturele dienst (stadhuis) en in het toeristische informatie- kantoor op de Grote Markt (telefoonnummer 03/ 777.26.81). Nog vollediger, iets duurder (50 frank) en ei genlijk niet nieuw, is de doku- mentatiemap 'Land van Waas'. Die bevat een vouw blad over Sint-Niklaas. de door de grafikus Mare Severin getekende monumentale kaart van het Land van Waas. een stadsplan, nu ook de rekrea tiekrant, folders over het re- kreatieoord De Ster, over het stedelijke museum en nog een heleboel gestencilde teksten De VVV stelt verder de publi- katie van vier edities van de Reynaertkrant en acht brochu res met nieuwe wandel- en fietsroutes in het vooruitzicht. In elke brochure vind je een plannetje van de route, een wegbeschrijving, een hoofd stukje 'bezienswaardigheden" en een aantal nuttige prakti sche gegevens (lengte van de tocht, wandelduur. aanbevo len schoeisel, de aard van het landschap, de bereikbaar heid. De afgelopen jaren gaf de vereniging in totaal 33 verschillende wandelbrochures uit en daarvan gaan er jaarlijks zo'n duizend exemplaren de deur uit. Vier brochures waren al aan een herdruk toe. Naar verluidt zijn ook 'meerdere' uitgeverijen bereid een boek over het Land van Waas uit te geven Bezienswaard... In het Waasland zijn nog drie windmolens overeind geble ven. In Doel staat de oudste en de kleinste, in Sint-Pauwels de jongste en de grootste, in Sint- Niklaas (Don Boscowijk) de mooiste wellicht en de meest authentieke. De molen van Sint-Niklaas, een bovenkraai- er, werd gebouwd in 1697. 'Holantsche Meulen' heette hij eerst en later nog 'Oliemeulen' en 'Stampmeulen'; nu heeft iedereen het over de Witte Mo len. Eind '36 werd de molen 'verdekkerd' (naar de Hollan der 'De Decker' die de zeilen op de wieken verving door pla ten), een hele modernisering was dat toen, de éérste moder nisering van de windmolen ei genlijk. De Witte Molen bleef een produktief graanverwer- ker tot 1949. Bij windkracht vier maalde één steen vier tot vijfhonderd kilogram graan per uur; de drijfas ontwikkelde dan een kracht van veertig tot vijftig 'paarden'. Cyriel Van Geertsom vertelt ons dit alle maal. Zijn vader kocht de mo len in 1891 van de befaamde Wase muldersfamilie Hen- drickx. Cyriel trekt met ons naar boven, langs een stijlen, houten trap, drie verdiepingen zijn er, drie keer krijg je wat anders te zien. Je mag in geen enkele molen helemaal tot bo ven, weet hij, bij die van hem mogen we dat wel Het sterre- wiel is indrukwekkend groot, maar de val staat op: er is spijtig genoeg te weinig wind voor een demonstratie. Sinds 1979 is de Witte Molen eigen dom van de stad Sint-Niklaas. Maandag- èn zaterdag van 15 tot 17 uur en ook volgens af spraak (03/776.34.71. binnen post 83) kan je er een kijkje gaan nemen. Zoals Cyriel Van Geertsom bij de Witte Molen hoort, hoort Raymond Resmann bij zijn Barbierama. De vijftiendui zend oude koketterie-, make up- en kammersbenodigdhe- den uit zijn verzameling heeft hij zelf samengezocht Vorig jaar stoffeerde hij er een ten toonstellingsruimte mee. het werd een museum, het Barbie rama. Raymond Resmann heeft er de geschiedenis van het kappen en scheren gere- konstrueerd. geïllustreerd hoe van een louter funktionele be zigheid langzaam een kunstige vaardigheid is geworden. Een bezoekje aan het Barbierama (enkel in groep en volgens af spraak: Lindestraat 51. Sint- Niklaas. telefoonnummer 03/ 776.54.93) kost veertig tot zes tig frank Nog bezienswaardig in Sint- Niklaas is het orgelmuseum van Albert Prinsen. Je kan er kijken en luisteren naar een prachtige kollektie van oude draaiorgels, straatorgels, ker- misorgels, dans- en koncertor- gels, het kleine draaiorgeltje en het grootse Gaudinorgel: Prinsen heeft het in huis. Zijn pronkstuk is het grote bios- kooporgel 'Compton' waarop hij nog dikwijls een melodietje pijpt. Een bezoek aan dit mu seum mag je rekenen op an derhalf uur en kost vijftig frank (volgens afspraak: Oost- jachtpark 15 in Sint-Niklaas. telefoonnummer 03/ 776.94.71). Meer. veel meer is er nog te zien in het Waasland, het ste delijk museum van Sint-Ni- klaas b.v., de permanente ten toonstelling 'Van muziekdoos tot grammofoon' in het Ex Li- briscentrum. het heraldiekmu- seum van de Benelux in Tem- se, het geboortehuis van Mer- kator in Rupelmonde. de abdij 'Roosenberg' in Waasmunster, de Boudelohoeve in Stekene. Vraag het maar aan de gewestelijke VVV van het Land van Waas! In de Bovenzaal van de Dendermondse Akademie voor Schone Kunsten exposeren een dertigtal Rus sische kunstenaars hun werken. Het zijn uitslui tend grafieken, waarbij vooral de aandacht gaat naar de werkijver van het Russische volk. De expositie die tot 13 juni van maan Hag tot zaterdag telkens van 14 uur tot 19 uur toegankelijk is, bracht ook enkele beelden van de Russische ruimte vaart en er hing zowaar een kopie van de allereer ste Spoetnik te bewonderen. Schepen van kuituur, Hubert Maes, verwelkomde een aantal hoge gasten zoals de consul-generaal en de consul van de Sovjetu nie, evenals enkele leden van de Russische ambassa de in ons land en onder streepte de hoogstaande kwaliteit der werken van de 30 grafici en noemde het voor Dendermonde een hele eer deze tentoonstelling binnen zijn grenzen te mo gen organiseren. «Deze ex positie moet een verrijking zijn voor de burgers. Zij geeft ons een beeld van de rijke Russische kunst», al dus de schepen die aankon digde dat er nog meer der gelijke initiatieven zullen worden genomen in de loop van de jaren. Alles voor de vrede De consul-generaal van de Sovjetunie te Antwer pen, de heer V.N. Kouznet- sov, zou de -tentoonstelling inleiden. Al bleek bij de ope ning dat een van de aanwe zige Russische tolken die taak in behoorlijk Neder lands zou opknappen We liswaar leek deze inleiding meer op een verdediging van de Sovjetpolitiek dan op de toelichting bij de ten toonstelling. De bezoekers, aldus de inleider, krijgen nu de gelegenheid kennis te maken met de kunst van Rusland. De eigenlijke be doeling van deze tentoon stelling is in de eerste plaats de kontakten tussen België en de Sovjetunie te bevorderen. «In Rusland, zo ging hij verder, wordt groot belang gehecht aan de geestelijke ontwikkeling van de mensen. Kuituur is in Rusland geen luxe, maar maakt integendeel inte graal deel uit van de opvoe ding. Dat wil zeggen dat de kuituur ertoe bijdraagt dat de mens tot een harmonieu ze ontwikkeling komt, die dan weer op haar beurt een stap moet zijn in het stre ven naar een multinationa le samenwerking. Een ge- kultiveerd mens is ook een ijveraar voor de vrede» Hij betreurde het in zijn toespraak dat et in het Wes ten zoveel valse berichten over de Sovjetunie worden verspreid. «Wij hebben een ander maatschappijbeeld dat erop gericht is om de onbekende wegen die naar de toekomst leiden te betre den. Maar onze ideologi sche tegenstanders steken stokken in de wielen». waarna hij een oproep deed tot meer begrip. Hij be klemtoonde ook dat Rus land uit het puin van de revolutie is verrezen en nu de tweede ekonomische macht van de wereld is. «In Rusland woont het grootste aantal geneesheren, advo- katen, ingenieurs per dui zend inwoners,» voegde hij er aan toe. En verder: «Wij zijn tegenstanders van een kernoorlog, wij ijveren voor de vrede en doen dan ook een oproep tot meer po litieke zelfbeheersing en gezond verstand». Tot slot wenste hij aan het Belgi sche volk veel geluk en voorspoed». Burgemeester Cool zou dan de tentoonstelling voor geopend verklaren. «Dat deze tentoonstelling moge bijdragen tot de nauwere samenwerking tussen I volkeren en een stap sj betekenen naar de ning»aldus de mondse burgemeester als blijk van waarder erkentelijkheid aan d sul-generaal een van de stad overhar Op de receptie werd 1 goed Russisch gebruikF186' eraard ook vodka veerd. Leo DE BOCK Tijdens het weekend van 20 tot 22 mei stelde in het jeugdhuis Kreja te Aalst Mare Poleyn tentoon. Onbeken den hebben om een of andere reden gemeend drie van de vier reusachtige schilderijen te moeten beschadigen. In twee ervan was gekerfd of gesneden en in het derde stond een vuistafdruk. Van de daders is geen spoor. Men kan gerust stellen dat de werken onherstelbaar beschadigd zijn. René Van Gijseghem, zelf kunstenaar en lid van de raad van beheer van Kreja meent in overleg met de betrokken kunstenaar op dergelijke laakbare handelswijze te moeten reageren. «Dat jongeren die keer op keer desillusies oplopen en als toekomstbeeld enkel mist zien, zich agressief opstellen tegen de hen omringen de maatschappij is een alledaags feit en zelfs te begrijpen Ddt jonge kunstenaars die grauwe vooruitzichten op hun manier 'verwoorden' in beelden (tekeningen, schilderijen, teater, of andere vormen) is dan ook niet meer dan logisch. Zo drukte Mark Poleyn zich uit in vier grote schilderijen die het afgelopen weekend werden geexpo- zeerd in het jeugdhuis Kreja. Een schilder die eerder kontakt zoekt met 'beesten' en daar een boeiend onderwerp vindt voor zijn woordloze kritiek op de onmenselijkheid van deze geld-maatschap- pij. Die door de keuze van het onderwerp en zijn somber palet meer uitdrukking geeft aan zijn ontevredenheid. Die door formaat en techniek bewijst zijn energie kwijt te willen aan maatschappijopbouwend werk en onbewust een onrechtstreekse stimulans is, een oproep voor kreati- viteit. Wanneer zo iemand wordt gekonfronteerd met de ziekelij ke intollerantie van sommige onbenullen, dan doet dat pijn. Schilderijen niet mooi vinden, ze niet verstaan, ermee lachen en diskussies over voeren, dat alles zijn toegelaten meningsuitingen. Erin kerven niet. Pluralis me is ook begrip opbrengen voor de wijze waarop en de middelen waarmee sommige jonge mensen zichzelf tonen anderen.» Dendermonde. Grafieken uit Rusland. Toasten met vodka op het sukses (v) Dendermonde. Heel wat belangstelling voor de opening van deze bezienswat tentoonstelling (v) VW-Land van Waas promoot: Bijzondere verkoopdagen in de Ankerstraat, een niet minder bijzonder postzegelgebeuren oiL een toeristische retro-autorally georganiseerd door de 'Antwerp Old-Timer Club', dat zijn vati de kant van de VVV de ingrediënten voor het weekend van 11 en 12 juni a.s Filatelisten m andere postzegelliefhebbers kunnen zich dan in 'Het Centrum' (Grote Markt 41) tegen betaling van een somme gelds op omslagen gekleefde en met een gelegenheidsstempel (2011 jaar luchtballons) versierde, nieuw uitgebrachte postzegels toeëigenen. 200 jaar luchtballorM schreef ik al en naar aanleiding daarvan gaan er zaterdag in delate namiddag zev warmeluchtballons de lucht in. Zondag om 17.30 uur staan vijftig tot zestig oude wage vroaarvroaar of pufpuf te doen aan de start van de Antwerp-Old-Timerrally. Hopelijk koeti hetzelfde aantal wagens om 21 uur toe op de markt van Sint-Niklaas. Uit anticiperendtu kommentaren heb ik dat: het geheel aan de vele Sint-Niklazenaren een mooie belevenis^ aanbiedt die hen terugvoert naar ver vervlogen tijden toen het verkeer nog rustiger was dan ii deze gejaagde tijd». Voor eind augustus kondigt de VW-Land van Waas een ambachtelijk weekend aan. En twintigtal ambachtslui, nazaten van nijvere geslachten, openen dan hun atelierdeuren, koh en bakkers prepareren streekgerechten en huifkarren trekken door het Soete Lam. Zaterdag 10 september organiseert men in het provinciale domein Puyenbroeck in Wachtebeke de dag van het Oostvlaamse toerisme. Een weekendje eerder kunt u zich meer verwachten aan een aflevering van de jaarlijk vredesfeesten. Nieuw dit jaar is allereerst dat géén gasballons meer opstijgen (te duur), ha gaat voor de zese keer nu al een Morgan Baloon Rally door. Alle deelnemers volgen met hur. gracieuze 'topless' Morganwagen de ballon die hel eerst vertrekt en proberen er zo vlug mogelijk bij te zijn als hij landt. Snelheid is er niet bij, men volgt alleen maar zeer rielekst dt ballon, meldt medeorganisator Reggy Luycx. 's Nachts, na de prijsuitdeling en een forst barbecue wil men de Morgan Hot Air Balloon oplaten. (ko de bocii 26 - 3.6.1983 - De Voorpost (blijkbaar was er geen gepaste vlag voorhanden) en werd het «Oude Molenpad», in de spo ren van de inwandelaars van Pastoor De Brouwers- ingelopen. In het «Ak- Vorige week informeerden wij u uitgebreid over de heibel die ontstaan was ten gevolge Reg Delannoy sprak de groep van het opzijschuiven van het advies van de Wandelpadenkommissie, de Sociaal- toe het «Oude Molenpad» Kuiturele Raad, het Davidsfonds-Impe en de Impense Jongeren werkgroep Oxalis, om z.?u J"wan°elen en probeerde het nieuwe Wandelpad dat loopt over Impe en Papegem het «Pastoor De Brouw er pad» te schepe^Mertens va" Kuituur het heten naar de zeer geliefde en verdienstelijke pastoor die Impe als werkterrein heeft hie|<j zlch op je vlakte en pad gehad. Vooral onder druk van schepen Rasschaert en burgemeester Grepdon werd de Sprak over de verdiensten van kershof^'waar beide groepen naam «Oude Molenpad» naar voren geschoven en in het Schepencollege door beiden de Wandelpadenkommissie elkaar vonden, werden de «al- verdedigd. De VU-schepenen Mertens en Hendrickx verdedigden het advies van de die het mogelijk had gemaakt ternatieven» door simpatise- kulturele groepen. De stemming wees uit 4 stemmen voor het Oude Molenpad dat deze 3e omloop uitgestip- (burgemeester Grepdon en schepenen Rasschaert (PVV), De Paepe (PVV), en Minnebo (SP) en twee stemmen voor het Pastoor De Brouwerpad (Hendrickx en Mertens). Meteen zetten de betrokken verenigingen een'protestopening op het getouw; het wandelpad zou immers op zondag 29 mei plechtig geopend worden. Zij zouden een alternatieve opening peld en tóegankelijk gemaakt werd. Hij had ook lofuitingen voor enkele personen die zich indivducel ingezet hadden het Wandelpadenprojekt. «Pastoor De Brouwerpad» voor geopend. Roger Quin- tijn, voorzitter van de Sociaal- borden droeg waarop stond Ik stemde voor het Oude Mo lenpad». De organisators van kuiturele Raad gaf enige uitleg de protestinwandeling hadden waarom men tot deze aktie het goed uitgekiend. In «Het gekomen was en VU-schepen Akkershof», een rustplaats op Henderickx voegde er nog en- het 7-kilometcrlange pad, kele persoonlijke bedenkingen waar ook de «officiële» inwan- aan toe en gaf nog enige details delaars halt zouden houden, over de verdiensten van stopten ook de alternatieven Pastoor De Brouwer die hij, en wachtten daar op de «offici- pas afgestudeerde universitair, had gekend en die hij gewaar- ëlen», hierbij alle stoelen en zitplaatsen bezettend, waar- deerd wist bij de professoren door de «officiëlen» geen plaats meer vonden en recht moesten staan. Want onder aan de Leuvense universi teiten. Op het persoonlijk verzoek tussen was ook de «officiële» L an Jules Henderickx, die opening en inwandeling ge- toendertijd in Wetteren woon- beurd. Kultuurfunktionaris laken bedekt startbord onthuld organiseren van het naar hun advies voorgestelde «Pastoor De Brouwerpad», een half Tenslotte werd het met een wit uur voor de officiële opening. Om 13 30 u vertrok een 86- de, schreef Pastoor De Brou- personen tellende rustige wer immers de geschiedenis groep voor de alternatieve in- van Wetteren. Schepen wandeling. Aan een alternatief Henderickx besloot zijn korte start-bord werd de openings- toespraak met de verzekering toespraak gehouden door Jan dat dit pad voor de verenigm- Van Den Broeck van Jeugd- gen. voor de aanwezigen, voor werkgroep Oxalis, petervere- hem altijd het «Pastoor De niging van het pad. Hij lichtte Brouwerspad» zal zijn. Hierop de figuur van Pastoor De zette de ondertussen tot een Brouwer toe en nam de 100-tal personen aangegroeide Vlaamse Leeuw weg van het groep zich in beweging, met op bord dat aan Pastoor De Brou- kop de veel gefotografeerde wer is gewijd en verklaarde het ezel van boer De Looze die rende organisaties op een ver frissing getrakteerd, terwijl de «officiëlen» in eigen zak moes ten tasten. Het was de bedoe ling van de «alternatieven» om hier de twee groepen in elkaar te laten vloeien, en vooral de VU wou dat men terug in Impe Lede. Detegenhangers van het Molenpad wandelden hun Pastoor De Brauwerpad» in (per) als één groep zou arriveren. De stunt was gelukt, het was ludiek gebleven En de VU zag er geen heil in om de kloof in de koalitie. die door deze ge beurtenissen. veroorzaakt werd, nog te verdiepen. Sche pen Rasschaert en burgemees ter Grepdon begrepen blijk baar de zaak niet te best want zij opteerden voor verdere vijandschap. Zo .zagen wij schepen Rasschaert duidelijk aan CVP-raadslid Ruyssinck teken doen om afstand te hou den van de «alternatieven». Schepen Rasschaert en burge meester Grepdon gingen zelfs .verder en dreigden eigenhan dig de ezel van boer De Looze in de beek te zullen werpen; als het dier nog verder mee- stapte. En bij een diskussie moet altijd iemand de wijste zijn. En in dit geval was dat boer De Looze die met zijn ezel rechtsomkeer maakte, de wandeling verliet en terug keerde naar Impe. Op het ein de van de tocht trakteerde Jeugdwerkgroep Oxalis alle wandelaars op een drankje en een broodje. En tussen pot en pint werd verbroederd. Alles scheen vergeven en vergeten. Echter weer niet voor schepen Rasschaert en burgemeester Grepdon, die zich voor de tweede maal stootten aan de aanwezigheid van de ezel die in afwachting dat hij zou wor den opgehaald, uit veiligheids redenen op de binnenkoer van jeugdhuis Oxalis werd vastge bonden. Schepen Rasschaert maakte het dier eigenhandig los en ging het op straat zetten in de gevaarlijke bocht aan het Gemeentehuis. Toen Gh. Henderickx-ex-voorzitter van Lede. Het wandelpad te Impe werd zondag off ingewandeld, (per) de VU-afdeling het dier daar weghaalde en het terug op de veiliger binnenkoer bracht, werd hij aangepakt door sche pen Rasschaert en burgemees ter Grepdon, die uiterst opge wonden, ondertussen werd im mers al menig pintje geledigd, Gh. Henderickx verplichtten de ezel terug op straat te gaan zetten. Men vraagt zich af hoe de VU in de toekomst zal| geren na deze tussenkom*! de schepen en de burged ter. De VU gaf immers dl lijk blijk om de vredespij willen roken, een aanbod door burgemeester Grewl en schepen Rasschaert F wild?) niet begrepen Hoe een (klein) dubbeltje "j len kan in Lede,

De Voorpost | 1983 | | pagina 26